Honderd en eerste jaargang, 1891). VRIJDAG 10 MAART. Buitenland. Nederland. NO. 30. Eerste blad. ALkMAAKSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8© franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen s Per regel f©,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer s 3. VGEITALLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Overwegende, dat bij hun college zijn ontvangen a. een verzoek van Jb. DE ROVER tot het maken van een varkenshok achter zijn slagerij in het perceel wijk A, No. 120 b. een idem van Jb. DE JONG, to© het mogen stallen van een paard in het perceel Limmerhoek, wijk D, n°. 1; Gelet op art. 216 der Algemeene Politieverordening Noodigen de bewoners of gebruikers der belende per- ceelen uit om, zoo zij tegen de inwilliging dier verzoeken bezwaren mochten hebben, daarvan vóór of op 13 Maart a.s., aan hun college schriftelijk of mondeling te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT, Voorz. 8 Mrt. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BEIiCilG. De toestand van de Koningin is, volgens het laatste bulletin, iets beter. De vorstin voelt echter zelf het einde naderen. Maandag liet zij haar kamerjuffer bij zich komen en nam van haar afscheid, zeggende »Ik voel het einde komen: ik ga sterven." Prinses Cle mentine is op het kasteel van Laeken aangekomen, doch nog niet bij haar moeder toegelaten. In den loop van den zomer zal te Brussel een inter nationale socialistische conferentie plaats hebben ter voor bereiding van het internationaal congres der sociaal democratie, dat in 1900 te Parijs zal bijeenkomen. DUITSCHIjAND. Te Hamburg worden reusachtige toebereidselen gemaakt om de «Bulgaria" met de reeds doodgewaande manschap zoo feestelijk mogelijk te ont vangen. Men verwacht het schip den 25 dezer maand in de haven. De keizer heeft het verlangen te kennen ge geven om den dapperen kapitein der «Bulgaria", Gustav Schmidt, terstond na zijn aankomst in het vaderland in bjjzonder gehoor te ontvangen. EÏUWKIiAMIR, De onder-minister van buitenlandsche zaken, Brodrick, verklaarde den 7 in het Lagerhuis, dat in Maart van het vorige jaar de Fransche agent van den saltan van Maskate in pacht of in eigendom kreeg een stuk land in de kleine haven om er een kolenstation te vestigen. Zoodra wij daarvan kennis kregen, verklaar den wij, dat deze handelwijze in strijd was met het ver drag van 1862 en met de verplichting van den Sultan ten opzichte van Groot-Britanuië betreffende den afstand van gebied. De Sultan werd daarop uitgenoodigd om den afstand te niet te doen, hetgeen geschiedde. «De verklaring van minister Delcassé van gisteren is een weinig onvolkomen. Hij vergat te vermelden, dat in November jl. onze gezant te Parijs, sir Edmund Monson vroeg of de geruchten van den afstand van land aan de kust van Maskate waarheid bevatten, waarop de Fransche minister antwoordde, dat hij er niets van vernomen had. Een paar dagen geleden herhaalde hij deze verklaring. Het optreden van den Franschen agent vie dus buiten diens instructies en in zulk een geval is het gewoonte, dat de zaak ter kennis van de betrokken Regeering wordt gebracht en haar beslissing worde gevraagd langs diplomatieken weg, teneinde de ruchtbaarheid, aan een bedreiging met beschieting verbonden, te vermijden. Lord Salisbury verklaarde dan ook aan den Franschen gezant Cambon, dat hij in dat geval aan een minder openlijk optreden de voorkeur zou hebben gegeven. «De Britsch—Fransche overeenkomst verbiedt Frank rijk niet een kolenstation te Maskate te hebben evenals Groot-Britannië, als daarvoor maar geen grond wordt afgestaan. De Fransche regeering zal, naar men gelooft, van