PARIJSCHE BRIEVEN. BURGERLIJKESTAND. zal men dan oen zeker niet te miskennen goedo inrichting kannen krjjgen. Zijne stem wonscht hjj zich echter uit drukkelijk voor te behouden. De hoer Goede kan er wel in meegaan, om de com missie niet te binden aan den gem.architect. Spr. zou de commissie willen vrijlaten en haar te laten kiezen wien zjj het meest geschikt aoht. Dit zou een veearts of oen slager kunnen zijn. De heer Bruinvis wijkt van dit denkbeeld af. Om de oprichtingskosten te kunnen beoordeelen, heeft men een architect noodig, die later de plannon zal moetenont-verpon. De heer Boelmans ter Spill verklaart dat dit juist de redeu is geweestwaarom de commissie van rapporteurs den gemeente-architect in de commissie heeft opgenomen. Zij stelde op die opname prijs. De heer de Groot zegtdat in Haarlem o.a. ook eene deskundige met het onderzoek is belast geweest, die een prachtig rapport heeft uitgebracht. De heer Kraakman verklaart, dat men do strekking van zijn voorstel niet goed heeft begrepen. Ook hij wil de architect niet weren. Do commissie zal hem kunnen nitnoodigen. Maar het kan gebeuren, dat we aanstonds zonder architect zijn. Moet de commissie dan werkeloos bljjven De heer Stoel zou deze zaak willen uitstellen, tot dat iets van Haarlem bekend is geworden. Voor Alkmaar acht hjj een abattoir kostbaar en ontjjdig. De heer Janssen stemt hiermede in. De heer Boelmans ter Spill goeft te kennen dat de commissie van rapporteurs na de toelichting zich vereenigt met de amondementen van den heer Kraakman. Nadat de heer van den Bosch verklaarde niet tegen eene commissio te zijn, maar zijne vrijheid voor de toekomst ook voorbehield, wordt het gewijzigde voorstel der commissie in stemming gebracht en aangenomen mot 13 tegen 2 stemmen, die der heeren Stoel en Janssen. Tot leden der commissie werden daarna bij oerste stemming benoemd de heeren de Groot met 10 en Vonk met 8 stemmen. Stadsheelkundlgc cn geneeskundige daalhuis. 4. Ten gevolge der nietigheid van de gisteren ge- honden stemmingen wordt opnieuw overgegaan tot de benoeming van a. oen stadsheelknndige. Benoemd bij eerste stemming de heer R. G. C. Schrö- der met 12 stemmen. De heer dr. J. W. Wicherink bekwam 3 stemmen. b. een geneeskundige aan hot Mannen- en Vrouwen- gasthuis. Benoemd de heer dr. J. W. Wicherink met algemeene stemmen. Hoofd. Omslag. 5. Een voorstel van de Commisssie tot de belasting zaken naar aanleiding van eene reclame in den hoolde- lijken omslag, dienBt 1898, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Velserbrug. Do heer Kraakman heeft vernomen, dat B. on W. zich gericht hebben tot de Tweede Kamer, inzake het behoud der Velserbrng. Hij zon wetschen, dat de Raad daartoe ook overging. Spr. zou deze zaak van meer belang willen maken om redenen van meer afdoen- den aard. Spr. onderstelt de mogelijkheid, dat de Velser brng bestaan blijft. Van de zijde van Amsterdam zal echter eene machtige beweging komon, om in dat geval de Velserbrnz eenzelide hoogte te geven als do spoor brug, zijnde 7 M. -j- A.P. In de Mem. van Beantwoording geeft de Minister reeds te konuen, dat hij, vooral ook met het oog op de binnenvaart, 7 M. hoogte zal eischen. De binnenvaart is met die hoogte echter niets gebaat. Slechts enkele schepen znllen daarvan genot hebben. Spr. zon in overweging willen geven om voor deze zaak eene commissie te benoemen met de taak zich van dezo zaak steeds op de hoogte te honden, om zoo noodig te zjjner tijd te rapporteeren. De heer Bruinvis meent, dat het belang der brug is, dat zij zoo min mogelijk open ga. DaaTom moet hij vragen is het zoo bedenkelijk, dat de brug op 7 M. hoogte komt. Het Alkmaarsche belang is alleen het be lang te land en daarmede heeft de Raad dns ook alleen rekening te honden. De heer Boelmans ter Spill is van oordeel, dat de Raad, als hij ingaat op het denkbeeld van den heer Kraakman den schijn aanneemt van eene ver