No. 52. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang. 18M. ZONDAG 30 APRIL. De arbeidsovereenkomst. Buitenland. ALKMA VRSCHE Deze Courant wordt O 1 n s d a g-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©.©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer s 3. Prijs der gewone advertentlcu Per regel f©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. V (Slot). Een belangrijk punt is soms de vraag aan wien het verdiende loon moet worden uitbetaald. Het spreekt wel van zelf, dat het in den regel moet worden voldaan aan den arbeider zelf en aan niemand anders. Zoo luidt dan ook de hoofdbepaling van het ontwerp, met uitzondering van onder curateele gestelden, minderjarigen en gehuwde vrouwen waarover straks nader. Indien het loon aan een ander is uitbetaald is de voldoening nietig. Zy geldt voor den arbeider nieten hij zal dus zijn geheele loon kunnen vorderen, alsof er nog niets was betaald. Ter voorkoming van misbruiken is deze bepaling stellig goed te keuren de werkgever dient er op te letten, en wordt er niet door benadeeld mits hij voorzichtig han delt. Wel zal de arbeider een ander volmacht kunnen geven om zijn loon voor hem te ontvangen maar hij zal die volmacht ook ieder oogenblik kunnen herroepen. Toch zal het kunnen voorkomen dat de betaling van het loon hetzij geheel of voor een gedeelte aan een ander den arbeider ten goede komt b. v. wanneer zij is geschied aan iemand die iets van den arbeider te vorderen heeftzoodat deze schuld met het bedrag van het ontvangen loon wordt verminderd. In het algemeen is betaling van een schuld aan een ander dan aan den wettigen schuldeischer dan ook volgens ons recht van waarde, voor zoover kan bewezen worden, dat de schuldeischer er toch werkelijk door is gebaat. Voor het arbeidscontract zal dus van dien algemeenen regel worden afgeweken. Het is beterdat men hier bui ten alle verrekeningen geschillen en processen bljjft Zoo is ook uitdrukkelijk bepaalddat op het nog niet betaalde loon door anderen gerechtelijk beslag zal kunnen worden gelegd voor niet meer dan een vijfde van het in geld te betalen loon indien het niet meer dan drie gulden per dag bedraagten bij hooger loon bovendieu voor een derde van het meerdere. Alleen voor kosten van onderhoud waarop de wet ver haal toelaat zal op het verschuldigde loon zoo noodig voor het volle bedrag beslag gelegd mogen worden. Is er nu loon betaald aan een ander, die geen volmacht van den arbeider had en op het loon vooraf geen beslag heeft kunnen leggen en is de arbeider toch door de uitkeering van het loon aan dien ander op de eene of andere wijze gebaatdan zal wel de werkgever niettemin hem het volle loon moeten voldoen maar het ontwerp geeft een middel aan de hand om te voorkomen dat de arbeider zich op onbehoorlijke manier zou kunnen be- voordeelen. Dit middeldat ook zal gelden als het loon niet is voldaan in geld of in andere zaken waarin het volgens de arbeidsovereenkomst zal kunnen bestaan, bestaat hierin dat het Bestuur der Gemeente waar de niet geldige uitbetaling heeft plaats gehad van den arbeider zal kunnen opeischen het bedrag waarmee hij door deze dubbele betaling ten onrechte is bevoordeeld of wat er bjj hem nog voorhanden is van hetgeen door hem niet in geld of andere geoorloofde zaken is ontvan - gen; en wat het gemeentebestuur op die manier mach tig zal kunnen worden zal het op de eene of andere wijze moeten aanwenden ten bate van noodlijdende arbei ders in de gemeente. Een dergelijke bepaling bestaat ook in Dnitschland en in Oostenrijk. Wij weten niet, of daar de gemeentebesturen van deze bevoegdheid veel gebruik maken maar wij houden ons overtuigd, dat er hier bitter weinig van terecht zou komen. Zelfs al betrof het een arbei dervan de eerste klasse een directeur van een maatschappij b. v. met een hoog Iood, dan zou hij, in het geval ver- keerende dat zijn loon aan een zijner schuldeischers was uitbetaald of dat hij reeds iets van zijn loon had ont vangen in andere zakeD dan de wet toestaat, zich wel in zoo treurige financiëele omstandigheden bevinden, dat het gemeentebestuur al heel weinig bij hem zou vinden of op hem zou kunnen verhalen. Aan arbeiders die onder curateele staan, aan minder jarigen of gehuwde vrouwen zou het loon niet wettig kunnen worden voldaan buiten tusschenkomst van hun curators, ouders, voogden of echtgenootendoch ten aan zien van minderjarigen en gehuwde vrouwen bevat het ontwerp eenige bijzondere bepalingen. Wjj hebben reeds vermeld dat de minderjarige die den leeftijd van 18 jaren heeft bereiktten aanzien