Buiten1 a n d. in het Centraal Comité benoemd veel zal van die keuze af hangen of de zeer deugdelijke theoriën in de praktijk toepassing vinden, 't Mogen wel mannen zjjn, die de gave bezitten om bij onversohilligen het politiek leven te ontvonken want vooral by de liberalen is de opgewektheid tot kiezen ver beneden het vriespunt ge daald. Er is een zekere matheid gekomen vooral in het meeleven met de gebeurtenissen op gemeentelijk ge- k>ted een neerzitten bij de pakken omdat men ziet dat de stedelijke financiën met verbeteren en niemand eigenlijk weet, welken weg men moet inslaan om het budget en daarmee het belasting-biljet te verlagen. By een vorige verkiezing maakte men zich warm over het concessionarissen-systeem nu is de gemeente begonnen met alles zooveel mogelyk in eigen beheer te nemen en, hoezeer de burgery in het algemeen de gevolgen daarvan met vreeze aanschouwtzij begrijpt, dat nu niet meer kan worden teruggegaan. Men moet in vredesnaam maar afwachten en hopen, dat als de gouddorst der af gedankte concessionarissen is gestild, de uitkomsten niet al te erg zullen tegenvallen. Merkwaardig is 't ook, dat, hoewel de verkiezingen al niet meer in zulk een ver verwijderd verschiet liggen men nog bjjna geen namen hoort noemen van candidaten. Alleen de Ka tholieken schijnen hun keuze gevestigd te hebben op den heer Wierdels, redacteur van Be Tijd, en men mag hen daarmee feliciteeren, want deze eandidaat paart ge makkelijkheid van spreken aan groote kennis van zaken. Voor zijn blad is hij bij elke Raadszitting op de pers tribune om stof op te doen voor het schrijven van een overzicht daardoor heeft hij alle belangrijke quaesties in den Raad meegemaakt en hij heeft dus wel een vasten ondergrond. Misschien zouden de liberalen met dit voorbeeld winst kunnen doen en ook iemand nemen, die voor een liberaal blad de Raadsbesluiten geregeld be handelt en critiseert. Van de mannen der pers gesproken zij gaan drukke dagen te gemoet. Van Paaschrust zal er voor hen wel niet veel komenwant op de feestdagen worden er te Amsterdam congressen gehouden van de sigaren makers en van het Ned. Werkliedenverbondterwijl ook nog een paar andere vereenigingen een inbreuk zullen maken op de Zondagsrust door dan hare algemeene vergadering te houden. Is dat alles achter den rug, dan komen de Koninginnen al heel spoedig, terwijl voorts de Moderne Theologen de bekwaam heid der reporters weer op een zware proef gaan stellen. Tijdens het vorstelijk bezoek zal ditmaal een gala-bal ten Hove worden gegeven, hetgeen in vele jaren niet heeft plaats gehad. Welke inrichtingen de Koninginnen met een bezoek zullen vereeren is nog zeer twijfelachtig ver schillende hebben om die gunst verzocht, maar terwijl deze brief geschreven wordt is nog niets definitief vast gesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zal echter de indus trieschool voor de Vrouwelijke Jeugd worden bezocht, een satisfactiedie zeker niemand aan mej. Mjjné, de jjverige directrice, die welhaast haar ambt zal neerleggen, zal misgunnen. Deze kloeke vronw, aan wie men niet zou zeggen dat zij al zooveel dienstjaren achter den rug heeftis een dier stillen in den lande, die haar eigen persoon zorgvuldig op den achtergrond houdt maar groote daden heeft tot stand gebracht. De feministische vrouwen die uitdrukking klinkt vreemd, maar iedereen zal haar begrijpen znllen haar vermoedelijk geen plaats in de gelederen gunnon, wat niet wegneemt, dat zij 'tis geweest, die aan honderden meisjes