Nederland. Stadsberichten. geestdrift begroet door een talrijke menigte. Onder levendig gejuich en vreugdeschoten stapte de bemanning aan wal en begaf zij zich naar het raadhuis, waar de officieele ont vangst door het stedelijk bestuur plaats had. (Hndbl.) Door de gemeente Haarlemmermeer is de rente van f 50000 a 4°/0 gegarandeerd voor de lijn Sanders door Haarlemmermeer voor 20 jaar. Bloembollen. In de bloembolienvelden tusschen Haarlem en Leiden is men bezig met het afsnijden van de halfrijpe bloemenwelke door de hevige vorst zoozeer geleden hebben. Men herinnert zich een dergelijke schade niet. De warmoeziers in lie Streek zijn reeds begonnen met het uitzetten der jonge bloemkoolplanten. In sommige broeikassen hebben de plantjes te lijden gehad van de jonge vorst. Hospitaalselitp. Bij het Haagsche dames-comité is eene gift van f 1000 ingekomen voor het hospitaalschip. Unltorm-verandering. Naar de »N. K. Ct." verneemtis bjj de Neder- landsche marine eene groote uniform-verandering te wachten. Scliagen. De lijst voor het vredesmanifestdie reeds gedurende eenige weken op de secretarie alhier ligt, is tot nog toe door slechts 17 personen, waaronder twee vrouwelijke, onderteekend. Landbouwschool. Den 30 Maart en den 1 April hadden alhier de exa mens voor de leerlingen aan bovengenoemde school plaats, welke werden bijgewoond door eenige leden van de Commissie van toezicht, door belangstellenden en door den heer F. B. Löhnis, inspecteur. Aan 10 leerlingen der 2e klasse die eind-examen deden, werd met een toespraak van den heer Löhnis het diploma uitgereikt A. E. Barendregt, Beverwjjk, H. S. Eriks, Petten, P. Hopman, Schagen«J. Jimmink Zijpe, L. C. Keizer, TexelD. v. d. Oord, Barsingerhorn, D. Smit, Barsin- gerhorn, J. Vis, Kolhorn, K. Wit, Schagen en J. Zijp, Wognum. Van de 1ste naar de 2e klasse werden be vorderd de leerlingen H. Koster, Wieringerwaard, G. Nobel, Lutje-Winkel, J. Schenk, Wieringerw., C. Smit, Anna Paulowna en J. de Veer, Schagen. De directeur der school, de heer G. Nobel, dankte de aanwezigen voor hunne belangstellende tegenwoordigheid. Da heer J. H. Ressinghoofd der openbare school alhier, staat op de voordracht (alph.) voor hoofd eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Rotterdam. Den Haag. Bij de rioleeringswerken nabij de Laan van Meerdervoorthad den 1 een zeer ernstig ongeluk plaats. Een man raakte tusschen de stoom machine bekneld en word bijna onmiddellijk gedood. Een ander werkmm, die de machine tot stilstand trachtte te brengen, om zijn kameraad nog te redden, kwam daarbij met een zijner armen tusschen de machine tengevolge waarvan dit lichaamsdeel hem werd afgekneld. Nijmegen. Den 1 is het zoontje van den heer H. Hofstra, portier van de Staatsspoor, van een stootblok gevallen en met het hoofd bekneld geraakt tusschen dat blok en een kolenwagen. Deerlijk gewond werd hij naar de machineloods gebrachtalwaar hij een half uur later overleed. Zaandam. De 16-jarige Schellingerboutalhier een lichamelijk zwakke knaap, gevoelde een onweerstaan- baren drang in zich tot de muziek. Daar zijn ouders niet bij machte waren om aan dat verlangen te gemoet te komen trok de knaap de stoute schoenen aan en schreef aan Koningin Wilhelmina. Zijn verzoek werd goed opgenomen. lerstoud gaf H. M. last om den jongen als proef een half jaar piano les te geven. Luiden dan de rapporten daaromtrent welke aan H. M. moeten worden ingezonden gunstig dan worden deze lessen voortgezet en ontvangt hij van H. M. ook een pianino ten geschenke. (N. v. d. D.) Bergen. In den morgen van den 8 brandde door eene onbekende oorzaak de fchuur van den heer J. Besse tot den grond toe af. Het zich in do schuur bevindende vee werd gered. Markenblnnen. In den nacht van den 1 opden 2 brandde alhier de woning af van K. Korver. