Tl Honderd en eerste jaargang 1899. ZONDAG Vee-invoer België. Buitenland. Nederland. 5 M A A R T. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. NO. 28. Eerste blad. ALKMAARSCHË (MRAA Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,HO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr(fs der gewone advertcntlen t Per regel fO.IÖ. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secrotarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van Th. VAN SPALL, in zijne qualiteit van directeur der Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij, om vergunning tot het uitbreiden van de genoemde fabriek in het per ceel aan het Raaksje, wijk D, Nrs. 1 en 2, en dat op Donderdag, 16 Maart 1899, 's middags te twaalf ure, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders vau Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 2 Maart 1899. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend dat met ingang van 1 Maart 11. het Belgische grenskantoor Santvliet voor den invoer van melkvee uit Nederland is geslotendoch dat met ingang van dienzelfden dag de invoer langs de Belgische tolkantoren Haarle-Hertog en Watervliet wederom is toegestaan. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 4 Maart 1899. A. MACLAINE PONT. BBFGIB. De Koningin heeft volgens officieele be richten eenige dagen geleden kou gevatbij wijze van voorzorgsmaatregel heeft de geneesheer haar aangeraden te bed te blijven en volkomen rust aanbevolen. De toe stand is niet zorgwekkend, het is een aanval van bronchitis. DF1TSCHLAND. Naar de »Freis. Ztg." meldt, heeft de Regeering met het centrum een overeenkomst gesloten betreffende de legeruitbreiding. Het centrum, dat bij de behandeling in de begrotingscommissie de vermeer dering van het korps cavalerie met tien eskadrons had geweigerd, heeft verklaard, dat het in den Rijksdag voor het regeeringsontwerp zal stemmen, alsook voor het voor stel tot verhooging van de werkelijke sterkte der infan terie in vredestijd. De prijs voor deze concessie zou zijn de goedkeuring der, door den Rijksdag aangenomen, opheffing der jezuie- tenwet. In den Rijksdag heeft de afgevaardigde Bebel den minister van oorlog geïnterpelleerd over de gratie ver leend aan luitenant von Brtisewitz, die zich eenige jaren geleden berucht gemaakt heeft, door in een twist een burger te doorsteken. De minister antwoordde, dat de luitenant tot driejaar gevangenisstraf was veroordeeld hij heeft daarvan twee jaar in de gevangenis doorgebracht. Uit niet-militaire kringen waren verscheiden verzoeken om gratie voor den heer Brüsewitz tot den Keizer ge richt. De veroordeelde had zich bovendien al dien tijd in de gevangenis voorbeeldig gedragen en nu was hij ernstig ziek, zoodat het noodzakelijk was hem te ontslaan. Daarbij komtdat men pogingen in het werk stelt de familie des gedooden door eene groote som schadeloos te stellen. EAWEIjANID. In het Lagerhuis deelde de onder minister van buitenlandsche zaken den 2 mede, dat bij de Regeering bericht was ontvangen van een protest van den Russischen gezant te Peking tegen zekere bepalingen van de overeenkomst, betreffende de leening voor de uit breiding van den Niuchangspoorweg en wel op grond, dat deze bepalingen strijdig zouden zijn met de beloften door de Chineesche Regeering in Juli j.l. aan den heer Pavloflf gedaan. De heer jBrodrick verklaarde verder, dat de Britsche Regeering de overeenkomst bindend acht voor het Chi neesche gouvernement. FRANKRIJK. Met een kleine meerderheid heeft de Senaat, gelijk te voorzien was, de gelegen- heidswet aangenomen. Van veel belang is dit eigenlijk nietde Dreyfus zaak zal er niet onder lijden, al wordt zij la*er naar een nieuwen Krijgsraad verwezen, daar de debatten over de revisie openbaar en contradictoir zullen zijn. En voor Frankrijk's reputatie doet het er waarlijk ook niet toe zij is zoodanig verspeeld, dat een stoot meer of minder geen verschil maakt. De strafkamer van het Hof van Cassatie behandelde den 2 het verzoek om regeling van rechtsgebied, in gediend door den luit.