Nederland. Stadsberichten. Laatste Berichten. De werkstaking In België. CHARLEROI15 Mei. Het bestuur van den nationalen mijnwerkersbond besloot hedenavond met algemeene stemmen dat de arbeid morgen hervat zal worden. Mochten echter de patroons de gedane beloften niet nakomen dan zal de werkstaking later worden hervat. Vee-Invoer ln Belgle. Uit goede bron verneemt de »N. R. C.'' dat de Belgische minister De Bruyn besloten heeft voor het oogenblik nog niet in de Kamer zjjn voorstel in te dienen tot het oprichten van slachthuizen aan de grens. Wegens de hevige tegenkanting die dit voorstel van verschillende zijden ondervindt, wil hy de zaak eerst nog eens grondig onderzoeken. In de stallen die de Belgische regeering te Clinge (Waes) heeft laten oprichten en waarin het Hollandsch vee in quarantaine moet vertoeven alvorens in België te worden ingevoerd heerscht op dit oogenblik mond en klauwzeer. Er zijn thans te Clinge 140 beesten. De zieke dieren worden zorgvuldig afgezonderd gehouden en er zijn door de autoriteiten gestrenge maatregelen genomen om de ziekte te bestrijden. Sommige verschillende huns TWEEDE KAMER. Boterwet. leden verklaarden tegen dit wetsontwerp bezwaren te hebben. Vooreerst ligt daaraan inziens een verkeerd beginsel ten grondslag. Ook achtten deze leden herziening van de bepalingen der bestaande boterwet, die voornamelijk zal plaats vinden met het oog op onzen buitenlandschen boterhandel, niet noodig. Deze meening werd door zeer vele andere leden bestreden. Dat herziening van de bepalingen der bestaande boterwet niet noodig zoude zijn, omdat onze boter bezig is op de buitenlandsche markten hare vroegere reputatie te herwinnen, konden deze leden niet toegeven. Juichte men vrij algemeen het initiatief toe, hetwelk ten dezen de Regeering heeft genomen en keurde men goed, dat bepalingen zullen worden gemaakt, waardoor de bescher ming van den eerlijken boterhandel niet, als tot dusverre, nagenoeg eene doode letter zal blijven, sommige leden konden er zich in het bijzonder mede vereenigen, dat de Regeering voor het ontwerpen van deze geheel nieuwe regeling niet is teruggeschrikt en daaraan de voorkeur heeft geschonken boven het brengen van wijzigingen in de bestaande. Het stelsel van de bestaande boterwet en ook dat van het thans ingediende ontwerp, is, dat de namaak van boter uitdrukkelijk moet worden aangeduid. Vele leden keurden het goed, dat de Regeering ook in dit wetsontwerp het stelsel heeft gevolgd, hetwelk aan de bestaande boterwet ten grondslag ligt. Waar het de margarine is, die wordt gebezigd om de boter te ver- valschen en niet omgekeerd de boter, die dient ter ver valsching van de margarine, maar zelfs somtijds marga rine voor boter wordt verkocht, is het naar de meening dezer leden alleszins rationeel, dat men de margarine in het openbaar handelsverkeer niet toelaat, tenzij voorzien van een duidelijk en voor ieder zichtbaar merk. Is dus, naar het oordeel van deze leden, het stelsel van de be staande boterwet juist, geenszins behoort te worden voor bijgezien, dat bet doel isbescherming van den eerlijken boterhandel zonder benadeeling van de margarine-indostrie. Uit het oog mag, zoo betoogde men, volstrekt niet ver loren worden dat margarine een uitmuntend voedsel aanbiedt voor dat talrijk deel van de bevolking, voor hetwelk het gebruik van boter wegens den prijs onmo gelijk is, en daarom verklaarden sommige leden den weg niet te willen opgaan, waardoor het margarine-gebruik zou worden belemmerd. Weer een andere groep van leden meende, dat bena deeling der margarine-industrie