Stadsberichten. Onbestelbare JEBrieven, Gemeentelijke Huishouding. Straatbelasting. BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. door hem zelven in zijne omgeving ingesteld, aan te too- nen, dat de erfeljjkbeid slechts eene fictie was. Doch de heer Kapteijn wist het grootste deel van het publiek te overtuigen van zijne meening, door sprekende bewijzen van verschillende professoren aan te voeren. Schagen. Den 15 werd met 10 onderwijzers de cursus in landbouwkunde weder aangevangen, die elk jaar gedurende de zomermaanden door de leeraren van de winter-landbouwschool alhier wordt gehouden. Den 16 had in het lokaal van den heer W. Roggeveen de jaarlijksche tentoonstelling plaats van teekeningen, vervaardigd door de leerlingen der teekenschool. Tevens werden prijzen uitgereikt aan hen, die den afgeloopen winter bijzonder hadden uitgemunt door ijver en vlijt. De burgemeester opende als voorzitter der vereeniging «Bouwkunst" de prijsuitdeeling met eene hartelijke toe spraak, vooral aan de heeren Gielen en Roggeveen, die juist 25 jaren als onderwijzers aan de school waren ver bonden. Prjjzen werden uitgereikt aan W. Kerkmeer, G. v. Ham, T. Dekker, H. Post, A. Tesselaar, D. den Adel, D. Overtoom, A. Bakker en J. de Moei voor band- teekenen aan A. VisserA. Geel D. Krapman, N. Dekker, V. Plevier, J. Smit en J. Vlaming voor bouw kundig teekenen. De tentoonstelling werd door onder scheidene belangstellenden bezocht. Den 16 herdacht de postbeambte B. Visser den dag, waarop hij voor 25 jaren als zoodanig aan de posterijen werd verbonden. Van vele zijden ontving de jubilaris blijken van belangstelling met dit heugeljjk feit. Den 16 gaf Schagen's zangvereeniging «Enterpe", na langen tijd van rust, haar eerste concert als mannenkoor met welwillende medewerking van de heeren Abr. M. Abas en S. M. Abas violisten, Th. J. Denijs, bariton solist en A. Kooger, pianist. Vooral na de pauze had de vereeniging met hare nummers eonige goede oogen- blikken, o. a. in «Vrede des gemoeds" van De Vliegh en «Biergalop" van v. Paesschen, waarvan ook de solo's door den heer J. Rotgans niet onverdienstelijk werden gezongen vóór de pauze was «Enterpe" niet bijzonder gelukkig. De vele nieuweniet geoefende krachten dragen daar voornamelijk de schuld van. De violisten voldeden het publiek uitstekend, vooral in de 4e sym phonic concertante van Ch. Daneld, uitmuntend begeleid door den pianist A. Kooger. De zang van den heer Th. J. Denijs was beschaafd en dikwijls treffend. 11 ij e n. Iu een dezer dagen nabij Beverwijk gehouden vergadering van belangstellenden in de bijenteelt, heeft de heer F. Aug. Kelting, eigenaar van «Neerland's Bijen- park", te Santpoorteene voordracht gehouden over de behandeling van de bijen en de meest aanbevelenswaardige hulpmiddelen bij de uitoefening van deze teelt. Verschillende werktuigen en gereedschappen werden door den spreker vertoond en duidelijk gemaakt. Bijna al de aanwezigen sloten zich nu aan bij de, onlangs opgerichte, afdeeling Be verwijk der «Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt", gevestigd te Utrecht. Tot leden van het bestuur dor af deeling werden gekozen de heeren J. Diercx en W. J. Leef kens te Beverwijk, en J. van Es, te Wjjk-aau-Duin. ülcvitsclercn. Te Leeuwarden zijn den 14 ongeveer 8000 kievits eieren aangevoerd, een getal, betrekkelijk klein, in verge lijking van andere jaren in dezen tijd, een gevolg van het gure weder. Bij zachter weer verwacht men groote, ren aanvoer. De prijzen wisselden af van 14 tot 17 cent per stuk. Van genoemde hoeveelheid zijn ongeveer 2000 eieren verzonden naar Engeland, 1000 naar België en 4000 naar Holland, terwijl niet meer dan 1000 stuks in de provincie zijn gebleven. Bennlngltroek. De heer P. Krabbeudam, van 1858 tot 1897 brievengaarder en van 1887 tot medio April 1899 halte-chef alhier, zal deze gemeente verlaten om in Renkum eene welverdiende rust te vinden. Fancy-fair te Ftreclit ten bate van „Volks- sanatoria" In Nederland. Naar aanleiding der, onlangs gehouden, vergadering