De Erfgenaam van liett. No. 48. Honderd en eerste jaargang. 1899. V RIJ D A G 21 APRIL. Buitenland. FEUILLETON. (DER MAJ0RATSHERR). lLkHA tltSCHE COIIIAM'. Deze Courant wordt l> 1 n s d a g-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlen Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r ajn c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar Nr. 98 van 1899 is opgenomen het door den Raad dier gemeentein zijne vergadering van 5 April 1899 genomen besluit waarbij is vastgesteld eene Verordening, regelende de inrichting der gemeente-polltic welke verordening heden afgekondigd gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van 10 cents in afdruk is verkrijgbaar gesteld op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 20 April 1899. C. D. DONATH, Secretaris. IIK. Ook in hot bekken van Charleroi is thans de staking aangevangen. Het aantal stakers be draagt aldaar 12000 man de stemming is kalm. Uit Louvière komt het berichtdat in het bekken van het Centrum de werkstaking onder de mijnwerkers begonnen is. In HoussuRessaix en Louvière telt men 1200 stakers. In de Kamer kwam den 18 weder een interpellatie in behandeling over het over de grenzen zetten van den ex-pater Charbonnel. Er ontstond evenals bij een vorige gelegenheid zulk een tumultdat de voorzitter zich ge noodzaakt zag de zitting op te heffen. CH1AA. Te Taipoofu zijn Britsche soldatendie toebereidselen maakten voor de inbezitneming voor het vergroote gebied van Kanlnng door Chineezen beschoten. Er zijn Britsche troepen naar Taipoofu gezonden om de Bchuldigen te straffen. Bij hun aankomst vonden dezen een duizendtal Chi- neesche soldaten op de heuvels om de stad in stelling. De Chineezen openden het vuur op het Britsche detache ment. Zij schoten uit kanonnen en geweren, maar richt ten geen schade aan. De Britsche troepen ioegen de aanvallers op de vlucht en doodden enkelen van hen. DUlTSCHIiAWD. Te Hamburg is een particulier bericht door de »Duitsche plantagemaatschappij der Zuidzee-eilanden'' ontvangen, dat de op Samoa gevangen genomen Dnitsche planter Hnfnagel, reeds den 4 April aan boord van het Dnitsche oorlogschip »Falke uitge leverd werd. Dit is een groote stap nader tot de vreedzame oplos sing der Samoa-quaestie. De Britsche regeering erkent daarmede het recht der Dnitsche onderdanen om voor den Dnitschen consul terecht te staan. 24) Freule von Nordlingen keert zich bevallig en innemend tot een haar zoo even voorgestelden heer en verdiept zich zoozeer in een gesprek dat zij het niet schijut te bemerken hoe de von Niedecks links en rechts groetend, telkens den een of anderen bekende aansprekend haar naderen. Daar hoort zij de stem van eene haar bekende dame naast haar zeggen »Liave baronesse mag ik u de gravin von Niedeck voorstellen!" Pia wendt zich langzaam maar met eeD vriendelijkon glimlach om en kust de haar toegestoken hand. «Eindelijk zal ik dan het genoegen hebben u te leeren kennen mijn liefste freule von Nordlingen zoo begroet haar Melanie op haar min of meer geëxalteerde manier. Bij bezoeken en tegenbezoeken hebben wij elkaar nim mer thuis getroffen, zooals dit gewoonlijk gaat nu kan ik u dan eindelijk het welkom in onze stad, in uw ouderlijk huis toeroepen Kijk toch eens, Rudiger, welk een prachtige roos er uit het knopje te voorschijn is ge komen sedert wij »la petite" op het doopfeest voor 't laatst gezien hebben Graal Rudiger schijnt bij het zien van Pia zeer ver rast. Zijn blikken zeggen nog grooter vleiergen dan zijne lippen welke de jonge baronesse met hoffelijkheden over stelpen Door alles heen klinkt evenwel een zekere verlegen heid en gedwongenheid die Pia niet ontgaat, en terwijl zij trotsch en zegevierend, met vreemd schitterende oogen, voor hen staat en glimlachtstottert graaf Rudiger eindelijk, tamelijk onbeholpen «Verbeeldt u barones wat een ramp! Daar telegrafeert mijn arme oudste zoon mij zoo juist, dat hem op de jacht een ongeluk is over komen hij is van zijn paard gevallen en heeft zich den voet zoodanig verstuiktdat hij waarschijnlijk weken lang aan zijne chaise-longue gebonden zal wezen. Het kon niet verdrietiger treffen Juist nu nu hij zich zoo zeer op dit bal verheugd had!" Tenzij de onschuld van den planter buiten eenigen twijfel blyke, zal hij aan de Dnitsche consulaire recht spraak worden onderworpen zoodra de Samoa-commissie aankomt. In den Rijksdag werden den 18 de eerste besprekingen over de wet op de vleeschkeuring beëindigd. De woord voerders van alle partijen, uitgezonderd de vrijzinnigen en de sociaal-democraten, verklaarden hot ontwerp