Stadsberichten. W aarschuwing. Kiezerslijst. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURG ER LUKE STAN1). den nootlottlge brand. Den 25des avonds kwam uit een huis in de Schotelboschstraat te Rotterdam een vrouw uitloopen, roependedat haar man bezig was den boel in brand te steken. De omvang, dien het vuur had genomenwas van dien aard dat de hulp der brandweer noodig was. Nadat drie spuiten geruimen tijd water gegeven had den werd de brand gebluschten toen men de woning binnendrongvond men in het achtervertrek het ver koolde lijk van den bewoner. De man lijdt aan delirium en zon dezer dagen in een gesticht worden opgenomen. Vermist. Te Middelburg wordt naar de »Midd. Ct." meldt sedert eenige dagen een tamboer van het garnizoen vermist. In het naburige Arnemuiden is de gedeeltelijke uit rusting van een infanterist gevonden. Beide zaken worden met elkander in verband gebracht. De moord te 's Hertogenbosch. Uit de Bossche couranten blijktdat de voorstel ling door den broeder van den waanzinnige gegeven als zou de commissaris van politie niet actief genoeg geweest zijn onjuist is. Slechts éénmaal is met dezen ambtenaar door een der gebroeders Kootkar over hun broeder gesproken en wel om hem te verzoeken dien broederwelke de wijk had genomen naar Hintham eenige agenten ter opsporing na te zenden. Door den commissaris is toen geantwoord dat hij daarvoor geen agenten beschikbaar kon stellen omdat het een optreden gold in een andere gemeente hij gaf Kootkar den raad zich direct bij de marechaussée te vervoegen welke raad door K. werd opgevolgd. Later bleek de familie van meeningdat met de opneming in een krankzinnigengesticht nog wel een paar dagen kon worden gewacht. Dienzellden avond had de moord van het kind plaats. De moeder bevindt zich nog in Den Bosch en haar geestestoestand moet geen zorg baren. Spanbroek. Den 24 werd van wege het depar tement der Maatschappij tot nut van het algemeen eene laatste bijeenkomst in dit seizoen gehouden, die een fees telijk karakter droeg. Verschillende dames en heeren werkten geheel belangeloos mede. Door dergelijke avon den moet zich het Nnt hier wel vrienden werven. Barsingcrhorn. Doordat ook in de poldersWaard en Groet d9 landbouwers zich verbonden, geen suiker bieten te bouwen tegen den door fabrikanten gestelden prijsen door fabrikanten niet werd toegegeven, zoo worden hier dit jaar veel minder suikerbieten verbouwd dan andere jaren. Van het bij uitstek schoone weder, in de eerste helft van Maart, werd gebruik gemaakt, om andere gewassen aan de aarde toe te vertrouwen. Mr. H. Ph. de Kanter over leerplicht. Den 25 trad bovengenoemde spreker te Hoogwoud op voor een in grooton getale opgekomen publiek. Spr. begon met de mededeeling dat leerplicht steeds een schrik blijft voor verschillende partpen vooral voor de anti-revolutionairenhoewel die schrik geheel ongegrond mag worden genoemd. Hadden ze bezwaren tegen het vorige ontwerp, men moest ze daarin volkomen gelijk geven dat kreupele ontwerp was niet te verdedigen, maar nu. nu eene bijkans geheel nieuwe wet klaarligt, is het wat anders. Nu is schier ieder wnpen den tegen stander uit de hand geslagen dat erkent zelfs dr. Kuyper. Nu beschouwde spr. de vraag: „Wat is leerplicht" en deelde mede, dat vele ouders schijnen te meenen geheel baas over hunne kinderen te zijn en ze dus ook als zij dat nu eens