Buitenland. alleen de Nederlandsche industrie zou worden bevorderd, maar ook de ambitie der Hollandsche werklieden in het electriciteits-vak zal worden geprikkeld. Ons dnnkt, voor dat verlangen valt zooveel te zeggen, dat de wethouder voor de gemeentebedrijven, de heer van Leeuwen, daarmee wel rekening zal houden. Hem is een pak van het hart genomen nu hij eindeljjk de vrijheid heeft kunnen vinden een keuze te doen uit het groote aantal sollicitanten voor het ambt van directeuren der eleetrische tram en paardentram. Voor het zoo ver is gekomen is hij heelwat heen en weer geslingerd. Onder de candidaten waren er verscheidene, die de vereischte eigenschappen bezatenmaar deze vonden ook elders waardeering, zoodat zij van hun kant soms voorwaarden stelden, die niet of zeer moeilijk konden worden ingewil ligd. Gelukkig beschikt de heer van Leeuwen over een goed humeur en stelt hij er prijs op iedereen, die tot hem komt, met de grootste wellevendheid te woord te staan. Die qualiteiten zijn hem te pas gekomen, want niet alleen ontving hij telkens bezoeken van de candi daten, maar ook de verslaggevers lieten hem geen rust om te informeeren, hoe 't met de voordracht stond. Soms troffen zij 't, dat zij tegelijk met een sollicitant in de wachtkamer waren, die verzekerde, dat hij ernstig in aanmerking kwam dat leverde ook een couranten berichtje op, al was 't niet al het gewenschte. Zoo zijn achtereenvolgens een groot aantal personen voor het be langrijke en veelbegeerde ambt gedoodverfd, totdat nu eindelijk met zekerheid is bekend geworden, dat voor den tramdienst is voorgedragen de heer Neijssen, onder directeur van publieke werken te Rotterdam, en voor het electrisch bedrijf de heer Doper, ingenieur te Delft. Na een zoo consciëntieus onderzoek door den wethouder zullen zjj zeker wel benoemd wordenhun wacht dan een moeielijke taak. Zoodra de gemeente-tram rijdt zal het publiek met allerlei wenschen komen en daarmee dient rekening gehouden te worden om het stelsel van gemeente-exploitatie niet heelemaal impopulair te maken. Voor onze dames-lezeressen hebben wij de welaange name tijdiDg dat binnenkort in »Ons Huis" een wed strijd zal worden gehouden met stooinkokers. Het initiatief daartoe is genomen door den Bond van Vege tariërs en zeldzaam goede eigenschappen worden aan deze machines toegekend. Zij voorkomen by het bereiden der spijzen het verlies van voedzame bestaanddeelen, zoowel in don ontsnappenden damp als in het kookwater, boven dien maken zij het overkoken en aanbranden onmogelijk, terwijl zij eindelijk een aanzienlijke besparing van brand stof opleveren en het toezicht gedurende de bereiding van het eten overbodig maken. Mijn liefje wat wilt ge nog meer Dat wordt een ware uitkomst voor jonge vrouwen die eerst het gewicht van koken leeren be seffen wanneer zij de wanhopige pogingen zien van manlief om aangebrand eten lekker te vinden dat kan voor de meer geroutineerden een welkome besparing op het huishoudgeld geven. Er is een toestel, waarmee men vijf 4 zes gerechten tegelijkertijd kan bereiden dat mag in het vervolg wel bovenaan de lijst van uitzot- artikelen komen. Op den avond der proefneming hopen wij op onzen post te zijn om daarvan verslag te geven, want daar is eer voor een journalist te behalen. In de wereld der amsterdamselie typografen is weer eenige agitatie. Zij schijnen den tijd gekomen te achten om de eenige jaren geleden zoo goed gelukte poging tot loonsverhooging te herhalen en bedienen zich daarbij van het zoo krachtige wapen der partieele werk staking. De heer Arnold de Vita heeft er het eerst