voor onaannemelijk, indien het buitenlandsche vleesch niet onderworpen werd aan dezelfde contröle als het binnen landsche. Het verscherpen der bepalingen op het buiten landsche vleesch mocht niet aan den bondsraad overge laten blijven. Het ontwerp weid ten slotte naar de com missie verwezen. In den gemeenteraad van Lübeck is het ontwerp in behandeling van de uitdieping van de Trave op 7'/i meter. Da werken zijn op 4'/2 millioen mark geraamd, doch men acht deze kosten niet te hoog, om van Lübeck een Oostzeehaven te maken die op een lijn kan staan met Bremen en Hamburg. De aanneming van hot ontwerp acht men zeker. BlBïOKI.AAI>. In het Lagerhuis verklaarde de onder-minister Brodrick, dat de te Apia gevangen genomen Duitscher door een Engelschen zeeofficier is gearresteerd, op het oogenblik, dat hjj de troepen van Mataafa aanvoerde. Dit wordt door beëedigde getuigen verklaringen bevestigd. De aanval van do Amerikaansche en Engelsche troepen was noodzakelijk geworden, zegt Brodrick door de aanvallen waaraan Engelsche en Ameri kaansche onderdanen, en hunne bezittingen, blootstonden. De consuls der mogendheden op Samoa hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin zij verzoeken alle vijan delijkheden te willen staken, daar de komst der com missie de toestanden zal regelen en aan alle geschillen een einde zal maken FRAAIHRIJH. Het Hof van Cassatie heeft besloten naar de «Figaro" verneemt, dat generaal Roget niet met kolonel Picquart zal worden geconfronteerd. Het blad acht dit zeer jammer, want de confrontatie zou verschillende duistere punten kunnen virlichten. Maar de Regeering heeft verzocht, dat het Hof van Cassatie vonnis zal wijzen, vóórdat de Kamer bijeen komt, dus vóór 2 Mei. Het Hof zou dan vier of vijf zittingen kunnen wijden aau de zaak daarin moeten behandeld worden het rapport van den rapporteur, het requisitoir van den procureur- generaal Manau en het pleidooi van den heer Mornard. De «Siècle' meent zelfs, dat de verklaring van kapitein Freystatter betreffende de geheime stukken niet zal worden afgelegd, en dat het Hof daarvan dus officieel onkundig zal blijven. De «Temps" verwacht dan ook dat dit onjuist zal blijken. Het is onmogelyk, zegt het blad, dat de Regeering het «En hoeveel grooter zal zijn verdriet zijn als ik hem schrijf wat hij hier gemist heeftvoegde de gravin or veelbeteekenend bij: „Nu, ik hoop, dat de brandbrief, dien ik hem schrijven zal, zijn herstel zal bespoedigen I" «Wat vind ik het treurig voor uw zoon zei Pia beleeld, maar zonder zich daarbij in het minst verdrietig te tooneu. «Een verstuikte voet moet niet te licht geacht worden, Mevrouw, zoo iets heeft tijd noodig om te her stellen. Ik hoop dat uw zoon zoo verstandig zal zijn om elke overreding uwerzijds te wederstaan gravin, hij verzuimt hier niets en een volgend jaar komen er weder bals!" Een paar officieren wachtten op een voorstelling en gravin Melanie drukt Pia's hand«Toe, bezoek mij eens heel spoedig, zoo heel vriendschappelijk, liefste barones Ik hoop nog zeer dikwijls en gezellig met u te kunnen praten Pia buigt slechts hoffelijk het blonde hoofdje, en drukt nogmaals een kus op de vingertoppen der gravin, dan neemt zij afscheid van haar en den graaf en moet zich snel tot de hoeren wenden, die reeds vol ongeduld op haar wachteD. Pia viert triomf op triomf, en haar ijverigste aanbid der is Hartwig. Als een jonge koningin, stralend van trotsche vreugde, zweeft zij over den parketvloer. Het is haar alsoi een' juk haar van de schouders is genomen, alsof zij van eene vernederende en ter uederdrukkende last bevrijd is, en zij thans vleugels aan de sohonders gevoelt, die haar hoog boven elke angst en vrees opheffen. Er is echter nog iets dat haar ziel, onbewust, met vreugd en gloed vervult. Zij heeft een man ontdekt, wiens trotsche, nobele edel moedigheid grooter is dan zijn dorst naar rijkdom en eer Graaf Wulff Dietrich doet afstand van een vorstelijk erfdeel, omdat een hem onbekend meisje hem om steun en hulp smeekt in een anders hopelooze liefde Dat is voor het «fin de siècle" zulk een fabelachtige bijzonderheid dat Pia het nooit en nimmer had (villen gelooven, indien niet iedere blik dien zij op de rjjen der dansers slaat, haar daarvan overtuigde. Welk een groot offer bracht hij om harentwil Welk een voldoening voor haar dat degene die haar al was t dan ook door omstandigheden gedwongen tot zijn vrouw had willen maken, tot de boste en edelste van zijn tijd behoorde. Hof beletten zal de zaak geheel te onderzoeken of een termyn zal aanwijzen voor het beëindigen van de