"Wderïngên No. 46. perste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 16 APRIL. Gevonden Voorwerpen. V erguimingsrecht. vóór 1 Mei 1899, Bij gebreke dier voldoening vervalt de vergunning. VERKIEZING. Buitenland. Nederland. ten laste der gemeente. ALKIMAARSCHE CO! RANT. Deze Ooarant wordt O 1 n s d a g-, Honderd a fi eri Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8Ö franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschon 9 en 12 uur: Een kruisje, drie rozenkransen, een gouden broche met steen, een parapluie, een paar kindersokjes, een nikkelen hondenhalsband, een ledig portemonnaietje, een portefeuille, vjjf handdoeken, een zilveren charivari, een blauw boe zelaar, een gulden, een sportkar, een hoepel, een band van een sportkar, een trapper van een rijwiel. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 14 April 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. Zijdie over 1898 nog vorderingen bezitten ten laste der gemeente ALKMAAR, worden uitgenoo- digd hunne rekeningen ten spoedigste in te zenden ter gemeente-secretarie. Vorderingen ingediend na 30 Juni a.s. zullen zijn verjaard en vernietigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONJ, Voorz. 15 April 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren de houders van vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein er aan dat het vergun ningsrecht voor hunne lokaliteiten waarin de ver gunning wordt uitgeoefend voldaan moet zijn ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 15 Aprti 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de VKRKIEZIA© van twee leden van den WEI1HEKITERAAHter vervaaging van de heeren J. C. WITTE, overleden, en C. J. CANTERS, door vertrek naar elderszal plaats hebben op Dinsdag den 2 Mei a.s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur ten Raadhuize dezer gemeente; dat formulieren tot Candldaatstelllng ter Secretarie kosteloos te bekomen zijn op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur van 17 April a.s. af tot en met den dag der verkiezing en voorts dat de stemming en herstemmingzoo noodig zullen plaats hebben op Dinsdagen den 16 en 30 Mei a.s. van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 uur en wel voor het eerste district ter vervanging van den heer J. C. WITTE, in de zoogenaamde besognekamer ten Raad- huize en voor het derde districtter vervanging van den heer C. J. CANTERS, in de zoogenaamde poldor- kamer aldaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 15 April 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BEH3IE. Naar aanleiding van het groot getal petroleumongelukken, die in den laatsten tijd zijn voor gekomen, heeft de minister van arbeid een commissie in het leven geroepen, die maatregelen zal hebben te be ramen, waardoor de ongelukken zooveel mogeljjk ver minderd en voorkomen zullen worden. De berichten omtrent de toestand der Koningin, die enkele weken geleden zooveel zorg gaf, luiden nu zeer geruststellend. Tegen het eind van deze maand gaat de vorstin voor geruimen tijd naar het zuiden van Frankrijk. BIJITSCHLAWH. Engeland's schriftelijk antwoord op de Duitsche voorstellen, in de Samoa-quaestie is den 13 door den Engelschen gezant aan den Staats-secretaris von Bülow overhandigd. Het antwoord is zeer uitvoerig de Duitsche wenschen worden geheel ingewilligd en de gevraagde eenstemmigheid voor de besluiten der com missie goedgekeurd. Hierdoor is een vriendschappelijke oplossing der quaestie verzekerd, en is eigenlijk overbodig geworden de, bij den Rijksdag ingediende, interpellatie. »Is de regeering I ereid inlichtingen te geven over de gebeurtenissen op Samoa, en over de reeds getroffen ot voorgenomen maatregelen De interpellatie is onderteekend door de conservatieven, de leden van het centrum en de nationaal-liberalen. FH.WhRIJh. De getuigen-verhooren worden nog steeds voortgezet en ieder nieuw verhoor geeft nieuwe weerleggingen en werkt mede om de duisteren Dreyfus- zaak hoe langer hoe meer verward te maken. Generaal Sebert, commandant Duclos en kapitein Moch legden, met betrekking tot het borderel verklaringen af die gunstig voor Dreytus zijn. De »Eclair'' bevat de getuigenverklaring van Trarieux, tot wien Tornielli gezegd had, dat het borderel niet van Dreyfus afkomstig is, maar dat het aan Esterhazy werd toegeschreven door Schwarzkoppen, die aan Panizzardi ook verschillende stokken kon mededeelen, op Italië be trekking hebbende. Inmiddels heeft zich een hoogst belangrijk nieuw inci dent voorgedaan. »Le Temps'1 bevestigtdat kapitein