No. 42. Honderd en eerste jaargang. 1899. V R IJ D A G 7 APRIL. Amsterdamsche Brieven. Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 5 April 1899, ALklIAARSCHE EOS RAAT. Deze Courant wordt Blnsda g-, Donderd »(- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,SO 5 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone adverlentlen Per regel f ©.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. XIV. In een stad als Amsterdam met zooveel magazijnhou- ders en winkeliers die hun kinderen liefst wat meer onderwijs willen laten geven dan zij zelf genoten heb ben, is al vele jaren behoefte geweest aan een inriohting, waar stipt rekening werd gehouden met de eischen van de praktijk. Een dergelijke opleiding ligt wel-is-waar op den weg der Hoogere Burgerscholen en die heeft men in de hoofdstad te kust en te keur, maar het programma daarvan bevat, naast veel nuttigs, toch ook veel, waaraan een toekomstig koopman weinig heeft het is te voel ingericht als voorbereiding voor verdere studie. In zeke ren zin geldt dit ook van de Handelsschool daar is alles op één leest geschoeid, alsof elk leerling een groothan delaar zal worden, die met het buitenland in relatie zal komen te staan. De heer C. W. de Sauvago Nolting deed dan ook een goed werk, toen hij ton vorigen jare in den Raad pleitte voor de inrichting eener H. B. S. met drie jarigen cursus naar de behoeften van den kleinen han delsstand eenmaal het denkbeeld uitgesproken zijnde vond het van verschillende kanten adhaesie. B. en W. voelden zelf veel daarvoor en hunne sympathie werd bevestigdtoon zij den gebruikelijken weg volgden en inlichtingen inwonnen bij de directeuren der verschillende H. B. S te Amsterdam, bij den inspecteur van het Mid delbaar Onderwijs en bij andere autoriteiten. Het gevolg daarvan is geweest de indiening eener voordracht, waarin B. en W. aan den gemeenteraad machtiging vragen om met den aanvang van den cursus 1899/1900 de 4e II. II. 8. met driejarigen cursus in te richten naar een nieuw leerplan, te beginnen met de eerste klassen. In bijzonderheden zal dit leerplan uit den aard der zaak eerst kunnen vastgesteld worden, wanneer de goed keuring aan de voordracht is geschonken. Nu kan ech ter reeds worden meegedeeld, dat het theoretische (gram maticale) onderwijs in de vreemde talen meer op den achtergrond zal treden en voor de geschiedenis de niouwe tyd hoofdzaak zal worden. Een niet minder belangrijke reorganisatie zal het onderwijs in de wiskunde moeten ondergaan. Meer dan bij het tegenwoordige systeem kan geschieden zal worden gelet op vlug en nauwkeurig cijferen. Met het bandelsrekenen kan desnoods in de twoede klasse worden begonnen en de hoofdzaken der algebra kannen bij het rekenen worden gedoceerd, ter wijl eindelijk de meetkunde behoort te worden ingekrom pen en tot vormleer teruggebracht. Onderwijs in hot schoonschrijven zou ook op enkele uren in de 2e en 3e klasse beslag dienen te leggen en den tijd daarvoor meent men te kunnen vinden door eene beperking van het teekenonderwijs. Staatsinrichting en staathuishoud kunde zouden kunnen worden besproken bij het onder- wjjs in de geschiedenis. Ten slotte zouden voor het lee- ren van eene eenvoudige methode van boekhouden (des noods ook van de beginselen van het Italiaansch boek houden) in de hoogste klasse twee of drie uur moeten worden uitgetrokken Dit programma wij moeten 't oprecht bekennen ziet er zeer verlokkelijk uit en er valt o.i. dan ook nau welijks aan te twijfelen, of de Raad zal zich daarmee kunnen vereenigeD. Het eenige gevaar, dat men te duch ten heeft, is een zoo sterke toestrooming van leerlingen, dat het begin van hervorming wel eens tot een algeheele reorganisatie aanleiding zou kunnen geven, doch wan neer daardoor het Middelbaar Onderwijs