van 1 Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 23 APRIL. De arbeidsovereenkomst. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). NO. 49. Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3maanden voor Alkmaar f 0,80 5 franco door het rgk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan) de] Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 1 3. IV. Een bijzondere soort van schriftelgke overeenkomst tusschen den werkgever en den arbeider is het reglement, dat in vele fabrieken en groote ondernemingen gebruike lijk is. Het is een overeenkomst, waarvan de bepalingen alleen door den werkgever worden vastgesteld; de arbeider moet weten of hij op die voorwaarden de dienstbetrek king wil aanvaarden. Het is te begrijpen, dat het niet anders kan. Iemand die een fabriek of andere onder neming van zekeren omvang opricht waarin vele ar beiders moeten werken en het werk van den een in nauw verband staat met dat van den ander, moet zorgen voor goede orde en een geregelden gang bij den arbeid, en zal daarom eenige algemeene regelen moeten vast stellen waarnaar alle arbeiders zich hebben te gedragen. Alleen moet er gezorgd worden dat de arbeiders met dit reglement bekend zjjn opdat ze weten waartoe ze zich verbinden. Daarom wordt in het ontwerp bepaald dat er altijd een exemplaar van het reglement moet hangen en duidelijk leesbaar zijn zoo mogelijk in de werkplaats, althans op een voor den arbeider toegankelijke plaats dat bij het indiensttreden een exemplaar van het reglement moet worden overhandigd aan den arbeider of, is hij beneden de 18 jaren, aan zijn wettelijken ver tegenwoordiger (vader moeder voogd of voogdes) en dat de arbeider of die wettelijke vertegenwoordiger in een door hem onderteekend of, zoo hij niet kan schrijven, in bijzijn van twee getuigen met een kruis of handmerk voorzien ontvangbewijs moet verklaren dat hij met den inhoud van het reglement bekend is. Weigert hij dit dan is de overeenkomst niet tot stand gekomen zegt het ontwerp. Maar is het duideljjk, wat er zal gebeuren, indien de werkgever toch den arbeider aan het werk laat gaanofschoon deze geen ontvangbewijs met de gevorderde verklaring heeft geteekend Het moet mogelijk zijn, in het reglement veranderin gen te brengen daarom zal de werkgever een nienw reglement kunnen vaststellen of wijzigingen kunnen bren gen in het bestaande. Om echter te voorkomen, dat aan de arbeiders eensklaps nieuwe verplichtingen worden opgelegd, wordt bepaald, dat nieuwe of gewijzigde regle menten niet zullen gelden, zoo daarvan niet een exem plaar aan eiken arbeider is overhandigd, en niet vóór den 29sten dag na dien waarop een exemplaar op de voorgeschreven wijze is opgehangen. De arbeider zal das vier volle weken tijd hebben om, indien hij meent met de nieuwe bepalingen geen vrede te kannen hebben, ander 25) .Tade liefde 1 Zy kan niet zonder liefde niet voor al het goud der wereld zon zij de liefde willen missen. Zij moest een goede partij doen, dat eischte haar vader. Zou zij ooit dien wensch kannen vervullen en een man vinden, die in zijn oog een .goede party" was? Zij weet 't niet en kan er ook niet voor instaan. Zij met haar trots en haar ingenomenheidzij zou nooit naar rang naar goud of naar roem en eer vragen, als zij ooit iemand op haar levenspad mocht ontmoeten, die haar hartje gevangen nam. En die eene zou komen daarvan was zij zeker, en daarom wilde zij op hem wachten. De middagpost bracht een heer ijke verrassing. De Overste bracht zelf den brief aan zjjne dochter terwijl hij haar reeds van verre toeriep: »Pia I Een brief van tante Johannaen wel uit Niedeck Om dezen tijd van het jaar Zon zij den geheelen winter daar gebleven zijn Maak eens gauw open want het interesseert mij allemachtig Het jonge meisje opende den brief met bevende vin gertjes. Het bloed steeg haar naar de wangen. Zjj was doodelijk bevreesd dat tante Johanna over die huwelijks plannen zou schrijven waarvan Pia haar, in haar laat- sten brief, vol opgewondenheid alles verteld had Goddank neen het waren slechts enkele regels, waar in tante Johanna haar dringend verzocht om eens voor langen tijd op Niedeck te komen logeeren. .Begin van Mei-, of indien het weer gunstig is, nog eerder, reizen wij naar den Rijn om een korten tijd te Asmansshausen of te St. Goar te blijvendan gaan wij verder naar Scheveningen zoodat wij u alsdan werk te zoeken en aan de bestaande arbeidsovereenkomst door opzegging een einde te maken. Is de tijd te kort voor een geldige opzegging, dan zal