Nederland. dat zjj met plaatselijke toestanden rekoning houdende nog iets meer zullen geven dan het minimum dal de wet zal vorderen. Alle kinderen voor wie de leerplicht voor het gewone lager onderwijs is geëindigd znllen behoudens de vrij stellingen ook van dit horhalingsonderwijs op een open bare of bijzondere school gebruik moeten maken, of aan huis hetzelfde onderwijs moeten ontvangen. Op de school zal deze verplichting eindigen, zoodra het kind de klasse heeft doorloopen waarin het geplaatst was toen het den vijftienjarigen leeftijd bereikte en wanneer het huison derwijs ontvangt, zoodra het dien leeftijd bereikt heeft. Tntnsschen wordt aan de gemeenteraden de bevoegdheid gegeven behoudens goedkeuring van hun besluit door Gedeputeerde Staten den leerplichtigen leeftijd voor de jongens met één jaar te verlengen. Daar voor dit herhalingsonderwijs de gewone school gebouwen gebruikt kunnen worden en uitbreiding van het onderwijzend personeel daarvoor slechts zeer zelden noodig zal zijn znllen de kosten voor dit onderwijs wel geen overwegend bezwaar kunnen opleveren. TWEEDE KAMER. Duin onder Callantsoog. Blijkens het eindverslag over het wetsontwerp tot goedkeuring der dading met den heer M. P. Th. Previ- uaire c.s nopens don eigendom van het duin onder Cal- lantsoog, bonoorden de Groote Keeteu en de grens van dit duin met den Koegrasdijk, werd in eene afdeeling gevraagd of het niet wonschelijk is, dat de Staat den eigendom trachte te verkrijgen, zoo zich daartoe eene geschikte gelegenheid voordoet, vau de, nog aan paiticn lieren behoorende, duinen bewesten den Koegrasdijk, die met de Noord-Hollandsche zeewering tusschen Gallantsoog en Den Helder in zoo nauw verband staat. Sommige leden meenden, dat de verbintenis het konijn zooveel mogeljjk uit te roeien, in stelligen strijd is met de bedongen 20 j. pacht van de jacht en de konijnen vangst in die streek. ninlster Fransen v. d. l'utte. Men meldt, dat de oud-minister J. D. Fransen van de Putte, lid der Eerste Lamer, die thans in Den Haag verblijf houdt, aangetast is door eene longontsteking. Zijne naaste familie is daarheen vertrokken. Zijn toestand, den boogeu leeftijd in aanmerking genomen, is niet buiten gevaar. Krocdern ist. Te Doodewaurd kregen de gebroeders S. eeu zoo hoog loopeude twist met elkander, dat de oudste een ge laden geweer greep en op zijn broeder aanlegde. Een derde persoon sloeg nog juist bijtijds tegen het wapen, zoodat het schot in den zolder terecht kwam. Het gerecht heeft de zaak in handen. Moord to Iter Kol. Zekere K, Af., te Bergschenhoek, heeft, volgeus het Rott. Nbld., verklaard, üittenboogaard, eeu der verdachten van den dobbelen moord te Berkel, in den nacht waarin het misdrijf werd gepleegd, te Berkel gezien te hobben Zooals men weet, ontkennen beide verdachten Üitten boogaard en Kraaijenbrink, in den bedoelden nacht te Berkel geweest te zijn. Aardappelen uil zaad gekweekt. Te Borger werden door enkele landbouwers voor een drietal jaren pogingen aaugewoud om aardappelen nit. zaad aan te kweeken. Hoewel vele dier pogingen niet tot eeu gevvenscbt resultaat leidden, werden door G. Eising aldaar, diio vrij goede soorten bekomen van de, op die wiizo aangekweekte, aardappelen. De zaadaardappeleu leveren u.l. allerlei soorten, door elkaar gemengd, op Door nitzoekeu en