aan moeten gelooven hij drukt de «Prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel' die op straffe eener aanzienlijke boete op tijd moet verschijnen. Geëischt werd een uitbetaling van loon voor de christelijke feestdagen, waarop niet gewerkt wordt en een loonsverhooging van 2 ets. per uur. Zooals men begrijpt spartelde de heer de Vita eerst zooveel mogelijk hier tegen maar de solidariteit, der typografen dwong hem al spoedig tot toegeven. De firma Spin Zoon tochdie tijdens de staking de Prijscourant zou uitgeven stuitte daarbij op pertinent verzet van de zijde der drukkersop andere werkplaatsen was een zelfde weigering te wachten, zoo dat er niets anders over bleef dan de eischen in te willigen. Men verzekert, dat nu successievelijk do andere gedraaid bij welks aanblik een ieder den wensch in zich voelt opkomen dien gouden pracht eens loshangend te zien. Groote violet-blauwe oogen stralen helder boven twee zachte roze wangen het neusje is recht en fijnhet mondje is een kers gelijk. Een uitdrukking van echt innige vrouwelijke zacht, heid ligt over haar gezichtjetoch kan deze zachte vriendelijke uitdrukking eensklaps verdwijnen om plaats te maken voor kouden hoogmoedigen trots en harts tochtelgke drift. Haar oom had aan hare ouders geschreven»Pia is zeer gemakkelijk te leiden indien men met bare eigenaardigheden rekening houdt. Zij is één en al liefde en zachtheid wanneer men haar met zachtheid behan delt zooals haar nog geheel en al onschuldig ik zou haast zeggen heilig" kindergemoed dit toekomt en ver langt. Al haar denken en handelen draagt den stempel van groote reinheid. Zij zou in staat zijn zich voor een in lompen gekleeden bedelaar die haar eerbiedig bejegent en goede bedoelingen toont, op te offeren; maar zij is even zoo goed in staat een prins die haar door het minste of geringste gekrenkt of beleedigd had zijn kroon en zijn purper indien hij haar deze zou willen aanbieden voor de voeten te werpen Ik wil u gulweg bekennen dat wij deze scherpe tegenstellingen eerder gekweekt hebbeD dan tegengegaan zijn want Pia is een roos gelijk die de doornen noodig heeft om haar reine schoonheid en knischheid te bescbermon. Indien het al eens gebeurt, dat Pia somtijds in dit kruidje-roer me-niet-achtige te ver gaat dan zal dit »te veel van zelf verdwijnen als zij wat ouder zal zijn geworden en zij de menschen en de wereld beter nog leert kennen. De Consul was een zeer menschkundig en verstandig man hij had zijn nichtje dat in zijn huis opgegroeid was zeer juist beschrevenmaar de Heer von Nord lingen was volstrekt niet diplomatisch en veel te on kundig waar het de behandeling vau moisjesharten be trofdan dat die brief de gewenschte uitwerking had In zijn jeugd had hij nimmer ideale, verheven beschouwin drukkerijen aan de beurt zullen komen, waar werk wordt gemaakt dat geen uitstel lijdt. Waar geen zet-machines zijn zullen de patroons niet veel anders kunnen doen dan toegeven en zelfs al zijn die er en doen de werklieden, die haar bedienen, niet mee dan moeten ook al de druk kers weigeren om het werk te staken zal een courant kunnen verschijnen. Juist daardoor staan de typografen zoo sterkin de meeste andere vakken kan de patroon t er desnoods op laten aankomen om zijn werkplaatsen eenige weken ledig te laten staan, doch bij een dagblad zou men op die wijze een onherstelbare laenne krijgen onder de abonnés. Die machteloosheid is wel pynlyk maar men doet het best haar onder de oogen te zien. OUITICHI.AI'II. De Regeering hoewel gaarne bereid allen strijd te vermijden, is blijkbaar voornemens zich in de Samoa-zaak