lets nlnder! Aan de Leidsche Ct." ontleenden wij het bericht, l dat eene dame, dezer dagen in Den Haag overleden, f 40.000 vermaakt had aan een ondergeschikt beambte van de Holl. Spoorwegmaatschappij, nit dankbaarheid voor het dragen van haar hondje en andere kleine diensten. Volgens de »Haagsche Ct." bedroeg het legaat 3lechts 150 gnlden. Brandstichting. Te Zntphen is gevankelijk binnengebracht de zoon van v. E., die den 22 des avonds de woning zijns vaders, nabij den Wachtelenberg onder Epe, in brand heelt gestoken. Van den inboedel was niets verzekerd. De jongen, die idioot schijnt te zjjn, heeft bekend. Purmerend. Tot hoofdingelanden van het wa terschap de Wijde Wormer werden den 23 herkozen de heeren P. Franzen en C. Groot. Zuiderzee-vraagstuk. Den 23 hield de heer mr. Smeenge in het Noord- Hollandsch Koffiehuis te Schagen eene rede over de droogmaking der Zuiderzee. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. H. Ressing, het éénig aanwezig bestuurslid van het nutsdepartement Schagen waarvoor de heer Smeenge kwam spreken. Onder de 14 verder aanwezigen was slechts een enkel raadslid de afwezigheid der anderen mag zeker wel bevreemdend genoemd worden bij de be handeling van een onderwerp, waarin de Schager belangen, door het ontworpen kanaal naar de Zuiderzee, zoo nauw zijn betrokken. Spreker legde de groote beteekenis van het vraagstuk uit en wees er op, dat het tijd werd, dat het Nederland- sche volk zich uitsprak over dit gewichtig vraagstuk. Van de vele redenen, die vóór eene gedeeltelijke droog making der Zuiderzee pleiten wenschte spreker er nu slechts 3 onder de bijzondere aandacht te brengen lo. vermindering der kosten van de mijlen lange zee wering; 2o. de aanwinst van vruchtbaren grond 3o. de betere waterloozing voor de provinciën om de Zuiderzee, vooral Friesland Overijsel en Drenthe. De geschiedenis van de plannen tot droogmaking der Zuiderzee werd vervolgens nagegaan van 1848 af tot 1894 eindigende dus met de verschijning van het rapport der staatscom missie in deze zaak benoemd door minister Lely, een sterk voorstander van de drooglegging. Het rapport der staatscommissie acht bet werk technisch en finantieël mogelijk, acht het in 's lands belang en wil het door het rijk laten ondernemen. Hoe het werk moet gedaan worden, daarna werd in breede trekken aangeduid, beginnende met het aanleggen van den dijk van de Ewijcksluis tot Piaam, kostende 40 millioen en eindigende met de inpoldering van de laatste der 189000 bunders aangewonnen gronds, na een tijdsver loop van 33 jaren. Het geheele werk zou alsdan 189 millioen gnlden moeten kosten. Spr. sprak over de visscherij, over de regeling der mogeljjke schade in hun bedrijl by droogmaking, over het voordeel der verandering van brakwater in vele slooten in zoet water, over defensievragen, cdz. enz. Uitvoeriger lichtte hij toe, waarom Schagen zoo spoedig mogelyk moet zorgen het ontworpen kanaal Stolpe Kolhorn te krijgen. DeWieriDgermeer zeide spreker wordt in elk geval drooggemaakt of het geheele Zuiderzee- plan doorgaat of niet. Particulieren hebben reeds her haalde malen der regeering concessie voor die droogmaking aangevraagd en mocht niet tot geheele uitvoering van de plannen der Zuiderzee-vereeniging worden overgegaan, dan zal de regeering eindelijk aan particulieren concessie moeten verleenen tot droogmaking enkel van de Wierin- germeer. Heeft Schagen bij het begin van dit werk zijn kanaal nietdan zullen andere plaatsen als Medemblik b. v. de stapelplaatsen worden voor de benoodigdheden voor den nieuwen