Groote Voorjaarsmarkt Groote Paardenmarkt Honderd en eerste jaargang, 1899. Gevonden 17oor werpen. te ALKMAAR, op Maandag 17 April a.s. te ALKMAAR, op Woensdag 19 April a.s. Stads-lieelkundige. Buit e n 1 an d. Nederland. No. 37. B^ste b,ad- TOELATING van leerlingen op de Tns- schenscholen en de Scholen voor Onvermo- genden. •iMIWRSIIIt (01 R l \T. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Xaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden Jvoor Alkmaar f O,SO franco door het gebeele rijk ft, 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. ZONDAG Telefoonnummer3. 26 MAART. Prl|s der gewone advertentlen Per regel f O, Ift. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan' de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Te bevragen aan hot bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een potloodhoudereen mandje met drinkkannetje een portemonnaie inhoudende lO'/j cent; een bondenket ting: een leesboek; een monwopslag; een jongensdag een rol staaldraad; een zakmes; een borstlap; eon huissleutel; een lot der alkmaarsche paaschtentoonstelling; een hor logeketting; een ledige kist. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 24 Maart 1899. S M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen belanghebbenden, die met l Mei a.s. kinderen op eene der openbare scholen voor onvermo gende» of op eene der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien uitdaarvan vóór 15 April 1Ó9» aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overlegging van het geboortehrtefje en het Inënllogshewijs der kinderen waarvan toe lating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de eerste tusschensehool (hoofd de heer A. P. Zeilmaker) bestaat gelegenheid aan het schoolgebouw aan den Koningswegdes morgens van S'/j tot 9 nur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 24 Mrt. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze sollicitanten op naar de betrek king van stads- heelkundige op eene jaarwedde van I 2GO, Stokken (adres op zegel) intezenden vóór 30 Maart a.s. Suppletolre gemeente-begrooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat eene snppletoire ge meente-begrooting, dienst 1898, gedurende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 21 Mrt. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BKMHK Ook Belgie heeft een Chineesche quaestie 1 In de Dinsdagziiting der Kamer heeft de minister van buitenl. zaken, in antwoord op een desbetreffende vraag, geantwoord, dat in het verdrag van 22 November 1865, tusschen China en Belgie gesloten Belgie het recht kreeg in China woonhuizen en andere gebouwen te zet ten. In het verdrag kwam tevens voor, dat de Chineesche regeering aan de Belgen een behoorlijke Btadswijk zonden aanwijzen om zich te vestigen. Een internationale ver wikkeling zeide de minister was op dit punt niet te dnchten. Voor China is het zeker niet ongelukkig, dat het, bij al zijne moeielijkheden, geen .verwikkelingen" met Belgie te duchten heeft, en voor Belgie zelf zou een twist met China ook niet veel profijt opleveren Majoor Chaltin heoft bevel gekregen eene veree- niging met de troepen van Martyris aan den Nijl te bewerkstelligen. DUITSCMI. AND. Keizer Wilhelm is te Berlijn teruggekeerd. Een bericht aan de .Daily Mail'' zegtdat Z. M. dezen zomer een bezoek aan Engeland zal brengen. Of hy de zeilwedstrijden te Cowes zal bezoeken, zal af hangen van de Noorsche reis. Te Pelmersdorf, in de nabijheid van Breslau, heeft een ontploffing plaats gehad in de bnskrnitfabriek van den heer Guattler. Het hnisje, dat bestemd was tot het korrelen van het krnit, vloog geheel in de lucht en twee arbeiders die zich in het gebonwtje bevonden werden gedood. Toevallig is het zekerdat deze ontploffing samenvalt met twee dergelijke onheilen in Frankrijk. Ofschoon het onderzoek in beide landen naar de oor zaken dier rampen ingesteld niets verdachts heeft doen ontdekken heeft toch de Dnitsche militaire overheid strenge voorzorgsmaatregelen uitgevaardigd voor de vei ligheid der Dnitsche kruitmagazijnen. De posten te Spandau en Neuendorf zijn verdubbeld. ENGELAND. Lord Kitchener heeft zich nu zelf uitgesproken over de wreedheden op gewonde Derwischen, die men in enkele Engelsche bladen aan zijn troepen »erweet. Hij ontkent, dat hij bevel gaf gewonde vijanden