m Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 7 MEI. Gemeenteraad van Alkmaar. Haagsche Brieven. Buitenland. Neder land. NO. 55. Kerste blad- ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dlisda g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. K I 1 Li Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O.lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 10 Mei 189»des namiddags te 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder ver melde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener ver ordening tot voorkoming, wering en beteugeling van besmettelijke- en aanstekelijke ziekten op de openbare- en bijzondere scholen. (Bijlage No. 42). 3. Idem tot wijziging der verordening op het heffen van straatbelasting. (Bjjlage No. 43). 4. Idem tot wijziging der verordening, regelende den werkkriDg van de commissie voor de gemeentelijke gasfabriek. (Bijlage No. 44). 5. Het verleenen van eervol ontslag aan- en het benoemen van een lid der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs. (Bijlage No. 46). 6. Benoeming van eene stads-vroedvrouw. (Bijlage No. 48). 7. Benoeming van drie stembureaux voor de aanstaande periodieke raadsverkiezingen. (Bijlage No. 49). 8. Benoeming van een directeur der burgeravondschool. (Bijlage No. 50). 9. Voorstel van B. en W. in zake het aanstellen van eei vierde verpleegster in het Mannen-en Vrouwen- gasthuis^^ IV. 29 April 1899. De tijd voor de vredesconferentie begint te naderen. Ze zal gehouden worden in de Oranje-zaal van het huis „Ten Bosch." Men had er moeilijk mooier plekje voor kunnen bedenken. Het is een oud, massief gebouw, dat dateert uit den tijd van Frederik Hendrik. Wie door het buitenhek het ruime voorplein betreedt heeft den hoofdingang van het Paleis recht voor zich. De statige, zeer breede steenen trapdie naar het bordes voert wordt bewaakt door twee leeuwen. Binnen in maakt alles, gangen, trappen enz. den indruk zeer ouderwetsch te zijn. In de kamers en zalen gaat het oog te gast aan de voorname pracht van het ameublement en den rijkdom van kunstschatten. Vooral de Fransche bezoekers zijn verrukt over de eetzaaldie geheel in wit met verguld is gestoffeerd. De buffetten bevatten een schat van oud-Delttsch aardewerk, waaronder stukken, die zeldzaam mooi zijn. V erder bevat het gebouw een chineesch boudoir, het behang is geheel met de hand geborduurd op een fond van witte zijde en een Japansche zaal. Ook de overige zalen zijn rjjk en prachtig. Zoo trof mij een lichtkroon, geheel van Saksisch porcelain, waarvan de bloemen zóó natuurlijk lijken en de steeltjes en blaadjes zoo sierlijk buigen, dat men zich haast niet kan verbeelden, steen voor zich te zien. Toch spant van alles de Oranjezaal de kroon. Zij was oorspronkelijk voor danszaal bestemd en werd er ook in lateren tijd nog veel voor gebruikt zij is achthoekig van vorm met een gladdeingelegde vloer. Wat die zaal zoo éénig mooi maaktis het schilderwerk op de wanden en de vorm van boven. Zij heelt geene zoldering of plafond maar eindigt in een rijken, hoogen koepel. Amalia van Solms heeft de wanden laten beschilderen en daardoor do nagedachtenis van haar man willen eeren. Iedor vak stelt een tijdstip uit het leven van Frederik Hendrik voor, alles gekroond door de faam. In den koepol zijn op drie verschillende plaatsen gaanderijen aangebrachtwaar men uitstekend alles kan hooren en zien wat in de zaal voorvalt. Hier zullen de door de verschillende staten gezonden diplomaten vergaderen. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor een passende ontvangst. Nu is het Huis Ten Bosch al niet meer toegankelijk voor vreemdelingen, en reeds is als zeker bekend, dat zelfs het geheele voorplein door militairen zal worden afgezet. Onlangs is het Paleis in het Bosch telefonisch vorbonden met het Paleis in het Noordeinde, waar de Koningin woont. 3 Mei. Het is stil in de stad nu we ons jong vorstinnetje missen, het Noordeiude lijkt wel uitgestorven. Er heerscht op het oogenblik nog al ontsteltenis in de stad. Een schoolgaand jongentje is verdwenen. Sedert Maandag wordt het vermist en er is nog niets van vernomen. Een jongen van eene andere schooi was een eind meegelokt door een man, met de belofte van mooie vergulde knikkers te krijgen. Eerst ging het ventje mee, maar later schijnt hij bang geworden en is hard weggeloopen. Beide gevallen worden met elkaar in verband gebracht en men vreest ernstig voor ontvoering. 1 Mei is tamelijk kalm voorbijgegaan. Men heelt weinig of niets gehoord van optochten of betoogen in de stad is het zeer stil geweest. De brood- en meelfabriek ziet er treurig uit. De broodfabriek is direct weer in orde gemaaktdaar werd den nacht na den brand al weef gebakken. En dat werd steeds voortgezet. De meelfabriek werd niet meer herbouwd De muren, die gespaard bleven, zijn gelijk gemaakt van boven, de openingen van de vensters dichtgemetseld. De verhouding van den directeur tot zijn werkvolk schijnt nog voortdur.nd te wenschen over te laten. Wie met den stoomtram van de Hollandsche spoor om den Haag heen tramt, staat verbaasd over de steeds voortdurende bouwwoede. Aan de overzijde van het ververschingskanaal staan nog een massa huizen leeg. Het verwonderde ieder toch alhoe het zoo lang kon goed gaan. Aan alle zjjden van de stad verrezen de huizen bij honderden, de straten bjj dozjjnen en maar steeds werd vrij wel alles verhuurd. Nu schijnt een kentering gekomen. Er zijn op het oogenblik te veel groote huizen, zoodat aannemers en eigenaars over aanmerkelijke verliezen klagen en nog steeds bouwt men voort. Tusschen den Loosduinschen weg en de lijn van den Hollandschen spoorweg verrjjzen nog groote blokken. Op mooien stand huurt men hier in do buitenwijken een prachtig ingericht bovenhuis met 8 a 9 kamers, serre en balkon, waterleiding op iedere verdieping, voor f 275 por jaar. In de stad zelf zijn de woningen verbazend duur. Het winterseizoen loopt hier op hot einde en daarmede verdwijnt het plezier in opera, comedie enz. „Een dolle boel" is nog eenmaal gegeven voor eene ei-volle zaal. Uitvoeringen enz. zijn zoowat achter den rug. Nu komt a.s. week nog een gymnastiekfeest, om het 25jarig bestaan te herdenken van de Zuid-Holl. gymnastiek onderwijzers- vereeniging. In April is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanleg en onderhoud van een visschershaveu te Scheveningen verschenen. Vele leden konden er zich niet moe vereeuigen, hoofd zakelijk, omdat het to weinig Rijksbelang is. Dan volgen nog een menigte andere bezwaren van minder gewicht naar het mij voorkomt. Dit voorloopig verslag was een groote teleurstelling voor Scheveningen, nadat Gemeente raad en Gedeputeerde staten zoo gunstig hadden geadviseerd en besloten. Gelukkig kwamen er verschillende leden nadrukkelijk tegen op. Men voerde aan, dat zeevisscherjj wel degelijk evenals handel en landbouw als algemeen belang moet beschouwd worden, en dat ze dus ook op rjjkshulp aanspraak mag maken, waar dat noodig is. De minister zelf en met hem verscheidene anderen waren van oordeel dat de omvang van het visschersbedrijf met aanverwante vakken en zaken van