polder. Schagen's bloei hangt in de toekomst van de tot standkoming van het kanaal geheel afhet zal, komt het niet, een stille plattelandsgemeente worden of, komt het wel, eene belangrijk middelpunt van handel en verkeer als de nieuwe polder wordt droogge legd. Schagen dient er tijdig voor te zorgen geen con currenten te krijgen daar in dat geval de markt ver loopt en andere plaatsen met de voordeelen van den te verwachten nieuwen toestand zich zullen verrijken. Schagens doel zijten spoedigste het kanaal. Aan hartelijke toejuichingen ontbrak het spreker bij het eindigen zijner voordracht niet en evenmin aan een welgekozen woord van dank van den leider der vergade ring den beer Ressingdie de hoop uitsprak dat wat de heer Smeenge voor zoo'n klein gehoor hier gezegd had toch zou klinken ver Westlriesland in en vooral in Scha gen opdat de oogen daar open mochten gaan en de ingezetenen later niet door afwezigheid meer zouden schitteren als hunne hoogste belangen werden besproken. IV. en Z. Holl. Hcddlngniaatschappij. De Noord- en Znid-Hollandsche Redding-Maatschappij heeftblijkens haar in druk verschenen jaarverslag in het jaar 1898 zestien schipbreukelingenbij een viertal strandingen aan wal gebrachtwaardoor het aantal personen sedert de oprichting der Maatschappij door haar toedoen gered tot 3900 is geklommen. Wat het materieel aangaat wordt medegedeeld dat op de stations Noordwijk en Egmond, de oude boot door eene nieuwe is vervangen en, evenals in het vorig jaar, twee nieuwe strandreddingbooten werden gebouwd waar toe men door het gaandeweg oud worden van het mate rieel werd verplicht. De in de laatste jaren herhaaldelijk geconstateerde, stijging van uitgaven bjj afneming van vaste contribu- tiën blijft ook thans niet uit. Vandaar dat het bestuur op versterking der geldmiddelen voor de toekomst het oog moeten gevestigd honden. Leerling-klerk bij de H. IJ. 8. H. In de maand Mei a.s. zal bij de Holl. IJz. Spoor weg-maatschappij weder een examen worden uitgeschreven voor leerling-klerk. Amsterdam. Een korporaal alhier in garnizoen, liep dezer dagen met zijn meisje, toen een jongen hen met een sneeuwbal gooide. Driftig liep hij den bengel achterna, en gaf hem een duchtige afstraffing. Weer bij zijn meisje terugkomende, zakte bij plotseling ineen. In bewusteloozen toestand werd hij per brancard naar het hospitaal vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek, dat hij reeds overleden was. De dienstdoende officier van gezondheid verklaarde, dat de oorzaak van den dood hartverlamming was. Te Beeuister herdenken de heer M. Ëreebaart en echtgenoote hun 65-jarig huwelijk. Wootlottlg. Te Tubbergen is den 21, 's morgens, in de coöpe ratieve boterfabriek de centrifuge gesprongen, op een oogenbliktoen alleen de directeur, de heer Beute, in de fabriek aanwezig was. Zijn linkerarm werd zoo hevig gekwetst, dat deze bij den schouder moest worden afgezet. In de fabriek is alles vernield. De ketel, welke in een ander vertrek stond, is onbeschadigd gebleven. Vee-uitvoer naar België. In de quarantaine-stallen te Essohen staan thans 444 stuks vee. Donderdag zijn daarvan 8 stuks vee wegens mond- en klauwzeer naar Rozendaal teruggezonden. Onlangs wendde zich de Kamer van Koophandel te Zwolle naar aanleiding van een onderhoud met 't bestuur der Vereenigde Veehandelaren aldaar tot den minister van binnenlandsche zaken en wees op het nadeeldat. de handel leed door het op de markten brengen van tuberculeus veeaan de Belgische grens afgewezen. In zjjn antwoord zegt de Minister, dat de, door de