De Erfgenaam van 1 ra HHMUII Ml No. 57. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang 1899. ZONDAG 14 MEI. Inschrijving Schutterij Buitenland. N e d e r 1 and. FEUILLETON. DINSDAG en DONDERDAG, van 12—2 ure, ter gemeente-secretarie, tot 1 Juni a.s. VBRKIEZIlNe. (DER MAJ0RATSHERR). ALKIIAARSCHE OOIKANT. Deze Oourant wordt I* 1 n s d a g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8© franco door het sele rijk f 1, 3 Nummers f ©.06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters'naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter voldoening aan art. 10 al. 4 van het Al gemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabriekenter kennis van belanghebbenden dat de verkiezing van een lid dier bdaicr in deze gemeente noodig geworden door het overlijden van den heer J. C. WITTE, is bepaald op DIK8DA6 3© MEI a.s., van des voormiddags 1© tot des namiddags 1 ure in een der lokalen van het Stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. HACLAINE PONT, Voorzitter. 13 Mei 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BELGIE. De werkstaking in de mijedistricten neemt nog altijd af. In de Borinage is het aantal der arbeiders die het werk hebben hervat vrij aanzienlijk in het bekken bij Luik zijn 2500 man weer in de mijnen afgedaald. In het bekken van Charleroi en in het Cen trum daarentegen is de toestand vrijwel stationair gebleven. De gemeenteraad van Seraing heeft een krediet van 500 frs. ter ondersteuning van de werklieden beschikbaar gesteld. De gouverneur van Henegouwen heeft der Regee ring verzocht dit besluit nietig te verklaren. FHANH.Kl.llt. Het schijnt dat de Dreyfaszaak toch tot een einde zal komen. Het Hof van Cassatie heeft officieel bekend gemaakt, dat de openbare behan deling op Maandag 29 Mei zal beginnen. In do zitting van 30 Mei zal de procnreur-generaal zijne conclusies nemen, en zal het pleidooi van mr. Moruard vermoede lijk beginnen. Den volgenden dag zal hij zijn pleidooi beëindigen, en dan gaat het Hof in Raadkamer. Ver moedelijk zal op 1 en 2 Juni de uitspraak publiek wor den gemaakt. De mededeeling dat de president der Republiek, op voordracht van den nieuwen minister van oorlog, den heer Krantz, het besluit heeft onderteekend, waarbij majoor Coignet (die voor het Hof van Cassatie als ver dediger van den generalen staf is opgetreden) op nonac tiviteit wordt gesteld met intrekking van zijn aanstelling bij het departement van oorlog, zal zeker door alle voor standers der revisie met vreugde begroet worden. De «Figaro" geeft nu een reeks artikelen over de getuigenverklaringen en waarin ook zullen voorkomen tal van stukken uit het geheim dossier van de ministers van oorlog eu bnitenlandsche zaken. Verder publiceerde de »Figaro" een brief, door kolonel Picquart aan presi dent Mazeau gericht een dag nadat het blad de verkla ring van generaal Gonse voor de Strafkamer had bekend gemaakt. Kolonel Picquart wijst in deze verklaring een aantal onjuistheden aan eu biedt aan om nadere inlich tingen te geven. Het echtscheidingsproces van mevr. Esterhazv tegen den majoor is begonnen. De president van de civiele recht bank heelt voorloopig de zorg voor de kinderen opge dragen aan de eischeresse en bepaald dat Esterhazy gedu rende het proces aan zijn vrouw een uitkeering van 600 frs. per maand heeft te doen. Esterhazy moet heel kwaad zijn geweest toen hij ver nam dat zijn vronw wilde scheiden. Hij schreef haar een brief vol beleedigingen waarin hij o. m. zegtdat zij omgekocht is door »het syndicaat.' De majoor zal niet persoonlijk voor de rechtbank verschijnen maar zich doen vertegenwoordigen door zijn advocaat mr. Gabanes. ITALIË. Het nieuwe ministerie is thans samen gesteld. Markies Visconti Venosta heeft de portefeuille van bnitenlandsche zaken aanvaard. Generaal Pelloux zal minister-president en minister van binnenlandsche zaken blijvengeneraal Mirri zal optreden als minister van oorlog admiraal Cettole als minister van marine de heer Lacava als minister van openbare werken en Baccelli als minister van onderwijs. Men verzekert, dat de heer Boselli als minister van de schatkist eu de heer Salandra als minister van financiën zal optreden. ZUID-AFK1HA. Waren de laatste berichten uit de Z.