De Erfgenaam van Mei m UQHilil bi ALKMAARSCHE COURANT. Gevonden Voorwerpen. Onbestelbare Brieven, Gemeenteraad van Alkmaar. Nederland. FEUILLETON. VERKIBZIN G. (DER MAJORATSHERR). No. 52. Honderd en eerste Jaargang. 1899. Xondng 30 April 1899. Tweede blad. Te bevragen aan het bnreau van politie op werkdagen, des morgens tnssehen 9 en 12 uur Ren gouden dasspeldje, oen wollen doek, eon ceiutunr met gespeen gouden dameshorloge zonder ring een jongensjasje een notitieboekje een gouden oorbeleen zak met kaas een zakmes, een portemonnaie inh. f 2.06, oen manchetknoop een horlogekoordjo. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoomd, 28 April 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. verzonden gedurende de le helft der maand April van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven kondon worden door het ontbreken van den naam des afzenders J. Muller J. v. d. Sande, Wed. J. J. Nieuwonhuizen, M. Mijer Amsterdam mej. D. Jongenjan Berkhout J. Wendel Noordscharwonde mej. A. Maaskamp. Rot terdam H. KosWestgraftdjjkJ. NannosZjjpe wed. A. Bakker Briefkaarten: H. Zuidema 's Hertogenbosch; G. Sjjbrands, Bui tenland. Brieven: L. Sussmann BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter voldoening aan art. 10 al. 4 van het Al gemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabriekenter kennis van belanghebbenden dat de vcrkicBlng van een lid dier Kamer in deze gemeente noodig geworden door het overljjden van den heer J. C. WITTE, is bepaald op D1KID19 39 MEI a.s., van des voormiddags ÏO tot des namiddags 1 urein een der lokalen van het Stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 27 April 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Ileereu leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 3 Mei 1899des namiddags te 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder ver melde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling dor notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van twee stembureaux voor de eventueel te houden stemming en herstemming op 16 en 30 Mei a.s., ter benoeming van twee loden van den gemeenteraad. (Bijlage No. 45.) 3. Benoeming van een stembureau voor de op 30 Mei a.s. te houden verkiezing van oen lid van de Kamer van Koophandel en fabrieken. (Bijlage No. 47.) 4. Behandeling van het primitief kohier van den hoof- dolijken omslag, dienst 1899. Den Maag. Op bevel van den reehter-commis- saris in strafzaken isvolgens het Dagblad, alhier in hechtenis genomen eene naaister, bovenbewoonster van een echtpaar in de Boekhorststraat en verdacht van ge- poogd te hebben de huisvrouw te vergiftigen. Zjj moot in ongeoorloofde betrekking hebben gestaan tot den echt genoot en zijne vrouw uitgenoodigd hebben pap bij haar te komen eten. Na deze genuttigd te hebben werd de vrouw ernstig ongesteld en had hevige brakingen. Bij een onderzoek is geblekendat het braaksel arsenicum bevatte. Oesters. Een paar Zeeuwsche oesterkweekers zullen een proef nemen met het kweeken van oesters op do Engelsche kust. De vorige week is een Engelsche schoener, met Zeeuwsche zaaioesters geladen uit Ierseke vertrokken naar Roches ter, alwaar de oesters gezaaid zullen worden. Scliagcn. Den heer M. Visser, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is in hooger beroep door H. M. de Koningin toegestaan, dat te zijnen huize door zijne echtgenoote eene zaak in manufacturen en kostuumnaaien wordt gedreven. Den 26 hield de dames zangveroeniging „Euphonia" hare jaarvergadering. Als bestuursleden werden horkozen de dames Gr. Hoogschagen, secretaresse, en A. de Vries, penningmeesteresse. De Veroeniging had een aardig batig saldo, terwijl het ledental is geklommen tot 34. Neilerlandscli Jongcllngavcrbond. Het «Nederlandsch Jongelingsverbond'* heeft het voornemen den 10 en 11 Mei a.s. te Haarlem zijne jaarljjksche algemeene vergadering te houden. De toene mende uitbreiding van verbond en werkzaamheid beiden, eischen thans twee