adressante bedoelde, maatregelen, groot bezwaar voor den uitvoerhandel in melkvee met België zonden opleveren en dat de terugzending niet van zoodanigen omvang is, dat de prijzen daardoor in eenigszins belangrijke mate gedrukt kunnen worden. Hen hloemenfeest. De afdeeling Zut; hen van de Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde heeft in beginsel beslotendat dezen zomer in de maand Junialdaar een bloemen corso zal worden gehouden met zeer uitgebreid programma. Het Coenensparb met daaraanliggend contreescarpe zou een prachtige gelegenheid daarvoor aanbieden. Men stelt zich dan ook voor, den gemeenteraad vergunning te vragen het park tot het houden van dit feest te mogen bezigen. Een gondelvaart op de vijvers in dit schoone park zon niet weinig tot opluistering ven het feest bijdragen. Boterfa brieken. In eene te Assen gebonden vergadering van direc teuren van boterfabrieken welke bijgewoond werd door ruim vijftig belangstellenden is met algemeene stemmen besloten een »Bond van directeuren van boterfabrieken" op te richten. Het doel van dezen bond is onderlinge lotsverbeteringen om de zuivelbereiding op een hooger peil te brengen. Onvervaard. Een vrouw te Druten die, wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe ver- eischte vergunning, was veroordeeld tot.het betalen eener geldboetebleef weigerachtig te betalen zoodat twee Rijksveldwachters in last kregen die geldboete te doen vervangen door hechtenis. Met mestvork en peperzak gewapend vluchtte de vrouw naar den zolder en bedreigde ieder die haar durfde naderen. Een gat werd in het dak gebroken doch zelfs tegen 7 politie-agenten hield zij den strijd vol. Ten slotte betaalde een zoon de ver schuldigde boete. De gemeenteraad van Helder besloot met 13 tegen 3 stemmen in beginsel tot gemeentelijke exploitatie der Duinwaterleiding en om geen voorstellen meer in over weging te nemen tot verlenging of vernieuwing der tegenwoordige concessie. Beets. Tot lid van het bestuur van den polder »Beesterkoog" in plaats van wijlen den heer Jb. Stolp Wz. is gekozen de heer M. Stolp Wz. alhier. Het eerste kievitsei. Het eerste kievitsei is gevonden dicht bij Workum door Wiebe ten Dam. Reeds dadelijk werd den geluk kigen vinder 9 gulden daarvoor gebodenmaar bij had uitzicht om hooger bedrag er voor te krijgen en werke lijk te Wommels is hem 15 gnlden voor dat ei uitbetaald. Een Volendaniiner botter is Woensdag op de ondiepte „het Ruggebot" in de Zuiderzee geslagen en vastgeraakt. Een Elburger visscher heefter de opvarenden afgehaald en naar Kampen gebracht. Amsterdamsehe brandweer. Dezer dagen heeft zich te Amsterdam de commissie gevormd ter verwezenlijking van het plan om bet feit te herdenken waarop de brandweer voor 25 jaar officieel in werking trad. Deze commissie bestaat uit de heeren: J. ter Meulen Jr., voorzitter; C. A. A. Dudok de Wit, onder-voorzitter; M. Merens, penningmeester; J. A. Franken, mr. H. K. Westendorp mr. E. van den BogaertD. A. Zoethout en Hendrik Wertheim secretaris. Alvorens echter aan die plannen vasten vorm te geven, wil de commissie trachten een groot aantal leden uit verschillende bedrijven aan zich toe te voegen, ten einde door gemeenschappelijk overleg de zaak zoo goed mogelijk voor te bereiden. Jeugdige avonturiers. Te Haarlem werden den 21, des avonds op de Groote Markt, twee knapen van omstreeks 12 jaar aan getroffen, die in stilte de ouderlijke woning te Amster dam hadden verlaten en een uitstapje naar Zaandam had den gemaakt. Ze zijn naar Amsterdam teruggebracht. He strenge vorst. In het