De Erfgenaam m Mei No. 29. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 8 MAART. Anisterdamsclie Brieven. F E UI L L E T O JV. Buitenland. (DER MAJORATSHERR). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f O.Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen t Per regel fO.lÖ. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer i 3. X. De tweedracht, die er heerscht tnsschen de parlemen taire en revolutionaire sociaal-democraten heeft ten gevolge gehaddat de jaarvergadering van den Alge- meenen Ncderlandsehen Diamantbewerkers- bond voorloopig ie uitgesteld. Een der afgevaardigden was namelijk de uit de revolutionaire beweging welbe kende Samson en tegen zijne toelating waren van ver schillende kanten stemmen opgegaan welke bij het Hoofdbestuur van den Bonddat steunpilaren van de parlementaire richting teltalleszins weerklank vonden. Zoo ziet men hier het bedroevende feitdat in eeu machtige organisatie als den A. N. D. B., die zijn kracht en bloei te danken heeft aan cijne energieke bevordering der vakbelangen door de politiek eon twistappel is geworpendio weer tot heelwat nieuwe verbittering aanleiding zal geven. De revolutionaire socialisten hebben overigens te Am sterdam geducht terrein verlorenterwijl zich bij de andere fractie telkens weer mannen aansluiten waarop elke beweging trotsch zon mogen zijn. Voor Domela Nieuwenhui8 is dat een pijnlijke ervaring velen zijner oude vrienden zijn hem ontronw geworden en eenmaal tot de meer bezadigde partij overgegaan vergeten zij maar al te lichtdat hij 't toch is geweestdie met opoffering van zijn geachte positie en met het breken van den omgang met kringen, waarin hij door geboorte en ontwikkeling een welkome verschijning wasden grooten stoot heeft gegeven aan de arbeidersbeweging hier te lande. Wanneer thans het zaad door mannen als TroelstraVan KolHenri Polak en bnnne vele partijgonooien uitgestrooidvruchten voortbrengtdan is dat zeker voor een deel hieraan toe te schrjjven dat Nienwenhnis, hoozeer eenmaal vrijwel geïsoleerd staaude, den akker daarvoor heeft toebereid. Hij is de man geweestdie het eerst den storm-ram heeft gericht op sociale toestanden die twintig jaar geleden onwrikbaar hecht schenen en op zijn hoofd is alle verbittering neer gekomen over het rameien aan instellingen, die nu door niemand meer verdedigd worden. Zijn opvolgers hebben, waar hij eenmaal aan den arbeid was geweest, niet meer dien feilen smaad en die grievende vernederingen onder vonden, welke op den duur de meest starre onverdraag zaamheid moesten doen ontstaan en zij hébben er zich over verbaasd hoe bij hem de strjjd oversl 'eg tot gren- zeloozen haat. Nn staat by nog wol niet heelemaal alleen maar zijn getrouwen zijn niet van het beste gehalte en aan intelligentie is zijn wederpartij enorm veel rijker. In de dagen toen Domela Nienwenhnis aan het hoofd van een aanzienlijke macht als het ware het iand door ging, verwoesting met vanr en zwaard predikende, hebben wij, ook in deze brieven, meermalen harde woorden over dit bedrijf hem toegevoegd. Maar thans, na de natuur lijke reactie is gekomen kannen wij een gevoel van medelijden niet onderdrukken over het tragische van zijn eenzaamheidterwijl anderen zich de victorie-lauweren li) VIJFDE HOOFDSTUK. Ik heb het verraad diep leeren verachten en ken geen vergiftdat mij met grooter afschuw vervult. Aeschylus. Graaf Willibald schoof zijn stoel bij terwijl hij de armleuningen krampachtig met de handen omklemd hield als om zich eeu gleun te geven ten einde niet te vallen onder al het vreeselijke dat hij zou