De Erfgenaam van Mei No. 39 Honderd en eerste jaargang, 1899. VRIJDAG 31 MAART. Stremming van verkeer. Dinsdag 4en Woensdag 5 April a.s. Onbestelbare .Brieven, Buitenland. FEUILLETON. (DER MAJ0RATSHERR). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dl nsda g-, Donderd»g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden Jvoor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1,— 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aanj de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BEVOLHIN». Onderstaande personen worden in hun belang drin gend uitgenoodigd, zich ten spoedigste aan te melden ter gemeente-secretarie (Aldeellng Bevolking) s Antonius Labots, laatste woonplaats Rotterdam Anna Hartog, 1. w. HoogwoudAntje Bnikhuizen, 1. w. Har- lingen Catharina von StraateD 1. w. Heiloo Pieter Selser 1. w. Wassenaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennisdat de BRUtt over de Mlent bij het Fnldscn (Spekhrug) voor het verkeer zal zijn HEILOTBIV op Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 30 Mrt. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door JAN ALwonende te Alkmaar tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Ritsevoort Wijk A No 35, welke vergunning thans ten name staat van JACOB LIGTHART. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 28 Mrt. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. verzonden gedurende de le helft der maand Maart van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders G. Adriaanse den HelderC. StammesLangedyk J. de BothlenalLeeuwarden H. Weijmer Nijmegen Koopmans, Zuidwolde. Briefkaarten: Wed. Jansen, Amsterdam. Buitenland. Brieven: P. Marris, Colombo. BKLOIE. Groot opzien baart te Brussel het besluit van de Regeering van den Belgischen Congostaat om niet deel te nemen aan de tentoonstelling te Parijs. De voorbereidingen voor de inzending waren reeds in vollen gang, maar de souvereine vorst, Koning Leopold, is, zegt men, plotseling van gedachte veranderd. Wat de reden van dezen omkeer is, kan met zekerheid niet gemeld worden. DUITSCHLAMD. Prof. Delbrück, de Berlijnsche hoogleeraar, die zich verstout heeft de houding van den gouverneur Von Köller tegenover de Deensche onderdanen in Sleeswijk af te keuren, heeft deswege eindelijk terecht gestaan voor het hof van tucht, dat in Pruisen over sommige ambtsmisdrijven oordeelt. Dit hof heeft tegen den hoogleeraar een waarschuwing' uitgesproken en hem tot 500 mark boete veroordeeld. Zelfs regeerings- gezinde bladen spreken hun tevredenheid uit over deze gematigde uitspraak. De eisch was overplaatsing voor straf naar een andere hoogesckool. EEYPTE. De spoorweg naar Khartoem zal naar alle waarschijnlijkheid tegen November gereed zijn. 1T ij is op het oogenblik tot vijftig mijlen ten zuiden van d e Atbara gevorderd en dagelijks schiet men 200 yards op fKiNKUUH. De onthulling-Freystaetter houdt aller aandacht bezig. Ziehier het meer omstandig verhaal Genoemde officier zeide aan een dijeuner te Ecouen o.a. »Het geheime stuk Wel, men liet ons het origineel in raadkamer niet zien, geen onzer vroeg er om maar bij de beraadslaging, vóór de stemming las men ons eene levensbeschrijving van Dreyfus voor, opgesteld van wege het ministerie van Oorlog, en daarin was het fameuse stuk opgenomen, waarvan zoo dikwijls sprake is geweest.... Trouwens de mededeeling van dat stuk was voor ons volstrekt onnoodig. Ons gevoelen stond lang vast, reeds toen majoor Henry, als getuige en ouder eede, verklaarde dat zijne chefs van Dreyfus' schuld overtuigd waren. Dit was volkomen voldoende. Waren de generaals van Dreyfus schuld zeker, zij moesten weten wat ze zeiden. Wij konden derhalve niet anders doen dan veroordeelen en wij hebben veroordeeld, en dit met algemeene stemmen. Ik werd als de jongste en laagste in rang het eerst ge vraagd en verklaarde mij zeer beslist vóór de sehuld." De berichtgever der Indépendance, die zelf niet bij het déjeuner tegenwoordig is geweest, beroept zich op de gasten, in het bijzonder op drie hunner, volgens wie de heer Freystaetter woordelijk het volgende gezegd heeft »Op Madagascar ben ik zeer op de hoogte gehouden. Men zond mij pakken dagbladen. Sedert achttien maanden ben ik van Dreyfus' onschuld overtuigd, ik heb het aan kolonel Liauté gezegd, ik heb ^em gezegd: «Kolonel ze hebben ons bedrogen.'' Dat hinderde mij te meer, omdat ik, te Versailles terugkomen veler mijner kameraden