van het Utrechtsch Damescomité, kan thans worden me degedeeld dat de Fancy-fair ten bate van Volkssanatoria is bepaald op Woensdag 31 Mei, Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juni a.s. Aanzienlijke bijdragen zijn reeds ingekomen nit verschillende plaatsen des lands. Zooals bekend is is de stad Utrecht tot het honden van deze Fancy-fair door het Centraal Comité uitgekozen, wegens hare cen trale ligging. Het Utrechtsch Dames-Comité doet een beroep op onze landgenooten, om het streven van het Comité te steunen door bijdragen voor den verkoop te schenken. Gaarne worden de inzendingen ingewacht bij de presidente van het Utrechtsch Dames-Comité, Vrouwe Douairière Lampaius van den Velden. A. t onijn Az. f Den 18 overleed alhier, op 73jarigen leeftijd, de heer A. Conijn Az., in loven apotheker. Lange jaren was hem, bij verschillende andere betrekkingen van openbaren aard, een zetel in den gemeenteraad toevertrouwd, totdat hij, bij de laatste periodieke aftreding, zich om gezondheids redenen terugtrok. Verkiezing. Den 18 werd als poldermeester van den Kendr»chts- poldcr herkozen de heer N. Berger, Heiloo. Examens. De heer «I. N. H. Al is den 17 te Amsterdam geslaagd voor het akte-examen van onderwijzer. Tot de 4 toegelatenen, van de 24 geëxamineerden, tot de inrichting ter opleiding van christelijke onder wijzers, «de Klokkenberg", te Nijmegen, behoort ook onze stadgenoot P. van Heerden. Eene droevige gebeurtenis. Sedert den 5 werd do 26-jarige machinist J. W. de Mank, alhier woonachtig, op ue stoomboot «William Egan XIII" te Rotterdam, vermist. Die stoomboot werd op dien dag, toen zij torugkeerde uit Duitschland, op de werf van de firma Wilton aldaar gebracht. Wel stelde men toen een oppervlakkig onderzoek naar den vermiste in, men keek ook in zijn kooi, doch de Mank werd niet gevonden. Toen den 8 's middags het schip opnieuw inwendig werd nagekeken, opende men de hut van den machinist en vond men zijn lijk in reeds vergevorderden staat van ontbinding in zijn kooi liggen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die den politiegeneeshee1' dr. Mees ontbood, daar men aanvankelijk wel vermoedde, dat hier misdrijf in het spel zou zijn. Dr. Mees kon echter geen sporen van geweld constateeren, waarop het ljjk voor een eventneele gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis is gebracht. Op de voorjaars-veemarkt, den 17 alhier ge houden werden 2583 stuks aangevoerd. Willem Royaards. Wij deelden reeds mede, dat er kans bestaat voor het optreden alhier van den heer Willem Royaards, met eene voordracht van Shakespeare's beroemd drama «Julias Caesar". Wanneer er genoegzame belangstelling voor blijkt te bestaan, zal deze voordracht plaats hebben hetzij op 28 April, hetzij op 3 Mei. Te Rotterdam, 's-Gravenhage, Breda en elders had de bekende artist met deze zijne kunstschepping een enorm succes. Hoogst waardeerend is de wijze, waarop door de verschillende bladen er over gesproken wordt. Het blijkt hier de kunst te zijn in eene harer schoonste uitingen. Het is alles even meesterljjk en zonder zelfs den schijn van eenig effectbejag. Daarbij komen de prachtige dictie en welluidende stem, die ieder woord tot zijn recht brengen. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 16 750.3 den 17 759.7 den 18 763.9. „Olictto". Donderdagden 20zal men hier de opvoering kunnen bijwonen door de Nederlandsche Tooneelver- eeniging van een oorspronkelijk nederlandsch stuk van Herman Heijermans Jr., getiteld «Ghetto", dat nu Dinsdag den 25, te Amsterdam zijne tachtigste vertolking beleeft. Zeker een zeldzaam voorkomend feit voor een hollandsch tooneelschrijver Hoezeer de pers over het algomeen ingenomen is met «Ghetto", bewijzen talrijke gunstige besprekingen die voor ons liggen doch die wij niet alle knnnen mede- deelen. O. a. zegt «de Avondpoet": «In «Ghetto" heeft Hejjermans ons op tooneelgebied gegeven wat hij ons in «Trinette" als prozawerk reeds gafeen raak geschreven pittig gezegd kunstwerk van hier en daar superieure hoedanigheid