zaak. ■TAIiIK. De koning van Italië beleeft feestelijke dagen In het vorig nummer meldden wij, dat hij de gast was geweest van het Fransche oskader, bij welke gelegenheid, de gewone betuigingen van sympathie natuur lijk niet uitbleven. Vrijdag begeeft het Italiaansche koningspaar zich aan boord van het Engelsche vlaggeschipwaar de lunch gebruikt zal worden. Ter eere der Engelsche officieren heeft daarna een diner aan boord van de «Savoia" plaats. Ook dan zal er wol een hartig woordje gesproken wor den over wederzijdsche banden van gehechtheid en vriend schap. VKR. STATHW. De Amerikaansche troepen hebben nu Laguna de Bay ontruimd. Men zal de opstandelingen tot na den regentijd met rust laten. Generaal Lawton moet zich wat zwaartillend hebben uitgelaten over het bevechten dezer guerillabenden in de tropen en heeft zijn spijt niet onder stoelen of banken gestoken, dat hg zoovele der door hem met moeite veroverde steden en dorpen onbezet moest laten en feitelijk aan den vijand terug heeft moeten geven. Doch al deze garnizoenen verbrokkelden zijn strijdkracht al te zeer. Km hi a Xcvatlu de zangeres, die kort geleden hier te lande en elders zoo groote triomfen vierde, is dezer dagen te Sevillauitgefloten. Men liet haar het lo bedrijf van «Lucia" zingen voor stoelen en banken. Bij het tweede bedrijf draaide het publiek zoodra zjj optrad, haar den rug toe, en ten slotte werd zjj royaal uitgefloten. De zangeres verliet onmiddellijk de stad, waar men zoozeer de van ouds vermaarde Spaansche ridderlijkheid heeft verleerd. Mevrouw Nevada was de eerste Amerikaansche kunste nares, die in Spanje kwam na den oorlog. De Koningin-Regentes van Spanje heeft zoodra zij hoorde van bet ergerlijk geval, de zangeres genoodigd op een avondparty in het Paleis te Madrid en haar een fraaien gouden armband met diamanten en saffieren geschonken. (N. v. d. D.) Festival te Antwerpen. De stad Antwerpen richt dit jaar haar 15e besten dig festival in. Het wordt aangeboden aan al de zang-, fanfare-, harmonie- of symphonievereenigingen van het land en den vreemde en zal plaats hebben des zondags in de maanden Juni, Juli, Augustus en September, als ook den 14 en 15 Augustus. Elke vereeniging mag, voor hare deelneming den dag kiezen die haar het best be valt. De waarde der premiën en medaljes bedraagt meer Een warm gevoel doorstroomde haarhoe zal zjj hem ooit voor zijn edelmoedigheid kunnen danken. Hem trouwen Hem toch nog tot haar man nemen Neen nooit Zij kan geen man lief hebben op commando haar gansche persoonlijkheid komt daartegen in opstand. Zij is een veel te zelistandige natuur, om zich ooit te laten dwingen en daarom mag ook deze dankbaarheid geen zedelijken dwang op haar uitoefeneD. Het zou waarlijk eeu zeer verkeerde dankbaarheid zijn, wanneer zij alleen uit dankbaarheid en hoogachting, er in toestemde zijne vrouw te worden. Is hij waarlijk de edele, nobele man, die de heiligheid der liefde zoodanig respecteert, dat hij zijn eigen geluk, zijn schitterende toekomst, het machtige, groote erfdeel Niedeck alles alles daaraan opoffert, dan verlangt hg ook voor zich zeiven in de eerste plaats deze trouwe, heilige liefdo, als de beste en grootste huwelijksgift zijner vrouw. Een rijk uitzet zou hij kunnen missen, maar de ware liefde niet en juist deze kan Pia hem niet geven. Waarom eigenlijk niet? Zij kent hem immers heel niet, zij weet immers niet of niet juist hij do man is voor wien haar hart in hartstochtelijke liefde zou ontvlam men t Neen Pia kent hem niet, maar Pia kent zich zelve. Zij weet dat de geest der oppositie haar voor den haar opgedrongen man nooit iets anders dan afkeer zou kun nen laten gevoelen niets dan wrok en wrevel over de vernedering van als koopwaar verkocht te zijn geworden. Dit zou zij nimmer kunnen overwinnen evenmin als iij ooit aan de liefde van zulk een man zon kunnen gelooven. Andere vrouwen zouden zich lachend in de om standigheden geschikt hebben en de gravenkroon en het blinkeude goud als meer dan voldoende tegengift voor haar daaraan opgeofferd hart beschouwen. Zij zouden op haar manier hot leven genieten en zich troosten met de treurige waarheid dat de meeste moderne huwelijken niets zijn dan een speculatie, een handelszaak, dieeven- zoo gemakkelijk gesloten als verbroken of ontbonden wordt. erbroken alle teedere, innige, innerlijke banden I Alleen het uithangbord der firma met de vereenigde namen or op geschreven, hangt nog boven de deur. 1 ia is niet modern in hare beschouwingen. Zijdie in Parijs is opgevoed I

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1