van Honderd en eerste jaargang, 1899. ZONDAG 16 APRIL. De arbeidsovereenkomst. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). NO. 46. Tweede blad. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt D I n s d a g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per Smaanden voor Alkmaab f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlcn Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aanj de) Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer s 3. Het indienstnemen van minderjarigen heeft altijd een eigenaardige moeilijkheid. De meerderjarige die een overeenkomst aangaat met iemand beneden den leeftjjd van 23 jaren is wel zijnerzijds door die overeenkomst gebonden maar de minderjarige is dit niet langer dan hij zelf verkiest. Om een geldige overeenkomst te sluiten moet men handelen met zijn vader of voogd. Het spreekt van zelfdat de arbeidsovereenkomst ook moet worden aangegaan met goedvinden van den minderjarige want wat zou een geldige verbintenis, met zijn vader of voogd gesloten kunnen baten tegen zijn onwil Men is zoo zeer overtuigd dat een dergelijke verbintenis voor den werkgever alle waarde mistdat men in den regel met de minderjarigenzoodra zij niet meer als kinderen worden beschouwd, handelt alsof zij meerderjirig zijn maar nu staat men ook aan het gevaar bloot dat de minderjarige die niet bevoegd is een geldige overeenkomst aan te gaan vrij blijft om er zich eiken dag en ieder uur aan te onttrekken. Wat te doen om deze moeielijkheden te ontgaan Lang vóór hun meerderjarigheid gedragen dienstboden en werklieden zich maatschappelijk nagenoeg geheel zelfstan dig, en verdienen zij geheel of gedeeltelijk hun eigen levens onderhoud. Zoo is het leven, en daarmee heeft de wet reke ning te hondeD. Zal men ze nu, althans boven zekeren leeftijd geheel vrij en zelfstandig verklaren, en wat de arbeidsover eenkomst betreft, aan het ouderlijk gezag onttrekkon Dat zou te vergaan. Men mag een meerderjarige niet blootstellen aan het gevaar van lichtvaardigeen arbeidsovereen komst te sluitendie zijn geheele toekomst zou kunnen bederven en aan de ouders niet de macht ontnemen om daartegen te waken. In Duitschland heeft men de zaak zoo geregeld dat de vader of voogd aan de meerder jarige een algemeene toestemming kan geven om dienst betrekkingen aan te gaan. Maar op doze wijze ontslaat de vader of voogd zelf zich van zijne verplichtingen zonder de gevolgen te kunnen voorzien en als hij daarna bespeurt dat hij verkeerd gehandeld heeften zijn toe stemming intrekt, kau het te laat zijn. De heer Drucker heeft in zijn ontwerp een regeling voorgesteld die ver moedelijk bijval zal vinden. De minderjarigedie den leeftijd van 18 jaren heeft bereiktzal bevoegd zijn tot het aangaan van eene over - eenkomst waarbij hij eene dienstbetrekking aangaat ten aanzien van dit contract wordt hij met een meer derjarige gelijk gesteld behoudens een paar uitzonde ringen hij zal dus zelf zijn dienstbetrekking op wettige 22) Pia was opgestaan, bare slanke gestalte trilde, zij was doodsbleek. »Zóó arm is mijn familie nog niet, om zulk een offer van mij te verlangen, en zoo ellendig en slecht en zedeloos ben ik nog niet om tot zulk een menschenhandel mijn toestemming te willen geven, laat staan dus dat ik God op mijn knieën zou danken, dat men mij zulk een smaad en beleediging wil aandoen De wangen van den graaf werden rood van drift, hjj was echter zoo verbluft over deze nooit gedachte wending die de zaak genomen had, dat hij geen woorden vond om zich te uiten. Met beide handen zich aan zijn stoel vastklemmende vroeg hg: »Hebt ge misschien een betere partij op zicht, als den graaf von Niedeck .Neen, papa 1" »Ben je misschien al op een ander verliefd »Neeu, papa." »Nu, dan verbied ik je verder al dergelijke kinderachtige dwaasheden en aanstellerijen ten strengste Kunt ge mij een aanstaande brengen die, in elk opzicht, zich met den graaf von Niedeck meten kan, goed, dan wil ik je graag in je keus geheel vrij laten kunt ge dit niet, dan hebt ge te gehoorzamen aan den wil van je ouders, die voor voor u en uwe toekomst willen zorgen »Ook de ouderlijke macht heeft hare grenzen I" riep Pia driftig uit. .Zeker, ze eindigt d&é,r, waar een ongehoorzaam, we- derspannig kind het ouderlijk huis wordt uitgezet en ik geef je de verzekering dat ik mij niet door overdreven grillen en nukken van bakvischjes, en dergelijke ziekelijke wijze kunnen opzeggen maar haar niet willekeurig kun' nen verbreken hij zal