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats ook het vee werd gered. Door de goede maatregelen wist men den brand te beper ken, en de belendende perceelen te bewaren. Alles was verzekerd. Van het naburig Knollendam kwamen ook spuiten hulp verleenen. Aveuhorn. Terwijl stoom en electriciteit als om strijd er toe medewerken, om des werelds slakkengang te overwinnen schijnt het postverkeer er hier niet op te verbeteren. Eertijds n.l. volgden de bestellingen daarvan prompt tegen acht uur in den avond. Na de tramver binding AlkmaarHoorn wellicht van invloed werd het omstreeks halt negen en nu is het reeds ruim klokke negen, zoogenaamd boerenbedtijd, dat de nieuwbenoemde v. d. Meulen met bestellingen komt aan dragen. Zoo ziet men dat nieuwe instellingen niet altijd tot verbeteringen leiden. Barsingerhorn. Te Kolhorn werd den 2 eene goedgeslaagde toonealvoorstelling gegeven ten voor- deele van een dit jaar te houden schoolfeest. Vee-invoer in België. Blijkens van den Nederlandschen gezant te Brussel ontvangen telegram zal het grenskantoor Santvliet, met ingang van 1 April, wederom voor den invoer van Nederlandsch melkvee geopend zijn. Uit Haarlem meldt men aan het N. v. d. D., dat de Hollandsche Spoorweg maatschappij geen bezwaar meer heeft tegen de kruising van hare baan naar Alk maar aan de Kleverlaau door de lyn voor de electrische tram van Haarlem naar Bloemendaal. Hierdoor moet met den aanleg van deze trambaan weder begonnen zijn. Uit Hoorn wordt gemeld, dat er sprako van is om het botaalmeesterskantoor aldaar op te heffen en elders in Noordholland, waarschijnlijk te Den Heldor, zoodanig kantoor op te richten. Heerliugowaard. Door een der grootste corpo- ratiün alhier wordt een adres gezonden aan de Holland sche spoorweg-Maatschappij, waarin gewezen wordt op de gebrekkige dienstregeling voor die gemeente en een groot deel van den Langedijk. Met aandrang wordt om verbetering gevraagd, zoowel op de lijn Alkmaar—Helder als Alkmaar-Hoorn, terwjjl tevens wordt aangedrongen op het doen stilhou den van enkele treinen (vooral de markttreinen naar Alkmaar en Schagen) aan den Hasselaarsweg, waarmede een groot deel van Heerhugowaard, Veenhuizen en Zuid en Noordscbarwoude gebaat zou zijn. De gemeenteraad van Noordscbarwoude heeft het verzoek der Alkmaarsche Tramvereeniging om ver lenging van de concessie tot het leggen van rails voor de lijn Alkmaai-Oudkarspel ingewilligd, op voorwaarde, dat de Maatschappij aan de gemeente f 300 uitkeere, wan neer met 1 Mei 1906 nog niet aan het leggen van rails is begonnen. Eene dergelijke voorwaarde is ook gesteld door den gemeenteraad van Sint Pankras, wegens de schade, welke de thans rijdende omnibussen aan de straat veroorzaken. Men schrijft uit Edam Ten vorigen jare ia alhier eene tentoonstelling gehouden van de allerbeste runderen uit Noord-Holland op den dag van het bezoek der Journalisten uit het buitenland. Reeds twee bozendingen runderen zijntengevolge van die expositie naar het buitenland verkocht. Naar Rusland en Portugal zijn onlangs op verzoek door den burgemeester weder volledige stellen photographieën gezonden van het tentoongestelde vee. Een merkwaardig burgervader. In den raad der gemeente Sijbekarspel deelde de burgemeester mede dat hij allen steun had geweigerd om handteekeningen te verkrijgen voor het Ontwapenings- Congres. Onder meer redenen voerde hij aan dat bij ook dadrom medewerking weigerde omdat do beweging uil- gaat van den Ned. Vrouwenbond en er dos aan ver bonden is »de belachelijke verfoeilijke en afkeurens waardige emancipatie.'' De voorzitter eindigde met te zeggen dat hij mede deelde om aan de vertegenwoordigers der gemeente zijne houding te doen kennen. (Handelsblad Ambachtsschool. Reeds vroeg in den morgen van den 30 verkon digde de driekleurdie wapperde uit het gebouw der Ambachtsschool, dat er feest binnen hare wanden was en zij, die in onze stad geen vreemdelingen zijn, be hoefden niet lang te gissen welke reden er thans weer tot feestvieren was. Evenals vorige jaren zouden ook nu de diploma's uit gereikt worden aan de leerlingen, die den 3jarigen cursus met vrucht hadden gevolgd. Aan deze plechtigheid ging evenwel vooral een openbare les, waardoor iedereen in de gelegenheid werd gesteld, eens meer van nabij kennis te nemon van de werking der inrichting, die in de ver gaderzaal van 's lands vertegenwoordigers reeds meermalen met eere werd gonoemd. Velen maakten van doze ge legenheid gebruik, een bezoek loonde dan ook volkomen moeite en tijd en zal zeker bij allen een aangename her innering achterlaten. Een woord van dank aan het be stuur, dat dit besluit nam, is hier zeker niet misplaatst. Was vorige jaren de groote zaal van de Harmonie aangewezen voor de uitreiking, thans zou dit geschieden in de groote lijnteekenzaal