De Erfgenaam van Meek. No. 41. Honderd en eerste jaargang; 1899. WOENSDAG 5 A P R I L. Openbaar Slachthuis. FEUILLETON (DER MAJORATSHERR). Dat een openbaar slachthuis aan de gemeente geld zou kosten hetwelk door de burgerij in don vorm van belas tingen moet worden betaald isnaar de meening dezer ledeneen dwaalbegrip dat echter nog bij zeer vele burgers heerscht. ALkMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsda g-, Dondert! ag- en Z a tje rdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telcfoonnunmer3. COÏ RA1VT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Als bijlage No. 36 tot het verslag der handelingen van den gemeenteraad heeft het licht gezien het rapport van het verhandelde in de sectiën over het voorstel van B. en W. tot oprichting van een openbaar slachthuis te Alkmaar. Wij laten het hieronder in zijn geheel volgen Bij de behandeling in de drie sectiën van het voorstel van B. en W. tot oprichting van een openbaar slacht huis werd meermalen met lof gesproken over de ijverige studiedie blijkens de stukken door B. en W. van deze zaak is gemaakt. Nu wij er toe overgaan om te trachten een kort resumé te geven van de opmerkingen en beschouwingen waartoe dit voorstel in de sectiën aanleiding gaf, achten wij het. daarom gepast eon woord van waardeering te laten voorafgaan voor de toewijding en den ernst waar mede deze zaak door het dagelijksch bestuur is ter hand genomen. Over het geheel genomen waren de geleverde be schouwingen van algemeenen aard en is men, behoudens een enkele uitzondering, niet in détails getreden. Wat de wenschelijkheid van de oprichting van een openbaar slachthuis aangaatzoo zien eenigo leden op verschillende gronden do noodzakelijkheid daarvan niet in. Zij zijn van oordeel dat het alhier verkochte vleesch over het algemeen van zeer goede kwaliteit is en dat het goedkeuringS3tempel van het abattoir aanleiding zou kunnen geven, dat vleesch van mindere kwaliteit, hoewel voor het gebruik voldoende verklaard, voor le kwaliteit zou worden verkocht. Ook meenden deze leden dat een abattoir aan de gemeente geld zou kosten en zou het huns inziens meer aanbeveling verdienen eene vleesch- keuring in het leven te roepen. Een lid deed hierbij in het bijzonder uitkomendat in onze gemeente tot hedenwat vleeschverbruik en vleeschinvoer betrofde meest onbelemmerde vrijheid bestond en vroeg of de nu voorgestelde sprong niet te root wasthans in het geheel geen keuringen nu adetijk een abattoir, en of men niet eerst kon beginnen met eene keuring in te stellen. Een ander lid meent de wenschelijkheid nog niet te te mogen uitspreken om de weinige ervaring die men in ons land heeft omtrent abattoirs in plaatsen van ongeveer gelijke grootte als Alkmaar. Naar zijn oordeel hadden B. en W. de zaak nog 3 a 4 jaar moeten uitstellen, om dan beter rekening te kun nen houden met de ervaring elders opgedaan. Meerdere leden konden zich met deze beschouwingen niet vereenigen. Zij voerden daartegen aandat het verdwijnen van de slachteryen uit de bebouwde kom der gemeente, waardoor eene belangrijke aanleiding tot ver vuiling van grachten en riolen voorkomen wordtvan groot hygiënisch belang moet worden geacht. Sommige leden erkennen ook de verspreiding van stank door vuil en afval van slachterijen en wil men daarin ten bate van den algemeenen gezondheidstoestand zooveel mogelijk verbetering brengen dan zal de opheffing der 'II i ii" iii ti i ningp—H1 i in1 ii hlMI'i i i'HTWrnfiTi i|jj_ RIMfTpiLiiJLR JLHiBAJMLTTliU 20) Eindelijk trok hij ongeduldig de schouders op. »Ja zie je, bij God is geen ding onmogelijk! Als dat mis maakt vrouwspersoon een enkel kind ter wereld brengen kan dan kunnen