Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAiND. Schagen. Den 11 had de tweede volksvoordracht van dezen winter plaatB. »Harmonie", »Euphonia" en rederijkerskamer gaven han beste nnmmers, zeer ten ge noegen van de vele aanwezigen. Het tooneelstnkje »De verzegelde burgemeester" werd vlot gespeeld, »EuphoniaY' «Vrouwenbond" viel het meest in den smaak, de «Har monie" verlevendigde door hare vrooljjke tonen den ge- heelen avond in één woord de tweede volksvoordracht alhier heeft allen uitstekend voldaan. Schoort. In de plaats van den heer C. v. d. Pol zijn benoemd tot secretaris-penningmeester van de Onin- gepolderde landen de heer D. Dekker van den Groot- dammerpolder de heer C. Gutkervan den Aagtdorper- polder de heer J. v. Essenallen wonende in deze gemeente. Versche eieren De heer Bertels te Barneveld, bekend door zijn strijd voor groenvoederbouw, persvoeder enz., doet een goed woord voor onze inlandsche hoenderteelt en e i e r p r o d u c t i e. Z. i. kan daarmee in 't groot wel degelijk voordeel behaald wordeD. Hij heeft proeven genomen met 300 henknikens, in 6 hokken k 50 stoks iederen ze krachtig gevoed, ieder hok met andere voeding om de voedingskosten en de eieropbrengst te kunnen vaststellen. De proeven hebben hem overtuigd, dat 't. aantal eieren onzer kippen verdubbeld kan worden op voorwaarde dat de knikens krachtig opgevoed worden. De boeren in de streek om Barneveld, die voor eenige jaren nog slechts een 50tal kippen hielden, hebben thans 200 a 300 kippen en men ziet ze dikwijls met f 30 k f 40 per week aan eieren van de markt komen. De kippenboer heeft echter te strijden tegen de 70 millioen eieren, die worden ingevoerd, omdat een groot deel in de steden voor «melkversche" eieren wordt ver kocht en zoo wederom de prijzen en de reputatie van onze melkversche eieren bederft. Men ziet de zoogenaamde boertjes (eierhandelarenj da gelijks met ledige manden te Amsterdam komen om ze daar te vullen met de «melkversche kisteieren van Hon garije of elders", die dan als eieren van den vorigen dag van eigen kippen aan de dames worden verkocht. Zelfs doen zij eenige eieren in een netje, die dan als het neusje van den zalm voor een cent duurder worden verkocht. Zjjn dan die 20 of 25 eieren uit het netje verkocht, dan wordt twee huizen verder het netje opnieuw gevuld uit de korven. Daartegen nu wil de heer Bertels opkomen, door van de Regeering te vragen de buitenlandsche eieren bij invoer van 't stempel Buitenland te voorzien met een onuitwischbaren inkt. In dien zin wenscht hij een adres aan de Regeering te zenden en hij vraagt dus aan landbouwers en kippenhouders en aan dames en hen, die op versche eieren zijn gesteld, hem als teeken van in stemming een adreskaartje of briefkaart met adres te zeudeD. De kosten van de stempeling, die op de eier- verkoopers zonden moeten drukken, acht de heer B. niet groot, daar een persoon z.i. wel 3000 eieren per dag kan stempelen. Boeiaal Weekblad. Ter aanvulling van het bericht voorkomend in het vorig nummer van het «Sociaal Weekblad," waarin ver meld werd, dat mr. J. Limburg, de rubriek «strafrecht en sociale wetgeving" zou hervatten, mej. dr. O. de Lange de rubriek «sociale hygiëne," en mr. H. J. Tasman die van «armenzorg" zou bewerken, deelt de redactie van genoemd blad thans mede, dat mr. J. Kruseman zich bereid verklaard heeft de rubriek «werkliedenverzekering" althans voor een gioot deel