Nederland. plaats gehad des avonds naar Eisenach en van daar den volgenden dag naar Karlsruhe. KWKLA.Vü Ruim honderd leden van het Lager huis behoorende tot alle partijen hebben een verzoek tot de Regeering gericht om te willen bevorderen dat het wetsvoorstel van den heer Robson den leerplicht van 11 tot 12 jaar verhoogendenog in dit zittingjaar wet worde. FRANKRIJK. De verklaring van kapitein Cuignet handelt in hoofdzaak over het geheim dossier. Getuige vertelde hoe hjj bjj een onderzoek van het dossier bij lamplicht ontdekte, dat een stuk, ontvangen in Octo ber 1896, bestond uit twee soorten papier. Tevons vond hij een stuk van 1894 dat dezelfde eigenaardigheid ver toonde, met dien verstande, dat in het eerste dat den naam Dreyfus voluit bevatte het hoofd en de onder- teekening voorkwamen op het blauwachtig gelijnd papier, terwijl in het tweede deze gedeelten waren geschreven op rood gelijnd papier. Klaarblijkelijk had er dus ver wisseling van deelen van beide stukken plaats gehad on moesten zij dus tegelijkertijd opgeplakt zijn. Hij deelde zijn bevinding mede aan Roget en Cavaignac, hem werd een onderzoek opgedragen dat leidde tot verhoor van Henry waarbjj deze bekende in 1896 een valsch stuk te hebben gemaakt. Kapitein Cuignet meent, dat Henry daartoe gebracht zou kunnen zijn om generaal Gonse, die een aarzelend karakter heeft, te bewegen op te tre den tegen Picquart. Echter is hij van oordeel, dat Henry slechts medeplichtige aan de valschheid was en Du Paty de Clam de dader. Hij voert daarvoor verschillende gronden aan en doet over du Paty een boekje open, dat zelfs Esterhazy dezen niet behoeft te benjjden. Deze getuigenis spreekt te sterker omdat Cuignet toch positief overtuigd is van Dreyfus' schuld. Het Hof van Cassatie heeft den 25 rechter Bertulus en generaal Roget gehoord. Omtrent de verklaring, den 24 door kapitein Freystaet- ten afgelegd, word medegedeeld, dat zy weliswaar kort, maar daarom niet minder afdoend was. De oud-rechter in den krijgsraad van 1895 verklaarde beslist, dat bet getuigenis van Hemy voor de veroordeeling den doorslag heeft gegeven. Maar tevens heeft hij ongevraagd, en ook zonder de bijzonderheden van de geheime beraad slagingen mede te deelen, op een zeer duidelijke wijze zijn vrees en zijn onrust doen blijken, dat bij betrokken is geworden in een onwettige daad''. KTAEIE. Gelijk men zioh herinneren zal, is de Fas- hoda-quaestie tusschen Engeland en Frankrijk opgelost door het sluiten der zoogenaamde Nijl-overeenkomst. Daarbij is echter volstrekt geen rekening gehouden met het feit, dat Italië bij de toewijzing van het achterland van Tripolis aan Frankrijk van zeer nabij betrokken is, Van verschillende zijden gaan hierover stemmen op, die van zeer matige tevredenheid getuigen. De minister, deswege in den Senaat geïnterpelleerd, heeft wel verklaard, dat door deze overeenkomst een oorlog tusschen Engeland en Frankrijk voorkomen ismaar daarmede is niet weerlegd, dat men daarbij wel eenigzins riemen gesneden heeft van Italiaansch leder SPANJE. De verkiezingen voor den Senaat hebben der regeering een zeer groole meerderheid verschaft. De minister-president Silvela is bijzonder tevreden over den uitslag. De orde is nergens gestoord, en de regeerings- candidaten zijn in de meeste districten gekozen. Heeft dus het nieuwe kabinet van de vertegenwoor diging niet veel te duchten, ernstiger is het bericht, dat reeds nu verschillen van meening bestaan tusschen den minister-president en generaal Polavieja, die een ultra- reactionaire staatkunde voorstaat. De Carlisten gaan voort met propaganda te maken en houden voortdurend in alle provinciën bijeenkomsten. Zij verklaren echter uitdrukkelijk, dat er geen sprake is geweest van een samenzwering te Barcelona. De wapens die men daar gevonden heeft, lagen er reeds voor den oorlog met Amerika. VER. STATEN. Omtrent het «rampspoedig ge vecht" met de Philippijnsche „opstandelingen'' (zie ons vorig nummer) kunnen nog eenige bijzonderheden worden aangestipt. Zondagochtend word de majoor Bell met eene afdeeling ruitery op verkenning uitgezonden naar Quingua, den vroegeren zetel der Philippijnsche Regeering. Hij