het best zou worden ver meden door het tot stand brengen van eea volkomen scheiding tusscben den handel in boter en dien in mar garine. Eindelijk waren er leden van oordeel, dat een verbod, gelijk in sommige landen bestaat, om margarine met meer dan een zeker percentage men noemde 10 pet. boter te vermengen, aanbeveling zou verdienen. Vele leden spraken er hun leedwezen over uit, dat het nieuwe wetsontwerp geene voorschriften bevat ter voorkoming van bedrog in den kaashandel. (Haarl. Ct.) Harlngearspel. Onlangs werd door belangheb benden bij de opening van het telefoonkantoor alhier tot den minister van W., H. en N. het verzoek gericht, zoo spoedig doenlijk over te gaan tot aanleg van de voor die opening noodige werken, waarop thans van den directeur-generaal der posterijen en telegraphie te 's-Gra- venhage bericht is ontvangen, dat de opening van het Rgkstelephoonkantoor alhier door zeer talrijke werkzaam heden is vertraagd, doch nu hoogstwaarschijnlijk in de eerste helft der maand Juli e. k. kan worden tegemoet gezien. Door het College van Hoofdingelanden van de banne Haringcarspel werd in zijne vergadering van den 15 gunstig beschikt op het verzoek, ingebracht door de Groentenvereeniging te Waarland om over te gaan tot overbrugging van de ringsloot en den aanleg van een verbindingsweg van het Waarland met den Laanderweg, wanneer althans van de betrokken polderbesturen de ver- eischte machtiging wordt verkregen tot het maken der brug en het aanleggen van een kluft aan den Waarddijk. In eene vorige vergadering was een verzoek van gelijke strekking afgewezen èn om de belangrijke kosten, èn wijl naar het oordeel der vergadering de Ingelanden van het Waarland voor hunnen groentebouw meer voordeel zouden hebben van een sluis. De Groentenvereeniging nu achtte een weg van meer belang in verband met den verbouw van vroege aardappelen enz. en nu tot den aan leg daarvan werd besloten, werd daaraan tevens de voor waarde verbonden dat door de banne nimmer tot den bouw van een sluis zou worden overgegaan. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van de banne Haringcarspel werd herbenoemd de heer W. Govers. Hoogcarspel. In de vorige week heette het dat een moordaanslag was gepleegd. Terwijl D. R. en zijne vrouw uit waren zou bij de dienstbode een man in huis gedrongen zijn die geld verlangde en toen hij wat had ontvangen, zou bij het meisje een paar sneden jonge over de japon gegeven hebben. Het moet echter geble ken zijn dat dit alles niets is geweest dan eea verzinsel, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Spanbroek. De landbouwers te Zandwerven zijn nog immer bezig met hun land te verbeteren door het zand uit hunne akkers te graven. Daardoor wordt de vruchtbaaiheid verhoogd, maar behalve dat wordt het zand verkocht voor f 0,25 per driewielige kar en f 0,75 voor een boerenwagen wat dus een nog niet te versma den voordeel oplevert. Vooral nu in den schoonmaaktijd rijden de zandwagens bijzonder druk. Veehandel In Friesland. Door grooten aanvoer en door het koude weder, waardoor het gras in de weilanden byna niet groeide, was in de eerste dagen sedert ons vorig weekbericht de handel in melk- en kalfkoeien traag. Nu echter is in dit vee weer meer handel gekomen door de schoone Meidagen, welke het voedzaamste gras geven, zooals de boeren oordeelen. In vette koeien blijft de handel gewildde aanvoer wordt minder, terwijl veel 2e soort aangevoerd wordt nu de boeren de stallen willen ledig hebben. Ook stieren voor de slachtbank blijven heel goed ge vraagd met vaste prijzen. In