van No. 45. Honderd en eerste jaargang. 1899. VRIJDAG 14 APRIL. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. (DER MAJORATSHERR). Wie van de buitenlanders niet gediend zijn Dat ziju de electriciens en voor hun meening valt veel te zeggen. Nu de stad eerlang een eleetrlschc (ram gaat aan leggen dreigt het gevaar, dat daarvoor werkkrachten uit den vreemde zullen worden betrokken en dat hebben zjj bij voorbaat willen afwenden door het richten van een adres aau den gemeenteraad, waarin zij er op wijzen, dat ons land een aantal degelijke fabrieken, maatschap pijen en firma's telt, waar talrijke bekwame Nederland- sche werkliedenonder leiding van der zake kundige ingenieurs, als electriciens en monteurs werkzaam zijn. Adressanten meenen, dat aan dezo eventueel, met uit sluiting van buitenlandsche maatschappijen en werklieden, de uitvoering der benoodigde werken en geleidingen met volle vertrouwen kan worden opgedragen, waardoor niet ALklIAVRSCHE COi RAAT. Deze Courant wordt Dlisda g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaae f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,1ft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. GOSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende vorzoek met de bijlagen, van Jb. VAN TWISK, om vergunning tot het oprichten van eene varkensslachterij in het perceel aan de Laat, wijk D, No. 12, en dat op Dinsdag 25 April 1899, 's middags te twaalf ure, ten stadhuize gele genheid wordt gegeveu om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 11 April 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door le G. WIJKER, vrouw van A. L. DEKKER 2e P. CAARLS en 3e A. A. SMORENBERG allen wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in de perceelen le Baanpad, F, No. 185 2e Gedempte Nieu- wesloot, B, No. 853e Oudegracht, D, No. 242 welke welke vergunningen thans ten name staan van le A. A. SMORENBERG. 2e. E. HAGMAN, wed. G. S1EBRANDSen 3e GRIETJE WIJKERvrouw van A. L. DEKKER. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 11 Apr. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. XV. De Koninginnen zijn in de stad. 't Is merkwaardig den invloed gade te slaan, die deze wetenschap op de Amsterdammers hoeft, 't Is of daar door het bloed sneller gaat vloeien, of eee viooljjker uitdrukking over veler gelaat ligt gespreid, of men 't dubbel apprecieert Amsterdammer te zijn en daardoor de gelegenheid te hobben althans eenmaal in het jaar de aanvallige trekken ouzer lieftallige Vorstin te bewonderen. De Koninginnen ziju in de stad. Dat is het sein voor velen eiken dag om naar den Dam te gaan en te turen op den kolossalen steenklomp, die het Paleis heet, of zich niet voor een der smalle vensters de bekende meisjes figuur zal vertoonendie men zoo gaarne al wuivende toejuicht. Het is veel drukker op straat dan gewoonlijk, mede een gevolg daarvan, dat bij vele families de logeer kamers zjjn bezet en de treinen honderden van buiten aanbrengen die zich willen vermeien in de gracieuse neigingen, waarvan ons Koninginnetje het geheim verzet. Wat al drukte bjj bestuurderen en bevolking van in stellingen, die door de Vorstinnen met een bezoek zullen worden vereerd. Dundoek en groen worden aangebracht met even grooten ijver als in de onvergetelijke Kronings- 21) TIENDE HOOFDSTUK. Het toeval verbreekt wat het toeval verbindt. Schiller. In het oudeadelijke huis van de familie von Nord- lingen brandde de lamp in de eenigszins ouderwetsche, maar zeer gezellige huiskamer. In den gemakkelijken lederen stoel die dwars naast de tafel stond zat de Overste, druk bezig met het lezen der couranten. Buiten huilde de sneeuwstorm door de smalle straat, hagelsteenen kletterden tegen de vensterruiten en dé verroeste scharnieron der luiken piepten en knarsten in hunne hengsels. Wat was het toch gezellig in die warme kamerDe Vrijheer wreef zich vergenoegd de handen, terwijl hij, in nadenken verzonken, achter in zijn stoel leunde. Zijn eigen aangelegenheden interesseerden hem op het oogenblik meer dan alle handelsberichten uit het buiten land, waarmede de dagbladen vol stonden. Een gevoel van innige tevredenheid en geluk vervulde hem. Na veel zorgen, moeite en verdrietelijkheden was hij thans einde lijk in veilige, rustige haven aangeland eerst nu, nadat hij de bonte uniformjas had uitgetrokken, was hij in waarheid een Vrijheer". Zijn omstandigheden waren nooit schitterend geweest dagen waarvan de herinnering nog zoo levendig is. 