Nederland. Hollands Noorderkwartier. kennis heeft genomen van de zaak Charbonnel aan de hand van berichten harer verklikkers. De voorzitter schorst de zitting. De linkerzijde treedt dan op de rechterzijde toe, ter wijl zij haar met de vnist dreigt. Eenige leden der rech- terzijd verhinderen een vuistgevecht. De afgevaardigden van weerszijden schelden elkaar nit. Men roeptlafaards Het is een oorverdoovend lawaai. Een gedeelte van het pnbliek verzot zich tegen de nitzetting. Deurwaarders en soldaten gaan over tot de ontzetting, die met moeilijkheden gepaard gaat. Na de schorsing van een nnr wordt de zitting heropend. Een voorstel om het debat te verdagen, wordt ver .worpen met 71 tegen 24 stemmen. Bij de daarop volgende stemming is het vereischte aantal leden niet meer aanwezig. Antl-alcoholcongrcs. Dinsdag na Paschen komt te Parijs een interna tionaal an ti-alcoholcongres bijeen. Men ver wacht zeshonderd deelnemers die op 't stadhuis zullen ontvangen worden en aan een dejeuner zonder wijn of sterken drank zullen aanzitten. Een slechte kans. Te Parijs zijn volgens officieele opgaven jaarlijks ongeveer 1382 vacatures, en dingen naar do opengevallen betrekkingen gemiddeld 69.971 personen. Het laatste nieuws uit Anerika. Een kat, die sigaren rookt treft men natuurlijk alleen maar in Amerika en tegen het begin van April aan. William Thompson, te Glenwood, Susquehanna, is in het bezit er van. Het buitengewone dier kwam een jaar geleden in zijn huis. Spoedig betoonde de kater eene zeldzame voorkeur voor den rook dien Thompson nit zjjne sigaren blies. Wanneer deze na het middageten eens rookte, zat de kat naast hem en ademde met zicht baar welbehagen den rook in. Op een goeden dag kwam Thompson op den invalhet dier toch ook eens een sigaar aan te bieden en zie, de kater liet die niet vallen, integendeel hij zette zich op zijne achterpooton en ging zelf zitten rooken. Ongelukkig beten zijn tanden de sigaren voortdurend stuk zoodat Thompson een houten sigarenpijpje te baat nam. Bjj het sigaren rooken be hoort echter ook het bier drinken. Ook dit heeft het dier behoorlijk geleerd. Hlectrlsche tram AmsterdamHaarlem. Naar men uit Amsterdam meldt, kan binnenkort tegemoet worden gezien de voordracht van B. en W., om aan de concessie-aanvrage tot aanleg van een elec- triscbe tram AmsterdamHaarlem te voldoen. Bij aan neming dezer voordrachtzou dan het aanvangpnnt van deze tram zijn de N. Z. Voorburgwal, voormalige Bloem- markt en de lijn door de RaadhuisstraatRozengracht en Bilderdijkstraat loopen naar Sloterdijk, waar zij over den Rijksweg gaat naar Haarlem, in verbinding met de electrische tram naar Zandvoort. De concessie van het Rijk zou slechts wachten op die van Amsterdam. Een honderdjarige. Den 25 vierde de oud-kapitein ter koopvaardij Atze Joostens de Boer te Dordrechtonder groote belangstelling van talrijke kinderenklein- en achter kleinkinderen zijn lOlen jaardag. De oude man is nog gezond en vroolijk, maar zijn gezicht en gehoor zijn niet meer in goeden toestand. Ook gaat hjj niet meer uit. Winkeliers en loterijen. In de Friesche gemeente Schoterland circuleert een adres aan den minister van binnenlandsche zaken houdende gemotiveerd verzoek, om wettelijke maatregelen te nemen tegen de loterijen die tal van winkeliers tegenwoordig aan hunne Dering verbindenwaardoor aan 't publiek en aan de winkeliers, die er geen loterij op nahouden veel schade wordt berokkend. Het adres telt reeds vele handteekeningen. He strenge vorst. Het »N. v. d. D." schrijft Eenigen tijd geleden werd de verwachting uitgesproken, dat met Paschen de hyacinten in Haarlem s omstreken zouden bloeien, doch natuurlijk heeft de strenge vorst der vorige dagen en nachten een groote streep door die berekening gehaald. De bloembollen hebben door sneeuw en ijs zoo geducht geleden, dat men zelfs gaat vreezen, dat er van den bloei dit jaar niets terecht zal komen. De bloemen van crocussen en narcissen zijn zwart geworden, en die van de hyacinten, welke op uitkomen waren, zijn geheel vernietigd. Van de verdere weersgesteldheid zal het afhangen, of de oogst nog eenigszins aan eene zeer matige verwachting zal kunnen beantwoorden. Drankmisbruik. De afdeeling Utrecht van den Volksbond heeft een onderzoek naar het drankmisbruik bij de bouwvakkeu ter hand genomen en aan onderscheidene werkgevers de navolgende vragen gericht. 