Stadsberichten. MarkF^n Beursberichten. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. staande vakvereenigingeu om een schoollokaal beschikbaar te stellen tot bet honden van cnrsnssen, werd gunstig beschikt. Te Oiidkarspel heeft de Burgemeester de navol gende waarschuwing gericht aan de burgerij De Burgemeester van Ondkarspeloverwegende dat de onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden te dezer gemeente het tot een plicht maken dit vei der te voorkomen brengt tor kennnisse van de ingezetenen dat het hoofd der school de heer Hoffmans op Zondag den 30 dezer te dezer gemeente terugkeertom zijne functiën als zoodanig na verstreken verlofweer waar te nemen waarschuwt de gemeentenaren ol wie ook zich te out houden van eenige lichamelijke of andere beleediging en wordt een ieder herinnerd aan zijn plicht oin mede de orde te helpen bewaren dat op genoemde feiten vooral ook op elk ander onbehoorlijk feit, ten strengste door de politie zal worden toegezien en zonder oogluiking tegen een ieder die zich misdraagt proces-verbaal zal worden opgemaakt en ter vervolging aan de bevoegde Rechtbank zal worden ingezonden. Oudkarspel, den 21 April 1899. De BurgemeesterHulpofficier van Justitie aldaar C. Kroon. Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn den 21 ongeveer 10,000 kievits eieren aangevoerd een getal kleiner dan vorige jaren in dezen tijd een gevolg van het gure weder. De piijzen wisselden af van 13 tot 15 cent per stuk. Van genoemde hoeveelheid zgn ongeveer 6000 stuks verzonden naar Engeland, 1000 naar frankrijk, 1000 naar Dnitschland België, Zwitserland en lurkije,1000 naar Holland terwijl niet meer dan 1000 stuks in de provincie gebleven zgn. Bij de op den 26 te Monnikendam te houden runderenmarkt zal het vee eerst gekeurd en gemerkt worden. Voor hen, die uit het noorden het vee aanvoe ren is voor den geregelden gang het beste don weg langs Binnendijk en Wjjde Steeg te nemen. Spanbroek. De rijksambtenaar B. Ockerse alhier zal worden overgeplaatst naar Yianen. Ursem. Op de jaarvergadering der vereeniging »Ziekenhulpalhier, bleek dat zij zich steeds in de be langstelling van velen mag verheugen. Het ledental bedraagt thans 55 betalende en 2 honoraire. Aan ver scheidene personen zijn in het afgeloopen jaar voorwerpen in bruikleen afgestaan terwijl aan kasgeld een saldo van 1 76,03 aanwezig is. Eene meer algomeene toetre ding van leden blijft echter steeds wenschelijk. Behagen. Den 23 gaf de dameszangvereeniging »Euphonia" in het Noordhollaudsch Koffiehuis alhier een concert met medewerking van de heeren Orelio, baiyton, Werner violoncelen in de plaats van den beer Schou ten die verhinderd was de heer A. Kooger piano. De dames zongen onderscheidene lieve nummertjes die met ernst waren ingestudeerd en daarom ook goed werden voorgedragen. Voor »Lentonachtvan Fr. Scbubeit en »Zoet vogeljjn Waar bleef uw lied' naar alerius door Cath. v. Rennes maakten van de kleinere nnmmers den gunstigsten indruk. Het grootere vrouwenkoor met baryton-solo »De Horen" van R. Hol, een moeielijk werk, werd zuiver gezongen. De solo s werden door den heer Orelio heerlijk voorgedragen. De verdere liederen van dezen heer, in het vorig nummer reeds genoemd, maakten een onvergetelijken indruk. Mej. T. Asjes zong nog op verdienstelijke wijze »Het Englenlied' van G. Braga^, de dames Asjes