De Erfgenaam van Mei No. 44. fierste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 12 APRIL. Oproeping. Groote Voorjaarsveemarkt. FEUILLETON. Buitenland. (DER MAJORATSHERR). Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. AIKMAIRSCHE €01 RAAT. Deze Courant wordt I» I n s d a g-, D o n d e r d a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmmers f O.Ott. Afzonderlijke nnmmers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen s Per regel f O. ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. In verband met vele, in den laatsten tijd gepleegde diefstallen van voorwerpen, die onbeheerd op den open baren weg stondon, of van eetwaren uit winkels, doet ondergeteekende eene oproeping aan een ieder, die win kelwaren of andere voorwerpen vermist, daarvan bij hem aangifte te doen, daar door de politie verschillende van diefstal afkomstige goederen in beslag zijn genomen, waarvan de eigenaars alsnog onbekend zijn. Alkmaar, S. M. S. MODDERMAN Jr. 7 April 1899. comm. v. politie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid der groote voorjaarsveeiunrkt op Maandag17 April a. s. het vee dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Kenncmerstraat weg, den Helderschenweg, en over de draaibrug over het Groot Noord-Hollandsch kanaal bij welke plaatsen het vee door een veearts zal moeten worden onderzocht. Invoer van vee langs het Zeglis, bij den Berger- weg over de Vlotbrug over het AToord-llol- landsch kanaal en bij den Wleuwlanderslngel is verboden- Het veehetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veeartsdie lossing moet voor marktschuiten geschieden aan de Kaarsenmakers- gracht, voor stoombooten en alle andere vaar tuigen aan de Kanaalkade, op de door den haven meester aan te wijzen plaats. Het is aan stalhouders uitdrukkelijk verboden, mest of stroo op de marktplaats te leggen of te strooien. Voorts wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat stal houders als houders van vee mede aansprakelijk zijn voor vervoer van door een besmettelijke ziekte aangetast vee uit hunne stallen. Burgemeester en Wethouders Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorzitter. 8 Apr. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door G. PEETOOM wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Bierkade, wijk C, No. 7, welke vergunning thans ten name staat van A. J. NETTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 8 Apr. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. 20) Steeds doordringender bleven zijn blikken op hem rnsten, terwijl zijn gelaat meer en meer de zoo zeer ge vreesde ironische uitdrukking aannam. Aller oogen rust ten angstig zwijgend op het ongelukkige slachtoffer, ter- wjjl de koning langzaam op hem toetrad. Hij bleef voor Wnlff-Dietrich staan wees op de ridderorde en vroeg toen met een sarkastisch lachje »Hmzeg me eens, mijn waarde vriend wat hebt gij dan reeds voor Saksen gedaan 1" Doodelijke stiltegeheel verslagen aangezichten waar men ook keekalleon de jonge graaf von Niedeck zag den koning trotsch en onbevreesd aan terwijl hjj eveneens ironisch antwoordde «Zooveel mij slechts mogelijk geweest is Uwe Maies- teitJ De koning brak in een laid gelach nitwaarmede alle aanwezigen van ganscher harte instemden en hierop den jeugdigen von Niedeck vriendschappelijk de hand reikend zeide hij «Goed geantwoord de Hertog zal nog vreugde aan n beleven.'' En de Hertog beleefde die vrengde. Graaf Wnlfl—Dietrich was een der meest talentvolle ijverigste beambtenen al scheen hij ook in veel din gen eenigszins vreemd en al had hij ook vole zeer eigen aardige beschouwingen over velerlei men zag zijn teruggetrokkenheid en ongenaakbaarheid over het hoofd' daar men hem tegen wil en dank moest respecteeren en hoogachten. Was bet niet bijzonder prijzenswaardig dat een jong- mensch niettegenstaande do rijkdommen zijner ouders, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemoente-secretarie ter visie is gelegd bet aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van LODEWIJK GILLES, om vergunning tot het oprich ten van eene 1 i k e u r s t o k e r ij in het perceel aan de Schoolstraat, wijk B, No. 6, en dat op Maandag 24 April 1899, 's middags te twaalf ure, ten stadhnize gele genheid wordt gegeveu om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in to dienen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 10 April 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BHI.GIB. Ook