-kol. Picquart. Er was een ont zaglijke toeloop, bijna uitsluitend van advocaten en jour nalistenIncidenten vielen niet voor. De Raadsheer Athalin gaf een overzicht van de dos siers zonder een conclusie te nemen. Hjj liet echter doorschemeren, dat er samenhang bestaat tusscben de vervolgingen, daar alle feiten, die den beklaagde worden ten laste gelegd een zelfde doel hebben de onschuld van Dreyfus te bewijzen door Esterhazy als den waren schuldige in zijn plaats te stellen. Den 3 ontwikkelde de procureur-generaal Manau ge durende l'/4 uur zijne conclusies, die strekken tot ver- Telefoonnummer 3. wijzing der zaak naar de kamer van inbeschuldiging stelling, ten einde voor het Hof van Assises te worden berecht. De huiszoekingen worden nog steeds voortgezet de resultaten schijnen niet veel om het lijf te hebben. Protesten en politieke scheidpartijtjes ontbreken natunrljjk niet, noch van de partij der anti-dreyfusards, nóch van de andere zijde. IT.AF1K. De operatie, die de Paus heeft ondergaan, is uitnemend afgeloopen. De nacht van Woensdag op Donderdag was zeer zorgwekkend, daar men niet alleen vreesde voor toenemende zwakte, maar ook voor dyssen- terie en bloedvergiftiging. Toen het Donderdagmorgen met Z. H. goed bleek te gaan, deelden do artsen mede, dat een spoedige genezing te wachten is. De deelneming is groot en algemeen. De koning van Italië, de koningin, minister Pelloux en de minister van buitenlandsche zaken hadden maatregelen genomen om van uur tot uur op de hoogte van den toestand te worden gehouden. Ook verschillende buitenlandsche vor sten werden voortdurend over den gang van zaken inge licht. Thans is de zieke in zoover hersteld, dat hij binnen enkele dagen het bed zal kunnen verlaten. De koorts is afgenomen, de wonde door de operatie veroorzaakt staat goed. Aan de »Voss. Ztg." wordt uit Rome o. a. bericht, dat dr. Mazzornieen der artsen die den Paus thans behandelen, aan een hooggeplaatst persoon van het Vati- caan zou hebben verklaard »Iudien de Paus, naar ik hoop, thans herstelt, kan hij nog wel tien jaar leven." RFSIiASJD. De mededecling van »Politiken" om trent den slechten gezondheidstoestand van keizer Nico- laas wordt thans van verschillende zijden meer of min der beslist tegengesproken. Het meest afdoende dementi is wel het bericht uit Petersburg, dat de Keizer in de laatste dagen verschillende militaire instellingen benevens de polytechnische school, heeft bezocht. Het Deensche blad handhaaf echter zijn oorspronke lijke mededeelingen. Hetzij wegens eene ziekte, die alle geestelijke (niet de lichamelijke) inspanning verbiedt, hetzij wijl de Czaar, niet opgewassen tegen de conserva tieve hofpartij, door deze tot lijdelijk toezien gedoemd is, bemoeit hij zich volstrekt niet met de regeeringszaken. Het »Neue Wiener Tageblatt" zegt, dat het vele en goede redenen heeft om aan te nemen, dat aan het hof te Petersburg een spaak in 't wiel is gestoken. En wel door Pobjedonossefden conservatieven procureur dei- Synode. Onder zijn leiding en met medewerking van grootvorst Michaëi en de Keizerin-Moeder heeft de Oud- Russische Panslavistische partij den Czaar verdrongen, daar deze hun veel te liberaal en te Duitschgezind werd. Zij leggen hem vage besluiten ter onderteekeuing voor waarvan de verdere uitwerking en uitvoering dan aan grootvorst Michaëi wordt opgedragen. .jjj De leertijd In Engeland. Het Lagerhuis nam den 1 Maart in tweede lezing met 317 tegen 59 stemmen aan het voorstel om den leeftijd waarop kinderen de school mogen verlaten, in overeenstemming met het besluit der Berlijnsche con ferentie te verhoogen van 11 tot 12 jaren. De regeering verklaarde het voorstel aan te nemen. Laatste Berichten. PARIJS, 3 Maart. Na een beraadslaging van 41I2 uur deed het Hof van Cassatie uitspraak en verwees Picquart naar de Kamer van inbeschuldigingstelling m. a. w. naar de jury der Seine, die zal hebben te beslissen omtrent de vervalsching van het »petit bleu" en de mededeeling van de dossiers-Dreyfus en Esterhazy aan mr. Leblois. Maar aangezien het verband niet is aangetoond van deze feiten met het mededeelen van de dossiers-Boulot en het postduivendossier aan mr. Leblois, wordt het oordeel over deze twee punten aan den militairen rechter overgelaten. Uit deze scheiding volgt, dat de civiele rechter al de beschuldigingen van ernstige feiten behoudt en het eerst uitspraak moet doen voor den militairen rechter, aan wien de zaak Picquart voor het oogenblik ontnomen is, blijven slechts feiten zonder werkeljjk belang over. Fit Spanje. MADRID, 3 Maart. De Koningin-regentes heeft Silvela ontboden om hem met de vorming van een kabinet te belasten. MADRID, 3 Maart. Admiraal Montejo, chef van het vroegere Spaansche eskader van Manilla, is hedenavond opgesloten in de militaire gevangenis, evenals Sosto, van het arsenaal te Cavite. Mede is een vervolging gelast tegen generaal Linares, die ook in arrest zal worden gebracht. Dc Spaansche schadevergoeding. WASHINTON, 3 Maart. President Mc. Kinley heeft het door het Congres aangenomen ontwerp geteekend, waarbij aan Spanje een schadeloosstelling van 20 millioen voor den afstand der Philippijnen wordt toegekend. Stompetorcn. Op de voorkeuring van stieren, alhier den 3den Maart gehouden, werden