zelf, zonder bjjstand van vader of voogdzijn rechten uit dit contract voortvloeiende voor den rechter kunnen doen gelden. Wat het loon be treft, zal dit aan hem zeiven kunnen worden uitbetaald behalve wanneer bij de overeenkomst anders is bepaald, of de vader of voogd zich tegen de betaling aan don minderjarige verzet. Het is niet te ontkennen, dat de minderjarige zijn loon zou kunnen gebruiken op een wjjze die geen vader of voogd zou mogen toelaten. Maken zij van hun bevoegdheid om het verdiende loon van den minderjarigen in ontvangst te nemen misbruik, dan zal deze zijnerzijds wel spoedig gebruik maken van z ij n bevoegdheid om zijn dienstbetrekking op te zeggen. Bij verschil van inzicht zal das een vergelijk getroffsn moe ten worden want men zal den minderjarige boven de 18 jaren niet kunnen beletten door opzegging een einde te maken aan een dienstbetrekking, waarvan alle voor deel hem ontgaat. Ook nog in een ander, buitengewoon geval zal voor de belangen van den midderjarige boven de 18 jaren kannen worden gewaakt. Men mag niet vergetou, dat men hier met een minderjarige te doen heeft en dat de mogelijkheid bestaat, dat hg een dienstbetrek - king heeft aangegaan, die voor zijn toekomst hoogst nadeelig is. Is dit nu geschied zonder bjjzondere toestem ming van zijn vader of voogd, dan zal deze den rechter kunnen verzoeken de opheffing van de dienstbetrekking uit te spreken, indien hij van oordeel is dat door voort zetting daarvan de toekomst van den minderjarige ernstig zou worden bedreigd. En omdat de vader of voogd afwezig kan zijn of de belangen van den minderjarige schromelijk zou kunnen verwaarloozen, zal ook de Officier van Justitie aan den rechter hetzelfde verzoek kunnen doen. In dat geval zou het ons wenschelijk voorkomen, dat ook de vader of voogd werd opgeroepen om over de zaak gehoord te worden, wat in het ontwerp niet is bepaald. Zal dus de minderjarige boven de 18 jaren, wat de arbeidsovereenkomst betreft, nagenoeg met een meerder jarige gelijk staan, anders is de zaak geregeld ten opzichte van minderjarigen beneden dien leeftijd. Voor hen is het Duitsche voorbeeld gevolgd. Het arbeidsboekje, het livret, waar de arbeiders in den regel niet vau weten willen, zal voor deze jeugdige personen het eenige middel zijn om een arbeidsovereenkomst tot stand te kunnen brengen. De vader of voogd zal dit arbeidsboekje voor den minderjarige bij het gemeentebestuur kunnen bekomen en als hij dit boekje aan den werkgever overgeeft en deze het aanneemt, dan zal ook de arbeidsovereenkomst sentimentaliteiten meerlaat tyranniseeren Volgt ge onzen wil niet op, dan kunt go zien, hoe je verder alleen klaar komt, ons kind zijt ge dan niet meer je bent gewaarschuwd Hg had kalm en op konden toon geSproken, en het jonge meisje wist wat dit bij haar vader beteekeude. Hij had nooit tegenspraak kunnen verdragen, hij bon ontzettend driftig worden wanneer men zich niet naar zijn plannen en wenschen voegde. Dat was ook de eigenlijke reden waarom hij zich onlangs uit den militairen dienst had moeten terugtrekij0n. Enkele droppels van dit driftige bloed bruischteu ook door Pia's aderen. Bleek, tot de lippen toe, stond zij voor den hardvochtigen spreker. Zij streed en worstelde met zich zelve. Zoo zij thans antwoorddedan was het voor eeuwig uit tns8chen hen beiden, dat wist zij. En zij had hare pleegouders in den Haag beloofd, geduld te zullen hebben met de drift van haren vader en zooveel mogelijk alle uitbarstingen daarvan te voor komen. Zwijgen dus tijd gewonnen, veel gewonnen. Trotsch hief zij het hoofd omhoog en wendde zich naar de deur. .Nog iets!" liet do stem van den Overste achter haar zich hooren .denk niet dat gij den graaf door een onvriendelijke behandeling kunt afschrikken! Of gij hem afwijstdan wel afschrikt dat blijft voor mij hetzelfde. Ik zal zorgen dat men nagaat hoe ge u tegenover hem gedraagt." Bijkans was het jonge meisje in een honend lachen uitgebarsten zij klemde echter de lippen als in hevige lichamelijke smart, vast opeen en verliet haastig do kamer. In hotzelfde kamertje op denzelfden stoel waar eens tante Johannamoodeloos en diep bedroefd den blik omhoog wierp zat thans haar lieveling Pia en verborg snikkend het gelaat in de handen. voor den minderjarige gesloten zijn. De werkgever zal het boekje bewaren, en bij het einde der dienstbetrek king nieti als de minderjarige zijn dienstcontract op onrechtmatige wijze verbreekt aan den vader of voogd teruggeven, of wel aan den minderjarige