MI Inm ie Altaar, Nederland. Ingezonden Stukken. gestichten volmaakt is en er niets te wenachen over blijft Voor zulke dwazen znllen onze lezers ons wel niet aanzien. Hoeveel men ook doet tot verbetering, de rijksopvoedingsgestichten znllen geen uitzondering maken op den regeldat al het ondermaaneche gebrekkig is. Kaf onder het koren zal er ook onder de bewaarders zijn, en zelfs een uitstekend bewaarder zal zich in drift wel eens vergeten, evenals dat een uitstekend vader of een uitstekend on derwijzer zal kunnen gebeuren. Hoeveel er ook verbeterd is er zal ook nu nog wel eens een vloek of een klap vallen maar streng wordt het tegengegaan. En dan de straffen I Ja daartoe behooren ook opsluiting in een gewone strafcel (geen donkere cel), water en brood, ont- honding van arbeid, bezoek, lectuur, wandeling enz., niet van voedsel, en ook somtjjds, in het ergste gevalgewone sluiting in de boeien (geen kromsluiting). Meent men soms, dat straffen geheel overbodig zjjn In de Ka mer deelde de heer Van Kol mededat elke verpleegde van 18901896 gemiddeld drie maal en in 1897 twee maal per jaar gestraft werd. Dooreengenomen iedere jongen twee straffen per jaar. Vindt iemand het veel Van alles wat in verband kan staan met den droe- vigen dood van den verpleegde Siebolt, moeten wij zwij gen totdat daaromtrent licht zal zijn verkregen. Dit feit staat geheel op zich zelf. Höntgcn-stralen. Een patiënt van het Röntgen-stralen-laboratorium te Chicago, die daar genezing zocht voor een stijf been, maar tengevolge van de behandeling met de stralen drie amputaties moest ondergaan en daarenboven nadeel onder vond aan gezicht en gehoorhad een eisch tot schade vergoeding van 25,000 dollars ingediend tegen de directie van het gesticht. De rechtbank te Chicago heeft hem nu een schade vergoeding van 10,000 dollars toegekend. Uokbrand. In den nacht van den 1 brak een hevige brand uit in de Londensche dokken en daaraan grenzende pakhuizen, waarbij voor een waarde van verscheidene duizenden verwoest werd. - Een hevige brand heeft te Kiel op de German ia- werf van Krupp groote schade aangericht en verscheidene gebouwen vernield. De brand ontstond door eon defect aan de electiische geleiding. Mijnramp. Bij Trolkz, in de mijnen van Katschmar (Rusland), is een mijn plotseling overstroomd, en van 95 arbeiders, die er werkten, zijn er 62 verdronken. Van de 38 anderen, die zich met moeite wisten te redden, werden verschei dene gewond. I.ourdcs. In de vorige week zijn uit alle deelen van Frankrijk wederom overvolle treinen naar Lourdes vertrokken. Men schat, dat op het oogenblik veertig duizend pelgrims in het kleine stadje verblijf houden en dat bet getal vrouwen minstens even hoog is, Parijs zond alleen van de Gare d'Orleans 5000 pelgrims en zieken. He Parysche rijwlelpenning. Den len Mei werden te Parijs de zoogenaamde plaques van kracht, die voortaan door alle wielrijders en automobilisten aan hun voertuigen zullen moeten worden gedragen. De belastingkantoren waren dientengevolge belegerd door een heir sportlieden, die niet altijd even geduldig op hun beurt wachtten, om hun machines van het loodje te laten voorzien. De plaque is van lood, rond, en draagt bet jaartal in verhoogde letters de prijs is 5 centimes. Dat is niet te veel, doch weldra ervaart de plaqaedrager, dat hij voor .onkosten" en .declaratie" nog 6 ires. extra te betalen heeft. De regeering wil met groote strengheid optreden tegen anderen gemakkelijk inhalen. In het beginzoolang men nog huizen en villa's aan den weg had, ging alles uitstekend. De beerljjke warme voorjaarslucht verkoelde de ver hitte wangen vroolijk lachende menschen knikten hun een vriendelijk »goeden dag toe naast hen stroomde het smaragd-groene water waarop schepen en bootjes voortgleden en waarin de blauwe hemel en de bontkleu rige oever zich weerspiegelden. Tfcans maakte de breede weg een kleine bocht en lag, naast de majestueus breede rivier, vrij en recht uit voor aller oog. Heel in de verte zag men twee mannen loopen, naast hen een