Nederland. Stadsberichten. Ingezonden Stukken. Veiling van vaste goederen. Markt- en Beursberichten. B U R (i E R L IJ K E 8 T A E 1). Sport t Bij een voetbalwedstrijd te Greenock (Schotland) zijn de voorstanders van de winnende en die van de ver liezende partij dermate handgemeen geworden, dat in het gevecht, 't welk twee uren duurde, 19 zegge negen tien politie-agenten en een groot aantal particulieren werden gewond. Negen personen werden in hechtenis genomen. (N. v. d. D.) Ijsbergen. Schepen in de vaart op Amerika berichten weder van groote ijsbergen in den Atlantischen Oceaan. Het stoomschip St. Andrew, nit Newcastle onlangs te New-York aangekomen, heeft niet minder dan 13 groote ijsbergen ontmoet. Een daarvan was naar schatting 600 voet hoog en l£ Eng. mgl lang. Laatste Berichten. 11e Samoaquaeslle. BERLIJN 12 April. Een officieel bericht van 5 April nit Apia ontvangen meldt, dat de Engelschen dagelijks het Samoa'sche dorp Tamulente beschoten. De benden van Mataafe plunderden de vreemde eigendommen. De Engelsch-Ameribaansche landingstroepen 70 man sterk, vielen den 1ste in een hinderlaag bij ailebwaarbij drie officieren vielen en twee stukken landingsgeschut genomen werden. De oorlogschepen hernieuwden de beschieting. Urcyfus-zaak. PARIJS, 12 April. De »Figaro" van heden morgen bevat het begin der getuigenverklaring van generaal Gonse. De getuige verklaarde in het begin van September 1894 van kolonel Sandherr het borderel ontvangen te hebben dat in handen van Henrv was gekomen. Gonse gaf verschillende technische détails aandie voor het meerendeel slechts door een officier van den generalen staf konden gekend worpen. Op de vraag of het geheime dossier aan den krijgsraad was voorgelegd, weigerde Gonse te antwoorden. Ilij zeide verder nogdat hij op den avond van de degradatie langs indirecten weg mededeeling ontvangen had van de bekentenis van Dreyfus. de bereidvaardige toestemming van al de Regeeringen om deel te nemen aan de Conferentie te 's-Gravenhage een waarborg te meer voor den goeden uitslag der pogingen, welke strekken om in het geweten en in het openbare leven van alle Staten het vruchtbaar beginsel van den Algemeenen Vrede te doen ontkiemen. Bij Kon. besluit van 8 April j.l. zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche Regeeiing bij de eerlang te 's-Gravenhage te houden ontwapeningsconferentie, de heeren Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Buiten- landsche Zaken. generaal-majoor J. C. C. den Beer Poortugael, lid van den Raad van State, oud-Minister van Oorlog Mr. T. M. C. Asser, lid van Raad van State, en Mr. E. N. Rahusen, lid der eerste Kamer der Staten- Generaal. De Koninginnen te Ansterda Den 11 's middags te 3 uur zijn HH. MM. de Koninginnen alhier aangekomen. Zoodra de trein het grondgebied der gemeente Amsterdam was genaderd, werden, uit de voor dat doel bij de Hout haven geplaatste vuurmonden, de gebruikelijke 101 saluut schoten gelost. Allerwege wapperden de vlaggen en eene groote menigte vertoonden zich op de straten. Na aankomst in het Paleis werd uit den torentop de koninklijke standaard geheschen, ten teeken dat de Ko ningin in het Paleis was aangekomen, en bracht de kapel van het 7e reg. infanterie, onder leiding van den heer Zaagmans, de gebruikelijke volksliederen ten gehoore. Onmiddellijk na aankomst op de bel-étage ging het be> kende schuifraam in de Van-Speykzaul omhoog en ver schenen eerst de Koningin en daarna ook de Koningin Moeder op het smalle balkon. Gedurende de minuten dat de Vorstinnen zich aan het volk vertoonden, weer klonk de Dam van het vreugde-gejuich der duizenden die hier opeengepakt stonden. Den 12 's morgens te 10 uur verleende H. M. Koningin Wilhelmina audiëntie aan militaire autoriteiten boven den rang van tweeden luitonant, van scbutterjj, leger en vloot; niet alleen uit de hoofdstad, maar uit alle garnizoenS' plaatsen des lands, voor zoover de dienst dit toeliet, en na 1 uur werd audiëntie verleend aan civiele autoriteiten In zijne toespraak tot de Koningin zeide de burgemeester