gadering van de Tweede Kamer. De geheele zaak is van technischen aard en hij dnrft te verzekeren, dat vele leden haar niet in de macht hebben. In de Tweede Kamer is zij op hare plaats, maar niet hier in deze ver gadering. De heer Kraakman antwoordt, dat de gemeente zeker de technischo zaak niet zal aanroeren. Tegen de voorgenomen hoogte der nienwe vaste brug bestaan even wel zoovele bezwaren, dat voor Velsen dan eene stoom- pont zeker beter ware. De Voorzitter gelooft gaarne, dat vorige spr. eene nattige zaak bepleit, maar hij is tevens van oordeel, dat de Raad daarop geen invloed meer kan uitoefenen dan van de zijde dezer gemeente reeds is gedaan. De heer Kraakman zegt, dat hij wegens de ge ringe medewerking dan geen voorstel zal doen. De Vergadering wordt gesloten. Vil. Parijs, 2 April 1899. Pftgnes. Het geïllustreerde bjjblad van Petit Journal gaf deze week eene fraaie plaat, waarop twee engelen die eene klok dragen, en onder die plaat staat geschreven »Le retour des cloches de France." De kleine courant vertelt ons dat dit eene zeer schoone en reeds onde legende is. Gedurende de heilige week worden de kerk klokken niet geluid, dan hebben dns de klokluiders va- cantie. De volksverbeelding heeft daaraan de fabel vast geknoopt dat die klokken naar Rome gaan en met Paschen weder terugkomenzoodat de moeders ook aan hare jonge kinderen vertellen, dat de klokken de paascheieren medebrengen, en legt men die chocolade en suiker eitjes, hetzij in den schoorsteen, hetzij in den tnin onder bloem of boom. Dat do kleinen verhengd zijn spreekt vanzelf, doch ook de onderen van dagen ontvangen met Paschen geschenken, welke wij oenfs do Pdguos noemen. Intnsschen is het hier rijk aan allerlei belangrijke feiten. Een drama in het Bois de Bonlogne toont aan, dat het niet zoo heel aangenaam is president dor re publiek te zijn. Een algemeen geacht bewoner van Neuilly maakte eergisteren zijne gowono wandeling in dat boschdeze heer, Engène Thourret geheeten, en twee en zestig jaren oud, geleek wel een weinig op den heer Lonbet, en tot zijn groote verbazing stond plotseling een man voor hem, zeggende ik ken U, gij zijt de pre sident, eindelijk ontmoet ik U dan, sedert langen tijd reeds lijd ik, door U te zien waar gij zijt", en voor de heer Thourret iets kon antwoorden, ontving hij van dien onbekonde eenigo revolverschoten, met het treurige gevolg, dat de ongelukkige eenige oogenblikkon later den geest, gaf. De moordenaar, Charles Osouf geheeten, was een zeer oppassend werkman doch zijne geestvermogens waren sedert eonigen tijd in de war, wellicht heeft hij jnist die couranten gelezen, waarin de president, de heer Lonbet, beschimpt wordt, dan bljjkt daaruit, dat die laster en smaad zeer gevaarlijke gevolgen knnnen ver oorzaken. De moordenaar heeft zich wel in den persoon vergist, maar het blijft toch een treurig geval. De vaffaire" houdt hier nog steeds aller aandacht bezig. Het belangrijkste feit op dit gebied is de openbaarmaking door het dagblad »Le Figaro'' van het onderzoek door de Strafkamer van het Hof van Cassatie ingesteld in de zaak Esterhazy-Dreyfus. Dit geheele onderzoek is in twee boekdoelen afgedrukt, in slechts een klein aantal exemplaren, en moest voorloopig nog geheim blijven. Eerst over eenige weken zal de geheele Enquête openbaar gemaakt worden, en zal geheel Frankrijk, ja de geheele wereld alle stukken onder de oogen krijgen. Doch Figaro is een rijk blad, hoe de courant er aan gekomen is, weet men nog niet, doch de courant heeft wellicht die twee boekdoelen met gond betaald, en eergisteren begonnen, zal het blad rnstig voortgaan, eiken dag die belangrijke papieren over de geheele wereld te verspreiden. Wel zal men Figaro vervolgen, doch wat geeft zulk een blad om eene veroordeeling tot eene boete van hoogstens duizend franken. De »aflaire" is thans zoo zeer eene politieke zaak geworden, dat wij er niet teveel van