van het gebouw, waardoor het karakter van de plechtigheid aan huiselijkheid won. Des middags te 3 ure werd de bijeenkomst door den voorzitter, den heer G. J. Canters, geopend en het wel kom toegeroepen aan alle aanwezigen, en in 't bijzonder dank gebracht aan de dames bestuurderessen van de Huishoud- en Industrieschool hier ter stede voor hare tegenwoordigheid. Aan 38 leerlingen zou thans het diploma worden uitgereiktterwijl aan een 50 tal jongens weder de gelegenheid werd geopend den nieuwen cursus te volgen. Waar eenerzijds werd dank betuigd voor den financieelen steun, werd anderzijds do inrich ting daarvoor aanbevolen bij regeering, provincie en Alk maar met omliggende gemeenten. Het onderwijzend per soneel werd dank gezegd voor hunne ernstige toewijding en nauwgezette plichtsbetrachtinghet bestuur ver heugde zich in de benoeming van een der leeraren tot directeur eener elders opgerichte ambachtsschool en sprak den wensch uit, dat zijn opvolger mot lust en ijver voor zijne roeping bezield zou zijn. Dankbaar werd ook her dacht hetgeen de directeurde heer de Groot voor het ambachtsonderwijs hier ter stede heeft gedaan. Spreker schetste hem als de genoraal die met ruimen veldheersblik zijne troepen met dappere officieren ter over winning voerde. Terwijl hij hem van harte geluk wenschte met zijne eervolle benoeming tot inspecteur van het middelbaar onderwijs, sprak de heer Canters den wensch uit, dat de heer de Groot zou werkzaam zijn ten zegen van het nederlandsche ambachts- en industrieonderwjjs, nu hem de veldmaarschalkstaf in handen was gegeven en generaal en chef zou zijn over het Ambachtsonderwijs. Een zaak die met een persoon staat of valtdeugt als zaak of inrichting niet, zeide spr., het bestuur heeft dan ook genoeg zelfvertrouwen dat het, gesteund door den nieuwen inspecteur, een waardigen opvolger zal vinden. Daarna richtte de heer Canters eenige woorden tot de jongens, die gereed stonden om met diploma de school te verlaten Houdt den goeden naam der alkmaarsche school in eere, vergeet nooit dat ge alleen door bekwaam heid, lust, ijver en volharding het brengen kunt tot een »gezonde cn eervolle positie in de menschelijke samen leving. Thans wordt ge losgelaten, toont dat ge op eigen »beenen kunt staan en neemt de beste wenschen van het »bestuur mede.'' Nadat den heer de Groot verzocht was de diploma s aan zijno laatste leerlingen uittereiken, verkreeg de heer Kalemink het woord om namens het onderwijzend per soneel een woord van golukwensching en dank te spreken. Uw heengaan zal niemand meer spijten dan hen, die onder uwe leiding gewerkt hebben aan de uitvoering van het werk, waarvan bestek en teekening door den nieuwen inspecteur waren opgemaakt. De band die er bestond tusschen directeur en onderwijzend personeel was een innige, omdat de heer de Groot behalve een raads- en leidsman ook een vriend was geweest. Een woord van dank werd daarna den vertrekkenden directeur toegesproken door den leerling Pasman, die hem tevens namens zijne medeleerlingen een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid aanbood, bestaande in een fraaie vaas met bijbehoorend tafeltje. Voordat de heer de Groot overging om te voldoen aan het verzoek van den voorzitter, n.l. om de diploma's zelf uit to reikon, dankte hij voorde vele goede woorden, die hem namens het bestuur waren toegesproken. De ge lukkige samenwerking tusschen het bestuur en hem was zeker het gevolg van de omstandigheid, dat hij niet zoo zeer als directeur maar als vriend werd beschouwd. De ondervonden vriendschap van elk bestuurslid in 't bijzon der stelde hij steeds en ook nu nog op hoogen prijs, even als de aanwezigheid van enkele collega's bij deze plechtig heid. Hij meende ook daarin te zien een bowijs van waardeering. Het onderwijzend personeel had ook aan spraak op zjjn dank voor de wijze waarop het steeds zijn taak naast hem vervuld heeft. Hij sprak den wensch uit, dat al de leeraren met dezelfde toewijding en energie hunne taak zullen bljjven vervullen, ook wanneer hij van standplaats is verwisseld en een ander zijn taak heeft overgenomen. »En wat zal ik tot u zeggen, jongens zeide spreker, »ik dank u wel voor het schoone cadeau dat ge hebt bijeengebrachtmaar waarlijk jongens noodig was het nietde schoonste belooning die ge me