-A. Republiek zeer onrustbarend, en schenen ernstige verwikkelingen in 't vooruitzicht, thans luidden de tijdingen meer geruststellend. Wel ziju er tusschen den heer Cham berlain en Sir Alfred Milner, den Gouverneur der kaap kolonie telegrammen gewisseld, die alles behalve vrede lievend waren ten opzichte van de Transvaal, maar uit Johannesburg is bericht ontvangen, dat president Kruger eu de meest vertrouwde leden der Regeering met elkander hebben geconfereerd, en ten slotte hebben besloten toe te geven aan de eischen ten behoeve van de balangen der Uitlauders gesteld, en verder schijnt er een samonspreking te zullen plaats hebben tusschen president Kruger eu Sir Alfred Milner te Bloemfontein. Haring. Duitschland is een sterk verbruiker van haring, zoodat groote hoeveelheden worden ingevoerd vooral uit Engeland eu Schotland. In de 5 laatste jaren bedroeg de invoer gemiddeld IJ millioen tonnen 'sjaars ter waarde van ongeveer 30 millioen mark, terwijl de uitvoer slechts ongeveer 1500 ton bedroeg. De Duitsche haring- vi8schers hebben nn bjj den Rijksdag om verhooging van het invoerrecht van 3 tot mark per ton gevraagd, waartegen de handel in Einden echter bezwaar heeft ge maakt. Van regeoringswege is verklaard dat baring in Dnitschland een zoo algemeen volksvoedsel is geworden, dat onmogelijk de inlandsche visscherij in de behoefte kan voorzien en dus het duurder maken door verdubbelen van het invoerrecht zeer bedtmkeljjk is te achten, zoolang niet de Duitsche vis3cherjjen, met of zonder geld uit de Rijkskas, raimer in de behoefte kunnen voorzien. (Handelsblad). A T J E II. Volgens een telegram aan de »N. R. Ct." werd kapitein Swart gewond bij patrouilleering in de nabijheid van Kambing. Een koorddansers einde. Hardy, de Amerikaansche Blundin, is bij een voor stelling die hij in het Alexandra Palace te Londen gaf, boven uit het dak van het gebouw van het koord ge vallen. Het nat scheurde eu de ongelukkige deed een vreeselijken val. Hij is zoo ernstig gewond dat men voor zijn herstel vreest. Het Amerikaansche transportschip «Morgan City", koers zettende van Manilla naar San Francisco heeft eene akelige lading aan boord. Het schip vervoert namelijk 300 hermetisch gesloten lijkkisten waarin de stoffelijke overblijfselen rusten van 300 officieren en manschappen die tot nn toe in de nabijheid van Manilla voorloopig waren ter aarde besteld. Na aankomst te San-Fraucisco zullen de lijken op kosten van den Staat naar hunne geboorteplaatsen ter defini tieve begraafplaats worden overgebracht. Vee-uitvoer. Blijkens een den 12 van den gezant te Brussel ont vangen telegram zullen de grenakantoren Esschen (station) en Esschen (dorp) met ingang vau 15 Mei e.k. voor den invoer van melkkoeien uit Nederland gesloten zjjn. Laatste Berichten. He werkstaking ln tic Belgische mijnen. LUIK, 12 Mei. De Raden van nijverheid en arbeid in de verschillende contra van het land zijn tel' vergade ring bijeengeroepen. In de vergadering te Jemappes namen de gouvernour der proviuóïb Luik als vertegenwoordiger der Regearing de afgevaardigden der patroons en der werklieden het woord. De werklieden eindigden met t,e erkennen dat de loousverhooging van vjjf pCt. door de patroons aangebodende hoogst mogelijke concessie is. De stakers in raad vergaderdbesloten den arbeid te hervatten. Waarschijnlijk zal do werkstaking, ten gevolge van dit besluit, Maandag eindigen. Een groot aantal arbeiders is tot een maand gevange nisstraf veroordeeld wegens vergrijpen tegen de vrijheid van den arbeid. Werkstaking. Het Haagsche Dagblad verneemt, dat te Monni kendam en Zaandam de werklieden bij den bouw vau de Rijks post- en telegraafkantoren met werksta king dreigen, wegens de bepaling in de bestekken be treffende den maximum arbeidsduur en het verbod vau 33) Haar metgezel knikte als in gedachten voor zich heen >Hoe vriendelijk van het toeval dat het u die kleine vasthouders ontroofde. Wat is zulk lang loshangend vrouwenhaar toch mooi, en hoe zeldzaam genieten wij dien aanblik Ik verzeker u, dat uwe coiffure voor ieder een een heerlijk gezicht is!" Hij sprak kalm en bedaard, volstrekt niet alsof hij haar een compliment wilde maken, terwijl hij er onmiddelijk op liet volgen »U wilt dns ook een reis langs den Rijn maken »Ja, wij zijn juist van daag, van Castell uit, begonnen »En ziet gij den prachtigen, imposanten stroom voor het eerst Ontkennend schudde zij het hoofd, zonder hem daarbij aan te zien. »Ik ken den Rjjn in alle jaargetijden, wei is waar echter slechts van een stoomboot af, of van uit het portier van een spoortrein wagon zoo te voet, of per ezel alles eens grondig op te nemen en te leeren kennen, dat doen wij dit keer