schillen verkrijgt men dan goede soorten. Er zijn thans twee soorten roode en eeuo witte soort van die aardappelen afkomstig, d e in 1898 beter dan de andere aardappelen tegen de aardappelziekte be stand waren. De beste van de drie, is een der roode soorten, door E. «Rooborgers" genoemd, waarvan in 1898 4 H.L. werden geoogst. Ook de andere roode en witte zijn vrij goede soorten, maar leverden iu 1898 minder op, dan de eerste. De teelt zal met alle drie nieuwe soorten worden voorgezet. Feu goe«le vondst. Te Krimpen aan de Lek is bij hei' at breken van een munr van een onlangs afgebrand pand, een potje gevonden bevattende 5 gouden en 20 zilveren geld stukken welke dagteekenen nit jaren tnsschen 1591 en 1650, te zamen eene waarde van ongeveer f 300 ver tegenwoordigend. Telcplionlscli vfrltondeii. Het eil ind Schokland zal in den loop van dit jaar telephonisch worden verbonden met den vasten wal Castrleuiu. Ds. O. Noiel, te Wons, heeft bedankt voor het, op hem uitgebrachte, beroep naar de herv ge meente alhier. De ongelukkige verdeeldheid die sedert lang in de gemeente heerscbt. schijnt ook thans wederom de reden geweest te zijn van het bedanken van den beroepene. Biddag. Den 8 word te Zwolle de gebruikelijke biddag voor het gewas gehouden. Over het geheel word, zegt tie »Zw. Ct.", wat minder zondag gebonden dan vroeger. Op de groenteumarkt waren onderscheiden uitstallingen, ter wijl het sluiten der winkels allengs minder wordt. De kindereu op de scholen hadden echter nog vacantia en in een vijftal kerken was dienst. Feeliandel In Friesland. De handel in melke en kalve koeien is vrij gewild, hoewel de aanvoer grooter wordt. De omzet is goed In vette koeien, waarvan de aanvoer groot blijft, is de handel niet zoo druk als in den laatsten tijd. De vraag is mindor vooral ook naar Holland. In Londen is de prijs van het koevleesch ook gedaald door overvloedigen aanvoer, vooral nit Schotland. In stieren voor de slachtbank is daarentegen de han del nog drnk met flinke vraag en vaste, hooge prijzeu Vette kalveren blijven gevraagd en worden dnnr be taald. Ofschoon Londen in de laatste dagen wat schom melde is thans de prijs aan die markt weer vrij vast. Nochtere kalveren met toenemenden aanvoer, goed gevraagd, doch lager prijzen. Vette varkons met behoorlijken aanvoer, heel goed gevraagd, met Hinken omzet en vaste prijzen, doch niet hooger. Werd dezer dagen nit Wiuschoten gemeld, dat de prijs der jonge biggen zeer laag is (zesweeksche werden daar voor een kwartje per stok verkocht), iu Friesland is de prijs per week f0 90 afl.—De Winschoter biggen zullen er dan ook wel naar geweest zijn. Vette schapen met behoorleken handel in één doen. Melkschapen, met veel vraag, vast in prijs. De aanvoer wast 50 stieren, 25 ossen, 350 vette koeien 900 melke en kalve koeien, 120 pinken 130 vette kal veren, 800 nuchtere kalveren, 400 vette schapen, 110 vette varkens, 250 melke schapen, 300 magere varkons, 300 vette biggen en 140 jonge biggen. De prijzen zijnVette koeieu 24 26^ ct., 2e qua- liteit 22—24 ct. stieren 18—22 ct., vette kalveren 35-40 ct., vette schapen 2224'/a <R-> vette varkens 16—18 ct., Londonsche biggen 16—17 ct. per 1/2 K.G., ossen f 150—f 180, melke en kalve koeieu f 120 f 175, pinken f 40 - f 70, uuchtere kalveren f 5 f 9, melke schapen f 14—f 20, magere