dien aard is, dat wel degelijk ook het algemeen belang er bij betrokken is. Geheel afgekeurd werd het plan, om elders een haven aan te leggen. Een visschersbevolking van 15,000 zielen verplaatst zich maar eens niet zoo eventjes. Wat nu nog de eindbeslissing wezen zal Wat een ontzettende tijd gaat er toch op die manier met redeneeren verloren, en underwijl verarmt Scheve ningen hoe langer, hoe meer. Hoe lang zal het nog daren, voor men hier flink aan het werk kan trekken? Onze Haagsche diergaarde, meer bekend om den prachti- gen aanleg van den tuin, dan wel om de groote collectie dieren, gaat er tegenwoordig nog al op vooruit. Aan het eind van het vorig jaar waren er 128 zoogdieren in 38 soorten, en 1000 vogelB ruim in 264 soorten. Dat gaat nog al voor ons Haagje. Ver eden jaar kwamen er veel geschenken in, en nam bet aantal leden beduidend toe. Aan couranten hebben we hier tegenwoordig geen gebrek. Behalve de beide plaatselijke bladen Avondpost en Haagsche Courant, is er zeer kort geleden een nieuw blad opgericht «Familieblad"waarop men zich kan abonneeren voor f 1,per jaar. En in het begin van de vorige maand is Veenstra, de uitgever van de «Sol licitant', begonnen met het rondzenden van de «Hofstad", een flinke, groote courant, niet onaardig van inhoud, die gratis in don Haag overal wordt bezorgd, behalve in de hofjes. Hij schijnt aardig op te nemen ook, het aantal advertenties neemt met elk nummer toe. Behalve de besproken couranten bestaan er natuurljjk nog kleinere zooals Residentiebode onz. Wie hier dus op de üoogte wil blijven, heeft gelegenheid te over. Th. v. Str. miTSlllliAAlU. Gelijk wij indertijd meldden, is Ceeil Rhodes, de «Napoleon van Zuid-Alrika", eenige weken geleden te Berlijn geweest, voor de trans-afrikaan- sche spoorwegverbinding en heeft hij met don Keizer een langdurig onderhoud over dat grootsche plan gehad, waarbij deze zeer veel belangstelling voor de onder neming toonde. Dezer dagen hield Rhodes te Londen bij gelegenheid van de jaarvergadering van de «Chartered Company", een rede, waarin hij Duitschland en den Keizer ophemelde. Naar aanleiding daarvan zegt de Vossische Zeitung «Een dergelijke houding van Rhodes maakt op ons maar één indruk wij kunnen dien zeer hoffelijk weer- geveu in de woorden «Houdt uwe zakken dicht Dezelfde waarschuwing, die men aan spoorwegstations kan lezen, maar dan meestal eenigszins anders onder woorden gebracht 1" HAUEliAIVU. In het Engolsch-Russisch verdrag over den Chineesehen Noorderspoorweg is overeengekomen, dat de baan tot Schan-hai-Kwan uit het buitenland ge controleerd zal worden door een Engelschen hoofdinge nieur en oen Engelsche financieels specialiteit. erder zal de spoorweg geheel onder Chineesch beheer staan. Over de lijn van Peking naar Hankau wordt in de over eenkomst niet gesproken. De Engelsche controle over het genoemde deel is daarom ingesteld, om aan het Engelsche kapitaal in verband met de, te geljjk met den spoorbouw verkregen, mijnrechten een waarborg te verschaffen. Het Lagerhuis heeft met 217 tegen 143 stemmen een wetsvoorstel van een der Schotsche leden verworpen, waarin aan elke gemeente in Schotland het recht gege ven werd den «verkoop van sterken drank aldaar te verbiedon, wanneer twee derden der stemhebbende inwo ners zulks verlangden. rBANItKl JH. Geen vuriger vóórstandersdan pas bekeerde tegenstanders Werd Cornély verleden jaar in de redactie der «Figaro" opgenomen ter vervanging van Rodays die der directie te veel Dreyfusard was thans laat diezelfde Cornély geen dag voorbijgaan zonder in de, nu