van mi Honderd en eerste jaargang 1899. ZONDAG 26 FEBRUARI. FEUILLETON. Buitenland. (DER MAJORATSHERR). NO 25. Tweede blad. ALRMAARSCI1E COURANT. Deze Courant wordt Rlnsda g-, Donderd ag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Er zijn menschen die het een heerlijk denkbeeld vinden, een belangrijk voordeel van den republikeiDSchen regee- ringsvorm, dat het hoofd van den Staat wordt gekozen, telkens voor enkele jaren door het volk althans door zijn vertegenwoordigers. De historische band tusschen een volk en een voorgeslachtdat uit den aard der zaak zoowel met het oog op het heden als op de toe komst geen ander belang kan hebben dan zooveel mogelijk de welvaart van dat volk te bevorderen heeft in hunne schatting geringe waarde, en moet verre onderdoen voor de vrije keuze van den waardigsten bekwaamstee rec'ntvaardigsten en bestgezinden burger en wel voor een bepaalden tijd opdat het volk niet te lang gebonden zou kunnen wezen aan een keuzedie later mocht blijken minder gelukkig geweest te zijn Men kan daarover inderdaad heel mooie dingen schrijven, maar die de werkelijkheid ziet, moet zijn geestdrift toch wel eenigsziDs voelen bekoelen. De waardigstebe kwaamste enz. wordt nu eenmaal niet door een teeken uit den hemel aangewezen. Er is geen ander middel dan den President der republiek te kiezen door de ver tegenwoordigers des volks en dan is het al aanstonds onmogelijkte blijven buiten de politieke partijen en buiten al de stroomingen, het verschil van inzicht, den partijstrijd en de hartstochten die de parlementen beheerschen en diemocht men aan een onmiddellijke keus door het volk zelf de voorkeur geven zich daar zooals bij de gewone politieke verkiezingenevenzeer zouden openbaren alleen in wat heftiger en ruwer vorm. Men stelle zich de heerlijkheden eens voor van de verkiezing van den President eener Nederlandsche republiek om de vijf, zeven of tien jaren De President der Fransche Republiek wordt gekozen door den Senaat en de Kamer der Afgevaardigden, ver- eenigd als Nationale Vergadering bij volstrekte meer derheid van stemmen voor den tijd van zeven jaren en is herkiesbaar. De keuze geschiedt onmiddellijk nadat de hooge betrekking door den dood of wegens eenige andere oorzaak is opengevallen. Voor de zevende maal is thans een President gekozen slechts één werd na de voleinding der zeven jaren herkozen. Vóór dien tijd hebben de overige allen aanleiding gevonden om hun ontslag in te dienen of zijn overleden. Thiersde eerste Presidentaanvankelijk hoofd van het Uitvoerend Bewind moest binnen twee jaren voor een motie van wantrouwen wjjken. Mac-Mahon de candidaat der mo narchalen was bijna zes jaren President, toen de 8) VIERDE HOOFDSTUK. allengs sterker geworden en meer eischende republi- keinsche meerderheid in de Kamers hem tot altreden noopte. Grévy na zeven jaren voor een gelijk tijdvak herkozen zag zich daarna binnen twee jaren door de openbare meening en de onmogelijkheid om een minis terie samen te stellen na lange aarzeling gedwongen ontslag te nemenSadi Carnot werd na een president schap van zes en een half jaar vermoord. Casimir Périer nam reeds na een half jaar zijn ontslag en de thans overleden President Felix Faure werd op 17 Januari 1895 gekozen. De heer Emile Loubet, voorzitter van den Senaat, is bij eerste stemming met 483 van de 824 stemmen, waar van 12 in blanco, tot President van de Republiek geko zen, en met het oog op zijn verleden en zijn eerste optreden als hoogste regeeringspersoon kan Frankrijk alle reden hebben tot tevredenheid; maar in de schatting de r rumoerige partij die zich tegenwoordig het monopolie van vaderlandsliefde toekent, heeft hij één gebrek, dat alles bederft: hij is een Dreyfusard, een werktuig van het geweldig consortium van joden en vijanden van Frankrijk. En toen dit verwijt later moeilijk kon worden volgehouden toen het bleek dat hij zich omtrent »de zaak" nooit had verklaard, werd het omgezet in de beschuldiging die in veler oogen iweinig minder ernstig is dat hy niet met be slistheid had partij gekozen tegen den verrader" en voor het legerhij had de misdaad begaan zich niet te verklaren, en was dus voor het minst verdacht. Toen de waarschijnlgsheid zijner verkiezing bekend werd, waren de beleedigingen en de openljjke bedreigingen van de erger lijkste soortmaar zelfs toen hij gekozen was toen de wettige