Nederland. Grevonden Voorwerpen. Kantongerecht te Alkmaar. een onderzoek van de bezwaren der werklieden laten zy zich niet in, ofschoon zij wellicht van oordeel zijn, dat de werkgever zeer goed zon hebben gehandeld indien hg aan sommige bedenkingen gehoor had gegeven; zij zeggen eenvoudighet is ons gebleken dat de arbeiders over deze bepalingen zijn geraadpleegd en dat hnn oordeel zeer ongunstig is geweest maar omdat wij er niets in gevonden hebben in strijd met wettelijke voorschriften of goede zeden kenreD wjj deze bepalingen goed. Die goedkeuring zou op de werklieden een vreem den indruk maken nog heel wat vreemder, dan de goedkeuring bij Koninklijk besluit verleend aan de Statuten van sommige vereenigingen op het met onze wetten minder bekende publiek. Waarom dan ook die «goedkeuring" In het stelsel van den heer Drucker zou althans even voldoende zijn de verplichte m e d e- d e e 1 i n g aan Gedeputeerde Staten met de verklaring van het college dat het in de bepalingen geen strijd had gevonden met wettelijke voorschriften of goede zeden. In de wet voor te schrijven de arbeiders te raadplegen zonder meer, kan tot verbittering leiden de arbeiders zouden er een bespotting in kunnen zien. Een werkgever die prijs stelt op het vertrouwen van zijn arbeidersdie waarde hecht aan hun gezond oordeel en hun wensch om deze moeielijke zaak zo) goed, zoo duidelyk en zoo billjjk mogelijk geregeld te hebben, zal gaarne hun beden kingen hooren en voor de juiste opmerkingen niet doof zijn. Hen die van een andere gezind eid zijn te verplichten tot een ijdele vertooning kunnen wjj niet in het belang achten van ééne der partijen. Om te beoordeelen of sommige bepalingen in strijd zijn met wet of goede zeden is een vooraf gaande raadpleging van de arbeiders niet noodig. Hebben zij bedenkingen van een anderen aard, dan zjjn de Kamers van Arbeid door de wet aangewezen om haar weldadigen invloed te doen gelden. Tot hare taak behoort »het dienen van advies en het ontwerpen van overeenkomsten en regelingen op verzoek van daarbij belanghebbenden." Wil een werkgever liever de bemoeiingen eener Kamer van Arbeid voorkomen, dan zal hij allicht een weg weten te vinden om het gevoelen der arbeiders omtrent het door hem gewenschte boetenstelsel te leeren kennen. Veehandel in Friesland. De handel in melke- en kalvekoeien blijft gewild hoewel de aanvoer zeer toeneemt. Dit laatste is mede een gevolg van het naderen der Meimaand waarin het vee in de weide wordt gelaten en waarin ook de pacht moet betaald worden. Wijl de weilanden over het geheel goed liggen verwacht men veel gras. Belgische kooplieden koopon le qualiteit kalvekoeien. In vette koeien vlugge handelevenals in vette kalveren. Stieren voor de slachtbank zijn daarentegen minder gevraagd. De prijs van dit vee blijft echter niettemin vast. Nuchtere kalveren behoorljjke handel met vaste prijzen. Vette varkens minder gevraagd, prijzen in één doen, evenals vette biggen. Londensche biggen goede handelevenals in jonge biggen. In schapen nl. melkschapen en lammeren behoorlijke handelin vette schapen iets levendiger tengevolge iets betere prijzen aan de Londensche markt. Van grooten invloed was dit echter nietwijl er weinig vleesch naar Engeland uitgevoerd wordt. De aanvoer was1700 melke- en kalvekoeien600 vette koeien 300 pinken 80 stieren 50 ossen 400 vette sohapen en lammeren 400 jonge lammeren 500 weideschapen 120 vette varkens 300 vette biggen en 250 magere varkens. De prjjzen zijn vette kooien 2427 ct.le qualiteit, 2e qualiteit: 2124 ct. stieren 18—22 ct. vette kal veren 3036 ct.vette schapen 2225 ct.vette varkens mogelijk op hem «ingewerkt" zon zijn nu hg misschien zelf berouw krijgten hij reeds oen voorwendsel zoekt om haar toch nog te ontmoeten zou hij nu nog vier weken langer standvastig blijven Het zou zoo gemak kelijk voor hem zijn om te zeggen »Ik heb mij willen terugtrekken maar mijn vader dwingt my tot dit huwelijk 1'' Ja wie weet of graaf Wulff-Dietrich niet reeds van het begin at aan opzettelijk zoo diplomatisch te werk is gegaan en oogenschynlijk aan haar wenschen gevolg heelt gegeven om deze langs kromme paden des te zekerder te verydelen Pia