De Erfgenaam van MM No. 38. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 29 MAART. Amisterdamsche Brieven. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). ALKIHAARSCHE COURANT. Dene Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- in Zaterdagavnnd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden [voor Ai.kma.ae f O.HO franco door het geheele rijk f ï,-. 3 Nummers f 0,0®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prif s der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan' de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. XIII. Toen de iar dagen door een der Amsterdamsche cou ranten wen i meegedeeld, dat door den heer Frank Tan der does aan B. en W. was gevraagd om toegelaten te worden ale privaat-docent in de «Socialistische Eco nomie", sprak een zuster blad daarvan als van een bericht, dat sterk ia» den naderenden len April deed denken. Heel spoedig daarna moest dit orgaan echter erkennen, dat hier voMrekt van geen poisson. cl' Avril sprake was, want inderdaad is een dergelijk verzoekschrift ingekomen. Twintig jnar geleden zcu iedereen dat als een d waashedd beschouwd hebben, maar sedert is er zulk een kentering gekomen in de politieke denkbeelden, dat wie met zijn tjjd wil meegaan zich weï zal wachten om nu het verzoek in een bespottelijk daglicht te stellen. O, we zijn zoo vooruitgegaanToen de socialisten ;pas van zich deden hoeren stelde <Ie studeerende jongelingschap er een eer in om daarover haar afkeuring te kennen te geven nu waait daar de wind uit een heel anderen hoek. De wetenschappelijke socialistische lezingen, die dezen winter te Amsterdam zijn gehoudenzijn druk bezocht door studenten an een aantal hunner is er ook niet voor te- ruggedeinsd om bij B. en W. aan te dringen op inwil liging van de aanvrage des heeren van der JJoes. In hun adres zeggen zij wel, dat geen voorliefde vóór- of tegenzin tegen eenig politiek stelsel hun schrijven be- beerseht, maar die zinsnede is blijkbaar niet veel anders dan een poging om een slot te leggen op den mond van hen, die mochten willen beweren, dat de studenten wel wat anders hebben te doen dan zich met de politiek te bemoeien. En door dit zalfje hebben zij, zonder al te veel ergernis te geven, de volgende beweringen in hun request kunnen loozen Wjj stellen het op hoegen prijs, dat de Universiteit ons de gelegenheid oioent om niet alleen de vakkennis te verwerven voor de taak, die ons in de maatschappij wacht, maar ook om in andere kringen van het stoffelijk en geestetjjk leven «en inzicht te be komen, dat ons voor eenzijdigheid behoeden kan en ons den weg door het leven kan wijzen bij de verantwoor delijke positie, die velen onzer wacht. Wij meemen thans reeds in te ziendat een goed begrip van de wijze waarop goederen worden voortgebracht, verdeeld ea verbruikt ons in onze levenstaak onontbeerlijk sal zijn an mee kan helpen om in de verscheidenheid van one weten de hoogere eenheid te bevorderen, .die het doel is en het resultaat kan zijn van universitair onderwijs. Terwijl wij het daarom waardeeren, dat het onderwijs in de staathuishoudkunde in zoo vertrouwde handen is gegoveu en wjj den ruimen zin, waarin de Universiteit wordt bestuurd hebben erkend toen naast den hoog leeraar mr. M. W. F. Treub als privaat-docent werd toegelaten mr. A. J. Cohen Stuart, komt het ons voor, dat in onzen levenstijd het socialistisch inziciht in het proces van productie, verdeeling en consumptie, zoowel in het maatschappelijk als ia het wetenschappelijk leven een zoo groote plaats zal innemen, dat wjj wenschen ia. deze studiejaren ook dit inzicht te leereu kennen." 