verhouding met vette koeien worden stieren duur betaald. Door grooten aanvoer en minder vraag vooral om- dal het warmere weder slecht werkt op de verzending van het vleesch naar het buitenland is de handel in vette kalveren traag. Nuchtere kalveren met afnemenden aanvoer in één doen prijzen behoorlijk vast. In vette schapen is de handel wel zoo vlug, omdat aan de Londensche markt de stemming voor schaaps-en lams- vleesch beter was, met hooger prijzen vooral met eerste qualiteit. Melkschapen met goeden handel wel zoo prijzig. In jonge lammeren is de handel wel zoo druk ook hier doet het weder zijn invloed gelden. Vette varkens zijn beter gevraagd de omzet is goed, evenals in vette biggen. De prijs maakte echter nog weinig avans. Magere varkens goede vraagevenals naar jonge biggen. De aanvoer was 90 stieren 60 ossen 1900 molke en kalvekoeien400 vette koeien160 pinken, 600 vette kalveren, 200 nuchtere kalveren, 400 vette schapen, 900 melke- schapen, 2400 lammeren, 150 vette varkens^ 350 vette biggen, 200 magere varkens en 800 biggen. De pry zen zijnvette koeien, le soort 25—28 ct., 2e soort 23—24 ct., stieren 18—22 ct., vette kalveren 28—33 ct., vette schapen 2225'/2 ct., vette varkens 16—17 ct., Londensche biggen 1617 ct. per '/2 kgr., ossen f 140 f185, melke- en kalvekoeien f 110f195 pinken f 40f 75, nuchtere kalveren f 5—8'/2, melk schapen f 12 f 18, jonge lammeren f 5—f 10 magere varkens f 20—f 40, jonge biggen f 1 af 1.05 per week. (N. v. d. D.) Ondcrwjfs-Congres. De verwachtingen omtrent de deelneming aan het onderwijscongres, te houden op zondag, 4 Juni 1899, te Amsterdam in de groote zaal van Ons Huis, Rozenstraat 22, worden tot nog toe vervuld. De deelneming is reeds zoo talrijk, dat het welslagen zoo goed als verzekerd is. Behalve verschillende personen, die individueel lid van het Congres zijn geworden, hebben reeds ruim zeventig vereenigingen haar medewerking toegezegd. Maar wat vooral aan dit Congres zijn beteekenis zal verleenen is de groote verscheidenheid in de deelneming. Op dit oogenblik zijn toegetredenVerschillende afdeelingen van den Soc. Bond, der Soc. Dem. Arb. Partjj, van den Bond van Ned. Onderw., van het Ned. Ond. Gen., van den Dageraadvan groote vakbonden alsTimmerlie- denbond, Typografenbond, Diamantbew. bondafzonder lijke corporaties als: Vrjje Vrouwen vereen., Ons Huis te Amst-rd., Vrouwenkiesrecht, Hoofdbest. Volksonderwijs. Toch blijft het wenschelijk, dat het voorgenomen congres steeds meer nadere tot een algemeene deelneming van alle vereenigingen, dien in een werkelijk voldoend on- derwjjs voor alle kinderen des volks een der hoogste ge meenschapsbelangen zien en dus de zorg ervoor beschouwen als één der eerste gemeenschapsplichten. Met nog meer aandrang dan vroeger roept het voorloopig bestuur dus nogmaals alle vereenigingen op, (zoowel afdeelingen als hoofdbesturen van vak- en politieke bonden en eveneens elke andere vereeniging, die zich op 't standpunt plaatst in vorige circulaires reeds aangeduid) om zich bij het congres aan te sluiten. Elke deelnemende vereenigiDg draagt f 5.iu do algemeene congreskosten bij en stort die bij den Secr.-Penningmeester, bij wien ook circulaires aan te vragen zijn. De beschrijvingsbrief, bevattende de geheele regeling en de agenda is thans vastgesteld en oveneens bij den secr.