verbleekte bij doze gedachten die haar eerst thans plotseling invielen. Zij beelt over haar gansche lichaam en de prachtige donkere oogen schitteren van ingohouden drift en opbrui- senden trots. Tot nog toe was graaf von Niedeck haar onverschillig geweest, op het Hofbal had haar zelfs eene innig dank bare gewaarwording jegens hem vervuld, en had zy zijn persoon met een stralenkrans van ridderlijkheid omgeven. Als zij zich echter in hem vergist hadals zijn wegblijven slechts een tijdelijk toegeven was geweest als hg nu op de een of andere wijze toch nog zou trachten zijn doel te bereiken om haar voor zich te winnen o 1 hoe zou zij hem dan hatenNog nooit had zij iemand gehaat maar dan ja dan zon zy dit leeren Het kamermeisje komt haar met een visitekaartje tegemoet. »De jonge graaf von Niedeck." Een zachteniet te bedwingen kreet kwam over Pia's lippen. «Welke graaf?" vroeg de Overste verbaasd. «Mijnheer de luitenant bij de Dragonders alhier f' zeide het meisje met een triomfeerenden blik op de jonge baronnessedie hare liefde voor dien hoog adelijken aanbidder toch wel wat al te duidelijk had doen blijken 1 De Vrijheer fronst het voorhoofd en verfrommelt het kaaitjo tusschen de vingers. Een oogenblik blijft hij in gedachten staan. 1618 ct.Londensche biggen 15 161/, ct.alles per tli Kg. ossen f 150f 185 melke- en kalvekoeien f 120 f 145 pinken f 45—f 75 nuchtere kalveren f5f 8, weideschapen f 10—f 17 jonge lammeren f 4f 8 magere varkens f 25—f 42 jonge biggen f 1 per week. (N. v. d. D.) Oterlerk. Het adres tot adhesie-betuiging met de aanstaande vrede-conferentie werd door 101 mannen en 84 vrouwen geteekend. Vee In de welde. In de polders de Schermeer, Oterleek en Heerhugo- waard ziet men al sedert eenige dagen vee in de weide. De laatste schoone dagen doen de veehouders besluiten, meer en meer melkkoeien van stal te doen. Een vroeg voorjaar dus Barslngerhorn. Het bouwen van eene woning, annex wachtkameraan de halte Barsingerhorn van den Westfrieschen tramweg werd den 18 aanbesteed. Minste inschrijver was de heer P. Eriks, alhier, voor f 1625. De bouw geschiedt voor rekening van den heer P. de Geus, alhier, in overleg met het bestuur der Maatschappy, die voor de vrije openstelling der wachtkamer den eigenaar eene uitkeering doet. Bloemententoonstelling. De afdeeling Haarlem van de «Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde'' heeft besloten in Augustus a.s. eene bloemententoonstelling te houden op eenigszins uitgebreide schaal, zoo mogelijk in het Brongebouw. Verscheidene leerlingen van de Rifkstulnbouw- scliool te Wageningen hebben, onder Jeiding van den direc teur dier inrichting, een bezoek gebracht aan de buitenplaats «Het Manpad", onder Heemstede, ten einde aldaar het onlangs aangelegde rosarium en de merkwaardige ver zameling van vrnchtenleiboomen te bezichtigen, welke door den kundigen tuinbaas van het buiten in verschil lende vormen alsknrketrekker, drinkbeker, schiet schijven, vleugelpyramide waren «geleid''. Benoeming. Benoemd tot heemraad van den polder Waard en Groet R. Kuipertot dammeester van den zeedijk de Nieuwendam H. van Aken, Ken walvisehsehlp. Een merkwaardig schip ligt thans in de le Katen- drechtsche haven te Rotterdam, de «Sagamore" genaamd. Het is een walvischsohip, afkomstig uit Amerika, waar men met die soort de binnenlandscbe zeeën bevaart. Toen de «Sagamore" een paar jaar geleden ook eens Rotterdam bezocht, was het voor het eerst, dat een walvischsohip die haven binnenkwam. Het schip is langwerpig ovaal, en het moet een heele kunst zijn er op te loopen wie er niet op verdacht is, gaat te water, zonder door eenige verschansiug te worden tegengehouden. Het schip, dat grootendeels onder water vaart, heeft bovenop zeven torens, waarvan de middelste die der machinekamer is. Boven op den middensten toren verheft zich het zooge naamde «kluis'', twee verdiepingen hoog, dat tot verblijf dient voor de geheele bemanning en nog verschillende vertrekken voor andere doeleinden bevat. De «Sagamore" welke twee kleine masten draagt, heeft een diepgang van 19 voet en een laadvermogen van 3500 tons. Het schip heeft door zijn bijzonderen bouw oen groote