Nederland. Voor een modeJ-achooltnin in de Watergraafsmeer zijn geen duizenden guldens noodig en wat daaraan wordt gegeven zal ruimschoots rente opleveren. Kan dat ook gezegd worden van alle uitgaven voor het onderwijs Op kunstgebied is de 50e opvoering van „«hetto", hrt burgerlijk treurspel van Herm. Heyermans Jr. wel het belangrijkste evenement. Wij hebben ons dus niet bedrogen, toen wij eenige weken geleden voorspelden, dat dit stuk uitmuntend repertoire zou kunnen houden. Avond aan avond wordt »Ghetto" gespeeld door de leden der Nederlandsche Tooneelvereeniging, dan in Amster dam en dan weer in de provincie 't pleit wel voor de ernstige opvatting der artisten van hun taak, dat niets te bespeuren is van verslapping in hun ijver om van hun rol een creatie te maken. Eigenaardig is, dat langzamerhand verschillende Israëlieten beginnen terug te komen van hun aanvankelijke vrees, dat door dit treurspel anti-semietisme zon worden gekweekt zulk een bang vermoeden kon trouwens alleen maar ontstaan bij men- schen, die overal schimmen zien, welke haar grijparmen naar hen uitstrekken. Wat »Ghetto" zoo aantrekkelijk maakt is volstrekt niet de tendenz, maar 't is de frissche geest, die daaruit spreekt, zoo geheel los van het con- ventioneele't zijn de fijn gepenseelde tooneeltjes, die den toeschouwer een sfeer van waarheid en artisticiteit toewuiven. Een verwend poppetje, levende voor de mode en voor hetgeen anderen zeggeD, zal in »Ghetto" veel vinden, dat shocking is hij, wiens gezoDd verstand nog niet geheel is ondergegaan onder de conventioneele leugens en onoprechtheid, zal in dat stuk met vreugde begroeten een nuchtere levensbeschouwingwars van bedrog, die jnist daardoor zoo groote bekoring oefent, 't Is dezelfde geest van ongekunsteldheid en ongeknutseldheid, die uit de bekende Falklandjes van denzelfden schrijver spreekt. Op den duur hebben de persoonlijke vijanden van Heijermans zich niet het geweld kunnen aandoen om de verdiensten van zjjn stijl en zijn ideën te miskennen. Hjj is in de laatste weken op allerlei wijzen verheerlijkt en bewierookt, een zoete streeling zijner ijdelheid. Ook op den avond der 50e opvoering van »Ghetto" was een uit gelezen publiek aanwezig waaronder vele mannen van naam op letterkundig gebied. Iedereen rekende 't zich tot een eer Heijermans de hand te drukken en een com pliment te maken er is wel veel veranderd sinds hij de gesmade theater-recensent was die door de jong- literairen werd doodgezwegen of oneerlijk afgemaakt. De Nederlandsche Opera, die zieltogende was, Is plot seling met een schok opgestaan, toen de plannen tot het stichten eener nieuwe Hollandsche opera wereld kundig zijn gemaakt ten bewijze, dat zij een meer vas ten vorm hebben aangenomen. Aan die nieuwe instelling zou de beer C. van der Linden zich met een min deren rang moeten vergenoegen dan hij nu bekleedt en dat pijnlijke vooruitzicht heeft hem gebracht tot een laatste, uiterste krachtsinspanning. Daarbij is hem goed te stade gekomen, dat een vermogend kunstbeschermer nog eens in de bres is gesprougen en, 't moet gezegd, er worden nu wonderen gedaan. De opvoering van Aida was een financieel en artistiek succes en ook de werken, die verder voor het voetlicht zijn gebracht, bewijzen, dat alle zeilen worden bijgezet om het publiek de moeiijke tijden die achter den rug liggen, zoo spoedig mogelijk te doen vergeten. Dat deze poging tot een duurzaam re sultaat zal leiden is, na al de tobberijen van dit seizoen en na het uitputten van waarborgfonds en andere milde giften, nauwelijks aan te nemen. Zoolang echter de opera-Van der Linden nog bestaat, is 't