dagen. Op den oerston der twee, des namiddags, worden in zes secties de verschillende takken van arbeid des verbonds besproken n.l.: knapenvereeni- gingen zondagscholen ringen, correspondenten, bureau tot plaatsing en afdeeling letterkunde. Des avonds komen in de algemeene vergadering voorstellen ter behandeling, betreffende o. a. het uitgeven van een Maandblad voor knaponvereenigingen en een voor letterkunde. De agenda voor den volgenden dag bevat o. m. ver slag van den secretarisbestuursverkiezing, toosprakon door afgevaardigden van andere bonden en de volgende referaten1. het bereiken van jongelieden uit hoogere standen 2. onze partij 3. wat ons ontbreekt. De bespre kingen zullen door muziek en zang afgewisseld worden In de avondvergadering die in de Groote Kerk zal wor den gehouden en voor iedereen toegankelijk is, treden als feestredenaars op: de heeren ds. C. Veen en ds. J. J. van Noort. Bij die gelegenheid zal de heer W. Ezer- man een orgel-concert geven en de zangvereeniging eenige nummers ten gehoore brengen. Export van Hollandsche varkens. Op de varkonsmarkten in Noord- en Zuid-Holland worden hoe langer hoe meer met visch vetgemoste varkens aangevoerd. Het vleesch dezer dieren moet bijna oneetbaar zijn, zoodat ondernemers van export-slachterijen, onwetend koopers daarvan, reeds groote schade hebben ondervonden bij den uitvoer naar 't buitenland. Langzamerhand komt daardoor t varkensvleosch uit Noord- en Zuid-Holland, en eindelijk uit geheel Nederland, by de afnemers in het buitenland in diserediet, zooals oen ander land, waar veel varkons met visch gemest worden, reeds ondervond niet alleen in t nadeel van de export- slachterijen, maar wat nog orger is, van degenen de groote massa veehouders die hunne varkens niet mot visch of uitschot daarvan vet maken. Bij het gemeentebestuur van Purmerend zijn van de zyde van ondernemers van aanzienlijke export-slachterijen ernstige vertoogen ingekomen over den aanvoer van der gelijke varkens ter markten, met de verklaring dat indien dit. blyft doorgaan de Hollandsche markten door hen zullen moeten verlaten worden ten einde hun crediet bij hun Londensche afnemers niet te verspelen ongeacht het bezwaar opnieuw bezendingen vleesch van met visch gemeste varkens geweigerd terug te krijgen, om verder aan de honden te worden voorgezet. Genoemd gemeentebestuur heeft eenige gemeentebesturen verzocht om den ingezetenen op het gevaar, dat van deze zijde den veehouders bedreigt, te wijzeu. Veehandel In Vriesland. In vette koeien vlugge handel, met vaste prijzen. De eerste soort wordt minder aangevoerd, wijl de voorraad vette stalkoeien vermindert. 28) Fransje grinnikte van plezier: »Ik lig op den loer voor den knecht, die op het terras hot ontbijt komt klaarzetten, als hij nu weer voorbijkomt, dan brengt hij de schaal met vleeschpasteitjes die ik niet meer kan uitstaan, niet meer luchten noch zien kan »Wel, en wat dan »Als hij nu vlak voor het raam is, dan gooi ik een bloempot uit het kozijn willen we eens wedden dat de knecht dan, in gezelschap van de pasteitjes, van schrik op den grond ligt?' En dit juffertje was vijftien, ja zelfs haast zestien jaar oud Ook thans ziet Pia het zoo woest aanstormende nichtje, met een zeer begrijpelijk wantrouwenden blik aan. Fransje wierp de lange armen als spartelend in de lucht, om ze een oogenblik later zoo onbesuisd mogelijk om Pia'p slanke gestalte te slingeren, terwijl zij gelijktijdig smak kende kussen op de zachte wangen drukte. »Maar, kind! Je gooit me haast om 1'' zeide Pia zich half buiten adem verwerende: »En hoe dikwijls heb ik je niet gezegddat ik dat afschuwelijk gezoen niet kan uitstaan.'' »Noudan zal dit voor vandaag de laatste zijn lachte Fransje, zich met haar tong de lippen likkende, als iemand dien het zeer goed gesmaakt heeft. »Waarom sta je hier zoo alleen?" »Ik wacht op je ouders en op uHet rijtuig staat er al lang." Ja, dat weet ik 1 Leuk hè, dat we er weer van door gaan Goddank zonder