De tuberculose by inenscli en dier. No. 58. Kerste blad- Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 17 MEI. Buitenland. COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Wonder.I a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar* 0,SÖ franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlgke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer i 3. a. het vleesch is soms ab3oluat onschadelijk b. het is soms beslist echadeljjk of c. het is alleen onschadelijk na doeltreffende toebereiding Het is evenwel een moeilijke kwestie precies te beoor- deelenwelke graad van tuberculosis aanleiding kan geven tot besmetting. Proeven in die richting te nemen laboreeren allen aan hetzelfde euvel zy kunnen niet worden genomen overeenkomstig de natuurlijke toestanden, zoolang er geen menschen zijn, die zich leenen tot i Nu de tuberculose (tering), moer algemeen de aandacht trekt, kan het wellicht zijn nut hebben, iets nader toe te lichten, het gevaar van besmetting, dat er bestaat van den kant van dieron en dierlijke producten. De identiteit der tubercnlosevormen van mensch en dier, werd reeds in het begin dezer eeuw door Laënnec, een groot Fransch geleerde, vermoed. Ruim vijftig jaren later f i mm Lreviua (4- 1865) werd dit door Villemin, te Parijs, langs weten- gebaseerd op inspuitingen van smetstof onder de ut o wor(jt, aangetoond dat er reeds lang een drukke I. i li Is* A t L r\ .nnn 1 in i t mil 1 V TIQ n .111 li voe- deringsproeven wat trouwens wel een beetje veel gevergd is. De experimenten, te dien opzichte genomen, zijn èf dat het ontwerp op de verzekering tegen invaliditeit nog voor Pinksteren wordt afgehandeld. Bazzini, de man die den anarchistischen aanslag op het leven van Keizer Wilhelm bij diens reis naar Pale stina heeft ontworpen, is door de rechtbank te Ancona onder aanneming van verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot zeven en een half jaar tuchthuisstraf, drie jaar politietoezicht, terwijl hem tevens het recht is ont zegd om ooit een openbaar ambt te bekleeden. FKA1HU1JK. Do artikelen in de .Figaro" geven betrekkelijk weinig licht OTer de enqnete. Wel wordeD, volgeus die berichtenontzenuwd de beschuldigingen tegen Dreyfus ingebracht aangaande zijn particulier leven schappelijken weg bewezen. Met tuberculense smetstof van den mensch, op een konijn geënt, veroorzaakte hij bij het dier dezelfde ziekteverschijnselen als door enting met smetstof rechtstreeks van een ander dier afkomstig. Bekroond werden deze geruchtmakende onderzoekingen met het vinden van den tuberkelbacil door Robert Koch (1882) niet alleen bij den mensch, maar in gelijke of gelijkende vorm bij runderen en kippen. Sedert is de studie der tuberculose een geheel nieuwe phase ingetre den. Ook het gevaar voor den mensch, dat er door de identiteit der tubercnlosevormen van mensch en dier bestaat, kreeg hierdoor oen vasten grondslag, waarop kon worden voortgebouwd. Toch bleek het niet gemakkelijk op dat fundament een afgewerkt bouwstuk te plaatsen nog is na vele lotge vallen het vraagstuk niet in alle deelen opgelost, en wor den er tegenwoordig waarnemingen gepubliceerd die hier en daar tot voorzichtigheid manen bij de beoordee ling van deze zoo gewichtige kwestie. Verrassend is het te zien, hoe in sommige streken (Baden Beieren, Danemarken), in de graphische voor stellingen, ten behoove van de statistiek gemaakt, de curven, die de frequentie der ziekte bij menschen en run deren aanwijzen, dikwijls parallel bljjven loopen. Dit feit heeft, naast enkele al te theoretische uitingen van gezag hebbenden wel eens tot overdreven meeningen en stel lingen geleid. Dat parallel zjjn dier lijnen kan overigens niet alleen worden toegeschreven aan de besmetting, die hier bedoeld wordt. De weg in tegenovergestelde rich ting, van mensch op dier, is ook opan, terwijl de omstan digheden, in gelijke mate gnnstig wellicht, voor de ont wikkeling der ziekte bij mensch en dier, ook hun invloed kunnen hebben doen gelden De tuberculose van het dier kan op verschillende wijzen den mensch besmetten 1°. door inoculatie bij een verwonding 2°. door het samenzijn met tuberculeuse dieren 3°. door vleesch enz. van tuberculeuse dieren 4°. door de melk van tuberculeuse dieren. De eerste twee besmettingswijzen behoeven als van minder belang voor het doel van dit artikel niet in extenso te worden besproken jvoorzoover hetad 2° bedoel! e betreft, is de besmetting zolts