en Veuger tezamen het duo »Berusting" van W. Rndnick. De voloncelbegeleiding van den heer Werner was heel mooi. Ten slotte een lotfelijk woord aan den heer A. Kooger die zoo welwillend de partij van den heer Schouten had op zich genomen en zich zoo verdienstelijk van die moeielijke taak heelt gekweten. De leider van het zangkoorde heer H. M. Th. ter Linden kan met voldoening aan dit concert terugdenken. Helder. De heer L. A. Schouten, onder-kapel meester van de Kon. Ned. marine, heeft den eersten prijs behaald in den wedstrijd, uitgeschreven door den heer Kessels te Tilburg, voor het componeeren van een nieuwen militairen marsch. Hond- en klauwzeer. Onder een koppel rundvee te Oudorp is mond en klauwzeer uitgebroken. Ook te Oterleek heeft zich die ziekte geopenbaard. Klectrleltelf. Verschenen is n°. 51 van »Electra'', werktuigkundig en electrotechnisch weekblad, onder redactie van G. C. J. Verkerk en A. Vosmaer. De inhoud daarvan is de electrische krachtsverdeeling in de werkplaatsen der Allgemeine Elektricitüts Gesellschait te Berlijn, door A. Schmidt, ingenieur te Charleroi (Vorvolg); Iets over het berekenen van dynamo's voor gelijkgerichte stroomen door E. Ruempol (Vervolg)E. F. Stork, stoom machines van Bollinkx, met repliek van A. Vosmaer Belangrijke elektrotechische boekenverkooping. Scherm wedstrijden. Den 23 werd alhier, in het lokaal Diligentia, een schermkamp gehouden om het kampioenschap op degen en sabel. Onder veel belangstelling traden hier in het strijdperk »De Vrije Wapenbroeders" (Zeldenrust, Dwinger, v. d. Stappen) en »Door Oefening Sterker" 7e rogt. inf. (Schui temaker, De Boer, Sjerp) beide van Amsterdam. De overwinning was zoowel op degen als sabel aan »De Vrije Wapenbroeders". Degen 5 tegen 4 partijen, 21—18; stand der be haalde punten 6363. Sabel 7 tegen 2 partgen 22 17 stand der behaalde trefpunten 54—48. Bij sabel werd de Boer vervangen door Dijkstra. De heer G. Hesse, van Amsterdam, was hoofdsecondant. Laatstgenoemde heer leidde ook dezen interessanten wedstrijd in met een openingswoord waarin hij op het nuttige en het aangename van het schermen wees en er den nadruk op legde hoezeer deze kunst algemeene beoefening verdient Badhuin Witte Kruis. In de week van 16 tot 22 April zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 35 kuipbaden, 70 regenbaden le klas, 114 regenbaden 2e klas, totaal 219 baden. De barometerstand alhier, was 'smorgens te» aur als volgt: den 23: 771.9; den 24: 763.0; den 25: 749.7 Hijksopvoodlngsgestlehten. yan wege de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland zal op zondag, den 30, des namiddags te 3 uur, in het lokaal Harmonie, eene openbare, voor 10 cents toegankelijke, vergadering worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren H. van Kol, lid der Tweede Kamer, en J. Indermauer, met het onderwerp: »de Rijksopvoedingsgestichten Gemeenteraadsverkiezing. i De liberale kiesvereeniging Eensgezindheid' heeft sn hare den 24 gehouden vergadering, met algemeene Hemmen, tot candidaat gesteld voor lid van den gemeen- eraad in het 3e district, in de plaats van den heer O. J. Canters, den heer mr. F. H. G. van der Hoeven. In het 1ste districtter vervanging van wijlen den beer J. C. Witte, stelde zij geen candidaat. De Politieke vereeniging Vooruitgang" zal Vrijdag, den 28, vergaderen tot het doen eener definitieve