Buitenland. Enkele leden meenen dat van koelcellenalsook van stalling, niet veel gebruik zal worden gemaakt. Verder wordt door hen gewezeD, gelijk boven reeds is opgemerkt, op de veel te hooge slachtgelden voor dieren wier vleesch geëxporteerd wordt. Wat de uitgaven betreft is moeleljjk te beoordeelen of meer of minder voor de exploitatie noodig zal zijn doch zooals de cjjfers zijn aangegevenmeenen eenige leden dat zij door de ontvangsten op verre na niet be streden kunnen worden; deze leden vreezen dan ook dat de gemeentekas jaarlijks een belangrijk verlies zal hebben bij te passen. Andere leden zijn van een geheel tegenovergesteld gevoelen, zelfs indien de zaak naar de aangegeven cijfers moest worden beoordeeldwat echter geenszins het geval is. In ééne sectie werd nog van gedachten gewisseld over de eventueel te sluiten geldleening. Gevraagd werd of by eenen aflossingstermijn van 50 jaren de afschrijving niet te gering wordt en men daarop wel de vereischte goedkeuring zal kunnen bekomen. MeD meent dat het betalen van eene vaste annuiteit te bezwarend zal zijn. Na 20 30 jaren toch zal die last geheel gelijk aan dien van het eerste jaar zjjn terwijl na dat tijdsverloop vermoedelijk evenzeer uitgaven te doen zijn boven het gewone onderhoud byv. voor vervanging van machineriën, ketels en dergelijke, waar voor wellicht opnieuw zal moeten worden geleend of althans de lasten niet onbelangrijk moeten worden verzwaard. Betreffonde do hoofdzaak is het ten slotte voor zeer vele leden de kostenvraag die den doorslag zal geven. Zij achten de zaak niettegenstaande do bezwaren wenscheljjk indien de jaarlijksche kosten niet hooger zijn dan de ontvangsten. In verband hiermede zonden zij echterhulde brengende aan de uitvoerige toelichting van B. en W., nog wat meer van de praktijk wenschen te weten, en achten zij het wenschelijk vooraf meer inlich tingen omtrent in werkiDg zijnde abattoirs in te winnen, teneinde zoowel omtrent den aanleg als de exploitatie een beter oordeel te kunnen vormen. In deze slotsom der beschouwingen meenen wij vrij heid te vinden tot het doen van het volgende voorstel alvorens een definitief besluit te nemen, benoeme de raad een of twee leden uit zijn midden, die met den gemeente-architect een persoonlijk onderzoek instellen naar eenige in werking zijnde abattoirs in Duitschland en in Belgie, en van hunne bevinding verslag uitbron- gen, en verleene tot dat doel een crediet van hoog stens f 600. De Commissie van Rapporteurs, H. BOELMANS TER SPILL. H. J. VONK. J. DE LANGE C. Jz. Burgemeester en Wethouders, gevolg gevende aan het bepaalde bij art. 39, de laatste alinea, van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad hebben de eer, onder dankbetuiging voor de waardeerende woor den welke de sectiën van den Raad aan hun arbeid hebben gewijd te adviseeren de conclusie van boven staand rapport aan te nemen. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A, MACLAINE PONT, oorz. 28 Mrt. 1899. O. D. DONATH, Secretaris. Aan den Raad dezer Gemeente. DIT1TSC1IEAAU. Gelijk van zelf spreekt zijn de Duitsche bladen vol beschouwingen over het gebeurde op de Samoa-eilanden, waar, gelijk wij meldden, de Ameri kanen en Engelschen den kroon-pretendent Malitoa met geweld van wapenen steunden tegen Mataafa, met wiens verkiezing de Duitsche consul zich vereonigd had. Over het algemeen oordeelt de pers kalm, en dringt zij er op aan, dat men zijn oordeel zal opschorten, totdat meer uitvoerige berichten zullen zijn ontvangen. Op 15 Maart schijnt de beschieting van