Buitenland. Nederland. da burgerij er geen bezwaar in zien dat bij nitvoering van werken van gemeentewege een deel der belasting-pen ningen wordt besteed voor beeldhonwweik. Werd daarmee bij de bestaande gevoelens een begin gemaakt, dan zonden luide klachten over geldverspilling niet uitblijven. Het publiek moet in dezen den toon aangeven, rijke particu lieren moeten met de hervorming beginnen en eerst wanneer 't een axioma is geworden, dat bij geen groote stichting het beeldhouwwerk mag ontbreken kan de gemeente volgen als zij een inrichting gaat bouwoD, die in alle opzichten aan de eischen des tijds moet voldoen. Wie wel met den tijdgeest meegaan dat zijn de pharmaceuten. Een feit is 't, dat congressen meestal in de eerste plaats dienstbaar zijn aan het genoegljjk samenzijn van vakgenooten en de wetenschap eerst in de tweede plaats komt. Er worden wel geleerde verhandelingen ge houden maar de vruchten daarvan worden gewoonlijk eerst geplukt wanneer zij gedrukt zijn in het orgaan der vereeniging en thuis zonder afleiding kunnen worden bestudeerd. Niet elk genootschap komt daarmee echter zoo openhartig voor den dag als de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van de IMiar- maclc. Zjj houdt haar jaarvergadering op 31 Juli en 1 en 2 Augustus in »Artis" en het programma, dat dan zal worden »afgewerkt'', is leerzaam genoeg om in ruimer kring bekend te worden. Voor den 3len Joli is bestemd de ontvangst der leden in de Koningszaalwaarbij de onmisbare kapel van het 7e tot opvroolrjking zal bijdragen. Als dan de oude vriendschapsbanden zijn verlevendigd of nieuwe gesloten gaat men hotel-waarts om den volgenden morgen te half tien uur terug te koeren voor ernstige bezigheden. De vergadering mag echter niet al te lang gerekt worden want een lunch wacht de heeren in een der restauratiezalen in »Artis". Als die verorberd is wordt 't zoo langzamerhand tijd om zich naar het Centraal station te begeven waar een extra-trein wachtdie de congressisten naar Bussum zal voeren hier zal het dinor gebruikt worden. Dergelijke diners hebben gewoonlijk verlengstukken en 't zal de vraag zijn of de meesten vroeg genoeg naar bed komen om den volgenden morgen alweer te half tien in »Artis" present te zijn. De aan wezigen zullen dan den morgen aan de pharmaceutische wetenschap wpdenmaar zjj zullen zich daarbij zelf beperking moeten opleggen wjjl ook op het programma staat een lunch met dames in »Artis''. Het congres is daarmee echter nog niet geëindigd want 's middags is een extra-trein besteld naar Zandvoortalwaar zal worden gedineerd. Als er ooit reden is geweest om te toosten op de verbinding van het aangename aan het nuttige dan zal 't wel zijn aan dien slot-maaltijdals de zon met gloeiende kleuren in het zilte nat verzinkt. Op het gebied van gemeente-zaken zijn wij nog maar altijd niet tot eenstemmigheid gekomen omtrent het telefoontarief. De heeren Hugo Muller mr. W. Heineken en Roelof Kuipers hebben een voorstel gedaan om het abonnement, met iDgang van 1 November a.s., te veringen van f 90 tot f 75 maar of do Raad dat zal goedkeuren en aldus de winstmet dezen tak van ge meentebedrijf behaald, op het spel zal willen zetten, schijnt nog twijfelachtig. Tegen een gesprekken-tarief heeft de Kamer van Koophandel zich krachtig verzet omdat de verlaging, die daardoor zou verkregen worden, niet op zou wegen tegen al den omslagwelken het controleeren zou meebrengen. Een uniformtarief maar lager dan het tegenwoordigeis vrijwel algemeen de wensch en wanneer de Raad er voor terugdeinst om nu reeds daartoe over te gaan dan blijft het vraagstuk onopgelost