ezel. Het appelschimmeltje waar Pia op zatspitste een paar malen zeer verdacht de ooren hief toen eensklaps zijn kop in de hoogte en terwgl de drijver aan geen gevaar denkend met zijn kameraad en met Fransje aan het babbelen was galoppeerde Pia's rossinant er eenklaps, in woedende vaart van door. Alles riep en schreeuwde. De drijver rende ademloos 't beest achterna Pia, een geoefende amazone hield het dier zoovool mogelijk inmaar te vergeefs, de ezel holde, met uitgestrekten hals steeds harder en harder voort. De anderen bleven ver achter. »We moeten toch zien dat we haar inhalen zet onze beesten dan toch wat aan 1" riep Fransje zoo luid schreeu wend dat haar stem weder oversloeg. Zij benkte met allo macht op haar graauwtjepapa animoerende hetzelfde te doen. Maar zoo koppig Pia's ezel was in het voorthollen evenzoo koppig betoonden zich de andere lieve beestjes in hun weigering tot eenigen meerderen spoed. Al het slaan trekken schelden hielp nietsin een langzaam sukkeldrafje ging het voorwaartszoodat Freule von Nordlingen dan ook reeds lang achter dikke stofwolken verdwenen was. »Om Godswil er zal haar nog een ongeluk overko men zeide de graaf angstig en Fransje werd vuur rood van angst en zenuwachtigheid en dreigae »Ik spring er af en hol te voet Lilian achterna allen, die zonder plaque gesnapt werden. Men schat dat in '98 tweeduizend wielrijders in Parijs rondreden zonder hun belasting betaald te hebben. Dat zal nu niet meer gebeuren. (Handelsblad). Hondentrouw. Marzo, de hond van Alfred de Musset, is een zeer trouwe vriend voor zijn meester geweest. 's Dichters huishoudster, Mme. Colin-Martellet, verhaalt in hare pasuitgegeven gedenkschriften, dat na De Musset's dood de kleine hond iederen avond op de gewone plaats zat te wachten op zijn meester, die hij meende dat slechts op reis was. Zeven jaren lang wachtte het trouwe dier zoo, avond aan avond, en het stierf op diezelfde plek, de oogen ge richt op de deur, vanwaar het zijn meester verwachtte. De man van Mme Colin begroef toen den hond in den omtrek van Parijs, en wel toevallig op den hoek van de straat, die naar den dichter is genoemd. (N. v. d. D.) Snel recht. Het wereldrecord voor snelle rechtspraak is de vorige week door een rechter te Londen behaald, die in 40 minuten 20 zaken afdeed, dus in elke 2 minuten één proces. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is den 4 bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van een gedeeltelijke verdediging van den onderzeeschen oever vóór de Heldersche zeewering tusschen het Noordduins en het Noorderhoofd, behoorende tot de rijkszeewerken in Noordholland. 8870 MJ zinkstuk. Minste inschrijver A. Boste Den Helder voor f 62.000. Fancy-fair te Utrecht. Uit mededeelingen van de Presidente van het Dames comité te Utrecht blijkt, dat de fancy-fair, ter oprichting van Sanatoria voor minvermogende borstlijders dank zij den krachtigen steun van particulieren en altisten, en de groote medewerking van winkeliers en noringdoenden, te Utrecht en elders, waarvan velen geheel ongevraagd van hunne belangstelling blijken gaven, belooft een waar kunstgenot te zullen worden. De firma Middelbeek heeft, met haar bekende bekwaam heid, een plan ontworpen, dat alles zal overtreffen, wat op dat gebied is gezien en ook de firma Allan heeft zich tot taak gesteld, de üapansche afdeeling smaakvol in te richten, terwijl oud en jong zich beijveren voorwerpen voor deze Bazar te vervaardigen een schooljongen zond keurig snijwerk in, terwijl een kind van negen jaar een antimacassar aanbood, door haar zelf gemaakt. Het streven der dames, die zich met dezen Fancy-fair belast hebben, is door matige prijzen ook in den restaurant wordt alles volgens vast tarief verkregen een ieder in staat te stellen tot dit zoo nuttige doel mede te werken en daardoor het beoogde succes te bereiken. De bezoekers, die slechts een kopje thee verlangen, kunnen dit ongestoord, onder laurier en palmboom, ge bruiken, terwijl er op verscheidene plaatsen in de zaal en op de galerij