No. 49. derate blad Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 23 APRIL. IMSCHEIJVING S C HÏJTTER IJ. Buitenland. Nederland. ALkll.l VRSCHE €01 RMT. Deze Courant wordt D I n s d a g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer s 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,l&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a|n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven, op alle mannelijke ingezetenen dezer gemeenteop lo Januari 1899 hun 25ste jaar ingetreden, en alzoo de geborenen van het jaar 1874, alsmede hen, die ofschoon in andere gemeenten in geschreven sedert de laatsie inschrijving binnen deze gemeente zjjn komen wonen en op lo Januari 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, alzoo de geborenen van de jaren 1865 tot en met 1873, de vreemdelingen van denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrjjving in de termen gevallen zijn, om als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde militairen, die zich tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend, dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende wordende in een der vertrekken van het stadhuis daartoe overgegaan op Dinsdag en Donderdag van iedere week, van des middags 12 tot des namiddags 2 ure; een iegelijk, zonder onderscheid, of hij mocht vermeonen al of niet onder de bij de wet vrijgestelden ot uitge slotenen te behooren, verplicht is, zich voor de schutterij te doen inschrijven zij, die in meer dan eene gomeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeentewaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, waar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden en eindelijk dat zij, die zich niet vóór 1 Juni hebben doen inschrijven, door het plaatselijk bestuur ingeschreven en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daar enboven zODder loting bij de schutterij worden ingelijfd, indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeente, dien het aangaat, zich t"t de inschrijving aan te melden, ter voorkoming der strat, bij nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT Voorzitter. 22 Apr. 1899. O. D. DONATH, Secrotaris. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het voljaarsch kohier No. 3 der personeele belasting dienstjaar 1899, op 20 April 1899 door den Directeur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaard, heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 21 April 1899. A. MAOLAINE PONT. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door H. J. GRANSJEAN, wonende te Am sterdam tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan da Houttil, wijk B, No. 37, welke vergunning thans ten name staat van L. BRIEFJES. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Voorzitter. 21 Apr. 1899. O. D. DONATH, Secretaris. HBL431B. De werkstaking der mijnwerkers breidt zich in de meeste bassins meer en meer nit. In dat van Seraing zijn thans 4000, in het Midden-bassin 13000, te Charleroi 18000 (van de 26000), in de Borinage 2000 werkstakers. Toch zijn er nog velen die niet meedoen. Ongeregeldheden van veel beteekenis zijn tot nu toe bijna niet voorgekomen. Slechts hier en daar werd gepoogd, de werklieden, die niet staken, het werk te beletten." De Koning heeft tegen Zondag den Opperraad voor Arbeid en Industrie bijeengeroepen om te onderzoeken, welke maatrogelen zonden kunnen worden genomen om tot een schikking te komen. Sommige patroons hebben loonsverhooging aangeboden, maar de mijnwerkers bleven 15 pet. eischen, wat niet werd toegestaan. DlIITlCHIiAWD. De Keizer is den 22 zijn gebrui kelijke voorjaarsreis begonnen en zal vermoedelijk gerui- men tijd reizende en trekkende blijven. Voorloopig is Z. M. vertrokken naar Weimar op do Wartburg bij Eisenach. Als gast van den Groothertog zal hij daar aan de jacht op woerhanen deelnemen. Den 23en dezer zal hij te Dresden zijn om Koning Albert goluk te wenschen op zijn 71 en verjaardag. Na afloop van de voorjaarsreis zal de Keizer zjjn intrek nomen in het nieuwe Paleis te Potsdam. De Samoa-questie wordt nog steeds van alle zijden bekeken. De »Voss. Zeitg." beweert, dat de eigenlijke vraag is, wie in naam koning zal zijn. De eilanden heb ben alléén belang als kolenstation (de geheele handel besomt slechts 3 millioen mark) en de mogendheden zouden het over de verdeeling wel oens worden, als zij maar wisten wat zij met den koning moesten aanvan gen. Het blad geeft een practische en tegelijk komische oplossing van het