dit recht binnen de boven aangegeven beperkingen gebruik maken." Dit verhaal klinkt heel anders, dan de mededeeling van DelcasBé (zie ons vorig nummer), dat Engeland Frankrijks rechten zou hebben erkendDat Fransche ministers het met de waarheid niet nauw nemen, is trouwens niets nieuws. FRAMIi.RI.II4. Het Hof van Cassatie heeft tot rapporteur in de Dreytus-revisie aangewezen mr. Ballot- Beaupré, president van de Civiele Kamer. Men verzekert, dat de openbare behandeling van de zaak niet voor den lOen April zal kunnen beginnen. De «Daily Telegraph" brengt weer verontrustende berichten over de gezondheid van Dreyfus. Het Fransche departement van koloniën daarentegen verklaart, dat de toestand van den banneling uitstekend is. De socialistische afgevaardigde Fournière had den minister van oorlog, De Freycinet, een interpellatie aan gekondigd over de onthullingen van Esterbazy en diens betrekkingen met den generalen staf. Na ruggespraak met zijn party genooten heeft de heer Fournière voor- loopig zijn interpellatie teruggenomen. Te Parijs wordt verteld, dat de afgevaardigde een paar dagen wil wachten daar weldra nieuwe authentieke bewijzen van grootere betrouwbaarheid dan de onthullingen van Esterhazy openbaar gemaakt zullen worden. Een der Parijsche bladen zon nameljjk over een paar dagen brieven van generaal Boisdeffre aan Esterhazy afdrukken waaruit zou blijken, dat beiden reeds vóór hot proces-Zola in rechtstreeksche verbinding stonden, hoewel generaal Bois deffre destijds verklaarde, dat hij Esterhazy niet kende. ITAIiIM. Van den Paus blijven de berichten voort durend gunstig luiden. De Heilige Vader zit een paar uur per dag op en neemt geregeld voedsel tot zich. De geopereerde plaats geneest voorspoedig. De uitgave der bulletins zal verminderd en als de gunstige toestand blijft voortduren over een paar dagen geheel gestaakt worden. Geheel onverwacht is er een Italiaansch-Chineesche quaestie gerezen, die, hoe onbeduidend op zichzelf ook, zeer ernstige gevolgen kan hebben. Italië, het voorbeeld van de geheele wereld volgende, heeft ook een deel van den Chineeschen buit willen hebben en om een kolen station aan de San-moon-baai gevraagd. De Chineesche regeering heeft een weigerend antwoord gegeven en Italië heeft besloten door het zenden van een krachtig eskader naar de Chineesche wateren harer vordering klem bij te zetten. Daar Italië door Engeland en China door Rusland gesteund wordtzijn ernstige verwikke lingen niet uitgesloten. SPAM JE. Het nieuwe kabinet is voltallig, dank zy de bereidwilli 'heid van den schout-bjj-nacht Gomez Imaz om de portefeuille van marine te aanvaarden. De Cortes zijn dour het besluit der Regentes ontbonden en in April zullen de nieuwe verkiezingen plaats hebben. Sagasta heefc Silvela gewezen op hot groote gevaar, dat dreigt van de Carlisten in Catalonië. Hij heeft den mi- nister-president vooral het gewicht trachten aan te toonen van de rapporten der prefecten, die allen van oen toe nemende agitatie melding maken. VER. HTATKAI. Telegrammen uit Manilla melden, dat de Filipinos hebben getracht zich meester te maken van de waterwerken der stad. Er ontstond een verwoed gevecht, waarin de Amerikanen overwinnaars bleven en vele aanvallers werden gedood en gewond. Ramp te loulon. Dinsdagnamiddag heeft de plechtige uitvaart plaats gehad van de omgekomen militairen en burgers. De maire had verzocht de winkels langs den wegdien de stoet zonde afleggen te sluiten en al de lantarens waren opge stoken en omfloerst. De jonge vrouw eens werkmans van 't arsenaal was reeds den vorigen dag te Seyne begraven onder een overgrooten toevloed van belangstellenden. Verschillende