Nederland. Op last van het Hof van Cassatie ondervraagd, ver klaarde zjj, dat zjj door kolonel Henry herhaaldelgk was belast met het copiöeren van verschillende stokken. Zg noemde er eenige, die inderdaad voorkomen in het dossier der enquête, dat op dat oogenblik nog niet was gepubliceerd. Zij verklaarde verder, dat zg ook in betrekking had gestaan met Henry's secretaris, Lorimier, en dat deze haar een pak had gebracht, waaronder de brieven van den Doitschen Keizer aan Dreyfns. Deze stokken werden in een kistje geborgen, dat door de vrouw met Henry en Lorimier aan den voet van een boom in het bosch van Marly werd begraven. De vrouw wees Lorimier als getuige aan, bij wien men navraag zou kunnen doen, daar Henry dood was, en toen zij vernam, dat Lorimier zelfmoord had gepleegd, schreef zij deze daad toe aan een schrijven van haar aan hem, waarin zg haar voor nemen te kennen gaf, alles wat zg wist aan de justitie te vertellen. De vrouw kon de plaats, waar de papieren begraven waren, niet aanduiden, maar verzocht, naar het bosch van Marly te worden gebracht, waar zg ongetwijfeld de juiste plek zou herkennen. Daartoe werd echter niet overgegaan. ITALIË. Generaal Pelloux is belast met de vorming van een nieuw kabinet. TB4KIVAAL. President Kruger is door den Volks raad met groote meerderheid herkozen als lid van den Uitvoerenden Raad. VER. 8TATB1'. De «Herald" ontvangt een te legram uit Washington, waarin bericht wordt, dat de ge zanten van Aguinaldo tegenover de Amerikaansche com missie op de Philippijnen formeel de souvereiniteit van de Vereenigde Staten hebben toegegeven. Laatste Berichten. De Engclschen In Afrika. LONDEN, 8 Mei. Het departement van buitenlandsche zaken ontving bericht uit Unyoro dat kolonel Evatts den 9en April op den linkeroever van den Nijl de strijdmacht van Kabarega aangreep en een volkomen overwinning be haalde. Aan 'svijands zijde werden drie honderd man ge dood Kabarega, die ernstig gewond werd, en koning Mwanga werden gevangen genomen. Kolonel Evatts had twee dooden en twintig gewonde Waganda's. Engeland en Transvaal. PRETORIA, 8 Mei. De uitvoerende Raad beraadslaagde hedenmorgen over de buitenlandsche aangelegenheden. In den middag kwamen beide Raden op verzoek van president Kruger in geheime zitting bijeen. De leden van den Uit voerenden Raad woonden de zitting bjj. LONDEN, 8 Mei. In het Lagerhuis verklaarde minister Chamberlain dat de dynamietconcessie in strjjd is met artikel 14 der Londensche conventie met de Z.-A.Republiek. PlelzlertrcIn naar Parija. Het Hollandsche Spoor stelt de gelegenheid open met Pinksteren goedkoop een reisje naar Parijs te maken. Zaterdag 20 Mei wordt de reis 's middags aanvaard, en Donderdagsvoormiddags d.a.v. is men terug. De Duitsche Kroonpiins en zijn broeder Prins Eitel Eritz ontvangen te Kiel, op last van hunnen vader, Keizer Wilhelm dagelijks practiscb ambachtsondcr- wijs op de werven. Zg leeren er timmeren, schrijnwer ken en slotenmaken. De politie van Brussel heeft op de markt aldaar 500 leeuwerikken die ondanks het wettelijk verbod ge vangen daar te koop werden aangeboden in beslag genomen en alle weder vrjjgelaten. Schlppcrsvereenlglng „Schuttevaer". Door het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaer zijn de volgende adressen verzonden. Aan den Minister van Waterstaat met verzoek een vluchthaven te doen aanloggen op het eiland Urk en aldaar een misthoorn te plaatsen op het Westerboofd. Aan Provinciale Staten van Friesland met verzoek in het groot-scheepvaarwater