te hooren krijgen. Knhnert rees op en streek met bevende hand het haar van het klamme voorhoofd. »Ach mijnheer de graafjammerde hij»het is haast niet te gelooven dat een christenmensch zóó slecht ban zijn en dat nog wel jegens eigen vleesch en bloed 1 de eigen neef vaD mijnheer de graaf 1" De Heer van Niedeck lachte nogmaals luidkeels en bitter, en do onde man ging, zwaar ademhalend, voort »Daar is hij dan hier gekomen heeft zich tien dagen lang met zijne vronw in de »Stad Hamburg" ingekwar tierd en heeft met voorbedachte rade met list en om- kooperij de menschen opgezet O, lieve Heertje, hoe ziet 't er nn onder de brave eenvoudige Angerwieseners nit 1 't Is of de duivel er los gebroken is en alsof onze beste brave meester de geheele stad in het ongeluk heeft gestort 1 Ze zeggen dat n krankzinnig bentU be- om de slapen winden. Nienwenhnis is geworden tot een droevige verschijning zjjn haar is^vergrysd en zjjn rng gekromdgeen troost biedt, hem ziju ouderdom zijn oude vrienden hebben slechts harde woorden voor hem en de grenzenlooze verbitteringdie in zijn binnenste huist, is geworden tot machrelooze woede. Anarchistisch fanatismo bezielt, al zijn enken en dat wordt erger telken keerdat hij merkthoe zijn rol feitelijk is afgespeeld. 't Zou een daad van zielkundige humaniteit zijn, wan neer men hem thans met rust liet en men hem als een twoeden Bismarck niet al to zwaar toerekende zijn daden nadat hij van den troon is gestooten. De Centrale Raad van den Socialistenbond heeft daarover echter anders geoor deeld. Hij heeft eeu brochure doen verschynen, waarin een overzicht wordt gegeveu vau de wijze vau strijden, zoo als die door Recht voor Allen is voorgestaan gedurende zijn 20-jarig bestaan en daarmee is den voormaligen leider een beker aan de lippen gezet, waarvan de bitter heid den buiten de partij sta mde tot mededoogen beweegt. In die brochure wordt aangetooud, dat Nienwenhnis zelf eenmaal ijverde voor algemeen kies- en stemrecht en voor parlementairen arbeid en heeft hij, zoo wordt govraagd, waar hij zelf van meening veranderde, dan hot recht om andereu die getrouw aan hun beginsel zijn gebleven voor te stellen als achterlijke bedriegers en volksverraders. Getreden nit het licht van het socialisme, dat warmte en leven schenkt en de koude menschenzie- len van vuur en strijdlust doet blaken voor een betere toekomst, is hij gegaan in het duister, overgelaten mot het zelfverwijt, dat hij zijn eigen work en dat van anda ren heeft verwoest. Dat zijn onnoemelijk harde woorden, waarvan ook een man als Nienwenhnis moot huiveren. Psychologisch zijn zij echter onjuist. WanDeor da tegenwoordige redacteur van »De Vrije Socialist" langs de wenschen der nu be staande parlementairen tot de anarchistische stellingen is gekomen, is dat geen daad van ontronw of volksbe drog, maar een overslaan tot een uiterste, waartoo me nig eerlyk hervormer is gekomen. Toen Nienwenhnis begon mot zijn kruistocht, ""rden sociale verlangens, die nu als volkomen redelijk worden erkend, beschouwd als te zijn voortgesproten uit het brein vaD een gek of een dweeper en dat moest den verkondiger der nieuwe leer wel brengen tot de overtuiging, dat een maatschappij met zulke maffe begrippen slechts kon worden gereorga niseerd door haar geheel omver te werpen. Elke nieuwe hoon en elke nieuwe bestrijding moest hem in die over tuiging sterken moest hem steeds meer tot fanaticus maken. Zij, die begonnen zijn toen het ontwaken van het volk werd gevolgd door een algemeene zucht naar sociale hervormingen, kunnen zich geen voorstelling ma ken van