snelheid, nl. 12 mijlen, tegen een gewoon schip van dezelfde afmeting 8 mijlen. Door zijn grooten diep gang heeft het geen hinder van stortzeeën en is daar door zoowel voor de reizigers als voor de lading veiliger dan andere schepen. Uit een sloot langs den Schermerhorner weg in de Beemster is het lijk opgehaald van den heer J. Hartog, lid van den gemeenteraad van de Beemster. Men ver moedt, dat by, den vorigen nacht uit Schermerhorn huis waarts gaande, bij ongeluk te water is geraakt. Ondcrwijs-congres In Nederland. Het comité tot verwezenlijking van een congres als bovengenoemd, zendt ons de volgende circulaire Er is bijna niemand die niet toestemtdat de arbei dersbeweging altijd tamelijk onverschillig is gebleven voor de onderwijszaak. Dat is te verklaren want te gemak kelijk kon men geloovendat het maatschappelijk lot van den arbeider zóó bedroevend nog is dat men vóór «Zeg mijnheer, dat het ons zeer spijt, maar dat de dames zich kleeden voor de Opera en dat ik niet thuis ben." Verbaasd treedt het meisje terug dat had zij nu heel niet verwacht. «We zullen ze eens laten spartolen 1" zeide Nord- lingen met inwendige voldoening terwijl Pia zich hon derd pond lichter gevoelde. O die vreeselijke vier weken hoe zal ik ze ooit dooi komen I «Van avond gaan wij naar de Operavervolgde de Ovorste«je bent togen alle heeren zeer vriendelijk alleen graaf Hartwig behandel je koel en onverschillig begrepen Pia knikt zwijgend. De Opera een allerakeligste neu trale bodemals gemaakt om dergelijke ontmoetingen in de hand te werken 1 Goddank veroorloven de middelen harer ouders het nietdat zij daar dikwijls heon gaat. TWAALFDE HOOFDSTUK. Het jachtslot Rauenstein ligt schilderachtig tusschen de bergen. Op rotsen gebouwd aan diie zijden dooi dichte overoude bosschen omringdverleenen de ven sters aan de voorzijde een ruimen blik in het verschiet, tot waar aan den horizont de bergruggen zich nevel achtig in de wolken verliezen. Rauenstein zelf is een oudschilderachtig gebouw zonder eenigen bepaalden stijlde luim van een thans reeds sedert lang tot zijn vaderen verzamelden vorst had dit gebouw uit de overblijfselen van een Ruïne opge trokken langzamerhand was het gemoderniseerd er was hier en daar een kleine toren op of een zijvleugel aangebouwd en er werd meer op bet inwendige dan wel op het uitwendige gelet. Toch ziet Rauenstein ermet zijn grauw metselwerk, alles werken moest tot verbetering van dat lot. «De zaak van bet onderwijs komt dan later wel in orde 1" Zóó dacht men zóó denken velen nog maar 't is een droevige vergissing. Goed onderwijs voor de geheele jeugd is óók een middel in den strijd om lotsverbeteringis óók een voorwaarde voor den maatschappelijken vooruit gang 1 Zonder wettelijke regelingen is echter de invoe ring van goed onderwijs onmogelijk, maar die wettelyke regelingen moeten tot stand komen en voor hare richtige uitvoering worden gewaakt onder den drang eener krach tige wei-bewuste publieke opinie. Om die opinie zich te doen vormen is het plan van een Algemeen Congres opgevat, te houden naar aanlei ding van het ingediende ontwerp-wet op den Leerplicht. Zal dat Congres echter beteekenis erlangen dan moet de deelneming groot zijnzoo van vakbonden als van politieke Vereenigingen. Het congres roept dus alle af- deelingen van alle vak- en politieke bonden op om na kennisneming van de bekende circulaire aan dit Congres deel te nemen. De kosten zijn vijf gulden. Wie nog geen circulaire mocht ontvangen hebben wende zich tot den secretaris den heer J. A. Bergmeijer Dordrecht C. de Wittstraat 11c. Op dat congres, dat kort na Pinksteren, waarschijnlijk te Amsterdam, zal worden gehouden, kunnen de wenschen en inzichten der deelnemers worden vastgesteld en daar tevens de gedragslijn worden aangegeven voor een krach tige agitatie op onderwijsgebied. De oproepings-circulaire is geteekend door een groot aantal menschen van zeer verschillende inzichten die echter hierin ééns waren dat onderwijs belangstelling behoort te wekken bij allen i Wie als persoon aan 't Congres wil deelnemen kan dit doen door storting van minstens f 2,50 tot dekking der algemeeue Congreskosten. De termijn van aangifte is tot 