Honderd en eerste jaargang. 1899. VRIJDAG 24 MAART. Kiezerslijst. Nationale Militie. Buitenland. NO. 36. Be*"»*»* blad. ALKMAARSËHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs t per 3 maanden [voor Alkmaar f O,«O franco door het rijk f 1, 3 Nummers f O.OB. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen i Per regel f O.I3. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan' de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer t 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, naar aanleiding van art. 28 der Kieswet, ter algemeene kennis, dat de kiezerslijst en de alpliabe- tlsche lijsten van de namen en voornamen van hen die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, op heden door hen zijn vastgesteld en vanaf den 23 dezer tot en met den 21 April e.k. voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk zijn ver krijgbaar gesteld. Verbetering der kiezerslijst kan tot en met den 15 April door een ieder worden gevraagd, die meent, dat hij zelf of een ander in strjjd met de wetdaarop voorkomt niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 22 Mrt. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijvingonderstaande verlofgangers der Zeemilitie, lichting 1897 om zich op den dag, hieronder vermeld, 's middags ten 12 ure, te vervoegen op April 1899 aan boord van Hr. Ms. vaartuig .Kortenaer" te Willemsoord: WILLEM van TWI9H en HENDRICKS BARKER. Zij moeten voorzien zijn van hunnen verlofpas en heb ben recht op vrij transport naar hnn korps, tijdig ter gemeente-secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 18 Maart 1899. A. MACLAINE PONT. DITITSCHLANB. De jnichende berichten der Engelsche imperialistische pers over de groote voordeelen, die Rhodes te Berlijn (waar hij, gelijk wij meldden, door den Keizer in particuliere audiëntie ontvangen werd) zouden zijn verzekerd, vinden in de Duitsche bladen tot nog toe geen weerklank. De »Mü.nch. Allg. Ztg." zegt o. a. »Het kan in geen geval juist zijn das Cecil Rhodes uit Berlijn de zekerheid medegenomen heeft, dat het Rijk de rente van het voor den aanbouw benoodigde kapitaal zal waarborgen. Dat de lijn van Kaapstad naar Kaïro gebouwd zal worden is natuurlijk. Doch wanneer het oogenblik gekomen zal zjjn dat de aanleg zoover ge vorderd is, dat Dnitschland er bij betrokken zal worden, weet nog niemand." De »Voss. Ztg." zou het onraadzaam achten als de Regeering zich tot eenige opoffering verplichtte. De particuliere nijverheid mag in Dnitsch-Afrika bonwen wat zij wil, zegt het blad, maar het Rijk mag de belas tingpenningen niet besteden voor een financiëel en eco nomisch avontnnr, waarvan de uitkomst zoo onzeker is, als van het plan van Cecil Rhodes. De zeer voorzichtige verklaring van Von Bülow dat »nog geene beslissing genomen is", bewijst dat de groote bladen goed zijn ingelicht. Toch is het niet onmogelijk dat de van nature zoo impulsieveKeizer getroffen door de grootheid van het denkbeeld eener directe spoorweg verbinding van Alexandria tot de Kaapden .Napoleon van Zuid-Afrika" zijn machtigen steun beeft toegezegd zij 't dan ook niet ait 's Rijks belastingpenningen ENCJELAND. Terwijl de .Times" en de .West minster Gazette" (de twee voornaamste en trouwste Rhodes Jameson-bladen) Chamberlains rede over Krngers wanbestuur ten zeerste prijzen, kenrt de .Manch. Guar dian" haar ten stengste af. »De taal, zoo zegt het blad, door een verant woordelijk minister in het Lagerhuis gebruikt, is er op berekend de Transvalers in hnn verzet te versterken en daardoor het bestaande gevaar te vergrooten. .Chamberlain weigert maatregelen te nemen tegen de Transvaal 6D daarin heett hij volkomen recht. Maar hij vernietigt de gevolgen die deze gemotiveerde en juiste staatkunde te Pretoria kan hebben door van de regeering der Z.-A. Republiek te spreken in bewoordingen, die zoo ze van eenigen Enropeeschen staat gebrnikt werden een ernstig gevaar zouden opleveren. .Zeker zal de rede die Chamberlain hield, president Krnger niet aanmoedigen om hard aan 't werk te gaan voor nieuwe hervormingsvoorstellen, hoe gematigd zij ook zijn mogen." In de vorige week zijn te Calcutta 218 menscben aan de pest gestorveu tegen 66 in de daaraan vooraf gaande week. FRANKRIJK. Thans is het de »Ind. Belg'', die wederom met een Dreyfus-onthulling aankomt. Het blad interviewde dezer dagen een lid van den eersten Krijgsraad na een driejarig verbljjf te Madagascar pas teruggekeerd Volgens zijne verklaring was de zaak doodeenvoudig in zjjn werk gegaan .Het geheime