van de arbeidsovereenkomst ongeveer met een meerderjarige wordt gelijk gesteld, en dat het loon aan hem zeiven kan worden uitbetaald, tenzij anders is overeengekomen of zijn wettelijke ver tegenwoordiger zich tegen de voldoening verzet. Aan den minderjarigen arbeider beneden de 18 jaren, wiens arbeidsovereenkomst alleen kan worden aangegaan door middel van een arbeidsboekje, dat zijn vader of voogd aan den werkgever overhandigt, zal zijn loon, voor zoover het in geld bestaat, alleen kunnen worden voldaan met voorafgaande schriftelijke toestemming van zijn wottelijken vertegenwoordiger. Zonder die toestemming zal een be taling aan dezen minderjarige zeiven ongeldig zijn. Bijzonder heeft de aandacht getrokken de bepaling in het ontwerp, dat het loon, door een gehuwde vrouw verdiend, wel aan haar zelve kan betaald worden, doch alleen in geval niet anders is overeengekomenof de man zich niet tegen de voldoening verbet. De heer Drucker zou wel een andere regeling wenschen, maar merkt op, dat een hervorming van het geheele stelsel van ons hn- welijksgoederenrecht noodig is, en dat ook dit punt in overeenstemming daarmede geregeld behoort te worden zijn ontwerp is niet de plaats om die hervorming tot stand te brengen. De opmerking is op zich zelve juist maar niet minder juist is de opmerking van den heer Fokker in zijn opstel in De Vragen des Tijds, dat reeds in de wet op de rijkspostspaarbank een afwijking van het bestaand e recht is opgenomen. In de wet van 20 Juli 1895 (Staatsblad N°. 135) is namelijk bepaald, dat de gehuwde vrouw zonder bijstand van haar man een spaarbankboekje ka n bekomen op haar naam en daarop geld kan inleggen, en dat alleen aan haar terugbetaling kan geschieden van hetgeen op dat spaarbankboekje is verschuldigd. Zo o kan de gehuwde vrouw wat zij heeft bespaard of ver diend in veiligheid brengen en zorgen dat zij daarover vrij kan beschikken maar ten opzichte van het door haar verdiende loon zal dit h'.ar weinig baten indion de man haar den weg naar de spaarbank zal kunnen versperren door zich bij den werkgever tegen de vol doening van haar loon te verzetten. De bevoegdheid, in 1895 aan de gehuwde vrouw gegevenzou door dez e bepaling weer voor een groot deel vóórhaar alle waarde verliezen. Het is geenszins onmogelijkdat een her ziening van ons huwelijksgoederenrecht en van de rechten en verplichtingen der echtgenooten eerder tot stand komt dan de regeling van het arbeidscontract; doch mocht dit niet het geval zijn dan zou ook naar onze meening een bepaling als door den heer Drucker wordt voorge - steld, geen aanbeveling verdienen, maar zon aan de gehuwde vrouw de bevoegdheid moeten worden toegekend om het door haar verdiende loon zonder bijstand van haar man te ontvangen, zoodat een uitbetaling aan haar alleen volkomen geldig zou zijnondanks alle verzet, va n den man. Daarvoor bestaat onzos inziens te meer reden, omdat volgens ons burgerlijk recht de man verplicht is zijne vrouw te onderhouden en haar al het noodige te verschaffen volgens zijn staat en zijn vermogen en niet omgekeerd. Volgens onze wetgeving rust de verplichting om voor zijn gezin te zorgen inzonderheid op den man, al is ook de vrouw verplicht de kinderen te onderhouden en op te voeden en zoo zij buiten gemeenschap van goederen is gehuwd uit hare goederen daartoe bij te dragen. Gaat zij buiten de bestiering der huishoudin g arbeid verrichten, dan is dat een vrijwillige daad, maar dan dient zij ook over haar loon vrij te kunnen beschikken De geheele regeling van de arbeidsovereenkomst door den heer Drucker ontworpen is een te uitgebreide studie, dan dat wij haar in alle bijzonderheden kunnen behan delen. Wellicht zal er later aanleiding kunnen bestaan om nog op het eene of andere punt de aandacht te ves tigen. Voorloopig willen wjj hiermede onze beschouwin gen over dit onderwerp sluiten. Nog deze opmerkingen willen wij er aan toevoegen dat waar op verschillende plaatsen naar het plaatselijk gobruik wordt verwezen, dit ons voorkomt een rijke bron van onzekerhoid en geschillen te zullen opleveren. Wat plaatselijk gebruik is, kan veelal zeer moeilijk worden uitgemaakt. En waar de wet niet in alles kan voorzien, komt het denkbeeld van den heer Fokker ons aanbevelenswaardig voor om omtrent sommige punten aan de gemeentebesturen uitdrukkelijk de bevoegdheid te geven eenige regelen vast te stellen. Nu zal men te dikwijls tot den rechter moeten gaan, die volgens zijne meening naar recht en billijkheid zal moe ten beschikken. Ofschoon het inderdaad geraden mag geacht worden veel aan den rechter