Kantongerecht te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. KI. S. Jz. en P. G. Pz., Egmond aan Zee, jachtwet overtreding, de le f 3 boote of 2 dagen hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. weljjke een reglement uitgevaardigd, waarby o.a. is bepaald, dat elke ambtenaar, die ongesteld is, daarvan een aange wezen hoofdambtenaar behoort bericht te geven en teveDS een der drie artsen. Bovendien is de ambtenaar genood zaakt den gemeente-arts toegang tot zjjne woning te ver- leenen en moeten de artsen van elk ziektegeval rapport uitbrengen en daarvan in een bepaald register aanteeke ning houden. Zoowel de hoofdambtenaren als de ambtenaren hebben verschrikkelijk hierop tegen. Zij hebben zich met adressen gewend tot B. en W. en tot den gemeenteraad waarin zij spreken van het grievende van een dergelijk wantrou wen, van het uitdoovende der zoo gewenschte toewijding aan de belangen der gemeente, van huisvrede-stoornis door overtreding van art. 158 der Grondwet, van een oordeel van den gemeente-geneesheer, waarop geen beroep van den huisdokter mogelyk is en nog moer dergeljjke argumenten, ingegeven door een gekwetst point d'honneur. Heel veel zal dat echter niet baten, want Woensdag j.l. kwam in den Raad een soortgelijk adres van de leeraren van het Gymnasium en daarop werd zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming afwijzend beschikt. Alleen greep de Burgemeester deze gelegenheid aan om te doen uitkomen, dat het nemen van hot bewuste besluit inder tijd noodig was gebleken en, wat het toelaten van de geneesheeren in de woning aanging, zeker hadden de ambtenaren als staatsburgers het recht om dit te weigeren, maar hij ontraadde hun sterk om van die grondwettelijke bepaling gebruik te maken wijl anders een verlof we gens ziekte niet zoo gemakkelijk gegeven zou kunnen worden. Ons dunktde ambtenaren hadden veel verstandiger gedaan wanneer zij zich maar groot hadden gehouden en zonder veel misbaar de bittere pil hadden geslikt. Het publiek is nu eenmaal gewoon om »ambtenaar" en «hard werken" niet te vereenzelvigen en het houdt de dienaren der gemeente er niets te goed voor om als 't in hun kraam te pas komteens te spijbelen. Had men zich zonder openlijk verzet bij hot nieuwe reglement neergelegd dan zon daaruit voor de burgerij gebleken zijn, dat er in het wegblijven wegens ziekte geen veran dering kon komen door een contröle-steiselen dat nie mand onderzoek had te duchten nu heeft 't er voel van wij willen niet zeggen dat 't zoo is dat B. en W. inderdaad een wonde plek hebben weten aan te roeren. Het eenige hatelijke in de bepaling is, dat voor sommigen, b.v. de hoogleeraren een uitzondering is gemaakt, niet de hoogst geplaatsten moet men bij dergelijke maatre gelen het minst verschoonenopdat den minderen op hun voorbeeld kan gewezen worden. Overigens kunnen wij zooveel onbillijks niet daarin zien mijn hemeljuist als men ziek is geeft 't een geruststelling wanneervau officiëele zjjdo wordt geconstateerddat men niet in staat is zijn plichten te vervullen. Nu moet men altijd tegenover ongeloovigen schermen met verklaringen van huisdoctoren die zoo erg rekbaar zijn. De afdeeliug Amsterdam van den Boml van le- derlandsclie Onderwijzers heeft besloten een werk zaam aandeel te nemen aan de gemeenteraadsver kiezingen. Eerst was er sprake van een