No. 53. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG Telefoonnummer3. 3 MEI. Buitenland. Nederlan d Deze Courant wordt Ilinsda g-, Donder il a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmmers f 0.06. Afzonderlijke nummers 3 ctB. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O. I ft. Groote letterB naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Stremming van verkeer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het verkeer te water onder de lioogc ütcenenbrugtot nadere aankondiging zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 2 Mei 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BELGIB. Naar het algemeen oordeel zal de ^werk staking der mijnarbeiders niet lang meer voortduren; op sommige plaatsen is den 29 het werk herval. Te Wasmes in Henegouwen, is een dynamietaan- slag gepleegd op het huis van een niet-stakenden mijn werker. Hel huis werd zwaar beschadigd maar de bewo ners, die boven sliepen, bleven ongedeerd. Ook elders zijn eenige gewelddadigheden gepleegd tegen arbeiders, die niet aan de werkstaking deelnamen. DUITSCHIiAWD. Keizer Wilhelm en president Mc. Kinley hebben zeer vriendschappelijke telegrammen gewisseld bij gelegenheid der telegraphische verbinding van Duitschland met de Vereenigde Staten. Die telegram men hebben in Duitschland een zeer goeden indruk ge maakt en, vergeven en vergeten schijnen nu inderdaad de onlangs voorgekomen kleine onaangenaamheden tus- schen beide rijken. Er heeft te Potsdam een duel plaats gehad tusschen een Prins van Siam en een Duitsch officier, waarbij de Prins een vrij ernstigehoewel niet levensgevaarlijke wond aan het hoofd heeft gekregen. De Prins voltooit in het Duitsche leger zijn opleiding als officier. EWGHLAND. Den 29 is de overeenkomst tot stand gekomen tusschen de Engelsche en Russische regeeringen in zake de spoorwegen in China. JFRASJBARMIA. De »Figaro" neeft het slot van Esterhazy's getuigenverklaring gegeven. Vael merkwaar digs komt er niet in voor, Esterhazy blijft zich zeiven getrouw in zijne beweringen dat hij ontkent verklaard te hebben, de schrijver van het borderel te zijn en dat de minister en de generale staf alles gedaan hebben om hem in het ongeluk te storten. Wat de experten verklaard hadden, beweerde hij, dat hem niets kon scheien. Chincholle van »Le Figaro'', die verklaard had hem te hebben hooren zeggen, dat hij het borderel schreefwas een leugenaar, en Strong, van de «Observer", die hetzelfde gezegd had, «een dronkaard". De «Siècle" deelt een interview mede met den heer Patin, die in Januari 1895 directear was der burger lijke gevangenis te Parijs, waarheen Dreyfus na zijne degradatie vervoerd werd. Deze verklaarde dat hij uit de gesprekken van den veroordeelde met zijne familie, waarbij hij steeds tegenwoordig was, terstond den indrnk gekregen heeft dat Dreyfus onschuldig was. Eens had hij hem op zijne herhaalde betuiging van onschuld ge vraagd hem een bewijs daarvan te geven en daarop ten antwoord gekregen «Gij wilt een bewijs Hoe kan ik u dat geven Ik weet zelfs niet waarvan mon mij be schuldigt 1 Ik heb het nog niet begrepen. Het borderel Ik weet zelfs niet wat het is. Ik ben veroordeeld en ik weet nog niet waarover de zaak liep. Hoe kunt gij een bewijs vragen Dreyfus was op en top militair, en volgens den heer Patin, oud-militair, bleek dit uit hetgeen toen volgde: «Er is evenwel een bewijs", vervolgde Dreyfus «ziet mijnheer de directeur. Ik verzoker u, dat ik onschuldig ben Zoude ik dat u aldus durven zeggen, aan