en zal 't telkens weer van zich doen spreken. De telefoon is vooral in een handelsstad een onmisbaar hulpmiddel van verkeer en dit beantwoordt des te beter aan zijne bestemming boe gemakkelijker men 't maakt om zich daarbij aan te sluiten. Mettertijd zal 't wel zoo ver komen, dat bij ieder huis van eenige beteekenis de aanlog van telefoon en van gas- en waterleiding in één adem wordt genoemd. BElifülK. Bij besluit van 16 April heeft de Natio nale Bond van Mijnwerkers een algemeeno werkstaking in de vier steenkolendistricteu van België uitgeschreven, aanvangende 17 April. De mijnwerkersvereeniging in het bekken van Charleroi zóó dwaas kon zjjnom ter wille eener sentimenteelo verlieldheideen erfdeelzooals Niedeck was, prijs te gevenHet zon niet alleen onverschoonbaar tegenover zijn vader gehandeld zijn, maar ook in de hoogste mate beleedigend jegens Pia jegens hem, een von Nordlin- gen. Het zou ongehoord, eenvoudig onvergefelijk zjjn 1 Maar neen. Het is bespottelijk ook slechts aan de mogelijkheid van zoo iets to deuken! Indien graaf Rudi- ger niet zeker ware geweest van zijn zoon dan zou hij immers deze huwelijksplannen niet weder aangeroerd hebben. Vóór alles was het toch dringend noodzakelijk dat Pia alles deed wat zij kon om hem te boeien hm als er toch eens iets van waar was met Edda Langenfeldt Het driftige bloed van den Vrijheer bruischte en zijn oogen glinsterden onheilspellendhij had echter niet langer den tijd om zijn gedachten den vrrjen loop te latenvele bekenden naderden hem en eenige jonge heeren smeekten dringend hen aan zijne doch ter te willen voorstellen. Pia was spoedig door allen omringd zij sprak vrien delijk en bevallig hoewel er een zekere onrust in haar oogen te lezen stond en terwijl zij lachte en schertste, zwierf haar blik voortdurend rond of zij graaf en gravin Rudiger von Niedeck ook te zien kon krijgen. Eindelijk en ten laatste zag zjj de brillanten van Me vrouw Melanie schitteren. Aan den arm van haar echtgenoot trad zjj de zaal binnen. Het was Pia als stond baar hart stil, bevend van zenuwachtigheid bleef haar blik op hot grafelijk paar ge vestigd, Goddank WulfF-Dietrich is niet in hun gevolg. Hartwig snelt zijne moeder tegemoet en begroet haar op de hem eigen ridderlijke wijze. Melanie fluistert haastig eenige woorden achter haar waaier en de jonge dragonder kijkt zeer verbaasd dan haalt hij glimlachend de schouders op. Graaf Rudiger kijkt bepaald boos; hij schijnt naar Pia te vragen, Hart wig wendt ten minste het hoofd naar haar heen en schijnt haar met de oogen te zooken. Wordt vervolgd. heeft besloten daar de werkstaking af te kondigen tegen 1 Mei a.s. De mjjnwerkers vragen 20 percent loonsverhooging. Volgens de telegrammen is het resultaat van dit besluit tot nog toe onbeduidend alleen te Luik, waar 3000 stakors zijn is de staking van eenige beteekenis. Volgens het officieuss Journal de Bruxelles" is in den ministerraad van den 13 de tekst van het kieswet- ontwerp vastgesteld. DIJlTSClfLAlVD. De Samoa-interpellatie van den afgevaardigde Lehr (op koloniaal gebied een der Duitsche »jingo's") was véél te oorlogzuchtig en heftig hij heeft daardoor zijn eigen zaak bedorven en von Bülow, die zeer gematigd antwoorddegewonnen spel gegeven. Lehr trok natuurlijk duchtig te velde tegen Engeland. Hij zeide o.a.»De hoofdschuldige is Engeland, dat Engeland, dat altijd onze jonge koloniale politiek beeft bemoeilijkt, dat Engeland, dat sedert het begin van den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, stelselmatig Amerika tegen ons heeft opgehitst, dat Engeland, dat, als de cou rantenberichten juist