Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 12 MAART. buitenland. Nederland. iVO. 31» Eerste blad. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het rijk f 1, 3 Nummers f O.O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer: 3. HEI.GIE. De beterschap in den toestand der Koningin houdt stand. Men voedt thans weder hoop op herstel. Het verdragregelende de verhouding van den Kongostaat tot België loopt in 1900 af. Reeds nu weten enkele Brusselsche bladen te vertellen dat de Regeering nog niet aan de Kamers de inlijving van den staat zal voorstellen maar in overweging zal geveu don tegen- woordigen toestand te handhaven. De Regeering zou van meening zijn, dat de toestanden in den staat nog niet voldoende geregeld zijn voor een parlementair bestuur. DUITSCHLAMD. Gelijk reeds vroeger als hoogst waarschijnlijk was gemeld heeft het Centrum van den Rijksdag in de begrootingscommissie ten slotte voor de, door de Regeering gevraagde, legeruitbroiding gestemd zoodat het regeeringsvoorstel in tweede lezing op een weinig beteekenende verandering na, door de commissie is aangenomen. EIHGMI4AÜD. Omtrent den afstand van de San-moen- baai aan Italiëzeide de heer Brodrick den 9 in het Lagerhuis, dat deze zaak nog door de Chineesche regeering wordt overwogen. De Britsche regeering gaf haar instem ming te kennen met den wensch van Italiëom een kolenstation te krijgen. Vervolgens kwam de spreker terug op de Mask&te- quaestieom te verklaren, dat de Pransche regeering thans de Britsche inzichten omtrent het verdrag met den Sultan van Mask&te deelde en hij herhaalde nogmaals, dat de Regeering niets heeft tegen de inrichting van een Fransch kolenstation op dezelfde voorwaarden, als Engeland daar een kolendepot heeft. De minister van marinede heer Goschen legde de begrooting van marine voor, ten bedrage van 26,594,000, waaronder begrepen is een post voor den bouw van twee pantsersohepentwee gepantserde kruisers eerste-klasse en drie kleinere kruisers van bijzonder groote snelheid terwijl het marine-personeel zal worden uitgebreid, met 4250 man, tot 110.640 man. FH4NHBIJH. Meer en moer blijkt, hoezeer de Dreyfus-zaak de geheele aandacht van het Pransche volk in beslag neemt. Terwijl het Pashoda-incident de ge moederen in beweging bracht en den journalisten alle beschikbare ruimte in hunne bladen deed gebruiken om het »valsche Albion'' met echt fransche virtuositeit (oefening maakt den meester uit te schelden, wordt over de Mask&te-quaestie geen woord gerept Men heeft minister Delcassé hooren verklaren, dat de zaak in orde was en daarmede is men tevreden. De »Figaro" althans merkt op »De regeling van het incident van Maskate die, zooals wjj gezien hebben, op voor onze waardigheid en onze belangen volkomen bevredigende wijze heeft plaats gehad, is slechts een voorspel van de regeling der ern stiger quaesties, die tusschen Engeland en Frankrijk be staan de geschillen in Afrika." En daarbij blijft het Dat Frankrijk opnieuw een ernstige diplomatieke ne derlaag geleden heeft, schijnt men niet te beseffen. De »Voss. Zeitg.' merkt, naar aanleiding van de Mask&te zaak, op, dat Frankrijk haar niet kan laten rusten, nu Delcassé openlijk van onwaarheid is beschul digd. Alsof dat daar te lande iets bijzonders ware 1 De minister van oorlogde gevraagde legeruit broiding besprekende, gaf een antwoord, dat te denken geeft. Hij zeide Wij moeten ons in dit opzicht wegens ons bevolkings cijfer beperken, maar Loven een bepaald getal wordt de militaire macht toch niet grooter door de verhooging der effectieve sterkte. Het