Buiten de grenzen. No. 34. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang, 1899. ZONDAG 19 MAART. Buitenland. ALkHAAItSCIIË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden [voor Alkmaar f O.HO franco door het geheele rijk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advert ent len Per regel f II. I ft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Terwijl de tijd nadertwaarop het internationaal congres ter overweging van maatregelen tot beperking van oorlogsnitrustingen en bij gevolg ook van oorlogs lasten en tot mogelijke voorkoming van oorlogen te 's-Gravenhage zal bijeenkomengeven sommige mogend heden wier medewerking onontbeerlijk isovertuigende bewijzen dat zij althans voor het oogenblik voor zich den tijd nog niet zien aangebroken om ernstig naar het eerstgenoemde doel te streven. Niet alleen Rusland zelf, maar ook Engeland en Duitschland gaan voort hun strijdkrachten te versterken alsof er van geen onder handelingen in tegenovergestelde richting sprake was. Wel wordt er op gewezen, dat elke mogendheid natuurlijk vrij blijft, zoolang er geenerlei overeenkomst is tot stand gekomen, naar eigen inzicht haar land- en zeemacht uit te breiden of in te krimpenmaar twijfel rijst als de neiging tot uitbreiding zich zoo sterk openbaartals sommige groote mogendheden haar in 's lands belang noodzakelijk noemen, of er dan wel veel uitzicht bestaat, dat men er in zal slagen haar met onderling goedvinden en volgens de bepalingen van een te sluiten tractaat te beperken. Wjy hebben van den beginne af aan onze verwachtingen op dit punt niet hoog gespannen en meenen nog altijd onze hoop het meest te moeten ves tigen op een ernstig streven om in alle daarvoor vatbare geschillen van het scheidsgericht gebruik te maken en omtrent de samenstelling van zulk een gericht en de wijze waarop de geschillen aangebracht en behandeld zullen worden eenige regelen te stellen. In Rusland, in het land welks beheerscher de be schaafde mogendheden tot overweging van zijn denk beelden opriep, zijn dingen gebeurd die het vertrouwen op de goede inzichten van den Keizer hebben geschokt. Een vreemden indruk moet het op ons maken, dat de geschriften van de bekende apostelen der vredesbeweging, den Engelschen journalist William Stead en de barones von ^uttner, in het Russische rijk zijn verboden. Toch is het onzes inziens niet onverklaarbaar. De Russische regeering kan alle reden hebben om te vreezen een volk van zoovele millioenen, dat op zijn eigen bestuur nage noeg geen invloed heeft, in beweging te brengen. De indruk van de woorden van zijn eigen Keizer kon wel eens al te.sterk wezen en verwachtingen opwekken van veel verdere strekking dan in de bedoeling des Keizers ligt, die op niets anders dan geweldige teleurstelling zouden moeten nitloopen. De groote menigte zou kunnen meenen, dat haar machtige gebieder slechts een wensch behoeft uit te spreken, om hem vervuld te zien. De regeering heeft buitendien reeds te kampen met een secte, die weigert zich bij het leger te doen inlijven, en kan er niet op gesteld wezen de vredesidealen van zoo vurige apostelen onder het Russische volk te zien ver breiden. Nog een andere gebeurtenis heeft ongunstig gewerkt De persoon van wien Eieuwe denkbeelden uitgaan, moet iemand zijn die vortroutven genieten omtrent wien in het algemeen het oordeel niet ongunstig is en hoe wei nig het geheele Russische bestuur overigons moge vol doen aan de eerste eischen die in vrjjere ea meer be schaafde landen gesteld worden het oordeel orer den persoon van den tegen woordigen Keizer luidde over het algemeen gunstigvan hem had men goede verwachtin gen ook wat de toekomst van het Russische volk be treft voor zoover de ernstige wil zelfs van een machtigen alleenbeerscher daarop van invloed kan zijn. Wat nu in Finland gebeurtheeft die goede meening in het alge meen en inzonderheid onder de verwante bevolking van Zweden en Noorwegen en Denemarken verzwakt. Tus- schen den regeeringsvorm van Finland en dien van het overige Rusland bestaat een aanmerkelijk verschil. Slaan wy den Almanach de Gotha op, dan vinden wij Rusland, ook met inbegrip van Polen vermeld als een absolute monarchiemaar Finland komt voor onder een afzon derlijk hoofd, als: Groot-Hertogdom, eonstitotioneele monarchie met Rusland vereenigd onder denzelfden son- veroinconstitutie van 1772 en 1789, bevestigd door Keizer Alexander I en zjjn opvolgers nationale vertegen woordiging door vier standenridderschap en adel geestelijkheidsteden en platteland. Die toestand was tot nog toe gehandhaafd, naar bet scheen zonder eenige schade voor het Russische rijk. Allengs echter schijnt de lust