Buitenland. Nederland. spreken drong neen hij maakte de reis op verzoek van den Haagschen bankier Kanndie de leening aan de markt brengt. Een bankier leidde dan ook den man in, in wiens vaandel niets anders dan menscbenmin moest staan geschreven. Zoo is van de bewegiDg geworden een financieele operatie met zoo-en zooveel provisie aan de bankiers en de agenten die het publiek aandeelen in de maag weton te stoppen. Dit schynt ons een onvergefelijke domheid die de geheele beweging in ernstig gevaar brengt. In Nederland is nog nooit tevergeefs een beroep gedaan op de huma niteit en zoo zou ook voor do arme Joden zeker een belangrijk bedrag zjjn ingekomen waarschijnlijk hooger dan nu met den verkoop van aandeeltjes zal worden, bijeengebracht. Voor financiers heeft de Joodsche koloni satie te veel risico om daarin hun geld te beleggon en voor de liefdadige ingezetenen verlamt de eerste opwel ling om veel te geven tot leniging der nooddriftals zij bemerken, dat 't hier geldt een louter financieele onderneming misschien zelfs wel speculatie. De Joden in Rusland Gallicie en Roemenie mogen heel dankbaar zjjn, dat zich ten hunnen behoeve verschillende personen hebben opge worpen maar zij zouden nog meer reden tot dankbaar heid hebben wanneer de redders wat meer waren ge bleven in den geest van hun op zichzelf zoo edelaardig streven. De afgeloopen week bracht ons ook de eerste verkie zingen voor de Hamers van Arbeid. Heel veel animo was daarvoor nietevenmin bij de patroons als bij de werklieden. Zoo kwamen er van de 3496 werk lieden-kiezers in de bouwbedrijven slechts 619 op en van de 915 patroons is het niet merkwaardig dat hnn getal slechts viermaal kleiner is dan van de werklieden slechts 287. Als er al zoo weinig belangstelling is, nu deze instelling nog de attractie der nieuwheid bezit, hoe zal 't daarmee dan op den duur gaan? De verhou ding tusschen de patroons en de werklioden in de groote steden is over het algemeen van te gespannen aard dan dat er bij conflicten van verzoeningsraden veel zou kun nen verwacht worden beide partijen wachten slechts op het gunstige oogenblik om hun slag te slaan en daar door is een afgrond ontstaan, die een Kamer van Arbeid moeilijk zal kunnen dempen. Intnsschen is 't toch ver keerd om reeds dadelijk op dit uitvloeisel van wetgeven- don arbeid la mort sans phrase toe te passen eerst de ondervinding geeft recht tot uitspraak. Dat hebben ook de typografen begrepen die behooren tot de meest intolligenten onder de arbeiders. Onder hen is een leven dige verkiezingsstrijd ontstaan met een politiek tintje en over en weer zjjn heelwat manifesten en strooibiljetten verschenen om eikaars candidaten op vrij krasse wijze te bestrijden. Van hen zullon er zeker niet volen van de stembus wegblijvenalleen de verkiezing van den heer Hols die bij stakingen altijd optreedt als tusschen- persoon tusschen de werklieden en den patroon, is zeker, omdat hij de gemeenschappelijke candidaat is van de overigens zeer uiteenloopende richtingen. Hebben onze lezers gezien dat De Tijd. onze mede- deeling is komen bevestigen dat „Constantla", het vergaderlokaal der socialisten op de Rozengracht niet bestemd is als kaaspakhuis zooals eerst word gemeld maar als Hatholleke bijkerk zal worden ingericht Het is wel een merkwaardige bladzjjde in de geschiedenis van Amsterdam dat het gebouw, waar eenmaal Domela Nieuwenhuis durfde uitroepen: »'t zou mij niets waard zijn om in één nacht geheel Amsterdam in opstand te brengen" voortaan dienst zal doen voor de werken van liefde en vrede der kerk. Men mag nog zoozeer met de mannen der revolutie verschillen maar toch ligt er iets droevigs