komt mij moeilijk voor meer legerkorpsen, dan thaDS hier en daar bestaan, in het veld te gebruiken. Ik geloof niet, dat wat meer leger korpsen de militaire kracht van de mogendheid, die ze krijgt, zou kunnen vergrooten. Zij zouden alleen als reserve kunnen dienen, en ik ben overtuigd, dat de be slissing valt, nog voordat men de reserve kan laten aan rukken. Wij behoeven ons dus niet te laten verontrusten door de vermeerdering der werkelijke sterkte bij onze buren, maar moeten erop bedacht zijn in de plaats van de hoeveelheid, de hoedanigheid te stellen." liet standpunt van het ministerie tegenover de onthullingen van Esterhazywordt door de »Temps" uiteengezet. Wanneer de heer Fournière zijn interpel latie niet had teruggenomen, zou de Regeering verzocht hebben de behandeling te verdagen, want zij wil, dat alle feiten bekend zullen worden. En daar hst onderzoek van het Hof van Cassatie wellicht nog andere onthul lingen zal brengen, is het raadzaam tot na de uitspraak van het Hof te wachten, om te kunnen beoordeelen, welke maatregelen genomen moeten worden. Het onderzoek tegen Déroulède en Marcel Habert zal waarschijnlijk nog deze week gesloten worden. Het zou reeds vroeger afgeloopen zijn, wanneer niet beide beklaagden streng volhielden woorden te nebben gesproken, die geen der getuigen verklaart te hebben gehoord. ITAI.IE. De toestand van den Paus blyft bevredi gend er zullen verder geen bulletins worden uitgegeven. Dr. Mazzoni, die den Heiligen Vader heeft geopereerd, heeft zijn geregelde bezoeken gestaakt en zal alleen van tijd tot tijd komen zien of het herstel geregeld voortgaat. De Regeering heeft, niettegenstaande China's protest, de San-moen-baai en het omliggende gebied in bezit ge nomen. Een afdeeling troepen is er aan land gegaan en heeft de Italiaansche vlag geheschen. Een zestal oorlogs schepen zijn in de baai bijeen. De »Tribuna" meldt, dat admiraal Canevaro in den ministerraad een verslag uitbracht van ziju handelingen en voornemens, en dat de Ceusulta hem volkomen ver trouwen betuigde. De minis:eis spraken de vaste overtui ging uit, dat het plan tot bezetting van het gebied aan de San-moen-baai zou worden uitgevoerd. Verder zal aan China voldoening worden gevraagd voor de beleedigende houding tegen de Italiaansche Regeering en haren gezant aangenomen, door het weigeren der gevraagde concessie. De Engelsche gezant te Peking, sir Claude Macdonald, heeft in esn nota aan den Tsungli-Yainen den eisch van Italië overgenomen. Uit Engelsche bron wordt gemeld, dat de weigering van China aan de Italiaansche regee ring een gevolg is van het optreden der keizerin-weduwe en van haar haat tegeu de vreemdelingen. Haar raadgever Tschang-Yi wordt voor het besluit van den Tsung-li-Yamen verantwoordelijk geacht. Tenzij op aanstoken van Rusland, is krachtig verzet van China's zijde niet te vorwachten. A T a E H. Het volgende telegram is den 10 bij de Regeering ontvangen Voorname, in verzet zijnde, hoofden houden allen de versterkte kloof van Tamseh bezet. Morgen zal generaal Van Heutsz uit Segli daarheen oprukken. Blijkens een telegram uit Batavia aan »Het N. v. D." zal generaal Van Heutsz Zaterdag naar de kloof van Tamseh op marsch gaan met hot 14de bataljon infanterie, 4 brigades marechaussee en twee pelotons cavalerie. Twee compagnieën blijven te Segli. .VI oortl. De horlogemaker Markns, te Antwerpen, een Ne der ander van af komst is bij zijn woning, Lange Scho lierstraat 27, vermoord gevonden. Twee mannen, D. en v. S., zijn in hechtenis genomen, onder verdenking van die misdaad. Spoorwegongeluk. Te