banken en stoelen zijn aangebracht, alwaar men uit kan rusten en zich gezellig met zijne vrienden kan onderhouden. Ook de theesalons zoowel boven als beneden, zullen daartoe ruimschoots gelegenheid aanbieden. De kinderen zijn daarbij niet vergeten, zjj vinden boven op den galerij een vischkom en de afdeeling poppen (poupées mécaniques), alwaar hun menige surprise wacht, terwgl een ezelwagen bij gunstig weer, een toertje in den tuin van Tivoli aanbiedt en aldaar wip en schom mel niet ontbreken. Bloenien-corso en concours hipplque. Naar men mededeelt is door de regelingscommissie besloten, het bloemen corso en concours hippique te Zut- fen te doen plaats hebben op dinsdag 25 en woensdag 26 Juli e. k. Handels- cn kantoorbedienden. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden in Nederland zal op 11 Mei a.s. gehouden worden te Utrecht, M—WBUIIMg—3—I «MIMI———B—a—3—r De ezeldrijver kwam onverrichter zake torug. .Mijnheer en de Juffrouw behoeven zich waarlijk niet ongerust te maken 1" zei hij geheel buiten adem. .Hans zal zoo ver niet meer voorthollen. Hg heeft daar ginds in de verte, bij die heeren zijn Grete in de gaten ge kregen en toeu moest bij natuurlijk naar haar toe!'' .Zijn Grete? Wie is zijn Grete?'' »De andere ezel n.et wie hij in den stal staatjuffer, die twee gaan anders altijd samen uitmaar vandaag kon dit onmogelijk zóó geschikt worden Zoo n ezel heeft ook zijn gevoel van trouw eu aanhankelijkheiden ik geloofdat Hans regelrecht den heelen ltijn over zon zwemmen als hij zijn Grete aan den overkant hoorde balken. Nou nou zal hg haar wel hebben ingehaald, Die juffer hield zich wat kranig in 't zadel, en als het paartje maar eerst bij elkander is, dan zullen die heeren wel zoo goed zijn om op ons te wachten „Daar in de verte gaat oen heer, naast den ezel, een enkele heer maar.'' »Ja wel, jufferHg heeft 't beest gehuurd om zgn bagage voor hem te dragen. »Een jonge heer? met lange zemel blonde hareD, die er uit ziet als een engelschman vroeg Fransje in de grootste angst en spanning. »Neen, dame zoo zag hg er heel niet uit. Het was een lange mijnheer, met donker bruin haarinjacht- costuum, met een heel ernstig, trotsch gezicht. Hg heeft zeker vrouw en kinderen thuis, want ongetrouwde heeren gedragen zich gewoonljjk heel anders hier aan den Rijn, die slaan met handen en beenen om zich heen, die zijn altijd zoo echt uit den band, zooals men zegt.' »Hm, dus dat deed die daar in de verte niet?" »0 heden neen 1 men zag bij hem al op tien passen afstands, dat hij een soliede getrouwde man was 1 Mijnheer en de juffer behoeven zich, wat dat aangaat, heel niet ongerust te maken 1 Als die andere dame bij hem aan komt, dan zal Frits, dat is de andere ezeldrijver, ziet u, hem de zaak tusschen Hans en Grete wel uitleggen, en zal hg wel omkeeren en de dame zelf weer by ons terug brengen in het lokaal .Buitenlust*1, Maliebaan, des morgens ten half elf ure. Heerhugowaard. Bij openbare inschrijving zgn door het polderbestuur twee watermolens den 2 voor atbraak verkocht. Inschrijvers waren P. van Liene ad f1580 p. stuk J. Muis en Co., f1205, J. Levendig f1100, allen Alkmaar; J. de Boer, Oostzaan, f 1100 J. Mejjer, Ursem, f 1075 J. Wijten, Obdam, f 911 J. Gijs- bers, Winterswijk, f835 en J. Breedveld, 's-Hage, f665. Aan den hoogsten inschrijver zgn de beide molens afge staan. Tijdens de vergadering is nog aanbesteed de levering van de benoodigde straatsteenen, grind en zand, waarvoor ingeschreven is voor steenen door W. F. Stoel Zoon, ad. f 17.50 en P. Messelaar, ad. f 17.90 per 1000, beiden Alkmaar. Voor grint is ingeschreven door: H. deBoer, Oudorp, ad. f2.15; J.Schreuder, Alkmaar, f 2.35 W. F. Stoel Zoon, idem, f 2.20 en P. Messelaar, idem, f2.26 per MJ. Voor zand is ingeschreven door C. Kroon Oudorp, ad fl on J. van Wonderen, idem, ad f0.975 per M3. De levering werd aan de laagste inschrijvers opgedragen. HABli'O. Vóór 50 jaren, en meer, geleden werd door de jeugd in de school geleerd en gezongen een lied, getiteld »De nieuwe haring." Van dit