eerst recht po pulair werd, zou men zich wel eenige verandering wil len getroosten. Dit zijn trouwens slechts vooronderstel lingen, waarop alleen de toekomst antwoord kan geven voor het oogenblik staan wij voor het verblijdende feit, dat de autoriteiten zich niet hebben geplaatst op een zoo hoog standpunt, dat de onderwijs-wenschen van oen deel van het publiek haar niet konden bereiken, maar dat zij integendeel blijk hebben gegeven om ertoe mede te willen werken, dat de inspanning der leeraren een resul taat oplevert ten genoegen van de ouders. Al jaren lang hebben zij die voor den kleinen handelsstand werden opgeleid, veel ballast moeten meenemen, die later over boord werd geworpen, maar intusschon evenzeer de her senen heeft vermoeid nu komt de praktijk aan het woord en dat is zeker een overwinning, die in de ge schiedenis van ons Middelbaar Onderwijs dient genoteerd te worden. an de Paaschdagen te Amsterdam mag getuigd wor den, dat zij een ware verademing zjin geweest voor de menschen, die altijd in het getouw zijn, waarop alleen een ongelukkige uitzondering werd gemaakt door de jour nalisten, die hebben moeten zorgen, dat de congressen- wijsheid ter kennisse kwam van het algemeen. Eerst was er Dog een klein kansje, dat de bijeenkomst van den fVederlandschen Internationalen die contradictio in terminis wijte men niet aan ons Sigarenmakers en Tabakabewerkersbond huishoudelijk zou zijn, want er zouden verschillende voorstellen in behandeling komen, die men liefst niet aan de groote klok hing, doch de overweging, dat op stuk van zaken een congres al heel weinig baat, wanneer daarvan niets in de courant komt, behaalde de overhand. De Bond telt ihans 40 afdeelingen met ongeveer 2000 leden en groeit ondanks de verdruk king van de zijde der patroons, tegenover wie hjj zeer vijandig staat. Na het mislukken der werkstaking te Amsterdam, een paar jaar geleden, heeft de Bond een geduchten knak gekregen, maar de behoefte aan organi satie is door de sigarenmakers op den duur te sterk gevoeld dan dat hunne vereeniging te gronde zou gaan. Langzamerhand is herstel gekomen van den ondervonden schok en al zoudeD de patroons 't niet gaarne openlijk erkennen, toch is 't een feit, dat de aanwezigheid van den Bond hen ertoe brengt om bij het invoeren van nieuwe maatregelen met de rechtvaardigheid rekening te houden. De op dit Congres genomen besluiten zijn meeren- deels van te lokalen aard dan dat wij daarvoor belang stelling van de lezers van dit blad zouden mogen verwachten Anders is dat met de jaarvergadering van het Algemeen IVederlandsch Werkliedenverbond, waarin onder meer breedvoerig van gedachten is gewisseld over de qnaestie der Staatspensioneoring. In 1895 sprak het Ver bond zich uit voor een verplichte verzekering, te betalen door de patroons met bijdragen van de arbeiders en den Staat, maar sedert is, vooral van de zijde der socialisten, zoo krachtig propaganda gemaakt voor de stelling, dat de lasten uitsluitend behooren te komen van den Slaat, dat 't alleszins interessant was om te vernemen, in welko mate de Werkliedenverbonders daardoor waren geïn fluenceerd. Het bleek, dat zich inderdaad een groep ge vormd had die den werkman financieel niet in staat achtte om iets tot het pensioen bij te dragen en ook honderden kleinen patroons niet voldoende draagkracht toekende om de verzekerings-premie te betalen. Een zeer verstandig woord in deze qnaestie werd gesproken door het Kamer- en Raadslid Piet Nolting die zich in deze bijeenkomst toch bljjkbaar beter thuis gevoelde dan op Binnen- en Prinsenhof en onomwonden voor zijn meening uitkwam. Hij wist wel dat de werklieden niet graag wat van hun loon afstonden maar als hij nagingdat de vakorganisaties hooge contributies eischten en deze toch ook binnenkwamen dan