autoriteiten de aide de camp van den prefectde onder prefect de maire enz. werden in den stoet opgemerkt. De vrouw was in hare ingestorte woning gestorven ouder eene matras. Haar man spande alle krachten in om dien weg te krijgen terwijl zij voortdurend tot hem sprak maar vóór hij er in slaagde haar te bevrijden, stikte zij. Het getal dooden beloopt thans volgens officieele opgaven 54 dat der gekwetsten 38. De minister van Marine Lockroy ter uitvaart over gekomen bezocht deze laatsten. O. a. lag in een der hospitaalzalen een vader met zijn kind dat gered was uit de modder van een riviertje door de drukking der lucht met het water heinde en verre verspreid. Een soldaat, die er met enkele kneuzingen was afgekomen had na de ramp twintig uur vast geslapen. Men vond hem onder 't puin op een veldbed omringd van dooden. Weer een ander was uit zyn bed vijftig meter ver weggeslingerd. Van een onderwijzeresje was het linkeroog verwoest en de neus verpletterd. Onder de 46 ter begrafenis gereed staande doodkisten waren er elf van ééne familie en zeven van eene moeder en hare zes kinderen. De vader bleef ongedeerd maar is krankzinnig geworden. De kisten werden op elf, door vier paarden getrokken, munitiewagens geplaatsdie der omgekomenen behoord hebbende tot leger en zeemacht overdekt met vlagge- doek en versierd met vlaggentropeën. De godsdienstige plechtigheid had in de hospitaalkapel plaats onder leiding van den bisschop. Het orkest van den grooten schouw burg en verschillende muziekvereenigingen voerden het «Requiem" uit. Gedelegeerden van allerlei vereenigingen scholen enz., meest, met op baren gedragen, kransen te zamen een honderdtal en ook van leger en vloot zag men in den stoet. Achter eiken wagen gingen de familieleden. Na de kisten volgden de minister met den maritiemen prefect en die des departements een aantal Kamer- en Senaats leden officieren rechters consuls enz. De stoet was twee kilometer lang. Op het kerkhof hield de minister Lockroy eene rede. Ken gelukkige De groote prijs der Parijsche Tentoonstellingsloterij (f 500,000 fr.) is ten deel gevallen aan een jonkman te VilleTupt Collin genaamd, een knap werkman, die van zijn karig loon zijn moeder onderhield en spaarde om te trouwen. Democraat of republikein. Van Mark Twain, den bekenden Amerikaanschen schrijver, wordt de volgende niet meer geheel actueele, aardigheid verteld. Bij een bezoek aan den Amerikaanschen consul-gene raal te Frankfort, kapitein Mason, vond Twain zijn vriend bezig aan het inpakken van papieren en boeken. Op zijn vraag, waarom hij dit alles inpakte, kreeg Twain ten antwoord, dat de nieuwe president democraat was en de consul, als zijnde republikeinsch, weldra door een democraat vervangen zon worden. De Amerikaansche schrijver veroordeelde scherp deze zonderlinge administratieve gebruiken. Maar hij deed meer. Thuis gekomen schreef hij oen brief aan miss Ruth Cleve land, die toen een jaar oud was: «Lieve Ruth, ik schrijf je deze vertrouwelijke regels om je te zeggen, dat je vader op het punt staat iets heel leeljjks te doen hij wil den besten consul, dien ik ken (en ik kon er heel wat) uit zijn betrekking ontslaan alleen omdat die republikein is en een democraat zijn plaats wil hebben"... Daarop liet Twain den staat van dienst van Mason volgen en eindigde: «Ik kan mjj niet direct tot den president wenden. Maar wanneer jij mis schien gelegenheid hebt, met hem over Staatsaangelegen- heden te spreken, verzoek ik je hem het geval van Mason uit een te zetten en hem eens te vertellen wat men nu wel moet denken van een regeering. die zóó haar beste dienaren behandelt..." Benige weken daarna ontving