stuitte daar op een sterk verschanste macht die hunne «bevrijders" met een hevig vuur begroetten en hun ernstige verliezen toebrachten. Daar hij dreigde omsingeld te worden, moest de majoor terugtrekken. Een Nebraskasch bataljon onder majoor Morford kwam hem te hulp, maar zelfs met deze versterking konden de Tagalos niet verdreven worden. Ecnc nieuwe courant. Een vreemdsoortig weekblad, de «Ster der Hoop", wordt sinds eenige dagen uitgegeven, namelijk door de veroordeelden in de bekende gevangenis te Sing-Sing (Nieuw-York), behelzende vier bladzijdengevangenisnieuws. Directeur en censor is de directeur der inrichting. Al de gevangenen, 300 in getal, zjjn uitgenoodigd om mede te werken. Het blad wordt in de gevangenis gedrukt en is voor ieder verkrijgbaar. Brand. Te Elten (Dnitsche grens) is den 24 door een on bekende oorzaak de groote steen- en cementfabriek van Langefeld en Co. geheel afgebrand. Gebouwen en machineriën moeten voor een gezamen lijke waarde van 300,000 Mark r= f 180,000 verzekerd zijn bij Duitsche Assurantie-Maatschappijen. Een groot aantal werklieden waaronder veel Holland- sche, zijn hierdoor tijdelijk zonder werk geraakt. Hofberichten. De datum van het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam is nog niet vastgesteld. Het blijft echter bepaald in de eerste helft vau Juni. Te Noordwijk viel de zevenjarige W. S. in een onoverdekten, tamelijk diepen put. Een kameraadje, dat er bij was hield hem zoo goed mogelijk met de beide handen vastdoch had niet de kracht om hem er uit te trekken. Gelukkig kwam een meisjeAnna H., voor bij zy hoorde het hulpgeroep en had de voldoening het knaapjo van een anders wissen dood te redden. Den 23 omstreeks 8 uur stortte met een donderend geraas een groote droogschuur van de firma Everts aan de Lange Leegte te Veendaiu ineen. Deze schuur, vóór circa een jaar bijgebouwd was pl. m. 60 meter lang ruim 100,000 steenen ditrer in te drogen lagen, zyu verbrijzeld. Gelukkig dat het een rustdag was zoodat er geen arbeiders aanwezig waren en geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. (P. Gr. Ct.) Er is oen belangrijk adres aan de Tweede Kamer gezonden over de inrichting van den vischverkoop te IJniulden. Met tal van argumenten komt onge veer de geheele vischhaudol van ons land tegen het voornemen der Rogeering op om den vischafslag te IJ- muiden geheel en uitsluitend in handen van hef Rijk te brengen. Dit zou, meent men, de ondergang van IJmui- den als visschershaven zijn. Vruchten. Naar uit de Betuwe wordt gemeld staat het met do kersen niet bijzonder gunstighoewel nog veel kan terecht komen. Wat appelen peren en pruimen aangaat, belooft het echter een prachtig jaar te worden. De roomboterfabriek «Gooiland", te Naarden heeft hare contracten voor melklevering over het jaar 1899—1900 aan hare leveranciers toegezonden. De daarin vastgestelde melkprijzen zijn veel lager zoodat de boeren niet zeer tevreden zijn. Zij zullen eene vergadering houden, om in vereeniging te beproeven een hoogeren prijs en betere voorwaarden van de fabriek te verkrijgen. Bosclibrand. Den 24 verspreidde zich te Assen het gerucht, dat hat Amelter bosch in brand stond. De brand was, zoo meldt de «Asser Ct., waarschijnlijk ontstaan in het heide veld nabjj Schioven de vlammen sloegen, door den wind gedroven, over naar het bosch, onlangs door Duitsche Voor den ingang van het Kasteel von Niedeck ston den de paarden vol ongeduld te trappelen, terwyl do bedienden yvorig bezig waren al de kleinere bagage die de grafelijke familie gewoon was met zich mede te nemen, in de equipage te bergen. In een eenvoudig maar zeer elegantdonker blauw reiscostuum stond Pia von Isord- lingen op het terras en liet voor het laatstvol verruk king haar blik op het prachtige landschap rondom haar rusten en een gedachte die haar den laatsten tjjd meer malen bezwaard bad, bracht ook thans weder een droevig ernstigeu trek op haar gezichtje. Sedert zij Niedeck had leeren kennen en haar hart en ziel geheel geboeid waren door den toovermacbt van deze ondenkbaar schoone heerlijke bezittingbesefte zij eerst ten volle hoe onbeschrijlelijk eu oneindig groot het offer was dat Wulff