te zijn ontstaan om zooveel mogelijk alle verschil nit te wisschen. In de laatste jaren werd de pers meer en meer in haar vrijheid belemmerd de censnnr werd steeds strenger een voorbode wellicht van hetgeen vol gen zou, en eindelijk blijkt de Russische regeering ten aanzien van de maatregelen die zij dienstig vindt, zich om de Finsche vertegenwoordiging en haar grondwettige rechten niet meer te bekreunen, dan met haar plannen bestaanbaar is. De pers die het waagt daarop te wijzen en daarover te klagen, moet het ontgelden. De bevolking blijft rustig en eendrachtig onder het nationale leed, en een dagblad weet onder de tegenwoordige omstandighe den, »nu het wemelt van luisterende ooren" niet beter te doen dan zijn lezers vier wijsheidsregelen op het hart te drukken 1° voorzichtigheid in hot spreken, 2° voor zichtigheid in de briefwisseling3° voorzichtigheid bij het telephoneeren4° voorzichtigheid bij bet telegra - pheeren. Tot verklaring van deze verontrustende verschijn - selen heeft het niet ontbroken aan vreemde en niet minder verontrustende gernchten. Men verzekerde, dat de keizer ziek is en zich niet met de regeering kan bemoeienzijn oom, grootvorst Michael, zou de leiding der zaken in handen hebben, en de Keizer zou tot niets meer in staat zijn dan zijn handteekening te zetten onder alles wat hem wordt voorgelegd. Toen de meest vertrouwbare berichten deze bewering onhoudbaar maakten, kwam men vertellen dat de oud-Russische partjj, de Synode en de Keizerlijke familie, in 'tbjjzonder de Kei zerin-moeder, verontrust door de vrijzinnige denkbeelden, en de Duitsehgezindheid van Keizer Nicolaas, hem over- heerschen, hem geheel onder hun invloed en tot willooze onderwerping hebben gebracht. Men zal wel doen deze berichten voorioopig voor kennisgeving aan te nemen maar het gebeurde maakt na de openlijke optreding van den Keizer voor een zaak, die bij velen zooveel toejuiching vond, een pijnlijken en verontrnstendon indrnk. Ie Parijs is Urbain Gohier, die wegens beleediging van het leger te recht stond, door de jnry vrijgesproken, onder toejuiching van het publiek. Dat iemand, die reeds vroeger aan het licht gebrachte en niet te ontkennen fouten, misbruiken en tekortkomingen nog eens ondor de algemeene aandacht brengt, niet wegens beleediging wordt veroordeeld en dat die vrijspraak geen algemeene ver ontwaardiging opwekt, is op zich zelf zeker geen merk waardig feit; maar na al hetgeen in den laatsten tijd in Frankrijk is voorgevallen, mag het een hooglijke gebeur tenis heeten die van een weldadige omkeering in de openbare meening getuigt. Het geeft vertrouwen dat de kalmte in de gemoederen terugkeert, en dat het gan sche Hof van Cassatie, waaraan, met onverdedigbare ver andering der bestaande wet, thans de uitspraak in »de zaak is opgedragen alleen zal luisteren naar de stem van het reeht. weest en waarschijnlijk zal binnenkort wel blijken, dat de Keizer meer nam, dan hij gaf. EAGKIiAMD. Lord Beresford heeft 11. Woensdag aan een feestmaal der vereenigde Kamers van Koophandel, een lans gebroken voor de uitbreiding van Engelands zeemacht. Hij beschouwde eene jaarlijksche uitgaaf van 27 millioen p. st. als niet te hoog, wanneer men die opvatte als eene verzekeringspremie voor Engelands handel. De zeemacht was de laatste 10 jaren ontzaglijk versterkt en hij hoopte, dat de Amerikaansche vloot En gelands voorbeeld zon volgen. De sterfte te Bombay bedroeg in de afgeloopen week 2312, dat is 119 minder dan de voorgaande week. Men verwacht een spoedigen afloop der epidemie. ERAAHRIJIi.. Komt het Hof van Cassatie tot het beslnit, dat er grond is voor revisie, moet het de Dreyius- zaak dan naar een krijgsraad verwijzen Tot nog toe meende men deze vraag aan de hand dier onlangs aan genomen gelegenheidswet, bevestigend te moeten beant woorden. Neen, zegt senator Thézard, vroeger Deken der rechts geleerde faculteit te Poitiers. Het wetboek van strafvordering bepaalt, dat geen ver wijzing plaats mag hebben, wanneer niet opnieuw een mondelinge behandeling der zaak kan plaats hebben ten opzichte van alle partgen. Indien dus het Hof van Cas satie tot het besluit komt, dat vermoedelijk Dreyfus niet schuldig is aan hoogverraad, maar wel Esterhazy, dan mag geen verwijzing plaats hebben, daar Esterhazy, een maal vrijgesproken, niet opnieuw terecht kan staan. In dit geval is geen nieuwe behandeling tegen alle partijen mogelijk en zal het Hof van Cassatie enkel het vonnis, waarbij Dreyfus is veroordeeld, moeten vernietigen, zon der verwijzing naar een nieuwen krijgsraad. ■TAAIE. Volgens de »Italia'' heeft Di Martino, teruggeroepen gezant van Italië te Peking, een lang tele gram