kouze. Ulndciamens H. B. 8. Voor Noord-Holland is voor de eindexamens der hoogere burgerschool met 5 j. c. ook eene dubbele com missie ingesteld. Zjj bestaat uit de heeren dr. H. Bron- gersma directeur der H. B. S. met 5 j. c. te Haarlem lid en voorzitter; dr. D. A. Kerkhoff, dr. H. W. Waale wijn en J. L. G. Belonje leeraren der H. B. S. met 5 j. c. te Alkmaar dr. C. E. Poser P. de os Jr., D. Stigter A. L. J. Bonten J. de Vries P. Hemmes J. L. Boeye, L. Bonman, J. Rienstra leeraren aan de H. B. scholen met 5 j c. te Amsterdam, en dr. J. C. Costerus directeur der H. B, S. m. 5 j. c. (Keizers gracht) te Amsterdam B. J. ter Brugge leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam; mr. F. A. de Graaff dr. II. J. Calkoen E. A. W. Pauw A. v. d. Voort W. H. L. Janssen van Raay en M. F. van Goor leeraren aan de H. B. S. m. 5 j. c. te Haarlem R. Rijkens directeur der H. B. S. m. 5 j. c. te Den Helder; mr. J. H. L. van Oven, C. v. d. Zeydeleeraren en A. Pelt, directeur H. B. S. met 4 j. c. te Zaandam dr. J. Meyers, R. van Duinen en A. van der Stempelleeraren aan de H. B. S. met 5 j. c. te Höorn en W P. v. Vlissingen, directeur der H. B. S. met 3 j. c. te Enkhuizen. Typografen. Op uitnoodiging van de commissie tot loonregeling uit de afdeeling Alkmaar van den Algemeenen Nederland- schen Typografenbond was den 23 een groot getal typografen en andere belangstellenden in het »W apen van Munster" vergaderd om te hooren spreken en zoo noodig te debatteeren over hot onderwerp »Loon regeling te Alkmaar." De voorzitter, de heer W. v. d. Snel, opende, uit naam van genoemde commissie, de vergadering met do opmerking, dat de eigenlijke oorzaak dezer vergadering wel eene maag kwestie mag genoemd worden, deze toch herinnert ons tel kens zegt spr., aan zijne noodzakelijke behoeften en niet alleen de onze maar veelal ook nog die van vrouw en kin deren. Op de vergaderingen, die somtijds met patroons waren gehouden, werden vaak vreemde opmerkingen gemaakt, die stof tot nadenken geven, o.a. deze van een patroon waartoe dient toch uw gedurig aandringen op verhooging van loonen 't Is eenvoudig enkel om ons steeds in t harnas te jagon van wege de concurrentie. De eene ver gadering had allicht de andere tengevolge; zoo was b.v door Alkmaar men in Amsterdam wakker geschud of de leden alhier ook genoeg loon verdienen. En daardoor was weder veroorzaakt de oprichting van eene commissie met gedelegeerden. Men was in onderhandeling getreden met 4 verschillende patroons en met goeden uitslag enkel van één had men nog geen beslist antwoord. Maar de zaken marcheerden toch goed. Na nog een enkel woord tot opwekking gaf hij het woord aan den spreker, den heer Snijdelaar. Deze betuigde zijn spijt, dat hij eigenlijk bijna onvoor bereid voorkwam hij had n.l. gedacht, dat de vergade ring niet zoo talrijk bozet zou zijn en dientengevolge meer een huishoudelijk karakter zou dragen. Men moest hem dus een en ander ten goede houden. Spr. zou dan schetsen hoe de vereeniging is ontstaan en hoe de houding moet zijn bij eene algeheele regeling in het algemeen belang. Hg beweerde o. m., dat vaak door patroons werd gehandeld naar aanzien des persoons en waarschuwde eiken werkman, die zich nog niet wilde veroenigen, dat hij daardoor vaak juist tegenover de veree- nigden en steeds alleen staat. De werkman moet alleen vragen