de betonningen gedurende de zomermaanden niet weg te nemen of indien zulks noodig is te vervangen door holle ijzeren palen. Aan den Raad der gemeente Amsterdam waarin ander maal wordt aangedrongen aan de eventueel nieuw te bouwen brug over den Amstel in die gemeente een vrije doorvaarthoogte te maken van 3.5 M. boven A. P. Aan den minister van waterstaatwaarin andermaal wordt verzocht een vluchthaven te doen maken bij de gemeente Hoorn. Aan Provinciale Staten van Friesland met verzoek een spuisluis te doen aanbrengen in of nabjj de gemeente Harlingen opdat niet meer door de schutsluis in die gemeente behoeft te worden gespuid. Men schrijft ons uit Bergen Deze gemeente is eene concertzaal rijker geworden. De heer Hilbrand heeft zijn café »de Hoop" tot dat doel doen verbouwen en tracht het nieuwe lokaal al dadelijk aan zijne bestemming te doen beantwoorden. De beide zanggezelschappen alhier en »Bergen's fanfarecorps" deden zich hooren op den dag der opening en brachten bij afwisseling eenige liederen en muziekstukken ten gehoore, die zeer in den smaak vielen van het publiek, dat in zoo groote getale was opgekomen, dat geene enkele plaats onbezet bleef. De nieuwe concertzaal werd vrijdag, den 5, reeds we der gebruikt voor een concert van den heer Herbschleb, violist van het Concertgebouw te Amsterdam die zich de medewerking had verzekerd van de heeren Gaillard, violoncellist van het Concertgebouw en Doortmont, pianist, en van mevrouw Luchsinger Hesse, mezzo-sopraan, allen te Amsterdam. Het succes, waarin de drie kunstbroeders zich mochten verheugenwas inderdaad wel verdiend. De heer Herbschleb leerling van den heer Timmner, is in het bezit van een fraai instrument en weet daarop een vollen, mooi gevormden toon te ontwikkelen met veel smaak en sentiment speelde hij de bekende, maar steeds dankbare Legende en Mazurka vanWieniawski. In een sonate van Tartini en een trio van Haydn werd hij waardig ter zijde gestaan door de heeren Gaillard en Doortmont, die zich bovendien in eenige kleinere werken als solisten van beteekenis deden kennen (adagio van v. Goens en Arle» quin van Popper, nocturne van Chopin en chromatische wals van Godard). Was de toonontwikkeling af en toe rijkeljjk sterkwij stellen dit op rekening van de be scheiden afmetingen der zaaldie overigens bljjken gaf van een goede aconstiek. Noemen wij mevr. Luchsinger het laatst, dan vindt dit zijn grond in de omstandigheid, dat deze dame nog bezig is, zich onder deskundige leiding voor de zang te bekwa men. Door de natuur begiftigd met een aangenaam klin kende mezzo-sopraan-stem, belooft zjj werkelijk veel voor de toekomstals toonvorming, voordracht en tempera ment zich meer ontwikkeld hebben. Reeds nu verwierf zij met eenige liederen van Nederlandsche componisten veel bgval. Summa summarum een genotvolle avond. Dat hij niet de laatste moge zijn in de plaats onzer inwoning, en ook op die wijze iets bijgedragen wordt tot hare ontwikkeling (Den heer Hilbrand stel ik voor om zijn lokaal te herdoopen in: Concertzaal »F e n i x.'') Harlngrarspel. De heer N. C. Mejjer Drees, leerling der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, vroeger alhier woonachtig, slaagde den 5 voor het onder wijzersexamen te Amsterdam. Veeziekte. In de gemeenten Oterleek Alkmaar en Zijpe zijn opnieuw gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen. De ziekte zoo meldt men breidt zich meer en meer uit. De Hijp. Door den Burgemeester is aan Jan Beets, een leerling van de ambachtschool te