in, hen te zien scheiden van een plaats, waar zij voor de menigte zooveel luchtkasteelen hebben opgebouwd. Bij de opening van het gebouw werd het eerst het woord gevoerd door Ris voor hem was nu ook het slotwoord bewaard. De menschen ziju verstandiger gewordenzjj hebben begrepen dat men zijn lot niet verbetert door het staren op utopieën in de toekomstmaar dat men veel verder komt door een krachtige organisatie van de vakvereenigingen en het oefenen van invloed bij de stem bus zonder dreigementen met barricades en kapitalisten- moord. Toch zou dat inzicht waarschijnlijk niet verkregen ■airnrMiwfiri-vir-if'i [•iriiTiT..iT--T- - als de wegen nu zijn dadelijk woder iemand naar de stad te zenden daar de wegen in het gebergte totaal onbegaanbaar zijn. En als de dooi invalt, dan zwellen de rivieren in de dalen zóó sterk dat wij ook dan opge- gesloten zijn. Daarom telegrafeerde ik alleen dat. ik onmo gelijk kon komen dere brief brengt u dan later nadere oplossing van het raadsel. U weet toch nog wel van den vorigen winterdat ik toen hier ook geruimen tijd als gevangen gezeten heb om die reden was'de Her tog zoo vriendelijk mij telegrafisch te doen aansluiten. Mijn voet wordt wel beterik zal echter vooreerst nog steeds moeten rijdenen hoo zou een rijtuig nu met mogelijkheid van onze bergen afkomenHet doet mij genoegen dat freule von Nordlingen zulk een goeden en gunstigen indruk gemaakt heeftop een erfgoed, als Niedeck is, daarop wacht ieder meisje met pleizier, dus zal ik haar zeker nog wel tjjdig genoeg leeren kennen De schrijver wierp de pen weg en schreeed onrustig en gehaast het vertrek op en neer. Een prachtige jacht hond keek hem, met zijne verstandige oogen, vragend aan. Het werd donker, diepe stilte heerschte in en rondom het Slot en de bosschen, en voor het eerst van zijn leven gevoelde Wulfï-Dietrich zjjn eenzaamheid. Een ge voel van heimwee overviel hem. Met wijdgeopende oogen staarde hjj in de met eikenhouten meubels gemeubelde eetkamer. Daar ginds staat de schommelstoel zoo gezellig bij den haard, geen mensch maakt er echter gebruik van en het vuur is bjjkans uitgegaan. In vergelijking met de reusachtig groote kachel is die haard slechts kinderspeelgoed, hij had er dan ook niets om gegeven dat het vuur daarin werd onderhouden, maar heden mist het den gezelligeu gloed. Ja, als dat vuur vroolijk opvlamde en er zich in dien schommelstoel oen slanke vrouwengestalte nedervleide, met blanke, fijne handjes het vuur oppokend De vlammen weerkaatsen zich op het vriendelijke gezichtje, goudblonde lokjes krullen op het blanko voorhoofd, on Wulff-Dietrich treedt zacht- kens naderbjjachter haar aan en kust haar in den hals (Wordt vervolgd.) zijn zonder het revolutionair socialisme, hetgeen men te beschouwen heeft als een onontbeerlijke schakel in de ontwikkeling van het volk wanneer dat wat meer bedacht werd zou aan menigeen de lust vergaan om mee te doen aan de verguizing van Domela Nieuwenhuis, den verlatene, die nimmermeer zijne legioenen zal terugkrijgen. It KI.UI K. De linkerzijde der Kamer van Afgevaar digden bereidt zich voor op krachtigen tegenstand tegen het nieuwe kieswet-ontwerp der Regeering. Zij heeft besloten een beroep om hulp te doen op alle anti-cleri- calen in den lande. Dat belooft weder stormachtige tooneelen in de Kamer. DUITSCHliAlVD. Het Nederlandsche oorlogschip »Zeehond" heeft een bezoek aan Bremen gebracht. Men herinnerde zich niet daar een Nederlandsch oorlogschip te hebben gezien. Het verblijf heeft zes dagen geduurd. Ter eere van de Hollandsche zeeofficieren hebben de officieren van het le Hanseatische regiment een feest maaltijd gegeven, welke