niet de kaas van het brood te laten eten. Zij wenscht dat de Regeeringen te Londen en te Washington aan de admiraals opperrechters en consuls zeer nadrukkelijk doen weten dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige overtreding van de inter nationale traotaten en aan door niets te rechtvaardigen en daarom niet te verontschuldigen daden van geweld. De »Nordd. Allg. Ztg." meent te weten, dat de Dnitsche opmerkingen hierover aan duidelijkheid en vastbesloten heid niets te wenschen laten en dat zijindien zij geen gehoor zouden vinden nog eenigszins versterkt zullen worden. De Samoa-quaestie zal in een geheel ander licht komen indien de regeeringen te Londen en Washington de schending der conventie erkennen en door het des- avoneeren van hunne ambtenaren DnitschJand de gevraagde voldoening geven. De Amerikaansche bladen beginnen een toontje lager te zingen en erkennen zij het ook schoorvoetend, dat Duitschland's grieven niet ongegrond zijn. Zoo zegt de «Tribune"»Dnitschland heeft niet geheel ongelyk als het beweert dat admiraal Kautz overijld en zonder behoorlijke volmachten is opgetreden. De drie mogend heden moeten zich trachten te verstaan, en door gemeen schappelijk overleg de taak ten einde te brengen." En de »Evening Post"»Consul Rose schijnt zijn rechten niet overschreden te hebben; doch hij bad moeten bedenken dat zijn contra-proclamatie den strijd zou uit lokken. Hy had daarom verstandiger gedaan zoo hij bevelen nit Berlijn had afgewacht.'* ENDEUAND. Cecil Rhodes heeft aan de Britsche Regeering drie ontwerpen voorgelegd betreffende de ver lenging van den Transafrikaanschen spoorweg voorbij Buluwayo. Tusschen deze drie ontwerpen zal de regeering moeten kiezen. De Londensche correspondent van de »Ind. Beige" meldtdat de regeering weigert de lijn van Bnluwayo naar de Zambesi te garandeeren. Niettemin is Rhodes vast besloten den aanleg van deze lijn door te zetten. Hg zal nu een beroep op het publiek doen om de noodige golden bijeen te krijgen. FRANKRIJK. Bg uitstek belangrijk zijn de ge tuigenverklaringen van Casimir Périer, den gewezen pre sident, en van generaal de Gallifet. Eerstgenoemde ver klaarde indertijd van Generaal Mercier vernomen te heb ben, dat er nog andere stukken aan den krijgsraad waren overgelegd, dan het borderel. Hieruit blijkt dus de juist heid van het beweren, dat Dreyfus niet slechts op dit laatste stuk, doch op, voor hem en zijn advocaat geheim gehouden bewijzen, zou zijn veroordeeld. En dit wordt nog nader bevestigd door het feit, dat Perier verklaart destijds van Mercier vernomen te hebben, dat de gehei men in het borderel genoemd hoogst 011 bescheideu waren. Van een bekentenis van Dreyfus had hij, behalve uit de bladen, nooit gehoord. Generaal Gallifet verklaarde over die bekentenis Alles wat ik weet is, dat generaal Darras, die op den dag der degradatie het bevel voerde over de troepen, mij in den loop van den middag is komen bezoeken en mij den pijn lijken indruk schetste, die hij ontvangen had. Hij zeide mij, dat Dreyfus niet had opgehouden zijn onschuld te betuigen." gen gekenden thans nu hij oud was geworden na een zwaren moeielijken strijd met het leven nu had hij deze minder dan ooit. Hij was in alles praktisch nuchter en prozaïsch en wie het waagde andere gedachten te hebben, dien noemde hij dwaas en overspannen. De gedachte dat een meisje, oen zoo schitterende party als de Heer von Niedeck was, niet met beide handen zon aanvatten, die gedachte kwam zelfs niet bij hem op; hij was integen'eel vast overtuigd dat do plannen van graaf Rudiger Pia's hart met den zelfden