voor zijne rekening te nemen. Voorts zullen de heeren mr. G. M. den Tex en J. K. Jung de lezers van het S. W. op de hoogte brengen van hetgeen in binnen- en buitenland vermeldenswaardigs voorvalt of in het licht gegeven wordt resp. op het ge bied van het «alcoholvraagstuk" en op dat der «coöpe ratie" en daaraan hunne beschouwingen vei binden. Drankbestrijding. Voor een matig bezette zaal traden den 9, 's avonds, in «Harmonie" voor de «Vereeniging tot drankbestrij ding" op de heeren de. Schermerhorn, van N. Niedorp en ds. Kapteyn, van Oterleek. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer ds. P. J. Glasz van Alkmaar, die releveerde, dat het drankvraagstuk aller aandacht verdient. Hjj drukte daarbij den wensch uit, dat de beide sprekers vele bereide harten mochten vinden en gaf toen het woord aan den eersten spreker. De heer Kapteyn schetste in zijn rede «de rampzalige gevolgen van het drankgebruik,'' zijne hoorders met ernst aanmanende zich van alle gebruik van alcohol te ont houden daar door het gebruik de wilskracht wordt gebroken de gezondheid wordt vernietigd en armoede het huisgezin binnentreedt. Sommigen zegt spr., roepen Weest matig wat is echter matigheid wat zou er door de maatschappij bij gewonnen worden Aanvankelijk misschien iets, later niets integendeel veel leeds, eu veel schade aan lichaam en ziel. Matig drinken voert tot onmatigheid; van den eersten borrel komt men tot den tweeden en zoo verder tot het dronken zjjn. Juist de matigen houden de drinkgewoonte in stand zij zijn de grootste tegenstanders van de onthouders. Met een dringend ver zoek zich te scharen onder de blauwe vaan, besluit spr. zijne luid toegejuichte rede. De tweede spreker, de heer Schermerhorn, stelde het feit voorop het nederlandsche volk is een drinkend volk, dat hierin slechts door de Belgen overtroffen wordt. Hij zette de redenen uiteen, waarom hij en zijne vrienden tot geheel-onthouding zijn gekomen, n.l. totvermeerde ring van welvaart en vermindering van ellende zij zijn geheel-onthouders ook uit beginsel van levenszuivering tot vermindering van zedelijke en lichamelijke degeneratie. In warme, enthousiastische bewoordingen roept spr. een ieder op, den grooten en zwaren strijd meé te strijden en te breken met de drinkgewoonten. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer H. Coopmans, voorzitter der Atdeeling Alkmaar van den «Volksbond." Na een woord van hulde aan de beide koene sprekers, meende hjj te moeten opko men tegen eenige uitdrukkingen gericht tot de zooge naamde matigen.Het standpunt van den «Volksbond' ver zekerde hij, is juistde drinkgewoonten ais zoodanig te bestrjjden en het gebruik van alcohol tot een minimum terug te brengen; welke bewering door voorbeelden weid gestaafd. Een eere-saluut bracht bij aan de onthouders, die juist de scherpschutters moeten zjjn in de matigheids beweging maar tevens vragen de «Volksbonders" voor zich ook het recht tot meerdere erkenning van hunne goede bedoelingen. De «Volksbond" wenscht te zijn de factor tusschen de drankmisbruiken en de onthouding. Na re- en dupliek constateert de voorzitter, dat plei dooien gehoord zijn voor matigheid en onthouding. Hij schaart zich echter onvoorwaardelijk aan de zjjde der laatsten «n wekt zijn gehoor op te strijden, niet alleen tegen den jenever den wijn en het bier, maar tegen alle alcohol. Hierop werd de vergadering gesloten. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering van den 8 waren alle leden tegen woordig. Na behandeling der notulen worden de uitge gane stukken gelezen, bestaande uit: 1°. een missive aan burgemeester en wethouders d.d, 28 Februari, waarbij wordt medegedeeld, dat het verslag niot vóór Maart ge reed kan zjjn, omdat de benoodigde gegevens nog niet alle zijn ontvangen, doch dat het zoo mogelijk in deze vergadering zal worden vastgesteld. 2°. eene missive aan den raad der gemeente ten geleide der rekening en ver antwoording over 1898, waarbij met het oog op het jaarlijks terugkeerend tekort nogmaals gewezen wordt op de noodzakelijkheid om hot bedrag, dat voor de Kamer wordt beschikbaar gesteld, op f 225 te brengen, onder opmerking, dat dit bedrag o.a. belooptin Haarlem f 500, in Purmerend f 150, in Hoorn f 150, in Dordrecht f 1000, in Rotterdam f 4025. Vervolgens komen de in gekomen stukken in behandeling 1°. een verzoek van dijkgraaf en heemraden van het waterschap Starnmeer en Kamerbop om adhaesie te be tuigen aan een door hen ingediend adres aan den minis ter van waterstaat, handel en nijverheid om de vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal bij Koogerpolder te verbeteren en te voorzien van de zelfde inrichting, die te Alkmaar aan de vlotbrug is aangebracht, ten einde die brug ook bruikbaar te maken voor het rijtuigver- keer. Bij bespreking blijkt, dat inderdaad die brug onge schikt is om over te gaan met paard en rijtuig en dat het voor het marktbezoek te Alkmaar wenschelijk is, dat daarin verbetering wordt gebracht. Met algemeene stemmen wordt daarom besloten, het verzoek te onder steunen door een adres. 2°. een voorstel van eenige verveners in Drente om te adviseeren tot de verwerping van bet wetsontwerp tot afschaffing van de rechten, die de Staat heft voor het gebruik van wegen, kanalon, havens, sluizen en bruggen, zulks ter ondersteuning van een door hen ingediend adres aan de Tweede Kamer van die strekking. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. 3°. een voorstel van het lid S. de Lange PBz. om te trachten regelmatiger en spoediger bestelling te verkrij gen van de brieven, die des morgens te 9.30 uur (stadst.) rondgaan. Op sommige plaatsen is er l'/j uur verschil in den tijd, waarop de brieven met deze bestelling wor den bezorgd en komen die dan gewoonlijk te laat om beantwoord te kunnen worden vóór de buslichting van 10 uur 20 min. Na bespreking wordt besloten, indien de aanstaande zomerdienst door veranderden treinen loop geen uitzicht geeft, dat die bestelling wordt ver vroegd, een adres in te dienen aan den directeur-generaal der posterijen. De overige ingekomen stukkeu worden tot de volgende vergadering uitgesteld, omdat het jaarverslag nog behan deld moet worden, waarvoor bet concept door den secre taris is opgemaakt voor zooverre de reeds ingekomen en beschikbare gegevens toelieten. De inhoud daarvan wordt besproken en vastgesteld, terwjjl aan den voorzitter en secretaris wordt overgelaten om het verder aan te vullen, nadat al hetgeen hiertoe noodig is, ontvangen zal zijn. middelen tegen veeziekten. Kalfziekten varkensziekte (vlekkentyphus) en droes en verkoudheid bij paarden zijn kwalen, die den landbouwer heel wat hoofdbreken kosten en schade berokkenen. De heer W. Janssen veeartste Vechel (N. B.), zendt ons eene brochurewaarin mede- deeling wordt gedaan van middelen, die deze veeziekten kunnen voorkomen of