schoolboeken Zie je, en daarom zou ik van louter plezier wel op mijn hoofd willen gaan staan, als dat niet een beetje al te ongemanierd was." En Fransje zette zich, inplaats daarvan, als ruiter te paard boven op de balustrade on slingerde met haar beenen Zooals alles, had zij ook de stem van hareu vader schor en laag klinkend, even weinig melodieus als de zijne «Waar is je hoed, wildzang Of wilt ge misschien blootshoofds op reis gaan «Ja, dat deed ik het liefsteDat malle ding, daarboven op mijn bol, dat hindert me maar Hemolsche goedheid als ik eens zulk een statig hoofddeksel met keelbanden moest opzetten, als Mama! Of zulk een schotel met veeren, zooals gij Vreeselijk, ik denk zeker dat de brandklokken zouden beginnen te luiden als ik zóó te voorschjjn zou komen Gek hè want gij ziet er toch zoo allemachtig mooi mede uitallerliefstje ziet er uit om regel recht op te verlieven 1 Kom, geeft me nog één pakkert!' Lachend vluchtte Pia achteruit. »Ik geloof, dat de wijn van het ontbijt je naar het hoofd is gestegen, Fransje Je verliefde oogen zouden eiken aanbidder eer aandoen 1 - Ik smeek je echter mij van verdere liefdesbetuigingen te verschoonen 1 Ge weet, dat ik daar hoegenaamd niet op gesteld ben De kleine gravin was volstrekt niet beleedigd. Zij zotte de grootegrof gebouwde handen in de zijde »Houd je er niet van om van mij een zoen te krijgen omdat ik een meisje ben?" vroeg zij ernstig. »Vindt je dóórom mijn aanhalighoid vervelend Zoudt ge er meer op gesteld zijn als ik inplaats van een armzalig nichtje een kranige neef was Pia bloosde en trok de kleine fijn geteekende wenk bran wen boos te zamen »Hoe kunt ge zoo dwaas rede- neeren Aan zulke dingen mag een jong meisje nog heel niet denken Fransje gierde 't uit van pret. »Zóó, dat denk je maar I Ik heb al een heeleboel go leerde boeken in mijn hoofd moeten wurmen, waarin zoo 't een en ander van de liefde voorkomt 1 Zelfs den Faust heb ik gelezen en ik vind hem niet eens zoo ver schrikkelijk erg als ik 't mij had voorgesteld. Zou jij op zoo n kwakzalver kunnen verlieven De handel in kalve koeien is levendig, met stjjver prjjzeuBelgië trekt vrij goed. Ook in melko koeien opgewekte handel door vraag naar Holland en ook van de zijde der Friesche boeren, die oudere koeien hebben verkocht en jonge woer koopen. In vette koeien is de handel trager door overgrooten aanvoer. De prjjzen zijn beduidend lager. De handel in stieren is flink met veel vraag, zoowel naar België als naar Holland. In pinkeu fleurige handel, omdat Friesche en Holland- scho boeren, deze dieren aankoopen om ze te weiden en in den aanstaanden herfst met winst te verkoopen. Nuchtere kalveren handel flauwer, doordat hot weder minder gunstig wordt voor vleeschverzending naar Eu- geland. Melkschapen met goede vraag, vast in prijs. In vette schapon en lammoren behoorlijke handel. In de laatste dagon is Londen voor schapenvleesch vrij vast gestemd. Jonge lammeren met goede vraag naar Holland. De handel is nog niet op zjjn drukst. Vette varkens trager, daar veel tweede qualiteit (half vette zeugen) aan do markt gebracht wordt. Londensche biggen voortdurend goed gevraagd. Magere varkons goodo handel, jonge biggen tameljjk. De aanvoer was100 stieren 40 ossen 400 vette koeien 1400 melko- en kalvekoeien 200 pinken, 500 vette kalveren, 350 nuchtere kalveren, 200 vette schapen, 700 melke- en weide-schapen, 1200 lammeren, 150 vette varkens, 200 magere varkens, 300 vette biggen en 300 kleine biggen. De prjjzen zijn vette koeien 24 28 ct., vetto kal veren 28 a 32 ct., stieren 18 a 22 ct., vette schapen 22 26 ct., vette varkens 15 a 17'/j ct., Londensche biggen 15 a 16 ct., alles per '/2 kilo, ossen f 150 a f 175, melke- en kalvekoeien f 120 a f 190, pinken f 40 a f 80, nuchtere kalveren f 4 a f 7.50, melke schapen f 12 a f 18, jonge lammeren i 4 a f 8, magere varkens f 30 a f 42 on jonge biggen f 0.90 a f 1.05 per week. (N. v. d. D.) Hnrlngcarspcl. Ter behandeling van don