beleefdheid door de Nederlandsche officieren op gelijke wjjze werd beantwoord. Op een gemeenschappelijk telegram aan den Duitschen Keizer antwoordde deze in uiterst hartelijke bewoordingen, de hoop uitsprekend, dat het bezoek den Hollandschen officiereu goed bevallen zoude zijn en dat de vertegen woordigers van Hollands vloot nog vaak mochten komen in Duitsche havens, waar zij steeds konden rekenen op een kameraadschappelijke ontvangst. Volgens de »Berl. Neueste Nachr.'' zijn met de voornaamste raffinadeurs verdragen afgesloten tot het vormen van twee syndicaten, één voor de fabrikatie van ruwe suiker en een voor de raffinaderij, terwijl ook een contract tusschen beide syndicaten is tot stand gekomen. Het doel van dezen Ring is de productie voor binnen- landsch gebruik binnen bepaalde grenzen te brengen. FRAKKRIJK. Terwijl er nog steeds eenige weinige schriftkundigen zijn, die ontkennen of het althans twijfelach tig vinden, dat Esterhazy de schrijver van het borderel zoude zijn, komt van twee kanten bericht, dat Esterhazy zelf het feit heeft erkend. In enquête verklaarde de Engelsche journalist Strong, dat Esterhazy hem bekend heeft dt> schrijver te zijn van hot borderel. Hij zegt het borderel geschreven te hebben op last van kolonel Sandherr omdat de generale staf een materieel bewijs wilde hebben tegen Dreyfus daar men slechts moreele bewijzen tegen hem had. Clémenceau maakt in de Aarore'' eenen brief open baar van den heer Emile Capelle te Pamiers, waarin men leest In een onderhoud, dat ik in 't begin van April 1898 met den Afgevaardigde Dumas had, vraagde ik hem in lichtingen omtrent de zaak Dreyfus en zijn gevoelen over het borderel. Ziehier wat bij antwoordde .Onlangs was ik op 't bureau dor .Libre Parole" met Drumont en Papilland en daar heeft, in onze tegen woordigheid, majoor Esterhazy gezegd, dat hij het bor derel geschreven had, op grond waarvan de krijgsraad Dreyfus veroordeelde. En bij voegde er bij, dat in die zaak alles onregelmatig was toegegaan Ik weet ook, dat de heer Domas ditzelfde aan anderen te Pamiers heeft toevertrouwd. Ik ben bereid om des gevraagd voor de justitie in 't belang der waarheid ge tuigenis af te loggen. Een niet mindor merkwaardig bericht is dat omtrent de uitlating van majoor Gallet, lid van den krijgsraad van 1894, die, toen hij den dag na Heury's zelfmoord, den Senator Chovet te Compiègne ontmoette en van dezen dit feit vernam, zeer ontstelde en uitrie, »Maar dat is verschrikkelijk I Wat hebben wij dan in 1894 gedaan De senator deed hem opmerken, dat hij dan toch naar eer en geweten govonnisd had en toen zeide de majoor »Maar u weet niet, dat wij vooral hebben veroordeeld op de getuigenis van Henry I" En hjj verzocht den senator zich niet tegen de revisie te verzetten. De .Temps'' heeft den heer Chovet gevraagd of dit inderdaad zoo ge beurd is. Het antwoord was, dat hij werkelijk toen to Compiègne met majoor Gallet, in tegenwoordigheid van twee anderen officieren over den zelfmoord van Henry had gesproken. Maar hij vond het noch nuttig noch raadzaam daarover aan de bladen iets mede te dealen. Van andere zijde wordt ook bevestigd, dat majoor Gallet zjjn twijfel heeft te kennen gegeven of Dreyfus wel schuldig was. Picquart heeft den minister van oorlog de Freycinet verzocht een onderzoek te gelasten naar de verkeerde handelingen waaraan generaal Gonse du Paty en eenige ambtenaren aan het departement van oorlog zich blijk baar schuldig hebben gemaakt door valsche verklaringen, het maken van valsche stukken het geven van ambts geheimen aan couranten enz.alles om hem te beletten de waarheid op te sporen. Hij acht dit zijn rechtnu