van Amsterdam dat het kroningsjaar een gelukkig jaar was geweestook voor Amsterdam s burgerij die steeds met vreugde over die gewichtige gebeurtenis vervuld was De ontwikkeling van handel en nijverheid nam geleidelijk toe en gaf reden tot tevredenheid. Voor volksontwikkeling en leniging van den nood van hulpbehoevenden werd veel gedaan. Hare Majesteit antwoordde dat de hulde haar bij de inhuldiging gebracht steeds in aangename herinnering bleefen zij met belangstelling en welgevallen van de ontwikkeling van handel en nijverheid hoorde Met den wensch dat Amsterdam voortdurend in bloei mocht toenemen besloot de Koningin. Hierna gingen B. en W. ook op Koningin-Moeder. De audiëntie bij H.M. de Koningin was te halfvier afgeloopen en werd door meer dan 1000 personen bezocht. Voor het bal ten Hove op heden avond zijn aan 1600 personen uitnoodigingen toegezonden. In het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage werd den 10 door Hare Majesteit de Koningin-Moeder de akte geteekend. waarbij Hare Majesteit het landgoed Oranje-Nassauoord bestemt tot een Sanatorium voor longlijders. De stichtings akte werd gepasseerd ten overstaan van den notaris Ligtenberg. audiëntie bij de Vredes-conferenUe. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt, op verzoek van hot Russische gezantschap te 's-Gravenbage, ter algemeene kennis een schrijven van den Minister van Buitenlandsche Zaken van Rusland aan den Russischen gezant bij het Nederlandsche Hof. Do Nederlandsche ver taling daarvan luidt aldus «Sedert de bekendmaking van de circulaire van 12 Augustus des vorigen jaars zijn tallooze betuigingen van erkentelijkheid uit verschillende landen bij onzen Ver heven Meester ingekomen wegens het door Zijne Keizer lijke Majesteit genomen initiatief tot verlichting van de lasten ontstaan door de tegenwoordige wapeningen en ter bevestiging van den algemeenen vrede. «Zeer gevoelig voor die betuigingen welke bewijzen hoe de denkbeelden van vrede, gegrond op de ontwikke ling van het zedelijk en stoffelijk welzijn der volkeren, een lovendigen echo vinden in alle landen heeft onze Verheven Meester mij belast door Uwe bemiddeling Zijne zeer oprechte dankbetuigingen over te brengen aan al degenen, die in adressen, brieven, telegrammen uit het land waar Gij geaccrediteerd zijtaan Zjjne Keizerlijke Majosteit hunne gevoelens hebben doen blijken aan gaande zulk een in hooge mate menschlievend werk. «Zijne Majesteit de Keizer ziet met genoegen in de eenstemmigheid der gevoelenswelke zich aansluiten aan Naar aanleiding van de lezingen door den heer J. Zwier Visser te U r k en te H o o r n gehouden over zjjne brochure «Neerlands Goudbron", zijn aldaar afdee- lingen opgericht. Westgraftdijk. Den 3 en den 9 gaf de zang- vereeniging Euterpe" eene openbare uitvoering alhier. Beide keeren was de zaal goed bezet. De verschillende nummers van het programma werden best gezongen en vonden veel bijval. Ten slotte werd nog opgevoerd eene operette „Klaas en Trien" door P. Vassenr. Volkssanatoria. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot oprichting exploitatie van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland te 's G r a v e n h a g e zal met de afgevaar digden der sub-commissies en de donateurs der Veree niging eene algemeeoe vergadering houden te Utrecht, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, op Vrij dag, den 28 April, des namiddag, 3 uur. De begunsti gers en contribuanten hebben toegang tot deze vergadering en het recht aan de beraadslagingen deel te nemen. Tram- en bootdlenst Anisterdam-Purmerend. Door de Noordholl. Tramweg Maatschappij zullen de dagelijksche vaarten met de stoombooten voorloopig gestaakt worden, alleen blijft des Dinsdags een bootdienst op de markt te Purmerend gehandhaafdevenals des zomers des Zaterdags een geregelde dienst voor visschers Het plan bestaat om later in verband met den voor genomen aanleg van tramlijnen in de Zaanstreek, waarvan oen lijn van Wormerveer over Wormer en Jisp naar Purmerend zal worden doorgetrokken aansluitend aan eene lijn van Purmerend noordelijk in de richting van Hoorn met snelvarende luxe booten een correspondee renden bootdienst van Purmerend naar Amsterdam te openen. Deze dienst zal dan zoodanig worden ingericht, dat deze booten tusschen de bestaande tramtreinen naar Amsterdam in zullen varen en men zoodoende geregeld ieder uur van Purmerend naar Amsterdam en omgekeerd zal kunnen reizen. Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn den 7 ongeveer 6000 kievits eieren aangevoerdwaarvan de prijzen afwisselden van 22 tot 26 cent per stuk. Van dien aanvoer is ongeveer de helft naar Engeland en ongeveer 1000 stuks naar Frankrijk en België ver zonden. Bjj zachter weder verwacht men grooteren aanvoer en lagere prijzen Ruim 7 5,00 0 kievitseieren werden den 11 te Sneek aangevoerd. Voor 15 en 16 ct. werd de geheele bezending voor Amsterdamsche en buitenlandsche hotels weer opgekocht. Te Kuldscharwoude is zekere W. K., die des nachts met zijn meisje van een bal huiswaarts keerde, door iemand uit Alkmaar aangevallen, die hem in den hals eene lange en diepe snede beeft toegebracht, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader, zekere P. B., uit Alkmaar, is in hechtenis genomen Wen Haag. In de Van (Madestraat had dezer dagen een ernstig ongeval plaats. Door het te zwaar be lasten van den bintlaag in een in aanbouw zijnd huis stortte een tusschenmuur in. Een bouwbaas, tlie onder de binten was gegaan, om ze te stutten, geraakte onder het puin en hout bedolven. Zwaar gewond werd de man na eenige oogenblikken er onder uitgehaald. Weinig tijds later is hij overleden Eenige personen, die mede op het werk waren, hadden zich bijtijds kunnen bergen. Vee-uitvoer. Blijkens een van Harer Majesteits gezant te Brussel ontvangen telegram zal bet grenskantoor Visé met ingang van 15 dezer voor den invoer van melkvee uit Nederland gesloten worden. Naar wordt medegedeeld is thans door den Raad van administratie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij tot de Regeering bet verzoek gericht om de vereischte concessie voor de zoo gewensehte stoomtramverbinding van Volendam via Edamnaar Kwadijk te verleenen. (Handelsblad) Bloembollen. De totale uitvoer van bloembollen uit Nederland is verleden jaar weder belangrijk vooruitgegaan. Het was men bezig te lossen in een circa 5 Meter daaronder liggende vlet door middel van een schuif. De kalk, die van een zeer fijne kwaliteit was, woei bijna voor de helft door den sterken noordenwind weg en wel in de richting der spoorbrug, de geheele omtrek was wit geklourd, het gras, de weg, alles zag er in de verte als besneewd uit, bet. vlak daarbij geplaatste huis werd aanvankelijk gespaard door de windrichting, maar toen later de wind naar het westen draaide, was ook de kleur van die woning in een oogwenk wit geworden maar het ergste was nog wel de tractatie, waarop de voorbijgangers onthaald werden, en dat waren er niet weinigen, het waren wel meestal menschen uit de arbeidende klasse, die de goederen hunner patroons gingen af halen, en in den regel wel een pakje aan hadden dat er tegen kon, maar men moest een heel eindje met gesloten oogen loopen, wilde men tenminste niet, dat die teere organen door dat njjdige goedje ge troffen werden. De met het lossen belaste arbeiders, die hun gelaat met doeken bedekt hadden, moesten dan ook menig verwijt hooren, maar konden er natuorljjk niets aan doen, daar het werk hun opgedragen was. Naar ik verneem, bevinden zich heel aan de «Zes Wielenwit bestoven plekken, een flinke regenbui zal er wel noodig zijn om alles weder in zjjn ouden toestand te herstellen. Mijns inziens moest zoo iets toch van overheidswege verboden worden zulke kalk is toch niet geschikt om van zoon hoogte neergeworpen te worden, zouden er daaromtrent geen verordeningen bestaan Het zon toch evengoed in zakken kunnen gedaan worden, zooals dan ook gewoonlijk geschiedt. U, mijnheer de Redacteur, mjjn dank voor de opname. Uw dw. dnr., A. B. cijfer voor 1898 toch is 6,901,895 kgr. bruto gewicht terwijl in 1897 