revisionistische, «Figaro" een kort, maar kernachtig artikeltje te plaatsen waarin Staf en Regeering duchtig de mantel uitgeveegd wordt. Men oordeeleVier jaar lang heeft mon zegt Cornély naar bewijzen van Dreyfus schuld gezocht. Zeventien maanden lang zijn officieel alle krachten er toe aangewend. En geen enkel bewijs voor de schuld komt aan den dag «Wèl bewezen is het daarentegon dat men op kanni- baalsche wijs is te werk gegaan jegens den ongelukkige daarginds op zijne rots onkundig van wat er voorvalt, gelijk hjj onkundig was van wat men hem verweet gemarteld door het klimaat en de wreedheid der menschen, en altijd vertrouwende op de gerechtigheid de goedheid, het gewoten dergenen die voor eenige maanden tot hunne ondergeschikten zeidenTot eiken prijs moet de revisie worden belet. Maakt uzelven maakt de waar heid onkenbaar. Maar redt het ministerie 1 «Wèl bewezen is het, dat men op dezen grond der ridderlijkheid der rechtschapenheid der grootmoedigheid, der barmhartigheid en teederheid, bjj millioenen de fal sarissen is gaan verheerlijken, de slachtoffers afmaken, den weg afsnijden aan het Recht. Bewezen is dit, dat men uwe gansche geschiedenis in het aangezicht heeft geslagen, o mijn land 1" Inderdaad, dit is een bekeering, die teekent, en een bekeerde, die getuigt In een onderhoud met een veralaggover van de «Temps", verklaarde de minister van justitie Lebret, dat het onmogelijk is op het oogenblik een verzoek tot ver nietiging van het Dreyfus-vonnis in te dienen, daar de advocaat van mevr. Dreyfus in zijne memorie slechts middelen voor revisie heeft aangevoerd. Het Hof van Cassatie moet uitspraak doen weigert het de revisie, dan zou de ministerraad kunnen overwegon of er termen bestaan voor de vernietiging van het proces. Ongeluk lu lndlc. Aan de »N. R. C." werd uit Batavia geseind, dat de officier van administratie Ter Cock van het oorlog schip Java, op jacht in Corontalo (Celebes) bp ongeluk door een zee-officier doodgeschoten is. Laatste Berichten. Chamberlain en Zultl-Afrika. LONDEN, 5 Mei. Het weekblad «Outlook" ontving het volgende telegram uit Kaapstad «Zaterdag 11. zond Chamberlain door bemiddeling van den gouverneur der Kaapkolonie een in krachtige bewoor dingen gestelden eisch aan de regeering van Transvaal om haar verplichtingen gestand te doen tegenover de koningin van Engeland, als oppersto macht, door den vrede en do orde in de Zuid-Afrikaanscho republiek te bewaren. LONDEN, 5 Mei. De bladen verklaren, dat bij onder zoek, door het departement van koloniën ontkend werd, dat Chamberlain een in krachtige termen gesteJden eisch heeft gericht tot de regeering der Z.A. Republiek, om haar verplichtingen tegenover de koningin van Eiigeland, als paramount power in Znid-Aftika na te komen. L a n e d Ij k. De kool is zoo goed als geheel uitverkochtnu de nieuwe planten worden gezet. Er is nog één bouwer te Oudcarspel die nog een partijtje roode kool heeft van pl. m. 6000 stnks. Henshroeh. Tot lid van den raad is in deze gemeente gekozen de heer Simon Vlaar. Scbagcn. Den 2 vergaderde de afdeeling Schagen van de vereeniging «Het Witte Kruis" in het lokaal «De Bears" aldaar. Als 3de candidaat voor een hoofd- bestunrszetel werd, naast de heeren Eldik Thieme en H. Foisser de heer A. H. Claasen gekozen. Den afgevaar digden S. Berman en H. Feisser werd opgedragen, voor het voorstel Warmenhnizen in zake contributie te stemmen en tegen het voorstel om een amendement slechts dan in behandeling te brengen op de algemeene vergadering

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1