vraagstuk. Voor een handvol dollars ol sovereigns zijn alle hoofden en troonopvolgers op de Samoa-eilanden te krijgen. De »Voss. Ztg." vindt al een eeretitel voor hen uit, cEbreulandrath", met een liefde gift er bij, die heel wat minder zou bedragen, dau een tiende van de onkosten der »hooge commissie", die nu orde op de zaken gaat stellen. BBTWELAIMD. Geheel anders dau de »Voss. Zeit.' oordeelt Labouchère, do bekende radicaal, over de Samoa- zaab. De Eugelsche zendingsgenootschappen, die ijverig arbeiden voor de bekeering van de Samoa-eilanders waren zeer verontrust bij de gedachte, dat de Roomsch- Katholieke koning Mataafa aan het bewind zou komen Hoewel de meerderheid der bevolking, geheel volgens de bepalingen van het tractaat van Berljjn, Mataafa had gekozen, werd door de Engolsche missionarissen, gesteund door de Amerikanen, de candidatuur van Tanu bevorderd. Opmerkelijk is het dat de meeste eilanders protestanten, of liever anglikanon zijn en dat zij toch hun stem gaven aan Mataafa. De invloed der missionarissen op don opperrechter Chambers schijnt zeer groot te zijn en dat is de oorzaak van zijn uitspraak ten gunste van Tanu. De zegsmaD van Labonchère besluit»Het kan niet nadrukkelijk genoeg worden gezegd dat in die geheele geschiedenis, Duitschland het bij 't rechte eind had, dat de houding van den consul Rose slechts lof verdient en dat de Duit8che ambtenaren steed het tractaat hebben ge handhaafd. Wij echter, Engelschen en Amerikanen, zjjn wreed on brutaal en hebben in deze quaestie volkomen ongolijk." BRA8Ji4.KI.Ili.. Het bericht, dat de Regeering invloed zou willen uitoefenen op de uitspraak van het Hof van Cassatie, door het verzoek of bevel, dat de zaak vóór of op uiterlij'k op 2 Mei moet beëiudigd zijn, wordt in de onafhankelijke pers met groote verontwaardiging opgenomen. De anti-revisionistische bladen vragen ver wonderd, of do tegenpartij dan den strijd en de e.notio nog langer wil doen duren. De «Figaro" geeft nog eens het facsimile van het borderel. Commandant Forzinetti, die in 1894 directeur was van de gevangenis, vertelt in zijn getuigenis de ge vangenneming van Dreyfus. Dreyfus had hom verklaard, hoe hij was gearresteerd. Toen hij aan het ministerie kwam, had Du Paty de Clam hem gevraagd teschrjjven terwijl bij dicteerde. Dreyfus was een oogenblik verbaasd toen begon het dictee. Nadat eenige regels geschreven waren, riep Dn Paty: «Gij beeft!" Dreyfus autwoordde »Ik heb eenigszins koude vingers". Nauwelijks had hij het schrijven hervat, of Du Paty riep »In naam der wet, ik neem u gevangen." «Waarom?" vroeg Dreyfus, en het antwoord was «Gij zijt een verrader." VEBEENIGDE STATE». Ook van Amerikaansche zijde gaan stemmen op die het gedrag van den Duitschen consul op Samoa verdedigen. De Amerikaansche koopman Mooses schrijftdat Mataafa bereid was te doen wat admiraal Ivaut-z van hem verlangde en de gevangenen in vrijheid stelde, mits deze niet gewapend zouden worden. Maar de Engelsche consnl Maxse hield zich niet aan deze voorwaardegaf toch wapens en de vrijgelatenen violen weder op Mataafa aan. Toen verklaarden de volgelingen van Mataafa dat zij niet zonden toegeven. Maar de brief schrijver verklaart, dat zij geen enkel huis van een Europeaan verwoest hebbenhoewel zij baas waren in een deel van Apia terwijl de kanonnen van de «Porpo se" alles vernieldenwat zij maar konden raken. De heer Mooses voegt er bijdat voor de onderdrukking der Samoaeilanders 10,000 man noodig zouden zijn. Do berichten van de Pbilippijnen worden veront rustend. Het wordt bevestigd dat luitenant Gillmore van de Yorktown met veertien manschappen te Baler 300 kilo meter van Manilla, door de Tagalos is gevangen gemaakt. Zij waren uitgetrokken om te trachten iu gemeenschap te bekomen met de kleine door de inboorlingen belegerde Spaansche bezotting. Een dergelijk lot is, volgens een bericht van den Taga- loschen generaal Luna, een afdeeling van 140 man over komen behoorende tot de expeditie onder generaal Lawton, door inlandsche gidsen in een hinderlaag gelokt bij Bio- rangoean halverwege de lagune van Bay en Baler waar zij door eene overmacht omsingeld en gevangen gemaakt werden. Juist dit zou generaal Lawtou tot zijn reeds vermelden terugtocht hebben genoopt. De Amerikaansche Regeeringzoo wordt gomeld is voornemens de terugkeerende vrijwilligers door geregelde troepen te vervangen nog vóór Juli. De Amerikaansche macht zal er dan 30,000 man geregelde troepen bedragen. Dat men in Spanje met groot leedvermaak verneemt