een onbegon nen werk voor de nieuwe opera-onderneming om de beur zen der gegoede kunstlievenden te ontknoopen. Geleerd door de ervaring wil zij niet in zee gaan, voordat er een waarborgfonds van minstens een ton is de circu laires om deze te krjjgen zijn verzonden en wij zullen wel spoedig hooren, wat er van dit beroep op de natie" is terecht gekomen. BHJLOIH. Steeds gunstiger lniden de berichten omtrent den gezondheidstoestand van de Koningin. De zieke voelt zich beter en de krachten nemen toe. nUlTSCHLiV\ II. De Rijksdag zal deze week een aanvang maken met de behandeling der begrooting van bnitenlandsche zaken. De begrooting voor de protecto raten zal vóór deze worden behandeld. Cecil Rhodes is thans te Berlijn, om medewerking der Dnitsche regeering te verkrijgen voor den spoorweg, die van Zuid- naar Noord-Afrika zal worden aangelegd, ook over Dnitsch gebied. Hij heeft reeds eene audiëntie bij den Keizer gehad. De »Times" is hiermede zeer ingenomen en zegt, dat de Duitsche Keizer, door aan Rhodes een audiëntie te verleenen, op grootmoedige wijze de pijnlijke herinnering aan den inval van Jameson in de Transvaal uitwischt. Het blad noemt dit een goed voorteeken voor Rhodes' plannen niet alleen, maar ook voor de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland in alle deelen der aarde BCIfPTU. Aan de »Daily News" wordt gemeld, dat de Engelschen de afgeschafte heerendiensten weer hebben ingevoerd. Tijdens den Soedan-veldtocht heeft generaal Kitchener een spoorweg-brigade" opgericht, welker leden gedwongen werden zonder eenige betaling den Soedan-spoorweg te bonwen. De civiele gouverneurs worden thans aangespoord om »soldaten'' aan te werven, die de bouwvakken verstaan en deze worden bij den aanleg van den spoorweg gebruikt, waarvoor zij dan een piaster per dag ontvangen, terwijl zij als burger acht tot zestien piaster kunnen verdienen De strijdmacht van den kalief moet in de nabijheid van het meer Schirkeleh zijn. Een escadron cavalerie is den rechteroever van den Nijl langs gezonden om den smokkelhandel tusschen het kamp van den kalief en het Njjl-eiland Aba te beletten. FRAVMBIJH. Minister-president Dnpuy heeft in de Fransche Kamer een krediet-aanvraag tot een bedrag van 1.600.000 frcs. ten bate van de slachtoffers van de ramp te Toulon ingediend. De onthullingen van Esterhazy (wij maakten daarvan reeds melding) zijn den Generalen staf en diens trouwen aanhangers natuurlijk een doorn in het oog. Drumont zegt o.a. Esterhazy verdient thans het voorwerp der algemeene verachting te zijn, omdat hij de kameraden zoo averechts beloond heeft, die het »esprit de corps" tot onvoorzich tigheid toe gedreven hebben en die, onder moeielijke omstandigheden, voor hem alles gedaan hebben, wat zij konden. Niettemin is het gebrek eene verzachtende om standigheid te zijnen gunste en hij is in de eerste plaats een ongelukkige." De >Commandant", eenmaal aan het onthullen zijnde, houdt stjjf en strak vol, dat hij niets dan de waarheid zegt, en dat alle aantijgingen, als zoude hg door het syndicaat omgekocht zijn, uit de lucht zjjn gegrepen. Hjj eindigt »Ik vrees niets, zelfs Cavaignac niet en de door mij genomen besluiten, waarvoor ik sedert lang gewaar schuwd heb, zal ik uitvoeren, zooals ik verkies. Alles wat ik met mijne handteekening gezegd heb en zeggen zalheb ik op onbetwistbare wjjze bewezen en zal ik bewijzen. De zielen der »condottieri" zijn geen zielen van kruideniers." De minister van oorlog heeft geweigerd de generaals De Pellieux en Gonse te machtigen te antwoorden op de beweringen van Esterhazy, die ben betreffen. Als in den loop van het onderzoek, dat