't Pleit wel voor het goede hart van Wilhelmina, dat bezoeken aan ziekenhuizen en liefdadige instellingen een eerste plaats innemen op het programma van deze week nergens brongt Hare verschijning meer vreugde dan juist in die groote gebouwen, waar zoovelen zijn gehuis vest, voor wie het leven met veel leed gepaard gaat. In alwachting van eene rondwandeling door de zalen wordt bestaande smart veel minder gevoeld en ook daarna blijft een dankbare stemming achterdie als medicijn zeker niet is te versmaden. En hoe langer de Koningin in de stad is en hoe meer zij zich aan haar volk vertoont, des te grooter wordt de geestdrift, die ten slotte ook de sceptische naturen aan grijpt. Op die wijze vinden onze vorstinnen ruimschoots vergoeding voor de vermoeienissen, welke gepaard gaan aan het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Veel wordt er in deze dagen van de krachten der Doorluchtige Vrou wen gevergd maar Haar zijn de eigenschappen toebe deeld van het komen en overwinnen en is de morgen van het vertrek aangebrokendan kunnen zij de reis aanvaarden met de aangename voldoening, dat de band tusschen haar en de bevolking weder hechter en sterker is geworden. Voor de journalisten zijn dit drukke dagen, maar de groote meerderheid hunner verricht hun taak met groote opgewektheid. Zij zijn mannen, die veel zien van allerlei aard en wier gemoed door de opeenstapeling van indruk ken allicht minder ontvankelijk wordt dan dat van andere mannen van de pen, maar ten slotte komen ook zij onder de bekoring der Koninklijke Jonkvrouwo, op wier daden en houding het cachet ligt van hare hooge geboorte maar die daaraan paart een vriendelijkheid en schroom valligheid, welke alle koelbloedigheid ontwapent. Door de ervaring geleerd werden ditmaal de verslag gevers op het perron slechts toegelaten, die voorzien waren van een speciale toegangskaart. Er is over deze aangelegenheid heel wat gediscussieerd en geconfereerd, totdat een zeer bevredigend resultaat werd verkregen. Lang voor de aankomst was het Dinsdagmiddig al zeer druk op het Damrak en hoe meei net uur naderde, waarop de Koninklijke trein het Centraalstation zou binnenstoomen, des te meer zag men de halzen rekken in do richting, van waar de Koninklijke rjjtuigen moe3ten komen 1 Eindelijk was het oogenblik daar, vrij snel reed de stoet voorbij, er werd gewuild en hoera-geroepen en de honderden togen naar huis met een gevoel van dankbaarheid, dat twee vrouwen zich in het midden der bevolking bevonden, aan wie niemand kan verwjjten, dat zij niet alles doen om het Koningschap populair te maken. Is het toevallig of opzettelijk, dat de Moderne Theologen nu reeds eenige malen voor hunne samen komst een tijdstip kozen, waarop de Koninginnen in de stad zijn Vermoedelijk is de laatste vooronderstelling juist en daarvoor valt veel te zeggen, want, zooals gezegd, in die dagen doet Amsterdam zich van zijn gunstigste zijde kennen. De onderwerpen, die dit jaar in behande ling kwamen, waren voor de Theologen zelf misschien van groote beteekenis, maar zij hadden lang niet de en bleven ook nog thans hoogst eenvoudig, maar toch bezat hij genoeg om netjes en gemakkelijk te kunnen leven en dat was do hoofdzaak. Zijn beide zoons waren goed bezorgd. De oudste was zeeofficier geworden, de jongste gaf als kadet alle reden tot tevredenheid, en Pia zjjn eenige dochter Een blijde lach verhelderJe het gansche gelaat van den ouden officier. Pia was niet alleen bezorgd, maar schitterend bezorgd. Kort te voren had hij graaf Rudiger op de adelijke Club gesproken. Zeer vertrouwelijk en vriendschappelijk had von Niedock er naar geïnformeerd, of zijn toekomstig sehoondochtertje nu eindelijk bij haar ouders thuis zou komen Sedert Kerstfeest had hij voort durend naar haar verlangdwant het werd nu toch waarlijk tijd dat hij het woord inloste 't welk hij vroe ger voor zijn zoon aan de kleine verpand had. Mijnheer von Nordlingen had glimlachend geantwoord, dat zijn dochtertje sedert drie dagen thuis was, en dat hij niet zou verzuimen haar op Villa Casabella te presen teeren De graaf had zijn stoel toen dichter bij geschoven. »Den 14en dezer maand zal het laatste Hofbal plaats vinden had hij gefluisterd. »Ik heb Wulff-Dietrich bevel gegeven daarvoor over te komen, om zijn bruidje eens te leeren kennen. Zorgt n er dus voor, beste Nordlingen, dat Pia op het bal aanwezig is 1 Mijn zoon is thans oud genoeg om aan een huwelijk te denken, en mijn neef Willibald is de erfgenaam ook nog niet geschonken geworden Wij moeten dus eens aan de toekomst gaan denken Wulff-Dietrich is een rare snaak, hij neemt het met liefdeszaken zeer ernstig en plechtig, ik hoop dat Pia op en top eene Dnitsche is gebleven, niettegenstaande al de jaren die zij in Parijs geweest is. Wulff-Dietrich haat de Fransche wuftheid en oppervlakkigheid, en ik geloof