vond hij de bijdragen voor een staatspensioen zeker niet onoverkomelijk. Die bijdragen waren zoo wenschelijk omdat men zich daardoor eeniger- mate het recht op uitkoerine verschafte. Als de arbeiders niets afzonderden waarom zou dan b.v. een kleine winke lier die ook zwaar te tobben heeftbuiten het staats pensioen vallen ja waarom zou eiken burger worden onthouden wat den arbeider werd geschonken. Bovendien was 't lang niet zoo eenvoudig om aan het vereischte geld te komen als sommigen dit wel voorstelden, 't Ging wel gemakkelijk om te zeggen dat 't uit de erfenissen moest worden gehaald of uit de afschaffing van het leger, maar in de werkelijkheid stuitte men bij de uitvoering van al dergelijke plannen op bergen van bezwaren. In denzelfden geest sprak ook de voorzitter de heer Holdt, daarbij 0. a. wijzende op Dnitschland tegen al die argumenten waren de voorstanders van het alles betalen door den Staat niet bestand. Met 30 tegen 15 stemmen werd aangenomen een conclusie van het Centraal Bestuur, waarin de algemeeue vergadering kennis genomen hebbende van het rapport der Staatscommissie en van de door die Commissie aangenomen voorloopige grondslagen, ofschoon van oordeel dat volgens die grondslagen de geldelijke lasten vooral voor de werklieden maar ook voor vele patroons zeer bezwarend zullen worden en de pensioens-bedragen vooral gedurende de eerste jareu dat de verzekering zou werken zeer laag zullen blijven zich nochtans verklaart vóór het tot stand komen eener verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering overeenkomstig de beginselen dier voorloopige grond slagen. Voorts werd in deze resolutia te kennen gegeven, dat volgens hot oordeel der vergadering een bijdrage van 8 a 9 millioen gulden per jaar niet zóó be langrijk is, dat zij van verzekering tegen ouderdom en invaliditeit mag afschrikken en dat daarbij in aanmer king mag worden genomen, dat minstens de helft der door het Rijk te betalen gelden zal worden bespaard op armenzorg. In één opzicht waren alle aanwezigen 't eens er moet haast gezet worden achter het werk en nog vóór de algemeene verkiezingen in 1901 moest een desbetreffend wetsontwerp worden afgedaan. Dat ongeduld is volkomen te begrijpen na de vele woorden, die over de zaak zijn gewisseld De verzekerings-quue8tie maakte dit jaar de vergadering van het Werkliedenverbond belangwekkender dan zij in langen tijd geweest is. Vroeger toen de revolutionnaire socialisten een hoogen toon voerden, waren Heldt c.s. zoo iets als een bolwerk tegen de partij van wanorde, maar tegenwoordig, nu de parlementaire socialisten voort durend veldwinnen, is er veel minder aanleiding voor een dergelijke rol. Da afstand tusschen deze beide groepen van werklieden is grooter in schijn dan in wezen en wan neer de tegenwoordige leiders van het Werkliedenverbond eens de teugels uit handen geven zou er maar weinig geplooid behoeven te worden om beiden gemeenschappelijk te doen optrekken tot heil van den werkman. Het flaneerende menschdom heeft op Paschen naar hartelust kunnen genieten. Het weer liep nogal mee en daardoor was 't op straatmaar vooral in het Vondel park bijzonder druk. Op dergelijke feestdagen is 't een ware volksverhuizing als de Amsterdammer even kan gaat hij er tusschen uit"terwijl van buiten honderden naar de hoofdstad stroomen. Dit is zoo sterk dat de schuivelende wandelaars van Kalverstraat en Nieuwendijk in de Paaschdagen er heel anders uitzagen dan op een gewonen Zondag het zeldzame aantal blozende gezichten viel op aan allen die aan de stad getrouw waren gebleven. V AA ALKMAAR, 's namiddags één uur. Voorzitter de heer A. Maclaiue Pont, burgemeester Tegenwoordig alle leden. Eene vacature. Secretaris de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat door B. en W. is