Alkmaar, uitgereikt de medaille hem door H.M. de Koningin uit gereikt voor zijn moedig gedrag bij de redding van eene vrouw die bij het stappen uit de tramte water was geraakt. Een keurig certificaat was er bij gevoegd. Rotterdam. Een paar dagen geleden meldt »De Nederl." overleed alhier onverwachts een geacht inge zetene. De man een groot liefhebber van kippen had eenige fraaie dieren uit Engelsch-Indië laten komen en dezen in zijn ren bij Hollandsche kippen geplaatst. Alle dieren stierven in korten tijd. De eigenaar zelf, die een klein wondje aan een hand had begaf zich in het hok en kwam met de dieren in aanraking. Kort daarna werd hjj hevig ongesteld en stierf in enkele uren. Sommigen meenen dat hier bloedvergiftiging in het spel is anderen dat men te doen heeft gehad met een geval van de in Britsch-Indië heerschende pestovergebracht door de kippen. Het lijk is in de barakkeu te Crooswijk ontsmet, evenals in het Ziekenhuis de gemeente-werklieden die het vervoerd hadden. Een koetsier te Fijnaartdie 25 jaar bij een dokter in dienst wasontving ter gelegenheid daarvan een enveloppe met een bankbiljet van f 1000 en een zilveren medaille met inscriptie. De »N. R. Ct." meldt Naar wij vernemen, worden door het testuur van den R. M. Volksbond pogingen aangewend in Sept. 1900 te Amsterdam een katholiek congres voor sociale aan gelegenheden te doen houden. Levend begraven. Te Palenbergop twintig minuten afstands van Heerlenhad dezer dagen een droevig ongeval plaats. Toen een arbeider aan het uitdelven van een zandkuil was stortte een groote massa zand naar beneden en werd de man levend begraven. Urenlang moest men graven eer men het lijk van den man vond. Iemand te Tlel kocht te Mourik twee porseleinen wjjwaterbakjes voor f 1. Eenige uren later verkocht hij ze aan een antiquaar voor f 226. Zaandam. Alhier zal het herstellingswerk van de »Bullekerk" door het kerkbestuur der Ned. Hervormde Gemeente aan de Westzijde openbaar worden aanbesteed op 13 Mei. Zooals men zich herinneren zalwaren de inschrijvingen bij de onlangs gehouden ondorhaudsche aanbesteding alle aanmerkelijk hooger dan de raming. moordaanslag te (drosthuizen. Toen den 7 's morgensbij den welgestelden en geheel alleen wonende gezel P. de Lange, te Grosthuizen de deur langer dan gewoonlijk dicht bleefgaf dit tot een onderzoek aanleiding en vond men hem te bed, in bloed badende. Bij zijn thuiskomst, 's avonds te voren, omstreeks negen uur, schijnt hij onverhoeds te zijn overvallen door iemand, die zich ongetwijfeld reeds in de woning bevond en zoodanig op het hoofd te zijn geslagen dat hij bewusteloos is big ven liggen. Zeven goudstukjes werden gemist. Reeds eenige dagen te voren heeft men verdachte lieden om het huis zien zwerven. Het Handelsblad meldt hieromtrent het volgende Zaterdagavond als gewoonlijk uit den barbierswinkel komende wilde P. de Lange vuur aanmaken en begaf zich daartoe naar de plaats van brandstoffen. Toen hij zich bukte, ontving hij met een hard voorwerp eenige slagen, waardoor hij eenige wonden bekwam. Geheel onmachtig, moest hij toelaten, dat zijn aanvaller de lade openbrak en daaruit eenig geld ontvreemdde. Daar hij steeds zijn geld bij zich draagt en de dief zich hier niet van over tuigde, is de gestolen som niet groot. Des Zondagsmor gens, toen men De Lange tegen zijn gewoonte niet ter kerk zagwerd men ongerust en begaf zich naar zijn woning, waar men de deur gesloten vond. De gewonde had van zijn overgebleven krachten gebruik gemaakt om de deur te sluiten