vast overtuigd vond van Dreyfus' schuld, juist om mij nentwil. Mij kennende, zeiden zij »Heeft Freystaetter hem veroordeeld, dan is Dreyfus ook schuldig.'' Een der drie getuigen de heer Honnoratvan de -•Rappel" heeft den eersten president van het Hof van Cassatie, Mazeau, schriftelijk verzocht, over de verklaringen des heeren Freystaetter te worden gehoord. Bij gebreke daarvan zou hij zich verplicht achten die openbaar te maken. Een ander de heer Albert Calletheeft nu eveneens gevraagd door 't Hof gehoord te worden over »de zeer onbewimpelde en zeer uitdrukkelijke verklaringen van kapitein Freystaetter, die, schrijft hij aan de »Rappel" aan tafel naast hem zat. KUILAXD. Al weder een Dreyfus-dnel en ditmaal tusschen bondgenooten 1 18) In Angerwies heerschte groote opgewondenheid bij het bericht der verloving van den Heer von Niedeck. Men juichte en jubelde bij de gedachte dat wellicht thans betere tijden zouden aanbreken de optimisten waagden zich zelfs moedig tot zeer ver in het rijk der verbeelding en voorspelden «Graaf V illibald zal, door zijn huwelijksgelukalle wrok vergetende stad alle voorrechten weder terugschenken en vele nieuwe daar nog aan toevoegen. Mon overlegde reeds hoe men het jonge paar een schitterende ontvangst zou bereiden en reeds dadelijk van den aanvang af aan gunstig zou trachten te stemmen. Als de bruid slechts half zoo veel humaniteit en goedheid bezat als hare nicht Melanie dan zou zij zeker al haar invloed aanwenden, om in vriendschappelijk verkeer met de stad te geraken, zooals graaf Rudiger en zijne gemalin bun dit zoo verleidelijk hadden voorgespiegeld 1 Men fleurde geheel op bij deze verwachtingen de pessimisten echter schudden het hoofd en zeiden Je kent hem slechtals je aan zijn vergevensgezindheid gelooft 1 Als zulke menschen eenmaal haten, dan haten zij diep en voor altijdGraaf Willibald is een dweper, hij houdt krampachtig vast aan gevoelens en gewaar wordingen die eenmaal macht over hem gekregen hebben En helaas, dit zou bewaarheid worden. Terwyl men in de «stad Hamburgnog bijeen zat. druk debatteerend over de versiering der stad, die veel vertoon moest maken en toch weinig mocht kosten en men het niet eens kon worden of zes, dan wel acht in het witgekleede eeredames de gravin een ruiker zouden overhandigen, en men niet tot een besluit kon komen of de burgemeester zijn toespraak bij de muren der stad, dan wel op de markt zou afsteken, rolde een equipage in snellen draf voorbij. Het geratel van zulke élegante wielen was iets dat in Angerwies niet bepaald tot het dagelijksch brood behoorde, daarom snelden allen naar het venster. En toen zagen de eerwaardige huisvaders der stad Angerwies elkaar als verbluft aan. «De Niedecksche equipage!' «Och kom de dienstboden zullen een toertje ge maakt hebben!" zeiden de optimisten vertroostend. «Let opze zijn al aangekomen f' klaagden de minder luchthartig gestemden, en weder zouden zij gelijk hebben. De stationchef stormde, eenige minuten later, geheel buiten adem de gelagkamer in. «Ze zijn zoo juist aangekomenheel onverwachts zonder eenige kennisgeving vooruit, een half uur geleden heeft de graat' per telegram een rijtuig aan het station besteld! En daar zijn ze nu zonder ingehaald te zyn De schrik en de teleurstelling was algemeen. Wat te doen? Ten einde raad krabde de hoogo raad zich het hoofd. «We zullen een fakkeloptocht naar het slot houden riep de apotheker. «Bravo prachtigdadelijk, nog dezen avond En dan steken wij vuurwerk af De burgemeester schudde echter bedenkelijk hot hoofd. «Waar zullen wij de fakkels en het vuurwerk van daan halen Dat moet immers alles eerst besteld worden Wederom diepe stilte. «Welnu, dan doen we het een paar dagen later!' zei de uitgever«wie had dan ook kunnen denken dat ze binnen drie weken zouden trouwen «Ja, we zullen de feestelijkheden tot later uitstellen Men troostte zich zoo goed men kon. Wie de gravin toevallig aan het station gezien had, vertelde wonderen van vriendelijkheidrechts en links had zij lachend gegroet. Zij hinkte wel een beetje, maar wat deed dat er toe, voor iemand die in een rjjtuig kon Te Kieff heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen een Russisch advocaat en een oud-officier van het FranBche leger naar aanleiding der zaak-Dreyfus. Beide heeren hadden er over gesproken waarbij de Rus enkele woorden had losgelaten, die door den voormaligen Franschen officier als beleedigend voor het Fransche