varkens f 25—f 40 en jonge biggen f 0,90 ail per week. (»N. v. d. D.") Enkhuizen. Op 68 jarigen leettijd is alhier ovei leden de heer G. Ossen sedert jaren deurwaarder bij de Arrondissemouts-Rechtbank te Alkmaar het kan'on- gerec'it te Hoorn en de gemeente Eukhnizen. Woetsdag had de aanbesteding plaats van den bouw vau een Ziekenhuis voor rekening van Beheerders van het Snonck-van-Loosentouds. Er waren 10 biljetten ingeleverd. De hoogste inschrijving noemtWillibald »Het gouden kalf," prachtig hè V met 't oog op je rijkdommen 1 1'' De erfgenaam van Niedeck drukte krampachtig maar zwjjgend de hand tegen het hart, dat door woeste na melooze smart verteerd werd. Wat hij dien nacht geleden had, is niet te beschrijven maar toen do zon den volgeuden morgeu zijn bleek somber, door pijn verwrongen gelaat bescheen, las zij het onwrikbare beslnit daarop, dat Willibald van Niodeck zich nooit weder door eeu meisjesmond zon laten bespotten Dien nacht was de vrouwenhater geboren En niet alleeu de vrouwen haatte hij, neen ook te geuover Rudigor werd de vonk een vlam. Alles wat hij hem tot dien dag toe had aangedaan was niets, in vergelijking met den moord welko hij aau zijne jonge eerste liefde gepleegd had, de eeuige ioos welko ooit op zijn zoo doornig levenspad gebloeid huu. De studententijd verwijderde ile beide neven nogmaals vau elkander, en Willibald vond geldige redenen om het huis vau zij voogd te ruijdeu. Eeist ziju meerderjarigheidsverklaring Uuodzaakte hem daar opnieuw een bezoek af te leggen. Toen scboeu Rudiger plotseling geheel veranderd Har telijk, vriendelijk en buitengewoon joviaal. De pessimist, van Niedeck was echter niet spoedig beetgenomen. De haat was te zeer vastgewoitold in zij barlom door een paar huichelachtig lieve woordjes da delijk in vriendschap te kunnen omslaan. Nu besloot meu tot een nieuwe intrige. Bestoud er geen voorwaarde die aan het erirocht ver bonden was V Moest de toekomstige rouwe vau Niedeck geen zestien kwartieren in haar wapen hebben Hiervan moest gebruik gemaakt worden. Tbea bezat geen zestien kwartieren, als Willibald dus met haar tronwde dan verviel het erfrecht uan Rndiger. Dit plan vervolgde hij evenzoo sluw als hardnekkig. Maar hij had bniten den waard gerekend. Hoe dikwijls Rndiger ook een ontmoeting met die heide tot stand wist te brengen, hoe voel moeite Thea zelve zich gal om bedroeg f 115442 (R. Kruyf fc Zn. te Amsterdam), de laagste f 104200 (D. Damstra te Leeuwarden.) Tentoon stelling tan bolgewassen. Te Uitgeest zal de «Vereeniging van Uitgeester Bloembollen k weekers" den 11 12 en 13 Maart a s. in hot logement »de Ooievaar" eene tentoonstelling honden van bloeiende bolgewassen welke vanwege de Vereeni ging in den herfst van het vorig jaar aan belangstellen den zijn uitgereikt. Ondersteuning van weduwen. Indijk. Alhier is eene vereeniging opgericht door ongeveer 100 personen die zich verbinden om elkanders weduwen door eene kleine wekelijksche bijdrage te steunen. ITrsein. In de plaats van den heer D. vau der Lee die als zoodanig ontslag heelt genomen is gekozen tot hoofdingeland vau Mijzen voor de landen gelegen onder deze gemeente de heer J. Kos burgemeester alhier. Aardig bedacht Een heer vaD bniten die dageljjks »Die Port van Cleve'' te Amsterdam bezoekt heeftter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest het personeel van dit restaurant een geheel lot in de Staatsloterij geschonken. Heemstede. In de onmiddellijke nabijheid van Uithoorn geraakte Woensdagmiddag, door het schrikken van het paard, een coupé, waarin was gezeten mr. C. J. B. notaris alhier iu de zeor diepe wegsloot. Spoedig toegeschoten lieden redden den heer B. nit zijne hache lijke positie terwijl de koetsier eveneens op het droge werd geholpen. D lor het stuksnijden der tnigen wist men ook het paard waarvan alleen de kop boven water was gebleven voor verdrinking te behoeden. Bloed vergiftiging. Een arbeider te Genemniden kreeg jl. Zaterdag bij het rietsnijden een wondje aan de hand. Spoedig deden zich verschijnselen van bloedvergiftiging voor. Na eeu lijden van drie dagen is de man overleden. Een bewijs te meer dat meu kleine schijnbaar onbe duidende wonden met de meeste zorgvuldigheid en rein heid moet behandelen. 1%'lerlngerw aard. Den 8 's avonds werd de boerderij van den heer Jb. Geel, aan den Barsingerweg, geheel in de asch gelegd. Van den inboedel werd slechts weinig gered. Zes koeien en twaalf schapen kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd, behalve kleeding etc. van de dienstbode. den zelfs zonder de heerlijkheid van Niedeck schat rijken graaf in te palmen, alles stootte af op den yskouden. gevoelloozen blik waarmede de erfgenaam de liefelijke jeugdige verschijning aanstaarde. Toen Rndiger eindelijk zich duidelijker uitliet en Willibald mededeelde hoe vurig de liefde was die de arme Thea hem toedroeg hoe zij hunkerde naar het lang verwachte en vurig gewenschte aanzoek, toen vlamdo er plotseling in de zoo vaak bespotte, uitpuilende oogen van het arme «gedrochtje" een spotachtigen gloed, terwijl hij zeide »Wel zoo, ik dacht dat de kleine Thea oen goede christin was, cn nu wil zij afgodeudienares worden en het «gouden kalf' aaubiddou eu daarom heen dansen Rudiger b. ot zich op de lippen. Voor het eerst van zijn leveu was hij in een zelf gegraven put gevallen. Toen veranderde bij van taktiek. Als Willibald niet naar zijn weusebeu wilde trouwen, dan zou hij in het geheel nie1 trouwen. Bij zijn zwakke gezondheid zon hij zeker zoo heel oui niet worden eu dan zou Rndiser toch alles erven, daar hij iugeval Willibald geen wettige nakomelingen naliet, de eeuige Niedecker was. Hij bewaakte de beide eenige dames in de residentie, welke zestien kwartieren in haar wapen haddeu. met Argns oogeu, ten einde tijdig eene mogelijke verloving te kunnen verhinderen. De jongste en schoonste der twee, zon bij gaarne voor zich zelveu geweu8cbt hebben, indien er slechts eenig ver mogen aauwezig was geweest, maar aangezien dit niet het geval was, vergenoegde bij zich, haar zoo spoedig mogelijk met een gooden vriend vau hem, die hem daarin ter wille kon zijn, te doen huwen. Bij de tweede nam hij weder andere maatregelen te baat, ten einde een huwelijk tusschen haar en ziju ueet te voornomen, tot het. toeval hem te hnlp kwam en de jonge dame van zelf het veld inimde; zij viel, bij een rijtoer zoo ongelukkig nit het rijtuig dat zij haar heupbeen brak en sedert als eeu ongelukkige hulpbo hoevende kreupele iu een rolstoel zat. Rudiger triomfeerde! Thaus was ieder voorgeschreven huwelijk voor Wil Een fraai briefje. Dat het ouderwijs nog niet overal goede vruchten