De Erfgenaam van Niedeck. Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 2 APRIL. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Dit nummer bestaat uit drie bladen. (DER MAJORATSHERR). NO. 40. Kerste blad- UkMAtKSÜIIi; COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1,— 3 Nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertcntlen Per regel f (hid. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan" de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. DEHfEHARKMlV. Een eigen haven in China is tegenwoordig de lens 1 Ook Denemarken wil niet achter bljjveu en zendt daartoe een kruiser, onder bevel van prins W'aldemar, naar het Hemelsche Rijk. Denemarken heeft in China groote belangen. In 1895 namen 495 vaartuigen onder Deensche vlag deel aan de Chineesche kustvaart; de Noordelijke telegraaflijn, die door China en Siberië loopt en tot Kopenhagen verlengd is, wordt voor het grootste deel door Deensche ambtenaren bediend, en ook aan den Chineeschen douanedienst zijn vele Deensche ambtenaren verbonden. Thans is onder den naam «Deensoh-Oostaziatische Maatschappij te Kopenhagen een financieele combinatie ontstaan, die zich de bevordering van den handel op China ten doel stelt. De Deensche regoering kan zich van Rus land s steun verzekerd houden, en het verkrijgen van een handelshaven zal voor Denemarken geen bezwaar opleveren. Als het zóo doorgaat, zal het niet lang meer duren of de Chineezen zullen een haven in hun eigen land moeten vragen DUITSCHIiAWD. De «Hann. Cour." klaagt over den slechten toestand der laatst gebouwde oorlogschepen. Het blad wijst er op, dat de «Ilortha", op de terugreis van Palestina, te Genua in het dok moest en daar reeds vier en een halve maand ligt. Naar het schijnt moest men den geheolen ketel vernieuwen. De nieuwe kruiser «Gazelle heeft op zijn proeftochten bewezen, dat zijn ketels onbruikbaar zijn en kan eerst in den herft in dienst worden gebracht. Ook «de Kais=r Priedrich III", het veelberoemde monsterlinieschip, moest voor zijn ketels naar het dok terug en zal eerst over eenige maanden gereed zjjn. »Wat baat ons zulk een nieuwe vloot, die om haar ketels niet varen kan?" roept het blad uit. ESfiJEEATVD. De Samoa-quaestie, die reeds lang broeiende was, is thans tot eon uitbarsting gekomen. Dnitschland, dat op Samoa groote handelsbelangen beeft, steunt don koning, Mataafa, Engeland en Amerika diens concurrent Malitoea. De volgelingen van beide preten denten zijn thans in botsing gekomen, waarbij drie Engel- schen en een Amerikaan gedood werden. De redacteur van de «Sydney Morning Herald", een Australisch blad, schrijft, dat de koningskeuze, waarbij Mataafa gekozen werd, plaats had geheel in overeenstem ming met de bepalingen van het tractaat van Berlijn. Die bepalingen waren vooraf bekend gemaakt en daarin kwam geen enkele zinsnede voor, die de verkiezing van Mataafa voor ongeldig kon doen aanzien. De Duitsche eonsul, vroeger een der grootste tegenstanders van Mataafa, 19) «En het vuurwerk?" vioeg de burgemeester aarzelend. «Ja, daar moet u heusch nog een beetje mede wachten. Het jonge paar is hier geheel incognito, u weet dat de graaf nu eenmaal een beetje een beetje vreemd is, hij zou erg boos worden als men hem nu met al die dingen aan kwam. Ik zal u echter een goeden raad geven. Over vier weken is het de verjaardag van Zijne Hoogheid, dan zou die ovatie misschien een aardige verrassing zijn. Ik geloof wel dat mijnheer en mevrouw dat aardig zouden