gezegd met de kracht van een vrij en oprecht denkenden geestdie bovenal eerlijk isen die door eigen sentiment ook een voor- treffelijken kijk heeft op de toestanden die groote senti ment-botsingen in het leven kunnen roepen. «Over de opvoering kunnen wij kort zjjn daar deze over het geheel genomen voortreffelijk was. Het stuk werd met groote belangstelling gevolgd en zonder eenig uiter lijk protest allerhartelijkst ontvangen." Verder het «Dagblad" «Een buitengewoon aangrijpend stuk, meesterlijk go- schreven en meesterlijk gespeeld Dat zal wel in weinige woorden het oordeel zijn geweest van het grootste deel dor toeschouwers die gisteravond in onzen schouwburg de opvoering van «Ghetto" hebben bijgewoond. «De intrige van het stuk is heel eenvoudig en juist daardoor werd van den schrjjver een meer dan gewoon talent vereischt om zijn publiek te boeien en toch is hem dat volkomen gelukt. «De uitvoering was in alle opzichten uitstekend «Allen zonder onderscheid waren te prijzen." Genoeg om te mogen verwachten, een interessanten avond te zullen doorbrengen. Honden In ons blad van zondag, den 16, deelden wij mede, dat de heer W. Blaanw alhier was bekroond met een eersten en een tweeden prijs voor twee iersche setters. Wij vernemen van den bekroonde dat dit onjuist is en hem voor bedoelde dieren zijn toegewezen twee eerste prijzen alsmede een tweede en een derde prijs. Verloting Paaschtentoonstelllng. Onafgehaald bleveD tot heden de navolgende prijzen, van de op 27 Maart j.l., ter gelegenhoid der Alkmaar- sche Paaschtentoonstelling, alhier gebonden verloting Lotnummer. 241 Mestvork. 1040 Melkzeef. 1050 Wagenhaam. 2049 Melkzeef. 2291 Amerikaansch rek. 2601 Bit. 5489 Ballastschop. 9002 Slechtvork. 10630 Tuinhark. 11239 Stel lantaarns. 13282 Roltapijtschuier. 13962 Roomscbaul. 14657 Leidsel. 15320 Bietensnijder. 15403 Paardendeken. 15435 Gortsingol. 15598 Wagenwip. De voorwerpen kunnen alsnog worden afgehaald ten kantore van den secretaris der afdeeling Alkmaar der H. M. v. L. den heer II. Siebert Coster, Voordam C 9. verzonden gedurende de le helft der maand Maart van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders Mej. M. Bakker Amsterdam J. Strijbs Haarlem J. Koopmans Oosterwolde K. Bakker Oud karspel A. Jongkees, Schagen mej. T. Boekei, A. Vreeburg, S. ter Veer, Briefkaarten: Mevr. W. M. Uhlenbeck Hilversum. Verbeteringen. In het hoofdartikel van Zondag16 April j.l., «De arbeidsovereenkomst'' staat op de eerste bladzijde, kolom 1 regel 28 «een meerderjarige", men leze «een min derjarige'en regel 33«aan de meerderjarige", men leze «aan den minderjarige." Op de tweede bladzijde zijn in regel 6 tot 11 eenige woorden uitgevallen waardoor de zin onverstaanbaar is geworden. Men gelieve daar te lezen «Overigens kan er geen bezwaar tegen bestaan dat de werkgever die weigert het gevraagde getuigschrift af te geven daarin heimelijke teekens zet of tegen beter weten in onjuiste mededeelingen doet de schade moet vergoeden die de arbeider of anderen, die hem later in dienst nemen daardoor lijden kunnen." Reiniging Mijnheer de Redacteur Sommige menschen kunnen maar niet leeren, personen van zaken te onderscheiden. De heer Gouverne beweert in uw blad van 3 Fe bruari, dat onze stadreinigingsdienst plm. f 11000 kost, «terwijl in gemeent e n van ongeveer gelijk zielental, de verpachting een batig slot oplevert." Dit lezende is de eerste gedachte a 1 s het waar is wat de heer G, zegt, dan bestaat de gemeenteraad uit idioten, die f 11000 uitgeven terwijl ze de stad knnnen gereinigd krijgen voor niemendal, zelfs met wiDst, zoo ze den reinigings dienst slechts verpachten. Een dergelijke bowering van een man wiens maatschappelijke positie een zekoren waarborg geeft voor de nauwkenrighoid van zijn woor den, trekt natuurlijk de algemeene opmerkzaamheid. Niet alleen een zekere »P", maar zeer vele ingezetenen zijn door de mededeeling van den heer G. geschrokken. Een van hen maakt zich tot tolk van zijne medeburgers om aan den heer G. tot driemaal toe op beleefde