1. Wat is u bekend omtrent het gebruik van sterken drank op het werk, a. In het algemeen b. in uw vak 2. Waardoor wordt, volgens uwe meening, deze ge woonte in de hand gewerkt 3. Door welke maatregelen kan, volgens uw oordeel, het gebruik van sterken drank op het werk het best worden tegengegaan Een verzamelaar. Te Brunnepe bij Kampen overleed eenigen tijd ge leden de 83-jarige W. Goossen, die geholpen werd door verschillende instellingen van weldadigheid; zijn schamele kleeding wekte bij velen het medelijden op. Zaterdag werd verkooping gehouden van hetgeen de man naliet. Het aantal jassen, waaronder nieuwe en nog nooit gedragen, werd geschat op bijna 400, en verder kwamen onder den hamer een groot aantal broeken, een paar manden vol kousen, 40 paar schoenen, menig paar klompen, 80 hoeden, enz., te veel om te noemen. Het huisje was een pakhuis. Van het eiland Texel. De afdeeling »Texel" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft voor den prjjs van f 1100 aangekocht de hengst »Martin", van den heer van den Bergte Haarlem. Voor dezen hengst is toegewezen eene Rijks premie van f 250. Met den aankoop van dezen hengst is door de afdee ling zeker een goed werk verricht tot verbetering van het paardenras,'althans deskundigen wenschten de afdeeling met den aankoop geluk. In het laatst van deze maand en gedurende de maand April worden niet minder dan ruim 20,000 geboorteD onder het wolvee verwacht. Men verwacht straks voor de lammeren flinke prijzen, wat zeker in overeenstemming zal zijn met de hooge prijzen, die thans voor de schapen besteed worden. Deze toch gaan op de boeren veilingen voor f 28 f 34 per stuk vlug van de hand. HAAS. Valt er van de Goudsche kaas nog weinig anders te zeggen dan dat, de aanvoeren gering blijven, van de Edam mers moet opgemerkt worden dat de noteeringen ge leidelijk iets lager worden; nu kan het èn voor Goudsche èn voor Edammerkaas geen kwaad, als de hooikaas niet te duur is, want herhaaldelijk heeft men gezien, dat op hooge hooikaasprijzen lage graskaasprijzen volgden. De hoogste noteeringen onzer voornaamste markten zijn wagens Goudsche Edammers Derbys Alphen a/R. 5 f 23.— f Bodegraven 13 23.20.— Woerden 2 17.50 "v Gouda 1 23.— I -.— Edammer Kaas. Stapels kleine comm. midd. Alkmaar 123 f 31.— f 27.— f 26.50 Purmerend 41 30.50 Hoorn 57 30.26. Nagelkaas. Leeuwarden 20442 Kg. 18. (Landb. Cour.) Op Woensdagden 29 had bij den heer P. Ha ringhuizen te Nieuwe Nledorpde voorjaarsverga dering plaats van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartierin eene ruime zaal, waarvan de wanden en de zoldering kwistig en schilderachtig met klimop begroeid zijn. Zij werd bijgewoond door 58 leden en 5 gasten. Do vergadering werd geopend door den Voorzitter, den heer K. Breebaart Jr., die er, na een beroep op aller welwillendheid bij dit zijn eerste optreden in deze functie, in zijne toespraak op wees, hoe de Vereeniging nog steeds het middenpunt kon zijn van alle krachten op landbouw gebied die zich bewust waren dat ingespannen arbeid alleen den boer staande houden kan. Met een enkel woord herdacht hij het overigden van den heer K. Bree baart Sr. Met eenige voldoening wees hij er voorts op, dat een meer gezonde landbouwtoestand in wording was. Na een woord van welkom in het bijzonder aan het aanwezige ond-bestunrslid, den heer J. C. Enschedé, uit de Zuid-Afrikaansche Republiek namen de werkzaam heden van den dag een aanvang. De notulen der vorige vergadering werden door den secretarisden heer W. Teengs voorgelezen en onder een welverdiend applaus der vergadering goed gekeurd. Onder de mededeelingen kwam voor, dat het leden tal 179 bedroeg benevens 2 zoons van leden; dat aan de regeering waren toegezonden 1 het adres betreffende de ontworpen proefzuivelboerderij te Hoorn 2". aangaande de belemmerende bepalingen bij den invoer van ons vee in Belgie; dat uit eene cor respondentie met den heer prof. dr. Wijsman gebleken was, dat deze eene nadere vergadering betreffende de beoogde botercontröle niet noodig achttedat 7 antwoorden waren ingekomen op de uitgeschreven p r ij s- vraag betreffende kaas fabrieken en deze in han den waren gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren C. Nobel, W. Keestra, C. Bijpost, Brander en P. Kok, dat adbaesie gevraagd werd op een