Honderd en eerste jaargang 1899. ZONDAG 26 FEBRUARI. Gemeenteraad van Alkmaar. Nederland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, IVO. 25. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het rijk f 1, 3 Nummers f O.OÖ. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f©,15- Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 1 Klaart 1899, des namiddags te 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder ver melde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling eener verordening, regelende den werk kring van de raadscommissie voor de gemeentelijke gasfabriek. (Bijlagen No. 60 van 1897, 134 van 1898 en 23 van 1899). 3. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot reor ganisatie van het politie-korps. (Bjjlage No. 1). 4. Idem, in zake het sluiten van een geldleening, o.a. wegens de uit te keeren subsidie voor den aanleg van den spoorweg AlkmaarHoorn. (Bijlage No. 14). 5. Idem, tot bet plaatsen van een sier-lantaarn op de Steenenbrug. (Bijlage No. 15). 6. Idem, in zake overneming van riolen en een gedeelte weg op een bouwterrein van mevr. Molenaarten Houte de Lange. (Bjjlage No, 16). 7. Idem, tot vaststelling der concessie-voorwaarden voor een aan te leggen stoomtram EgmondAlkmaar Bergen. (Bijlage No. 17). 8. Idem, tot vaststelling der concessievoorwaarden voor een aan te leggen stoomtram SchagenZijpeAlk maar. (Bijlage No. 18). 9. Idem in zake het dempen van een sloot langs de Nieuwpoortslaan langs het land van mej. de wed. Kapteyn. (Bijlage No. 19). 10. Idem betreffende het dempen van het Geestwater het uitdiepen van een gedeelte Singelgracht en het aanbrengen van verbeteringen in het riolennet der gemeente. (Bijlage No. 21). 11. Idem tot vaststelling van een adres aan H. M.do Koningin om opnieuw ontheffing te vragen van de verplichting tot oprichting van een Burgerdagschool (Bijlage No. 22). 12. Rapport der commissie voor de belastingzaken enz. in zake reclames tegen aanslagen in de straatbe lasting dienst 1898. (Bijlage No. 20). 13. Idemidem in zake reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag dienst 1898. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij besluit van hun college, dd. 16 Februari jl.no. 6, vergunning is ver leend aan de firma J. SCHOUTEN en Co., tot het op richten van een gasmotor van drie paardekracht, in het perceel Huigbrouwersteeg, wijk D, No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 23 Febr. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van J. ASJES Ez., om verganning tot het oprichten van eene smederij, in het perceel aan den Tienenwal wijk C, No. 25, en dat op Zaterdag, 11 Maart 1899,'smid' dag3 te twaalf ure, ten stadhuize gelegenheid wordt gege ven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter 25 Februari 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Bar*lngerhorn. De volksvoordrachtenavond, op den 23 te K o 1 h o r n van wego het Nutsdepartement is uitstekend geslaagd. De zaal was stampvol. Zoowel op letterkundig als muzikaal gebied werd veel goeds ten gehoore gebracht en hoogst voldaan keerden allen huiswaarts. De wintergranen staan in de polders Waard en Groet buitengewoon goed te velde. Met het oog op deze gewassen hopen de boeren op wat schraalder weer opdat de verdere ontwikkeling wat wordt tegengehouden Spanbroek. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 December 1897 uit 729 m. en 757 v., te zamen 1486 zielen. Geboren werden 21 m. en 29 v. vestigden zich metterwoon alhier 66 m. en 68 v., eene vermeerdering alzoo van 184 zielen. Overleden zjjn 21 m. en 9 v. en vertrokken 70 m. en 8/ v., totaal eene vermindering van 187 zielen. Op 31 Dec. bestond alzoo de bevolking uit 725 manneu en 758 vrouwentotaal 1483 zielen. Aantal huwelijken 16. Tuberculose. De »Staats-Crt." van 24 Februari behelst bet ver slag vau het IVe Congres voor tuberculose, gehouden te Parijs van 27 Juli tot 3 Augustus 1898, door dr. Rnysch, vertegenwoordiger van Nederland. Wij ontleenen daaraan het volgende De wensch, dat van Regeeringswege maatregelen zou den genomen worden, dat op de inrichtingen van onderwijs, alom kwispedoors zouden geplaatst worden om bespu wen op de vloeren tegen te gaan, zeide de voorzitter, is nog steeds niet vervuld. Evenmin was, in Frankrijk althans, gevolg gegeven aan den wensch om de tuberculoso te doen opnemen onder de besmettelijke ziekten waarop de epidemie-wet toepasselijk is. Ook is