genezen. Het groote aantal land bouwers dat gunstig over die middelen getuigtrecht vaardigt dat wij daarop de aandacht van belangheb bende lezers vestigen. Blijkens achterstaande advertentie is de heer A. Boersen, aan den Dijk, alhier, als hoofd agent voor den heer Janssen opgetreden. Cospf. Het opera-ensemble „Cospi" zal op vrijdag, den 17, alhier eene uitvoering geven in het locaal Harmonie. Men zal zich den uitnemonden indruk nog herinneren dien bedoeld pezelschap een drietal jaren geleden bij zijn optreden hier heeft gemaakt en ongetwijfeld de tijding van een herhaald bezoek met genoegen vernemen. Mede werken de dames S. Cospi (sopraan), M. Petichi (con tralto), L. Liviabella (mezzo soprano), benevens de heeren C. Orfeo (tenor lyrique), E. Castellini (baryton), terwijl de heer E. P. Cospi accompagneert op de piano. den nieuw magazijn. Blijkens achterstaande advertentie heeft de heer Johs. C. L. Wijdeman aan de Schapenstteg alhier, oen nieuw schoenenmagazijn geopend. Onbaatzuchtigheid I Zekere J. de Vries, van Schagen kocht vrijdag den 10, op het Doelenveld alhier tijdens de stierenkeu ringen daar ter plaatse, van A. B. Elfrink, Koningsweg alhier, 11 a'kmaarsche loten voor ƒ5. D e z e 1 f d e loten bood hij onmiddelijk te koop aau voor 40 ets. per stuk zoodat de koopman pl. m. 5'/j ets. per stuk er bijlegde. De onbaatzuchtigheid is toch de wereld nog n et uit! Men verzoekt ons mede te deelen dat op zondag den 12, te 101,, uur, de dienst in de kerk der remon- strantsche gemeente alhier, zal vervuld worden door den heer ds. F. C. A. Pantekoek, h rv. pred. te Tiel. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 10: 767.4; den 11 769.2. Protestantsche vr uwenvereeniging. - De 48ste algemeene vergadering der Protestantsche Vrouweuvereeniging alhier, word gehouden op donder dag, den 9. Uit het jaarverslag aldaar uitgebracht, bleek, dat de belangstelling bij onze ,-tadgenooteu niet ver flauwt waar het de belangen dezer vereeniging betreft. Er waren 7 nieuwe werkende leden toegetredenzoodat hun aantal dit jaar 44 bedroeg, aan wie de zorg voor 63 gezinnen was opgedragen. Kon in den aanvang van den winter slechts aan 27 vrouwen naaiwerk worden uitgereikt later steeg dat aantal tot 37, voornameljjk omdat, door de reorganisatie van het gasthuis, een groote voorraad goederen ge naaid moest worden, waarvan de leverantie door de Re genten aan de Protestantsche Vrouwenvereeniging was opgedragen. Dat het bestuur derVereeniging den Regen ten daarvoor zeer dankbaar was, valt licht te begrijpen uit het leit, dat nu gedurende eenige weken veel meer naaiwerk kon uitgegeven worden, dan anders het geval is, en eenigen in dien tijd eene flinke extra verdienste hadden. De goederen die do vrouwen naaion, worden steeds verkocht in de depóts bij mej. Julsing, Oudegrachtwed. Nierop, Verdronkenoordmej. Dikkeboom, Boterstraat mej. Wintersteijn Kooltuin; mej. Landman, Ramen mej. Grandadam Nieuwesloot en mej. Bakker, Varne- broek. 24 Meisjes, kinderen van gezinnen uit de vereeniging, ontvingen gedurende het winterhalfjaar 4 avonden per week les in nuttige handwerken aan de Huishoud- en Industrieschool en 11 kinderen gingen naar de bewaar school op kosten der vereeniging. 