er nog wel zes bijkomen Laten wo dus nog maar niet al te vast op de erfenis rekenen 1" Melanie beet zich op de lippen »0 maar dat zon toch te erg zijn dat zonZij vond geen woorden om haar gevoelens lucht te geven en trommelde met de lange spitse vingernageltjes zenuwachtig tegen het carton waarop de kennisgeving gedrukt was. Waarom hebben ze 't ons eigenlijk laten weten?" ging zij boos voort »dat porto had die gierigaard zich ook wel kunnen besparen." Lah hij kan zich toch niet blameeren, en toonen hoe kwaad hij is." »Dat is waar. Hè, als zij maar dood ging 1" >Ja maar, ze gaat niet dood, zulke jammerlijke schep selen zijn altijd het taaiste en waarlijk we moeten niet op de erfenis rekenen ten minste nog niet. Het is drin gend noodzakelijk dat we trachten rond te komen met wat we nu hebben. Onze huishouding kost ons veel te veel, en ik zie ook niet in waarom wij een heel leger tafelschuimers moeten vetmesten. Hoe zoudt ge er ovor denken als we eens rondvertelden dat uwe gezondheid een verblijf in het Zuiden dringend noodzakelijk maakt We breken dan hier den heelen boel op, we sturen de jongens naar kostschool en gaan n&ar Italië. Gij neemt je kamenier mede ik mijn kamerdienaar, en dan kunnen wij het er in één of ander groot hotel goed van nomen, daarvoor is onze rente ruim genoeg. Indien het reizen ons bevalt, dan komen we vooreerst niet terug. Is er door de geheele stad verspreide slachtinrichtingen wel noodzakelijk blijken te zijn. Ten aanzien van het vleesch wordt niet ontkend de hierboven gemaakte opmerking dat over het algemeon de kwaliteit van het hier verkochte vleesch niet slecht ismaar er wordt op gewezen dat ook vleesch van mindere kwaliteit wordt gebruikt en ingevoerd terwijl daarop niet het minste toezicht bestaat. Het is voor namelijk dit vleesch van mindere kwaliteit, dat, ongekeurd in den handel gebracht groote schade aan do volksge zondheid kan toebrengen. Deze leden gaven toe dat de keuringzooals die misschien elders geschiedt doof1 slechts naar de schade lijkheid en niet naar de kwaliteit te vragen in het nadoel dier slagers kan zijn welke steeds prima kwaliteit vleesch slachten. Hieraan ware echter tegemoet te komen door bijv. drie verschillende stempels in te voeren die zouden aan- toonen of het vleesch uitmuntendgoed of schadelijk was. De gemoente toch verschaft alleen door haar crediet het gold. De rente en aflossing daarvan worden betaald door het heffen van slachtloonen. Of die slachtloonen nu door den slager of door den consument zullen worden betaald is eene zuiver economische vraag waarop het antwoord hiervan afhangt of die onkosten een gering of een aanzienlijk gedeelte der winst van het bedrijf uitmaken. Daarbij mag ook niet uit het oog worden verloren, dat in menig ander opzicht de onkostenrekening der slagers zal verminderen. De grief der slagers dat hunne slachtplaatsen waar deloos zouden worden kan in eene gemeente waar de panden vooral de pakhuizenin waarde stijgen niet zwaar wegen bovendien kunnen sommige plaatsen waar geslacht wordt geen aanspraak op den naam van »slacht- plaats" maken. Dat ook zonder een abattoir eene keuring van het vleesch mogelijk is, wie zal het ontkennen. Doch iedor, dio wel eons controle heeft uitgeoefend moet toegeven dat oene keuring op een centraal punt gemakkelijker en goedkooper uit te voeren is dan op 48 verschillende plaatsen. Bovendien zouden de kosten dier keuring zeker ten laste van de gemeenschap komen. Wat het afwachten der resultaten van abattoirs in gemeenten van gelijken omvang betreft, zoo zien sommige leden niet in op welke resultaten men eigenlijk zoude moeten wachten. Wij staan hier volgens hen niet voor eene onbekende