verkiezen, gerustelijk niets behoeven te laten leeren. Is het danzoo vroeg spr., niet de plicht van den Staatdaarvoor te waken Van een niet of slecht onderwezen jeugd komt weinig terecht. Onder de gevan gen zijn meer dan 30 °/0 analphabeten. De Staat wil de nalatigheid der ouders voorkomen en terecht. De sta tistieken bewijzen het groote aantal schoolverzuimen waarvoor de ouders aansprakelijk zijn. De minister wil vooreerst strijden tegen het absolute en het betrekkeljjk schoolverzuim en tevens zal worden geschapen het herhalingsonderwijs, om te maken dat de kennis niet vervliegt. Het absolute schoolverzuim bedraagt 59200, het betrek kelijke is veel erger. Spr. deelde een voorbeeld mede uit zijne ervaring als schoolopziener en gaf daarna eenige cijfers, betrekking hebbende op gemeenten o. a. Vierlings beek met 29. Het wordt dan ook meende spr. dringend tijd, dat men ter leniging van de sociale nooden eens optreedt ten gunste van de jeugd. Houden we echter alleen leerplicht tct 12 jaardan is dat niet voldoende, de kennis Vervliegt te ras en het aantal analphabeten zou wel watmaar niet genoeg verminderen. Spr. beschouwde nu de door de tegenpartij aangevoerde bezwaren, b.v. het kennismaken met den strafrechter bij schoolverzuim. Dit blijkt niet zoo erg te zijn als het wordt voorgesteld. Eerst als klaar en duidelijk blijkt dat er kwaadwilligheid in het spel is, wordt de hulp van de strafwet ingeroepen en dit zal niemand veroordeelen. Leerplicht Leerdwang Dwang bestaat er zelfs niet, want wie zyn kroost niet wil laten onderwijzen, welnu, hij teekene een bepaalde verklaring ende kinderen behoeven geen enkele school te bezoeken. De gemoedsbezwaren hebben niet zooveel invloed meer als thans en gelukkig 1 Wie zijn kind eenmaal op de openbare school heeft gehad, moet het er op laten. Spr. deelde nu eenige interessante voorbeelden mede, waarvoor die gemoedsbezwaren alzoo hadden dienst gedaan. Als derde punt was genoemdhot herhalingsonderwijs. Niet dat we thans kennen en dat meer mag heeten in- halrngsonderwijs. Neen, anders! Wel houden wij lezen schrijven en rekenen maar er komt by vak-onderwns! De gemeentebesturen zullen dat onderwijs organiseeren en daarvoor hebben zij tot 1903 den tijd. 't Zal, zoo eindigde spr., zijne met gloed uitgesproken en met aan dacht aangehoorde redehet zal een zegen zijn voor Nederland als deze wet tot stand komt. Debat werd niet gevoerd, alleen beantwoordde spr. enkele vragen. Koninkljjk bezoek. De burgemeester van Kotterdan heeft aan de Raadsleden medegedeeld, dat H. M. de Koningin dezen zomer tweemaal een bezoek zal brengen aan Rotterdam, in de maand Juni en in September, laatstgenoemd bezoek zal voornamelijk zijn gewijd aan de handelsinrichtingen 81. Maarten. Op eene dezer dagen alhier gehouden, veiling van landerijen gelegen in den polder Geestmer Ambacht werd voor vruchtbaar weiland f 55 per snees of f 2310 per H.A. geboden, voor weiland zeker geen kleinigheid. Bedenkt men echter, dat dergelyke landerijen tot bouwland ingericht, minstens f 200 per H.A. in huur kunnen opbrengen, dan is de koop waarde nog laag te noemen. De huurprijs staat dan ook niet in verhouding tot de koopwaarde, vooral niet wanneer, zooals de laatste jaren het geval is, de groentebond zulke gunstige resultaten heeft opgeleverd en tegenover één kooper tien of meer huurders zijn. Koedijk. Den 23 werd in eene feest vergadering van het departement der maatschappij tot Nut van het Algemeen eene zilveren eere-medalje voor 40 jarigen trouwen dienst bij één patroon uitgereikt aan den heer F. Bosman. De keurige medailje werd vervaardigd door den heer N. Stam, Alkmaar. Hoorn. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. alhier de heer A. Toxopeus, leeraar aan de Zeevaartschool te Groningen. Joodsclie militairen. De minister van oorlog heeft, op een tot hem gericht verzoek van Mr. M. Pinto, beslist, dat voortaan aan Jood sche militairen, die dit wenschen, vergund zal worden buiten de menage te zijn en aan hen de vergoeding voor Rijksvoeding a 1 0.25 per dag zal worden uitbetaald. Te fidan is aanbesteed de bouw eener bascule-brug over de Nieuwe haven. Van 11 inschrijvers was de minste, de firma Gebr. Gorter te Wormerveer voor f 4390. Moderne Theologen. De vergadering van Moderne Theologen zal dit jaar, onder leiding van prof. J. Reitsma, gehouden worden te Amsterdam in het gebouw van den Werkenden Stand, op Dinsdagavond 11 April en Woensdag 12 April a.s. He partyen In de Kamer. De samenstelling der Tweede Kamer is, na de verkie zing van den heer Schaper, als volgtLiberalen 45, Radicalen 4, Anti-revolutionnairen van de twee groepen 20, Katholieken 22, Christelijk-Historischen en Conserva tieven 5 en Sociaal-Democraten 4. Kaatste Berichten. De vredesconferentie. PETERSBURG27 Maart. In opdracht van den keizer zond minister Murawjeff den 23 een cir culaire aan de Russische vertegenwoordigers in het bui tenland, met den last aan allen dsn hartelijksten dank te betuigen, die door brieven, telegrammen of op andere wijze aan den Keizer van hun ingenomenheid met het vrede-denkbeeld blijk gaven. De Keizer ziet in de een stemmigheid der gevoelens en in de gereede toestemming der regeeringen om deel te nemen aan de Haagsche conferentieeen waarborg te meer voor het succes op zijne pogingen om in het bewustzijn der volkeren vruchtbare vredesgodachten te doen ontkiemen. Van de Phlllppynen. WASHINGTON, 27 Maart. Een telegram van generaal Otis meldt dat de stryd Maandag den geheelen dag werd voortgezet. De Amerikanen verloren veertig man. Aguinaldo voerde persoon'ijk de opstandelingen aan. Verdronken. Den 28 werd in het Gasthuis, alhier, binnenge bracht het lijk van een schipper, die bij den Omval over boord geslagen en verdronken is. Voetbalwedstrijd. Op vrijdag, den 31, zal op de Krocht, alhier, een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen «Alcmaria Vic- trix", alhier, en de »Amsterdamsche Football club." Burgeravondschool. Den 25'a avondshad in het gebouw der Am bachtsschool de jaarlijlssche uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen der burgeravondschooldie den vierjarigen cursus met vrucht hadden gevolgd en werd door den voorzitter der commissie van toezicht den heer mr N. H. de Lange tevens medegedeeld welke leerlingen tot een hoogere klasse werden bevorderd. Daarna werd door den voorzitter in hartelijke woorden dank gebracht aan du leeraren voor hunne toewijding, gedurende den afgeloopen cursus weder betoondhjj hooptedat de verstandhouding tusschen hen en den persoon die den heer de Groot zal opvolgen dezelfde zal zijn als die welke thans bestaat tusschen hen en den V6rtrekkenden directeur. Den heer de Groot wenscht spreker hartelijk geluk met zijce benoeming tot inspecteur van het