den weg heeft gewe zen om zelfstandig in haar onderhoud te voorzien. Toen mevrouw Freukel-Bouwmeester onlangs haar jubilé vierde is er door sommigen over gemurmureerd, dat op dien dag een Koninklijke onderscheiding uitbleef laat ons hopen, dat de vrienden van mej. Mijné niet op een der gelijke wijze zullen worden teleurgesteld. BEI<tilE. De Congostaat zal de provincie Bahr-el- Gazal in erfpacht nemen. Hij heeft daartoe het recht volgens een overeenkomst met Engeland van 12 Mej 1894, waartegen Frankrijk zich echter tot heden verzette Nu Frankrjjk's gebied in Afrika geregeld is, bestaan ef geen belemmeringen meer en de Congostaat rust reeds hunnen leeraar gevolgd waren. »Zoo, deugnieten, dat komt goed in je kraam te pas, hè, zoo eens een paar dagen te mogen lanterfanten De jongste der beide knapen slaakte een diepen zucht ter wijl hij uitriep»Goddank dat eeuwigdurend blokken hing me juist de keel uit De gravin lachte, maar zijn gouverneur zeide ernstig «Hartwig mocht juist eigenlijk volstrekt niet verzuimen, mynheer de graafbjj is toch reeds zoo veel in alles ten achter." Hartwig vleide zich tegen zijn moeder aan en keek met zjjn mooi gezichtje zijn leeraar met uitdagenden trots aan. »'t Komt niet in me op, om me zoo af te jakkeren als WulfiF-Dietrich dat doet! Als hij zoo gek is om zoo onzinnig te zitten blokken, niettegenstaande hij eenmaal Heer von Niedeck wordt, dan moet bij dit voor zich zelf weten Ik word dragonder en het beetje dat ik daarvoor noodig heb te weten, dat hamert u er mij op de drilschool nog wel in Mevrouw Melanie lachte nogmaals hartelijk, en streek liefkozend over de rooskleurige wangetjes van haar lieve ling, daarna keek zij haar oudsten zoon, door haar lorgnet heen, onderzoekend aan »Mon Dien, Dietel.... je werkt veel te veelWat bezielt je op eens Je ziet er zoo bleek en jammerljjk uitals moest je met werken je brood verdienen 1'* Wulfi-Dietrich hief het hoofd met een hem eigen trotsche beweging, op: »Ik werk ook om geld te verdie nen, Mama, of ik dit nu doe, of later, dat blijft het zelfde." Gravin Melanie sperde de oogen wijd open en trad op haar zoontje toe, terwijl Hartwig het uitproestte van lachen. >Om geld te verdienen Bah Wat moet dat beteekenen Wulfi-Dietrich trok de donkere wenkbrauwen te zamen. »Dat moet beteekenen, Mama, dat ik leeren en stndeeren wil, om later op eigen voeten te kunnen staan en een nuttig lid in de maatschappij te worden een expeditie uit, ten einde het nieuwe gebied in bezit te nemen. Bij de Regeering zijn berichten binnengekomen, dat Baron Dhanis den 18en Januari in Kabambara is ge weest, daar zijn hoofdkwartier opgeslagen heeft en er gerust een aanval van de opstandelingen afwacht. Mongala is geheel tot rust gebracht. De Boedjaas onderwierpen zich aan Lotbaire en leverden de wapenen uit. De Congostaat heeft besloten niet in te zenden op de Parijsche wereld-tentoonstelling. Dl'lTICHLAKII. De Bondsraad heeft de leger- ontwerpen aangenomen in den vorm waarin zij door den Rijksdag waren vastgesteld. Ook de begrooting voor 1899 werd aangenomen. De zaak van professor Dellbrück, die op strenge wijze de handelingen der Regeering in zake de uitzet tingen der Denen uit Noord-Slees wijk heeft gecritiseerd, is Zaterdag voor de disciplinaire rechtbank te Berlijn behandeld. Professor Dellbrück heeft een berisping ont vangen en is daarenboven veroordeeld tot een boete van 500 Mark. Keizer Wilhelm heeft de hooge geestelijken van alle gezindten te Jeruzalem gedecoreerd. ENWELAND. De