zijn, ook nu weer de vorming van de, door Duitschland voorgestelde, commissie belemmert en zijn toestemming afhankelijk maakt van de, voor ons onaannemelijke, voorwaarde dat de commissie bij meer derheid van stemmen bindende besluiten zal bunnen nemen.'' Algemeen keurde men deze scherpe woorden af en de kalme repliek van von Bülow werd herhaaldelijk en luide toegejuicht. Hij wees er op, dat zoolang het Samoa-tractaat niet door een algemeen besluit van de mogendheden is ver anderd, men alle achting moet hebben voor de rechten, die anderen daarin zijn toegekendmaar ook strij den voor het volle behoud van eigen Duitsche rechten. (Bravogeroep). Definitieve besluiten mogen slechts met algemeens stemmen van de belanghebbende mogendheden worden genomen. 'Wij staan zonder partijzucht tegenover de verschillende troonpretendenten, zeide de minister, en aan het ingrijpen van de Engelsche en Amerikaansche schepen hebben wij onze neutraliteit in aanmerking genomen, niet meegedaan, maar hebben het ook niet goed gekeurd. Over de gebeurtenissen in do laatste tijden zijn slechts verminkte telegrammen waaraan stukkon ont breken, tot ons gekomen. Het bericht van een conflict tusschen admiraal Kautz en den commandant van de »Falko" hield de minister voor ongegrond. Hij verheugt mij, vervolgde de heer von Bülow, te kunnen meedeelen, dat Engeland nu officieel verklaard heeft de voorstellen van Duitschland, in zake hetgeen behandeld zal worden door eene speciale com missie, aan te nemen. De commissie zal het hoogste gezag uitoofenon en alle ambtenaren zullen aan commissarissen gehoorzaamheid schuldig zijn. Geen maatregel der commissarissen zal rechtsgeldig zijn, als niet alle drie de commissarissen in dien maatregel hebben toegestemd. Wij hopen, zoo besloot de minister, dat het aan de speciale commissie zal gelukken tot een rechtvaardige, billijke en in allen deele aanneombare oplossing der quaesties te geraken. Ton slotte verklaarde de heer von Bülow, dat Duitsch land slechts in zulke besluiten zal toestemmen, waardoor de Duitsche rechten zullen worden gehandhaafd, rechten bij verdrag vastgesteld, waarvan de handhaving door het Duitsche volk als een zaak van eer wordt beschouwd. (Bravogeroep). Wij mogen onze verkregen rechten niet laten verkorten. (Levendig applaus). Zonder discussie werden de verklaringen der Regeering goedgekeurd en werd de interpellatie gesloten verklaard. De Duitsche bladen keuren von Bülow s rede, bijna onverdeeld, goed. EKOKLAIVS. Ook de Engelsche pers is over de beantwoording der Samoa-interpellatie goed te spreken. Er zjjn wel enkele dingen in de woorden van den minister von Bulow, die hun niet heelemaal aanstaan, o.a. verschillen zij met den minister ten opzichte van den omvang der verdragsrechtenmaar de »Times" bijv. drukt er op, dat de heer von Bulow niet anders heeft gezegd, dan wat de minister Brodrick zeide in het Engelsche Lagerhuis en hoopt, dat heftige taal in de drie landen, die de zaak aangaat, zal worden vermeden. De »Morning Postverklaart ook, dat de Duitsche staatssecretaris de Duitsche politiek in dezelfde uitdruk kingen uiteenzet, als men de Engelsche politiek zon willen verklaren. En zoo spreken ook de andere bladen. FRINURIJH. Dag aan dag publiceert de »Figaro" lange kolommen der getuigenverklaringen, voor het groote meerendeel gunstig voor de revisie en zelfs voor Dreyfus' onschuld getuigende, voor een klein deel, op zwakke wjjze. de oude argumenten van den Staf herhalend. Hoe belangrijk die lectuur ook is, ten slotte walgt men van do groote verdorvenheid, die uit bijna ieder der verkla ringen spreekt. Hoe diep