vakgenoot als eigen candidaat te proclamoeren maar daarvan is afgezien en nu zal aan de kiesvereenigingen oen schrijven worden gericht om vooral ook aan de belangen van het onderwijs lees onderwijzers te denken terwijl aan de candidaten een vragen-lijstje zal worden voorgelegd. De onderwijzers vormen in Amsterdam zulk een talrijk corps, dat zij reeds daardoor alleen aan de stembus veel invloed knnnen oefenenmaar bovendien kunnen zij de ouders in hun district gemakkelijk bewerken. Do verkiezing van Ketelaar heeft dat geleerd. Het gerechtshof te Breslau heeft den schoenmaker Hermann, die in 1885 zijn vrouw vermoordde, veroor deeld tot 15 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren verlies van eer. Hermann werd terstond na den dood zyner vrouw vor- dacht van die misdaad maar herhaalde onderzoekingen leverden geen bewijs van zijn schuld op, totdat eindelijk door een commissaris van politie, die op eigen hand nog een onderzoek instelde, de doode vrouw in een keldermuur gemetseld werd gevonden. Men legt den moordenaar nog andere misdaden ten laste, nameljjk moord op eene minnares en twaalf zyner kinderen, die allen kort na de geboorte stierven. heel eind op weg warenin vliegende vaart terug is gehold, om weer bjj zijn oudje te zijn 1" Alle drie lachten de vreemdeling trad op Hans toe, klopte hem goedkeurend op den rug en zeide »Dat is braaf 1 Ook een ezel moet bewijzen welk een goede eigenschap getrouwheid is 1 Wilt u weer opstijgon, juffrouw?'' »Ja ik moet toch zien dat ik bij de mijnen terug kom 1" zeide zij met bezorgden blik den grooten afstand metende die tusschen haar en de familie Niedeck lag. De drjjver grinnikte. »Hans die keert niet meer terug, juffertje, daarvoor ken ik dien kleinen satan veel te goed Hulpeloos keek Pia den vreemde aan en kreeg weder een kleur onder den blik waarmede hij op haar neerzag. »Wilt u, dat ik dan maar met u terugga »0 1 ja, als u dat zoudt willen doen »Nee, nee, daar komt heelemaal niets van in," zei de dryver. »Greto verlangt veel te veel naar den stal, zij is van daag al tweemaal uitgegaan en is moe. Ze weet dat er in den stal voér is." »Kom, laten we het maar eens probeerenWilt ge Hans de eer aandoen weder op te stijgen, Mejuffrouw Pia schudde echter het hoofd, zonder de hand, die de spreker haar tot hnlp toestak, aan te nemen. »Ik ben zoo door en door geradbraakt, dat ik veel liever een eindje te voet zou willen gaan.'' »Zooals u wiltl Voorwaarts dan omgekeerd!" Twee stappen keerden de ezels terug, toen stonden ze echter vastberaden stil en wendden zich weder naar hunne geboorteplaats Rudesheim. »De canailles doen het niet, al sloeg u ze dood Zoo'n beest heeft ook karaktergiegelde de jongen. «Ik vrees het waarlijk ook, juffrouw, dat er tegen zulk eeu koppigheid niets te doen is. Ik zou u daarom haast willon voorslaan om heel langzaam onzen weg te ver volgen, in de hoop dat uwe reisgenooten ons dan toch wel zullen inhalen." A b s I n t li. Het hoofdbestuur van den Volksbond heeft een adres verzonden aan den minister van financiën, waarin het o.a. verklaart dat het met belangstelling gadeslaat, dat de Regee ring indachtig, dat een onzer grootste volksrampen is het alcoholisme de bestrijding daarvan bevordert «dat het alcoholisme zich in den afschuwelyksten vorm openbaart in het absinthisme, waarbij de nood lottige gevolgen van