1 Mei a s. ■'aarden lokkcri). Wie tegenwoordig de boerderijen in het Noorden van Groningen bezoekt, bemerkt spoedig, dat de paarden fokkerij aldaar eene groote vlucht heeft genomen. Er is daar geene boerderij van eenige beteekenis, waar dit voor jaar niet één of meer veulens worden geboren. Enkele boeren maken hiervan buitengewoon veel werk. Zoo worden op de boerdery van de weduwe D. L. Broekema, te Pieter- buren, negen veulens verwachthet vorige jaar werden daar zeven veulens geboren. Wanneer die geboorten alle gunstig afloopen, zal men op deze boerderij 33 paarden hebben Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een lichtbruin hondje een gouden brocheeen porte- monnaie, inh. f 0,34, één, inh. f 0,07 en één, inh. f 0,21 een bruin jaquetlijfjeeen soldeerbouteen gouden das speldje een wollen doekeen zilveren brileen goud kettingje mot kruisje een ceintuur met gesp een ceintuur een gouden dames-horloge zonder ring. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 21 April 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. Zitting van 21 April 1899. A. S. en T. G., St. Pancras, en C. G., Koedijk, loopen langs den spoorweg, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. D. G. Pz., J. Z. Kz., K. S. Ez., C. Z. Gz. en A. D. Pz., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, de le, 2e en 3e ieder 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 4e en 5e ieder 6 maal f 2 boete of 6 maal 2 dagen hecht. A. W. Phz., E. S. Lz,, A. S. Az., A. Z. Az., H. D. Cz., J. G. Hz., J. W. Thz., H. G. Jz., J. G. Jz., D. P. Dz., K. Z. Rz., E. G. Hz., K. B. Gz., W. Z. Jz., C. Z. Jz., L. Z. Jz., K. Z. Wz,, C. Z. Ez., J. P. Ez. en P. v. P. Az., Egmond aan Zee, strooperij, de le—9e, 16e, 17e en 19e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 10e en 15e ieder f 3 boete of 3 dagen hecht., de 11e f 4 boete of 6 dagen hecht., de 12e f 3 boete of 5 dagen hecht., de 13e 1 2 boete of 2 dagen hecht., de 14e f 3 boete of 4 dagen hecht., de 18e f 1 boete of 2 dagen hechtde 20e f 2 boete of 4 dagen hecht. W. P. Dz. en H. S. Jz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. zijn ongelijksoortige raampjes, zjjn spitse gevels, onbe schrijfelijk schilderachtig uitvooral als de thans re- geerende vorst er zijn verblijf houdtten einde in de aan wild zoo rijk zynde, omliggende bosschen te jagen. Dan klinkt en schettert de jachthoorn door de hel dere bergluchtdan trappelen en hinneken de paarden cn dan galoppoeren de rood gerokte ruiters over de pie pende ophaalbrug. Men kan zich gedurende de zomermaanden bijkans geen poëtischer plekje denken dan dit oude jachtslot, 's Winters gelijkt het echter veel op een betooverd kasteel, zoo eenzaam en verlaten ligt het, als in doodslaap, on der het witte lijkkleed, ook dan is het schoon, ten minste voor menschen die geen verdoovende, of zinneprikkelende verstrooiingen en afwisseling noodig hebben om gelukkig te zijn. Wie de hemel in zich heeft die kan de aarde best ontberen en die in Gods heerlijke natuur zijn vreugde viudtdie de Muzen en de Wetenschap bij zich te gast vraagtdie zal zich zelfs op het meest ingesneeuwde Slot niet eenzaam gevoelen noch er zich vervelen. Graaf Wulff-Dietrich bemint zijn oud Rauonstein in den winter evenzeer als in den zomer, en nog haast nooit heeft hij met een zoo treurig gezicht voor het venster gestaan als heden, nu de sneeuwstorm een on- doordringbaren sluier over berg en dal werpt, en de donkere dennen bezijden het Slot, bijkans breken onder den oogverblindend witten last van hun wintertooi. Wulff-Dietrich hield een brief in de handen en 't was de inhoud daarvan, die hem zoo bijzonder ernstig stemde. Zijne moeder schreef hem over het Hof bal dat hg zoo onbegrijpelijker wijze verzuimd had, want een verstuikte voet liet zich toch wel per rijtuig transporteeren, en de oppassing zou in het ouderlijk ouis toch allicht beter geweest zijn dan in dat oude kraaiennest «Rauenstein En dan had de gravin in overgroote geestdrift over Pia geschreven, over hare schoonheid, hare lieftalligheid en geestigheid, welke bepaald sensatie op het bal gemaakt hadden 1 Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6