zaak, maar voor oone, waarvan genoeg gegevens bekend zijn om haar te kunnen beoordeelen. De twee groote factoren waarmede wij in doze reke ning hebben te houden, zijn het slachtgewicht van het in de gemeente verbruikte vleesch en de exploitatiekosten van het openbaar slacht huis om daaruit af te leiden de kosten welke per ge wichtseenheid op het vleesch zullen drukken. na tien jaar nog geen zoon op Niedeck geboren, dan kunnen wjj ons van de erfenis verzekerd houden, we vestigen ons dan weder hier en halen onze schade dubbel en dwars in. Vindt ge dat geen goed plan Gravin Melanie knikte toestemmend. Zjj hield van verandering, en zag zelve ook heel goed in, dat men, in de tegenwoordige omstandigheden, er maar niet op los kon blijven leven als bezat men millioenen. Elk uur van angst en wanhoop, dat zij doorleefd had, eer de erfenis van tante Aurelia eenige uitkomst schonk, lag haar nog te versch in het geheugen. Zoo werd dus de vorstelijke huishouding van den graaf opgebroken en Villa Casabella sloot de schitterende von- ster-oogen in langen, langen winterslaap. Wulff-Dietrich en Hartwig verhuisden naar een adelgke kostschool, de oudste vol ijver en gaarne, de jongste brommend en woedend dat hij het gemakke- lijke, rijke leventje in het ouderlijk huis vaarwel moest zeggen. Hij overstelpte zijn ouders met de bitterste verwij tingen en verlangde de reden te weten die tot deze ver andering geleid had. Dat de zwakke gezondheid zijner moe der oorzaak was, dat geloofde hij volstrekt niet. »Mama is zoo gezond als een visch in het water," zei hjj spot tend, »en waarom kan ik dan in ieder geval niet met mijn gouverneur met n mede gaan Graaf Rndiger werd eindelijk ernstig boos, en Hartwig mokte zwjjgend verder. Wulff-Dietrich had niets ge.raagd; alleen zag hij zeer bleek en de hem eigen trek van terughoudenden trots werd meer en meer op zijn gelaat zichtbaar. Het was reeds langen tijd opvallend geweest, zoo be scheiden, spaarzaam en ijverig de vroeger zoo zorgelooze jongen was geworden. Hij wilde geen linnengoed gebrui ken, dat met kant versierd was, hjj vermeed alle spelen waarbij hij zijn kostbare kleederen zou kanen bederven en gaf geen cent meer uit aan al die onnoodige zaken waaraan hij vroeger zijn zakgeld besteedde. Ook het uit zet dat hij naar de kostschool mede kreeg, werd, op zijn uitdrukkelijk verzoekzoo eenvoudig mogelijk gemaakt Het veraccijnsde gewicht is volkomen bekend, het niet veraccijnsde is gemakkelijk te berekenen een feit is het dat eene vermeerdering of vermindering geene groote verandering in de onkosten per gewichtseenheid zal teweegbrengen. Door sommige leden wordt nog de opmerking gemaakt dat een abattoir belemmerend zou werken voor den han del omdat export-slachtingen onmogelijk wordendit wordt door andere leden tegengesproken, die meenen dat bij goede inrichting en billijke tarieven exporteurs wel licht met voordeel hier kunnen laten slachten, en dit tot vermeerdering van veeaanvoer ter markt aanleiding kan geven. Ten opzichte van het marktwezen wordt door deze leden van een abattoir niet het minste nadeel ver wacht. Maar deze leden verlangen dan ook nadrukkelijk lagere tarieven voor de exportslachterij, en zouden voor een deel de door hen uit te brengen stem hiervan afhan kelijk maken. Ten opzichte van de door B. en W. aangegeven cyfers heerscht verschil van gevoelen. Sommige leden zijn van oordeel dat de begrootings- cijfors die B. en W. geven als richtsnoer strekkon en moeten beschouwd worden als te zjjn in den geest van de eventueel later van het Dagelijksch Bestuur te ver wachten voorstellen. Is deze opvatting echter onjuist, gelijk andere leden meenen, en moeten de