trots en vreugde zouden vervullen als het zijne. En in deze vaste overtuiging trok hij het mooie doch tertje tot zich en reikte haar glimlachend een groot geelkleurig blad carton toe. »Wel wat denk je dat ik hier heb, juffertje Duizend bommen, ik hoop toch dat je het prettig zult vinden Pia wierp oen blik op het hertogelijk wapen en de daaronder gedrukt staande rogels. »0 een bal aan het Hof den 14e en ik ben ik ook al mede gevraagd O dat is heerlijk Ik vind het verrukkelijk om de hertogelijke familie te leeren kennen het is ook eigenlijk al te gek dat ik hier, in mijn eigen vaderstad zoo boelemaal een vreemde ben gebleven De Vrijheer kneep met een geheimzinnig lachje de oogen dicht»Ja dat is gek. Je bent veel te lang weggebleven en heb nu heel wat in te halen maak je maar eens heel mooi, en neem je vriendelijkst hnmeurtje mede mijn goudhoentje want er komt een nog veel gewichtiger personagedan alle mogelijke Excellenties en Koninklijke Hoogheden op het baldie je ook graag wil leeren kennen Pia keek haar vader onbevangen aan de lange don kere wimpers teekendon breede schaduwen om de oogen. »Nog gewichtiger dan de hertogelijke familie Dat is toch haast niet denkbaar De Overste kneep haar plagend in de wangen «Kleine hekswat gaan dan de getrouwde menschen een jong meisje aan Bij jelui zijn toch de mirten meer waard dan de Koningskaarsen Pia's vroolijk gezichtje werd eensklaps ernstig»Ik Verder legde de generaal getuigenis af van het karak ter en de bekwaamheden van Picquart, die hem in 1890 voor de betrekking van chef van verkenningsdienst bij zijn corps was aanbevolen door de generaals De Miribel, De Boisdeffre, de Saint-Germain, Renonard als de meest geschikte officier voor dezen post. Hij zeide Ik heb kolo nel Picquart vijf jaar lang onder myn bevelen gehad. Hij verdiende mijn hoogste achting." »De andere chefs, die van zijn diensten gebruik maak ten, generaal Brault, Baillond, Millet koesterden voor hem evenveel achting als toegenegenheid en wezen hem onder alle omstandigheden mij aan als een officier, bestemd om tot de hoogste posten in het leger te komen.'' Omtrent Esterhazy haalde de getuige de volgende woorden aan, door den Engelschen generaal Talbot, oud militair attaché te Parijs tot hem gesproken bij zijn terug keer in Frankrijk uit Egypte: »Ik zal u niet spreken over Dreyfus, dien ik niet gekend heb gedurende de zes jaar die ik in Frankrijk heb doorgebrachtmaar wat mij verwondert is dat majoor Esterhazy nog op vrije voeten is. Want wjj allen, militaire attachés wisten zeer goed dat voor een of twee biljetten van 1000 frs. Esterhazy ons inlichtingen zou verschaffen, welke wij niet rechtstreeks van het ministerie van oorlog konden krijgen." De bekende anti-semietische leider, Max Régis is te Algiers gevangen genomen wegens een heftige rede voering door hem uitgesproken in het vélodrome van Mustapha. ITALIB. Bij gelegenheid van zijn naamdag, 11 April, zeide de paus in antwoord op de toespraak van den oudsten der kardinalen, der Voorzienig dank voor zijn herstel. Daarop sprekende over den internationalen vrede bracht de H. Vader in herinnering dat de kerk is de algemoene bemiddelaarster, want haar taak is het in den hemel en op aarde de menschen met den Schepper te verzoenen. Zij vervulde deze rol, daar waar de volkeren en hnn hoofden haar bemiddeling inriepen en zij zet haar werk steeds voort door denkbeelden en gevoelens te ver spreiden welke men steeds aan haar zal ontleenen om de volken tot elkander te brengen en de oorlogen te voorkomen. AEREENIDDK STATEN. Een telegram van generaal Otis van den 11 