Stadsberichten. Onbestelbare JSrieven, Veiling van vaste goederen. Ingezonden Stukken. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, Mannel Perez, nit Buenos-Ayres. Algemeene ontgoocheling. 't Is dns Zola niet Neen't is Zola niet Algemeene vrooljjkheid. De directeur vertelt nn aan Mannel Perez wat het geval is. Ook hg lacht. Oat was de tweede maal dat men hem voor Z o 1 a had aangezien. Ook te Marseille was t gebenrd. »Hjj lijkt ook niets op Zola 1" zei de commissionair van daareven »ik heb 't dadeljjk wel gedacht. Hjj is veel jonger en knapper. Die nieuwsgierige menschen In Amsterdam gebeurt niets. Als er een vlieg in het water leitkomen alle bladen er op af. Hoe komen anders de kranten vol. Teleurgesteld vernemen de gelegenheidsboden dat de reiziger Zola niet is. Het bodenloon ontgaat hen. Toch maar een proppie nemen jongens. Het is goed voor de koude voeten. En de ontdekkers van den Pseudo Zola gaan op den hoek der straat hun leed verdrinken. Grasboter. De Coöperatieve stoomzuivelfabriek »Loosdrecht" heeft aan H. M. de Koningin de eerste grasroomboter aangeboden. Leldsche maskerade. De voorstellen der Leidsche Maskerade commissie voor 1900 zjjn aangenomen namelijk om als onderwerp dier maskerade vaat te stellen >De intocht van Albrecht van Beieren." Congres 8. O. Arb. partij Het congres van de Sociaal Democratische Arbeiders partij zal op 2 en 3 April worden gehouden te Leeuwarden. Haarlem. Het lijk der 54-jarige juffrouw A. K. uit Hillegom die eenige dagen geleden door een tandem zoodanig werd aangereden dat zij aan de gevolgen over leed, is naar Haarlem vervoerd, om gerechtelijk geschouwd te worden. Tegen de beide wielrijders twee heeren uit Leiden is proces-verbaal opgemaakt. mishandeling. Men schrijft uit Aken aan de »Haagsche Ct.": Zaterdagnachtongeveer 3 uurgeraakte de heer H., een, aan de Polytechnische School stndeerende, Hollander, bij 't verlaten van een koffiehuis tusschen een vechtende bende waarvan er ook op hem lossloegen. Zich verdedi gende riep hij de hulp van twee agenten in die hem een paar straten begeleidden. Toen dezen hem ter hoogte van het Kurhaus verlaten hadden werd de heer H. weer aangevallen en viel. Eenige oogenblikken later kwamen vier agenten hem bevrijden, waartoe zij echter, over hem heen staande hun sabels moesten gebruiken. Bewuste loos naar het Mariahilfspital vervoerdbleek de heer H. zoodanig door de bende getrapt en geslagen te zijn dat zijn rechterbeen op twee plaatsen gebroken en gesplin terd was. In 't gunstigste geval zal hij verder kreupel zijn. Ofschoon een der vechtenden die ook wonden had opgeloopen eveneens naar het ziekenhuis werd gebracht en de namen van drie der woestelingen bekend zijn zal niet zijn uit te maken, wie de verwondingen heeft toe gebracht. Vee-Invoer In België. De afd. »Rotterdam, Schiedam en omstreken'', der H. M. v. Landbouw, heeft een adres gericht aau H. M. de Koningin, in hot belang van den veehandel. Er dreigt wederom een nieuw gevaar in verband met den invoer van het vet- of slachtvee. Het voor België bestemde vet- of slachtvee wordt thans, na keuring hier te lande, in gesloten spoorweg- waggons naar de abattoirs van de groote Belgische steden vervoerd, nadat het op de grenzen door een Belgischen veearts gekeurd is en de waggons geplombeerd zijn. Het ingevoerde vee komt bij dien vervoer met geen ander vee in aanraking en wordt korten tijd na aankomst op het abattoir afgemaakt. Echter schijnt de Belgische regeering voornemens te zijn hierin verandering te breDgen. In de Kamer heeft de Minister van Landbouw zich uitgelatendat wel de invoer van slachtvoo bijna te allen tijde kan worden toegelaten, maar op voorwaarde, dat de beesten aan de grenzen zullen worden geslacht, met de mededeeling, dat de Hoogere Landbouwraad in gelijken zin geadviseerd had, en dat wellicht aau de Kamers voorstellen in dien zin zouden worden ingediend. Dit aldus verklaart het adres zou