Twain een klein briefje uit Washington, met een eigenhandig antwoord van president Cleveland: «Miss Ruth Cleveland bericht de goede ontvangst van het schrijven van den heer Mark Twain. Zy heeft het aan den president voorgelezen, die den heer Twain zeer bedankt voor zijn inlichtingen en hem de verzekering geeft, dat kapitein Mason op zijn post te Frankfort gehandhaafd zal blij ven. De president deelt verder aan den heer Twain mede, dat indien hij andere soortgelijke gevallen weet, hij het dadelijk moetschrijven de president zal hem daarvoor zeer verplicht zyn." Uoudschc paardenmarkt. Nu te Gouda de najaarspaardenmarkt als gevestigd mag beschonwd worden de laatste maal w_'ren ruim 1000 paarden aangevoerd wil men ook trachten in het voorjaar eene paardenmarkt te houden. Staangeld wordt door hot gemeentebestuur niet geëi.-cht, en de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal dan eene verloting houden van paarden, welke op die markt zyn aangekocht. Emigratie. Uit Groningen neemt het getal arbeiders, dat als boerenknecht of fabrieksarbeider naar Duitschland trekt, nog steeds toe. In 1896 begon de emigratie met 82, in 1897 klom dit tot 105 en in 1898 steeg het tot 230 mannen, die allen nog dienstplichtig zyn en zich met groot verlof te huis bevonden, met vergunning van den Commissaris der Koningin naar den vreemde te trekken. Amsterdam. Een troep huzaren reed den 8e des morgens door den Heiligenweg. Het paard van een wacht meester werd schrikachtig het begon te steigeren strui kelde over het trottoir en viel mot den kop door de groote spiegelruit van den sigarenwinkel van de firma Weinthal. De ruiteen zware spiegelruit van ruim éen centimeter dikte werd geheel verbrijzeld en het paard verwondde zich aan den bek. Niet zonder moeite wist de berijder die bijtyds uit den zadel gesprongen washet paard op de been te brengen hij steeg weer op en voegde zich bij den troep, die inmiddels was doorgereden. Dit is de tweede maaldat op den Heiligenweg tengevolge van het gladde asphalthuzarenpaarden vallen. t'astrleum. De ooievaar is hier reeds aangekomen eene week eerder dan het vorig jaar. Park te Wormerveer. Het Wilhelmina-Park te Wormerveer zal 14 Mei feestelijk geopend worden. Over een oppervlak van ongeveer l'/j H. A. strekt het zich uit van de Zaan naar den Wandelweglangs de beide andere zijden grootendeels beschut door enkele rijen hoog opgaande boomen laatste getuigen van het voormalig «Boschje van Doorn." Het heeft drie toegangen, éen aan de Zaanzijde en twee aan den Wandelwegvoorts een vijver met een paar natuurbruggetjeseen fontein en in den vorm van een achthoek een fraaie geheel van kunstsmeedwerk opgetrokken muziektentruim genoeg voor een orkest van 40 personen. Afgebracht. Op de Zuiderzee (koersende van Kuinre naar Schok land) zat Vrijdag da botter der Zuiderzeepolitie de tjalk «Goede Verwachting", van schipper J. ten Kate op het strand. De opzichter M. Kleijn heeft met zijne beambten terstond hulp geboden en het is hun, na eenige uren gelukt het schip vlot te krijgen. „©ranjebond van Orde." Het bestuur van den «Oranjebond van Orde" heeft in het afgeloopen jaar in de nabijheid van Assen zijne werkzaamheden begonnen. Door bemiddeling van den heer Mr. A. ten Oever, zijn in het Peeloërveld voor reke ning van genoemden Bond tien zeer geriefelijke en doel matige arbeiderswoningen gebouwd op een terrein van 10 H. A zoodat bij elke woning 1 H. A. grond behoort, wat echter gobleken is te veel te zijn voor pasbeginnenden. Bij volgende woningenwelke het bestuur voornemens js te doen bouwen zal dan ook slechts '/4 H. A. gevoegd

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1