Apia door de Engelsche en hadden kunnen omgaan. De graaf en gravin von Niedeck schenen echter deze eenzaamheid en afzondering zeer te beminnen. Zij leefden geheel in herinneringen, zaten des avonds, hand in hand voor het venster in de koetsierswoning en zagen elkaar nog juist zooais in de wittebroods weken vol teedere liefde naar de oogen. Johanna was met de jaren nog stillerzachter en meegaander geworden. Willibald was echter door het vele reizen en trekken veel levendiger geworden. Vreemd was hij nog wel eenszijn eigenaardige gewoonten liet hij niet varen maar dit waren echter grootendeels kleinigheden waar de buitenwereld niets van bemerkte en die door zijne vrouw met engelengeduld gedragen en verdragen werden. Nadat graaf Willibald in dei- tijd kennis had gegeven van de geboorte eenor dochter, scheen de ooievaar het adres van den Heer von Niedeck totaal te hebben vergeten. De erfgenaam naar wien zoo vele oogen met gevoelens van brandend verlangen of van groote vrees, uitzagen, werd niet geboren, en hoe meer jaren er verliepenzonder oen kleinen opvolgor met zich te brengen, des to friomfeerender en onbevreesd zwelgden graaf Rudiger en Melanie in de zalige zekerheid, dat het erfdeel onbestreden aan hun zoon zou overgaan. Zonderlingmen vernam nooit iets van Willibald's huisgezin. Niemand ontmoette hen ooit op reis in geen enkel vreemdelingenboek was de naam van Niedeck te vinden ofschoon men wist dat de familie zich in Venetio, Rome of Napeb ophield daar alle brieven welke op Niedeck bezorgd werden post-restante daarheen opge zonden moesten worden. Eens was graaf Rudiger te weten gekomen dat zijn neef den winter in Cairo doorbracht. De nieuwsgierigheid dreef hem zich met zijne vrouw, ook daarheen te begeven maar van graaf Willibald en zijn familie was geen spoor te ontdekken. Zjj doorzochten alle hotels alle pensions deden overal nasporingen alles te vergeefs En toch zou de Kamerheer er heel wat voor gegeven hebben om zijn nichtje eens te onmoeten datnaar Amerikaansche schepen te zijn aangevangen. Een missend projectiel van de «Philadelphia" sprong bij het Ameri kaansche consulaat, den schildwacht daarvoor werd een been verbrijzeld. In den nacht deden de aanhangers van Mataafa een aanval op de stad, en doodden zij drie Britsche matrozen. Een Britsche marine-soldaat werd door een landsman bij vergissing in het been geschoteneen Amerikaansche schildwacht werd op zijn post gedood. De beschieting werd acht dagen lang met ruime tusschen- poozen voortgezet. De inwoners der stad vluchtten aan boord van de «Royalist", die volgepropt met menschen was. Hoeveel inlanders gedood werden, is nog niet op te geven. De «Purpoise'' nam eveneens aan de beschieting deel en richtte haar vuur op de dorpen aan weerszijden van Apia. De Engelschen en Amerikanen streden te zamen er heerscht een zeer verbitterde stemming tegen de Duitschers. Een Engelschman en een Duitscher werden wegens spionnage gevangen genomen. EAfSEEAAII. Het afgeloopen dienstjaar (dat 31 Maart sloot) is voor de schatkist gunstig geweest. De uitkomsten bedroegen 1 */4 millioen pond sterling bo ven de raming. Dit viel te meer mede, omdat verleden jaar de tabaksbelasting met l'/10 millioen verminderd is en ook nog enkele andere belastingen iets verlaagd waren. Maar daartegenover staat, dat de uitgaven over 1898/99 eveneens ongeveer 11lt millioen meer dan de raming be dragen zullen. Er schiet dus niets over en de raming der uitgaven over 1899/1900 is tot bjjna 113 millioen opge voerd. Alzoo zelfs wannneer men rekent op eene