adres, door de Verg. tot bestrijding der knoeierijen in den boterhandel aan de regeering gezonden, betreffende wijzigingen in het ontwerp-boterwet, in verband waarmede besloten werd, op voorstel des bestnurs, aan dit verzoek te voldoen. Onder de ingekomen stukken was eene mede- deeling van den heer J. L. T. Groneman, dat hij om gezondheidsredenen bedankte als lid en voorzitter der pachtcommissie en het bestuur in zijne plaats als lid heeft benoemd den heer J. Swan, Haringcarspel en als algemeen voorzitter zal optreden de heer S. de Jongh, Stompetoren. Verder een schrijven van den heer jhr. P. J. J. Repelaer, s-Gravenhage, waarbjj hij f 50 be schikbaar stelde voor het onderzoek naar den gewen- schten graad van rijpheid bij den oogst van landbouw gewassen, welke tijding dankbaar werd toegejuicht. Omtrent het jaarverslag werd besloten, dit ter opname in te zenden aan het Ned. Landbouw Weekblad. De rekening over 1898 werd, op voorstel van den heer C. Koog, namens de financieele commissie, goedge keurd tot een bedrag in ontvangst van f 3965.065, in uitgaaf van f 2301.65, alzoo met een batig saldo van f 1663.41s sluitende. Over het verhandelde op de laatst gehouden vergade ring van »het Nederlandsch Paardenstam boek' werd door den heer W. Teenos verslag uit gebracht. In het rapport betreffende zyne werkzaamheden als zuivelconsulent, over 1898gaf de heer W. Keestra o. a. eenige mededeelingen omtrent het aantal der door hem gegeven adviezen en gehouden lezingen (28), voorts dat een theoretische cursus voor kaasmakers in kaasfabrieken, door hem in 1898 begonnen en in 1899 voor de tweede maal voortgezet is. Aan den eersten cursus, te Schageu en te Beemster gehouden, namen 20 leerlingen deel. In 1899 had de cursus te Hoorn in het laboratorium plaats. De heer P. Buis Jz. bracht verslag uit over de werk zaamheden der pachtcommissiën, waaruit bleek, dat nog niet druk gebruik gemaakt wordt van deze belangelooze gelegenheid tot voorlichting van den grond eigenaar. Slechts tweemaal werd hare hulp ingeroepen. Van don heer dr. K. H. M. tan der Zande kreeg de vergadering een uiterst interessant overzicht van hetgeen reeds verricht was in zake de proeven met het aan leggen van melklijsten. Met grooten aandrang wees hg in de eerste plaats op de hooge waarde, die eene nauwkeurige kennis van het melkgehalte voor hot verkrijgen van een ruim zuivel gevende veestapel heeft. Hij schetste voorts den eenvoudigen gang van zaken bij een tiendaagsche opname van het gewicht der melk van ieder beest en bij het trekken van proeven. Met cgfers toonde bij ten slotte de verbazende verschillen aan, die de onderscheidene koeien geven en duidelijk bleek daar bij hoe rationeel en nauwkeurig doorgevoerde proeven de geldelijke resultaten van het zuivelbedrijf belangrijk zullen kunnen verhoogen. In de pauze hadden de verkiezingen plaats en werden, in plaats van de aftredende heeren K. Breebaart Jz., H. V ijn Hz. en Chr. Oortman Gerlings, als bestuursleden gekozen de heeren H. Waiboer, Winkel, P. Oljj, Groot schermer en C. Wjjdenes Gbz., Opperdoes als voorzitter de heer JKoopman als afgevaardigde naar de verga dering van het Nederlandsch Paardenstamboek de heer W. Teengs; als afgevaardigde naar het Landhuishoud- kundig Congres de heer Chr. Oortman Gerlings. Voorts werd Hoorn aangewezen als plaats voor de aanstaande najaarsvergadering. Na de pauze leidde de heer C. Nobel het bestuurs voorstel in tot het nemen van proeven om te onderzoe ken welke graad van r ij p h e i d de gewenschte is bij den oogst van onze landbouwgewassen. Op de begrooting is daarvoor een bedrag voorgesteld van f 100, terwjjl de heer Repelaar, zooals boven vermeld daarvoor een bedrag van f 50 aanbiedt. Met klem van redenen bepleitte in leider het belang van proefnemingen in die richting. oorgesteld wordt op bouwland in de polders Anna Panlowna, Waard en Groet, op vier verschillende tijd stippen één are weg te snijden en daarvan nauwkeurig te bepalen kiemkrachtkiemenergie, gewicht van 1000 kerrels en handelswaarde. De bedoeling is de proef uit te strekken over tarwe garsthaver en karwei. Zonder discussie en zonder stemming werd de gevraagde post voor dit doel goedgekeurd. Dezelfde inleider droeg het voorstel voor tot het aan- van proefvelden met het oog op de keuze van z a a i- en p o o t g o e d bij aardappelen en