waarom ben ik vereenigd, en niet zegt spr., wat vaak gebeurt: wat krijg ik voor mijn dubbeltje? Hoe meer contributie men bij mogolijkheid betalen kan, des te gunstiger is de uitslagook wat de loonen betreft, een sprekend voorbeeld hiervan levert Bern. En wat, vraagt spr. verder, kan U weerhouden, aan te sluiten, de vereeniging draagt in geen enkel opzicht een karakter dat U kan hinderen, geen godsdienstig, noch staatkundig. Van den Typografenbond kan men alleen zeggen, dat hij op een possibilistisch standpunt staat. Lij de verklaring omtrent een en ander wat men wil, volgde b. v.een werktijd van 10 uur en als loonregeling voor 5/10 van het personeel op f 10, 2/,0 van 13—16 cents, voor a/10 van 9—12 en voor J/io dns de jongste 9 cents en minder. Spr. beweerde o. m., dat de loonregeling niet alleen is in het belang van den werkman, maar bij globale toepas sing ook in het belang van den patroondie dan zeker beter de concurrentie het hoofd zal kunnen bieden. Bij herhaling en met klem drong spr. er op aan, zich toch aan te sluiten en zich niot, om welke reden ook, te laten weerhouden zelfs de ongehnwden of de jongeren, want men weet toch dat men plichten heeft tegenover zijn medemenschen en vakgenooten plichten voor het heden niet alleen, maar ook voor de toekomst. Het applaus bewees dan men den spr. waardeerde, maar deze wilde liever dan men hem bestreed, zjjn bedenkingen uitsprak, inlichtingen vroeg, of zich eenvou dig aansloot. Nogmaals werden de voordeelen genoemd, welke de Bond geeft en deze zijn nog al belangrijk. Een der sprekers vroeg, wanneer die 10 uur dan moesten gearbeid worden een ander gaf als zijn verlangen te kennen, dat bij eene indeeling in klassen deze geschiedde door een bevoegd beoordeelaar enz. Na nog enkele opmerkingen werd de vergadering onder dankzegging en aanbeveling gesloten. Zitting van 25 April 1899. C. v. d. B., Helder, valschelijk onderteekenen van het aangifte-biljet voor de kiezerslijst, 1 dag gev. J. C. E., als boven, het doen van valsche aangiften, waarvan de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn, 1 dag gev. W. K., als boven, hetzelfde gepleegd, 1 dag gev. A. B., als boven, vernieling, 2 maanden gev. J. B., Obdam, mishandeling, 2 dagen gev. N. R. en Th. R., Hoogwoud, mishandelihg, ieder 1 week gev. ONDERTROUWD. 22 Apr. Jan van der Sluis te Alkmaar en IJtje Hopman te Oudorp. GETROUWD. 23 Apr. Johannes Adrianus Groot en Maartje Kaandorp. GEBOREN. 22 Apr. Johannes Jacobusz. van Nicolaas Gerardus Alleman en Antje Konjjn. 24 Maria, d. van Albertus Mensink en Wilhelmina Pater. Cornelia Maria, d. van Martinus de Rooij en Agatha de Wit. Willem Theodoras, z. van Johannes Schoenmakers en Catharina IJpelaan. OVERLEDEN. 24 Apr. Nicolaas Wan, 87 j. Petronella Margaretha, d. van Cornelis Linstra on Pietertjo Bossen, bgna 9 m. Lambertus Jimmink, 73 j. Tennis Velderman, 66 j. 25 Maria Margaretha Hollmann, 69 j. en 6 m. Johannes Theodorus, z. van Adrianus Gerardus Brammer en IJda Vreeker, 5 d. Cornelis, z. van Lourens Poeze en Jantje Huigen, 4 w. Zuid- en Nfoordschermer. Ondertrouwd. 31 Mrt. Frans Posch en Grietje Koster, wed. van Jacob Knijper. Jacob Koster, wednr. van Zwaantje Kalis, en Vrouwtje Koning. Geboren. 4 Mrt. Simon, z. van Arie Mulder en Antje Roemer, beiden wonende in de Zjjpe. 19 Cornelis, z. van Huibert Kieft en Neeltje Koning. Overleden. 