draagt, bewijst onderstaand cnriens briefje, dat de directenr oener noordhollandsche kaasfabriek van een melkver- valscher ontving: 28 Vebruwarij 1899. die Zig Noemt of Noemelaat Dirktenr of Pre- Zendend der RechtbauK vant MelKfabrieK te dien mij een vonis heeft opgelegt van Geit boete, en ook mijn Gelde inhonwd als oft een Pantjes hnis is, Zoo Schijut het voor mij een ijgen Zinig vones te Zjjn Zoo vraag ik StaatevekZie want de Zaak wort nu Zerp- tent Nn dan, Kunt gij mij aau wijZing geve Hoe gjj dit Recht bekomenheeft ten eerSten hoe gij aangifte gedaan hebt voort Katonten tweden, is n wet door den Staten Generaar Goed gekenrt ten derde is n wet door de EerSte en twede Kamer aangenomen, dit onSe Jonge Koningin het Groote Stempel heeft op ge drnkt, is dit Zoo dan wil ik mij gaarne, aan dit vonis onder- werpe, Tog het Schijnt voor mij iets vreeus ijgen Kur- meeSterS te Zijn \an de MelK en do RechtbanK te Krachteloostemake Zoo voel ik mij gonood Zaak om aan de Staate Generaal der Profinsie Noordholand te Schrijfe dieu de Zaak wel Stoedig Voor mij nit Zal worke nog eens heeft gij dit Recht voor een Groote Zom Geit goKogt, dan knnt gij Richter Zijn, Zoo niet dan Zoüwt gij naa P e r Z e wet, en der Mede wet moete Sterlo. Laat dit genoeg Zijn, op order van libald eene onmogelijkheid geworden eu hij zelf was dns in ieder geval toekomstige universeel erfgenaam hij of anders zijn ondste zoon. Dit vooruitzicht maakte hem overmoedig. Hij leefde er in het vooruitzicht van die erfenis onbezorgd op los, en maakte de grofste schulden. Het grootste krediet kan echter eindelijk uitgeput geraken. Jaren verliepen en do Heer van Niodeck leefde steeds rustig en kalm, oogenechijnlijk zelfs voortdurend sterker en gezonder wordend, op zijn kasteel. De schaldeiscbers werden lastiger. Rudiger smeekte zijn ueef hem wat gold te willen leenen en werd ook werkelijk geholpen, daar Willibald een veel te nobel en voornaam mensch was, dan dat hij den naam van Niedeck aau een schandaal zou hebbeu willen blootstellen. Ziju hulp gold dus niet don zoo zeor gehaten neef, als wol don bedreigden goeden naam. Met dat al verzekeide hij, dat Rudiger verder op geen gelde ijken bijstand meer moest rekenen. Rudiger maakte zich daar echter niet ongerust over, integendeel hoopte hij, juist door die vises voor eeu mogelijke be zoedeling van den naam, een voortdurendeu dwang op- den Heer vau Niedeck te kuunen nitoefenen. Hierin vergiste hij zich echter. Willibald toonde zich, bij een vernieuwd en herhaald! verzoek om hnlp, onverbiddelijk, en Rudiger balde in mach elooze woede de handen eu vervloekte dien idioot, die daar boven op zijn geldzakken zat 1 Ziju schuldeischers vervolgden hem meer eu meer, zijn naam en zijn positie stonden op 't spel. Daar was het geluk hem nogmaals dienstig. Als refereudaris huwde hg ueuu der i ijkste erfdochters van het land de dochter van eeu chutiijkeu koopman die door zeer gewaagde speculaties eeu onnoemelijk vermogen bijeeugescbraapt had. Do lichtzinnigheid van Rudiger was echter nog grooter dan de fabelachtig groote toelage welko zijn schoonvader hem uitkeerde. Het jonge paar loeide in vorstelijke weelde, die iu roe- kelooze verkwisting oversloeg, toeu de eerste zoon de erfgonaam dus van Niedeck geboren werd. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6