-penningmeesterden hoer J. A. Bergmoijer, Cornelis de Wittstraat 11c, Dordrecht voor ieder verkrijgbaar. De hoofdschotel van 't congres vormt de behandeling der volgende vraagpunten betreffende het aanhangige ontwerp van Wet op den Leerplicht Onder leerplicht worde verstaan de plicht a. tot het geheel doen doorloopen van een volledigen Schoolcursus, omvattende minstens zeven leer- of cursusjaren, uiterlijk beginnend op 6-jarigen en uiterlijk eindigend op 15-ja- rigen leeftijd b, tot het doen doorloopen na beëindiging daarvan van een minstens twee-jarigen vervolgcursus. Het zoogenoemd «huisonderwijs'' hieronder te begrijpen, mits het aan bepaalde eischen voldoet. Inleider A. H. Gerhard. Met het oog op den feitelijken toestand is een geheele afwijzing van «gemoedsbezwareneen onbillijkheid,doch de erkenning ervan mag nimmer leiden tot ontheffing der verplichting voor de overheid om aan de betrokken kindoren de noodige kennis en ontwikkeling te doen ver schaffen. Inleider F. L. Ossendorp. Een goede leerplicht-wet is onmogelijk uitvoerbaar zonder een absoluut verbod van allen loontrekkenden arbeid voor kinderen gedurende den leerplichtigen leertijd bedoeld bij Ia. In beginsel behoort dit verbod zich ook uit te strekken tot den zoogenoemden veldarbeid. In leider G. Bijkerk. Met het toezicht op de uitvoering dezer wet worde belast voor elk arrondissement een schoolraad, bestaande nita. personen door en uit de onderwijzers gekozen b- personen door en uit de mannelijke en vrouwelijke meerderjarige bewoners gekozen, van welken raad de Arrondissements-Schoolopziener krachtens zijn ambt voor- herv. gemeente zitter is. Deze ambtenaar worde zóó bezoldigd, dat hg zich geheel aan zjjn taak kan wijden en hun aantal worde veel grooter. Deze schoolraden zouden mèt per sonen, door den gemeenteraad aan te wijzen, de plaat selijke commissiën van toezicht kunnen vormen. Inleidster Mevrouw Schook-Haver. Het is de plicht der overheid er voor te waken, dat de lichamelijke verzorging van het schoolkind voldoende zjj. Met lichamelijke verzorging wordt bedoeld o. a. voe- ding kleeding schoolartsen en schoolbaden, vacantie- koloniën enz. De overheid behoort onmiddelljjk deze ver- zorging ter hand te nemen, waar het gemis daarvan een oorzaak zou zijn om het onderwijs niet bij te wonen, of het ontvangen van het onderwijs voldoende te maken. Inleider J. A. Bergmeger. an rijkswege worden overal afzonderlijke scholen oi klassen voor schipperskinderen opgericht. Inleider J. A. van Dorpel. De oproepingen voor dit congres zijn gericht tot allen, die overtuigd zijn, dat zonder deugdelijke wettelijke rege ling het onderwijs niet aan zijn doel kan beantwoorden maar die bovendien van het beginsel uitgaan, dat goede wettelijke regelingen noch verkregen, noch vooral u i t- gevoerd worden als niet het volk zelf weet onder welke voorwaarden goed onderwijs mogelijk is en het niet tevens er zelf voor waakt, dat de wetten worden toegepast. Wie als persoon aan het Congres wil deelnemen, kan dit doen door eene storting van minstens f 2.50. De reizigers van trein 20 der H. S. M. werden den 15 opgeschrikt door het plotseling stilstaan van den trein nabij Den Haag. De oorzaak was dat zich een 4'/2-jarig ventje op de spoorbaan bevond, juist toen de trein door de bocht was gekomen. Gelukkig dat het machine-perso neel het gevaar zag, waardoor de treiu vlak voor den jongen stilstond. Een stoot tegen een zijner armen zal hem nog een paar dagen aan dit ongeval doen denken. Het kind werd aan de inmiddels toegesnelde moeder overgegeven. Volkssanatoria. De raad der gemeente Hellcntloorn heeft beslo ten aan het hoofdbestuur der V ereeniging tot exploitatie van V olkssanatoria kosteloos het noodige terrein aan te bieden voor do oprichting van een volkssanatorium in die gemeente. Tevens werd besloten den