vinden. Maar u moet goed bedenken, dat dit slechts een gissing van mij is, ik sta voor de' uitwerking en de gevolgen niet in 1" De burgemeester was verrukt. Hij bedankte Kuhnert allerhartelijkst en trachtte, door hem te vragen een glas bier samen te drinken, de ken nismaking met dezen factotum van Niedeck zoo mogelijk intiem te maken. Kuhnert bedankte echter beleefd maar stellig, onder voorwendsel dat hij haast had, en de goud vossen vlogen er van door, als wilden ook zij zoo spoe dig mogeluk de muren vaa Angerwies weder achter zich hebben. De weken verliepen en het vuurwerk werd met alle pracht en praal gereed gemaakt. Liesje van den burge meester leerde, in het zweet haars aanschijns een vreo- selijk bombastisch gedicht, dat door den advocaat ver vaal digd was, en bij het overhandigen van een boaquet aan mevrouw de gravin, moest opgezegd worden. Op den avond voor den feestdag zaten graaf Willi- bald en Johanna als gewoonlijk voor het wijd geopende venster der koetsierswoning, en genoten van het verruk- kolijk uitzicht over het dal. Ofschoon zij overigens de fraaie groote zalen van het Slot bewoonden hielden zij er van om des avonds het kamertje te bezoeken, waar de Heer von Niedeck zijn dagen als jong gezel placht door ts brengen. verklaarde vóór de verkiezing, dat het verleden vergeten was en dat hij niets tegen een mogelijke verkiezing van Mataafa zou weten in te brengen. De verslaggever zegt, dat Mataafa eeu goeden indruk op hem heelt gemaakt, en groote terughoudendheid heeft getoond bij alles wat hjj over do houding der consuls van Enge'and en Amerika zeide. EBINHRIJH. Mathieu Dreyfus bevestigt in de «Liberté dat dr. Gibert een goede bekende was van de familie Dreyfusdaar beiden van Elzasser afkomst waren. In 1895 kwam dr. Gibert naar Parijs en werd door Mathieu Dreyfus van den trein afgehaald. Den dag daarop werd do dokter door den heer Faure ontvangen en 's middags vertelde hij aan Dreyfus het onderhoud dat hij gehad hadwaarvan de bijzonderheden uit de verklaring van den heer Monod reeds bekend zijn. Droyfus meent dat zijn samenkomsten met dr. Gibert gemakkelijk te coetroleeren zijndaar hii sedert November 1894 geregeld door de politie nagegaan werd. De Temps beoft nog noodig geoordeeld het verhaal tegen te spreken dat dr. Gibert een somnabulist was. Men zou uit deze «vinding" kannen opmaken dat men de onthullingen van dr. Gibert ernstig genoeg telt, om te trachten ze te ontzenuwen. Het Hof van Cassatie is Woensdag gereed gekomen met het onderzoek van de geheime Dreyfus-dossiers en daarop tot 13 April met vacautie gegaan. Raadsheer Ballot-Beanpré zal gedurende dezen rusttijd onafgebroken aan zijn rapport werken hij kan echter nog niet over zien wanneer hij gereed zal zijn noch of hij een supple mentair onderzoek zal vragen zoodat alle voorspel lingen omtrent het tijdstip van de behandeling der zaak tot dusver op niets berusten. Dinsdagavond ging een artillerist te Rheims La croix genaamd, van de militaire club naar de kazerne, toen hij twee mannen verraste bezig met een muur bij het kruithuis over te klimmen. Hij wilde zijn sabel trekken, toen een der twee hem met een schop tegen het onderlijf ter aarde deed vallen en de ander hem vijf messteken toebracht.