en zich toen te bed te begeven. Hij was volkomen bij zijn bewustzijn en wist de geheele zaak uit te leggen. Wie de dader geweest is, weet hij niet. Wel meent hg, dat overeenkomst bestaat met iemand, die hem de vorige week geld ter leen vroeg, maar een weigerend antwoord ontving, om reden hij dezen persoon niet kende en hem niet vertrouwde. Uit Oudkarspel schrijft men nader nog het volgende Hoewel eenigszins rustiger, is de gespannen toestand toch nog niet als geëindigd te beschouwen. Vrijdagavond ontmoetten wij den heer H. doch als altijd onder bescher ming van de politie. Deze beweegt zich steeds onder de nu en dan saamgeschoolde menigte, wanneer de heer H. moet passeeren. Naar men ons verzekerde, verklaarde de heer H. zelf den toestand voor onhoudbaar, doch zijner zijds zal de quaestie geen oplossing vinden door het aan vragen van ontslag, wijl z. i. daarvoor geen reden bestaat. »Nog steeds is eene politiemacht van ongeveer 20 man aanwezig. Er schijnt nog geen sprake van te zijn, deze te verminderen. Onder de waarschuwing aan een publicatie bord is met potlood geschreven»Als de dienders weg bennen zullen we H. wel hangen." «Intusschen wonen alle leerlingen, een enkele wegens veldarbeid uitgezonderd, de lessen weer bg." (N. v. d. D.) Toen den 5 de internationale trein van Vlissingen naar 'berhausen te Gennep aankwam, vond men een reiziger lste klasse bewusteloos in de coupé liggen. Een geneesheer, die zich toevallig in den trein bevond, bemerkte al spoedig, dat de reiziger vergif moest hebben ingenomen; door het toedienen van een tegengif en melk kwam hij weer spoedig bg. Volgens zjjne eigene verklaring had hij het vergif bij vorgissing ingenomen. Aan de heeren J. Groot Az. en D. Makkinga c.s. te Edam is gegund voor f 56.385 de bouw der «Stoom spinnerij, Touwslagerg en Nettenbreierij" op de terreinen van de bestaande touwslagerij «Noordholland'' te Edam. Heerbugowaard. Het bijna 6 jarig eenig zoontje van den landbouwer H. Schermer is den 7 vermoedelijk bij het plukken van bloemen aan den walkantin de nabijheid der boerenwoningte water geraakt en ver dronken. Invoer van vee hier «e lande. Het »N. v. d. D." meldt het volgende: Een zeer opmerkelijke beslissing is door onze Regeering genomente oordeelen naar de volgendeons uit het Oldambt toegezonden mededeeling Door de groothandelaren Pinto en Van Zandte Win schoten zijn iu Roemenië 800 vette koeien aangekocht, om naar Nederland te worden uitgevoerd. Op een des betreffend verzoek door den beer Jansen van Amsterdam, als gelastigde van genoemde heeren aan onze Regeering gericht, is, blijkens onderstaand schrijven, afwijzend beschikt. «De Min. van Binnenl. Zaken beschikkende op het adresdd. 26 April 11.waarbjj J. W. Jansente Amsterdam vergunning verzocht tot invoer uit Roemenië van eene zending veebestemd voor de slachtbank «Gelet op de Kon. Besl. van 8 Dec. 1870 en 14 Aug. 1888; 6 «Geeft aan den adressant te kennen, dat er, met het oog zoowel op de gezondheid van den Nederlandschen veestapel, als op de verhouding, waarin Ne derland met betrekking tot den uitvoer van vee envleesch tot sommige andere Rij ken verkeert, geen termen zijn voor inwilliging van het verzoek." Heerscht niet de veepest in Roemenië Mejuffr. Friederichs, verpleegster van Meerenbarg, geraakte met haar rijwiel onder de Bloemendaalsche omnibus. De wagen ging over haar heen waardoor zij vrij ernstige kwetsuren bekwam. Dr. Bakker bewees de eerste hulp en liet haar toen overbrengen naar Mee- renberg. Haar toestand is bevredigend. Leerplicht. Door vele r.