cijfers, waarvan vele begroot zijn niet naar uitkomsten doch naar ramingon op andere plaatsen groote veranderingen ondergaan, zoowel wat inrichtingskosten als wat exploitatie betreft, dan is daar door, gelijk zij met leedwezen opmerken, een verkeerde indruk teweeggebracht die voor het welslagen der zaak niet bevorderlijk kan zijn. In verband hiermede meenen enkele leden dat het in bijlage 48 genoemd cijfer van f 150.000 voor aanlegkos- ten bepaald weergeeft het denkbeeld van B. en W. om trent de daarvoor vereischte uitgaaf. Daartegen wordt door andere leden opgemerkt dat in dit geval, naar hunne meeningdie oprichtingskosten te hoog worden opgevoerd, en dat, willen de uitkomsten gunstig zijn, de plannon eenvoudig dienen te zijn en het abattoir inge richt moet worden niet veel grooter dan volgens de behoefte noodig is doch zoodanig dat het gemakkeljjk kan worden uitgebreid. Is voor eerste uitgaaf bolangrjjk minder noodig, dan worden ook de rentebetaling en aflos singen ten laste der exploitatie, veel minder drukkend. Ook met betrekking tot de exploitatie kan volgens sommige leden dezelfde opmerking worden gemaaktvol gens hen is, evenals de aanleg, ook het plan van beheer te groot opgezet en zullen, zoo dit op bescheiden voet wordt ingericht, de uitkomsten evenzeer gunstig zijn als in groote gemeenten. Hiertegen wordt echter aangevoerd dat bijv. de jarr- wedden, in verhouding tot de ontvangsten in eene groote gemeenteveel lichter drukken eu men ook niet de slachtloonen onbeperkt kan verhoogen. Voorts wordt er nog op gewezen, dat bjj de ontvang sten vele posten voorkomen, die geraamd zijn naar andere ramingen zoodat aan die cijfers niet veel waarde kan worden gohecht. mini ii' «mi imi <iiiimm n—^naiw— en ofschoon de gravin op hare overdreven manier de han den, luidkeels, lachende, inéén sloeg over deze dwaas heid en nonsens, zjj gaf toch bevel dat alles geheel naar zijn wensch vervaardigd zon worden. Hartwig's eischen waren des te buitensporiger, maar ook aan die werd zonder eenige tegenwerping voldaan. Nog nimmer was het onderscheid tusschen de twee broeders zoo in het oogvallend geweest als thans ter wijl Wulff-Dietrich, nog geen dertien jaar oud, den in druk maakte van een ernstigen, bedaarden, in zich zelf gekeerden jongen man, toonde Hartwig in alles reeds thans al de lichtzinnigheid en zorgeloosheid, die hem, als noodlottig erfdeel zijn ouders, ten deel was gevallen. De graven vou Niedeck waren steeds allen solide, nauwge zette, ridderlijke mannen geweest, Rndiger maakte de eerste uitzondering op dezen regel. Zjjn oudste zoon verloochende het bloed zijner voor vaderen niet en scheen in elk opzicht den ouden stam boom eer aan te zullen doen. Hartwig echter was een waar kind van den nieuweren tijd, het getrouwe even beeld zijns vaders en evenals zijn moeder een vreemde loot op den ouden stam. Jaren waren er voorbijgegaan vijftien lange jaren. Veel was er in dien tijd veranderd, slechts weinig was hetzelfde gebleven. Tot dit weinige behoorde het kasteel Niedeck, waar ter nanwernood een enkele stool verzet was geworden, laat staan dan eenige andere uit- of in wendige verandering was aangebracht. De grafelijke familie bewoondo het slechts gedurende enkele maanden in den zomer en herfst. Steeds kwamen zij onverwacht en niemand merkte iets van hunne aanwezigheid, in dien niet de boeren en boschwachters de equipage soms in het bosch tegen kwamen. In Angerwies vertoonde zich niemand van de familie. Daar Niedeck een zeer uitgestrekte bezitting was, be vonden er zich geen andere landgoederen in de onmid- delijke nabijheid waarmede de bewoners van het Kasteel

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1