het venijnige verzet, waarop de baanbreker een maal stuittezij moeten zich dit leeren indenken en zul len dan zeker minder snel de qualificatie van volksbe drieger iu den mond nemen. De historicus zal eenmaal ook over Domela Nienwenhnis uitspraak doen en waar schijnlijk zal dan het grootste verwijt tegen hem wel zijn, dat hij te lang heeft geleefd. hoort in een gesticht opgesloten te worden en de Ka merheer Rudiger die was de eehlede ware Heer van Niedeck die hoort hier op Niedeck te wonen Natuur lijk heeft hij ze dat ingeblazen och och als men hoort hoe ze daar op Angerwies geleefd hebben In de gelagkamer Lebben ze gezeton en het was jij en jou'' tegen iedereen en Mevrouw heeft zelfs visites afgelegd bij Jau en alleman «Mevrouw Melauie, visites gemaakt in Angerwies 1'" viel Willibald den ouden knecht in de rede terwijl hij de handen boven het hoofd in elkaar sloeg»die arro gante trotscbe vronw, die zelfs haars gelijken geen groet waardig keurtsedert het haar gelakte de vronw van een graaf te worden »Ja, mynheer de graaf, maar dat zijn juist de slim ste!" zei Kuhnert met een verachtelijke handbeweging »die schamen zich voor zich zelvedat zij in een ge wone burgerwieg gelegen hebben vooral als die wieg in het huis van zulk eeu gelukzoeker en parvenu gestaan heeft, als de onde Bourlier er een was! Na dat gaat ons eigenlijk niet aan I Maar de bezoeken die de gravin beeft afgelegd zijn nog niet het ergste wat zegt n er wel van mijnheer de graafdat beiden op het bal der schnttery verschenen zijn aan den eenen kant zich aanstellende als vorsten van den bloedeen aan den anderen kant frère et compagnon spelend met schoen- en kleermakers. De gravin heeft zelfs nog gedaust ook Willibald had het hoofd voorover gebogen als dacht hij dat hij niet goed gehoord had, en barstte toen in znlk een luid gelach los, dat hij er van schudde »Dat kluchtspel is bepaald entrée waard," riep hij: «bij God, die trotsche adelijke menschen hebben zich hot erfrecht duur trachten te koopen zij hebben in het zweet huns aanscbijns er voor gezwoegd De gravin Melanie ge danst met boeren en buitenlui 1 1 Nu zullen die arme stakkers wel mooi naar haar pijpen dansen »Dat doen ze al, mijnheer de graaf, dat doen ze al, precies als goed gedresseerde poedelhonden 1 Mijnheer de Kameiheer heeft ze in die tien dagen goed gedresseerd, BICl.<>»IK. De toestand der Koningin die, gelijk wij meldden, aan bronchitis lijdt, is toch zorgwekkender dan de eerste berichten deden vermoeden. Zondag lnidden de bulletins inderdaad zeer slecht en scheen H. M. den dood nabij. De nacht van Zondag op Maandag was rustig, en de doctoren verklaarden moer tevreden te zijn. DlIITSClHiAMD. 's Keizers broeder, prins Hendrik van Prnisen, is benoemd tot bevelhebber (in plaats van admiraal von Diederichs) van het eskader in de Chi- ueesche wateren. Volgens de «Berliner Neueste Nach- richten'' heeft deze benoeming een bepaald politieke be- teekenis. Men verwacht tenminste, dat het intrigeeren van Engelsche en Amorikaansohe bladen tegen admiraal Diederichs niet zal voortduren, nu de broeder van den Duitscheu keizer in zijn plaats is benoemd. Te meer mag men zulks verwachten, daar de prins zeer popnlair in de Engelsche marine i3 en aanvallen op zijn persoon geen weerklank in Engoland zonden vinden. In het Armeeverorduungsblatt" wordt een Ka binetsorder openbaar gemaakt, welke ten doel heeft de onwaardige aanbiedingen van geldschieters, waaraan de Duitsche officiereu blootstaan, tegen te gaan. De klachten over het grove spelen onder de officieren worden nog steeds gehoord en de