17) Lnid schreiend zonk de gravin in haar stoel«Papa moet ons helpen «Mijnheer uw vader is bankroet «Nog niet officieel hij kan misschien nog wel iet» redden «Als hij iets redt, dan denkt de brave man het eerst aan zich zeiven zeide Rndiger spottend. «Ik zal naar tante Aurelia reizen en haar vertellen hoe de zaken staan Zij is mijn peet en schatrijk «Reis jij maar naar tante Aurelia, maar vergeet niet dat gij nog nooit iets van haar hebt los kannen krijgen. Tante Aurelia ts het gemeenste, krenterigste, gierigste schepsel onder de zon «Je hebt gelijk ik vrees o, ik vreeshevig snikken belette haar verder te spreken. «In het ergste geval verkoopen wij onze villa en gaan naar het buitenland. Onbekend, in een kleine stad kun nen wij wel van de rente van wat ons dan overig blijft leven!" 6 J «Maar hoe Zulk een bestaan overleef ik nietIk kan mij niet bezuinigen ik kan mij niet verminde ren Dan maar liever dood 1" «Dat kan je ook nog altjjd doen!" zeide hij met bitter snijdenden spotop harden toon «als het je ten minste nog niet op het laatste oogenblik te binnen schiet, dat zellmoord doodelijk is «Schei uit met die onbeschofts spotternij schreeuwde zij woedend opspringend «verbeeldt ge u, dat ik in al die ellende bij je zon blijven Ik laat me van je scheiden Hijmet een diepe, hoffelijke baiging Die woorden klinken niet kwaad en men kan daar aan voelen, dat zij niet zijn neergeschreven voordat zij ernstig zijn gewikt en gewogen. Of B. en W. zich door dat betoog zullen laten overhalen om het verzoek in te willigen In principe zullen zjj, althans de meerderheid, wel daartegen zijn, maar weigeren zij, dan is dat slechts koren op den molen der socialisten. Mag Van der Goes zijn wijsheid niet komen verkondigen, dan gaan zijne politieke vrienden onder de studenten zoowat als mar telaars fungeeren en wordt hij toegelaten, dan is 't zeer de vraagoi hij ep den duurwanneer eenmaal het nieuwtje eraf is, de belangstelling zal weten gaande te houden. De revolutionaire socialisten, die nog overgebleven zijn, kunnen tegenwoordig hun plezier wel op. Niet alleen hebben zij hue drukkerij van het Damrak moeten over brengen naar een veel ongunstiger gelegen perceel in de Haarlemmer Houttuinen maar ook hun eigen gebouw, het aan herinneringen zoo rjjke Constantfa, is deze week onder den hamer gebracht en voor ruim f 30.000 verkocht. Kooper is geworden de heer Grijpink, in boter •en kaao, wat aanstonds aanleiding heeft gegeven tot het gerucht dat daarvan een kaaspakhuis zou worden ge maakt. Zeer waarschgnlijk is dat echter niet, alleen reeds daarom omdat men voor een pakhuis toch liever een perceel zou bestemmenaan het water gelegen, en in ieder geval niet soo ver verwijderd van de hoofdverkeers wegen te water als met de Rozengracht het geval is. De heer Grijpink heeft met den aankoop vermoedelijk een speculatie beoogd. Zoowel de anti-revolutionairen als de Katholieken hadden een goed oog op Oonatantia, in de eerste plaats omdat het gebouw zeer geschikt is voor vergaderingen en ten andere, omdat er iets genoeglijks in schuilt op het eigendom van den aartsvijand te gaan zitten. Voor de anti-revolutionairen is het perceel echter veel te hoog gegaan, wact zij kunnen niet over ruime ondsen beschikken willen de Katholieken daarentegen eenmaal iets dan zijn de financieele bezwaren meestal wel uit den weg te ruimen. Of echter de R. K. Volks bond naar de Rozengracht zijn zeto! zal overbrengen, geljjk door sommigen beweerd wordt, schijnt mij zeer twijfelachtig meer kans bestaat er, dat ConstarUia voor R. K. school zal worden ingericht. Kon „Liefdadigheid nacr Vermogen" ook maar zeggendat de geldelijke moeilijkheden waar 't een gewenscht doel betreft, altjjd wel uit den weg zijn te ruimen. In de afgeloopen week werd de jaarvergadering gehouden en daar was