u, ridder van het Legioen van Eer, ik soldaat, u zoo in het gezicht ziende, vrij in de oogen, indien het niet waar was SPAWJE. Te Madrid is den 28 in hechtenis ge nomen zekeren Patricio Chamorro Moyadie verdacht werd een aanslag te willen doen op Koningin Christina. Hij werd onder zeer verdachte omstandigheden in den schouwburg gevangen genomen waar de Koningin met de infante Isabella eene voorstelling bijwoonden. Volgens latore berichten is Moya lijdend aan vervolgingswaanzin en is er èn bij de talrijke verhooren èu bij de huiszoe kingen in zijn woning niets gevonden dat eenige aan wijzing van schuld geeft. Vermoedelijk zal de gevangene aan een nauwgezet geneeskundig onderzoek worden on derworpen. Te Barcelona zijn de vorige week Carlistische geschrif ten in beslag genomen die, volgens den directeur van het departement van Binnenlandscbe zaken van zeer ernstigen aard zijn. VEREEAIGDE STATEST. Een telegram van generaal Otis van den 29 meldt dat de beraadslaging met de vertegenwoordigers der epstandelingen geëindigd is. De Filipinos vroegon om staking der vijandelijkheden voor den tijd van drie weken opdat het congres der Filipinos bijeengeroepen zon knnnen worden om te be sluiten of de oorlog voortgezet dan wel vredesvoorwaar den voorgesteld zouden woruen. Generaal Otis wees dit verzoek van de hand maar beloofde den opstandelingen volkomen amnestie als zij zich overgaven. Het «Evening Journalverneemt uit Manilla, dat Aguinaldo aanbood zich met zijn manschappen en alle munitie over te geven op voorwaarde dat de onafhan kelijkheid der Philippijnen onder een Amerikaansche protectoraat zou worden erkend. Volgens de «Evening Post" is vanwege het departe ment van Marine eene nota openbaar gemaakt, verkla rende dat kapitein Coghlan de verzekering heeft gegeven, dat zijn geruchtmakende uitingen door de bladen niet nauwkeurig zijn weergegoven, dat hij geenerlei minachting of oneerbiedigheid jegens de Duitsche vlag bedoeld heeft, en dat de averechtsche uitleggingen van zijne woorden hem uitermate leed doen. Een behoorlijke berisping zal worden gezonden, zoo eindigt do rota, en verdere stappen welke vereischt wor den zullen worden gedaan. Een cycloon. Den 28 is een zeer hevige cycloon losgebarsten boven Kirksmile in Alissouri Er zijn vijftig lijken geborgen en een zeventig tal gekwetsten opgonomen. Over een breedte van 600 voet is alles verwoest; duizend menschen hebben geen onderkomen meer. De schade aan den eigendom in het stadje alleen wordt op 200.000 dollar geschat. Laatste Berichten. Uit liet Britsche parlement. LONDEN, 1 Mei. In het Lagerhuis deelde minister Bal four mede dat de algemeene strekking van de overeen» komst met Rusland deze isdat Engeland zich niet zal verzetten tegen Russische spoorwegondernemingen in Mantsjoerije, noch verzot zal aanmoedigen. Aan den anderen kant heeft Rusland dezelfde verklaring afgelegd ten opzichte van het stroomgebied ven den Yangtse-kiang en zijn bijzondere bepalingen gemaakt ter bescherming van den Ninchwang-spoorweg. Nabij Antwerpen derailleerde den 1 de machine met een bagagewagen van een goederentrein. De schok was zoo hevig dat de wagen in den tender der locomotief drong. Het personeel kwam met den schrik vrijdoch de materieels schade is aanzienlijk. Schipbreuk. Den 30 April is in de Zuiderzee, op verren afstand van Volendam, gezonken de met turf geladen tjalk van schipper K. te Brenkelen. Door den heer L. Spaander en den visscher B. Keijzer, beiden te Volendam, zijn de zes opvarenden met een botter gered. De schipper had een noodsein gehoschen, en daardoor de opmerkzaamheid getrokken. De veeartsde heer G. Muijsheeft namens de afdeeling Wlerlngcrwaard der Maatschappij van Landbouwde koeion van den heer R. D. Kaan aldaar met tuberculins ingespoten. Alle waren vrij van tuber culose. hoog aan de Zaan. De heer Stephan alhier is op de bloemententoons elliug 't Gent bekroond met vier eerste prijzen voor zijne ingezonden bloemstukken. Te Rozendaal (N.