af te maken dat de troepen onder zijn bevel gewonde of gevangen Derwischen over hoop staken, dat Omdnr- man drie dagen achtereen werd geplunderddat de kanonnearbooten op de vluchtelingen in de straten scho ten. Het schenden van het graf van den Mahdi spreekt do Sirdar niet togen. Ook volgens eene verklaring, door Lord Cromer afgelegd, maakten politieke overwegingon deze daad noodzakelijk. Het is zeer wel te begrijpen, dat de streng-godsdien- stige partij in den lande, het schenden van het graf ten zeerste afkeurt, als een daad in strijd met de eerste be ginselen der godsdienstige verdraagzaamheid. Herinnert men zich echter al de wreedheden door de aanhangers van den Mahdi gepleegd de ellende die zij over den, eertijds zoo rijken en welvarenden Soedan, gebracht hub- ben, de verwoesting allerwege door hen aangericht, dan kan men het den veldheer niet ten kwade dniden dat hij het meest practische middel aangreep, om dit beest achtige fanatisme den genadestoot toe te brengen, zij 't ook, dat dat middel op ethische gronden niet te verde digen is. Verdraagzaamheid is véél waard maar niet alles I De »Ind. Beige" deelt mede, dat alle officieren uit het Soedanleger hun ontslag aan Lord Kitchener zullen aanbieden. De verhouding tusschen lord Cromer en Kit chener wordt bovendien als zeer gespannen beschreven en een conflict tusschen beiden zou niet lang op zich kunnen laten wachten. FKAKKBIJK. Wederom een ontploffing. Op den boulevard Morlan heeft een bnskruitoutploffing plaats gehad iu een militair laboratorium. De directeur, een ingenieur en een arbeider werden gewond. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Men schijnt in des kundige kringen van gevoelen te zijn, dat de ontploffing is toe te schrijven aan een onbekende chemische werking in het buskruit. Vermoedelijk zou de ramp te Toulon aan gelijke oorzaak te wijten zijn. De Kamer heeft een krediet, toegestaan van 500,000 frs. voor de slachtoffers van de ramp te Lagonbran. Als vervolg op de mededeelingen van den niet ge noemden officier, die aan een diner had verteld, hoe de krijgsraad van 1894 Dreyfus schuldig had verklaard, deelt de .Lanterne" mede, dat deze officier slechts ka pitein Freys'üdter kan zijn, kort geleden van Madagascar in Frank iijk teruggekeerd. De afgevaardigdebij wien het bewuste diner plaats had mo6t de heer De Lanessan zijn, oud-resident-ge- neraal in Tonkin. Een verslaggever vroeg hem om in lichtingen, doch de afgevaaru.gde weigerde zich nit te laten over hetgeen er .bij hem thuis gebeurt." Volgens de .Gaulois" zullen Déroulède en Habert binnen vijf weken voor bet Hof van Assises verschijnen. De .Matin" zegt, dat het tweetal aangeklaagd wordt wegens samenzwering tegen de veiligheid van den Staat, een vergrijp waarover de jory zich zal knnnen uitspreken, doch waarover, zoo het Hof van Assises zich onbevoegd verklaart, de Senaat als opperste gerechtshof zal moeten oordeelen. De .Siècle" drnkt met een vette letter, dat het blad bovestigen kan, dat den dag vóór de begraienis van Felix Faure generaal Roget, Quesnay de Beanrepaire en Déroulède een dinertje hebben gehad bij mevrouw Eu- gène Ynng. ITAMK. Op een byeenkomst van de gezanten van Engeland, Rnsland en Frankrijk, Woensdag onder voor zitterschap van admiraal Canevaro te Rome gehouden, is het verzoek geweigerd om een nienw krediet voor Kreta, door prins George gedaan. Men wilde echter de middelen, overwegenwaardoor het der Kretaansche regeering mogelijk zal worden gemaakt op de Europee- scbe markteD een krediet te verkrijgen. Admiraal Cane varo zal vervolgens in overweging nemen het verzoeK van den prins, om met behulp van Italiaanscbe onder officieren de gendarmerie de Kretaansche politie te reorganiseeren. TRANSVAAL. .De Volksstem" zegt, dat als de Engelsche Regeering in de meening van Chamberlain deelt, dit beduidt, dat Engeland de Transvaalscbe quaes tie niet op vriendschappelijke wijze wil oplossen. De Atrikaanders kunnen niet aan Engeland de kenze laten van het oogenblik, waarop zij de Boeren zullen aanvallen. Een telegram nit Kaapstad aan .De Volksstem" zegt, dat de Afnkaanders in de Kaapkolonie, ingeval van oor log, hun Transvaalschen broeders te hulp zullen komen. VEHKEAIVDH STATEN. De optimistische ver wachtingen van generaal Otis schijnen voorshands nog op verwezenlijking te zullen blijven