den alcohol en die van bedwelmende en schadelijke kruiden op het menschelijke lichaam ge paard gaan en toestanden verwekken, die tot zeer ernstig zenuwlijden, epilepsie en krankzinnigheid voeren «dat in landen, waar het absinthisme woedt, oen groot deel van de krankzinnigheid daardoor wordt veroorzaakt o.a. in het Seine-departement, waar ongeveer 's van de bevolking der krankzinnigengestichten door den absinth en den alcohol in die gestichten is gevoerd »dat, onder den invloed van den absinth in die landen, een zeer groot aantal misdrijven wordt bedreven, aange zien het gebruik van absinth meer dan van eenigen anderen alcoholiscben drank, leidt tot agressief optreden on prikkelt tot verzet en kwaadwilligheid «dat op het internationaal congres tot bestrijding van misbruik van bedwelmende dranken, waar Nederland officieel, o.a. door een zijner ministers, werd vertegen woordigd,§op voorstel van den Belgischen minister Lejenne, een motie werd aangenomen, waarin de noodzakelijkheid wer<U "'^gesproken van het nemen van maatregelen tot bestrijding van het absinthisme in het algemeen en van den invoer van absinth in die landen, waar het absin thisme nog niet bestaat «dat op dit oogenblik in Nederland de absinth nog weiniur wordt gebruikt, maar dat het absinthisme meor en meer onze grenzen nadert en zich reeds in onze groote steden begint te vertoonen." Adressanten verzoeken op bovenstaande gronden het daarheen te leiden, dat bij de voorgenomen herziening van invoerrechten de absinth zoo hoog mogelijk worde bolast. Uitgeest. De gemengde zangvereeniging «Zang en Vriendschap" gaf den 6, onder leiding van den heer Th. J. Rol, een concert, dat in de meeste opzichten uitste kend geslaagd mag heeten. Het hoofdnummer van het programma was: «Elfenkoningsdochter", voor soli, koor en piano van N. W. Gade, waarvan de uitvoering blijken gal, dat het koor degelijk was voorbereid. De sopraan solo werd onberispelijk gezongen door mej. Jeannette Weijs, leerares in den solozang aan de Muziekschool te Leiden. Hare voordracht was in één woord schoon, en zal nog lang in het geheugen bewaard blijven. Namens de vereeniging werd haar een bouquet aangeboden. De heer J. R. van Arnhem, van Alkmaar, zong den tenor-solo, en wel op een wijze, die allen lof verdient. Deze zanger heeft een fraai, krachtig geluid, en schijnt in het zingen onvermoeid, want behalve zijn zware solo zong hij nog een 4-tal liederen, die zeer in den smaak vielen. Ook mej. Weijs gaf, onder luide toejuiching, nog een paar extra-nummers ten beste. Waar wy gewag maken van dit goed geslaagde concert, dat den directeur tot eer strekt, daar zou het al heel ondankbaar zijn, als wij geen hulde brachten aan mej. B. van Nienes, die de zware taak op zich genomen had om «Elfen- koningsdochter" op de piano te begeleiden. Zij had een fraai instrument tot hare beschikking en speelde de moeilyke begeleiding met zooveel vaardigheid, dat wij, in aanmerking genomen, dat zjj slechts dilettante is, haar bewonderen moeten. Waarlijk de Vereeniging mag haar accompagnatrice wol op prijs stellen. Na afloop was er bal onder leiding van don heer Eschweilervan Amsterdam. Barslngcrhorn. Te K o 1 h o r n gaat het met de ansjovisvangst nog niet naar wenBch. De grootste aanvoer per sloep was in de afgeloopen week 1300 stuks. De prijs is f 9 per 1000 stuks, f 1 minder