naar aanleiding van deze verklaringen door het departement van oorlog is inge steld, feiten of stukken gevonden worden, zal den gene raals om opheldering worden gevraagden kunnen zij, op die wijze de beweringen van Esterhazy weerleggen. ITAIiIB. Thans wordt tegengesproken het reeds gemelde berichtals zoude de San-moen-baai door de Italianen bezet zijn. Wel heeft de Regeering aangedron gen op afstand of verpachting dier baai en op excuses voor de onhensche weigering van dit verzoek. De excnses zullen niet op zich laten wachten, doch tot den afstand schijnt men in China niet zeer geneigd. De Italiaausche bladen beweren, dat de Regeering van geen toegeven wil weten. De heer De Martino heeft orders om al het mogelijke te doen om de zaak langs diplomatieken weg opgelost te krjjgen gelukt dit niet, dan zal een bezetting van de San-moen-baai, die den Italia nen geen moeite zou kosten, niet uitblijven. De »Gazette del Popoio" meldt, dat Italië de kolo nie Erythrea aan Engeland zal afstaan, terwijl Engeland in ruil daarvoor Italië in China krachtig rugsteunen zal. RUSliAND. De gouverneur van Tomsk heeft van den gouverneur van Jenisseisk bericht ontvangendat de mededeeling van den rendierjager Ljalin over het vinden van Andrée's ballon aan den oever van den Je- nessei een onbeschaamde onwaarheid is. In zijn gouver nement is geen spoor van den ballon gevonden. VKR. 8TATEA. Volgens berichten nit Manilla, trokken de Amerikanen gesteund door artillerie, den 13 de opstandelingen tegemoetdie een bergrug bezet hiel den, van waar zij Pasig bestreken. Na hevig vuren dre ven de Amerikanen de Filipinos met zware verliezen terug. Zij namen daarop stelling op den bergrug en maakten zich gereed voor een aanval op Pasig. De ver liezen der Amerikanen zijn gering. Het geheele verlies der Amerikanen in hun jongsten oorlog bedraagt voor de veldtochten op Cnba, Portorico en de Filippijnen van 1 Mei 1898 tot 18 Februari 1899 in den strijd gevallen 329 aan hun wonden gestorven 125, tengevolge van ziekten 5277. Telefoon-automaat. Te Berlijn laat de postadministratie thans, in stations, postkantoren en andere groote gebouwen, automaten plaat sen, welke door inwerping van een 10 pf. stuk gelegen heid geven gedurende 3 minuten te telephoneeren. Na dien tijd werkt het toestel eerst verder als men opnieuw zulk een geldstuk offert. li a a t s t e Berichten. Italië en China. LONDEN, 13 Maart. De afgevaardigde Pritchard Morgan stelde verdaging der zitting van het Lagerhuis voor, als een blijk van afkenring van het ondersteunen van Italië's eischen door den Britschen gezant te Peking. De onder-minister van bnitenlandsche zaken, de heer Brodrick antwoordde daarop, dat Engelands houding de eenig juiste was. Italiëzeide hijis een bevriende mogendheid die weuscht te onderhandelen over zekere voordeelen in China en wij hebben daartegenover een vriendschappelijke gezindheid getoond. Als Italië door diplomatieke onderhandelingen de Chineescbe Regeering kan overhalen, om eenige concessies te doen zullen wij Italië's verschijnen als vriend en bondgenoot begroeten. Niets is onverstandiger in znlke aangelegenheden dan buiten onze taak te gaan die in China is, onze eigen belangen te bewaken en wanneer deze niet bedreigd worden geen bevriende mogendheden in de zorg voor hunne belangen te bemoeiljjken. Wij zijn dus bereid Italië langs diplomatieken weg te steunen. Het voorstel werd door het Huis verworpen. ROME, 13 Maart. Een telegram uit Peking bevestigt, dat de Italiaansche gezant De Martino een tweede nota aan de Cbineesche regeenng heeft opgesteld, waarin hij der regeering verzoekt, de