gelijke stjjging der inkomsten als in het afgeloopen jaar, dan zal de raming der uitgaven toch niet door de te ramen inkomsten gedekt kunnen worden. FUAKHRIJH, Geheel onverwacht maakt de «Fi garo" de resultaten van het onderzoek der Strafkamer publiek. Wèl had de Rcgeering toegezegd dat de en quête, waarvan onlangs een veertigtal exemplaren gedrukt zijn, gepubliceerd zou worden, maar menigeen twijfelde of zjj haar woord zou houden en dat zij do gansche waarheid zou mededeelen hield men (ervaring maakt wijs!) voor hoogst onwaarschijnlijk. Het laat zich dus begrijpen, dat de zoogenaamde vrienden van het leger, ten zeerste ontsteld zijn door het feit, dat de «Figaro", die een exemplaar der enquête heeft weten machtig te worden (niet van een lid van het Hof van Cassatie, zegt de redactie) reeds sedert drie dagen te lezen geeft, wat men nog steeds gehoopt had te kunnen verbergen. Dat do Regeering er aanstonds op bedacht is, verdere pu blicatie te voorkomen, spreekt van zelf. Reeds is op do bureelen van het blad een huiszoeking gedaan, doch na tuurlijk te vergeefs. De verhooren van Esterhazy, du Paty de Clam, Dupuy en Cavaignac (meerdere zijn nog niet verschenen) be vestigen véél dat reeds vermoed werd. Esterhazy hield steeds vol een werktuig in handen van den Staf te zijn geweest en diens orders van da Paty te hebben ont vangen. Laatstgenoemde, die zeer voorzichtig en vaag in zijn termen was, ontkende wel menig feit, door Es terhazy medegedeeld, doch kon niet verbloemen, dat de Staf Esterhazy de hand boven het hoofd hield en dat aan de drie zeer brutale briovon, die Esterhazy aan pre sident Faure schreef, (er werd met openbaarmaking van stukken gedreigd, van welke óf vernedering van Frankrijk óf een oorlog het gevolg moest zijn), althans één door hem (du Paty) ontworpen was. De minister-president Dupuy zeide niet veel, en trachtte blijkbaar den indruk te vestigen, alsof hem van de zaak niet veel meer bekend was, dan hetgeen de bladen schreven. Cavaignac, zich telkens achter staatsgeheimen verschuilende, hield een lang vertoog, over de geheime stukken in het borderel genoemd en trachtte aan te toonen, dat Esterhazy, een infnnterie-officier, onmogelijk op de hoogte dier geheimen kon zijn. Al zoude dus blijken, aldus besloot hij, dat Esterhazy de schrijver van het borderel was, dan bewijst dit nog niet, dat de inlichtingen, daartoe noodig, niet van Dreyfus afkomstig zijn en is het «nieuwo feit" voor de revisie noodig daarmede niet geleverd. Met groote spanning ziet men de volgende publicaties tegemoet. Voor de Dreyfusards is deze vroegtijdige me- haar vreemdsoortig ouderenpaar te oordeelenal een zeer bijzonder soort menschenkind moest zijn. Het gelukte hem echter niet. Eindelijk wist bij door list en omkooperjj iets van haar te vernemen. Een Niedecksche boschwachter liet zich voor geld en goode woordenoverhalen het een en ander van de jonge gravin Fransje mede te deelen. FransjeZe was dus zeker Frauciska gedoopt 1 Weer zulk oen krankzinnige streekEr was in de geheele familie nooit een Franciska geweesthoogstens kou het in de familie Nordlingen ziju voorgekomen. Gravin Fransje dus werd hem als een flink gezond bjjzonder wild en overmoedig meisje beschreven dat hare vrijheid op Niedeck slechts gebruikte om van den vroegen morgen tot den laten avond door de bosechen te rennen. De ouders waren ongeloofeljjk bezorgd voor het kind. De gravin sliep nooit in zonder haar dochtertje naast zich te hebben dag en nacht was zij met haar bezig zij had haar altijd bijkans geheel alleen