Westlandzoo meldt het N. v. d. D., is de vorstschade veel grooter dan oorspronkelijk werd vermoed. Alle niet diep gelegde aardappelen zijn tot ijsklompen bevroren en waardeloos. De vroege perziken, welke keurig waren uitgeloopen hebben veel schade aan de bloemen geleden terwijl voor alle vroeg uitgeloopen bovengewas groot nadeel wordt gevreesd. De ongewoon strenge kon in lentemaand mag een ramp voor het Westland genoemd worden vooral nu de sneeuw in de zon ontdooit en des nachts bevriest. Schermerhorn. Een arbeider alhier, die zich met behulp van een ladder naar zijnen zolder wilde begeven, viel, doordat de ladder uitgleed, op den grond, waardoor bij zich inwendig ernstig bezeerde. Zijn toestand is ge lukkig niet levensgevaarlijk. Op de kiezerslijst 1899 1900 zijn alhier geplaatst voor de Tweede Kamer 155, voor de Provinciale Staten en de" Gemeenteraad 156 personen. St. Pankras. Bij de op 22 Maart vastgestelde kiezerslijst is gebleken, dat het getal kiezers in deze gemeente voor 1899-1900 zal bedragen 128 voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 124 voor den Gemeenteraad. Op de tot, 15 Mei a.s. van kracht zijnde lijst zijn die getallen 126, 125 en 119. IJrsem. Den 24 hield de heer W. Keestra, zui- vel-consnlent in deze provincievoor de leden van de atd. »Ursem en omstreken" der Holl. maatschappij van landbouw, eene lezing over veeveredeling en veevoedering, waarin op bevattelijke wijze zeer nuttige wenken werden gegeven en welke voordracht, met genoegen door de aan wezigen werd aangehoord. Van de daarop volgende ge legenheid tot het doen van vragen, tot welker beant woording de heer Keestra zich welwillend beschikbaar stelde, werd door enkelen gebruik gemaakt. Niettegen staande de toegang voor elkeen ook voor niet-leden, geheel vrij was, was de opkomst slechts matig. k. Brerbaart. f Den 22 overleed te Winkel, in den ouderdom van 90 jaar en 5 maanden, de heer K. Breebaart, oud- dijkgraaf van de polders Waard en Groet, en oud-lid der provinciale staten van Noordholland. Aan de in dijking der genoemde polders nam de overledene een zeer werkzaam aandeelook aan de latere indijking van den Johannes Kerkhoven-polder, in de provincie Groningen. Rlourd te 'S-Hertogenboscli. De Bossche correspondent van het Hndbl. schrijft dd. 24 Maart Heden morgen is het kleine slachtoffer van den moord door een waanzinnige, begraven. De moeder, het was haar eenig kindje, is tijdelijk van hier vertrokken, daar men voor haar vreesde, wanneer zij in dezelfde omgaving bleef. Het kind is gevallen als offer van dan onbegrij- pelijken schroom van justitie en politie bij het verwij deren van een, voor de maatschappij gevaarlijk persoon. Het is een feit, dat R., na een poging tot zelfmoord gedaan te hebben in het gesticht der broeders de Deo werd opgenomen, die in de meening verkeerden, dat hij een zenuwlijder was. Toen het echter den broeders bleek, o.a. na het intrappen der poortdat zij met een krank zinnige te doen hadden, verwittigden zij de politie, die onbegrijpelijk genoeg hem weer naar zijne familie terug bracht, met het bekende treurige gevolg. De familie, onbe middeld, had opneming in een krankzinnigengesticht verzocht." In de »Bos8che Cour." vindt men een ingezonden stuk van den broeder van den krankzinnige, waarin deze schrijft «Aangezien ik mij Maandag 21 Maart vijf malen bij den heer commissaris van politie vervoegde, om den bekenden woesteling te arresteeren en onschadelijk te makenwerd mij gezegddat hij niets met hem te maken had. «Hierna vervoegde ik mij bij den WelEd. Gestrengen