22 Mrt. Cornelis, z. van Jan van Tiel en Antje Wiedjjk, 4 m. 30 Trijntje, d. van Arie Jonker en Trijntje Groot, 26 j. Bergen. Geboren. 7 Mrt. Cornelis, z. van Jacob Roozendaal en Antje Hoedjes. 13 Anna, d. van Cornelis Dekker en Jansje Laan. 16 Gunrtje, d. van Christiaan Frederik Mejjer en Elisabeth de Vries. 24 Jozephns Lodewjjk, z. van Martinus Min en Anna Margaretha Revers. 28 Catharina Anna, d. van IJsbrand Oldenburg en Cornelia de Graaf. Ovorleden. 10 Mrt. Arendje d. van Pieter Wijker en Reiutje Kok, 15 j., wonende te Egmond aan Zee, tijdelijk alhier. 28 Hillegonda Schermer, echtgen. van Klaas Bakker, eerder wed. van Pieter Willem van don Bos, 58 j. Alkmaar 24 Apr. Aangevoerd O Paarden t a 8 koeien en ossen f 160 a 240 272 vitte kalveren f 30 a 110.—, per pond 70 a 100 ct., 64 nuchtere kalveren f5 a 16, 2 magere schapen f 12,a 23,— 0 vette id. f a 385 vette varkens per P. f 0.32 a 0.34, 67 magere id. f 12 a 15, 0 bokken en geiten f 0 a f 0. Amsterdam, 24 Apr Friesche Dokkumer Jammen f 2H0 a 2.40, id. Franeker 1 0.— a 0.—, Zaaiers f 1.60 a 1.70, Zeenwsche Spnische Jammen f3.a 3.40, Poters f0. a 0.— Flakkeesche f 2.30 a 3.15, blauwen f2.—a 3.15, Geld. Blauwen f 1.50 a 3.15Pruisische Hamburgers f2.50 a 3.25, Rooden f 1.90 a 2.10, IJpolder Jammen f o.a 0.— Westlandsche Duinzand f 4.a 4.50 per H. L., Nieuwe Malta 10.— a 11 ct. per Kg. Petroleum, onveranderd. Amsterdam 24 Apr. Aangevoerd 534 runderen vette lo qual. f 0.60 a 0.64, 2e id. f 0.52, 3e id. f 0.48 per K.G., 135 melk-en kalfkoeien f 90 a 220,vette kalveren /0.a 0.a 0.per P. 0 Gras id., t a per stuk 175 nuchtere kalveren f 7 a 9, 19 scha pen f af605 vette varkens f 0.32 a 0.34 per P., Overzetsche f 0,35 a 0,32 biggen f 6 a 8. Edam, 22 Apr. Aangevoerd 13 stapels kaas, wogende 1308 Kg. Hoogste prijs f 22,— de 50 Kg. Zaandam, 20 Apr. Kleine kaas. Aangevoerd 9 stapels. Hoogste prjjs f 26.—. Haarlem, 24 Apr. Roodetarwe f 0. witte tarwe t 6.3U a 0.rogge f 0.a 0,haver f 3.85 a3.62J, paar- deboonen f 0.— a 0,—, groene erwten f 0.— a Haarlem, 24 Apr. Boter, aangev. 129 KG., v. 129, f 1.10 a 1.15, 109 biggen, verk. 109, f6 a 9.—, 46 schrammen, verk. 46, f 10 a 14. Aangevoerd 51 mud Aardappelen verk. 18 f 2.a 3. Leiden 22 Apr. Boter. Aanvoer groote le qual. f 46.— a 52.—, per kg. f 1.15 a 1.30, 2e qual. f 40.— a 44.—, per kg. f 1.— a 1.10. De handel was vlug. Kampen 24 Apr. Boter Per '/8 vat t 20.a 22.50. per Vie vat f 10.— a 11.25 per '/j KG- 47 a 50 ct., Aangevoerd 470 achtste, 195 zestiende v. en 200 stukken, wegende samen 11.450 KG. Schiedam 24 Apr. Moutwijn. Moutwijn noteering Makelaars f 9,25, commissie f 9.—, Spoeling f 0.90. Je never 1 13,25, id Amsterd. proef 1 14,75 PURMEREND, 25 April. Aangevoerd 903 vette run deren f 0.50 a 0,62 p. p., 16 stieren prijshoudend matig gelde- en melkkoeien prijshoudend, stug, 334 vette kalveren f 0.65 a 0.85 p. p., matig, 477 nucht. idem f 5 a 15, stag, 11 paarden, 2554 schapen en lam meren, prijshoudend, stug, 239 vette varkens 33 a 35 ct. p. p., stug, 111 magere id. f 12 a 20, 406 biggen 1 5 a 8.—, beide handel matig. Kleine kaas f 28,—, middelbare f commissie f Aangevoerd 205 stapels, weg. kg., 1982 kg. boter f 0.95 a 1,05, Kipeieren f 2,40 a 2,90, «end- dito f2,75 a 3.0 kalkoenen f 0,a 0,2000 kievits eieren f 0.10 a 0.11 per stuk.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3