-Br.) zijn in hechtenis genomen de heeren J. A. Lebeau expediteuren A. .de Graaf beëedigd Rijksboekhouder by de directe belastingen voor invoerrechten en accijnzen (kantoor Rozendaal). Het Gerecht uit Breda leidde de instructie waarbij zulke ernstige feiten aan het licht zijn gekomen dat de beide verdachten Zaterdagavond geboeid naar degovangenis te Breda zijn overgebracht. Het stoomschip «Needies"van Saigon met rijst te Zaandam aangekomen is met pokken besmet ver klaard zoodat de communicatie met den wal is verboden. Kievitseieren. In den prijs der kievitseieren is op Texel eene sterke daling gekomen. Werden kort geleden nog prijzen bedongen van 15 ct.thans betaalt men er hoogstens 10 ct. per stuk voor. De uitvoer van kievitseieren bedraagt thans 2 a 3000 per week. De verzending van audere eieren van in 't wild levende vogels, heeft ook weer een aanvang genomen. Dure postzegels. In een postzegelmagazijn te 's-Gravenhage liggen te koop 4 postzegels ad 5 ets. (foutdrnk) met beeltenis van Koningin Wilhelmina op oranjepapier gedrukt (gelijk de tegenwoordige 3 ets. postzegels) voor f 1000. Ontwapenlngs conferentie. Volgens de N. R. C." zal H. M. de Koningin in het paleis te Amsterdam de afgevaardigden ontvangen die de verschillende staten zullen vertegenwoordigen op de aanstaande conferentie. Aanvaring. Te Middeharnis is de tijding ontvangen dat de van daar varende vischsloep «Toekomst" stuurman Jan van den Hoek door den mist in aanvaring gekomen is met een Noorseh barkschip waardoor van de vischsloep vier matrozen over boord geslagen zijn en verdronken. De verongelukten zijn L. van Gelder, L. Koster, A. de Koning en J. de Man, allen gehuwd en vaders van een talrijk gezin. Laatstgenoomde maakte zijn laatste zeereis, en zou dan in een betrekking gaan aan den wal. De vischsloep erg beschadigd aan mast en tuig werd door de bark op sleeptouw genomen en te Krageroë een Noorsche haven gebracht. De schipper Jan van den Hoek en acht man der equi page werden door de bark opgenomen. Het ongeluk heeft vermoedelijk 1.1. donderdag plaats gehad. Spanbroek. In deze gemeente circuleert bij een deel der bovolking een adres tegen leerplicht. Harlngcarspel. Den 1 vergaderde bet bestuur van het Onderling Veefonds dezer gemeente tot vaststel ling van den omslag over de maanden Febrnari, Maart en April dezes jaars. Verzekerd waren in dat tijdvak 1589 runderen de schade bedroeg voor 14 gestorven dieren f 1017,92s do omslag werd bepaald op 64 cent per rund. Voor een dame bij Haarlem die op haar boer derij uitsluitend roodo koeien wil hebben werden in den omtrok van Wijho verscheidene runderen van die kleur opgekocht. Voor twee koeien van den veehouder R. van Merle te Marle onder die gemeente werd het is haast niet te gelooven f 675 betaald. (Z. C.) Mazelen. Wegens het heerschen der mazelen waardoor slechts 4 leerlingen ter school kwamen is de openbare school te Wcstwoud tijdelijk gesloten en te lloogkarspel zal dit waarschijnlijk ook geschieden de mazelen heer schen er zoo hevig als er geen jaren het geval was. Den Haag. De wielrijder, die de vorige week op den Loosduinschen weg met een ander wielrijder in botsing kwam is tengevolge van zijne bij den val bekomen verwondingen overleden. Landverhuizing. Meer dan twintig personen hebben het eiland Texel metterwoon verlaten om zich te vestigen in Noord-Ame- rika. Vermoedelijk zullen nog velen volgen. In de laatste 25 jaren zijn reeds honderden van het eiland naar de Vereenigde Staten vertrokken vooral uit den polder Eierland en De Cocksdorp. Veesmokkelen naar België. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan «De Fiscus". Terwijl men aan het Belgisch ministerie van landbouw nog steeds aan het overwegen is op welke wijze men het best een einde zou maken aan de grensquaestie gaat men aan de grenzen nog maar stilletjes voort om 's avonds en 's nacht schoone melkkoeien over de grenzen te smok kelen. Dank dor ervaring van de geroutineerde smokkelaars en de geheimzinnigheidwaarmede alles in zijn werk gaatslaagt de smokkelhandel in den laatsten tijd buiten verwachting. an aanhoudingen of aanslagen wordt niets vernomen, zoodat kooplieden en smokkelaars tegenwoordig goede zaken maken. Veeziekte. In de gemeenten Wieringerwaard Oudorp Muiden, Haarlemmermeer, Heemskerk, Limmen Ouder-Amstel, Uithoorn, Vormer en Noord-en Zuid-Schermer is het mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Westgral'tdijk. De heer J. A. Broekers, predi kant te Friescholoo (Gron.), heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te West- eD Oostgrafdijk bedankt. Graft. Het gemeentebestuur heeft aanbe;teed het jaarlijksch onderhoud en het doen van herstellingen van de gemeente-eigendommon over 1899. Voor perceel I was de hoogste inschrijver de heer J. Messchaert voor f 600 en de laagste de heer O. Schippers voor f 517. Voor perceel II was ingeschreven door de heeren J. Messchaert voor f 706 P. Boldewijn voor f 704 J. Mulder voor f 642 en C. Schippers voor f 555. De stoomboot Paul Kruger, varende Kampen- Hattem v.v., een extra-reis doende met een verhuisboedel naar Deventer, is bij Veessen door de van Deventer komende stoomboot «Burgemeester van Heemstra" in den grond gevaren. De «Kruger" zonk dadelijk, en de op varenden waarondor eene dame met vyf kinderen, had den maar even den tijd dat zij gered konden worden. De opvarenden zijn door de «Van Heemstra" overgeno men en te Kampen aangebracht. Stonipeforen. Aan het hulpkantoor alhier werd gedurende de maand April op de rijkspostspaarbank in gelegd 820,37 in 26 inlagen en werden 4 nieuwe boek jes uitgegeven. Terugbetalingen werden niet gedaan. Meel als veevoeder. Door den directeur van het Rykslandbouwproef- station te Wageningen is aan de secretarissen van land- bonw-afdeelingen in ons land een circulaire gericht waarin wordt medegedeeld dat bij hem het plan bestaat, in den loop van dit jaar een enquête in te stellen naar den toestand der als veevoeder gebruikte meelsoorten hier te lande. Van Regeeringswege is dit denkbeeld goedge keurd en verlof gegeven 100 meelsoorten kosteloos te onderzoeken, indien zij door betrouwbare personen oor deelkundig worden gekozen en ingezonden. Aan de secre tarissen der afdeelingen wordt nn verzocht enkele in de streek der afdeeling tot veevoedering veel gebruikte meelsoorten met opgave van naam prijs en leverancier toe te zenden waarvan dan door het proefstation een onderzoek zal worden ingesteld en de resultaten daarvan den secretarissen kenbaar gemaakt. (Handelsblad.)

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1