er soms toch nog gelegenheid wezen om hem van zijn dienstcontract te bevrijden. Is namelijk de dienstbetrekking nog niet geëin digd door het verstrijken van den tijd waarvoor zij was aangegaanof door opzegging dan kan werkgever of arbeider wegens gewichtige redenen de opheffing daarvan bij den rechter vragen. Die gewichtige redenen nu zjjn: zulke belangrijke veranderingen, hetzij in den persoon lijken toestand van werkgever of arbeider of in den toestand van zijn vermogen, hetzjj in de omstandigheden waaronder de arbeid wordt verricht, dat de billykheid vordert de dienstbetrekkiug nog vóór dien tijd te doen eindigen, en wel terstond of na zekeren korten tijd. Of die veranderingen inderdaad van dien aard zijn, zal de rechter moeten uitmaken maar enkele gevallen worden in het ontwerp uitdrukkelijk genoemd. Zoo zal op ver zoek van den werkgever de opheffing der dienstbetrek king door den rechter kannen worden uitgesproken, wanneer hjj zijn huishouding inkrimpt of zijn bedrijf staaktof in geval van aanhoudende ziekte van den arbeider en de arbeider zal hetzelfde kunnen verzoeken, wanneer hij onverwachts gelegenheid vindt om een geves- tigden stand te krijgen, b.v. door een huwelijk, wanneer hulpbehoevende oude of ziekelijke bloedverwanten zijn verzorging eischen, en ook wanneer door den werkge ver nieuwe reglementen ingevoerd, of de bestaande regle menten gewjjzigd worden. Een belangrijke bepaling in deze reglementen is die omtrent de boeten die door of namens den werkgever aan den arbeider kunnen worden opgelegdindien deze een voorschrift van het reglement overtreedt. Wel zijn er werkgevers die verklaren geen boetenstelsel noodig te hebben maar er zijn er ook die verklaren het niet te kunnen missen en de grondendie zij daarvoor bij brengen zijn niet zoo gemakkelijk te weerleggen. Het bedreigen met een boete ook al wordt die niet altijd ingevorderd ia naar hunne meening het beste middel om in een groote fabriek of bij een groote onderneming met vele werklieden de orde te handhaven, om de na koming te verzekeren van allerlei noodige voorschriften ook in het belang van de vei'igheid en de gezondheid der arbeiders zeiven en om handelingen te voorkomen, die aan den werkgever groote schade zouden kunnen berokkenen die de werklieden niet in staat zouden zijn hem te vergoeden. Terecht wordt dan ook niet voor gesteld de boeten te verbieden maar wel eenige bepa- heel gemakkelijk naar den Haag terug kunnen brengen Ik hoop zeer dat uwe ouders mij de groote vreugde niet zullen weigeren mijn lieveling eindelijk eens weder te zien, ook Oom Willibald en mijn wildzang Fransje verwachten u reeds met ongeduld. Niedeck is ook 's win ters heel mooi, maar natuurlijk wat eenzaam." .0, voor de eenzaamheid ben ik niet bang lachte Pia, haar vader stormachtig omhelzende. .Ik heb al zoo lang en zoo vreeselijk verlangd om dat geheimzinnige Niedeck, waar iedereen den mond van vol heeft en dat toch niemand kent, eens met eigen oogen te zien 1 Niet waar, papa n geeft toch uw toestemming dat ik tante Johanna's uitnoodiging nanueem?" De Vrjjheer haalde met bitteren lach de schouders op. .Als ge het Kasteel graag eens wilt zien, dan moogt ge de eerste de beste gelegenheid wel aangrijpen, want ol ge daar ooit als meesteresse uw intocht zult doen, komt mij meer dan twijfelachtig voor. Kom mee naar Mama, en lees haar den brief voor, als zij het goed vindt, kunt ge begin Maart er heen gaan, indien tenminste graaf Wulff-Dietrich dan nog niet met gezwinden pas hierheen gevlogen is, om tennis met je te maken 1 .Maar papa, gelooft u dat waarlijk?" .Wel, als het werkelijk waar is, dat een ongeluk hem verhinderd heeft op het Hofbal te verschijnen en het hem overigens met zijn huwelijksaanzoek ernst is, dan baalt hij het verzuimde met dubbelen ijver in. In vier weken kan een verstuikte voet volkomen genezen zijn en zoo niet, dan kan hij zich schriftelijk tot je wenden, en je vertrek verhinderen doet hij dit niet, dan wordt verder iedere toenadering van onzen kant ronduit afge slagen, dan kan hij zien hoe hij zijn zestien kwartie ren bjj elkaar krijgt f' Pia knikte, als in gedachten verzonken, toestemmend. .Goed," zeide zij toen, hare slanke gestalte hoog oprich tend, .vier weken moogt u hem tijd geven, laat hij in dien tijd niets van zich hooren dat zijn wij voor altijd gescheiden, belooft u mij dat, papa .Natuurlijk beloof ik je datbromde de Overste, .het is in ieder geval een schande dat wij op dat heerschap lingen te maken om zoo mogelijk misbruiken te