stnk is ons niet in origineel overgelegd in raadkamer. Doch vóór de stemming werd ons een biographie van Dreyfus voorgelezen, door het ministerie van oorlog opgemaakt, waarin sprake was van het zoo vaak besproken geheime stnk. .Doch de mededeeling van dit stuk was onnoodig. Wij waren overtuigd van de schuld van Dreyfus. .Wij hadden die overtuiging gekregen toen kolonel Henry, als getnige, onder eede verklaarde, dat zijn chefs van de schuld van Dreylus overtuigd waren." En op de vraag, hoe dat mogelijk was, zeide hij een voudig .Natuurlijk. Als de generaals zeker waren van Dreyim' schuld, moesten zij dat weten. Wij konden niet anders doen dan veroordeelen en dat hebben wii eenstemmig gedaan" Déronlède heeft uit zijne cel den minister-president geschreven dat er tnsschen .Het Fransche A aderland' en de Patriottenliga nooit eenerlei politieke verstand bonding of samenwerking bestaan heeft. »Ik verklaar", vervolgt hij.dat geen van de leden der Patriotteuliga van mijne plannen of aanstalten voor den dag van 23 Febr. 11. onderricht is geweest. De aanslag, welken ik beproefd heb om de Republiek van het parlementaire stelsel te verlossen en den verkorene van het Congres [President Lonbet] omver te werpen, heeft onder de .liguenrs" geen ander zich des bewust medewerker gehad dan mijn kloeken vriend Marcel Habert.' Een der gekwetsten bij de ramp te Bourges is aan zijn wonden gestorven. De begrafenis der slachtoffers had den 20 met militaire eer plaats. Het aantal bommen in de werkplaats bedroeg 99, waarvan 82 ontploften. ITALIË. De Chineesche gezant te Rome heeft ver klaard, dat hij de opdracht had, de vérstrekkendste ver ontschaldigingen namens zijn regeering aan te bieden, wat het terugzenden der veelbesproken nota van den Italiaan- schen gezant betreft. De .Tribnna" merkt op, dat de Chineesche gezant zich buiten de zaak moest honden, daar de qnaestie uitsluitend tnsschen den Italiaanschen gezant en het Tsnng-li-Yamen behoort te worden uit gemaakt. De .Italia" zegt, dat de Chineesche gezant te Rome over de Sanmoenvraag zich uitliet, dat zijn regee ring in Italie's eischen niet zon kunnen treden. Heel duidelijk is dit een en ander niet, alleen blijkt er nit, dat de Regeering de verlangde satisfactie nog niet gekregen heeft. SPANJE. De Koningin teebende den 22 een besluit, waarin aan den Franscben gezant te Washington, den heer Cambon, volmacht gegeven wordt om de ratificatie van het vredescontract met de Vereenigde Staten nit te wisselen. Volgens de .Opinione" zijn door de Engelsche en Fransche bankiers aan don Carlos ettelijke millioenen voorgeschoten. De pretendent zou met behulp daarvan in Spanje de leiding op zich nemen van de Cailistische be weging, zoodra de vrede bekrachtigd was. Het Italiaan- sche blad voegt aan deze mededeeling toe, dat indien de Carlistische omwenteling losbreekt-, de Spaansche repu blikeinen onmiddellijk op hnn benrt hun idealen zullen trachten te verwezenlijken. De New-Torksehe brand. De vraag of de ramp te New-York moet worden toegeschreven aan schurken, die hnn slag wilden slaan in het brandend gebouw, wordt reeds van verschillende zijde bevestigend beantwoord en de .Daily Telegraph' geeft de volgende besliste lezing van de oorzaak van den brand. Een der gastendie wist te ontsnappen legde de verklaring af, dat toen het brandsein weerklonk hij en zijn neef de trappen opvlogen, om nit hnn kamers boven hnn kostbaarheden te redden. Dikke rookwolken die sterk naar petrolenm rooken, barstten hnn tegemoet Zij ontmoetten verschillende goedgekleede heeren die er zeer kalm nitzagen, toen aan alle kanten alarmkreten weerklonken. Deze traden de slaapkamers binnen, en kort daarop sloegen de vlammen nit verschillende dezer kamers op de tweede en vierde verdieping. Overal rook het sterk naar petroleum. De politie heeft reeds de hand op een verdachte gelegd Deze verklaart zijn tegenwoordigheid daar ter plaatse aldns, dat hij er zich als verslaggever van een blad ophield. Evenwel vond men voor een waarde van 10,000 aan kostbaarheden in zijn bezit. Dit laatste is zeker zeer verdacht 1 Sneeuw. Niet slechts hier te laDde, doch over geheel Enropa is zeer veel sneeuw gevallen. Uit alle deelen van Frankrijk en zelfs nit noordelijk Italië (met name nit Venetië) komen sneenwberichten Te Berlijn sneeuwde en hagelde het dat het een aard had Engeland herinnert zich met zulk een sneeuwstorm sedert Maart 1886. Zondag kwamen te New-York berichten van een hevi gen cycloon, die over MississipiArkansas, Alabama Louisiana en