niet best te bewijzen, ter wijl de enting alleen kan plaats hebben by het hantee, ren van tuberculeus materiaal, dat door een besmet voor werp diep in hot menschelijk weefsel wordt gebracht. Van het grootste belang mogen echter genoemd worden, do ad 3° en 4° genoemde besmettingswijzen. Dit gevaar voor het overgaan der tuberculosis op den mensch door vleesch van zieke dieren is niet altijd op de rechte waarde geschat De ontdekkingen van Villemin en Koch hebben in den eersten tijd, toen de kwestie alleen van den theoretischen kant kon worden bekeken, heel wat overdreven vrees zelfs bij de beste geleerden, doen ontstaan Ook R. Koch Echreef in 1882>Het gebruik van vleesch en melk van tnberculeuse dieren levert een gevaar in de buikholte, bij dieren met het resultaat waarvan men in de praktijk van het leven niet veel rekening heeft te houden, of wel ze berusten op de eigenschappen van honden- of varkensmagen. Bedoelde proeven hebben echter in groot aantal bewe- n, dat met vleesch van in hoogen graad lijdende dieren de ziekte, ook langs den natuurlijken weg der digestie- organen, op andere dieren kan worden overgebracht, welke praktische uitslag meer dan waarschijnlijk ook op de omstandigheden van den mensch kan worden toegepast. Bewijzen uit do praktijk kunnen overigens niet wor den bijgebracht. Dat bewijst echter ook in geenen deele het tegenovergestelde. Was hot gevaar voor besmetting in dezen nog tienmaal grooter, dan zouden de bewjjzeu om verschillende redenen nog wel op zich laten wachten. Het vleesch als zoodanig kan in het algemeen alleen schadelijk zijn, als de dieren in het laatste stadium dei- ziekte verkeeren, en de bacillen reeds in groot aantal in t bloed circuleeren. In de praktijk der vleeschconsumptie echter heeft men niet alleen met vleesch te makenmaar kan een tus- 8chen liggende, of bjjgevoegde dier, aan overigens gezond vleesch de nadeeligste eigenschappen geven. Bovendien levert de gewone praktijk der vleeschbe- handeling nog een gevaar op, door de bezoedeling met smetstof, die kan plaats hebben bij het afslachten der aangetaste dieren. Door een vuil mes, of handen, waaraan toevallig smetstof kleeft, kan de verplaatsing van bacillen plaats hebben daar, waar men het overigens niet kan verwachten, en die tot overmaat van ramp, door de beste deskundige keuring (voor de praktijk tenminste) moeilijk of niet te achterhalen zouden vallen. Werd alle vleesch voldoende gekookt of gebraden, dan zou het gevaar tot een minimum kunnen worden beperkt tegen een hitte 100° C. is de tuberkelbacil maar zeer kort bestand. De toebereiding is voor dit doel echter lang niet altijd voldoende. Daarom is het op de plaatsen, waar doeltrejende vleesch- keur bestaat, een onderwerp van voortdurende zorg, om ten opzichte van vleesch, waarvan de ongevaarlijkheid ten deze opzichte dubieus is, maatregelen te treffm. Men waarschuwt de consumenten, dat een of ander vleesch, afkomstig van een tuberculeus dier, goed dient te worden gekooktof wel men zout het zoo sterk dat een goed koken vereischt wordtvóór men het vleesch ter con sumptie geeft. In het meest ernstige gevalkookt men het zelf, en geeft het gesteriliseerd en dus absoluut on gevaarlijk aan do verkoopers over Is de voedingswaarde gering en de gevaarlijkheid te grootdan vernietigt men het vleesch, of, waar het kan, gebruikt men het overschot voor technische doeleinden. Dat al deze maatregelen, die toch niet kunnen wor den beschouwd als een uitvloeisel van te groote zorg, naast de keuring van het vleesch, het best of ook alleen kunnen geschieden in een abattoir, behoeft wel geen be toog. Bovendien kunnen alleen in een abattoir de mani omgang on briefwisseling moet hebben bestaan tusschen Esterbazy en Henry. Ongetwijfeld heeft dus Henry, toen hem in 1894 het borderel gebracht werd, het schrift van Esterhazy her kend maar daar er getuigen bij waren toen het hem gebracht werd, kon hygelyk hij anders zeker gaarne zou gedaan hebben, het niet vernietigen. Hij vond er toen op, ten einde Esterhazy te helpen den datum te veranderen van Augustus in Mei. Dat was een alibi voor Esterhazy en zoowel de krijgsraad van 1894 als de latere, die Esterhazy vrijsprak, liepen er met deze vervalsching in. Later, in het Zola-proces heeft Henry den ouden datam weder hersteld, zonder dat men er toen veel acht meer op sloeg. Kolonel Picquart zal tot de Kamer van inbeschuldiging stelling voor welke hjj door de Strafkamer van het