hij weldra zal moeten terechtstaan wegens het hem ten laste gelegd misdrijf, terwijl nu is gebleken, dat tal van ver keerdheden zijn gepleegd om de instructie in die zaak te belemmoren. De minister hoeft dit schrijven in den ministerraad ter sprake gebracht. Te Algiers is de anti-semiet Drumont aan het stoken. In don avond van den 23 was het zeer woelig. De anti semieten hielden een manifestatie welke door de politie uiteengejaagd werd. Daarbij werden een commissaris van politie en een agent gewond22 betoogers werden gear resteerd waarna de rust hersteld was. Drumont werd in den loop van den avond gearresteerd maar later weder losgelaten. RKSIjAflIW. Ook de Russische bladen erkennen thans dat er in de Oostelijke provinciën vooral in Kazan groote ellende heerscht. Een der bladen uit die provincie schrijft .Honger, scheurbuik en typhus, geen brood op vele plaatsen en zelfs niets wat daarvoor in de plaats kan komen geen stroo, geen vee, al het overbodige verkocht, zelfs dikwijls ontdaan ook van de laatste lompen voor kleedingkinderen te zameu hurkende om zich te ver warmen, terwijl volwassenen, wanneer ze niet in ijlende koorts liggen, aan scheurbuik wegkwijnen allen uitgeput ten gevolge van onvoldoende voeding en niet in staat om te werken. Er zjjn zelfs menschen den hongerdood gestorven." Tot nog toe verzwegen de ministers den rampzaligen toestand voor den Keizer, thans is deze op de hoogte gebracht. VER. STATMSï. Een telegram van den 23 uit Manilla meldt, dat de Amerikaansche troepen met de op standelingen een rampspoedig gevecht hebben gehad te Guingua, waar de vjjand sterk was verschanst. Kolonel Stotsenburg, luitenant Sisson, vele manschappen werden gedood en een vijftigtal Amerikanen gewond. Hen verongelukte vloot. Gedurende de laatste hevige stormen heeft de parel- visschersvloot, die ter hoogte van Queensland (Australië) ankerde, schrikkelijk met den orkaan uit te staan gehad. Het verlies aan menschenlevens is zeer groot geweestmen spreekt van 200 kleurlingen en 10 blanken, waarvan men met zekerheid weet, dat zij verdronken zijn, en van 100, die nog vermist worden. In de Bathurstbaai ver gingen zestig schoeners, twee-en-zestig loggers en twintig booten voor duikers. De bemanning dezer vaartuigen bestaat gewoonlijk voor schoeners uit twee-en-twintig koppen, waarvan twee of drie blanken. De andere vaartuigen hebben minder bemanning noodig. De waarde uit de diepten der zee opgevischt was reeds aanzienlijk. Men schat dat de schoeners elk voor een waarde van 2 3000 aan paarlen hadden, de loggers 460 tot 500. De geheele waarde werd op 50,000 benaderd. De kust is over een uitgestrektheid van hon derd mijl met wrakhout bedekt. Een kleurling en twee vrouwen slaagden er in, na twee dagen gezwommen te hebben, de kust van Queensland te bereiken. (Handelsblad). Den 24 April is de nummering en uitgifte van num merbordjes voor de rijwielen te Parijs begonnen. Voor het afgeven der 100,000 nummerbordjes voorde rijwielen te Parijs denkt men minstens 6 dagen noodig te hebben. Kaatste Berichten. Vercenigde Staten. WASHINGTON, 24 April. De Duitsche gezant protes teerde tegen de onlangs gehouden speech van kapitein Coghlan, commandant van het oorlogsschip Raleigh, juist te New-York van Manilla teruggekeerd. Coghlan liet zich beleedigend over de Duitschers uit en beschreef in ruwe taal een gebeurtenis, gedurende den laalsten zomer te Manilla voorgevallen, toen admiraal Dewey den Duit schen admiraal waarschuwde tegen anti-Amerikaansche taktieken, terwijl hij teveDS een schimpliedje op den keizer opzegde. Staatssecretaris Hay antwoordde, dat de redevoering gehouden was aan het diner