petroleumwet door het parle mentslid Collings in het Lagerhuis in te dienen (wij maakten daarvan onlangs melding) zal drie classificaties van petroleum, in plaats van zooals tot heden twee, tellen. De bepalingen voor verkoop en opslag van petroleum, die een ontvlammingspunt van minder dan 73° bezit, zullen gehandhaafd blijvendoch minder bindende bepalingen zullen noodig zijn voor petroleum met een ontvlammings punt tusschen 73° en 85». De petroleum met een ontvlam mingspunt van 85° en daarboven zal vallen onder de bepalingen, die nu worden toegepast op petroleum van 73° en daarboven. FRAMKR1JH. Nauwelijks is de eene onthulling vergeten of althans tegengesproken, of men komt met een andere voor den dagVermelden wij eerst de tegen spraak, daarna twee fonkelnieuwe onthullingen, één van de Dreyfusards, één van de nieuwe tegenpartij. Kapitein Freystiitter dan heeft aan een vertegenwoor diger van »Le Temps" een besliste ontkenning gegeven van den zin, die hem in den mond is gelegd dat hij sedert achttien maanden aan de onschuld van Dreyfus gelooft. Monod, lid van het Institut de France, heeft in han den van mr. Momard een brief van zekeren dokter Gibert gesteld, met toestemming dien aan het Hof van Cassatie over te leggen. In den brief komt voor het ge deelte van een gesprek, dat dokter Gibert in Feb. 1895 met Felix Faure had en waarin de president, over het bordereau sprekend, letterlijk dit moet gezegd hebben »IIij (Dreyfus) is niet veroordeeld voor de feiten, in de zitting van den krijgsraad ter tafel gebracht doch op het vertoonen van een stuk, dat wij niet aan den be schuldigde noch aan den verdediger hebben kunnen toonen, uit vrees voor diplomatieke incidenten." Docter Gibert vroeg daarop welk dit stuk dit was en de president ant woordde »Ik kan n niets zeggen, behalve dat liet geen enkelen twijfel laat omtrent het verraad." Clémenceau verhaalt in zijn blad »l'Aurore", dat ook hij van dr. Gibert, kort voor diens dood, een brief ont ving, waarin hetzelfde gezegd wordt. Met recht vraagt men zich af, waarom deze beide heftige voorstanders der revisie deze belangrijke brieven niet gepubliceerd hebben toen Faure nog leefde. Van geheel anderen aard is natuurlijk de antirevionis- tische onthulling. Het Kamerlid George Berry heeft aan den minister-president Dupuy ter hand gesteld een uit- knipseltje uit de »Auti-Juif," dat de volgende cijfers gaf van sommen in andere landen tot steuning van het syndicaat bijeengebrachtin Engeland 15,400,000 frcs., in Duitschland 11,250,000 frcs., in Zwitserland 1,350,000 frcs., van de Algerjjnsche joden 400,000 frcs., van de Roemeensche joden 650,000 frcs. De minister-president moet deze cijfers zeer belang wekkend gevonden hebben. ■TALIE. De Kamer is tot 25 April op reces gegaan. »Wel wel dat is een verrassing! Zelfs als Heer von Niedeck wilt ge examen afleggen «Zelfs in dat gevalmaar voorloopig ben ik het nog niet, en het is zeer twijfelachtig, ot ik het ooit wor den zal; neef Willibald's engagement staat immers in de courant Graaf Rudiger ging zwiigend de kamer op en neer, thans echter bleef by voor zijn zoon staan, en zeide, niet zonder eenige ironie, die hem vaak eigen was «Best, mijn jongen, ik heb tegen deze goede voornemens niets in te brengen Die erfenis van Niedeck hangt nog heel hoog in de lucht en daarom is het verstandiger, daar nog maar niet te stellig op te rekenen. Ik vrees alleen dat die vurige ijver spoedig verflauwen zal, als Niedeck je onbestreden toekomstig