Thienen (Belgisch Brabant), is oen paardentram aangereden door een goederentrein uit Moll. De locomo tief van laatstgenoemden trein werd vernield, 10 wagens werden verbrijzeld en vele paarden werden gedood of gewond. De schade bedraagt ruim 100.000 fr. Het ongeluk is alweder veroorzaakt door verwarring van seinen en mist. Duitsche landverhuizers. De overzeesche landverhuizing uit het Doitscho Rijk was in 1898 geringer dan in eenig jaar sedert de stich ting van het Rijk. Over Duitscho havens Antwerpen Rotterdam Amsterdam eu Fransche havens werden maar 20,966 Duitsche landverhuizers verscheept, tegen 24,631 in 1897, 33,824 in 1896, 37,494 in 1895, 120,000 in 1891 en 220,900 in 1881. Sedert het laatstgenoemde jaar is de overzeesche landverhuizing dus tot een tiende ver minderd. In 1898 gingen van de landverhuizers 17,232 naar de Vereenigde Staten de rest naar Britsch Noord Amerika, Brazilië Afriaa Azië en Australië. Toegenomen is slechts de landverhuizing naar Azië (van 145 tot 223) vermoede lijk tengevolge van het verkregen gebied in China. Frankrijk contra Duitschland. De »Temps" maakt een vergelijking tusschen de sterkte van het Fransche en het Duitsche leger. Daaruit big kt, dat het Fransche in het begin van 189922,289 officieren en 557,000 minderen telde het Duitsche 23,008 officieren en 557,446 minderen. Onder de minderen waren echter in Frankrijk 40,622, in Duitschland 78,217 onder officieren. Daarbij komt echter, dat het verloop in Duitsch land slechts 21,000 man bedroeg in Frankrijk daaren tegen 41,310 beiden in 1897. Voorts bevinden zich in het Fransche leger 1478 officieren en 54,000 man in Algerie en Tunis en zijn dus niet terstond beschikbaar als een oorlog mocht uitbreken. In het voordeel van Frankrijk is echter dat de marinetroepen uit 1419 officieren en 23,802 man bestaan terwijl Duitschland slechts 103 officieren en 1205 minderen van dit wapen heeft. In 1899 zal Frankrijk, volgens de begrooting, nog 158 officieren en 6151 man meer krjjgen waarvan 2/s in Afrika. De nieuwe Duitsche regeling zal in 1904 1600 officieren en 37,000 man meer geven en voor 1899 reeds 410 officieren, 1592 onder-officieren, en 12,570 minderen. In al dio opzichten is dus het Duitsche leger sterker dan het Fransche. Een akelige geschiedenis. Het vreeselijko spoorwegongeluk bij Forest in België heeft nog een stuitenden nasleep gehad. Een Senaatslid heeft onlangs medegedeeld, dat toen de lijkkisten met de overblijfselen der verongelukten door de nabestaanden geopend werden men de lichamen geheel naaktzooals zij door de geneeskundigen behandeld waren, er in vond. De regeering beeft een onderzoek ingesteld en daarbij wierp de justitie de schuld op de administratieve overheid, die na het onderzoek met de verzending belast was. De burge meester van Forest verzekert echter dat hij alles had verschaft wat de artsen gevraagd hadden, o a. 50 meter katoen en dat onder het toezicht van die deskundigen toen het bisten en de verzegeling heeft plaats gehad. Hg kon dus niet weten, wat er gebeurd was. Het schjjnt dat men bet katoen heeft gebruikt om de kleeren en andere voorwerpen der verongelukten in te wikkelen. Laatste Berichten. /.aak Estcrliazy PARIJS 10 Maart. De Kamer van Strafzaken van het Hof van Cassatie, onder voorzitterschap van president Loew, heeft verworpen het verzoek van majoor Ester hazy, om den rechter van instructie, Bertulus, te wraken wegens verdonking van vijandige gezindheid. Toestand van den Paus. Nu er geen bulletins meer worden uitgegeven over de gezondheid van den Paus, hebben verschillende