willen zeggen, doch nit alles blijkt, dat Esterhazy geholpen werd in al zijne lengens, en zelfs daar waar hij dreigbrieven schreef aan den president der republiek. In die brieven was sprake van oene tusschenkomst van den Dnitschen Keizer zoo president Faure de zaak van Esterhazy niet in handen nam. Wat moet men denken van den lnitenant- coionel Du Paty de Clamdie erkentdat hij het »carcasse'', wij zonden zeggen het »klad" van zulk een dreigbrief aan den president der republiek voor Esterhazy heeft opgesteld. Panl de Cassagnacofschoon een tegenstander der Dreyfusardsvraagt in de »Autorité" de onmiddellijke arrestatie van Dn Paty de Clam. De »Aurore" bevat de eenvoudige opmerking, dat dank zij de medeplichtigheid van eenige rechters Esterhazy oplichter, vennoot van een huis van ontucht, falsaris en verrader, in vrijheid rondloopt, Du Paty de Clam vrij is, en dat Picquart sedert 10 maanden zich in de gevangenis bevind, omdat bij aanbood te bewijzen, dat het valsche stuk van Henry, valsch was. Hoe mooilijk het ook zijn moge, toch honden de ver dedigers van Dreyfus vol, en wanneer men de couranten leest der beide partijen, dan kon men, niets anders als er kennen dat de Dreyfnsards, behalve een aantal heftige artikelen waarvan de toon wel eens al te sterk was, dan toch niets vragen als het volle licht in deze zaak, terwijl de andere partij, en met name, de kleine courant, de meeste belangrijke feiten eenvoudig doodzweeg. De wensch der Dreylusards om het volle licht in deze zaak alom te vorspreiden, blijkt ook nit de vorming van eene commissio van zeventien leden, welke zich ten doel stelt om zoodra alle stukken in het onderzoek door het Hof van Cassatie ingesteld, openbaar gemaakt worden, er dan voor te zorgen, dat deze door geheel Frankrijk gekend worden dezo commissie vraagt daarvoor geld in de dag bladen, en binnen enkele dagen vloeiden reeds dnizenden franken in de kas. En terwijl de waarheid haren loop vervolgt, »en marche" iszooals Zola het uitdruktewerkte de groote schrijver in den vreemde rnstig voort, en voegt een nienw meesterwerk bjj de vele welke wij reeds ken nen. Het is voor het dagblad »l'Aurore" een waar bui tenkansje te kunnen mededeelen dat weldra in deze courant hot nieuwe boekdeel »Fécondité" van Emile Zola als feuilleton zal verschijnen. Thans, nu de artikelen in Figaro geschreven komen als eene bom welke losbarst, nu men ziet hoe Zola met juisten blik alles vooruit voor spelt heeftnn al zijne voorspellingen uitkomen, zal Zola nog bij zijn leven de vruchten plukken van zijn moedig optreden. Het is niet mogeljjk dat thans niet geheel Frankrijk do oogen opent, en den grooten schrij ver niet erkentals den man, die aan zijn land den grootsten dienst bewees, door het volk wakker te schud den, en alles te doen, om een onschnldige, al is hij dan maar een jood te redden. Men moet in den vreemde Frankrijk niet hard vallen, het is waar, veel wat schan delijk is, komt aan het licht, doch waar zou men zoo vele mannen vinden, die met opoffering van eigen rnst en bestaan, alles aandurven wanneer zjj gevoelen te strij den voor waarheid en recht. Zulke mannen zijn de eer van een land, en zoo het spreekwoord juist is »schrijft beleedigingen in zand en weldadon in marmer" dan passé men dit in den vreemde ook op een land als Frankrijk toe, vergete men de fouten, om slechts de namen der talrijke eerlijke en groote mannen in een gouden boek te schrijven. J .M. T. Het maandblad tegen de vervalschingcn no. 9, bevatEen zwaar vergift in de huishouding onder zoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het bnroau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291 Amsterdam directeuren Dr. van Hamel Roos en Harmens. Contröle-onderzoe- k i n g e n azijn, bakolie, bier, boter, brood, geëmailleerde pannen, geconserveerde levensmiddelen, levertraan, melk suiker, staalpillen vischsoorten (geconserveerde)zeep- soorten)uittreksel