5 Meisjes, die twee jaar of langer in één dienst geweest waren, kregen een eerbewijs en een kleedingstuk ter aanmoediging. De ge zinnen kregen met de voorjaaisuitdeeling ieder een bon voor kruidenierswaren en met, Kerstmis werd eene uit- deeling gehouden van gemaakte goederen. Ambachtsschool. Van de 56 jongelieden, die deelnamen aan het toe latingsexamen tot den nieuwen cursus voor bovengenoem de school werden 50 toegelaten. Volksvoordrachten. Van wege de commissie voor de volksvoordrachten, uitgaande van het alkmaarsche departement der Maat schappij ,,tot Nut van het Algemeen," zal op woensdag, den 15, weder eeno kosteloos voor een ieder toegankelijke volksvoordracht plaats hebben. Als spreker zal alsdan optreden de heer H. van den Berg terwijl leerlingen der Muziekschoolonder leiding van den heer Springer, eene muziekuitvoering geven zullen. ONDERTROUWD. 9 Mrt. Gerrit Jan Bruijnslaatst wedr. van Neeltje de Bondt, en Eefje Wortel, wed. v. Johannes Penders. GEBOREN. 10 Mrt. Gerardus Wilhelmus Joseph, z. van Gerardns Wilhelmus de Mnnk en Maria Johanna Knijper. Johanna d. van Adrianus Hoekmejjer en Antje Timmerman. OVERLEDEN. 9 Mrt. Anna, d. van Pieter van derWaal en Antje Boomsma, 3 j. en 7 m. Petrus Johannes, z. van Matthias van W esterop en Sijtje Groenewoud, 15 m. Albertje Helder echtg. van Rens Prins, 34 j. en bijna 10 m. Pieter Kokkes, 27 j. en 11 m. Johannes van Beekum, 80 j. Johanna Maria, d. van Jurrianus Johannes Meijer en Cornelia Johanna Hout, 1 j. en ruim 9 m. 10 Haringcarspel. Geboren: 7 Febr. Cornelia, d. van Cornells Trompetter en Geertje Brugemann. 17 Dirk, z. van Jan Veter en Tiijutje Schrijver. 24 Maartjed. van Lourens van der Oord en Gunrtje van der Oord. Trijntje, d. van Jan Bruin en Maria Oojjevaar. Ondertrouwd 3 en Getrouwd 16 Feb. Klaas Roos en Geertje IJfs. Getrouwd: 4 Feb. Tijs de Njjs, te Warmenhuizen, en Anna Maiia Strooper, alhier. 6 Adriaan Sinnige te Zijpe en Trijntje Bruin alhier. Overleden: 12 Febr Susanna Plak, 5 m. kaas f commissie Aangevoerd 2 stapels, Alkmaar, 10 Mrt. Kleine f 20,50, Middelbare f 22.—. wegende 306 Kgr. Alkmaar, 11 Mrt. Aangevoerd 6 paarden f 70 a 150, 12 koeien en ossen f J00 a 150, 281 nncht. kalv. f 5 a 18, 180 magere schapen f 10— a 22 117 magere varkens f 11 a 16.—, 7 bokken en geiten f 2.a 6.366 biggen f 6.a 9.75, boter, per P. ('s middags 12 uur) f 0.57s a 0.62s, kipeieren f 0.62s a 0.75 per 25, eenden dito f3.25 per 100. Alkmaar, 10 Mrt. Aangevoerd 1112 mudden. Tarwe f 5.60 a 6.50, rogge f 5.25 a 5.50, gerst f 4.50 a 4.90, id. chev. f 5.30 a 6.haver f 3.a 3.60, paarde- boonen f 6.a 6.25 bruine dito f 9.— a 11. - citroen dito f 11.75, duiven dito f 6.70 a 6.80, witte dito f a karwijzaad f koolzaad f 0 rood mos terdzaad f groene erwten f 9.a 16. grauwe f 18.a 20.vale f 12.0 a 14.—. Hoorn, 11 Mrt. Aangevoerd tarwe f5.— a 7.25, Rogge f 0,— a 0,Gerst f 4,25 a 5,25, Haver f 3.25 a a 4.witte erwten f 9.50 a 11.groene dito f 9.a 12, grauwe dito f 13,a 17,vale dito f 11,a 16, Bruine boonen f 8.50 a 11,50, Karweizaad f mosterdzaad f 34 koeien f 140 a 200, 262 schapen f 20 a 25, 141 Lam meren f 16 a 20, 207 kalveren f 7 a 15,30 varkeus 15.— a 25. 2 zeugen 50 a 60, 111 biggen f6,a 10,— kipeieren f2,40 a 2,50, eenaeu dito f a per 100, 2675 kop boter f 0,50 a 0,55 p. K.,0 paarden f a -0. Amsterdam, 10 Mrt Friesche Dokkumer Jammen f 2.30 a 2.50, id. Fraueker t 0.a 0.—, Zaaiers f 1.50 a 1 60, Zeenwscbe Spnische Jammen f3.30 a 3.50, Poters f 0.— a 0.Flakkeesche f 2.40 a 3.blauwen f 2.80a 3.10, Geld. Blauwen f2.90 a 3.10, Pruisische Hamburgers

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2