vertegenwoordigers der natie hem tot hoofd van den Staat hadden verheven hebben deze leden van de verschillende vaderlandsche" bundon en vereenigingen zich niet ontzien hem op den weg van het paleis te Versailles naar het station en bij zijn aankomst te Parijs met de laagste scheldwoorden te vervolgen. Bladen als de Libre Parole, de Gaulois, de Autorité, spraken van een «ellendeling", die gekozen is door senatoren en afge vaardigden, voor het meerendeel dieven en omgekochten, maar die vermoedelijk binnen enkele weken met schoppen uit het Elysée zal worden weggejaagd van een man «niet zonder blaam", wien de hoogste leiding van den Staat niet mocht worden toevertrouwdvan een «schandalige verkiezing", die de openbare meening tot wanhoop toe zal verbitteren. Het is te begrijpen, dat onder zulke gebeurtenissen de Figaro het onmogelijk acht niet getroffen te worden door een gevoel van nationale vernedering, door het con- Wij nemen geen enkele ziel met ons mede, die de onze niet genegen is, en laten geen enkele ziel achter, die ons geen geluk en zegen toewenscht ShakespeareKoning Hendrik V. Een zeer getrouwe knaap, heer Het spel der vergissingen. Sedert het bal der schutterij was het kleine Angerwies als geheel veranderd. Er was storm in een waterglas. Overal waar men slechts zag, bemerkte men een fluisteren en mompelen zonder eind. t Was of allen overal de grootste geheimen met elkander te verhandelen hadden. De burgemeester en de dokter waren voortdurend bij graaf Rudiger terwijl deze zijnerzijds den overgrooten ijver dier heeren trachtte te kalmeeren. «Vóór alles moet het diepste stilzwijgen over de zaak in acht genomen worden, mijne heeren 1" beval hij zeer nadrukkelijk, «in de eerste plaats over het plan dat wij ontworpen hebben, ten einde de zaak zoo spoedig mogelijk en zonder veel drukte, tot een eind te brengenl Gjj kunt toch niet verlangen, beste vrienden, dat ik mij zolf com promitteeren zal, wanneer ik voor uw welzijn te velde trek, voor uw welzijn, alleen voor het uwe, want gij weet zelf, dat ik persoonlijk niet het minste belang hierbij heb, of het een paar jaar eerder of later in het bezit van mijn zoon komt is natuurlijk voor mij geheel het zelfde, Het is dus enkel in uw belang, wanneer ik, om u genoegen te doen, deze zaak aanpak. Maar daarom eisch ik ook van n, dat allen zich blindelings naar mijne bevelen schikken en gijvóór alles, het allerdiepste stil zwijgen in acht neemt." Allen beloofden dit vol geestdrift, terwijl hunne tongen als overvloeiden van lof en eer. Was er ook iets onbaat- zuchtigers denkbaar, dan de handelwgze van graaf Rudiger die als een edele menschenvriend het arme, veronacht zaamde stadje te hulp kwam! De vrouw van den burgemeester had eerst haar hoofd geschud. Zij was een vrouw vau helder verstand en oor deel, zij hield niet van al wat overdreven was. «Ik begrijp die plotselinge ontevredenheid der Auger- wieseners niet 1" zeide zij, «wij zijn immers tot nog toe altijd gelukkig en tevreden geweest en hebben er ons nooit om bekommerd of graaf Willibald gek was of niet En vroeger zou 't ons, zelfs in deD droom, nooit inge vallen zijn, om te verlangen, dat die mendcbenschuwe man zich op ons bal zou vertoonen! Naar mjjne meening was die invitatie een geheel niet te pas komende brutali teit, en dat de graaf bedankt heeft, dat heeft mij evenmin beleedigd als verwonderd. Wat bezielt u allen toch thans in eens? Iedereen is nu ontevreden! Allen willen meer verdienen, willen hooger op, allen verlangen naar zaken waar ze vroeger zelfs nooit van droomden 1 Het heeft er veel van alsof de hoogmoedsduivel en de geldgierigheid eensklaps in ons midden gevallen zijn f' De burgeme ster werd boos en antwoordde brommig «daar begrijp jelui vrouwen niets van, je doet beter met je wjjze raadgevingen vóór je te houden Mevrouw Liesje zweeg, en haar man ging Daar de «Stad Hamburg" om daar zijn hart in razen en tieren lucht te geven. Den volgenden dag reed mevrouw de gravin naar de vrouw van den burgemeester en bracht haar een lang bezoek wat zulk een ongehoorde gebeurtenis was, dat de geheele straat zich voor haar huis verzamelde en mevrouw Liesje geen inwoonster trast van de waardige houding der buitenlandsche pers met de scheldwoorden van een deel der Fransche bladen en de schandelijke betoogingeu te Versailles en in de straten te Parjjs. Men mag aannemen dat de