verzorgd terwijl do kindermeiden niet dan de allernoodzakelijkste hulp mochten verleenen. Een oude Engelsche, die goen woord Duitsch verstond, was de eenige dio in de slaapkamer werd toogelaten. Graaf Willibald scheen zjjn levensdoel alleen te vindon in de zorg voor hot kind. Men zag Fransje nooit zonder hare ouders en de onderlinge liefde was bijkans afgoderij. Of Fransje mooi was Deze vraag bracht den boschwachter min of meer in verlegenheid. Zij was wel wat grof gebouwd, geleek ech ter toch veel op haar moeder. Vooral hare oogen waren heel mooi, precies zoo groot en zoo donker bruin als van Mevrouw de gravin, alleen was de uitdrukking er van bij het wilde, levenslustige kind een gansch andere dan bij baar moeder. Er viel echter nu nog niet veel van te zeggen, maar bij dacht toch wel, dat het gravinnetje mettertijd een mooie vrouw zou worden. Meer wist de jager niet te vertellen en graaf Rudiger moest zich met deze oppervlakkige mededeelingen, aan gaande zijn onbekende nicht, tevreden stellen. dedeeling zeer gunstigdaar zjj een oordeel van het groote publiek uitlokt, alvorens het Hof vonnis wjjst. Mocht, hetgeen niet onmogelijk is, het Hof op zuiver vormelijke gronden de revisie afwjjzen, dan zal de pu blieke opinie spreken en de Regeering tot een bevredi gende beslissing der rampzalige zaak dwingen. Het blijkt nader, dat er van een bedoelden aanslag op president Loubet niets waar is. De vermoorde, de heer Eugène Touret lijkt volstrekt niet op den president en de moordenaar Ozouf heeft niets tegen den heer Loubet. Ozouf kende den heer Touret, met wien hjj oneenigheid heeft gehad en had het op dezen gemunt. ITAI.IE. In tegenstelling met de te Petersburg ontvangen ongunstige berichten omtrent 's Pausen toestand, luiden die uit Rome volstrekt niet onrustbarend. Zater dagavond is door de doctoren Lapponi en Mazzoni een stukje doode huid van de geopereerde plaats weggenomen. De wonde die bijkans geheel genezen is is met een hechtpleister bedekt. De algemeene gezondheidstoestand is goed. De Heilige Vader hoopt binnenkort de mis in de St. Pieterskerk te kunnen opdragen. TURKIJE. De Porte heeft bjj de regeeringen te Londen en te Parijs zeer krachtig geprotesteerd tegen het Britsch-Fransche Afrika-verdrag. De Porte verklaart dat zij ondanks de conventie het aan Frankrijk toegewezen gebied als haar eigen beschouwtals gelegen binnen de interessensfeer van haar Afrikaansche bezittiag Tripolis! VER. STATEST. Een telegram van generaal Otis uit Manilla meldt, dat kolonel Mc Arthur Malolos, het hoofdkwartier der Philippijners Vrjjdagmorgen heeft inge nomen na geringen tegenstand. De bezetting trok terug, na de stad in brand te hebben gestoken. De troepen betrokken er het bivak. Een aanzienljjk deel der stad is door het vuur verwoest. De Amerikanen verloren één doode en vjjftien gewonden. Schipbreuk. Een vreeselijk ongeluk is overkomen aan de plezierboot Stella welk stoomschip 185 passagiers van Southampton naar Guernsey zou overbrengen. Het schip stootte in een dikken mist bij Guernsey op de Casquet- klippen en zonk binnen tien minuten. Een honderdtal personen, waai onder alle aan boord zjjnde vrouwen en kinderen, zijn in booten gered, doch omstreeks 120 (het stoomschip had behalve de passagiers eene bemanning van 35 koppen) zjjn omgekomen. lie sterfte aan tuberculose. Sedert de laatste twintig jaar is de sterfte aan tuberculose in de meeste Europeesche Staten zeer ver minderd en overeenkomstig daarmede ook de sterfte op don leeftjjd van 15 tot 69 jaar. Op het platteland ster ven er