Freystatter een der leden van den krijgsraad die Dreyfus veroordeelde een officier der mariniers aan Minister Lockroy schreef met verzoek om gehoord te worden over de redenen, die hem er in 1894 toe hebben geleid om Dreyfus te helpen veroordeelen. »Sedert het aan het licht komen der vorvalsching van Henry en diens zelfmoord moet de kapitein aan den Minister geschreven hebben is mijn hart niet gerust meer. Want het was vooral het getuigenis van Henry dat er grootelyks toe bjjdroeg de rechters van de schuld van Dreyfus te overtuigen.'' »De overtuigingsstukken dus zou Freystatter beslui ten werden aan de rechters in raadkamer medege deeld (dus terwijl zij over het vonnis in afwezigheid van den beschuldigde en den verdediger beraadslaagden), en ik heb niet geweten, dat zulks tegen de wet w a s." Men beweert, dat mevrouw Dreyfus een nieuw ver zoek tot herziening van het proces van haar man zal doen, daar het eerste verzoek onbeantwoord is gebleven. RU8LAÏHB. De borichten van den hongersnood in het gouvernement Kazan zijn allertreurigst De Tartaarsche bevolking heeft zich, tot het uiterste gedreven, aaneenge sloten tegen de in beter doon verkeorende Russen om zoo noodig den mondkost met geweld te nemen. De maatregelen welke de regeering tot dusver heelt genomen zijn geheel en al onvoldoende, maar de minister van binnenlandsche zaken is naar de geteisterde districten gegaan, om er een uitdeeling van lovensmiddelen en geld te organiseeren die, naar men hoopt, aanmerkelijke verlichting zal brengen. SFAKJE. De Oarlistische woelingen blijven zorg geven. Generaal Polavieja, de minister van oorlog, heeft naar de provincies Valencia en Catalonië sterke troepenafdeelingen gezonden en in verschillende steden de garnizoenen ver sterkt. De kruiser »Conde di Venadito" ligt tot bewaking der kust bij Los Passages. VEDEENI«DE STATEX. President Mc. Kinley en de Fransche gezant Cambon hebben den 11 te Was hington de ratificatie van het Spaansch-Amorikaansche vredesverdrag goedgekeurd. In antwoord op een schrijven van president Mc. Kinley aan den president der Fransche Republiek zond deze aan Mc. Kinley een telegram waarin hij zegt: »Ik ben zeer geroerd door de gevoelens die u heeft uitgesproken bjj gelegenheid van de onderteekening van het vredesverdrag tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. Ik hecht er in het bijzonder aan U. E. de ern stige wenschen van de Fransche regeering over te brengen, om de vriendschapsbanden die de beide groote Republie ken vereenigen, nauwer .aan te halen". De 50 millioen gulden, die Spanje van Amerika ont vangt voor den afstand der Fillippijnen, zullen verrekend worden in een wissel op New-York. De tegenwoordige Koning van Abomey, Ago-li-Agbo, vertoont zich nooit anders in het openbaar, dan in een rjjtuig. Dit rijtuig is een vierwielig gevaarte in de gedaante van een oud-Romeinschen wagen en heeft slechts voor een enkel persoon eene staanplaats. Het hoofd bedekt met een reusachtige helm, steunende op een stok en eene kolossale sigaar rookende, laat Ago- li-Agbo zich aan zijne onderdanen zien, staande op deze wagen. In de hand houdt hij teugel noch zweep alleen met de stem staurt hij den wagen en vertraagt of ver snelt hij diens voortbeweging. Deze wordt dan ook niet door paarden of ossen en eigenlijk door in het geheel geen dieren voortgetrokken, maar mannen loopen er voor en deze mannen zijn geen andere dan Ministers van het Koningrijk Abomey. Ziehier nu een geval, waarbij de uitdrukking Wagen van Staat" niet maar alleen een figuurlijke uitdrukking is. (N. v. d. D.) Het vervoer van afgesneden bloemen naar Engelandi is op Texel in de vorige week reeds aangevangen. Het zijn vooral de Gebrs Schumacherdie zich daarop toe leggen en 't ook reeds verleden jaar op vrij uitgebreide schaal deden. De bloemen die hier iets later tot ont wikkeling kwamen dan elders schijnen ook niet zoo vreeselijk van de nachtvorsten te hebben geleden. Aan het Texelsche strand is oen zalm gevonden van ruim 34 pond. De vinder maakte het kolossale dier te gelde voor f 11. In de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden waren op 1 April jl. 14 mannen aanwezig die tot levens lange gevangenisstraf zijn veroordeeld. Op Wlerlngen is thans eon groote ansjoviszouterjj in aanbouw, die hare voltooiing nadert. Dat daar ter plaatse de aanvoer en bereiding van ansjovis meer en meer van beteekanis wordt, bleek reeds verleden jaar, toen enkele opkoopers meer dan f 40.000 aan diverse visschers uitbetaalden. Rloemhollenvelllngen. Den 18 April a.s. zullen