bladen daarin onmiddelljjk aanleiding gevonden om onrustba rende berichten over den toestand vau den hoogbejaarden kerkvorst te verspreiden. De doktoren Mazzoni en Lap- poni hebben zich gehaast deze berichten tegen te spreken. De toestand van den Heiligen Vader bljjft gunstig, do wond geneest normaal en de geneesheeren verwachten, dat de Paus weldra weer zijn audiënties zal kunnen hervatten. Op hol. Te Sliedrecht schrikte het paard van den zouthan delaar J. Hello, uit Papendrecht, zoo hevig voor een pas- seerende automobile, dat het dier op hol sloeg en, na een paar jjzeren hekken en een lantaarnpaal te hebben omver gereden, bekneld geraakte op de puntige stijlen van een jjzeren hek voor de woning van den kantonrechter aldaar. Het deerlijk verwonde paard werd onder behandeling van den Rjjk8veearts gesteld; het voertuig lag in stukken over den weg. Gelukkig zijn bij dit ongeval geen menschen gekwetst. Baldadigheid. Toen don 9 trein 22 der H. S. M den over weg nabjj Leiden passeerde werd door eenige jongens naar den trein geworpen met gevolg dat een steen door de ruiten eener coupé le klasse drong waar een dame licht gowond werd. Een aanranding. Den 9 's nacht zag do politie te Rotterdam twee mannen zich ijlings verwijderen van een terrein aan de Zalmstraat. Zij vonden aldaar op den grond liggen een bewusteloos meisje, ongeveer 15 jaar oud. Vermoedelijk was hot kiad door de beide lieden derwaarts geleid bewusteloos gemaakt en aangerand. Het meisje werd naar het Ziekenhuis overgebracht waar het tot bewustzijn kwam zich alleen herinnerende in gezelschap van twee personen te zijn geweest. Haar toestand levert geen gevaar op. Amsterdam. Aan de »N. Rott. Ct.'' wordt gemeld, dat de politie dezer dagen beleg geslagen heeft voor het gebouw der nieuwe sociëteit op het Rokin, in de wandeling het Speelhuis" geheeten. Elkenjavond om 8 uur wordt er een agent van politie geposteerd, en 's morgens om 6 uur vindt men den helm nog voor de deur. De agent heeft geen andere opdracht dan deze dat bij pal voor de deur heeft te blijven. Deze tactiek is al meer en met goed gevolg, door de politie toegepast om inrichtingen te fnuiken, waarop zij anders weinig vat heeft. Het is der politie bekend, dat verscheidene ingezetenen in de laatste dagen aanzienlijke sommen in her huis verloren hebben en zij beeft nog andere reden om te willen weten wie er in- en uitgaan. Tijdige liulp. Bij het aanbreken van den dag, Donderdag, zag de onderopzichter der Zuiderzeepolitie, de heer M. Kleijn van Edam, terwijl hij te Enkhuizen was, dat het schip Eendracht" van A. Dijkstra, op reis van Leiden naar Harlingen, in nood verkeerde. Met de hulp van eenige flinke Enkhuizer visschers mocht het gelukken het vaar tuig veilig in de haven te brengen. Dit was in deze week het tweede geval, dat de Zuiderzeepolitie krachtigen bij stand bieden kon. Spanbroek. Den 9 viel een 6-jarig zoontje van de wed. L. alhier van een zwaargeladen zandwagen, waarop het geklommen was. Het wiel ging orer het ventje heen, zoodat het ernstige kneuzingen ontving. Boschbrand. In het uitgestrekte dennenbosch van de heeren van Hees en Schelhaas, te Hoogeveen, is waarschijnlijk tengevolge van een zoogenaamd ♦Faaschvuurtje dat in de hoi werd aangelegd brand ontstaan. Een aantal arbeiders slaagde er in door groote krachtsinspanning het vuur te bedwingen, doch niet dan nadat 3 van het bosch in de vlammen was opgegaan De schade is aanzienlijk, doch wordt gedekt door assu rantie bij de Onderlinge Boschverz. Maatsch. te Zutphen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1