eeiste nota tot haar gericht door de Italiaansche regeering alsnog aan te nemen. De gezant voegde er hjj, dat hij bereid is in ondeihandeling te treden met het Tsnng-li-Yamen. De Chineesche regee ring antwoordde, dat zij bereid was de eerste, geweiger de nota aan te nemen, maar gaf niet te kennen, dat zij geneigd was de onderhandeling te openen. Ontwapeningsconferentie. Als vertegenwoordigers op de diplomatieke ont wapeningsconferentie worden genoemd van Frankrijk, de oud minister van bnitenlandsche zaken Ribotvan België, de minister van staat Beernaert, presidont der Kamer van Volksvertegenwoordiging. Zelfmoord. In de cellulaire gevangenis te Groningen heeft een der gedetineerden door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De man was 28 jaar, den 27en Januari 1896 werd hij in de gevangenis opgenomen, den 18en Januari 1901 zou hij ontslagen worden. Braad. Te Helder is den 11, door het onvoorzichtig omgaan met eene petroleumkachel, brand uitgebroken in eene modezaak aan het Molenplein bewoond door inej. Boon Van Horssen. Door bet Krachtdadig optreden van politie en omwonenden was men het vuur gelukkig spoedig meester. Een slaapkamer brandde uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Blefsf al. Te Zaandam is den 11 deg nachts ingebroken door het uitsnijden van een ruit in de koffiekamer van het wacht- en uitbetalingslokaal aan de Haven. Uit de buffet lade is het aanwezige bedrag van ongeveer f 2 en een paar postzegels ontvreemd. Tentoonstelling van zeewezen. Te 's-Gravenhage bestaat het plan om in de maanden Augustus en September van 1900 eene tentoonstelling te houden van de geschiedenis van het Nederlandsch zee wezen (tot 1795.) Diefstal te Baarn In verband met den diefstal te Baarn bij de wed. K., in den nacht van den 8 op 9 Maart, is door de recherche te Amsterdam gearresteerd een persoon ver dacht van dien diefstal. Op zijn kamer is in beslag ge nomen 1 beitel2 stalen vijlen een ring met 5 sleutels, 19 wit metalen eetlepels, 11 dito vorken, 2 kleinere dito, 3 dito fruit- of vischvorken24 messen en 4 kleine lepeltjes van wit metaal en zes Bank van leeningbriefjes, waarop beleend kleederen en gouden sieraden. Hij erkende bedoelden nacht te Baarn en te Hilversum te zijn ge weest en beweerde de goederen in commissie te hebben n een onbekende. Hjj is door de rechercheurs naar den burgemeester van Baarn overgebrachten daar zijn de voorwerpen door de bestolene herkend waarop de verdachte in arrest is gesteld. Vervoer van rundvee naar België. Bij beschikking van den minister van w. h. en n. van 11 dezer is bepaald, dat met ingang van 14 Maart 1899 voor het doorgaand vervoer van rundvee uit Ne derland naar België zullen gelden de navolgende bepa lingen Geen rundvee mag ten vervoer worden aangenomen tenzij voor elk stuk aan de spoorwegonderneming zijn ter haüd gesteld twee door een geëxamineerd veearts ingevulde en onderteekendegelijkluidende certificaten van het, bij de beschikking gevoegde, model, (zie >Staats- Courant"), welke blijkens het daarop vermelde tijdstip van afgifte, niet langer dan 12 uur vóór het tijdstip der aanbieding ten vervoer zijn afgegeven. Van deze certificaten zal het eene exemplaar op het station van verzending bewaard moeten blijven terwijl het andere met de overige papieren welke de zending rundvee begeleiden, tot het laatste Nederlandsche spoor wegstation zal moeten woiden medegezonden ten einde aldaar bewaard te blijven, en desverlungd aan den districts veearts ter inzage te worden gegeven. Hollands Noorderkwartier. De vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zal de voorjaarsvergadering