aangeboden 9 éénjarige, 7 tweejarige stieren en 1 driejarige stier, waarvan aan 16 het recht werd verleend om mede te dingen op de centrale keuring, die op Vrijdag 10 Maart te Alkmaar zal worden gehouden. Inlichting gevraagd. De politie te Groningen weet geen raad met iemand, die daar zonder middel van bestaan vertoeft, doofstom is of zich zoo houdt en van wien op geenerlei wijze eenige inlichtingen te verkrijgen zijn. De man is ongeveer 39 jaar. Op den rechterbenedenarm heeft hjj getatoneerd een paardenkop met teugel, een hart met het jaartal 1897, waardoor heen een sabel en een hoofd van een matroos met muts, waaronder een lauwerkrans. Op den linkerbenedenarm is getatoneerd F. R. J., waaronder T. Influenza te Londen. Dat de influenza te Londen nog blijft toenemen, kan men opmaken uit de volgende sterftecijfers. De ge vallen van overlijden, die rechtstreeks het geval van deze ziekte waren, zijn voor de afgeloopen week 113, tegen 74, 50 «n 22 in de drie voorafgaande weken. misdrijft Te Ohé en Laak (Limburg) is het lijk opgehaald van een goed gekleede vrouw, naar gissing ongeveer 30 jaren oud. Daar het ljjk een touw als strop om den hals had, wordt aan misdaad gedacht. Bloed vergiftiging. Te Voormond, bij Koevorden, kreeg de bakker R. H. dezer dagen bloedvergiftiging in de hand, tengevolge waarvan deze en de arm erg opzwollen. Een Dnitsch geneesheer, uit Emlichheim, trachtte hem nog door eene operatie te redden, hetgeen echter niet meer baatte; de man is kort daarop overleden. Toen de dokter de woning verliet, kreeg hijzelf, bij het sluiten van de deur, een wondje aan de hand, doch zoo gering, dat bij er niet op lette. Niettemin ontstond ook bij hem weldra bloedvergiftiging, waaraan hij reeds is overleden. Valsche rijksdaalders. Te Meppel is Donderdag door de marechaussee in beBlag genomen een valsche rijksdaalder, met dun beelde naar van Willem III en het jaartal 1854. Hij bestond geheel uit koper, met een zeer dun laagje zilver daarom heen, en was bijna niet van een echt muntstuk te onder scheiden, dan alleen door den klank. Onvoorzichtigheid. Op de stoomtramlijn Bergen-op-Zoom—Antwerpen wilde, tusschen Oorderen en Kruisstraat, de heer J. Hui- brechts, eigenaar van het koffiehuis »De Kroon", aldaar, onder het rijden van de tram springen, doch kwam onder de wielen, waardoor hem de beide beenen werden afge reden. De ongelukkige is nog denzelfden dag overleden. De heer Uwas gehuwd en vader van drie kinderen. Een Delfsch student, woonachtig te 's-Gravenhage, sprong, den 24 Februari des morgens, op oen in beweging zijnde stoomtram van het Hollandsche Spoor. Hjj viel en geraakte onder een volgende wagen. Beide beenen werden deerlijk gekwetst. Men vreest dat hij een der beenen zal moeten missen. Veehandel in Friesland. De handel in melke- en kalvekoeien is vrij wat stiller, een gevolg van minder vraag en grooteren aan voer. De omzet was minder, de prijzen waren iets lager op de markten de stalhandel deed de prijzen nog lager worden. Vette koeien met veel aanvoer blijven gewild. Er heerscht in dit vee drukke handeldaar Holland veel trekt en ook naar Engeland vraag blijft. In vette kalveren is we zouden haast zeggen ouder gewoonte" de handel zeer vlug met hoogo prijzen. De Londensche markt betaalt dit vloesch zeer dunr, en het is opmerkelijk dat voor dit vleesch de, zoo aan schom melingen onüerhevige, vleeschmarkt in de Engelsche hoofd stad zich sedert langen tijd ongekend vast toont. De aanvoer van gemeste kalveren is vrij gelijk aan dien gedurende de jongste weken. Nuchtere kalveren, met meer aanvoer, behoorljjk ge wild. Door den grooteren aanvoer zijn de prijzen iets gedaaldle qualiteit blijft vast. Stieren voor de slachtbank bljjven in navolging van het vette rundvee zeer gevraagd met hooge en vaste prijzen. Vette varkens en biggen blijven goed gewild daar de Engelsche markt behoorlijk goede prijzen geeft. In vette schapen en lammeren is de handel vlugger, met grooteren omzet; de prjjs is iets hooger. De prijzen zijn Vette koeien le kwaliteit 2427 ct.2e kwaliteit 2224 ct.stieren 1922'/a ct., vette kalveren 35 40 ct., vette varkens 1618 ct.Lon densche biggen 1516'/j ct. per '/j kilo, ossen f 150 f 170, melke en kalve koeien f 120—f 160, pinken f 45 f75, nuchtere kalveren f 6f 9'/j üf 11, melke schapen f 15f20, magere varkens f 30f 48. De aanvoer was: 80 stieren, 40 ossen, 450 vette koeien, 900 melke en kalve koeien 150 pinken 150 vette kal veren 800 nuchtere kalveren 100 vette varkens 200 vette biggen 300 vette schapen 200 melke- en weide- schapen, 250 magere varkens en 200 jonge biggen. (»N. v. d. D.")

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1