de bekende bloembollen veilingen in Kennemerland een aanvang nemen. Hen Haag. Tegen het vonnis der rechtbank waarbjj kapitein Vemer tot 3 jaren gevangenisstraf ver oordeeld is wegens doodslag is zoowel namens den ver oordeelde als door den officier van justitie hooger beroep aangeteekend. Mr. J. Limburg zal ook voor het Hof den beklaagde als raadsman bijstaan. Amsterdam. Den 12, des avonds omstreeks half twaalf, word brand ontdekt iD de smederij op de werf »'t Kromhout", van den heer D. Goedkoop Jr., aan de Hooge Kadjjk. Op het oogenblik van de ontdekking sloegen de vlammen reeds hevig uit in de nabjjheid, het geen zijn oorzaak vond in het feit, dat boven de smederjj de timmerzolder lug, die tevens gebezigd wordt als berg plaats voor hout en touwwerk. De brandweer tastte onmiddellijk het vnnr met alle kracht aan, door een viertal stoomspuiten in werking te stellen, die nog werden bjjgestaan door de drjjvende stoomspuit Jan van der Hejjden. De vlammen werden daardoor beperkt tot het smederg- gebonw. De machineriën in dat gebouw, die pas nieuw waren, zijn geheel onbruikbaar geworden, zoodat vooreerst niet zal kunnen gewerkt worden, hetgeen natuurlijk een ongeluk is voor de werklieden, die daardoor zonder werk zijn. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het verbrande was verzekerd. Bloemententoonstelling Artls. Deze tentoonstelling, welke van 1620 April zal worden gehonden belooft voel. De groote concertzaal met veranda benevens drie bijzalen worden door eene keurige verzameling fraaie kasplanten en bloeiende plan ten azalea's rhododendron'santhurium'scineraria enz. ingenomen. Voor leden en vreemdelingen wordt de tentoonstelling zondagden 16, des avonds te 7 unr geopend bij electrische verlichting. Zie voor verdere bij- bjjzondorhoden achterstaande advertentie. Leeuwarder Kaasmarkt. Den 13 zoo meldt de »Leeuw. Ct.had in het Waaggebouw te Leeuwarden de opening plaats van de op verzoek van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland, door den Raad der gemeente ingestelde iederen Woensdag te houden publieke kaasmarkt. Het was reeds dadeljjk zeer levendig en druk in het gebouw. Van een 25-tal zuivelfabrieken waren pl. m. 4400 kazen ingekomen die op de vanwege de gemeente aangebrachte stellingen waren aangebracht. Het college van Dagelijksch Bestuur de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken eene commissie uit den gonoemden Bond van Zuivel fabrieken verscheidene kaashandelaren en kaasfabrikanten uit Friesland Noord- en Zuid-Holland en Zeeland zelfs één uit Londen beuevens tal van belangstellenden waren tegenwoordig. De heer K. Eriks Az.voorzitter van genoemde com missie en directeur van de zuivelfabriek te Giekerk heette allen welkom. Hy wees er op dat Friesland het land van de zuivelbereiding wasdoch dat tot nu toe het de boter was wier fabricage de hoofdzaak was. De directeuren der zuivelfabrieken hadden echter begrepen dat ook de kaasmakerij van groot gewicht was en dat het daarom voor den handel hoogst wenschelijk moest worden geachtdat er eene kaasmarkt werd opgericht waar ieder zijne gading zou kunnen vioden en fabri kanten en handelaren elkander dan meer en beter zonden kunnen leeren kennen. Koninklijk bezoek aan de Zaan. Te Koog aan de Zaan is bericht ontvangen dat H. M. de Koningin Maandag a. s. de gemeente met een bezoek zal vereeren. De Amsterdamsche Courant' meldt, dat de Koningin den 16en Mei uit het buitenland zal terugkeeren om persoonlijk de Vredesconferentie te openen. Naar de »N. R. Ct." verneemt is aan de firma Siemens Halske te Berlijn opgedragen het Koninkljjk Paleis in Hen Haag electrisch te verlichten, met uit zondering van de eetzaal en de kleine balzaal, die reeds electrisch zijn verlicht. Hot werk zal tjjdens de afwe zigheid van Hare Majesteit worden uitgevoerd. Landverhuizing. De heer M. van der Valk, beroepen als predikant te Murmerwoude (Fr.), heeft van den heer C. W. van der Hoogt, Staais-secretaris van Maryland (Noord-Amerika) die den 16 Maart j.l. met landverhuizers uit Nederland daarheen ie vertrokken telegraphisch bericht ontvangen, dat al de landbouwers en boerenknechts uit Nederland dadelijk geplaatst zijn in Maryland, op een salaris van 14 dollars per maand, boven kost en inwoning. Er kunnen dadelijk nog 100 geplaatst worden, indien zij daarh-en gaan met den heer Van der Valk, die den 20 April denkt te vertrekken. Rotterdam. In de Binnenhaven is den 14 het ijzeren driemastfregatschip »Annesley", hetwelk acht dagen

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1