leger werden opgevat. Hij vroeg den advocaat om ophelderingen waarop deze tot handtastelijkheden overging. Het twee gevecht had plaats op het pistoolde Fransche officier werd aan de knie gewond. SP AM JE. De ministerraad keurde den 27 het ont- werp-besluit goed tot betaling van de rente der Cubaansche schuld en besloot verder tot het heffen van een verhoogd douanerecht op alle goederen afkomstig uit opslagplaatsen in Europa. YEK. STATEM. Het staat te vreezendat de strijd op de Philippijnen lang heftig en moordend zal zijn- Volgens officieele opgaven hebben de Amerikanen in de verschillende gevechten sedert 4 Februari 157 dooden en 864 gekwetsten gehad. Volgens rapport van generaal Lawton is in het district van Pasig tusschen de rivier van dien naam en Taytay, eene, op 3500 man geschatte, strijdmacht van Philipinos verschenen. Dit was eene teleurstelling omdat men meende, dat generaal Wheaton onlangs die streken voor goed had gezuiverd. Wanneer Malolos is genomen zal eene bekendmaking worden afgekondigd, amnestie toezeggende aan allen die zich onmiddellijk overgeven. Dat de Philippijnsche Regee ring hiervan gebruik zal maken, verwacht men niet, veeleer, dat zij zich verder noordwaarts zal terugtrekken naar ö'anta Tomas, aan den Dagupanschen spoorweg. Laatste Berichten. Ernstige vijandelijkheden op Samoa. APIA, 29 Maart. Daar Mataafa, de Duitsche protégé, het tractaat in don wind bleef slaan, hebben de Britsche en Amerikaansche consuls en scheepsgezagvoerders hem den 15den dezer een ultimatum gezonden. De partijge- nooten van Mataafa antwoordden met Apia aan te val len, waarbij drie Engalsche matrozen en een Amerikaan gedood en andere gewond werden. De Engelsche en Ame rikaansche schepen bombardeerden daarop den troep van Mataafa. De Duitschers namen wijk aan boord van de «Falke". Woelige Belgische Kamerzitting. BRUSSEL, 29 Maart. In de Kamer hebben zich ten gevolge van de interpellatie Lorand, van de linkerzijde, over de uitzetting van den Franschen oud-priester Char- bonnel, ernstige incidenten voorgedaan. Terwijl de rech terzijde sluiting vraagt van de beraadslagingen protes teert de socialistische linkerzijde. Verscheidene socialis- tischen werpen de schuld op den koning. De socialist Demblon wordt tot de orde geroepen, waarop een spek takel losbroekt en de president de zitting dreigt te schor sen. De socialist Journez zegt, dat de regeering slechts rijden! En graaf Willibald was haast niet te herkennen, zoo netjes was hij gekleed en zoo gelukkig zag hij er uit! Hij had zijn vrouw in het rijtuig getild als ware ze van porcelein,en beide hadden elkaar aange keken, als het meest verliefde jonge paar Men hoopte nu dat er wel spoedig wat meer bedrijvigheid in de stad zou komen, maar tot algemeene verwondering liet de gravin zich in het geheel niet zien, en Niedeck zag er zoo stil en verlaten uit, daarboven op den met bosschen gekroonden bergrug, als had er geen jonge vrouw haar intocht gehouden. Eindelijk en ton laatste kreeg men den oude Kuhnert te pakken. De burgemeester deed hem de eer aan, hem persoonlijk aan te spreken. Hy vertelde hem, hoe de stad groote feestelijkheden had beraamd bij de aankomst van het grafelijk paardie helaas niet ten uitvoer hadden ge bracht kunnen worden. Het vuurwerk en de fakkels lagen nu echter gereed, en de burgerij was voornemens een der eerstvolgende dagen een serenade aan het jonge paar te brengen zou het misschien aanstaanden Zondag mijnheer den graaf gelegen komen De oude Kuhnert trok een allerleelijkst gezicht, zoo vol rimpels en plooien dat men de eigenlijke uitdrukking niet zien kon.^ Hij boog zich een weinig voorover en zeide op geheimzinnig fluisterenden toon«Het is nu nog volstrekt de ge schikte tijd er niet voor, mijnheer de burgemeester Het jongo paar wil door niemand gestoord worden Lieve hemel, wat zijn die twee gelukkig, daar boven op den berg Het zijn precies een paar tortelduifjes Ze kijken elkander de wenschen van de oogen af I Wie had zoo iets ooit gedachtMevrouw de gravin, die waarlijk een engel in menschengedaante is, zoo zacht en vriendelijk is zij, die is geheel verrukt van ons oud Niedeck En hét uitzicht, dat men door de vensters van de koet sierswoning heeft, dat vindt zij het allermooisteDaar zitten ze avond aan avond, hand in hand en genieten van het heerlijke vergezichtNu krijgt de graaf ook weer schik in het leven Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1