haast dat hij daar, ten opzichte van Pia, eenige angst en vrees voor heeft. \V ilt u, en Mevrouw uw echtgenoote, nu al het uwe trachten te doen om te maken dat de jonge dame in den smaak van mijn zoon valt Ziet u, zoo echt vrouwelijk moet zij zjjn. Geen Zola- boeken lezen, en geen amusante anekdoten uit de Chat algemeene belangstelling als vroeger wel eens het geval is geweest. Toch blijven deze vergaderingen een ware verkwikking voor wie prijs stelt op uitingen van frissohen geestmet overtuiging wordt er gesproken en aan den vorm wordt in dezen kring uit den aard der zaak groote waarde gehecht. Spreken is op zichzelf een moeilijke kunst, maar 't te doen in een vreemde taal is nog oneindig veel lastiger. Zoo velen zijn er, die goed schoolonderwijs hebben genoten en zonder bezwaar een Franscb, Duitsch of Engelsch boek kunnen lezen komen zij echter plotseling in de nood zakelijkheid zich in die talen uit te drukken, dan staan zij met den mond vol tanden. Daaraan is 't zeker toe te schrijven, dat vereenigingen hier ter stede, die de practische taalstudie beoefenen, zich in grooten bloei mogen ver heugen, zoodat haar aantal steeds meer toeneemt. Men heeft b.v. de »Union Cosmopolite'', die degelijke oefening aau aangenaam tijdverdrijf wil paren en daarin volkomen slaagt. Om zich in het Fransch te bekwamen biedt het lidmaatschap der »Alliance Franfaise" een goede gelegen heid daar komen sprekers van den eersten rang en de leden onderling consei veeron bij voorkeur in het Franscb. Wie ziju Duitsch wil opfrisschen kan in Amsterdam met zijn vele zonen van Germanië te kust en te keur gaan, terwijl bovendien de Dnitsche clubs gaarne gastvrijheid verleenen. Minder gemakkeljjk was 't tot hiertoe om in Engelsche kringen geïntroduceerd te worden er zjjn wel verscheidene Engelschen en Amerikanen in Amsterdam, maar deze vormen een groep op zichzelf, waarbuiten zij anderen liefst houden. Daarom is het zeer verklaarbaar, dat nu door eenige dames en beeren het initiatief is ge nomen tot de oprichting van een English Social Club, die wel-is-waar geen leerschool voor het Engelsch beoogt te zijn, maar des ondanks toch veel in die rich ting zal kunnen bijdragen. Zij stelt zich namelijk ten doel gezamenljjk de Engelsche taal-en letterkunde te beoefenen en wenscht tot dat doel te organiseeren debating-avonden, waarin van gedachten gewisseld kan worden over sociale vraagstukken en letterkunde van actueel belang, terwijl bovendien samenkomsten zullen worden gehouden, waarin Engelsche tooneelstukjes worden opgevoerd of bekende mannen en vrouwen een spreekbeurt zullen vervullen. Het succes zal zeker niet uitblijven en het cosmopoli- tische karakter wint er alweer bij. noir vertellen 1 Daar houdt mjjn solide zoon niet van 1 Ik verlaat mij dus geheel op u, mijn beste vriend, het geluk van onze kinderen is er mede gemoeid I" Aan dat alles dacht de Vrjjheer op dit oogenblik en een tevreden lachje zweelde om zijn lippeD. Pia, zijn goudlokkige Pia, eene Parijsche O, hoe zal graaf Wulff-Dietrich die verdenking berouwen, als hij dit ideaal van dnitsche zedigheid en reinheid heeft leeren kennen Wat zal bij verrokt zijn als hij de voor hem uitver korene ziet 1 De overste geeft zich reeds geheel en al aan zoete hoop over, en beleeft in gedachten reeds de triomfen die zijne dochter en, door haar, ook hij zal vieren. Hij heeft Pia eigenlijk nog niet met jongelui zien omgaan, maar hij is overtuigd dat haar trots en haar gevoel van eigen waarde haar nooit en nimmer de grenzen der welvoege- lijkheid zal doen overschrijden. Toch zal hij goed doen, haar te zeggen, wat graaf Wulff-Dietrich van jonge meisjes verlangt, en wat er voor haar op 't spel staat. De deur in de naastliggende kamer wordt geopend, hij hoort zachte voetstappen, en toen bet rinkelen van een sleutelring tegen de deur van het buffet. »Pia »Ja, papaatje, ik ben 't »Wat doet ge »Ik geef nog twee vischvorkjes uit, die komen er te kort. Waarom roept u Hebt u iets ncodig »Ja! ik heb mijn dochtertje hier noodig." Zij lacht zachtjes en treedt binnen. Het licht der lamp valt op hare slanke, in een donkere huisjapon gekleede gestalte. Als een jonge, slanke den is zjj opgegroeid, krachtig, maar toch buigzaam en bevallig. Hare bewegingen ziju ongedwongen vastberaden en toch liefelijk de houding van hals en hoofd drukt trots en wilskracht uit. Het is een in het oog vallend lief gezichtje dat zich naar den ouden heer keert. Blond haar dat er uitziet alsof er louter vonkjes op dansten krnlt weelderig over het voorhoofd en is achter in den hals tot een grooten hel glinsterenden knoop samen

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1