van een club en er daarom geen aanleiding bestond, voor het departement van buiten- landsche zaken handelend op te treden. Het departement van marine was echter ten volle bevoegd zich met de zaak in te laten en kapitein Coghlan had dan ook reeds sum mier bevel gekregen aan boord van de Raleigh terug te koeren. In eene te Leeuwarden gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw is o. a. besloten: 1° tot aanstelling van een vee-coDsulent2° bij de Regeering aan te dringen om, ten gevolge van de houding dor Belgische regeering in zake den invoer van vee nit Nederland, retorsiemaatre gelen tegen België te nemen 3° tot het benoemen van twee provinciale commissiën tot behartiging der belan gen van de schapenteelt en de varkensfokkerij4° aan do commissie voor de Parijsehe tentoonstelling een sub sidie van f 500 te verleenen voor de inzending van vee. Aan dr. J. Poels te Rotterdam is toegekend de groote verguld zilveren medaille der Maatschappij als blijk van waardeoring van zijn gewichtigen arbeid voor de bestrij ding der kalverziekte. Seliormerliorn. Beroepen naar de ned. herv. gemeente de heer J. H. Wolters candidaat tot den H. D. te Amsterdam. Onvoorzichtigheid. Den 22, toen de laatste sneltrein uit Nijmegen naar Den Bosch, die alleen te Osch stopt, het station Geffen passeerde, sprong opeens een boerenvrouw uit den trein. Het was echter geen poging tot zelfmoordde vrouw trachtte slechts op de snelste manier haar huis te berei ken. Gelukkig was zij geheel ongedeerd on, toen een uur later de marechaussee naar het geval kwam informeeren, reeds in zoete rust. Zaandam. Op aansporing van de heeren H. Zwaardemaker Jz. en A. J. Wessem is alhior eene vergade ring gehouden van leden van de wijkcommissiën, welke ter gelegenheid van de Inhuldigingsfeesten op 31 Augustus 1898 zorgden voor een luisterrijke versiering van de stad, mot het doel een adres te ontwerpen am de Koningin, waarin aan H. M. zou worden verzocht, na het officieuss bezoek van verleden week, Zaandam nogmaals met een be zoek teveree;en. Het{adres werd in deze vergadering met al- gemeene stemmen vastgesteld en zal aan H. M. de Koningin worden toegezonden met ongeveer 60 handteekeningen. Ben Haag. Den 23 reden twee wielrijders op den Loosduinschen weg in snelle vaart tegen elkander aan. De schok was zoo hevig dat de eene wielrijder over zijn machino heen werd geslingerd en met zijn schedel op de keien neerkwam. Hij bleef bewusteloos liggen en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst aldaar was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Zijn toestand is niet zonder zorg. Geen van de beide fietsen was van een licht voorzien en op den weg waren nog slechts enkele lantaarns ont stoken zoodat de rijders elkander waarschijnlijk te laat zagen. 's-Hertogenbosch. Het echtpaar Teulings kreeg den 23 een hevigen twist, welke zóó hoog liep, dat de vrouw een scheermes nam en daarmede haar man den bals afsneed De drank is wederom voor een groot deel schuld aan deze misdaad. De man verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. De vijf kltine kinderen zijn nu aan hun lot overgelaten, van vader en moeder verlaten. Furmerend. De heer L. Switser bracht in de den 22 gehouden raadsvergadering een voorstel ter tafel betreffende gemeentelijke assurautie tegen brandschade. Na eenige discussie besloot do Raad dit voorstel in een volgende vergadering weder aan de orde te stellen. Alsdan zal worden besloten of tot het benoemen van eene com missie tot het instellen van een onderzoek ter zake zal worden overgegaan. Op een verzoek van de alhier be-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2