in België heeft thans een buskruit ontploffing plaats gehad. Den 7 werd aan een tiental soldaten onder commando van een luitenant van de ves ting te Hoei (Hoy) onderricht gegeven in het laden van een stuk geschut. Bij het laden on ontladen ontplofte de bom, waardoor eenigo kruitvaten in de lucht vlogen. Alle soldaten wer den ter aarde geslingerd. De soldaat, die de bom vast hield werd als het ware aan stokken geslagen. Een wachtmeester werd doodeljjk aan hoofd en borst gewond. De toestand van een derde is hopeloos. De luitenant is er betrekkelijk goed afgekomen met brandwonden in het gelaat en aan de handen. Hij vortoonde een staaltje van buitengewono wilskracht door toen hij tot bewustzijn wederkeerde, er allereerst aan te denken zijn manschap pen ter hulp te komen. De overige militairen zijn allen meer ol min ernstig gewond te zamen telt men elf slachtoffers. CHINJA. Volgens berichten uit Petersburg zou de Chineesche regeeringziende, dat de eene Europeesche mogendheid al minder te vertrouwen is dan de andere, zich om uitredding tot haar Aziatisehen haarman Japan gewend hebben. Tusschen beide regeeringen zon reeds een geheime overeenkomst bestaan omtrent de drilling van een deel van het Chineesche leger door Japansche instructeurs en de opleiding vau Chineesche officieren aan de militaire scholen van Japan. In diplomatieke kringen te Petersburg acht men het bestaan van zulk een over eenkomst zeer wel mogelijk. DUIT8CHI.AAID. De Regeering heeft thans officieele berichten van Samoa ontvangen, die den indrnk wekken, dat vooral de Amerikaansehe admiraal Kantz een zeer zonderlinge rol gespeeld heeft. Hij behandelde den bevel hebber van den Dnitschen kruiser «Palke'', als ware deze zijn ondergeschikte. De Regeering is vast besloten ten minste deze qnaestie aan een ernstig onderzoek te onder werpen en op schadeloosstelling aan te dringen. Voorts woordt gemeld, dat de consuls van Engeland niettegenstaande de schitterende erfenis welke hij in het vooruitzicht had met den grootsten ijver trachtte zich door eigen kraebteen zelfstandige positie te verzekeren. Hij was te trotsch om van niet zelf verdiend geld te leven. Hij wilde een «selfmade man'' zijnAlles wat hij was en bezat, wilde hij aan zich zelf te danken hebben. Zeker overdreef hij deze opvatting na min of meer. Men vertelde dat hij niet dan de kleinste en allernood zakelijkste toelage van zijn ouders aannam hij leefde even eenvoudig en solide als zijn onbemiddelde collega's, en bleef, zeoveel hem slechts eenigszins mogelijk was, van de residentie en hare dure levenswijze verwijderd. De Hertog scheen echter gansch andere plannen voor zijn carriere te hebbenen niet dan zeer ongaarne stond hij den graaf zijn verzoek, om in de stilte en eenzaam heid der bosschen te mogen leven en werken, toe. Als bawys zijner bijzondere tevredenheid, bevorderde de Hortog hem tot Üpper-boutvester van Ranenstein, een zijner jaehtgoederen, hetwelk zeer romantisch tus schen de bergen was gelegen, en waar de Hertog zelf meermalen in het jaar zijn verblijf hield, ten einde het edele jachtvermaak te genieten. Daar leefde graaf Wnlff-Dietrich zeer bescheiden en op eenvondigen voet, thans geheel eigen heer en mees ter op eigen beenen staande. Af en toe zag hij zich genoodzaakt in de residentie te verschijnen, wanneer zijn ouders hem ter bijwoning der groote Cüristelijke feesten, verjaardagen en anderszins nitnoodigden, of als hy het bevel kreeg als Hofjacht meester zijn diensten aan het Hof waar te nemen. Welk een verschil tusschen Wnlff-Dietrich en zijn broeder Hartwig Graaf Rudiger had zyn jongsten zoon bij de dragon ders, die in de residentie lagen, in laten schrijven, on even zuinig als de toekomstige Heer von Niedeck leefde, evenzoo greazenloos verkwistend en roekeloos leefde Hart wig er op los. De toelage die hij van zijne ouders out- ving, grensde aan het ongelooflijke en sedert Wnlff-Diet rich geenerlei ondersteuning van zijn vader meer wilde aannemen, spiak het als van zelf, dat Hartwig en de Ver. Staten hebben medegewerkt aan de gewei- daclige verandering van den wettigen toestand, en dat zij de uitspraak van het Hooggerechtshof hebben uitge voerd, alvorens die uitspraak door de drie betrokken mogendheden was goedgekeurd. Dit is een directe schen ding van het Samoatractaat. Op deze gronden verwacht de Dnitsche Regeering, dat alle handelingen, die het gevolg zijn van de uitspraak van dr. Chambers, zullen woiden nietig verklaard en dat