- De schop schijnt ernstig inwendig letsel te hebben veroorzaakt. De wonden zijn niet ge vaarlijk. Yran de daders heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Max Régis is uit Bona vertrokken onder sterk po- litiegeleide. Aan de deur van zijn hotel was de militaire macht opgesteld om de menigte terug te houden, die van het vertrek van den oud-burgemeester van Algiers getuige wilde zijn. Zijn rijtaig werd voorafgegaan en gevolgd door gendarmes te paard ook naast elk portier reed een wacht. De menigte juichte den anti-semietischen leider toe, totdat de trein naar Algiers vertrok. ITAIiIia. De Senaat is opgeroepen om als Opperste TdjUlMiiiTaf imxflWi Fijngevoelig als zij was, had Johanna het dadelijk be merkt hoe gelukkig het haar man maakte dat zij dit plekje even aantrekkelijk vond als bij, en zooveel moge lijk zorgde zij er voor dat hij zijn lievelingsgewoonten ook nu kon opvolgen. Willibald had den arm om zijne jonge vrouw heen geslagen: «Ge zijt dus met mijn plannen ingenomen, mjjn lieveling Johanna zag hem min of meer bezorgd in do oogen «Ik ben alleen maar bang, Willibald dat ge n door deze reis, om mijnentwil, zware offers getroost!" Stralend van geluk antwoordde hij lachend «Ik be zweer u, dat dit niet zoo is Ik zelf heb geen grooter verlangen dan om eens voor onbepaalden tijd op reis te gaan." Haar oogen schitterden «Is dit waarlijk waar O dan vind ik het heerlijk Dan kan ik alles zonder gewetens wroeging genieten Reizen Ik ben nog nooit op reis geweestIk heb nog haast niets van Gods schooue wereld gezien I O, beste lieve man, hoe kan ik je voor zooveel geluk danken Vol liefde kuste hij haar gelaat en hare handen. «Ik heb u te danken, ik alleen O, Johanna, hoe hebt gij mij de wereld tot een paradjjs gemaakt Morgen vroeg vertrekken wij, ge hebt toch uw koffers reeds laten pakken «Alles is klaar. Maar hoe doen we dan met den fakkeloptocht van Angerwies? Zjju gezicht betrok. «Ze zullen ons te vergeefs hier zoeken. Ik haat ze 1 Thans gevoel en besef ik eerst, hoeveel geluk mijne vijanden mjj, dooi hunne lage, gemoone listen, hadden willen ontne^ meu 1 Johanna, gjj zjjt in alles één met mij, deel nu ook dat gevoel met mij deel nu ook dat gevoel van haat met mij Zij drukte hem de hand, zooals men een opgewonden kind tot bedaren zou trachten te brengen: «Ge weet, dat ik alles wil wat gij wilt!" zeide zij, en haar gelaat straalde van liefde en onderwer ing. Johanna kende geen tegenspraak, haar zacht karakter voegde zich gaarne in alles naar de wenschen van allen die zij lief had, hoeveel te meer dan naar den wil van den man in wien zij, in overmaat van dankbaarheid, haar redder en verlosser uit nood, ellende en verlaten heid zag. Indien haar persoonlijk alle gevoelens van haat en wraaklust geheel vreemd waren, zoo respecteerde zij Rechtbank zitting te nemen in de zaak van zijn medelid, den Napelschen Prins San Antonio beschuldigd van in het geheim eene schilderij van Titiaan naar het buiten band verkocht te hebben, wat, zonder toestemming der Regeering, bij de wet verboden is Men verzekert, dat het geschil, ontstaan door den wensch van het Vatikaan om aan de conferontie te 's-Gravenhage doel te nemen en de weigering van de Italiaansche regeering om in deze deelneming toe te stemmen, geregeld is. De nuntius zal den Paus vertegenwoordigen bij de be spreking over het arbitrage vraagstuk, dat een volstrekt zedelijke quaestie is, waarover een geestelijke macht heeft mede te spreken, maar niet deelnemen aan de beraad slagingen over de enkel stoffeljjke quaesties der ontwa pening. TRANSVAAL. De «Standard and Diggers' News" van Johannesburg, heeft omtrent het verzoekschrift aan koningin Victoria hot volgende telegram uit Johannes burg