zelf, ais deze inmiddels 18 jaar oud is geworden. De werkgever zal in dat boekje moeten aantee- kenen en onderteekenen, wanneer de minderjarige bij hem in dienst treedt, en in welke betrekking, en later op welk tijdstip de dienstbetrekking is geëindigd. Ziedaar alles wat de werkgever in het arbeidsboekje zal moeten en mogen aanteekenen. Uitdrukkelijk wordt hem verboden, daarin iets te vermelden omtrent het gedrag en de ge schiktheid van den minderjarige, of eenige geheime tee- kens te zetten, waaruit een andere werkgever zijn oordeel omtrent den minderjarige zou kunnen opmaken. Handelt hij in strijd met deze bepalingen of met de voorsch riften van een algemeenen maatregel van bestuur, waarin zal worden bepaald, boe het boekje zal zijn ingericht en hoe gehandeld moet worden als het is verloren of onbruikbaar geworden, dan zal hij de daardoor veroorzaakte schade moeten vergoeden. Een mogelijk proces over de vraag of er schade is veroorzaakten over het bedrag van de schade is geen aingenaam vooruitzicht; evenwel zijn de verplichtingen die den werkgever ten aanzien van het arbeidsboekje worden opgelegd, nog al eenvoudig, zoodat het hem niet moeilijk zal vallen daaraan te voldoen. Het arbeidsboekje zal dus geen getuigschrift mogen zijn. Omtrent het getuigschrift bevat het ontwerp echter een algemeene bepaling, die voor alle arbeiders (dienstboden en werklieden) zoowel meerderjarige als minderjarigen zal gelden. De werkgever zal verplicht zjjn dit getuigschrift bij het eindigen der dienstbetrekking uit te reiken aan den arbeider of, zoo deze do leeftijd van 18 jaren nog niet heeft bereikt, aan zijn wettelijken vertegenwoordi ger (vader, moeder, voogd of voogden) behalve in geval de arbeider zijn dienstbetrekking onrechtmatig heeft ver broken. Hij zal daarin alleen een .waarachtig" getuigenis moeten geven omtrent den aard en den duur der dienst betrekking en daarenboven doch alleen op bijzonder verlangen van den arbeider of diens wettelijken vertegen woordiger, ook omtrent de wijze waarop de arbeider aan zijn verplichtingen heeft voldaanen de redenen waarom de dienstbetrekking is geëindigd. Dit laatste is een bijzonder teer punt; daar deze bijvoeging echter alleen moet plaats hebben, als het van de zijde van den arbeider wordt verlangd, zal het minder bezwaren ople- ren. Meent deze dat de bijvoeging niet guustig zou leiden, dan zal hij haar vermoedelijk niet wenschen wat echter ten gevolge kan hebben, dat hij bg sommige werk- Het waren tranen van hartstochtelijke driftdie haar brandend door de vingers heen druppelden. Haar heiligste reinste gevoelens waren gekwetst, haar trots verhief en verzette zich tegen de knotsslagen die haar getroffen haddon. Zou zij zich als een baal gevoel- en willenlooze koop mansgoederen laten verkoopen zich als een slavin naar de markt laton sleepen waar haar zestien kwar tieren met bluffend geschreeuw uitgeroepen zouden wor den totdat de man die juist een zoodanigen stamboom noodig had om daarvoor in ruil een groot landgoed te bekomen en zóó goede zaken te maken haar met een onverschillig gezicht dit noodzakelijk tot een ouden stamboom behoorend kwaad in oogenschouw kwam nomen Waarvoor diende dat onteerende lage komediespel Of zij hem aanstond of niet dat deed er niet toe Hij nam haar toch nooit en nimmer uit vrije keuze, uit liefdehij trouwde met haar omdat hij met haar trou wen moest, omdat hem geen andere keus overbleef omdat dit den erfgenaam von Niedeck als voorwaarde was gesteld! Had Willibald geaarzeld om tante Johanna tot zijne vrouw te maken Zijreeds een oude jonge juffrouw kreupel en mis maakt naar wie anders nooit een enkele man zelfs niet de eenvoudigste de hand had uitgestrekt Tante Johanna beweerde dat zij onbeschrijfelijk gelukkig was. Er behoorde echter niet veel toeom haar tot de gelukkigste aller stervelingon te maken Hare engel achtige goedheid hare bescheidenheid die aan slaafsche onderwerping grensde hare onuitsprekelijke dank baarheid voor de kleinste vriendelijkheid en beleefdheid ja hoe had tante Johanna zich ooit ongelukkig kun nen gevoelen aan de zijde van eea man zoolang deze haar slechts te eten gaf en haar niet sloeg Maar Pia droeg de engelenvleugelen van doze lijderes niet aan hare schouders Evenals eens Johanna hier ge zeten had en de komst van eene graaf von Niedeck voor haar het begrip was van alle geluk en zaligheid zoo zit thans haar nichtje hier op deze zelfde plaats en mar-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5