do ambtenaren die zich daaraan schuldig hebben gemaakt, zullen worden teruggeroepen. Keizer Wilhelm heeft den Amerikaanschen gezant te Berlijn, den heer White, een audiëntie verleend die ander half uur duurde en waar de Keizer met den gezant alle vragen welke d« betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en het Dnitsche Rijk raken, uitvoerig besprak. De monarch betuigde zijn tevredenheid over de vriend schappelijke hooding en de welwillendheid van de regee- ï'ing der republiek en in het bijzonder over de goede ontvangst den nieuwen voorzitter van den gemeenteraad van Apia op Samoadr. Solfte Washington bereid. filVGfiliAlVO. Onder do candidaten voor het paus dom na den dood van Leo XIII wordt genoemd kardi naal Vanghan, het hoofd der Roomsche kerk in Engeland. De «Matin'' is van meening dat deze heer kans heeft. Zijn candidatunr wordt gesteund door den Keizer van Dnitschland. Meer dan een derde der Italiaausche en drie Frausche kardinalen zonden zich reeds voor dezen can- didaat hebben verklaard en de anderen zonden onge twijfeld volgen in de overweging, dat kardinaal Vanghan de aangewezen persoon is om een samensmelting van de Roomsche kerk met de Anglicaansche tot stand te brengen. FU4NHBIJH. Terwijl de «Figaro'' tot bataling van 500 frs. boete is veroordeeld wegens de publicatie van het enquête-dossier, wordt daarmede natuurlijk lustig doorgegaan. De laatste geopenbaarde verhooren zijn die van Generaal Roget, (die ten tweeden male kwam getuigen en de ge legenheid waarnam over Dreyfns allerlei onbewezen praatjes te vertellen en den rechter Bertnlns voor een lagen leugenaar uit te maken) en de generaals Billot en Mercier. Deze laatsten, beide oud-minister van oorlog, vertelden niet veel bijzonders. De eene helft was geheim en de andere helft herinnerden zij zich niet. Hnn beiden stil zwijgen op de vraag of er op geheime stukken recht is gesproken, was welsprekend. Bplangrijk is nog de getuigenis van Hartmann, een majoor der artillerie, die, op gelijke argumenten, als de hoofdofficier der artillerie Gaston Moch, aantoont, dat het borderel positief niet door een artillerie-officier is gesteld. Generaal Znrlinden verklaarde dat het onderzoek van het dossier heeft hem doen blijken, dat de veroordeeling op wettige wijze heeft plaats gehad. Hij acht het borde rel een bewijsstuk van don eersten rang. De daarin ver vatte mededeelingen konden niet worden geleverd door dat deel hetwelk zijn broeder eigenlijk rechtmatig toe kwam, als een onverzadelijke Moloch, ook nog verslond. En toch bevond hjj zich telkens in geldgebrek en zag hij zich genoodzaakt de hulp zijner totaal verblinde ouders nog buitendien in te roepen. Niettegenstaande zijne lichtzinnigheid was de jonge graaf, over het algemeen zeer bemind. Hij had een innemend, knap uiterlijk, hoewel hij veel kleiner was dan Wulff-Dietrichwiens hooge slanke gestalte met de iruponeerende kalm trotsche houding, haast meer dan een hoofd boven allo andere heeren uitstak. Hartwig bezat alle talenten waarmede men in gezel schap schitterde en die aan den toekomstigen Heer von Niedeck ten eeneumale vreemd waren. Hij verstond de kunst de menschen te amuseeren, hij maakte het hof aan alle jonge dames hij giDg weddenschappen en drink gelagen aan met zyn kameraden, hij maakte de meest vleiende complimentjes aan de getrouwde dames teekende voor ontzaglijke sommen op de lijsten voor soepvereenigingen, zieken-, wees- en armenhnizen, die door oudere getrouwde dames rondgezonden werdenhij arrangeerde alle partjjencasinofeesten, tooneelnitvoe- ringen en Lawn-Tennisclnb», en zoo sprak het als geheel van zelf, dat hij een eerste rol speelde in elk gezelschap en als algemeen erkende «Lion" in eiken salon heerschte. 4c 4c Het Kerstfeest stond voor de dear. Over den gliusterenden kiezelweg, die op het helder verlichte voorportaal der Villa Casabella nitliep, rolde de equipage die graaf Wulff-Dietrich van het station had gehaald. Zonder de hnlp van den bediende af te wachten, opende de jonge ópper-houtvester hot portier en sprong de hardsteenen treden van het breede bordes op. Hij vormde een groot contrast met deze, hem thans omrin gende, prachtige omgeving, toen hy in zijn eenvoudig grijs jachtcostuum de met vergulden leuningen versierde trappen besteegde bedienden echter bogen eerbiedig, als voor een meester wien men niet slechts eer bewijzen moet, maar wien men dit gaarne doet.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1