ontvangen «Het verzoekschrift aan koningin Victoriawaarin door 20,000 onderteekenaars herBtel van grieven wordt gevraagd, wordt in geen opzicht gesteund door handels mannen of bezitters van eigendommen te Johannesburg, die de voortzetting der agitatie afkeuren. De handtee- keningen op het adres werden bijeengebracht door betaalde agenten en een groot gedeelte er van is onbetrouwbaar, daar de meesten zijn verkregen gedurende den jongsten cricket-wedstrijd. De staatkundige onrast op dit oogenblik wordt betreurd, wegens de gezonde verbetering, die on langs heeft plaats gegrepen in de zaken aan den Rand." De Velserbrng. Naar aanleiding van het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tor verbetering van het Noordzeeknnaai, waarin de bezwaren omtrent de vervan ging van de 'brug in den Rijksweg te Velsen door een pontveer zeer op den voorgrond staanmaakt „de Am- sterd. Courant" enkele opmerkingen. Als men zegt zij o. a., de belanghebbenden eens in de gelegenheid bon stellen om de moderne stoomponten in Glasgow en elders te gaan bezichtigen dan zonden zij ongetwijfeld wel van hun vooroordeel tegen dat vervoer middel terugkomen. De breedte van het kanaal ismerkt zij verder aan zóó gering dat het vervoer met een stoompont minder tijd zal kosten dan het omrijden als zooals de Ver- oeniging voor bl lembollencultuur wil de hoogn spoor wegbrug werd ingericht voor gewoon en tramwegverkeer. Wellicht zou het doenlijk zijn om ten spoedigste een toch doze hartstochtelijke gevoelens in Willibald, en al vond zij het plan dat hjj koesterde, onbegrijpelijk en vreemd, zij voegde zich toch, zonder eenige tegenspraak, geheel naar zijn wil, bij was heer en meester hij had slechts te bevelen, zij te gehoorzamen. Nog nimmer hadden de burgers van Angerwies groo ter teleurstelling ondervonden, dan op het oogenblik toen zjj, met fakkels, pauken en trompetten, voor het kasteel Niedeck kwamen en het nest ledig en verlaten vonden 1 Knarsetandend van woede en teleurstelling, keerden zij terng, nn wisten zij precies wat men aan die Nie- deckers had. Het was hun eigen schuld, en dat hinderde hun het meest. Graaf Rudiger was zeer onaangenaam verrast, toen h jj vernam, dat neef YY illioald zich voor onbepaalden tijd, met zijno vrouw, op reis had begeven. Hij verloor hen daardoor geheel uit het oog, en dat hinderde hem. Hjj overwoog de mindere of meerdere noodzakeljjk- heid om voorzichtig met zjjae nieuw verkregen kapitaal om te springen, tot de vraag betreffende de erfenis Nie deck zou zijn beslist. Hjj wist zjjn echtgenoote over te halen haren rouw tot voorwendsel te bezigen om tijde lijk do kostbare levenswjjze te vereenvoudigen: «Slechts voor een korten ijjd zeide hjj overredend: «komt er op Niedeck geen zoon, blijft het dus het toekomstig eigendom vau WulflDiotricb, dan halen wij later onze schade dubbel en dwars in 1" De tijd verliep, en vol koortsachtige spanning wachtte men de dingen die komen zonden, af. Een vriend van den graaf, die de Niedeckers in Zwitserland ontmoet had, schreef, dat gravin Johanna waarlijk en waarachtig in gezegende omstaudigheden vorkoerde. Rndiger en Mela- nie vergingen van zenuwachtigheid. Daar kwam, na eenige maanden, een brief nit Wiesbaden. Yran Willibald!" zei Rndiger bleek en bevend, bjj- gend van bedwongen spanning. Met bibberende band scheurde hij de enveloppe open. Toen klonk er een triom- feerende kreet door het vertrek «Een dochter

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1