moeten mannen als Boisdeffre, Gonse en du Paty de Clam gezonken zijn, om, vermond met blauwe brillen en valsche baarden nachtelijke bij eenkomsten te houden, met Esterhazy, omtrent wien de gunstigsto verklaring (die van den heer Grenier) luidt »dat bij krankzinnig is en zelfs geen notie heeft, wat zedelijkheid is!'' Men stelle zich voor Moltke, indertijd, 's nachts door Berlijn warende met blauwen bril en valschen baard Dat dergelijke dingen in Frankrijk, waar men er zich op laat voorstaan voor het belachlijke een open oog te hebbon gedaan worden door mannen, die, in plaats van onder curateele aan den spits van het leger staan, is wellicht nog grooter bewijs van de algemeene moreele ontwrichting, dan het evontneele feit, dat eenige schurken oen onschuldige hebben doen veroordeelen De radicale afgevaardigde Charles Bos heeft in een schrijven aan den minister van justitie Lebret zijn voor nemen te kennen gegeven, den Minister te vragen, waarom hij nog aarzelt hot gediDg tot vernietiging van het vonnis van Dreyfus aanhangig te maken, daar toch de onwet tigheid van het proces van 1894 is bewezen. ITALIË. Het Italiaansche Koningspaar met de ministers Pelloux en Lacava heeft den 16 gedejeuneerd op het, ter reede van Cagliari liggende, Fransche admiraal schip »Brennus". Admiraal Fournier steldede gezondheid in der koninklijke gasten waarop Koning Humbertonder dankzegging voor het onthaalzeide zich te verheugen in de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Italië en dronk op den voorspoed der Fransche Republiek. Dr. Marzoni heeft den 14 zijn laatste bezoek bij den paus afgelegd. De Heilige Vader overhandigde den chirurgals bewijs van zijn erkentelijkheid zijn portret met handteekening en een door hem gedicteerde breve waarin hij dr. Marzoni dank zegt voor de verleende hulp. De geneesheer is bovendien tot commandeur der orde van St. George benoemd. Laatste Berichten. Dc Samoa-quaestle. LONDEN, 17 April. In het Lagerhuis deelde de vice- minister van buitenlandsche zaken, de heer Brodrick, mede, dat aan den Britschen vertegenwoordiger op Samoa mach tiging was gegeven, om ingeval hij zulks wenschelijk achtte, met de twee andere consuls een gemeenschappelijke procla matie uit te vaardigen, waarin op alle inwoners een beroep wordt gedaan om de vijandelijkheden te staken tot na de aankomst der commissarissen. Maar de bevelvoerende Britsche officier is verplicht, alle noodzakelijke maatregelen te nemen voor de bescherming der Britsche levens en eigendommen, in geval deze door een der wedijverende partijen bedreigd zouden worden. De Koninginnen In de Zaanstreek. Den 17 heeft het bezoek der koninginnen aan de Zaanstreek plaats gehad en al was het ook juist geen lenteweertoch begunstigde een heldere zonneschijn deze tocht en dood de zoo eigenaardige Zaanstreek zich van hare beste zijde konnen. Te kwart voor éénen kwamen H.H. M.M. aan boord van het stoomjacht den Havenstoombootdienst ;langsdeboorden van het IJ waren alle schepen met vlaggen getooid en ontelbaar waren de grootere en kleinere vaartuigen die op het breede water dobberden. Tusschen de vlaggende schepen en booten bereikte het bootjena een klein half uur varens, Zaandam, waar de geheele bevolking op de sluis en den dam was te zamen gestroomd en op zeer geestdriftige wijze de Koninginnen toejuichten. Hier voer de bootdie in de Zaandamsche haven begroet werd met saluutschoten van daar liggende schepen onmiddellijk door de Zaan op langs de achterzijden der gemeenten Koog en Zaandijk, naar Wormerveer. Te Wormerveer werden een drietal fabrieken (de rijst- pellerrj Hollandiade Unie en