erwten. Hij deelde mededat reeds een begin van uitvoering aan deze zaak had moeten gegeven worden. In de eerste plaats werd te Twisk, te Nieuwe Niedorp en te Hoog woud een veld in dubbel bezet, het eene met kunstmest, het andere niet, met aardappelen, met groote zorg uitgezocht. De daarvan te verkrijgen poters zullen in hunne verdere ontwikkeling met nauwgezetheid worden nagegaan. Bij de daarop gevolgde bespreking werd de aandacht er op gevestigd dat het in 't algemeen aanbeveling ver dient, de poters in ongeschonden staat in den grond te bren gen. Met het oog op de groote eischendie zonder twijfel deze en dergelijke proeven in de toekomst znllen stellen, werd verder door den heer R. Visser in over- weging gegeven om zich op dit punt in verbinding te stellen met het Rijk, dat zich reeds groote offers voor den aanleg van proefvelden getroost. Door den beer J. Baron werd nog in bedenking gege ven ook rekening te bonden met hetgeen reeds bekend is omtrent het dooden van den schadelijken kever, zon der dat de kiemkracht werd aangetast. Aan het bestuur werd daarop machtiging verleend zich in betrekking te stellen met de Regeering, ten einde over ruimer middelen voor deze proet eventueel to bo- schikken en tevens met den heer Ritsema Bos betreffende de vernietiging van den kever. Op de begrooting is een bedrag van f 200.er voor uitgetrokken. De voortzetting der proeven omtrent bet bevorderen van het b ij houden van melklijsten werd, namens het bestuur, door den heer K. H. M. tan der Zande, ingeleid. Na hetgeen reeds door dezon heer was mede gedeeld omtrent de uitkomsten van een vorig jaar, lag het voor de hand, dat de vergadering tegen de hiervoor vereischte som niet het minste bezwaar had, en werd deze dan ook gaarne toegostaan. Hetzelfde was het geval met een volgend voorstel, om ook voort te zetten het onderzoek naar het verband tusschen het gehalte der melk en de daaruit ver kregen k aasopbrengst, aanbevolen door den zelf den inzender. V oor het eerste doel werd f 150 en voor het laatste f 25 toegestaan. Het onderzoek naar de uitkomsten van de fabriek matige kaasbereiding, de inrichting van gebouwen en de organisatie der betreffende ver een igingen in deze provincie was mede een belangrijk punt op den agenda en werd ingeleid door den heer W. Keestra, Noordholland's zuivelconsulent. Het geldt de vraag of bet zuivelbedrijf, hier speciaal de kaasmakerij, de meeste voordeelen verschaft bij fabricatie in fabrieken of door den enkelen boer. Door de voor deze zaak benoemde commissie bestaande uit de heeren dr. K. H. M. van der ZandeBrander en den inleiderwerd o. a. eene vragenlijst ontworpen met een aantal van 25 vragen die ter invulling zal worden toegezonden aan de ver schillende bekende fabrieken in het gebied van Noorder- kwartier's werkkring. De uitkomsten, hiermede verkre gen zullen worden openbaar gemaakt doch de namen der iabrieken zullen worden verzwegen zoodat de di- rectiën voor publicatie van eventueels bedrijfsgeheimen niet bevreesd behoeven te zijn. Het benoodigde crediet van f 200 werd gaarne verleend. Aan den heer Billroth was opgedragen, het bestuurs voorstel inteleiden omtrent het nemen van proeven met het castreeren van melkkoeien. In opdracht van de Vereeniging had spr. een bezoek gebracht aan Berlijn ten einde daar deze zaak aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Over het algemeen scheen de bedoelde bewerking geen ongunstige resultaten te geven. Bij oordeelkundige toepassing is de operatie die in 4 minuten afgeloopen is, ongevaarlijk en de melkopbrengst en de geschiktheid tot vetwording moeten inderdaad zeer worden verhoogd na de kunstbewerking. Het bestuur vindt in een en ander voldoende aanleiding om met deze aangelegenheid eene proef te nemen en daarvoor een bedrag van f 300 bij de vergadering aantevragen ten einde eventueels schade te kunnen dekken. In verband met dit voorstel deed de heer G. Wonder eenige belangrijke mededeelingen door hem over de bedoelde zaak in Amerika ingewonnen welke krachtig voor het nemen der voorgestelde proeven pleiten. Door den heer J. Wester werd met nadruk er op gewezen, dat de aan de operatie verbonden risico groote voorzichtigheid voor de Vereeniging noodzakelijk maakt. Overigens meent hij te moeten waarschuwen tegen al te

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2