dan in 1898, in vergelijking van vorige jaren echter nog zeer hoog] Een aantal visschers van elders (uit bijna elke Zuider zeeplaats) zijn hier aangekomen, wel eeD bewijs dat de vangst op andere deelen der Zuiderzeeniet beter is dan hier. Den 5 werd te K o 1 h o r n aanbesteed het bouwen eener kerkekamer, aan de Nederl. herv. kerk. Het minst werd ingeschreven door den heer P. Rempt, te Winkel, voor 1 890, aan wien het werk is gegund. Delft, 4 Mei. Boter. Per v. Ie soort f 54.a 2e soort f 42.3e soort i 36.—, per K.G f 0.95 a 1.55. Zuivere grasboter f Aangevoerd 628 achtste en 93 zestiende vaten, wegende samen 13490 kilogr. Edam, 4 Mei. Aangevoerd 173 stuks boter per P. t 0,51 a 0,52s, kipeieren f 2.50 a 3.— per 100. Leeuwarden 5 Mei. Boter le soort f 37.50. Aange voerd 242 vierde, 84 achtste en 16 zestiende vaten. Kaas. Nagel f 20. Aangevoerd 30.782 Kg. Leiden, 5 Mei. Kaas. Aangevoerd 62 stapels. Goudsche f 15.a 23.De handel was vlug. Zwolle 5 Mei. Boter, per kg. f 0.80 a f 1.05, per "4 vat f 17.50 a f 21.50, afwijkende f a 2e soort f a per '/is va' f 0.a Aangevoerd 598 achtste en 206 zestiende v. en 3240 stukken, wegende samen 15640 KG. Meppel, 5 Mei. Boter, per '/8 vat le soort f 21. a 2e soort f 20.— a 3e soort f 19.— a 0 - per 1,5 Kg. f 1.40 a 1.65. Aangevoerd 10600 Kg. Zaandam, 4 Mei. Kleine kaas. Aangevoerd 14 stapels. Hoogste prijs f 26.—. Schiedam 8 Mei. Moutwijn. Moutwijn noteering Makelaars f 9,25, commissie f 9.—, Spoeling f 0.70. Je never t 13,25, id Amsterd. proef f 14,75. Enkhcizen, 3 Mei. Aangevoerd 0 stapels kaas, hoog- ste prijs f boter, per kop 525 a 55. karwei- zaad f 11.25 a mosterdzaad f 21.a 21.25, Maanzaad f 19.a 19.50erwtengrauwe f 12. a 14.—, groene f 7.—a 7.75, vale f9.50 a 11.—wijker vale f 8.a 9.25, Platte boonen f 6.a 7. paar- deboonen f 5.— a 6.—, bruine boonen f 9.50 a 11.50. gerst f 4.25 a 5.10, haver f 3.25 a 3.75. Helloo. Ondertrouwd. 7 Apr. Johannes Kramer, te Assendelft, en Maria Pep ping, alhier. 13 Barend Strooker, alhier, en Trijntje Jonges, te 14 Oudorp, onl. te Alkmaar (getrouwd 27 Apr.) eide: Pia zag zelf in, dat er niets aan te doen was. «Als u mij veroorlooft, mij onder uw vriendelijke hoede te stellen, dan maak ik gaarne van uw aanbod gebruik 1" zeide zij, terwijl zy te vergeefs trachtte haar gewone kalmte terug te krijgen. De vreemde boog mot de meeste hoffelijkheid. Een enkel oogenblik scheen hij te aarzelen, toen nam hy, met snelle bewoging, nogmaals den hosd van 't hoofd en zette zich in postnur »Bosch-beambte Karl Hellmnth stelde hij zich voor. Freule von Nordlingen boog, zoo bevallig als oen koningin, het blonde hoofdje, ofschoon zij wederom sterk bloosde toen zij den vragenden blik bemerkte waarmede hij haar aanzag. V erwachtte hij dat zij ook haar naam zou noemen liet was haar of de keel haar werd dichtgeknepen, Lilian Luxor kón haar niet over de lippen. De vreemde trad haar ter zijde en beide gingen langzaam voorwaarts. «Een rit op een ezel geldt bij mij nu nooit voor zulk een groot genoegen, zeide hij «en om op znlk een renpaard te galoppeeren, dat moet, dunkt me, verschrik kelijk zijnHet spijt mij waarlijk, dat ik u geen rijtuig kan aanbieden I U zult wel erg moe zyn «Dat deukt u, omdat ik mij daarstraks zoo wanhopig uitlietzeide zij lachend terwijl zij haastig naar hare haren greep, een poging doende deze weer inéén te draaien. Zy had gezien hoe zijn blik, terwijl hij sprak, als tegen wil en dank, op dien golvenden, gouden pracht gevestigd was: «Ik kan me, zooals ik er nu uitzie, in geen fat soenlijk gezelschap vertoonen, en toch weet ik niet hoe ik de boel weer in orde krijg, daar ik tot mijn schrik bemork, dat ik al mijn haarspelden verloren heb 1" Wordt vervolgd. 