Hof van Cassatie is verwezeneen verzoek om voorloopige invrijheidsstelling richten. Max Régis de gewezen burgemeester van Algiersis geboeid van Marseille naar Grenoble overgebrachtwaar hg oen gevangenisstraf heeft te ondergaan. ITAI.IK. Naar men uit Rome meldt heeft de Paus het jaar 1900 tot een jubeljaar verklaard. Dit jubeljaar is het éón-en-twiniigste. Het laatste is 1825 geweest. Pius IX had er in 1850 en 1875 een kunnen afkondigen maar de omstandigheden belett'en zulks. RlTSliANO. Tijdens het Paaschfeestin het begin van Mei, hebben er te Nicolajew aan de Zwarte Zee, ernstige jodenvervolgingen plaats gehad. In Joodache win kels en huizen werden alles kort en klein geslagen en de bewoners werden mishandeld. Op het Israëlietische kerkhof werden de graven geschonden. Volgens de »Daily News" zijn bij het oproer vijftien Israëlieten gedoodwaaronder twee vrouwen bovendien werden twaalf militairen van het detachement dat uitgezonden was om de orde te herstellen vermoord, terwijl nog vier man worden vermist. Een der Joodsche vrouwen werd in hair woning doodgeslagen. Gedurende haar marteling waagde zjj het niet te schreeuwen uit vrees voor de kozakken die maar al te dikwijls zich bij do plunderaars aansluiten inplaats van de slachtoffers te bevrijden. Toen de orde was hersteld werden vierhonderd der oproermakers in hechtenis genomen. VURUEKIUUR STATKAi. Er schijnt toch eenige toenadering van do zijde der Filippinos te komen. Generaal Otis seinde den 14, dat Aguinaldo een bood schapper heeft gezonden, met de medeieeling dat hij een commissie naar Manilla wenscht te zenden om met de commissie uit de Vereenigde Staten te onderhandelen over de vaststelling van de vredesvoorwaarden. Er zijn bevelen gegeven om die commissie der Filippinos, als zij zich aan do voorposten mocht aanmelden, te vergunnen de linies te passeeren en naar Manilla te gaan. ZU1D-AFKIKA. Een telegram ui Pretoria meldt, dat een speciale trein met do Staatsartillerie, naar Johan nesburg is vertrokken. Het doel van dit detachement artillerie schijnt echter geen ander te zijn als het over nemen van de nieuwe forten aldaar. voor besmetting van den mensch, dat, het moge groot of I pnlaties met vleesch van sterk tuberculense koeien wor- klein zijn, dient te worden vermeden." In 1888 werd op het internationaal congres voor de tuber culose met bijna algemeens stemmen aangenomen: »dat vlsesch van alle tuberculense dieren als gevaarlijk voor den mensch dient te worden vernietigd." Zoo erg is het nu echter niet en 't is van uit een finan ciën! oogpunt bekeken heel nuttig geweest, dat die uit spraak in de praktijk niet is toegepast. Het middel kon dan wel eens erger zijn gebleken dan de kwaal daar de vleeschprijzen in sommige streken plus minus de helft zouden zijn gestegen. In verband met den graad, waarin de ziekte bij het dier voorkomtkan men de zaak, voor zooverre het vleesch betreft, aldos kort en goed formuleeren den overzien en gecontroleerd, waardoor eventueele be zoedeling met smetstof van overigens gezond vleesch kan worden voorkomen. BRL&lEb Ten gevolge der bijeenkomsten van de raden vau nijverheid en arbeid, waarin 5 pCt. loonsver- hooging aan de mijnwerkers werd toegekend, is do werk staking in het bekken van Luik feitelijk geëindigd. Reeds hebben de helft der stakers den arbeid hervat. De werk stakers eischten 20 pCt. loonsverhooging. MJlTSCHliATtfD. De Keizer heeft, de Regeering gemachtigd do zitting van den Rijksdag den 20 Juni tot het midden van November te verdagen op voorwaarde Brauil Inde Parij*elie handelsbl bllotheek. Een hevige brand heeft in den nacht van Zondag op Maandag een gedeelte van de bibliotheek van de Kamer van Koophandel te Parijs, vernield. De bibliotheek bevatte ook de archieven der stad Parijs en had den naam eene der rijkste van de oude en niouwo wereld te zijn wat handelsinlichtingen betreft. Persoonlijke ougelukken hadden niet plaats. Ontploffing. Een nootlottige ontploffing trof den 12 het Engel - sche stadje St.Helens, in Lancashire. Daar ontstond brand i eene chemische fabriek, tengevolge waarvan 80 ton potasck-chloraat ontplofte. De geheele fabriek werd een puinhoop en in de stad bleef geen ruit heel. 4 Werklie den werden gedood en 20 gewond. Botsing. Te Exeter, 10 mijlen van Reading (Ver. St.), zjjn twee spoortreinen in botsing gekomen. Vijf en twintig menschen werden gedood en vijftig gewond.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1