nit het verslag van Dr. J. C. A. Simon Thomas, scheikundige der K. N. Marine (Oct. 1897 Oct. 1898). Bedorven levensmiddelen in blik; gevaarlijke petroleum; voroordeeliugen wegens overtreding der Boterwet. Hygiëne en Industrie: (po- litie-verordeningon betreffende het vervoer en den verkoop van melk te Berlijn; filtreering door kiezelgoer; vergiftige rijstpoeders schadelijke sigaretten een geval met doo- delijken afloop door azjjn-essence gezondheidsgeboden petroleum tegen parasieten van planteneon preparaat van cacao8chillen). Wetenschappelijke Be richten: (het aschgehalte van specerijenhet ver dwijnen dor bij den wijn gevoegde salpeterzure zouten verteerbaarheid van verdunde melkinvloed van het licht op het zuur worden der melk). Feuilleton: (Een en ander over brood en meel, daltonisme.) Gemengde Berichten. Hygiënische sprokkelingen. Yraagbord. Obdam. Ondertrouwd. 23 Mrt. Yolkert Wester, te Opmeer, on Oatharina Wes ter, alhier. G e b[o ren. 3 Mrt. Arie z. van Pieter van Diepen en Jansje Boots. Jacobus z. van Jan Konijn en Antje Ruiter. 8 Alida, d. van Jacob Entius en Dienwertje Maria de Moei. 12 Adrianus z. van Simon"Hoedjes en Anna Lin deboom. Oudkarspel. Geboren. 6 Mrt. Neeltje d. van Cornelis Nap en Nantje Breg- man. 18 Willem z. van Ootje Bakker en Dienwertje Groot. 20 Reijertje d. van Jan Joman Floriszoou en Ma- rijtje Roos. Wilhelminad. van Dirk Bruin en Marijtje Hoogeboom. Overleden. 2 Mrt. Jan van Hontechtgen. van Aagtje Hopman. 6 Stjjntje Kruk, echtgen. van Johannes van Hout, Moorascharwoude. Overleden. 2 Mrt. Trijntje Neefkes wed. van Simon Kuiper, 78 j. 26 Jacoba van Essen 23 joverl. te Alkmaar. Uitgeest. Geboren. 9 Mrt. Petrusz. van Hendrik Rijs en Aafje van Dijk. 12 Jan en Arie, zoons van Leendert Starreveld en Jannetje Starroveld. 16 Pieternellad. van Willem Keijzer en Sjjtje Schipper. Overleden. 2 Mrt. Pieter Brasser, echtg. van IJbeltje Zelders, 55 j. 8 Nicolaas, z. van Pieter de Goede en Elizabeth Hoeben, 5 w. 9 Anna, d. van Johannes Krom en Petronella de Goede, 23 mnd. 11 Jan Wiebes, echtg. van Anna Plakker, 34 j. Koedijk] Getrouwd. 1 Mrt. Pieter Regter, te Edam en Aaltje de Maijer, alhier. Geboren. 4 Mrt. Catharina Mariad. van Jacob Volkers en Maartje Hartog. 7 Anna Oatharina d. van Jacob Visser en Grietje de Gene. 13 Martinnsz. van Aldert Bijpost en Elisabeth van Baar. Tennis z. van Cornelis Goet en Elisabeth van Dijk. 29 Geertje, d. van Wilhelm Friedrich Schanfeli en Geertje van Dijk. Overleden. 9 Mrt. Een levenloos aangegeven d. van Jacob Kieft en Hendrika Hoek, 16 Maria Klaver, 28 w. ISleuwe Nlcdorp. 131 Maart. Geboren: Anna Adriania, d. van Jan Keutun en Aafje Strjjbis. Overleden: Trijntje Semeins, wed. van Pieter Brouwer, 72 j. Trijntje Jans, wed. van Gerrit Koomen, 73 j. Pieter Noordstrand, 21 j. Jantje Kistemaker, wed. van C. van Ham, 44 j. Jaeob Borst, echtgen. van Aaltje Arts, 51 j- Heerliugo waard. Ondertrouwd: 24 Mrt. Cornelis de Jong, wed. van Neeltje Zwaan en Trijntje Zwaan. 31 Hendrik Kaal en Jantje Kuileman. Geboren: 9 Mrt. Geertje, d. van Alexander Arnoldus Riedel en Dienwertje Koedijk. 13 Pieter, z. van Jacob Glijnis en Stijntje van den Bnsse. 17 Anna, d. van Aris van Schagen en Maartje Snelten. Catharina d. van Pieter do Groot en Johanna Schilder. Overleden: 4 Mrt. Jacob Krom, 33 j. Jansje Muller, echtgen. van IJsbrand Gerrits, 64 j. 7 Arie Danenberg, echtgen. van Maartje Baas, 39 j. Trijntje, d. van Jan Tamis en Trijutje ürsem, 17 m. 11 Cornelia Koenis, echtgen. van Cornelis Blokdijk, 37 jaar. 16 Elisabeth van Zoonen, echtgen. van Dirk Schoen, 39 jaar. 17 Catharina, d. van Cornelis Borst on Elisabeth Smit, 2 j. 29 Klaas, z. van Jan Fluister en Trijntje Barten, 11 maanden. 30 Joanna, d. van Pieter Groen on Anna Kruijer, 10 m. Aafje, d. van Frederik Liefhebber en Grietje Langedijk, 15 w. Druk v. Herms. Coster tfc Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6