Dietrich haar had gebracht. Hoe hard moet het een man vallen zulk een erfdeel in bezit te nemen dagelijks die betooverende schoon heid er van te aanschouwen en dat alles alleen te moeten genietenalleen zonder gadedie met hem in alles deeltzonder bind aan wien hjj al deze pracht en heer lijkheid kan nalaten en dat waarom Alleen daarom, omdat hij te nobel, te ridderlijk was, om over een gebroken hart heen dit Paradijs binnen te treden. O 1 en indien hij eens kon vermoeden dat dit gebro ken hart nooit bestaan had, dat «die andere" slechts een marionet zonder vleesch en bloed was, die in de kleine komedie, welke door een gevoelig, trotsch en hoogmoedig meisjeshart was gespeeld geworden, een noodzakelijke rol te vervullen had gehad. Pia lijdt dagelijks meer onder het door haar gepleegde bedrog en hoe meer zij de overtuiging kreeg, dat graaf Wulff-Dietrich elke poging en elk middel ver smaadde waardoor hij haar tot een huwelyk had kun nen dwingen des te hooger rees hij in hare achting Het jonge meisje verwondert zich in stilte, dat tante Johanna met haar voornemen om graaf Wulff n i e t tot man te nemen, zoo zeer is ingenomen. Vreemd, waarom eigenlijk heeren gekocht. Het droge gras en blad bevorderden de uitbreiding van den brand, welke over een vjjftal hectaren heide, dennen-, eiken- en berkenbosch, nabij de vijvers, woedde. Jonge dennen werden vernield, de stammen der grooteie boomen werden geschroeid en geblakerd. Met vereende krachten gelukte het den brand te stuiten en het vuur te dooven de brandspuiten behoefden geen dienst te doen. Zondag had een brand van minder omvang over een oppervlakte van 60 Ms plaats in een boschje achter de hofstede, aan mr. R. A. Fockema toebehoorende. Tegen leerplicht. In verschillende gemeenten van Noord-Brabant liggen adressen ter teekening tegen het wetsontwerp op den leerplicht. De geestelijkheid moedigt volgens een bericht uit Vechel aan de Nbr. deze beweging aan en heeft er zelf het initiatief voor genomen. Volgens de Tijd" zijn ook dergelijke adressen in wandeling te Ouder kerk a/d Amstel, Leiden en Medemblik. Eene reclame. De fabrikanten van Sunlight-zeep hebben aan de hoofden van scholen het verzoek gericht om hunne leer lingen eenige regels te laten schryven en deze schrijf proeven aan het bureau der Sunlight-zeep te Rotterdam op te zenden. Van iedere school worden twintig leer lingen wier schrift het mooist wordt geoordeeld dan gelukkig gemaakt met de toezending van eene verstel bare cartonnen plaatde achterkant natuurljjk bedrukt met eene aanbeveling der zeepsoort. Ansjovis. Men meldt uit Enkhuizen: Den 22 is alhier de eerste ansjovis gevangen en wel 55 stuks; dit is een belangrijk voorteeken voor een gunstig ansjovisjaar, wanneer men nagaat, dat in 1898 de eerste werden gevangen 3 Mei en wel 4 stuks in het geheel. Toch werden in 1898 60,000 ankers in de Zuiderzee ge vangen die een kapitaal opbrachten van 11/2 miljoen galden. Barslngerhorn. Den 22 werd te Kolhorn de eerste ansjovis gevangen. Als ieder jaar is het getal onbeduidend toch wordt hieraan zooveel waarde toege kend, dat den volgenden dag alle sloepen zee kozen. Ook nu was het aantal lutteltoch had elke sloep vangst. Bloembollen. Bij do eerste bollenveilingen in Kennemerland wa ren de prijzen niet veel hooger dan het vorige jaar. Al leen do witte hyacinthen en lichte soort brachten meer op zoo ook de tulpen. De schade door de vorst ver oorzaakt was merkbaar. Benoemingen. Tot directeur aan de Zuivelfabriek te Linde, gem. Vorden prov. Gelderland, is benoemd de heer D. Pons, te Burger brug. Te Hoogkarspel is tot lid van het dagelijksch bestuur der banno gekozen de heer T. Schuurman in plaats van wijlen den heer K. Gorter. Vee-Invoer. Nu de invoer van de vee in Belgie tijdelijk is opongesteld zegt de N. R. Ct.worden van uit Bergen op Zoom dagelijks waggonladingen vee uitgevoerd. an uit Zeeland komen transporten paarden met bestemming naar Belgiëdie voor het leger zijn aangekocht. Een en ander geeft een onbekende drukteomdat de grenzen zoolang gesloten zjjn geweest. Bloembollen. In hot Westland zullen de veilingen van bloem bollen gehouden wordenop 4 Mei te Wateringen 5 en 8 Mei