ooit zult kunnen schenken is dezedat ge toont waardige burgers in onze maatschappij te zijn en ik steeds met trots terug mag zien op hen, die eens den naam hadden te zijn leer lingen der alkmaarsche ambachtsschool." Thans werden de diploma's uitgereikt aan de leerlingen. Tot den leerling meubelmaker Leguitdie boven alle leerlingon had uitgemunt door ijver, gedrag en nauwgezet heid in zijn arbeid, richtte de heer do Groot in 't bij zonder eenige hartelijke woorden. Daarna zeide spreker dat, waar het begin van het door den voorzitter gesprokene was gewijd aan de aanwezige dames hjj geen beter slot kon vinden dan door ook zijne bijzondere belangstelling te betuigen voor hunne aan wezigheid aan deze plaats. Hij hoopte, dat hij ook in kwaliteit van inspecteur op aangename wijze met de dames- bestnurderessen der Alkm. Huishoud- en Industrieschool zou mogen samenwerken tot bevordering van dat onderwijs. Hierna werd deze plechtigheiddie een prettige herinnering bij alle aanwezigen zal achterlaten door den voorzitter gesloten. VIsscheriJ. Bjj den uitgever M. L. C. Pool, alhier is van de hand van onzen stadgenoot J. Zwier Visser, een boekje verschenen getiteld Neerlands Goudbron. Het is een welgemeend pleidooi voor samenwerking op het gebied onzer visscherij en eene warme opwekking om aller krachten te doen samengaan tot de verwezenlijking van schrijvers eenig doel: het visschersbcdrijf tot eene groote eendrachtige organisatie te maken. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden den inspecteur van het middelbaar onderwijsden heer H. J. «Ie «rootvoor het tijdvak van 1 April 1899 tot en met 31 Mei daaraanvolgende, als standplaats aan te wjjzen de gemeente Alkmaar. Een deserteur. Zekere S., die ongeveer 2 jaren geleden van de koloniale reserve gedeserteerd was en het don 3 waagde, om zijne familie aan den Langedijk te bezoekon, is aldaar dienzelfden dag gearresteerd, naar Alkmaar overgebracht en aan de militaire autoriteit aldaar overgeleverd. AMSTERDAM. Cert. Nederland, N. W. Schuld dito dito3 dito, Oblig3 Italië, Inschrijving 1862/815 Oostenrijk Obl. in pap. ff. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli.. 5 dito, dito April-Oct.. 5 Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket3 dito, 1888/89, a frs. 500 met id4} Rusland, Binnenlandscbe 18944 dito, 1880 gecons. Z. R-125-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 1» 2e ser. 1 Jan. 1 Apr. 1 Juli lOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 1889-3 dito,Mn goud, 1S84, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. leening4 dito, Douane Obl3 dito, Geconverteerde Serie D Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sch. atlosb. oblig5 dito, Buit. Geconv. 18906 Venezuela Obligatiën 18814 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr.. 3) N. W. Pac. Hyp. Pdbr3} Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. llandelsb. Aand. dito, Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. dito, Aand. Ned.Ind.Expl.Mij dito, Expl. St. Spw. Aand dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, dito, gestemp. Obligatiën f 250... dito, Ned.-Zuid-Afr 18894 dito, N -Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. Italië, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-1 tal. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Oblig4 dito, id. a R 1253 dito, Iwang. Dombr. Oblig4} dito, Transcaus. Spoorweg-Oblig3 dito, Wladik. a Z. R. 625 Oblig4 dito, Zuid-W. Sp. Oblig. a R 6254 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl4 dito, Central Pacific Aand dito, Denv. Rio Grande dito dito, Florida C. Pen. C. v. gew. A. dito, Illinois Cert v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand... dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hvp4 dito, Oregon Calif, goud le hyp dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18544 dito, dito 18605 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening 30 Mrt. pCt 96 9Gj 89} 84 841 84 83+} 26} 36} 97} 98 821 561 92+} 23+g 37} 984 851 177 89} 118J 91 66} 59} 4 Apr. 85} 96} 96} 83} 84} 83} 84 26} 37}} 64} 97i} 97} 95} 101} 99tb 21} 100-,% 54 23 112} 65} 15} 94} 21+} 56} 92} 39} 36} 186 96 113 96 56} 60} 160 99} 21} 100 53} 23 16A 114} 65} 14} 92} 102 23A

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3