opgemaakt het primitief kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1899, 't welk bij deze don Raad ter vaststelling wordt aangeboden. De boekjes zullen dezer dagen aan de leden worden gezonden. Wordt besloten het kohier in eene volgende vergadering te behandelen. b. dat alsnog aan don Raad zijn verzonden afdrukken van een voorstel tot het doen van uilgaven tot een bedrag van f 763,16 uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting, dienst 1898 en tot vast stelling eene suppletoire begrooting over genoemd dienstjaar, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 22000. De Voorzitter stelt voor deze stukken met het oog op de regeling van den dienst dadelijk te behandelen. Hiertoe wordt overgegaan en de voorstellen onver anderd goedgekeurd. c. dat is ingekomen het proces-verbaal van verificatie dor gemeente kas op 27 Maart 11. Aan kas was f 17075,65. Aangenomen voor kennisgeving. d. idemeene missive d.d. 22 Maart 1.1. No. 58 van Heoren Gedeputeerde Staten, ton geleide van het goed gekeurde raadsbesluit d.d. 8 Maart 1.1. No. 4, in zake verkoop en ruiling van grond aan en met P. Brands. Alsvoren. e. idem, een adres dd. 4 April 11. van P. Brands, hou dende bericht dat hij, ouder dankbetuiging voor de genomen moeite, voorshands geen gebruik wenscht te maken van het te zijnen gunste genomen besluit, dd. 8 Maart 11. no. 4. Alsvoren. f. idemeene missive d.d. 22 Maart 1.1. No. 56 van heeren Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit d.d. 1 Maart 1.1. No. 3 be treffende het aangaan van een geldleening, groot f 69.000. Alsvoren. g. idem een adres d.d. 27 Maart 1.1. van A. Plaat en andere onde-wijzers en onderwijzeressen waarbij op nieuw wordt aangedrongen op de herziening van de verordening regelende hunne jaarwedden. Alsvoren. h. idem een schrijven d.d. 31 Maart 1.1. No. 48/4 van den Arrondissemonts-Schoolopziener, ter ondersteuning van het bovenbedoelde adres van de onderwijzers. Alsvoren. t'. idem, een adres d.d. 24 Maart 1.1., onderteekend »C. Put- tenaar en andere nachtwachts", om aan hen een pensioen toe te kennenevenals aan oude eervol ontslagen nachtwachts. Zal worden behandeld bij punt 2 der agenda. i. idem, oen adres dd. 4 April 11. van P. Rolie en andere bewoners van den Westerweg, houdende het verzoek om het Westerhofje van twee gaslantaarns te doen voorzien. Wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking. Politie. 2. Wordt voortgezet de behandeling van het voorstel van B. en W. tot reorganisatio van het politiekorps. In de vorige zitting werden zooals men zich herinneren zal, tengevolge van staken van stemmen in eene vol tallige vergadering, verworpen het amendement-de Groot, om in plaats van een inspecteur een hoofd-agent aan te stellen en dat van den heer Canters om in stede van 9 agenten van politie 3e klasse te benoemen 10 dier agenten. Alvorens de openbare beraadslaging wordt geopend, gaat de vergadering op voorstel van den heer de Wit, 't welk voldoende ondersteund werd, over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der deuren komt art. 1 der voorgedra gen verordening in discussie. De heer K raakman herinnert aan het verwerpen der amendementen in de vorige vorgadering. Er is toen echter gebleken, dat er eene meerderheid van den Raad was óf voor het eene óf voor het andere. Spr. zou de stemming over art. 1 willen regelen zoodanig, dat het art. verworpen wordt. B. en W. zullen dan eene nadere voordracht kannen doen. Den heer Bosman komt het voordat 's Raads stemming bij den vorigen keer vergeleken eenigszins is gewijzigd, 't Schijnt hem toe, dat er thans eene meerder heid zou zjju voor een inspecteur. Met de verwerping van het artikel zooals vorige spr. wil zullen we niet

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1