eigendom wordt Wulff-Diotrich richtte zich nog hooger op: »Ik hoop u van het tegendeel te zullen overtuigen." »Maar zeg me nu eens, boy hoe kom je zoo ver anderd vroeg de gravin met naïve verwondering »vroeger hield je zoo weinig van leeren, dat wij niets dan klachten over je kregen en nu komt er in eens zoon model jongen te voorschijn! Hoe komt dat?" De gevraagde schudde de donker blonde lokken en drukte de lippen stijf opeen. Een eigenaardig vuur blonk er in zjjn oogen, maar hij zweeg. De graaf voorkwam het hem trouwens door te zeggen »In ieder geval verheugen wij ons in deze verande ring ten goede en hopen dat ge zoo ijverig blijven zult, mijn jongen gaat nu heen en laat je kofiers pakken «Vindt u goed, papa, dat ik hier blijf, ten einde mijne lessen niet te verzuimen. Mijn privaat-ondorwjjzer in het Latijn vertrekt de volgende maand, en voor dien tijd moeten wjj onze vastgestelde taak af hebben Graaf Rudiger koek zijn oudste een oogenblik met half dichtgeknepen oogen aan toen lachto hjj vroolijk en riep: Biddend, dat God u beware, zoo vlijtig, vroom en rein »Goed, blijf maar hier 1 Ik ben er trotsch op, dat ik de meDSchon kan vertellen welk een onnatuurlijk ijveri- gen zoon ik heb En jjj Hartwig De afgevaardigde Barzilai wilde nog interpelleeren over de Chineesche quaestie doch minister-president Pelloux legde de verklaring af, dat de regeering alle verant woordelijkheid op zich nam. Barzilai zal nu na de Kamer- vacantie interpelleeren. De »Fanfulla" blijft volhouden dat de paus sedert de operatie zijn kamer niet heeft verlaten en dat de zwakte van den Heiligen Vader nog steeds zorgen baart. RUSLAND. Geheele districten zijn aan de grootste ellende blootgesteld. Vooral Samara wordt weer vreeselijk geteisterd. Niet alleen door hongersnood hebben de men- schen daar te lijden maar ook door typhusscheurbuik en andere ziekten. Het voedsel bestaat veelal uit wat meelin water gekookt of uit een soort brood van een weinigje tarwe met gehakt stroo en zemelen. Tal van huizen zijn zonder eenig meubilair daar men alles heeft moeten verkoopenniet weinige arbeiders hebben zelfs hun gereedschappen moeten verkoopen of verpanden en zullen dus niet eens in staat zijn om het land te be werken. Het Roode Kruis is in deze een ijverige helper op 1 Februari ontvingen alleen in de provincie Samara71.000 personen ondersteuning en sedert dien is dat aantal nog vermeerderd. De vereeniging heeft 306 gaarkeukens voor kinderen geopend waar 22.090 kinderen worden gespij zigd benevens 120 voor volwassenen en kinderen te zamen, waar 14,064 porties worden uitgereikt. Boven dien deelt zjj graan of meel uit aan bijna 34,000 perso nen, die elk 30 tot 35 pond per maand krijgen. En te Samara heeft zij een toevlucht voor 461 dak- loozen geopend. VER. STATEN. Generaal Otis, seinde den 26, dat generaal Mac Arthur den vijand tot den aftocht dwong, doch dat hij niet in staat was een versterkt punt ten noorden van Polo te bezetten tengevolge van de onbe gaanbaarheid van het terrein. De Amerikaansche ver liezen bedroegen den 25 in het geheel een officier, en 25 man gedood en 8 officieren en 142 man gewond. Heden werd een beslissend gevecht geleverd in den omtrek van Polo, waarbij de vijand hevige verliezen leed. De stad Malabon is in den afgeloopen nacht door de op standelingen in brand gestoken. De brigade van Wheaton nam Malinta, na een hevig gevecht, waarin aan beide zijden hevige verliezen geleden werden. Volgens andere berichten is Malabon door de Ameri