meldt, dat de opstandelingen met een aanzienlijke macht Mac Arthur's spoorweg- gemeenschapslinie aanvielen. Zij werden door generaal Wheaton met zware verliezen teruggedreven. Aan Ame rikaansche zijde vielen drie dooden en twintigjgewonden. ZUID-AFRIKA. Ten gevolge dor onlangs gehouden conferentie van de afgevaardigden van den Oranje- Vrij- straat en van de Transvaalsche Republiek ter bespreking der federatie werden de volgende voorstellen geformu leerd invoering van een gemeenschappelijke organisatie voor het hooger onderwijs en oprichting van universi teiten instelling van een gemeenschappelijk Hof van Appelbepaling dat de Transvaalsche munt wettig be taalmiddel zal zijn in den Oranje-Vrijstaat, die met Transvaal het recht van contröle op de aanmunting zal hebbeir. Voorts zullen de burgers van iederen staat de volkomen burgerrechten genieten in beide landen, liet gebruik der Hollandsche taal zal voor beide landen wor den gehandhaafd. Bovendien zullen de beide staten de zelfde bewapening hebben. Plulndiertentooiistelllng In brand. De vierde tentoonstelling in Baden van pluimge dierte, te Manheim gehouden, heeft een ongelukkig ver loop gehad. Zondagmiddag brak er brand uit en '2000 dieren kwamen daarbij in de vlammen om. Er konden slechts enkele gered worden. Overigens hadden geen onge lukken plaats, doch het houten circusgebouw, waarin de tentoonstelling werd gehouden brandde tot den grond af. Men vermoedt, dat het onheil aan boos opzet is te wijten. begrijp u niet Papa zeide zij torwijl zij onwille keurig wat verder van hem afschoof. Toen lachte Nord- lingen overmoedig en reciteerde «Gij kind met gouden haren Wacht nog enkele jaren Dan komt mijn zoon vol min En maakt u tot gravin 1" Ha-ha-ha kleine nvmf, bogrijp je 't nu?" Het jonge meisje schrikte op hoogmoedig en trotsch verhief zich het goudlokkige hoofdje op de schouders. »U weet Papa dat ik dit afschuwelijke lichtzinnige vers haat 1" zeide zg bevend van ingehouden drift. Neen, waarlijk de Heer von Nordlingen was geen monschen- keuner, anders had hij spoedig zijn taktiek veranderd. Hij had echter geen verstand van den blik uii, meisjes oogen daarom lachte hij vroolijk terwijl hij zeide «Gij baat het zeker, mijn schatje omdat die onbeleefde bruigom achttien jaren liet voorbijgaan zonder zelf werk van de vervulling dier woorden te maken. Maar, zie je, dat was niet zijn schuld, neef Willibald heeft hem door zijn huwelijk de toekomst onzeker gemaakt, en eerst nu kan hij zich van de erfenis verzekerd houden." »Zoo het is hem dus alleen om de zestien kwartieren te doen zei Pia, terwijl zij scherp en bitter vervolgde »De bruid zelf was dus geheel en al bijzaak! Als graaf Wulff-Dietrich de erfenis niet kreeg dan was ook dat lastige huwelijk niet noodig. Hg vond het niet eens de moeite waard om kennis te maken met zijn aanstaande, totdat hem eindelijk het mes op de keel gezet werd; maar nu nu het begint te spannen nu het hoog tijd wordt om aan dien handel te donkennn komt hij op het Hofbal om mij eens goed op te nemen? De Vrijheer trok onverschi lig de schouders opJe praat over dingen waar je geen verstand van bebt. Prin sessen en adellijke dames die de familietraditiën in acht te nemen hebben moeten zich alle poëtische liefdesver klaringen uit 't hoofd zetten.' »Ik ben echter geen prinses die zich voor het land moet opofferen 1" Maar je bent een doodarm meisjedat met hare familie rekening honden moet en God op de knieën moet danken als de rijkste man uit het gansche her togdom haar tot zijn vrouw maken wil 1" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2