meer oude menschen aan in de steden meer per sonen van middelbaren leeftijd. Het gunstige effect van de vermindering der sterfte aan longtering is echter in vele landen te niet gedaan door influenza, die in Engeland b.v. maakte dat de sterfte op den middelbaren leeftjjd grooter werd. In Italië en in Noorwegen alleen nam de teringsterfte toe. De „Huigaria" binnen. De «Bulgaria", de zwaar geteisterde stoomer van de Hamburg-Amerika-lijn, is Zaterdag te Hamburg fees- toljjk binnengehaald. Twee salonbooten mot autoriteiten, den chef der keizerljjke marine admiraal Kötker als ver tegenwoordiger des koizers, een generaal met talrijk gevolg van officieren vertegenwoordigende het leger, den Pruisi- schen gezant bij de Vrijstad, den voorzitter van de burger schap, den voorzitter van den raad van beheer der maat schappij, stoomden de boot tegemoet aoodra zjj in het ge zicht kwam en stapten aan boord. Kapitein Schmidt stond met zjjn officieren op het bovendek van de «Bul garia" en werd met hoera's begroet, waarna door ver schillende autoriteiten harteljjke woorden van welkom werden gesproken. Omringd door pleizierbootjes stoomde het vaartuig de rjjk bovlagde haven binnen, met groote Toen hij dit hierboven vermelde vernam, was Fransje vier jaar, thans was zij reeds een bakvischje van vjjftien lenten en nog nimmer had iemand den sluier opgeheven, die dit beeld van Saïs bedekte. Toen er twaalf jaar sedert de geboorte der kleine, waren verstreken, zonder dat er een eifgenaam van Nie deck ter wereld gekomen wasscheen graaf Rudiger genoegzame zekerheid voor zjjn zoon te hebben. Het rustelooze, maar daarom niet minder aantrekkelijke rei zen en trekken liet men thans varen. Na langdurige afwezigheid betrok graaf Rudiger met zijno vrouw nog maals Villa Casabella, om als van ouds zjjn schitterende rol in de residentie te spolen. Zijn familieomstandighe den hadden zich sedert zeer veranderd. Vroeger leefde hij met twee kleine jongens om zich heen, thans waren het twee volwassen zoons, die het huis uiten ingingen. Wulff-Dietrich had zich het boschwezen tot zijn arbeids veld gekozen en was reeds als goed bezold gd ambtenaar aldaar aangesteld daarbjj had bjj den titel van Hof- jachtmeester bekomen want hjj was aan het Hot zeer bdmind en gezien en genoot de bjjzondere sympathie van den Hertog Karl-Friedrich. Naar men vertelde had graaf Wulff-Dietrich zich deze door groote tegenwoor digheid van geest en gevatheid verworven. Bij gelegen heid van een groot feesteljjkheid aan het Hof, zond Her tog Karl-Friedrich er enkele afgevaardigden heen, waar toe ook, als bijzondere gunst, de jonge boschbeambte, giaaf von Niedeck, behoorde. Zooals bjj dergelijke gelegenheden gewoonte is, werden de heeren door den Koning van Saksen gedecoreerd, ook Wulff-Dietrich keerde met een ridderorde huiswaarts. Toen eonigen tjjd daarna een vorstelijke gast bjj den Hertog verblijf hield, werd ook de jonge von Niedeck in dienst opgoroepon. Na het gala diner stonden de heeren en dames «en cercle" bjjeen, luisterende naar de meer of minder vlei ende bewoordingen, waarmede de op bezoek zjjnde koniug de met ridderordon versierden toesprak. Zjjne Majesteit was bekend als zeer scherp en spot tend men beefde voor zijn scherts en scherpe woorden, daar deze meestal den aangesprokene belache- ljjk maakte in de oogen der anderen. Ook thans weder keek de koning allen met zjjn adelaarsblikken doordrin gend aan en ontdekte de ridderorde op de borst van den piep-jongen jachtmeester. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2