-katholieken te Utrecht wordt het thans circuleerende adres tegen Leerplicht niet geteekend, daar zij zich ook op dit punt scharen aan de zijde van Paus Leo XIII, die niet alleen de materieele, maar ook de intel lectueels ontwikkeling van het volk vurig nastreeft en het invoeren van den leerplicht zeker wel een der voor naamste middelen daartoe is. Ofschoon niet geheel kun nende sympathiseeren met dit ontwerp-wet, meenen zij toch nietdat de exploitatie der kinderen door vele ouders mag blijven voortduren en zijn zij overtuigd, dat de Regeering daar krachtig moet optreden, waar het recht van den zwakke het kind op onderwijs door de domme willekeur van den sterke de ouders wordt geschonden. De te Kaarden gehouden bijeenkomst van veehou ders, om te trachten van de roomboterfabriek «Gooiland" voor hunne melk hoogere prijzen te bedingen dan bij contract voor dit jaar werden gesteld, heeft niet het gewenscht gevolg gehad. Het bleek, dat vele aanwezigen reeds op het contract waren ingegaan, waarschijnlijk bevreesd geworden door een in omloop gebracht gerucht, dat de fabriek melk gekocht zou hebben in Friesland. Inbraak. Te Kijmegen is in den nacht van den 6 door buiten- en binnenbraak bij den heer dr. C. Noorduijn, ruim f 1600 aan bankpapier gestolen. De dader, evenals die van de vele andere voorgaande diefstallen met inbraak bij nacht, is tot dusver onbekend. In de nieuwe wijken, waarin zonder uitzondering al deze inbraken zijn voorgevallen, spreekt men nu over het oprichten van eene particuliere veiligheidswacht bij nacht. Vele boeren in Vriesland gebruiken een ijzeren toestel om de horens der stieren te dwingen naar binnen te groeien, waardoor de beesten voor den aanfok meer waarde krijgen. De provinciale keuringscommissie, die nu weer hare voorkeuringen houdt, treedt thans beslist op tegen dat kunstmiddel. Alle stieren, wier horens het teekon dragen die bewerking ondergaan te hebben, wor den onvoorwaardelijk afgekeurd. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. II. M. de Konin in heeft gunstig beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur der «Hollandsche Maat schappij van Landbouw"om als Beschermvrouw dier Maatschappij op te treden. De commissie voor groep VII (Landbouw) op de Wereldtentoonstelling in I960 te Parijs vroeg financieelen steun voor eene inzending van paarden en vee. Het Hoofdbestuur besloot hieraan te voldoen en zal daartoe een post op de begrooting voor 1900 brengen welke in Ce eerstvolgende algemeene vergadering wordt behandeld. Deze post zal zijn f 700 voor het vee van Hollandsch veeslagf 300 voor paarden en daarenboven f 100 per stuk voor de gekochte paarden in Noord- en Zuid-Holland, wanneer die ook in die provinciën zjjn geboren en gefokt. Vredesconferentie. Naar het Handelsblad meldt, is de naam van vredes conferentie thans officieel gegeven aan de te 's-Graven- hage te houden bjjeenkomst van vertegenwoordigers der mogendheden, zoodat de benaming «ontwapeningsconfe rentie" vervallen is. De taal van het congres zal zjjn het Fransch. De heer C. A. Hofman, hoofd eener school te 's-Gravenhage, bestuurslid der Alliance Fran9aise, is aangezocht bij de vertalingen zijn diensten te bewjjzen. Van het plan om tjjdeljjk een telegrafische verbinding tusschen het Huis ten Bosch en het telegraafkantoor in den Haag tot stand te brengen is om verschillende redenen afgezien. De gemeenschap tusschen het Paleis en de stad zal nu

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2