militaire overheid wil nn trachten een deel van het kwaad aldus te bestrijden, dat de of ficieren, aie door den een of andereu geldschieter aan geklampt zijn, daarvan mededeeiing bij hun chef moeten doen. Het ministerie van oorlog zal dan zooveel mo gelijk de namen der woekeraars bekend maken, terwjjl men tevens wil overwegen, in hoever zij strafrechterlek vervolgd kunnen worden. EHYPTG. Berichten nit Caïro wijzen er op, dat de toestand in Egypte toch ernstig blijft. Kanonneer- booteu gaan deu Nijl op, met Maximkanonnen aan dek geplaatst, om zoo noodig de oevers schoon te kannen vegen. Behalve deze kleine verkennings-tochten acht men bet overigens niet waarschijnlijk dat vóór den zomer een nieuwe expeditie zal worden nitgeiust, doch men laat dit geheel aan den Sirdar over. Inmiddels wordt Khartoem duchtig versterkt met het oog op een mogelyken aanval van den Khalief, die zich nog steeds een 100 mijl ten zuiden van de stad moet bevinden. De Egyptische ministerraad heeft besloten over te gaan tot den bouw van vier nieuwe spoorwegen met geringe draagkracht op de Delta. Tevens is besloten, dat op de scholen, onder de Egyptische wet staande, Engelsch en Fransch onderwezen zal worden. ENJWMI.A1ND. In het Lagerhuis heeft liet debat plaats gehad over de nieuwe legerwetten. De heer Wyndham betoogde dat het leger zoo sterk moet zijn, dat men met de mogelijkheid van een vijande lijke landing rekening kan houden. Daarom wenscht de Regeering eeu veldleger van vier cavalerie-brigades en drie legerkorpsen. De veldartillerie zal van 44 op 54 batterijen worden gebracht. om 't zoo eens nit te drukken «in vrijheid gedres seerd en nu vallen ze als bloedhonden hnn eigen meester aan Maar daarvoor heeft mijnheer Rudiger dan ook gold als water doen stroomen «Zoo hoe komt hij dan iu eens aan zooveel geld Nog geen vier weken geleden wilde hij nog van mij leenen en schreef, dat het mes hem op de keel gezet werd! De rijke schoonpapa bankroet de onuitputte lijke gondbron eensklaps verstopt hm die schijnt dan toch weder te vloeien De oude knecht schudde het hoofd. «Dan zon hij zulk een gewaagd spel niet spelen en Niedeck door verraad in eigendom trachten te bekomen «Hij speelt geen gewaagd spel. Daarvoor is mijn lieve neef vee) te slim O, ik doorzie zijn plannen maar al te goed 1 De burgers van Angerwies moeten zaaien, hij zal dan maaien. Als het ten minste werkelijk waar is, wat ge zegt, Kuhnert ik kan 't nog niet gelooven, het is t e vreeselijk het is zoo dnivelsch «En tóch is 't zoo, mynheer de Graaf, bij God, hot is zooEn ziet u, daarom moet nwe Hoogheid morgen heel vroeg van hier vertrekken, zoodat n de bendb nit de klauwen blijft. Ik heb 't ook niet willen gelooven, maar de apotheker heeft het rondnit aan onzen Johan gezegd «Het verzoek, om n onder cnrateele te mogen stellen, moet reeds bij het gerecht ingediend zijn Heel Angerwies zal tegen n getuigen, en ons, onderhoorigen van Niedeck, willen ze ook al overhalen om zich tegen u te verklaren God in den hemel moge hen allen straf fen Ze willen ons het dubbele loon aanbieden, uit naam van graaf Rudiger, maar dau, dan moeten we ons ook aan han kant scharen, de tegenwoordige heer van Nie deck is toch reeds zoo goed als levend dood Zoo spre ken ze!" De onde grijsaard sloeg de handen voor het rimpelige gezicht te zamen en snikte het uit. «Het ziet er slecht nit, heel slecht, lieve beste meester, de dokter uit de stad hebben ze tot deskundige benoemd en we weten het maar al te geed, dat die kwakzalver n oiet goed gezind is

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1