vooralsnog de ontsmetting van lokalen waar personen lijdende aan tuberculose hebben vertoefdniet verplichtend gesteld, ofschoon met genoegen werd geconstateerd, dat in ver schillende gemeenten in bedoelden zin werd gehandeld, o. a. te Parijs. De wensch, door het vorig Congres uitgesproken, om speciale hospitalen voor teringlijders in te richten, vond meer en meer behartiging. De wensch, door het vorig Congres uitgesproken, om de lijken van teringlijders vóór de begraving te ontsmet ten, viel daarentegen in weinig vruchtbare aarde. Ook bleek, dat de maatregelen, voorgesteld om door bestrijding der tuberculose bij het rund overdracht der tuberculose van dier op mensch te voorkomen in Frankrijk tot heden weinig toepassing vonden. Vele sprekers kwamen na deze openingsrede aan het woord. De conclusion, door het congres genomen, komen in hoofdzaak daarop neer, dat de weaschelijkheid werd uit gesproken dat de studie van en de strijd tegen de tnberculose, van regeeringswege zal worden gesteund dat volkssanatoria zullen opgericht worden en in het bijzonder asyls voor herstellende kinderen dat in ziekenhuizen de teringlijders van de andore lij ders afgezonderd zullen verpleegd worden dat in alle openbare gebouwen en scholen kwispe doors zullen geplaatst worden en waarschuwingen aan geplakt die het spuwen op den grond verbieden dat vooral ook de aandacht gevestigd worde op het gevaar van verspreiding der tuberculose door de dieren en de overbrenging van dieren op menschen dat aan tuberculose lijdend vee afgezonderd worde van gezond vee dat aan tnberculose lijdend vee niet aDders moge ver kocht worden dan voor de slachtbank dat streng toezicht worde gehouden op c(e meikin richtingen, en dat vee, aan uiertuberculose lijdende» worde afgemaakt dat melk, bestemd voor boter- en kaasbereiding, worde gesteriliseerd of gepasteuriseerd dat alom eene doelmatige vleeschkeuring worde inge voerd, als in België dat maatregelen worden beraamd om het gebruik der tuberculine onder behoorlijke contróle te brengen, ook om fraude te voorkomen. laandam. De gemeenteraad heeft besloten de, aan de kerkvoogden der nederd. herv. gemeente van West- Zaandam in oen der vorige vergaderingen verleende, sub sidie van f 5000 voor den bouw van eonen nieuwen toren te bljjven handhaven, nu de Wostzjjderkerk (Bullekerk) in plaats van te worden gesloopt, gerestaureerd zal wor den. De Raad overwoog daarbij, dat hot in het gemeente belang moest geacht worden den bestaande gemeente toren te behouden en rekende bovendien dit offer waard om het behoud van het plein, waaraan de gemeente zeer arm is. Roekeloos. Te Dieren werd Maandag door eenige arbeiders bij het lossen van een wagon steenkolen in de kolen zooals later bleek, een dyuamietpatroou met lont ge vonden. Men beproefde het onbekende voorwerp te openen en de arbeider H. Ellens wierp het ten slotte bij zijn moeder op een kast, waarvan het Woensdagavond weder te voorschijn werd gehaald. Ellens ging er toen met een stopnaald in roeren, met het gevolg dat de pa troon ontplofte en Ellens die gehuwd is en kinderen heeft, twee vingers en de duim van de linkerhand werden verbrijzeld terwijl de arbeider J. Pieper een wond in het aangezicht bekwam. Invoer van vee In België. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel van 22 dezer, zullen met ingang van 1 Maart a. s. de Bel gische grenskantoren Baarle Hertog en Watervliet voor den invoer van Nederlandsch melkvee geopend zijn. mishandeling. Een slecht echtgenoot en gevaarlijke buurman is de houtdraaier Unverzacht te Rotterdam. Bij een twist met zijne vrouw werd deze schromelijk mishandeld, wat een buurvrouw aanleiding gaf tusschenbeiden te komen Als loon daarvoor ontving ze zeven messteken, waardoor haar opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. Den man zal gelegenheid gegeven worden over zijn betoonde moed na te denken. VolapUk tentoonstelling. Door de afd. Arnhem der Algemeene Nederlandsche Wereldtaalvereeniging zal een voluptik tentoonstelling worden georganiseerd te Arnhem. De opening zal plaats hebben 31 Maart. President Loubet. De »Limb. Koer." herinnertdat de nieuwe Presi dent der Fransche Republiek, Loubetgeen onbekende is in de provincie Limburg. Hij was nl. een dier ver metele reizigersdie uit het belegerde Parijs met een luchtballon opstegen en te Venrai belandden. Voor een paar jaar werd te Venrai deze gebeurtenis feestelijk herdacht en op de plaats, wur da ballon neerkwam, een steenen zuil ter herinnering aan deze gebeurtenis opgericht. Vcreenlglng tot afvoer van Groenten, aard vruchten en frulten te Enkliulzen en omstreken. In de, den 23 onder voorzitterschap van den heer N. Sluis Pz. gehouden, algemeene leden-vergadering, bracht de commissie, belast met het nazien der boekent verslag uit over het afgeloopen dienstjaar 1898. In dat jaar zijn 56431 colli's aangevoerd met een bruto opbrengs, van f 75639.70. Aan marktgelden was f 1715.105 ont vangen. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 3981.92 met een voordeelig saldo van f 527.77. Prijsvraag. De »Nederland8che Vegetariërsbond'' beeft een prjjsvraag uitgeschreven voor een propaganda-geschrift, waarin de beginselen en het streven van genoemden bond helder en eenvoudig worden uiteongezet. Het werkje mag ten hoogste één vel druks groot zjjn. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van den Bond, de heer F. Felkers te Hoorn. Onvoorzichtig. Een dienstmeisje te Vlissingen, dat uit nieuws gierigheid een doos opende op de kamer van den com mensaal harer meesteres, vond daarin een geladen revol ver. Niet tevreden met deze ontdekking, nam ze het wapen ter hand, bewoog den trekker en ontving een schot in de borst. Haar toestand is hoogst bedenkelijk. In het gasthuis zal men trachten haar van den kogel te verlossen. Kapitein Veiuer. Men verzekert, dat het rapport der geneeskundigen, die belast waren met het nader onderzoek over de gees testoestand van den gepens. kapitein Vemer, zou con- cludeeren tot ontoerekenbaarheid van den beklaagde. Kcii schaking. Den 3 dezer is heimelijk uit Assen vertrokken de 21-jarige dienstbode H. G. L. Dienzelfden ochtend is mede verdwenen de 21-jarige J. R. leerling der Hoogere Burgerschool aldaar. Omdat ze meermalen elkanders bijzijn zochten wordt vermoed dat het meisje in zijn gezelschap verblijft. Namens hare moeder die te Enschede woonachtig is wordt opsporing en bericht van de tegen woordige verblijfplaats van genoemde minderjarige geviaagd. Zuldscharwoude. Tot hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmerambacht, is, voorde banneZuidscharwonde, gekozen de heer J. W. C. Ki-ood, alhier. Brand. Door het omvallen van een kaars ontstond den 22, des nachts brand op de slaapkamer der dienstbode in een café te Hilversum. B(j de welgeslaagde pogingen tot blus8chen vond men, tusschen het goed der gedienstige, ongeveer f 60 aan kwartjes en dubbeltjes. Bij onderzoek bleek, dat dit geld op oneerlijke wijze was verkregen zoodat het meisje in verzekerde bewaring is genomen. Waartoe een brand niet dienstig kan zijn Kokhalzen Door beheerders van het Snoeck van Loozenlonds zal hier den 8steu der volgenden maand worden aanbesteed het maken van een gebouw voor zie kenverpleging met barak en verdere werkzaamheden. Dc Velserbrug. De .commissie tot behoud der Velserbrug" te Beverwijk heeft haar adres aan de Tweede Kamer inge zonden. Het heoft gedurende drie dagen in alle gemeenten tusschen Haarlem en Alkmaar gecirculeerd en is door ongeveer 1600 belanghebbenden onderteekend. Ook zij dringen, op de bekende gronden, in het belang van land en tuinbouw, veeteelt, handel en nijverheid der plattelands bevolking van Noord-Holland, nadrukkelijk eropaan.dat de eenige vaste overgang over het Noordzeekaal niet worde weggenomen. De sluisbouw te Zaandam. De heer E. G. Duyvis Tz., lid van den Raad van Koog aan do Zaan heeft een voorstel ingediend, waardoor men althans in die gemeente tot een beslissing zal kunnen geraken De Raad der gemeente Koog aan de Zaan verklaart zich niet te zullen verzetten tegen de bjjdrage van '/7 in de, voor de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk en Wormerveer komende, kosten voor den bouw eener nieuwe schutsluis te Zaandam, volgens de bepalingen, in het bijzonder, volgens art. 3 van het concept gemeenschappelijk Raadsbesluit, ingediend in de Raads vergadering te Zaandam, dd. 28 October 1898." Hoorn. In de provinciale vergadering der afdee- ling Hoorn van den .Nederlandschen Brood-, Koek-en Banketbakkersbond" welke ook bezocht werd door het Tweede Kamerlid A. Kool is bij acclamatie eene motie aangenomen, waarin wordt aangtdrongen op een 14-urigen dagarbeid, 20 uren dag- en nachtarbeid des Zaterdags, eens in de 7 etmalen een rusttijd van 24 uien, den Zondag inbegrepen, en afschaffing van nachtarbeid.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1