ook nu weer reden tot klagen" wijl zooveel onafgedaan moet blijven uit gebrek aan fondsen. Er wordt wel veel gegeven in '98 vloeiden toch ruim 1 /0.000 in de kas maar er vragen zoo "elen om hulp en er is zooveel ellende te lenigen. Ge lukkig bracht het afgeloopen jaar echter een voorziening ia een groote leemte. Een voorname fout, die tot hiertoe de verzorging der armen in de hoofdstad aankleefde was het elk op zichzelf handelen der verschillende col leges van liefdadigheid waardoor 't zeer moeielijk was om na te gaanof niet sommige gezinnen ten koste van anderen, te veel ontvingen, omdat zij van verschil lende kanten werden ondersteund. Dank zij het onver moeide streven van dr. C. W. Janssen is er eindelijk uitzicht gekomen op samenwerkingzoodat een Veree- niging van Armbestuur is opgericht, die den steun heeft van den wethouder van het armwezen en van verschil lende besturen ten bate der armen. Alleen de diaco nieën der Ned. Herv. Gemeente, der Gereformeerde Kerk en der Waalsch Hervormde Gemeente zijn tot hiertoe niet toegetreden, maar er bestaat gegronde hoop, dat zjj op den dunr hare medewerking niet zullen onthouden Eerst wanneer alle gelden, die voor liefdadige doeleinden worden uitgegeven, samenvloeien en de verdeeling daar van wordt bewerkstelligd met medeweten van de bestuur- deren der verschillende colleges, zal 't mogeljjk worden, dat niet enkele personen die in de termen vallen van bedeeling van meer dan één kantte veel ontvangen zoodat anderen niet genoegzaam kunnen geholpen worden t Heeft echter heel wat moeite gekost om 't zoo ver te brengende meeste besturen beoefenen graag de lief dadigheid op eigen hand zonder daarvan aan anderen rekenschap te geven en er zijn heelwat lessen van schade en schande noodig geweest om het besef te doen door dringen, dat deze methode allerminst de ware is. Nog van een anderen kant komen berichten aangaande samenwerking en die zijn niet minder verblijdend. De atdeelingen der Vrijzinnige Hlesvereeniglng „Voortuitgang" in de negen districten van Amsterdam zijn eindelijk gaan inzien dat het partijverband bij de tegenwoordige regeling veel te slap is zoodat men bg elke verkiezing ernstig aan een nederlaag is blootgesteld. Het initiatie! tot de hervorming is genomen door het i onfraai Comité dat zich blijkbaar het geweten voelde knagen als het dacht aan de komende dagen van strijd. Een circulaire werd rondgezonden en daarop is vergaderd on vergaderd totdat nu dezer dagen kou worden ver kondigd dat eene reorganisatie is tot stand gekomen. Men noopt daardoor een krachtiger verband te krijgen tnsschen de afzonderlijke districtsvereenigingende libe ralen in Amsterdam moeten zich weer gelijk vroeger één gaan gevoelen. Dit partijverband zal zich o. a. uiten' door de voorbereiding der behandeling van onderwerpen van politieken aard en van die welke voor de ontwik keling van Amsterdam in den door «Vooruitgang" gewenschten zin van belang zijn bij voorkeur te doen plaats bobben door het Centraal Comité. Hieraan wordt de taak opgedragen zoo dikwijls dit noodig is van de zienswijze der vereenigde districten te doen blijken te vens de belangstelling van de kiezers in de openbare zaak op te wekken en voor de beginselen der Veroeniging op de meest gewenschte wijze propaganda te maken. Het stellen van candidaten zal uit den aard der zaak het werk der districts-vereeniging blijven, maar gemeen schappelijk overleg zal daaraan voorafgaan. Op die wijze zal het besef doordringen dat de zege in één district behaald aan de geheele vrijzinnige partij in Amsterdam zal ten goede komen en dat de nederlaag, in één district geledenden strijd een volgende maal in een ander district verzwaart. Door elk der vereenigingen