aan den han del in vet vee een onberekenbaar nadeel berokkenen. De Belgische handelaren zullen geen vet vee in Holland meer aankoopen, wanneer het vee niet in de slachthui zen der groote steden, doch reeds aan de grenzen wordt geslacht, vermits het vleosch onder die omstandigheden, vooral des zomers, niet van de hand gezet zal kunnen worden. De Belgische vleeschhonwers hebben dan ook een ver gadering uitgeschreven, waarvan de dagorder luidt»Pro- testatie tegen het ontwerp van M. de Bruijn, de inrichting op de grenzen van bestendige slachthuizen om daar de slachtbeesten bij hunnen invoer af te maken." Wanneer de vraag van België (waarheen jaarlijks zoo vele duizenden slachtbeesten worden vervoerd) afneemt of ophoudt, zal de waarde van den Hollandschen vee stapel bedenkelijk verminderen. Bovendien zou het uit Amerika ingevoerde vee in Antwerpen (en dns niet op de eene of andere grensplaats) geslacht worden, tenge volge waarvan de invoer uit Amerika in gunstiger ver houding zoude zijn, dan die uit ons land. De afdeeling hoopt, dat H. M. zoodanige stappen zal gelasten, waardoor de in België voorgekomen maatregel niet tot uitvoering wordt gebracht. Zaadeonlröle. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling voor den kooper, verzoekt ons het Rijksproefstation voor zaadcontróle ter kennis van belanghebbenden te brengen, dat tot heden achtereenvolgens de navolgende zaadhau- delaren zijn geplaatst op de lijst van handelaren onder openbare contrölevan het Rijksproefstation voor zaadcontróle te Wageningen D. J. van der Have, Kapelle bjj Goes; A. M. van Driel, Nieuwerkerk (Zeeland)IJ. Pars, Fra- nekerW. C. Verkerk, UtrechtA. Poortman, Rotter dam C. S. Heerma van Voss, Rozendaal N. B.gebr. Heerma van Voss, idem; C. G. van Tubergen Jr., Haarlem J. H. Bakker Jr., Wildervank gebr. Dries, SappemeerJohan Scholtens, GroningenK. Kobus, Deventer wed. J. Leupen Zn., HaarlemD. J. de Vries, Finsterwolde J. L. Robertas, Winschoten van den Bosch Co., Goes en gebr. Hollen, Sommelsdijk. Texel. In de den 25 gehouden vergadering van de afdeeling »Texel" der Holl. maatschappij van land bouw werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar en bleek er een saldo te zijn van f86.11. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de bekende hengst »Martin" van den heer van den Berg, te Haarlem, weder voor het eiland beschikbaar was voor f 300 was het dier te huur, voor f 1200 te koop. Aan verschillende veehouders werden handleidingen uitgereikt voor het aanleggen van »melkstaten", terwijl kennisgeving was ontvangen van het hoofdbestnur, dat voor Texel en Terschelling eene som van f 175 was uit getrokken ten behoeve van eene in den loop des jaars te houden stierenkenring. Door de vergadering word met algemeene goedkeuring besloten, dit jaar geene tentoonstelling, doch eene ram- menkeuring te houden. Ten slotte weid tot lid van het bestuur, in plaats van den heer A. P. Koorn, gekozen de heer G. J. O. D. Dikkers. Henshroek. Beroepen naar Noordgouwe (Zeeland), alsmede naar Ursem de heer ds. fl. Vermaas, predikant alhier. Amsterdam. In den nacht van den 26 is aan de gevolgen van een beroerte plotseling overleden de heer J. J. Paehlig Rijksbetaalmeester in het arrondissement Amsterdam. De heer Paehlig bereikte den leeftijd van 46 jaren en vervulde zijne betrekking alhier sedert 10 Juni 1895. Aedcrlandscli Toonvel. De vierde abounements-voorstelling van de Kon. Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel", alhier, is be paald op vrijdag, 10 Maart. Met veel genoegen zal men ongetwijfeld vernemen, dat de garanten-commissie er in geslaagd is, voor dien datum de opvoering te verkrijgen van Hauptmaun's bekend stuk »Vocrman Henschel." Men zal het zeker op prijs stellen, do gelegenheid te verkrijgen, hier met dit veel besproken kunstwork kennis te maken. Zooals men weet, werken mevr. Brondgeest- Bouwmeester, alsmede de heer Louis Bouwmeester aan de vertolking mede. Badhuis Witte Kruis. In de week van 19 tot 25 Februari zijn in het bad huis van het »Witte Kruis" genomen 32 kuipbaden, 59 regenbaden le klas, 108 regenbaden 2e klas, totaal 199 baden. Volksvoordracht. Op uitnoodiging van de Commissie voor de volks voordrachten uitgaande van het Alkmaarsche Nutsde- partement, zal de zangvereeuiging „Crescendo" dezelfde operetten, waarvan zij de uitvoering voor hare leden en geïntroduceerden beoogtook geven voor de minder gegoeden en wel op woensdagdon 1 Maart, in het lokaal Harmonie". Dienzelfden dag zijn toegangskaarten daarvoor ad 10 cents van 122 uur aan genoemd lokaal verkrijgbaar. Protestantenbond. Op donderdag, den 2, 's-avonds te 8 uur, treedt, in eene vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Protestantenbond als spreker op de heer ds. A. B. Wenipe, van Haarlem. Zuivel. Op uitnoodiging van de afd. Alkmaar der H. M. van Landbouw, zal, op maandag, 13 Maart, des morgens te IO uur, in de bovenzaal van het »C a f Central", als spreker optreden: de heer W. Keestra, zuivelcon- sulent. voor Noordholland, te Hoorn. Spr. zal behande len zuivel en zuivelbereiding. De toegang is voor een ieder vrij. Voetbalwedstrijd. Zondag, den 26, had, op de Krocht, alhier, een voetbalwedstrijd plaats tnsschen »Voorwaartsvan Am sterdam en Always forward," alhier. Eerstgenoemde bleef overwinnaar met 3 tegen 0. verzonden gedurende de le helft der maand Feb. van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders Mej. C. v. Pelt: Alkmaar; J. v. d. Werf: 's-Gravon- hageN. de Bruin: Rotterdam. 27 Februari. Door den Notaris M. GOUVERNE. Van perceelen te Alkmaar. 1. Huis en erf, Achterom Nr. 12 44 cent. Str. H. B. J. Laumann f 915, 2. Huis en erf, Verdronkenoord Nr. 6, 52 cent. Str. dezelfde 1365, 3. Winkel- en woonhuis met vergunning, gen. »het Tontelhuis", hoek Luttik-Oudorp en kleine St. Jacobstraat Nr. 51 49 cent. Str. G. Diepon 3505, Afslag op Maandag 6 Maart a.s., in het »Noordhol- landsch Koffiehuis" van den heer Hazes. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van PIETER BRANDS, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 4 paardekracht en het uit breiden van de bestaande slachtplaats, met rookerij en worstfabriek, in de perceelen aan het Ritsevoort, wijk A, Nrs. 30 en 31 en dat op Dinsdag, 14 Maart 1899, 's middags te twaalf ure, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 28 Februari 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. M. M.l Bjjgaand ben ik zoo vrij U te doen toekomen, het afschrift van een adres, door mij gericht aan onzen Ge meenteraad, met verzoek om plaatsing, indien mogelijk, in uw blad van morgen. De lichtvaardigheid, waarmede nog steed3 omgesprongen wordt met de Gemeente-finantiën, en de geringschatting van den Gemeenteraad, waarvan het dagelijksch bestuur nog steeds blijk geeft, waren de aanleiding tot boven genoemd adres, waarop als toelichting het volgende moge dienen. Ik kan mij voorstellen, dat de Gas-commissie ook een big vond tast- en zichtbaar aandenken wil achterlaten op Gemeentegrond; en als Gas-specialiteit', begrijp ik zelfs, dat zij voor dit aandenken nu eens geen foutein geen vaas en zelfs geen beweegbare vaste brug ergens in een Singelgracht kiestmaar dat het vereeuwigen van hare nagedachtenis nu juist moet geschieden door bet plaatsen van een sierlantaarn op de meest verlichte en veiligste plaats der Gemeente, en wat het allerergst is dat die vereeuwiging juist moet geschieden op kosten der Gemeente zietdat vind ik ongehoord. En is het niet nog erger dan ongehoord, dat B. en W. den Gemeenteraad willen wijs maken, dat de overschotten op Gemeente-rekeningen zuiver verloren gelden zjjn die z ij terug vinden, door het aanbrengen van zooveel on- uoodig licht, in een omgeving en toestand, die zoo geheel en al niet duister zijn, iets dat niet gezegd kan worden van het Gemeentelijke kas-tekort, dat 1'. en N. v. d. ons