de oliefabriek van de firma Jan Prins) bezocht en per rijtuig werd de terug tocht door de gemeente Zaandijk en Koog aanvaard. Niet tegenstaande den korten tijd van voorbereiding, waren die gemeenten geheel in feestdos en waar, ter wille van het officieus karakter van dit bezoek de versieringen ontbraken toonde de geestdrift der bevolking, hoezeer de komst dor koninginnen op prijs werd gesteld. Na een kort bezoek aan het Czaar-Peterhuisje, waarheen de weg leidde over den Dam waar de Vorstinnen een aardig kijkje hadden op de Biunenzaan werd naar het Station gereden vanwaar de Koninginnen per extra-trein naar Amsterdam terugkeerden. liet vertrek der Koninginnen. Den 17 zijn de Koninginnen met een extra-trein te 9.15 stadstijd van het Centraal-Station naar Mühlheim vertrokken waar zij den volgenden middag te ongeveer 2 uur zouden aankomen om dan eenigen tijd in Baden uit te rusten Onlwapenings-confercntlc. Het bericht dat de Koningin hier te lande uit het buitenland zou terugkeeren tot het openen der ontwape- nings-conferentie, kan beslist tegengesproken worden. Te Overscliie zijn in den nacht van den 16 de overblijfselen van de verbrande toren aan drie zijden met donderend geweld ingestort. Ofschoon gelukkig geen noemenswaardige schade aan de botende gebouwen word aangericht, lag de dorpstraat met stukken als bezaaid. De muur, welke nog staat, worut thans, tor voorkoming van verdere onheilen, omver gehaald. Aanrijding. Nabij Asschendorf (in Westtalen), niot ver van Boer- tange (Gr.) reed dezer dagen een knecht van den bier handelaar Koolman, te Weener, met een bierwagen door de openstaande spoorhokken, juist toen een sneltrein voorbij kwam. Eén van de twee paarden was onmiddelijk dood, het andere stierf na eenige oogenblikken 1 De voerman zelf, die ver van den wagen was geslingerd, kreeg znlke ernstige verwondingen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Landbouwonderwijs. Eerlang zal te vervullen zijn do betrekking van schei kundig assistent aan het Rijks-Landbouwproefstation te Groningen. Jaarwedde f 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenscheu te komen, kunnen zich vóór 21 April e.k. aanmelden bij den Directeur van genoemd Rijks-Landbouwproefstation. XXYe IVederlandsch Taal- en Letterkundig Congres. Het bestuur der Regelingscommissie heeft het be richt ontvangen dat Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina der Nederlanden, guDstig beschikkende op het Haar gedaau verzoek, deD titel van Beschermvrouwe van het aanstaande vijf en twintigste Congres heeft gelieven te aanvaarden. De gemeenteraad van Gent heeft verledon Vrijdag met eenparige stemmen eene toelage van duizend frank voor het Congres verleend. Drankbestrijding. Schermerhorn. Zondagden 16traden hier op de heeren P. H. Kapteijn, van Oterleek en C. J. A. Bosch, Stom petoren, met het onderwerp vdrank- bestrijding*'. In hnnne rede verklaarden de sprekers beurtelings de gronden, die pleiten voor het beginsel der geheelonthouding. Zij wezen op het financieele en lichame lijke, zoowel als het moreele nadeel, dathet gebruik van ster ken drank voor den mensch tengevolge heeft en raadde daarom ieder sterk aan zich aan te sluiten bij den Bond der Geheel-onthouders om zoodoende mede te werken tot het groote doelde bestrijding van den vijand van den mensch den alcohol. Een volle zaal hoorde aandachtig de bezielende taal der sprekers aan. Van het debat werd gebruik gemaakt door den heer Brak van Oterleek, die de erfelijkheid van drankzucht bestreed. Hij meende met resultaten van een onderzoek

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2