lied een gedicht van Mr. H. A. Spandaw, met lieve, vroolgke melodie, luidde het eerste couplet .Triomf! de vreugde stjjgt ten top, Hjjsch, Holland vlag en wimpel op, En doet den jubeltoon nu dav'ren langs het strand Daar komt de kiel met goud belaan, Zij brengt ons d' eersten haring aan, 't Is feest in Nederland, 't is feest in Nederland Toen werd ook bij gelegenheid van vrooljjke bijeen komsten en in gezellige vriendenkringen vaak dit lied gezongen en ik herinner me nog zeer goed, dat in mijn ouderlijk huis meermalen op die wijs lof werd toegebracht aan het kostelijk zeebanket. Ook herinner ik me nog even goed, dat de haring toen, veel m9er dan thans het geval is, als gerecht met of in de plaats van vleesch op de tafel verscheen. Thans wordt dit loflied op den nieuwen haring veel minder, of bijna niet meer op de lippen genomen, en wat ook opmerkelijk is ook veel minder komt van dit heerlijk product der zee over de lippen. En nu schrijf ik deze bewering wel niet om daarmee te betoogen, aat de eerste nieuwe haring niet gereede zijn weg vindt, al moet die dan ook met 25 50, 75 ets. of meer per stuk worden betaald. Neen, ik heb meer het oog op het feit, dat door het volk in het algemeen thans zóó weinig, ja veel te weinig haring wordt gegeten, wanneer de prijs daarvan slechts 3, 4, 5 of 6 cents per stuk bedraagt. Wat toch, vraag ik nu, mag daarvan oorzaak zijn Is het, omdat velen den smaak niet aangenaam vinden, of er als voedingsmiddel te weinig waarde aan hechten Maar zou de schuld in het eerste geval niet bij den gebruiker te vinden zijn Ik weet, dat een haring, die weken of maanden in 't zout ligt, weinig zuiveren haringsmaak meer heeft, en niet iets is, wat men lekker noemt. Maar zulke haring moet eerst van dat vele zout worden ontdaan, door haar eerst in een ruimo hoeveelheid lauw water 24 (uren vóór het gebruik te laten uittrekken. Natuurlijk vooraf de huid en 't ingewand afgenomen. En dan, ik verzeker 't U, smaakt zoo'n klaar gemaakte haring bijna even lekker, als een eerste nieuwe. Wordt door weer anderen de voedingswaarde van den ha ring gering geacht, en is dit mede een der oorzaken van ge ring of te weinig gebruiken welnu hier zij opgemerkt, dat men de voedingswaarde van een flinken haring zegt grooter te zijn dan van vier kipeieren en dit is toch niet weinig Is dit zóó, en men behoeft er ook niet aan te twijfelen, dan kan men van den haring zeggen, dat hij een uitnemend voedingsmiddel is. Goedkoop en onder ieders bereik. Aan dierlijk voedsel, dit weten we, heeft de mensch groote, ja de meeste behoefte. Voor velen is het moeielijk, om dagelijks zich en den zijnen, het noodige vleesch, de noodige eieren of de noodige melk te verschaffenmaar zeer weinigen zullen er zijn, die niet kunnen besteden de noodige centen voor haringen, die gevoegelijk de plaats kunnen vervangen. Daarom, geachte lezers en vrienden eet haring Alkmaar, Mei 1899. WEISENBORN. Bezichtiging tegen IO cents de persoon op Zondag, 7 Mei a. s.'s namiddags van 13 uur. Fransje haalde verruimd adem. Als hij getrouwd is, dan is er hoegenaamd geen gevaar, en als hij heolemaal niet op een zemelblondon Engelsch man gelijkt, dan behoeft men zich volstrekt niet ongerust te maken. Graaf Willibald scheen de zaak nog al niet tragisch op te nemen. Hij scheen zich zelfs over den grappigen toestand, waarin .Lilian Luxor" geraakt was, te amu seeren, en de trouwe liefde van het ezelenpaar zou hij beloonen, zooals hg glimlachende zeide, terwijl hij infor meerde welk voedsel den wakkeren Hans het meeste aanstond. Daar al hot slaan, vleien, redeneeren en trekken niets hielp, voegde Fransje zich eindelijk naar de koppigheid van haar beestje, en bepaalde zich er toe, de kleine scène, die zich daar heel in de verte afspeelde, zoo goed het ging met haai schei pe oogen gade te slaan. .Nou is zij er verklaarde de ezeldrijver vergenoegd, en graaf Willibald knikte All rightwelke woorden bij, e vod als Mrs Luxor, af en toe gaarne gebruikte. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6