is tevens een afgevaardigde «Het zal me een bijzonder genoegen zjjn Hiermede keerde hij zich van haar a|, greep nogmaals aaar de courant en >.n een stoel nedervallende begon hfi onverschillig er in te bladeren. Mevrouw Melanie snikte zachtzij beet in machte- looze woede de fijne kanten van haar zakdoek stuk en schopte met het roode hakje van haar muiltje tegen het verguldsel der kachel. Zoo verliep er ongeveer een uur, een uur waarin deze beide menschen alle pijnen van het vagevuur leden. Hun gansche bestaan, hun naam, alles, alles stond op het spel en algeheele ondergang staarde hen met al zijne ver schrikkingen dreigend aan. Geen van beiden vond bjj den ander troost of aan spraak, nergens zachte liefdergke deelneming, die helpt raadt en steunt. Als twee harten bij voorspoed en geluk' koud en vreemd tegenover elkander staandan gevoelen zjj al het treurige daarvan nog niet zoo ten volle omdat hun alsdan nog middelen ten dienste staan hunne ge voelens te verdooven maar komt er verdriet komen er zorgen en tegenspoeden dan wordt zulk een echtpaar reddeloos van elkaar geruktdan wordt de bodemloze afgrond zichtbaar, die als door rozen bedekt, toch reeds tnsschen hen ingaapteen die thans het graf wordr van vrede en geluk. Eeu uur van bittere wanhoop en verlatenheidEen uur waarin het noodlot als met knotsslagen tegen het hart aanbeukt om de harten wakker te schudden en te vermanen. Maar het uur verliep, en de harten waren harder geweest dan de knots. Het toeval scheurde nogmaals de kaarten grillig voor hen dooreen. Er werd geklopt. Gravin Melanie sprong met rood geweende oogen, boos uit haar stoel op, en keek den bediendedie op een zilver blad een brief bracht, woedend aan. «Hoe durf je ons storen Wat heb je daar snauwde zij den gegalonneerde toe. Graaf Rudigor lachte bitter: «De invitatie ter bij woning van het huwelijk schatjeHebt ge reeds een geschikt toilet gereed Melanie beet zich op de tanden en greep den brief. «Een telegram Voor mij 1" «Om u te dienen, mevrouw de gravin «Wel wel neef zet er haast achter?" zoo liet zich weder de schorre stem van den graaf hooren, hij stond echter op en plaatste zich achter zijne vrouw. Evenals daar straks kwam er een luide kreet over de lippen der gravinditmaal echter was het een jubel kreet die door de kamer klonk. «Daar lees zeide zij triomfeerend en wierp, met vlammende oogen haar man den brief toe. «Het is goed je kunt gaan" voegde zg met haar gewone trotsehe handbeweging den knecht toe. Zwijgend verliet deze het vertrek. Graal Rndiger las Tante Aurelia zoo juist aan een beroerte gestorvenkom onmidellijk voor de opening van het testament. Melanie is universeele erfgenaam «Hoera hoera Als een redding in doodsnoodkwam deze tijding tot hen. Ze zagen elkaar aan lachten en reikten elkaar de hand. Galant kuste Rndiger de vingertoppen zjjner vrouw. «Ik wensch u en mij geluk Ik wist het weldat het geluk ons niet geheel en voor goed den rug zou toe- keeren «En nu geloof ik ook aan zijn bljjvende gunst!" zei Rndiger overmoedig. «Waar wedt gij ommijn beste neef Willibald zal nooit een zoon geboren worden Lachend haalde zij de schouders op. Laten we dit ten minste hopen, ik neem intusschen de weddenschap aan ik wed om het paarlen collier, dat je laatst te duur was om voor mij te koopen «Accoord «Nu zal ik de rouwkleeren bestellen. Zullen we de jongens medenemen voor de begrafenis, wat dunkt u «Ja, dat geelt een goeden indruk." De graaf schelde en gai bevel den gouverneur en de jongens te roepen. »U moet een paar dagen vacantie geven, Dokter, nw leerlingen moeten met ons mede voor eene begrafenis," en de spreker wendde zich tot zijn beide zoontjes die

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1