weg naar het terrein van gemeentewege te beharden. Barsingerhorn. De heer ds. W. Bax te K o 1- h o r n ontving een beroep naar de ned te Neede, bij Eibergen (Gelderland). Aanvaring. De beurtschipper J. Rienderhof, van Enkhuizen op Amsterdam varendeis den 13 des nachts, door een stoomboot aangevaren nabij de punt van Leek. De op varenden zijn gered en naar Enkhuizen gebracht. De boot is onbekend gebleven. Het schip was geladen met tonnen ansjovis. Haarlem. Den 14 heeft een bankwerker, zekere Teunis Visser, zijn mede-commensaal Hubeek een 24ja- rigen steendrukker, zulk een hevigen messteek in de borst gegeven dat hij in het gasthuis moest worden gebracht waar hij den volgenden morgen is overleden. De dader is gevat. Wormerveer. Den 14 is het onlangs voltooide Wilhelmina Park alhier, op feestelijke wijze geopend. De vermelde aanhouding van de (inmiddels weder vrjjgelaten) twee Italianen te Rotterdam staat volgens de N. R. Ct. niet in verband met een signa lement als anarchisten, maar omdat hunne uitlevering wegens bedrog door de Pruisische regeering is aangevraagd. Sport te Haarlem. - Te Haarlem is het plan opgevat voor een hippisch feest en bloemencorso op hot buitengoed het Klooster aan den Schoterweg op 4 Juni. Het programma is vol afwisseling. De jeugd zal het feest met versierde ezel- bokken-en sportwagentjes openen, waarna de ouderen aan de beurt komen met ringrijden kopsteken spring concours voor officieren en gentlemenriders en ten slotte bloemencorso voor equipages. Benoeming polltie-agentcn. Tot agenten van politie der 3e kl. alhier zijn be noemd J. N. de BoerGroningen R. Overbeek Alk maar M. Heusij Hoorn; J. Zijlstra, Oudebiltzijl J. Gobels Zaandam; J. Leguit, Oostzaan; P. Korstanje, Roermond J. P. van Trigt, Oader-Amstel en J. Bekius, Franeker. Bond van Ned. Onderwijzers. Vergadering 10 Mei. (Slot.) Op andere punten van het programma vestigde de spreker niet zoo bijzonder de aandachtmaar als een punt van gewicht voor de toekomst meende hij toch nog breeder te moeten uitwijden over de opleiding. Men on derscheidt gewoonlijk, zegt spreker, drie soorten van op leiding, die aan de kweekschool de beste, die aan de nor maalscholen, een minder goede, maar toch altijd nog beter dan de derde, de opleiding door particulieren. Het einde van alle drie zal men, in een bevredigend geval, nog goed kunnen noemen maar niet voldoende bij de intrede in de school. Dit blijkt van zelf als de kennis der ervaring merkbaren vooruitgang brengt. Evenmin als b. v. een vader van 18 jaar erkend wordt nog de opvoeder van zijn eigen kind te kunnen zijn, nog minder kan hg gerekend worden te kunnen optreden als opvoeder van een aantal kinderen, m. a. w. opvoedend onderwijs te ver strekken. Een paar jaar later in de school komen en zich in dezen tijd practisch bekwamen zou spr. zeer wen- schelyk achten. Als vierde punt noemde bij leerplicht, en dat daaraan gedacht wordi zegt spr., zal ieder in bet ontwerp van minister Borgesius kunnen lezen. Niemand echter die meer en beter van de noodzakelijkheid overtuigd wordt, dan de onderwijzers zelfvooral die op het platteland welke soms maanden moeten werken om de weggeblevenen weer gelijk te krijgen en dus een groot deel van het jaar als verloren kunnen beschouwen. Daarna herdacht spreker wat de Bond reeds had ge daan voor het volgende punt van het program de pen sioenregeling voor onderwyzers-weduwen en weezen. Dat o. m. in '96 een adres met ongeveer 8600 naamteeke- ningen daartoe aan de Koningin was verzonden had zijn

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2