nalieten. Moet en zal zich de Gas-commissie met alle geweld vereeuwigen voor het nageslachtdat zij dan een sier lantaarn ten geschenke geven, desnoods met een fontein er in, en een vaas or om heen. Dat een Alkmaarsche Gemeente-architect en dito da gelijksch bestaar ook nog weer eens voor de zooveelste maal van water land willen maken, ook dat is verklaarbaar, 't succes? lokt uit; en te kunnen zeggen, >hier was weleer een gracht en maakten wij een boulevard," ook dat kan glorievol zijn. Maar dat de Geest een gracht iskan op zich zelf toch geen reden zijn, om zonder eenige behoefte aan verkeerswegen, die gracht voor veel geld tot land te maken. De heeren denken toch niet, met de grachtdemping ook den toevoer van riool-water te verminderen, of af te sluiten, zelfs niet die van het jongens-gesticht Een gracht als zoodanig, behoeft niet per se d'atmosfeer te bederven, maar doet dat alleen bjj een verwaarloozing, als waaraan Alkmaar zich, ook op ander gebied, heeft schuldig gemaakt. In de gegeven omstandigheden Bchjjnt het mjj beter, het geld uit te geven voor afschaffing van nachtwachts, voor verbetering en verlichting ook waar olie-verlichting geprojecteerd is, voor verbetering van markt-toegangen, waartoe de ruïnen op den dgk sinds lang aanleiding geeft, zelfs voor abattoir, desnoods zonder koelinrichting, enz. enz. Gelden besteed aan werkelijke schoonmaking van Geest en Lindegrachtzijn niet extra of onnut uitgegeven, geleend geld kost ook geld. U dankend bjj voorbaat, wensch ik onzen Gemeenteraad op Woensdag helderheid van geest, ook zonder sier-lantaarn. Alkmaar, Achtend 28 Febr. 1899. JAN POT. Aan don Raad der gemeente Alkmaar heeft de ondergetcekende de eer te verzoeken in zjjne zitting van woensdag, 1 Maart a.s., niet toetestaan lo. het plaatsen van een sierlantaarn ton koste van f 500; 2o. het dempen en rioleeren van d« Geestgrachtten koste van f 17000 3o. het maken van een dwarsriool door Schouten-, Hoog- en Doelestraat naar tiet afgesneden kanaalvak en wel te besluiten lo. de f 500 voor een sierlantaarn te besteden aan de uitbreiding van de gasgloei-straatverlichtingopdat Alk maar niet laDger in dezen achtersta bjj plaatsen als Purmerend, Edam en zelfs als Volendam 2o. de volle 4 pet. van de geraamde f 17000 voor Geestdomping (ad f 680 per jaar) minstens 2 jaar te be steden aan flinke uitbaggering van de sinds jaren na genoeg geheel verwaarloosde Geest- en Lindegracht 3o. geen dwarsriool te maken als voorgesteld naar het nagenoeg stroomlooze afgesneden kanaalvak doch zoo mogeljjk een dwarsriool te maken door Boter- straatHouttil en Pieterstraat of Payglop, Achterstraat en Paardensteog met uitmonding in het Groot Noordh. Kanaal bij de Bokkesluis waar de spuistrooming zeer sterk is. Eene gemeente die bljjkens bjjlage no. 1, punt 3 der agenda, voor politie dienst, personeel gebruiktdat 24 uur per etmaal ge durende eenige dagen per week gemeente-dienst verricht, die, bljjkens bjjlage 14, punt 4 der agenda, geld leent voor vernieuwing van een gebouwtje en een duizend meter rjjweg die thans voorstelt f 60000 te leenen, een ongedekt tekort in de gemeentekas met inbegrip van proceskosten mogeljjk f 60000 loopend heeften voorstelt riool- en dempings-werken tot een bedrag van f 31000, te zamen f 150000, zulk een gemeente heeft naar zjjn oordeel geen enkele reden tot plaatsing van sierlantaarnsom vrjj komende gaten in eene bestrating te vullenzelfs niet al kon de plaatsing op afbetaling geschieden, in casu uit een overschot van de rekening Gasfabriek 1898, alsof de plaatsing aldus betaald geen geld kostook meent hjjdat demping van Geestgrachtzonder dem ping van Lindegracht en making van het door B. enW. voorgestelde dwarsriool stank, en luchtverpesting niet wegneemt doch alleen condenseert en concentreert op andere plaatsen. 't Welk doende met verschuldigden eerbied, JAN POT. Alkmaar, 27/2 1899.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3