dat de overwinnaars zooveel bezwaren ondervinden bjj he in bezit nemen hunner koloniën laat zich denken Ben legaat. Lord Ferdinand de Rotschild heeft o. a. 100.000 vermaakt aan het gasthuis dat hij ter nagedachtenis zijner vrouw gesticht heeft. De misdaad te Rijssel. De kamer van inbeschuldigingstelling heeft de rech terlijke instructie tegen broeder Flamidieu, die verdacht wordt van den moord op een zijner leerlingen, vernietigd wegens een onregelmatigheid in de procedure. De nieuwe instructie, die thans gehouden moet worden, is aan den zelfden rechter toevertrouwd. Laatste Berichten. lrlt het Lagerhuis. LONDEN, 21 April. Bij de beraadslagingen over de begroot.iug van oorlog stelde de afgavaardigde Buchanan voor, den post voor den bouw van kazernen voor de Britsche troepen in Zuid-Afrika te verlagen. Minister Balfour verklaarde dat het denkbeeld als zouden de troepen daar zijn om mede-onderdanen der Koningin te dwingen, buitensporig en ongerijmd is. De garnizoenen van de kolenstations in Zuid-Afrika zijn versterkt evenals andere garnizoonon van kolenstatious, en deze versterking is ten deele te wijten aan mogelijke gebeurtenissen in andere werelddeelen. Er is geen sprake van Zuid-Afrika's binnenlandsche aangelegenheden, noch van eonige uitda- gonde bedoeling in het honden van troepen in deze streken. Na doze verklaring werd de motie van den heer Buchanan verworpen met 150 tegen 80 stemmen. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Naar men meldt, zal het eerste bezoek der Koningin aan Rotterdam plaats hebben in de eerste helft van Juni. Behalve een bezoek aan verschillende liefdadigheids instellingen van verschillende gezindten staan ook op het program, receptie ten stadshnize, waarbij verschillende antoriteiten zullen worden voorgesteld, en dejeuner in den Doelen door de gemeente aan te bieden. Het vertrek is bepaald tegen zes uur. Van bijzondere versieringen van gemeentewego of van particuliere zijde wordt nog niets vernomen. Ben ongeluksvogel. - Het Handelsblad meldt Hot was in de eerste dagen van hot jongste muilkor- ven-schrikbewind te 's Gravenhago. Een man woont vlak bij de Markt. Hij gaat met zijn hond oen waakhond om respect voor te hebben naar de markt om een muil korf te koopen. Voor het kraampje gekomen bjjt de hond den koopman in den arm. De baas van den hond betaalt daarvoor f 10 schadevergoeding aan den koopman een daalder voor den muilband en vandaag vordert het Openb. Ministerie f 3 boete tegen hem, wegens het ongemuilkorid medevoeren van den hond, dat is f 14,50 voor één mi nuut wandelen met een hond. Bdam. De gemeenteraad heeft eervol ontslag ver leend aan den stads-architect, den heer A. W. Reijnders. De jaarwedde voor zijn opvolger is bepaald op f 700. Bastrlciim. Beroepen naar de ned. herv. ge meente de heer ds. Cuipenie, te Zwaag. Uroenten handel. Als eene bijzonderheid zjj vermeld, dat voor het eerst uit de omstreken van Amsterdam (Baarsjespolder bij de Slatninen) eene bezending kropsla naar Engeland via Hoek van Holland is vervoerd. Lang reeds voerde men aldaar nit naar Duitschland, maar nog niet naar Brit- tannië. Wel vond dit reeds plaats uit het Westland. In sierlijke, platte mandjes, bevattende 35 stuks, werd deze frissche groente verzonden, terwijl de manden naar Duitsch land steeds 100 stuks inhielden. 't Is te wenschen, dat deze nieuwe afnemer de groen teteelt in deze streken moge bevorderen. Callantsoog. De »St.-Ct." bevat de wet van 8 April 1899, hou dende goedkeuring der dading met den heer M. P. Th. Prévinaire c. s., nopens den eigendom van het duin onder Callantsoog, benoorden de Groote Keeten, en de grens van dit duin met den Koegraszanddijk. Ben gevaar ontsnapt. De trein van Den Bosch is den 20 aan een groot gevaar ontsnapt. Even vóór den overweg brak op den straatweg van Vncht het rad van een zware vrachtkar; het paard holde voort, verbrjjzelde den afsluitboom, maar was niet bij machte de kar over de rails te halen, waar in tieze vasthaakte. Juist op dit oogenblik kwam de trein nit Den Bosch. Men had nog juist den tijd het sein van onveilig te geven en gelukkig werd dit door den machinist gezien. Vlak vóór de bar kwam de trein tot staan. Te Haarlemmermeer, waar andere jaren in dezen tijd overvloed van werk was, loopen thans nog tal van werklieden ledig, een gevolg niet alleen van't natte weder, maar voornamelijkdat de karwei bijna tot het verleden behoort. Thans begint men in die gemeente op

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1