wijze meer licht te vragen. Uwe redactie stemde daarmede in en stelde de kolommen van haar blad ter beschikking van den heer G. Op die b e 1 e e f d e vragen, van wien dan ook afkomstig en ondanks uwe betoonde bereidwilligheid, blijft de heer G. hoffelijk in alle talen zwijgen. De vierde maal dringt »P" wat sterker aan en wat ant woordt do heer G. Hjj biedt »P."ondanks diens «onhoffelijkheid" van tot driemaal toe zoo beleefd mogelijk een vraag te hebben gedaan, die onbeantwoord bleef de gelegonheid aan de zaak ten zijnent. te komen bespreken en inzage te nemen van zijne gegevens. De beer G. heeft dus «gegevens", die hjj echter aan zijne opgeschrikte medeburgers wil onthouden en aan »i'." alleen ontdekken, indien deze «zijn vizier opent". Wat heeft nu dat vizier-openen van »P" te maken met het lichtdat de heer G. voor zijno medeburgers beweert te knnnen ontsteken Het geldt hier een zaak en geen persoon. En of er nu «achter het masker een grooter geest verscholen zit" dan wel een zittende geest zóó klein als de heer G. zich voorstelt, wat komt het er op aan Dat raakt de zaak niet. De zaak is, dut de heer G. zjjne in het publiek uitgesproken bewering in hot publiek met bewijzen moet staven. Onder geen voorwendsel kan hij zich daaraan onttrekken, en mot uitlatingen als: «er valt meer te reinigen 1" even vaag als onpractisch, een Kwik of Kwak waardig, is een man van zijn positie niet verantwoord. Die kaatsen wil moet den bal verwachten oor den dag dus met nwe «gegevons", mjjnheer G. als ge ze hebt, gij die den schjjn hebt aangenomen een lichtende toorts voor anderen te kunnen zijn, voor den dag er mee, als ge wilt, dat het publiek in U vertrou wen blijft stellen. Indien gij allen, die op nwe «gegevens" wachten, ten uwent wildot noodigen en ontvangen, zou uw huis te klein zijn. Het publiek zal gaarne weer eenige weken geduld hebben. P. GEBOREN. 15 Apr. Maria Jacoba d. van Adolf Schuur Entingh en Maria Jacoba Fhlcte. Sophia Ednarda d. van Johannes Wilhelmus Haakman en Jacoba Alida Maria van Berkum. 17 Johannes Zacheusz. van Pieter Bierman en Helena Maria Josepbina Kösters. OVERLEDEN. 15 Apr. Aagje Vis, echtgen. van Cornells Benjamin 54 j. Carl Gerhard Christian Heinrich Fnhr- mann, 54 j. en 4 m. 17 Vreek Bijl 78 j. 18 Ambonius Conjjn, 73 j. Zitting van 18 April 1899. P. S., Zaandam, gedetineerd, het plegen van ontuchtige handelingen met oen minderjarig meisje, 6 maanden gev. J. H., Alkmaar, diefstal, 8 dagen gev. C. W., Opperdoes, mishandeling, 1 maand gev. C. B. en A. S., Hoorn, diefstal, ieder 5 maanden gev. C. S., Helder, diefstal, f 25 boete, subs. 10 dagen hecht. S. H., J. T. en I). K., Bovenkarspel, huisvredebreuk en diefstal, de le f 8 boete, subs. 4 dagen hecht., de 2e 1 maand gev., de 3e 14 dagen gev. J. W., llensbroek, diefstal, 4 weken gev. G. S., SijbekarBpel, mishandeling, 1 week gov. H r a n k w e t. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter voldoening aan art. 5 der drankwet,ter algemeene kennis dat door onderstaande personen aan hnn college vergunning is gevraagd tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein t. w. P. PEEREBOOM in het perceel Omval F Nr. 22 J. DEUGD, Toienbnrg C Nr. 6 en P. DE BOER, Lombardsteeg B Nr. 9, welke vergunningen thans onderscheidenlijk ten name staan van J. TJEERTESA. J. JONGKEES en A. M. J. HABIECHT vrouw van B. VAN SCHAIK. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 16 Apr. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat het suppletoir kohier der straatbelasting, dienst 1898, den 13 April 11. dooi de Ged. Staten goedgekeurd op heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering is uitgereikt. Gedurende vijf maanden ligt een afschrift van dit kohier ter secretarie voor een ieder ter inzage. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeentoraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslag biljetten. Burgemeester en Wethouders Alkmaar, A. MACLAINE PONTVoorzitter. 18 Apr. 1899. C. D. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3