bonden op woensdag, 29 Maart 1899, des voormiddags half elf ure, bij den heer P. Haringhuizen te Nieuwe Nledorp. De punten van beschrijving luiden ak volgt mededeelingen van verschillenden aardingekomen stukken jaarverslagrapport der financieele commissie, betreffende de rekening en verantwoording over 1898 verslagen a. van de vergadering der Vereeniging »het Nederlandsch Paarden Stamboek," uit te brengen door den heer W. Teengs b. van de werkzaamheden van den zuivelconsulent over 1898c. van de werkzaamheden der pachtcommissiën over 1898 d. omtrent de proeven met het aanleggen van melklijsten, uit te brengen door dr. H. K. M. van der Zandebsnoeming vana. drie leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren K. Breebaart Jz., H. Vijn Hz. en Ohr. Oort- man Gerlingsb. van een voorzitter c. van een afge vaardigde naar de vergadering van de Vereeniging »het Nederlandsch Paardenstamboek"; d. van een afgevaar digde naar het Landhnishiudkundig Congresbepaling van de plaats waar de algemeene vergadering in No vember 1899 zal worden gehouden (voordracht van het bestuurHoorn)voorstel van het bestuur a. tot het nemen van proeven om te onderzoeken welken graad van rijpheid de gewsnschte is bij den oogst van onze land bouwgewassen b. tot het aanleggen van proefvelden met het oog op de kenze van zaad- en pootgoed bij aardap pelen en erwton. (a. en b. in te leiden door den heer 0. Nobel)e. tot het voortzetten der proeven omtrent be vordering van het aanleggen van melklijsten d. tot het onderzoeken naar het verband tusschen het. gehalte der melk en de daaruit verkregen kaasopbrengst (c. en d. in te leiden door den heer dr. K. H. M. van der Zande) e. omtrent een onderzoek naar de uitkomsten van de fabriekmatige kaasbereiding, de inrichting der gebouwen en de organisatie der betreffende vereenigingen in deze provincie, in te leiden door den heer W. Keestraf. omtrent het nemen van proeven met het castrearen van melkkoeien, in te leiden dooi den heer J. H. Billroth g. omtrent eene veeinzeuding te Parijs in 1900, in te leiden door den heer H. Vijn Hz.h. omtrent tnber- culine inspuitingen, in te leiden door den heer Jb. Zuur bierbespreking omtrent bet gevaar van uitbreiding van mond- en klauwzeer, tengevolge van het terugzenden van het vee uit de belgische quarantaine stallen, in te leiden door den heer H. Vijn Hz.vaststelling der be grooting; bespreking van verdere werkzaamheden. Ben honderdjarige. Den 12 herdacht mevr. de wed. Abrahams Wjjn- berg te Kampen haar lOOsten verjaardag. De receptie ten haren huize was druk bezocht. Niet alleen dat zeer velen haar kwamen gelukwenschen maar zij ontving ook van elders een aantal brieven en kaartjes. Zeer ingenomen was zij met al die belangstelling. De bewoners in de bunrt hadden de driekleur uitgestoken. Hondsdolheid. Een familie in de Obrechtstraatin het bezit van een hond merkte op dat het dier zich abnormaal gedroeg, waarvoor de veearts werd geroepen. Nauwelijks was bij diens bezoek het dier binnengebrachtof h^t viel zijn meesters aan. Nadat men zich met veel moeite van den hond had meester gemaakt werd deze naar de kliniek te Utrecht overgebracht, waar hondsdolheid werd gecon stateerd. De gebeten heer en dame zouden reed? uaar het Insti tuut-Pasteur te Parijs zijn vertrokken. Ben buitenkansje Uit Kaatsheuvel schrijft men aan »De Maasbode'; »De ontzegeling ten sterthuize van wjjlen den heer Pieter Vermeulen, te Loouschendijk, onlangs vrij plotse ling overleden, heeft plaats gehad. Een testament schijnt er niet te zijn, zoodat de 2'/1 êt 3 millioen, waarop deze

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2