voor 't eerst." »En in welken tijd van het jaar beviel het u, tot nog toe, het beste?" Nadenkend dwaalden haar blikken over de haar om ringende heerlijke natuor. »Dat is moeilijk te zeggen daar dit geheel een quaestie van smaak is. Ik, voor mij, geloof dat ik den winter kies." «Werkelijk Meent u dat werkelijk Dat ver wondert mij. Ik dacht, dat juist het nieuwe jonge groen het overal als opnieuw geboren leven den Rijn en zijn omgeving de grootste aantrekkelijkheid verleen den. Eerljja gezegd kan ik mij al dit schoons niet onder he strakke, koude doodskleed van sneeuw en ijs voorstellen." «En toch was i k verrukt. Juist de ontzagwekkende rust, die dan over alles, wat nu zoo vol leven en be weging is, ligt verspreid, maakt den aanblik 's winters bepaald majestueus en indrukwekkend. Het eenige wat overal langs den Rjjn, in het voor- en najaar, waarlijk leelijk is, dat is het in het voorjaar nog niet begroeide lakwerk, waarlangs de wijnstok zich slingeren moet, al die staven en staken doou de bergen bepaald op stekel- varkeus gelijken" hij lachte zacht. «Nu, en die zijn 's winters geheel met sneeuw bedekt. Eu de stroom zelf, ol die gelijkt dan een rensachtigen, alles weerkaatsen- den spiegel van vlekkeloos kristal, of wel, men ziet hot onbeschrijfelijk grootsche schouwspel van den ijsgang, dit alles overweldigend beeld van woest ontketende harts tochten En boven dat alles tronen de Ruïnen en de kasteelen, en doen ons aan sprookjes denken wit in geheimzinnig, onberoikbaar en tooverachtig, zoo als geen dichterfautaisie en geen schilders verbeelding het zich schooner droomeu kan Zij had gejaagd en levendig gesproken, zjj gevoelde hoe hij haar voortdurend aankeek, en daarom praatte zij zonder ophouden als om een zekere verlegenheid te overwinnen. Behalve den allereersten blik, had zij nog geen gelegenheid gehad, hem nauwkeuriger op te nemen. «Al het ongewone beofc een bijzondere aantrekkings kracht voor ons," zeide hij ernstig. «Als de stille, besneeuwde wintereenzaamheid u aan trekt dan is mij dit een bewijs, dat u uw gansche leven in het gewoel en de onrust, in de drukte en de gejaagdheid van groote steden hebt doorgebracht. Bp mij is het juist omgekeerd. Ik kom uit de bergen, waar maanden lang do in de lucht vliegende kraaien mijn eenig gezelschap uitmaken. Ik heb geleden onder dood- sche stiltetroostelooze eenzaamheid en verlatenheid gevangen achter hooge muren van sneeuw en ijs Nn trekt mij dus die frisscbe, vroolijke, gelukkige levendig heid hier aan het is mij te moede alsof ik herboren opnieuw de wereld intreed en met volle teugen en levens- en liefdesgenr inadem." En hij haalde diep adem boel diep, nam zich den hoed van 't hoofd en streek zich de haren van het ver hitte voorhoofd. Thans zag Pia hem aan, welk een interessant, in nemend uiterlijkEen edel gelaat, ernstig kalm, ver brand door zon en wind! Juist het profiel van een antiek bronzen beeld. Er lag eon trek vau sterke wilskracht en energie om zijne door oen donkere snor beschaduwde lippen. Het jachtkleed deed zijn kiachtige, elastische gestalte voordeelig uitkomen, en hij maakte oen zóó gedistin- geerden indruk, als was de drager van deze zoo eenvou dige kleediug eerder gewoon zich iu galacostunm, met ordeliuteu versierd, over parketvloeren te bewegen, dan eenzaam en teruggetrokken te midden van hooge bergen, ver van de bewoonde wereld, te huizsn. Met een belangstelling, die haar overigens, ten minste voor heoren, stoeds volkomen vreemd was, zag Pia tot hem op. «Woont u dan heol alleen daar in die bosschen Y vroeg zjj, geen beter antwoord vindend. Hij zette den vilten hoed weder op het hoofd en liep naast haar voort. «Heel alleen, als u ton minste mijn boschwachters en ecu oude huishoudster niet meerekent. «Is er dan geen stad in uw nabijheid, waar u wat gezelligheid en vorstrooïiug vinden kant «Dat wel, maar die is dikwjjls maanden lang geheel onbereikbaar als wij daar in de bergen zoo ingesneeuwd zitten, bevinden wij ons zoowat in dezellde omstandig heden als Robinson Crusoë op zijn eiland, hij werd door don Oceaan van de bewoonde wereld gescheiden, wij door sneenw en ijs. Zulke toestanden kunt u zich zeker niet indenken, juffrouw, u leeft zeker altijd in de groote steden «Ja, het buitenleven is mij geheel vreemd." Zijn blik hing als vragend aan haar lippen, misschien wel in de hoop, dat zjj hem ook een eu ander van hare omgeving zou vertellen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1