voor komen waarvan het ook in ons land niet aan voorbeel den ontbreekt. In het algemeen zal de boetehetzij de bepalingen daaromtrent in een bgzondere overeenkomst met den arbeider, hetzjj in een algemeen reglement zijn opgenomen, op een bepaald bedrag moeten worden gesteld; de arbeider moet weten, hoe groot de boete kan wezen, die hem bij eenig verzuim zal kunnen worden opgelegd. Bjj het algemeen reglement zal ze niet hooger kunnen worden bepaald dan het in geld bedongen loon van den arbeider voor één dag wanneer echter dat loon meer dan drie gulden per dag bedraagtof geheel afhankelijk is van den omzet, de opbrengst of de winst van het bedrijf, zoodat de arbeider min of meer als een deelgenoot in de zaak beschouwd kan worden, dan zal bij bijzondere overeen komst een hoogere boete bedongen kunnen worden. In elk geval zal daarenboven de bestemming van de boeten nauwkeurig moeten worden aangewezen die mag niet aan het goedvinden van den werkgever worden overge laten en uitdrukkelijk zal verboden zijn, dat, hetzjj de werkgever zelf, hetzij iemand die door hem met het opleggen der boeten is belast, er persoonlijk eenig voor deel van heeft. Wil de werkgever de bepalingen omtrent de boeten opnemen in een algemeen reglement, dan wordt nog een bijzondere bepaling voorgeschreven name lijk dat hij daarover vooraf de meerderjarige arbeiders moet raadplegen, hetzij ieder afzonderlijk, hetzij gezamen lijk, hetzij bij monde van door hen uit hun midden geko zen vertegenwoordigers. Hg heeft hen echter alleen te raadplegen, en zal hun gevoelen niet verder behoeven te volgen dan hij raadzaam oordeelt. Om te zorgen dat er geen twijfel zal kunnen bestaan of dit werkelijk is gebeurd zal het reglement, voorzoover de bepalingen omtrent de boeten betreft, door Gedeputeerde Staten moeten worden goedgekeurd. Deze zullen hunne goedkeuring alleen kunnen weigeren, indien niet blijkt dat de meerderjarige arbeiders er over zjjn gehoord, en met welken uitslag, of indien zij er strijd in vinden met eenig wettelijk voorschrift of met de goede zeden. Het zou ons verwonderen, indien de opdracht van dit onderzoek aan Gedeputeerde Staten veel bijval mocht vin den. Een werkgever maakt in een algemeen reglement ver schillende bepalingen omtrent het opleggen van boeten de meerderjarige arbeiders worden daarover door hem geraad pleegd zij maken allerlei bedenkingen en de groote meer derheid zou aan een andere regeling de voorkeur geven. Dit wordt aan Gedeputeerde Staten beriohtmaar met moeten wachten onrechtvaardig mogen we echter niet zijn, als hij eens waarljjk ziek is, bedenk toch, dat er voor hem meer dan een gewone boterham op 't spel staat Pia's fraai gevormd hoofdje zonk onwillekeuriger dieper .Neen, er hangt voor hem zéér, zéér veel van af, dat weet ik fluisterde zjj, en hare lippen trilden onwille keurig van medelijden. .Wie weet of de geldduivel hem in deze vier weken toch niet te machtig wordt 1" en langzaam, in gedachten verzonken, volgde zjj haarvader over het kleine portaal en de smalle uitgesleten trappen naar beneden, naar hare moeder. Hare oogen, die nog zoo even vol goeden moed en levens lust geschitterd hadden, keken eensklaps zeer ernstig. Vier weken is een lange tjjd en vele goede en edele voornemens zijn in dien tijd in 't niet verzonken. Hoe zullen graaf en gravin Rudiger niet alles doen om hun zoon over te halen, wat zullen zijn ouders, evenals zijn broeder, overdreven schilderingen en beschrijvingen geven van hare schoonheid De gravin zal hem elk bezwaar wel uit den weg praten en hem verzekeren .dat er daizende van meis jes zijn die zonder liefdeen met vaarwel zegging aan alle droomen der jengd in het huwelijk treden en tóch gelukkige vrouwen worden 1 Mevrouw Melanie beziet natuurlijk de zaak van dien kantwant zij zelve was zeer zeker niet uit innige teedere liefde getrouwd en zij vond zich misschien toch een gelukkige en benijdenswaardige vrouw Zou zij zich zelve waarljjk benijdenswaardig noemen Pia benijdde haar niet. Wulff-Dietrich zon echter zeker dezelfde levensbeschouwing als zijne moeder hebben, en de raadgevingen van zjjn vader en broeder voor gewichtiger houden dan de sentimenteele gevoelens van een jong meisje dat in bare eenvoudigheid heel geen begrip van de waarde van het geldnoch van een grafe lijk erfdeel heeft. In een eerste opwelling van medelijden had hij mis schien zich opgeofferd en was hg niet op het bal ver schenen maar nunadat er van alle kanten zooveel

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5