middelbaar onderwijs en werd in verband hier mede in herinnering gebracht het ontstaan der gereor ganiseerde burgeravondschool alhier en hoe de heer de Groot, steeds met lust en ijver voor zijne taak bezield die school tot den tegenwoordigen bloei heeft gebracht. Hartelijke dank werd hem betuigd voor al hetgeen hij gedurende bijna acht jaren had gedaan in het belang en tot bevordering van het burgeravondschool-ondervijs hier ter stede. De directeur zegt het op hoogen prijs te stellen, dat hem het vaarwel werd toegeroepen door denzelfden voor zitter die hem eens als directeur had geïnstalleerd. Hij dankt voor het vertrouwen dat hij steeds heeft mogen ondervinden van de commissie van toezicht, zonder wier medewerking hij nooit zijn plan had kunnen ver wezenlijken. Ook voor den steun die de leeraren gedurende al dien tijd hem hadden gegevenzeide hij hartelijk dank van de leerlingen nam de heer de Groot in enkele hartelijke woorden afscheid evenals een moeder die hondt van alles wat kind heetmaar toch haar eigen kinderen het meeste lieiheeftzou ook hem, waar hij geroepen werd om een bijzondere liefde aan den dag te leggen voor het geheele vakonderwijs toch die school het naaste zijn die onder zijne leiding tot stand kwam. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen en werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: J. Wortel, J. P. G. van Eijk, H. C. Hazes, M. Bijl, R. de Bakker, C. J. Hoen, J. troen, J. Brommer, P. Ver- duijn, J. Wijdeman, J. Imming, H. J. Hazes, G. Emmerig, Johs. de Boer, N. P. Badenhuizen, J. H. Wieae, G. Voorn, D. Over, J. T. Korver, J. W. Schouten, H. J. Helleman, A. Mooy, F. H. Gaarthuis, L. van Vuure, A. de Jong, M. Ruiter, J. Bruntink, E. Volder, P. Helder, K. Kam- merer, J. Brasser, J. Metz, J. Langendijk, G. J. Wes- seling, J. C. C. Koot, G. A. Blaauw, G. A. Brouwer. H. Emeis, J. van Twnijver, W. Blokker, J. C. Kiste- maker, A. A. Smorenberg, A. F. Bruin, W. van Gulik, W. J. D. Coppens, J. W. Asser, J. Brands, K. Botter, W. van Amstel. Niet bevorderd 9. Bevorderd van de tweede naar de derde klasse: J. Koster, D. Braak, J. Elles, J. Schoen, W. Schut, C. Hoek, A. Helleman, P. Lak, H. J. Landman, N. Groen, H. Zaadnoordijk, H. C. Blaauw, H. J. Bakker, P. Beelen- kamp, J. Sweepe, A. Peperkamp, G. F. Messelaar, J. Smit, C. S. de Vries, H. Schut, J. Kuiper, H. J. Mtihren, C. Visser, J. Slotemaker, J. de Jong, G. Maarleveld, J. W. Jansen, B. Einwachter, P. L. Volkers, H. Benedict, O. Appel, A. G. Blaauw, J. de Raat, M. B. Spigt, P. Modder, J. Levert, J. Schenke, L. Room, P. Vos, D. Klomp, Niet bevorderd 8. Bevorderd van de derde naar de vierde klasse: E. Breitsma, P. Oostwouder, E. H. Hazes, C. L. Bjj- neveld, J. Huiberts, H. M. Kempen, D. J. Schoen, A. Steinmeijer, D. Bergers, P. Langenberg, Joh. Harms, J. Bezaan, J. C. Hoen, J. Doeschot, J. Termaat, C. W. Burkink, N. J. Out, P. J. Veel, J. Wessels, K. Geus, M. Schenke, A. H. Kejjzer, J. Wjjte, J. van Rijs, J. Ro- mijn, J. Blokker. Niet bevorderd 2. Het diplom a voor den v i e r-jarigen cursus kon worden uitgereikt aan N. Badenhuizen, D. Hoekmeijer, L. Bok, W. Kurjk, H. J. Jonker, J. Kes, F. Cock, J. Keg, J. Bregman, P. Weder, T. Hillenius, J. Hulskamp, C. Jupijn, C. Koning, P. N. Badenhuizen, M. A. Hout, C. Kuyper, J. Pasman, C. A. Scalé, J. Cock. J. Smit, M. A. Smit, H. Wolzak, L. Ploeger, P. C. Hulskamp, M. Bakkum, P. Stam, E. Ekel, H. J. Jansen, F. Ak