kaansche artillerie in brand geschoten. ATJEH. De correspondent van het Handelsblad seint den 26 Maart «De President-Sultan Panglima Polim en andere hoof den hebben zich ten oosten van Kemala verzameld en pogen naar Meureudoe te ontsnappen. De gouverneur keerde naar Segli terug ten einde alles in gereedheid te brengen voor een tocht naar Meureudoe." Polim bevond zich volgens het laatste berichtbij den Boekit Geumpang ten zuidwesten van Tamseh en de pretendent was in de bosschen van Tamseh gevlucht. Achterom Tamseh zjjn zij nn blijkbaar getrokken, ten einde noordoostwaarts doorgaande het kuststaatje Meu reudoe of Merdoe te bereiken. Meureudoe ligt op de Noordkust van Atjeh tusschen Ndjong en Salamanga. moord te Rijssel. De rechterlijke instructie in zake den Rijsselschen moord in de Broederderschool op den leerling Gaston Foveaux, zal nu spoedig gesloten worden. De expertise van de handschriften van alle broeders uit het gesticht, die zonder onderscheid onder dictée van den rechter van instructie een brief hebben geschreven, beeft den brief van den verdachten broeder Flamidien aangewezen als die het meest overeenkwam met het briefje, bij het lijk van den knaap gevonden. Het rapport van den genees heer zegt dat bij een onderzoek der kleeren van alle broeders slechts het bovenkleed van broeder Flamidien verdachte vlekken vertoonde. Er is nog altijd een minderheid die stellig in de onschuld van den broeder blijft gelooven, en zijn verde diger heeft reeds bij voorbaat een nieuwe expertise der handschriften en een nieuw geneeskundig onderzoek aan gevraagd. Een vondst. Een opmerkelijke vondst wordt uit het plaatsje Fehsholm in Sleeswyk gemeld. In een leemgroef ontdekte men een helderen diamant ter grootte van een duivenei en in een diepere laag een grootstnk barnsteen, en een blok albast. Ook bewerkt hout werd in de nabijheid gevonden, zoodat men vermoedt, dat dat alles afkomstig is van een schip, dat eeuwen geleden daar te plaatse is vergaan, waar vroeger een zee-inham moet zijn geweest. Roelwcdstryd. In den grooten wedstrijd tusschen de universiteiten Cambridge en Oxford, heeft thans voor de 23ste maal (tegen 32) eerstgenoemde gewonnen. Er was nogal wind, wat voor Cambridge, dat het meest beschut lag, voordeelig was. Cambridge was dadel jjk bij het begin voor, werd later door Oxford ingehaald, maar hernam, met fraaien regel- matigen slag roeiende, de leiding, om ten slotte met vier lengten te winnen. Het laatste gedeelte van de race waren de Oxonians ontmoedigd. Sedert 1890 had Oxford steeds gewonnen, zoodat Cam bridge nu waarlijk wel eens een overwinning verdiende. «■II ■BUI——«I Willi I—P Hi I .1 H IIMITWI De kleine trok een gezichtje en zjjn vader guitig toe knikkende zeide hij»Ik zal u niet in den steek laten, dat spreekt van zelf, maar ik zal trachten zoo veel ik kan den kroonprins te vervaugen Een luid gelach beloonde deze geestige woorden en toen Hartwig met een spottenden glimlach, een diepe buiging voor zijn broeder maakte, viel de gelijkenis met zijn vaderniettegenstaande zjjn rond blozend kinder gezichtje, scherpe) dan ooit in 'toog. In de keuken zat de kamerdienaar bij zijn kameraden en zeide veelbeteekenend lachend: reemde menschen Toen het huwelijksbericht kwam, kreeg de gravin het bjjna op haar zenuwen van 't huilen, en toen het tele gram kwam, dat het overlijden der lieve tante meldde, toen dreunde het huis van gelach en gejuich, vreemde menschen ordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2