5,701,798 kgr. werd uitgevoerd. Onlangs is een gezin in üe gemeente Slledrecht tot het Mormonen geloof overgegaan. Thans zijn twee zoons en een dochter met een Mormonen-zendeling op reis getogen naar Amerikade overige leden van het gezin zullen hen weldra naar Utah volgen. Stedelijk Museum. Op de bovenzaal van bet Stedelgk Museum is ter bezichtiging gesteld een vijftigtal fraaie afbeeldingen van landschappen en bevolking op het eiland Sumatra, inzon derheid van de groote tabak-ondernemingen in het Sule tamaat van Deli. De heer J. M. de Sonnaville steld- de Commissie van toezicht tot deze tentoonstelling in staat. fVederlaudaolie Tooneelvereenlglng. Tegen Donderdag 20 April wordt de laatste der 4 Abonnements-Tooneel voorstellingen aangekondigd. Daar de garanten-commissie tevergeefs het mogelijke heeft beproefd om met de Vereeniging «het Nederl. Tooneel' tot overeenstemming to komen omtrent den datum der 4e voorstelling, heeft zij de Nederlandsche Tooneelvereeni- ging uitgenoodigd het zoo zeer gewilde stuk «Ghetto op te voeren. Willem Hoyaards. Bij genoegzame belangstelling zal do heer Willem Rovaards zijn voordracht van Shakespeare's «Julius Caesar" in de vertaling van Dr. Burgersdijk, waarmede hij, blijkens de bladen, te Rotterdam en in den Haag reeds bij herhaling zooveel succes heeft behaald, ook te Alkmaar geven in het lokaal «Harmonie" op Zaterdag 29 April. Plaatsen zijn verkrijgbaar a f 1 bij den heer H. Meijer, Gedempte Nieuwesloot te Alkmaar. Onze vroegere stadgenootde heer J. H. v. d. Berg slaagde den 12 voor le stuurman groote vaart (stoom), met aanteekening voor drie talen. Bond van IVcderl. Onderwijzers. De vergadering der afd. Alkmaar van den Bond van Nederl. Onderwijzers op Zaterdag a.s., zal niet te half' zeven maar ten hall achl plaats hebben de heer Ketelaar zal spreken over «Het belang van het vereeni- gingsleven." De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 12 755.1 den 13 751.2. Men verzoekt ons mede te deelen, dat zondag, den 16, de dienst in de kerk der doopsgezinde gemeente vervuld zal worden door den heer ds. Kooijman pred. te Barsingerhorn. 11 April. J. C. VAN TOORNENBURGH, Alkmaar. erftuin en 10 a. 73 cent. Str. C. van Stam Koffiehuis «de Nieuwe Aanleg", naast no. 1, 1 a. 45 cent. Str. dezelfde 1030, Afslag dinsdag, 18 April a.s., des avonds 6 uur, in het Café Lievendag, Nieuwesloot, alhier. GETROUWD. 13 Apr. Bernard Julius Htier en Maria Sophia Schier- mann. Simon Bregman, wednr. van Antje Zwaan, en Grietje Bakker, wed. van Remmert Houter. OVERLEDEN. 7 Apr. Geertrui Johanna Greve, 60 j., overl. te Am sterdam. Simon Zwaan, 73 j. en 8 m. Wilhelmina Magdalenad. van Albert Hen- drikus de Lange en Wilhelmina Carolina Pan nekeet, ruim 3 w. Maartje Boot, wed. van Pieter Scboorl, 80 j. Door den Notaris P. 1. Kleerenbleekerij landersingel E 1, 2. bleekveld Nieuw- f 2520, - 11 12 13 Alkmaar, 12 April 1899. Aan de redactie der Alkmaarsche Courant. Mijnheer de Redaeteur Beleefd verzoek ik U voor onderstaand een plaatsje in uw blad. Wie zich Maandag 10 dezer naar het goederenkantoor der Hollandsche Spoor begaf, kon bij de spoorbrug gekomen, een uitval van verbazing en wrevel niet weerhouden wat toch was het gevalEen wagon ongebluschte kalk AMBTEftDAM, 12 Apr. Friesche Dokkumer Jammen 1 2.10 a 2,50, id. Franeker 1 2.10 a 2.50, Zaaiers t 1.40 a 1.60, Zeeuwsche Spnische Jammen f3.a 3.40, Poters f 0. a 0.Flakkee8che f 2.10 a 3.blauwen f 2.80 a 3.20, Geld. Blauwen f 2.80 a 3.—Pruisische Hamburgers f3.— a 3.30, Rooden f 0.a 0.—, IJpolder Jammen f o.a 0.— Westlandsche Duinzand f 0.a 0.per H. L., Nieuwe Malta 7.a 9 ct. per Kg. Petroleum, onveranderd Amsterdam 12 April. Aangevoerd 162 vette kalve ren, le qual. f 0,90, a 0.2e qual. f 0.80, 3e qual. f 0.70 per K.G., 0 graskalveren, 180 nuchtere kalveren f 7 a 9 0 schapen, 390 vette varkens f 0.32 a 0,35, Overzee8che f 0,a 0,per Kgr., 6 lammeren. Haarlem, 12 Apr. K a a s. Aangevoerd 14 stapels, te zamen 1490 stuks, weg. 2943 Kg. Prijs f 27. ,1

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3