over te laten, zouden wij meenen dat het ontwerp in dit opzicht hier en daar te ver gaat. BEIjüIE. Omtrent den stand van de werkstaking in de drie groote kolenbekkens worden de volgende cijfers gegevenIn Bergen 12,785 stakersin het centrum 13,088, in de Borinage 21,500, totaal 47,373 stakers. In de mijndistricten zijn troepenafdeelingeu aangekomen om zoo noodig do orde te handhaven. Tot dusver behoefden zij echter niet op te treden. BUITSCIIliANTD. De onlusten op de Samoa-eilanden behooren nog lang niet tot de geschiedenis en het is te voorziendat de eventueele commissie van Dnitsche Engelsche en Amerikaansche commissarissen heel wat work zullen hebben alvorenB de zaak tot een bevredigende oplossing is gebracht. Een officieele depêche van 18 April meldt Na de aaukomst van de jongste post verliet het Ameri kaansche oorlogsschip »Philadolphia" de haven van Apia en begaf het zich naar de Amerikaansche verdragshaven Pagopago. De Engelsche oorlogsschepen zetten alleen de beschieting van de dorpen aan het strand voort. Aan land hadden aan de noordkust van Upolo kleine gevechten plaats. Den 17 April kwam het op drie mijlen afstand van Apia tot een botsing die eindigde met den terugtocht der volgelingen van Tanu den Engelsche-Amerikaanschen kroonpretendent. Een 70tal inboorlingen werden gedood of gewond. Van Europeesche zijde werd niemand gekwetst. Een Engelsche afdeeling troepen die in reserve gehouden wasnam aan den stryd geen deel. EWOEIjANC©. In het Lagerhuis verklaarde de minister Hicks-Beach den 27 dat de Regeering geen voorstellen overweegt om een nieuwe spoorweglijn door Afrika te garandeeren; de voorstellen die de Regeering in overweging genomen heeft betreffon uitsluitend de bestaande spoorweglijn in Bechuanaland van Mafaking tot Boeloewayo. ER.%NTKHUI4. De »Figaro" pnblioeert de verklaring van den heer Paléologue, in antwoord op de meening uitgesproken door kapitein Cuignet en waarin de goede trouw van den minister van buitenlandsche zaken in de zaak Dreyfus in twijfel wordt getrokken. Hij wjjst op den ernst van deze beschuldiging en stelt de volkomen lcyauteit van den minister van buitenlandsche zaken vast. De heer Paléologue heeft aan het Hof zestien authen tieke documenten voorgelegd, waarin het bewijs vervat is, dat de meeningen van Cuignet niet houdbaar zjjn. De zeer belangrijke verklaring van Paléologue besluit met de woorden »Het stuk no. 44 van het geheim dossier is dan ook niet alleen onjuist, maar het is valsch." De heer Cornély onderwerpt, in een kort, kern achtig artikeltje, de verklaring van kapitein Cuignet (die, gelijk wij meldden, steeds Dreyfus' schuld volhoudt, hoezeer hij de valschheid der meeste stukken erkent) aan een zeer scherpe critiek, waarin hij o.a. zeide »Men dient alleen deze merkwaardige redeueering te onthouden »Als het borderel van Dreyfus is, bewijst dat, dat Drey fus een verrader is »Als het borderel niet van Dreyfus is, bewijst dat evenzeer, dat Dreyfus een verrader is. »Het geheim dossier? Dit geheim dossier heeft deze bijzonderheid een van zijn drie deelen is aan valscbe stukken gewijd. De valsche stukken schijnen er burger recht te hebben gekregen. De kapitein zegt: »Dit stuk is valsch, men heeft met elastiek een naam uitgewisebt om de initialen van Drey fus in do plaats te stellen.'' »En wat bewijst dat de andere stukken niet valsch zijn vGeheime agenten, geheime dossiers, geheime stukken, geheim onderzoek, geheime fondsen. Zijn wij te Venetië in de zestiende eeuw of te Parijs in de negentiende »Het lijkt mij ook niet, dat men al te veel spreekt over de domheid van Henry. Men stelt hem voor als een eend. En toch is hij vijftien jaar lang bij den gene- ralen staf gebleven! En de groote chefs overstelpten hem met vertrouwen Laatste Berichten. Vredcftonderhandellngen op de l'lillippijnen. NEW YORK, 28 April. Het »Evening Journal'' ont vangt onder dagteekeuing van 28 April het bericht uit Manilla, dat generaal Lunas' strijdmacht zich aan gene raal Otis overgaf. WASHINGTON, 28 April. Het departement van oor log heeft een telegram van generaal Otis ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de bevelvoerende generaal der opstandelingen van de insurgenten-regeering bevel heeft gekregen de vijandelijkheden te staken gedurende de vredesonderhandelingen, voor welke de stafofficieren der Filipinos naar Manilla op weg zijn. Veeultvoer naar België. Te Esschen zijn den 27, 42 koeien naar Nederland teruggezonden twee wegens mond- en klauwzeer en veertig wegens tuberculose.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1