gezonden aan den minister van Buiteniandsche Zaken Canevaro, om zijne handelwijze te rechtvaardigen. In de avondbladen wordt gemeld, dat de Italiaansche oorlogsschepen Marco Polo en Elba te Tsjifoe voor anker blijven. De Etna bevindt zich op dit oogenblik in Neder- landsch-Indiëde Amerigo Vespucci heeft Hongkong verlaten en de Stromboli, die naar China zal gaan, zal te Napels den schout-brj-nacht Grenet aan boord nemen. De commandant van den krniser Marco Polo, die in de bonrt van de Sanmoen-baai ligt, heeft een rapport gezonden, waarnit blijkt, dat de Italiaansche regeering het voorwerp van haar wenschen goed gekozen heeft. De baai vormt een prachtige haven, waarin de grootste schepen knnneu ankeren. üll'ANJH. De Koningin-RegeDtes heeft het decreet geteekend, waarby bepaald wordt, dat de Cortes zijn ontbonden. De nienwe verkiezingen voor de Kamer zullen plaats hebben op den 16 April, die voor den Senaat op den 30 April en de nienwe Cortes zullen den 2 Jnni bij eenkomen. BKLtilE. De Koningin gaat geregeld vooruit. De geneesheeren zullen geen bulletins meer uitgeven. DUITStJHAANID. De plechtige bijzetting der lijken van prins en prinses Bismarck in het Mausoleum heeft den 17 plaats gehad. Duizenden belangstellenden wachtten den Keizer op, die tegen 11£ nnr aankwam. De stoet zette zich onder trommelslag in beweging; vooraf een militaire kapel, dan twee geestelijken, daarachter de lijkkist van prinses von Bismarck gedragen door dienaren, en hierop die van den prins, gedragen door onderofficieren. Terstond hier achter liep de Keizer met zijn gevolg. Langs den weg waren 1500 fakkeldragers geschaard. Vóór het mausoleum werd de stoet afgewacht door een eere-compagnie en prins Herbert von Bismarck met de andere verwanten. De kisten werden naar binnen gedragen de Keizer en de genoodigden volgden en toen werden de deuren gesloten. Na afloop der plechtigheid verliet de Keizer het graf gebouw en keerde met de nabestaanden en zijn gevolg naar het kasteel terug, waar hjj een eenvoudig ontbijt gebruikte. Het geschil tnsschen de Regeering en den Rijksdag, over de 7000 man, die de eerste, ter versterking van het leger, beweerde niet te kunnen missen, en die de laatste niet wilde toestaan is op het laatste oogenblik byge- legd. De Regeering heeft, tot algemeen genoegen, maar teveus tot algemeene verbazing (het was geen geheim, dat de Keizer de 7000 man wenschte en ontbinding van den Rijksdag werd als zeker beschouwd) haar voorstel terug genomen, docb het Centrum heeft zich verbonden, tegen de uitbreiding geen bezwaren te zullen maken, als in de komende vijf jaren mocht blijken, dat de iniantexie niet voldoende sterK is. Het is das een geven en nemen ge- Dulvenpost. De duivenpostdie een halve eeuw geleden vóór dat do telegraphic was in toepassing gebrachtzoo veel vuldig werd gebezigd wordt in eere hersteld. Op grond van welgeslaagde proeven, heeft de «Compagnie Transatlantique' een dnivendienst ingerichtdie in 't eind dezT maand zal beginnen. Elke mailboot die van Havre vertrektneemt 12 dniven mede welke na een reis van 200 tot 250 mijlen met photographieön van brieven znllen worden losgelaten. Evenzoo zullen er Amerikaansche dniven aan boord worden genomen. Aldus zal de aankomst van de boot ten minste 12 aren vooraf worden aangekondigd en zullen de reizigers slechts 5 dagen lang geen berichten kunnen zenden Allengs echter hoopt men op nog verdere afstanden de dniven te kunnen oplatenenkele zijn reeds over 600 mijlen veilig thuis gekomen. Ken hanengevecht. ^en internationaal hanengevecht is te Rjjssel gehouden in t «hippedrome lal van particulieren en vereeuigingen namen er aan deel. De aangegane weddenschappen worden op 100.000 Ires, geraamd. Een haan van de algemeene slachtplaats te Rijsel behaalde de overwinning en werd kampioen". Arbeid. Volgens het Dnitsche maandblad »Die Arbeits- markt' is de toestand nooit zoo gunstig geweest als in Februari van dit jaar. In Februari 1898 waren er voor elke 100 aanvragen om arbeiders 134 aanbiedingen. In de afgeloopen maand is die verhouding tot 111 gedaald. Ontvlambaarheid van petroleum. Het Engeiscbe Lagerhuis heoft dezer dagen het voor stel Reckitt verworpen strekkende tot eeD verbod van den verkoop van petroleum die ontvlambaar is bij minder dan 100 gr. Fahr. Reckitt vood vele medestanders doch de Regeering verklaarde zelve een wetsontwerp te znllen indienen en zoo werd zijn voorstel met 244 tegen 159 stemmen ver worpen. Dit Regeeringsontwerp echter zal wel niet naar den zin van den heer Reckitt zijn, want de vice-minister Pollings verklaardedat alle petroleum ongevaarlijk is

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1