kerman. Aan 2 leerlingen kon het diploma niet worden toegekend. Van de 14 leerlingen van de voortgezette klasse kunnen loffelijk worden vermeld: P. van Schoffelen, J. Hel leman, A. J. Schipper, J. Tijssen, C. Basie, W. Harwijne, P. Witteberns. Badhuis Witte Kruis. In de week van 19 tot 25 Maart zijn in het bad huis van het »Witte K r u i s" genomen 37 kuipbaden, 47 regenbaden le klas, 105 regenbaden 2e klas, totaal 189 baden. Ambachtsschool. Op Donderdag, 12 Maart, 's morgens 10—12 uur, zal voor een ieder de kostelooze gelegenheid bestaan om de Ambachtsschool in werking te zien en eene open bare les bij te wonen. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 26: 759.2; den 27: 763.8; den 28: 764.2. BEVOliHlAO. Onderstaande personen worden in hun belang drin gend uitgenoodigd, zich ten spoedigste aan te melden ter gemeente-secretarie (Aldeellng Bevolking) F. M. van Reelaatste woonplaats LeidenPieter Selser 1. w. WassenaarCatharina von Straaten 1. w. Heiloo; Divera Machielse, 1. w. Oegstgeest; Jan Visser, I. w. Oudendijk; Antje Buikhuizen, 1. w. Harlingen; Gerbrand Siebrand, 1. w. de Rijp; Anna Hartog, 1. w. Hoogwoud; Antonins Labots, 1. w. Rotterdam; Marijtje Jonker, 1. w. Avenhorn. Alvorens relaties aan te knoopen met de gebroeders CAPé, reizigers in Haarlemmerolie, vervoege men zich bij den ondergeteekende. S. M. S. MODDERMAN Jr., Commissaris van Politie. Zitting van 28 Maart 1899. P. M., Bovenkarspelbedreiging met een mes, aan gehouden. C. v. d. K., Hoorn, diefstal en vernieling, 4 maanden gev. C. v. d. K., als boven, mishandeling, 2 maanden gev. J. G., Egmond aan Zee, wederspannigheid, 14 dagen gev. P. H., Kolhorn, beleediging, 14 dagen gev. D. K. en A. K., Grootebroek, huisvredebreuk, ieder f 15 boete, subs. 5 dagen hecht. S. K., Schagen, wederspannigheid, 1 week gev. J. K., Bovenkarspel, mishandeling, 3 maanden gev. P. K., Zwaag, huisvredebreuk en vernieling, 3 maan den gev. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaak brengen, naar aanleiding van art. 28 der Kieswet, ter algemeene kennis, dat de kiezerslijst en de alphabe- tlsclic lijsten van de namen en voornamen van hen die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zjjn gebracht, op heden door hen zijn vastgesteld en vanaf den 23 dezer tot en met den 21 April e.k. voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk zyn ver krijgbaar gesteld. Verbetering der kiezerslijst kan tot en met den 15 Apri J door een ieder worden gevraagd, die meent, dat hij zelf of een ander in stryd met de wetdaarop voorkomt niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 22 Mrt. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. GETROUWD. 26 Mrt. Gerrit Jan Bruijns, laatst wednr. van Neeltje de Bondt en Eefje Wortel, wed. Johannes Panders. GEBOREN. 24 Mrt. Johannes Josephus Marie, z. van Casparus Mar- tinus Johannes Bottemanne en Josephina Catha rina Veerman. 25 Maartje, d. van Albertus Meiboom en Margaretha Jacoba Smit. Maria, d. van Jan Veldman en Geertruida Agatha Hofman. 26 Petrus Cornelia, z. van Cornelia Willebrordus Keijsper en Marijtje Bos. Nicolaaa, z. van Jan Bak en Pietertjs Huigen. 27 Margaretha Alida, d. van Petras de Lange en Jansje Hollenbarg. 28 Alida, d. van Drrk de Jong en Maria Mar- Margarethade Jong.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3