21 Hendrik Bakker en Guurtje Bakker, beiden al hier (getrouwd 30 Apr.) Jacob Bakkum, te Limmen, en Eva Admiraal, alhier. Klaas Brouwer en Jansje Schouten, beiden alhier, eerstgen. laatstelijk te Limmen. Jacob Bras, alhier, en Trijntje Oud, te Koedjjk. Adrianus Petrus Johannes van der Knaap en Cornelia Maria Johanna Gerardina Kennemans, beiden te 's-Gravenhage, eerstgen. laatstelijk alhier. Cornelis Mulder, alhier, en Agatha Stam, te Schoorl. 28 Jan van Til en Grietje van den*Kommer, beiden alhier. Getrouwd. 17 Apr. Sijmon Kaandorp, wednr. van Maartje Hes, en Geertje Roos, wed. van Maarten Klaver, beiden wonende alhier, laatstgen. laatsteljjk te Hensbroek. Geboren. 1 Apr. Maria, d. van Jan Balvers en Meyntje Snel. 5 Alida Louisa, d. van Nicolaas van Breemen en Grietje Bakker. 9 Aaltje, d. van Johannes Bakkum en Catharina Stet. 29 Cornelis, z. van Jan Kaandorp en Elisabeth Rjjs. 30 Maria Cornelia, d. van Cornelis Bakker en Mar- garetha Maria Valkering. Overleden. 11 Apr. Cornelis Schuit, wednr. van Maartje Schoof, 80 j. 12 lmke Vloo, echtgen. van Christiaan Harreveld, 27 j. en 6 m. 28 Guurtje Apeldoorn, echtgen. van Pieter Admiraal, 76 j. en 4 m. Zuidscharwoudc. Ondertrouwd 14 en Getrouwd 27 April. A. Ootjes en A. de Geus. Ondertrouw d. 21 Apr. J. Barten en T. Berkhout. 28 H. Kamp en P. Kramer. T. Kliffen en A de Boer. Geboren. 5 Apr. IJda, d. van Jb. Kos en G. Bakker. 6 Duifje, d. van P. Jonker en M. A. Kamper. 10 Maria, d. van Jb. Kramer en A. Meurs. 15 Dirk, z. van D. Swart en G. Boon. 22 Wilhelmina, d. van A. Twisker en G. Huigen. 28 Anna, d. van P. Bet en N. Davonberg. Overleden. 2 Apr. Trijntje Kliffen, 54 j. 12 Jacob Zat, 2 m. 23 Anna Maria Haberstock, 72 j. 24 Antje Dekker, 61 j. Zitting van 5 Mei 1899. P. H. Tz., RijpC. v. V., zonder vaste woonplaats, en W. v. H., Alkmaar, dronkenschap, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., do 3e 3 dagen hecht. C. G. Dz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, f 1 boete of 1 dag hecht. J. S. en J. P., Alkmaar, en S. B., Heerhugowaard, overtreding gemeente-verordening, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e en 3e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. K, A. H. v. G., P. B., J. v. D., G. B., A. G. F. G. en N. S., Alkmaar, overtreding politie-verordening, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. A. G. Pd., E. B. Jz., A. D. Jz., P. W. Ez., J. Z. Ez., C. Z. Jz., W. K. Gd J. W. Jz., P. G. Lz., J. G. Dz., D. G. Dz., P. D. Az. en J. G. Lz., Egmond aan Zee, strooperij, de le7e ieder 1' 1 boete of 1 dag hecht., de 8e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 9e 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 10e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 11e f 5 boete of 4 dagen hecht., de 12e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 13e 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hecht. Druk v. Herms. Coster «fc Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6