heer officier van justitie, welke mij weder naar den com missaris van politie terugwees. «Wanneer men de courant van Donderdag 23 dezer inziet en het treurig drama leest, zal men hieruit be grijpen, dat het hier de spreuk geldtals het kalf ver dronken is, wordt de put gedempt." Opstootjes te Oudkarspel. Te Oudkarspel verkeert men sinds eenige dagen in zeer gespannen toestand. De woning van het hoofd der school aldaar moet voortdurend door een sterke politie macht bewaakt wordenwijl zij niet veilig «chijnt te zijn tegen aanvallen der burgerij althans van een gedeelte daarvan. De hoofdoorzaak wordt gezocht in een hetzij werkelijk of vermeend onrecht hetwelk door genoemd schoolhoofd aan zijne vrouw wordt aangedaan. Sedert eenige dagen was haar de echtelijke woning ontzegd doch bij afwezigheid van haren echtgenoot kwam zij weder daarbinnen terwjjl de smid bezig was een slot van een der deuren te herstellen. Toen nu het schoolhoofd den 20 met personeel waarvan twee onderwijzers en de onderwijzeres bij hem in den kost zijn uit de school thuis kwam, moest de vrouw weder uit de woning verwijderd worden. Daartegen verzette zich echter de saamgeschoolde menigte. Do spanning werd allengs grooter; men eischte dat de onderwijzeres zou vertrekken. De inmiddels ver sterkte politiemacht was niet in staat de aangroeiende volksmenigte tot kalmte en heengaan te bewegen. Nog dienzelfden avond vertrok de onderwijzeres naar Breukelen. Door de politie moest evenwel nog steeds de grootste waakzaamheid worden betoond,, Den 21 's morgensis het hoofd der school naar Amsterdam vertrokken, met - naar ons werd verzekerd vier dagen verlof door den burgemeester. Voortdurend blijft echter de grootste spanning heer- schen. Zelfs heeft do politie niet kunnen beletten dat de tuin voor een goed deel vernield en de woning reeds eenigzins beschadigd werd. Bij voortduring houdt eene sterke politiemacht toezicht. Den 22, 's middags, werd de burgerij bij bekkenslag ernstig aangemaand zich rustig te houden. (N. v. d.,D.) Paardenmarkt. Haarlem. Den 24 werden ter 2e groote paarden markt aangevoerd 50 paarden, prijs f 40 a 200. Allen werkpaarden van gekruist en inlandsch ras. Da handel was matig. Veehandel In Vriesland. In rnelke- en kalvekoeien is de handel wel zoo druk, voornamelijk het gevolg van minder aanvoer, ter wijl de vraag wel zoo goed was. In vette koeien blijft, met grooten aanvoer, de handel druk met flinke omzet en vaste prijzen. Ook in vette kalveren blijlt de vraag gestadig zeer diuk ofschoon de Londenscbe markt zieb nu en dan minder opgewekt voor dit vleesch toont. Echter Holland blijft voor gemeste kalveren graag gestemd. Stieren voor de slachtbank blijven in uavolgiug van het vette rundvee, zeer gewild, met prijzen die hoog en vast blijven. Het getal nuchtere kalveren wordt op de markt steeds grooter. De handel is wel opgewekt doch de grootere aanvoer is natuurlijk van invloed op de prijzen. Vette varkens zjjn trager, evenals vette biggen. Ook in magere varkens is de handel stiller. De aanvoer van jonge biggen is groot, en al werden deze dieren op de grootste markten nog met f 1 per week betaald op de kleinere markten is de prijs lager en loopt hij van 75 tot 90 ets. per week. Niettegenstaande dien lagen prijs blijft niet zelden van dit jonge vee op de markten veel onverkocht. Schupen in één doen. Zui<l en ïioordsebernier. Getrouwd. 2 Febr. Jan van der Sluis en Grietje Snijder. 5 Remmet Tromp, van Ambt Almelo, en Friedc- rika Johanna van Veelen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2