Texas gewoed had. Bijzonderheden ontbra ken, daar alle telegraphische gemeenschap met deze Sta ten verbroken was doch vage geruchten wezen er op, dat de storm van geweldige kracht moet zijn geweest. In Alabama werden te Edwardsville zeven lieden gedood. De materiale schade beloopt millioenen dollars. Hotel le rang. Als een staaltje van de toestanden in Klondyke' het nieuwe Amerikaansche goudland, wordt een reglement medegedeeld, dat in al de kamers van een nienw hotel van den eersten rang" te Dalton City is aangeplakt. De hotelhouder bericht daarin, dat by zich niet aanspra kelijk kan stellen voor de veiligheid van leven en eigendom zijner logeergasten. Verder waarschuwt hij de heeren, als zjj meenen op elkander te moeten schieten in zijn eetzaal, toch vooral op te passen, dat geen bediende, die niets met den twist heeft nit te staan, wordt geraakt. De logeergasten zijn persoonlijk aansprakelijk voor meubelen, het vaatwerk en de spiegels, welke bij hunne .gesprekken" mochten worden gebroken. De directie, zoo wordt voorts medegedeeld zal geen acht slaan op eenige klacht over de bediening. Al de be dienden zijn gewapend en de gasten kunnen zich recht streeks tot hen wenden. Ieder reiziger, die aanspraak maakt op een bed voor zieh alleen, moet 2 dollars extra betalen. Daar ons hotel een voornaam hotel is, bestemd voor eene deftige cliëntèle, worden de heeren reizigers uitge- noodigd, zich als welopgevoede heeren te gedragen. De eigenaar is zeer daarop gesteld, en hij behoudt zich het recht voor, desnoods met geweerschoten, aan zijn eischen kracht bij te zetten. lederen Zaterdag wordt in het hotel een bal gegeven, waarop niemand blootsvoets wordt toegelaten. Al te waakzaam In den .Koninklijke Schouwburg" te Glasgow, waar nn het gezelschap van den heer Van Biene Bpeelt, is onlangs de voorstelling opgehouden door een hond. Gedurende de voorstelling van The Broken Me lody kwam de athleet-Sandow, ,,da sterkste man ter wereld", een praatje maken met den heer Van Biene in diens kleedkamer en liet Haar toen hij naar de zaal ging, zijn grooten hond achter hij zon vóór hij heen ging het dier komen halen. Die bond verbeeldde zich na dat hij de wacht moest honden aan de dear der kleedkamer, en hij liet er niemand in of nit ook de heer van Biene nietdie nn niet naar het tooneel kon, om zijn rol verder te spelen. Er was een zeer onaange name panze midden in het stnk, en daar kwam eerst een eind aan toen Sandow naar de kleedkamer ging, om te zien wat de reden was, dat van Biene niet opkwam. Bij het verschijnen van zijn meester liet de hond den gevangen actenr vrij, die nn naar het tooneel snelde. De Bulgaria. De passagiers van het stoomschip .Bulgaria", die aan boord van de .Ascania" te Hamborg aankwamen, prijzen vol geestdrift de wakkere bemanning van het schipdie deed wat bijna menschenkraehten te boven gaat. Het is, zoo getuigen zij, aan de tronwe toewijding en doodsverachting der gebeele bemanning en aan den uitmuntenden bonw van het schip te danken, dat de .Bulgaria" werd gered van een bijna onvermijdelijken ondergang. Maar ook de passagiers hebben bij het reddingswerk naar hnn beste krachte meegeholpen, en daarom heeft de directie der Hambnrgsch Amerikaansche Stoomvaart maatschappij bekend gemaaktdat alle passagiers van de .Bulgaria" het vrachtgeld, dat zij te New-York heb ben betaald, terug kunnen krijgen, als vergoeding voor de diensten, welke zij gedurende de gevaarvolle reis heb ben bewezen. De passagiers zonden bij hun aankomst een nitvoerig schrijven aan de directie, waarin zij deze hnnnen iuni- gen dank betnigden voor de goede zorgen der maatschappij te hnnnen behoeve. Zeerampen. Acht Engelsche stoomschepen een Dnitsch en een Amerikaansche stoomschip, die nit New-York naar Enropa vertrokken zijn vermoedelijk in de jongste stormen ver gaan. Zij hadden tezamen 300 menscben aan boord. Bismarck als vóórnaam. Het Weener .Tageblatt" verhaalt, dat jaren geleden Bismarck nit Lijfland een brief ontviDg van een zijner vereerders Tampedang genaamd met het verzoek om vergunning den familienaam van den grooten kanselier aan den jonggeboren zoon van zijn bewonderaar te mogea geven. Bismarck antwoordde persoonlijk bevestigend en voegde er schertsend bij hij was toen 70jaarood: .Als ik nog een zoon mocht krygen laat ik dien met uw verlof Tampedang doopen." De vader van .Bismarck Tampedang" bewaart dat. briefje in een keu rig lijstje; maar er is geen .Tdmpedang Bismarck" ver schenen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1