te Poeldijk 9 Mei te Ejonseleredijk 10 Mei te Monster; en 12 Mei te 's-Gravensande. Het gewas staat overal in deze streek krachtig. Alleen de aardratten hebben hier en daar schade berokkend. Eene waarschuwing. Door den zuivelconsulent in de provincie Fries land is gewaarschuwd tegen de gewoonte der veehoudors in het Noorden der provincie, om hun jongvee te merken met gaten in de ooren daar het vee dat bij onderzoek op de Belgische grens verdacht wordt verklaard te lijden aan tuberculosewordt teruggezonden na met een gat in het oor te zijn gemerkt. Aan alles was het haar duidelijk, dat tante Johanna haar nog even liefhad als vroeger, daarbij beminde Johanna het Kasteel Niedeck evenzeer als Pia, wat zou dus natuur lijker zijn geweest, dan dat zij vurig gewonscht zou heb ben, haar nichtje eens als meesteresse van al die heer lijkheid te kunnen begroeteneen heerlijkheid die haar eigen dochter Fransje toch nooit en nimmer kon erven. Het grootste deel van bet vermogen, zoover dit uit contanten bestond kreeg Fransje, en maakte haar tot eene schatrijke erfgename, de bezitting echter moest aan den naastbestaanden mannelijken erfgenaam komen Waarom ried tante Johanna haar dan zoo dringend af, om den toekomstigen Heer von Niedeck tot man te nemen Hoopte zij misschien op een huwelijk tusschen hem en Fransje Zij zijn echter neef en nicht en zulke huwe lijken zijn nooit gewenscht, ook is reeds alleen daarom aan dit huwelijk niet te denken, omdat Fransje's vader zijnen broeder Rudiger zulk een onverzoenlijken haat toedraagt. Eens was Pia getuige geweest van een harts tochtelijke uitbarsting van dien haat. Zij was er geheel van verschrikt. Het goedige, gelukkige gezicht van den ouden man had zich op schrikbarende wijze veranderd toen hij van den «duivelscheu aanslag" van dien ellen deling, dien schurk sprak. Hem, don geestelijk volkomen gezonden man, had die lieve neef in een gekkenhuis willen opsluiten, om het erfgoed een paar jaar eerder in bezit te kunnen nemen Wat was dit anders dan een moord, een levend be graven en dat alles om ellendig geld 1 «O, dat vergeef ik in eeuwigheid niet I Ik zal them nog betaald zetten 1" had hij wraakzuchtig er bijgevoegd en daarbij schitterde er iets in zijn oogen dat veel op trotsche, zekere overwinning geleek. Dezen haat kon Pia zich begrijpen, maar zy begreep daarom toch niet, dat tante Johanna liever het Kasteel in de handen van geheel vreemden zag overgaan dan dat het zoo zeer door haar beminde nichtje er eigenaresse van werd. Of zou Oom Willibald zijn neef het voorgeschreven huwelijk onmogelijk willen maken, opdat graaf Rudiger het verdriet zou beleveD, dat de bezittingen, niet anders dan tijdelijk, in do handen zijns zoons zouden overgaan DERTIENDE HOOFDSTUK. Den vijand verschalken O dat kan ik wel Daartoe behoort niets dan een spel 1 Ik neem een anderen naam, en als hij mij dan ziet, Voorwaar ik wed, hij herkent mij dan niet Uit het Vastenavondspel van Meester Lenz. Toen Pia nog steeds diep in gedachten verzonken, buiten op het terras stond, werd zij eensklaps opgeschrikt door haastige, zware schreden, welko haar plotseling het hoofd deden omwenden. Een jong meisje, tusschen jonge dames en bakviscbjes leeftijd, kwam in groote sprongen, waaraan elke bevallig heid totaal vreemd was, aangaloppeeren. Donker, kort geknipt haar, omringde een breed, vierkant voorhoofd, waaronder een niet te kleine neus moedig de wereld inkeek. Grootezeer levendige oogen, als die eener kleine spreeuw, zagen het beeldschoone nichtje brutaal aau, en in den mond, die bij vroolijk gelach van buitengewoon groote afmeting was, schitterden twee rijen sneeuwwitte, kerngezonde tanden. Ziedaar Fransje, Gravinne von Niedeök Neen, mooi kon men het jonge gravinnetje moeielijk noemen dat woord zou hior gansch en al misplaatst geweest zijn. Haar geheele figuur was hoekig en lomp, de verschillende ledematen vochten tegen elkaar, daarbjj houterig, zonder eenig spoor van taille of van eenige vrouwelijke bevalligheid en zachtheid. De wildste, ongemanierdste jongen zon in Gravin Fransje zijn sprekend evenbeeld gevonden hebben, en toch

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2