be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van het Witte Kruis werd door de afdeeling den 26 eene vergade ring gehouden, welke bezocht werd door slechts twaalf leden. Den afgevaardigde werd opgedragen voor de vacaturen in het hoofdbestuur te stemmen de heeren van Eldik Thieme aftr. en H. J. Calkoen en II. Feisser. Het voorstel van de afd. Schagon tot wijziging van het regle ment op de subsidiën vond bij de vergadering instem ming. Tot lid van het bestuur werd tot vervanging van den heer S. Ligthart, die bedankt had, gekozen de heer D. P. Plaatsman en als afgevaardigde voor de algemeene vergadering de heer L. Reuvers en tot plaatsvervanger de heer E. Meijer Drees. Een voorstel van het bestuur tot wijziging van het plaatselijk reglement in dien zin, dat de werkkring der vereeniging zou worden uitgestrekt buiten de gemeente kon in de oogen der vergadering geen genade vindon en werd met grooto meerderheid van stemmen verworpen. Inbraak tc Schiedam. In den nacht van den 25 terwijl de politieronde uitwendig het kantoor onderzochtwaarin het agentschap van de Nsderlandsche Bank te Schiedam gevestigd is werd daar plotseling een raam opengeworpen en sprongen twee mannen het kantoor uitterwjjl zij met revolver schoten zich een vrijen aftocht poogden te verzekeren. De mannen werden achtervolgd tot bij het pasBeeren van een steeg de vervolgden plotseling verdwenen waren. Op het erf der alcoholfabriek werd echter een vreemdeling ineengedoken zittende gevonden die werd gearrestoerd. Deze bleek te zijn in het bezit van iubrekersgereedschap en circa f 25 aan geld. Hij gaf op een naam die te Rotterdam onbekend bleek te zijn. Op het kantoor van het agentschap werd een lessenaar geheel uit elkander gebroken gevonden en bespeurd dat een slot van de brandkast afgebroken was. Later is gebleken dat de aangehouden persoon is W. Mayte Rotterdam woonachtigdie reeds meermalen veroordeeld is. Uit Schiodara wordt nog aan de »N. R. Ct." gemeld, dat de politie den gearresteerde herkende als een der personen die uit het raam sprong. «Neen 1" »Zie je welik ook nietFransje trad op Pia toe en haar arm teeder om de slanke gestalte heen slaande zeide zij »Zeg me eens eerlijk schatje h o e zou de man moeten zijn waarop gij verliefd zoudt kunnen worden Pia streek lachend met de hand over het steile haar der vraagster, dat, van onder de kleine, zachte vingertjes echter onm'ddeljjk weder recht overeind sprongDat weet ik zelf nog niet, nieuwsgierig Aagje »Maar wit moet hjj dan zijn vroeg het gravinnetje verder, terwjjl haar stem oversloeg, zóó deed zij haar best om zacht en fluisterend te spreken. Pia lachte nog meerterwijl zij oen zacht tikje togen de zoo onbescheiden lippen gaf: «Minstens een prins. »Zoodaar ga je Dus toch iets bijzonder hoogs Dat dacht ik wel. Nou je hebt er ook alle recht toe om wat heel bijzonders te verlangen. Maar zegzou een of andere schatrijke erfgenaam ook niet voldoende zijn ..m Baronnesse von Nordlingen trad als door oen slag getroffen, achterwaarts: «Iloe kom je daaraan?" vroeg zjj op min of meer gerekten toou en vol opnieuw ontwaakten achterdocht. Fransje kruiste de armen over de maag lachte om haar eigon geestigheid en zich in de handen wrjjvend zijde zij: «Met minder doe ik 't niet!" »Zoo nu ik wensch je veel geluk." Pia's gelaat had eensklaps een koele trotsche uit drukking aangenomenhaar blik rustte doordringend op bet leeljjke gezichtje der kleine gravin. Dus schijnt tante Johanna Wulff-Dietrich tóch tot aanstaanden schoonzoon bestemd te hebben? Wel, er zjjn heden ten dage ook nog Montaiguos en Capuletswier kinderen zich trots alle tegenwerking ton slotte toch huwen. Fransje hield dien doordringeudeu blik vol brutale onverschrokkenheid nit. Zjj keek zelfs haar nicht weder met door en door verliefde blikken aan. «Weet je, Pia, als ik een jongen was, dan zou ik nio- raand anders dan jou tot mjjn vrouw willen hebben!" «Zeer vereerend 1" (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5