wachten. Geen twin tig kilometer van Manilla, bij Marilao, bevindt zich een sterk Tegalen-leger, dat zich krachtig versterkt heeft op de heuvelenonder de bescherming van het kreupel hout. De Tegalen te verdrijven uit hun sterke posities is voor generaal Oti» moeilijk, zoo niet onmogelijk, zoo lang hij geen versterkingen ontvangen heeft. Bovendien is de bv^sch- en de moeras-oorlog voor de Amerikaansche troepen zeer gevaarlyk. En om de Tegalen uit te hon geren en daardoor tot bet neerleggen der wapenen te dwingen, is een omtrekking noodzakelijk, die onuitvoer baar is. Ook nit Ilo Ho komen verontrustende berichten wel is de hoofdstad door de Amerikanen genomen, doch in het binnenland honden de Tegalen zich staande en richten zij zich krachtig tot de verdediging in. Een Amerikaansche afdeeling, die de opdracht had hen te verdrijven, werd na een hevig gevecht tot den terug tocht genoodzaakt. Winterberlchten Te Tonlonse, Ni mes en Montpellier is zooveel sneeuw gevallen en is de konde zoo hevig, dat men ernstig voor de wijnoogsten vreest. Houten waterleiding. De stad Denver in Amerika heeft sedert 10 jaar een waterleiding van 86 kilometers lengte en nit houten buizen bestaande. Deze worden op gelyke wijze in elkaar gezet als vaten, nit ineenslnitende duigen van pijnboomen hout, bijeengebonden door hoepels. Zij hebben een doorsnede van 3 centimeter tot 1 meter en voorzien de stad dagelijks van 250,000 knb. meter water. Men heeft bevonden, dat deze honten leiding minder aanzetsel aanneemt dan metalen of andere buizen en zij veerkrachtiger is en dus meer bestand tegen drnk. Dit stelsel wordt dan ook in Amerika thans voor vele waterleidingen toegepast in boschrijke streken. China vooruit Het snelstvarend schip behoort thans tot de Chinee sche marine. Het is de »Haï-Lung", die gemiddeld 35 knoopen aflegt, wat zelfs tot 36,7 kan stijgen. Dit schip is echter niet in ChiDa gebonwd, maar op een der Dnit sche Oostzee werven. Hardloopers. Volgers een Amerikaanseh blad zijn er in de Ver- eenigde Staten niet minder dan 5000 hardloopers van beroep. Blijkbaar oen méér winstgevend beroep, dan men zou denken 1 Dansen verlengt het leven. Een Engelsch statisticus is, na een onderzoek, tot de slotsom gekomen, dat bij balletdanseressen, althans bij de beroemde, het bereiken van een bnitengewoon hoogen Ireltyd regel is. De vermaarde Carlotta Grisi is nn 77 jaren oud, Amalia Ferraris is 78 jaar en geeft te Parijs nog met opgewektheid danslesFanny Elazler overleed op 74- jarigen leeftijd, en Taglioni werd over de tachtig jaren. Een Stroopcrsbond. Den 24 is te Assen een Stroopersbond opgericht. Eenige leden en eenige leden-donatenrs traden dadelijk toe. Leden kannen alleen zij worden, die als stroopers bekend staan, das die reeds vroeger als zoodanig werden bekeurd. Leden-donatenrs knnnen alle personen worden, die met den Bond willen medewerken en jaarlijks een vrijwillige gift willen storten. In eene volgende vergadering zal het reglement worden vastgesteld. Besloten werd al het wild aan een poelier tegen markt prijs te verkoopen, welke poelier zich daarentegen moet verbinden jaarlijks in de kas van den Bond een zeker bedrag te storten. Een bestuur word gekozen, bestaande nit voorzitter, secretaris en penningmeester, welk bestuur zal trachten leden en leden-donateurs te verkrijgen. Het hoofddoel is zooveel mogelijk steun te verleenen aan stroopers, die na bekeuring gestraft worden. Ook werd besloten, om er vooral op te letten, dat in verboden jachttijd geen strooperij plaats vindt, daar toch tegen woordig vele bazen en konijnen worden gedood, die anders in den zomer zioh zonden vermenigvnldigen. (Asser Ct.) Scheepsramp. Het Daitsche pantserschip Oldenburg is bjj zwaren sneeuwstorm iu de Stranderbaai aan den grond geloopen. De sleepbooten Pelikaa en Norder zijn ter adsistentie gezonden Uitgeest. Voor de 2e maal in dit seizoen smaak ten de leden van »Nnt en Genoegen" deze week het genoegen, den beer P. H. Lamberts van Amsterdam voor hen te zien optreden. Ook nn weder werd een belang wekkend programma op voortreffelijke wijze ten gehoore gebracht, en wel vóór de panze «Vorstenplicht" van Nestor de Tière en «Znster Innocenna", van mr. Lam berts HurrelbrincK en na de panze »de familie gaat naar Parijs" van Margadant.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1