leiders dezer ergerlijke tooneelen een betrekkeljjk kleine minder heid uitmaken, dat er zelfs betaalde betoogers zyn ge weest, en dat de Parijzenaars deze dingen minder ern stig opnemen dan elders mogelijk zou wezen, dat zij er zich deels mee vermaken, deels er de schouders over op halen maar ook dan nog blijkt er uit, hoe heftig het Fransche volk aan den eeuen kant verdeeld, en hoe jam merlijk onverschillig het aan den anderen kant is. Het een en het ander schijnt ons even bedenkelijk. Intusschen beginnen reeds de heftigste bladen in te binden. Ook uit de gelederen der vaderlandsche" bon den wordt geprotesteerd tegen de buitensporigheden der leiders. Van vijandelijke demonstratiën tegen den nieuwen President en de leden der strafkamer van het Hof van Cassatie bij de begrafenis van den overleden President beeft men afgezien, begrijpende dat zij bij deze gelegen heid althaus niet zouden vallen in den smaak van het Parijsche publiek. Wellicht dat een gevoel, zoo niet van betamelijkheid, dan toch van onmacht, weldra tot een betrekkelijke kalmte en een niet gansch onvoegzamen toon in de dagbladen en op de straat zal nopen, msar een treurige bladzijde in de geschiedenis der Fransche Republiek blijft niettemin deze verkiezingsdag, waaraan elk oprecht vriend van zijn land met droefheid en schaamte zal terugdenken. ICKM.il K. De troepen van den onaf hankelijken Congostaat onder baron Dhams hebben, na de herovering van Kabambare, de muiters achtervolgd en op de vlucht geslagen. De nederlaag moet zooal niet beslissend dan toch van ingrijpende beteekenis zijn. DUITSCHLA1Y1*. De «Voss. Zng," vreest, dat er van de geheele Vredes-Conferentie niets zal terecht komen, en welomdat de Paus met wien de Russische Re geering in voortdurende correspondentie over deze zaak staatniet kan worden buitengesloten. Wordt de Paus uitgenoodigd, dan weigert de Italiaansche Regeering alle medewerking en blijft Italië weg dan komt Engeland evenmin. «Wellicht zal de Russische Regeering het diplomatieke gebruik volgen", zegt de «Voss. Ztg.", «en het verzenden dor uitnoodigingen overlaten aan de Regeering van den Staat, die der conferentie gastvrijheid zal verleenen. Maar of de Nederlandsche Regeeriug de verantwoorde lijkheid wil aanvaarden voor de uitsluiting van den Paus is te betwijfelen." eener kleine stad en geen vrouw had moeten wezen, indien zij, onder zulk een eer, onverschillig ware gebleven. Zij glom van trots en voldoening en de gravin sprak zoo vleiend en vriendelijk over allerlei haar belang in boezemende zaken, dat de goede eenvoudige vrouw geheel werd ingepalmd. »U moet meer voor den vooruitgang wezen, mijn lieve mevrouwtjeNiet altijd zoo krampachtig aan het oude blijven hangen, maar frisch en krachtig naar nieuwe toestanden streven Het is tegen den geest des tijds zoo altyd in den ouden sleur voort te gaan Een stad moet bloeien zich uitbreiden en zich ontwikkelen 1 Er moeten kranige militairen in Angerwies komen, waardoor die aardige jonge meisjes hier flinke danseurs en knappe echtgenooten krijgen Bij deze woorden bloosden de drie dochters, terwijl zij, als om strijd, toestemmend knikten en Mevrouw Liesje, eveneens glimlachend, haar instemming betuigde. la, goede mannen voor de huwbare dochters, dót was het zwakke punt, van het, aan jonge meisjes zoo rijke- en aan huwelijkscandidaten zoo arme, Angerwies, hetwelk ieder moederhart menigen slapeloozen nacht kostte. Als dit bezwaar eens uit den weg kon geruimd worden, ja, dan Dan wilde de burgemeestersvrouw op alles verder gaarne ja en Amen zeggen. Stralend van trots toonde zij aan de gravin de groote houten koffers, waarin al het linnengoed voor het uitzet harer dochtersindien dit ooit mocht noodig wezen, reeds kant en klaar gereed lag, en Mevrouw Melanie plaagde de jonge dames zoo alleraardigst met hare aan staande luitenants dat den verliefden meisjes het hoofd omliep. Nauwelijks was de deur achter de gravin dicht ge vallen of de drie dames van den burgemeester waren reeds naar alle windstreken heengevlogen ten einde overal van do haar toegezegde vrijers te gaan vertellen. Nu, dit was ook juist precies wat de gravin ver angde. De andere moeders en dochters dachten «Als die van den burgemeester ieder een luitenant wegkapen, dan bljjven er toch allicht nog eenige voor ons over!" En

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5